My work!!!

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Δημοσίευσηαπό Michelle » 14.04.06, 12:26 pm

pokatro έγραψε:Michelle με σόκαρες!!!!!!!!!!! Πόσα χρέωσες είπες την πρώτη σου δουλεια?????????????? 50???????????????????????? Τραγικό!!!!!!!!

Άστα σου λέω. Τραγική κατάστασις. Και ούτε καν στο portfolio μου δεν θα τη βάλω, ούτε καν υπάρχει πλέον στο site αυτό (βάλανε phpnuke).
Είμαι για λιθοβολισμό στην κεντρική πλατεία. Τουλάχιστον τότε δεν ήξερα και πολλά και ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθω. Άλλωστε πριν μου πει να κάνω κάτι επι πληρωμεί τη βοηθούσα οικειοθελώς γιατί την είχα συμπαθήσει.
Πάντως οκ απο αυτή και μετά χρεώνω κάπως αξιοπρεπώς. Έχω ακόμα δρόμο αλλά τουλάχιστον δεν είναι και αυτό το χάλι.
Περασμένα ξεχασμένα :)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό useme » 19.04.06, 11:34 pm

θα προσπαθησω να μην ειμαι απολυτος αν και με το παρον ιστοχωρο δε
ξερω αν θα τα καταφερω!

1ον οι εικονες θελουν ακομα τρομερη βελτιωση! το watermark του jpg ειναι ακομα φανερο!

2ον και πιο συμαντικο απο ολα! οι γραμματοσειρες ειναι γραφικα!!!! αν
σχεδιασεις τον ιστοχωρο σου με τη βοηθεια του css δε χρειαζεσαι γραφικα
για γραμματοσειρες! αυτο θα σου σωσει πολυ περισσοτερα απο 25kb!!!!

ο ιστοχωρος ειναι μια τεραστια εικονα κομενη κομματακια??? ετσι μου φαινετε
κατα καποιο τροπο! δε νομιζω οτι ειναι απαραιτιτο αυτο!

θα σου προτεινα να κανεις το header σου σε φλας! οχι ολο! μονο το δεξι κομματι. το μενου πανω δεξια μπορεις ανετα να το κανεις μα κανονικα γραμματα και να εχεις την background εικονα., οι αλλαγες στο hover γινονται
ανετα με css!!!

καλυτερα να εχεις το css σε ξεχωριστο αρχειο! και να μην επιβαρυνεις ετσι
την καθε ιστοσελιδα σου!

με κανονικες γραμματοσειρες δε θα εχεις και την αναγκη του map που εκτενος εχεις χρησιμοποιησει!

δοκιμασε το!
useme
Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 19.04.06, 11:41 pm

useme έγραψε:
1ον οι εικονες θελουν ακομα τρομερη βελτιωση! το watermark του jpg ειναι ακομα φανερο!

:roll:

Μήπως θες να πεις "JPG artifacts" λόγω συμπίεσης;
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό useme » 21.04.06, 1:37 am

:wink: ακριβως
useme
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 21.04.06, 11:22 am

Anyway καταλαβαμε ολοι τι ηθελες να πεις φιλτατε useme! :wink:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό LNinio » 22.04.06, 10:05 pm

useme έγραψε:θα προσπαθησω να μην ειμαι απολυτος αν και με το παρον ιστοχωρο δε
ξερω αν θα τα καταφερω!

2ον και πιο συμαντικο απο ολα! οι γραμματοσειρες ειναι γραφικα!!!! αν
σχεδιασεις τον ιστοχωρο σου με τη βοηθεια του css δε χρειαζεσαι γραφικα
για γραμματοσειρες! αυτο θα σου σωσει πολυ περισσοτερα απο 25kb!!!!

ο ιστοχωρος ειναι μια τεραστια εικονα κομενη κομματακια??? ετσι μου φαινετε
κατα καποιο τροπο! δε νομιζω οτι ειναι απαραιτιτο αυτο!

