Music Creation and Home studio

Μουσική επένδυση, προγράμματα για επεξεργασία ήχου, σύνθεση μουσικής, αγαπημένα τραγούδια και και συναυλίες !

Music Creation and Home studio

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 09.08.07, 9:37 pm

Καλησπέρα!Είμαι γραφίστας αλλα ασχολούμε και ερασιτεχνικά με τη μουσικη...Βασικα η γραφιστική και η δημιουργία μουσικής είναι τρόπος ζωής για μένα.Παίζω ηλεκτρική κιθάρα και πλήκτρα.Εχω ηχογραφήσει αρκετά κομματια φυσικά πάντα με τη βοήθεια του Steinberg Nuendo και cubase.Kαταπληκτικά προγράμματα ηχογράφησης και επεξεργασίας ήχου.Τα κομμάτια ηχογραφή8ηκαν με:
Καρτα ήχου:Soundblaster x-fi platinum series-creative
Steinberg NUENDO
Ολα τα μουσικά όργανα είναι φυσικά εκτός απο τα ντράμς.
Φωνές και φωνητικα-me :D

H τέχνη δεν είναι μόνο όραση αλλά και ακοή...μυρωδιά.Τέχνη είναι οτιδήποτε ξυπνάει και ταξιδεύει τις αισθήσεις μας.
Ευχαριστώ, Φιλικά Χριστίνα.

http://www.myspace.com/belongnoone
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

maril1

Δημοσίευσηαπό maril1 » 13.08.07, 10:44 am

Xριστινάκι!!!!!!!!!!!!!καλως ήρθες στο πιο τέλειο Forum!!! χαίρομαι που έγινες μέλος κ εσύ!!!

(η χρίστινα είναι φίλη μου απο την σχολή)
Δεν ανηκω στο φορουμ αυτο, και δεν συμμετεχω. Εχω ζητησει την διαγραφη μου αλλα ποτε δεν εγινε αποδεχτη...
maril1
Senior Member

Re: Music Creation and Home studio

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 13.08.07, 11:43 am

SecretVibe έγραψε:........H τέχνη δεν είναι μόνο όραση αλλά και ακοή...μυρωδιά.Τέχνη είναι οτιδήποτε ξυπνάει και ταξιδεύει τις αισθήσεις μας.
Ευχαριστώ, Φιλικά Χριστίνα.

http://www.myspace.com/belongnoone

Συμφωνώ