θα σου προτεινα να κανεις το header σου σε φλας! οχι ολο! μονο το δεξι κομματι. το μενου πανω δεξια μπορεις ανετα να το κανεις μα κανονικα γραμματα και να εχεις την background εικονα., οι αλλαγες στο hover γινονται
ανετα με css!!!

καλυτερα να εχεις το css σε ξεχωριστο αρχειο! και να μην επιβαρυνεις ετσι
την καθε ιστοσελιδα σου!

με κανονικες γραμματοσειρες δε θα εχεις και την αναγκη του map που εκτενος εχεις χρησιμοποιησει!

δοκιμασε το!

1. Οι εικονες ειναι συμπιεσμενες jpeg στο 84% για να εηοικονομηθει loading time. Ωστε δεν φαινονται καλα οι εικονες!!! καθολου; Τοσο ασχημη εικονα δειχνουν λοιπον;
2. Οι γραμματοσειρες ΔΕΝ ειναι γραφικα. Υπαρχουν εικονες που εχουν μεσα τους διαφορετικες γραμματοσειρες. Η γραμματοσειρα που εχω χρησιμοποιησει ειναι η Franklin Gothic Book.
3. Ναι, το site εχει σχεδιαστει στο phtotoshop και το corel και στην συνεχεια εχουν μεταφερθει τα γραφικα στο dreamweaver η οποια θεωρω οτι ειναι και η ενδεδειγμενη τακτικη.

Το map δεν εχει να κανει με τις γραμματοσειρες! Η εκτεταμενη χρηση του στην σελιδα μου εχει να κανει με το οτι εχω αρκετα γραφικα ενσωματωμενα και ο μονος τροποσ να δημιουργησω link δε αυτα (τα γραφικα εννοω) ειναι να σχηματισω maps!

PS: Πάντως με θορυβησε για ακομη μια φορα η αναφορα στην ποιοτητα των εικονων. Την εχω τσεκαρει σε διαφορετικα συστηματα, οθονες και αναλυσεις. Ακομα και στην βασικη (πλεον 1024χ768) η ποιοτητα ειναι ανεκτη.
PS2: Η αναφορα σου σο flasharisma μερους του header ειναι σωστοτατη και ειναι στα αμεσα σχεδια μου.

Thanks για την κριτικη πάντως. Εισατσε όλη σας πολύ καλοί και με βοηθάτε πολύ
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 23.04.06, 12:45 am

Θα γίνω γραφική αλλά θα το ξαναπω: Δοκίμασες το gif? Τι μέγεθος σου έβγαζε;
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 23.04.06, 3:57 pm

Michelle έγραψε:Θα γίνω γραφική αλλά θα το ξαναπω: Δοκίμασες το gif? Τι μέγεθος σου έβγαζε;

Sorry Michelle νομισα οτι σου απαντησα οταν το ανεφερες, αλλα δεν το εκανα... παραλειψη μου!
Τα δοκιμασα τα gifακια αλλα δεν κανουν για μεγαλες φωτο. ΕΙναι οτι πρεπει για μικροτερες αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν κανουν δουλεια... δυστυχως.
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 23.04.06, 11:18 pm

LNinio έγραψε:
Michelle έγραψε:Θα γίνω γραφική αλλά θα το ξαναπω: Δοκίμασες το gif? Τι μέγεθος σου έβγαζε;

Sorry Michelle νομισα οτι σου απαντησα οταν το ανεφερες, αλλα δεν το εκανα... παραλειψη μου!
Τα δοκιμασα τα gifακια αλλα δεν κανουν για μεγαλες φωτο. ΕΙναι οτι πρεπει για μικροτερες αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν κανουν δουλεια... δυστυχως.

Συμφωνώ οτι δεν κάνουν για μεγάλες εικόνες. Τα περισσότερα γραφικά όμως που είδα στο site σου είναι σε αρκετά καλό μέγεθος (και πλήθος χρωμάτων) για gif...
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων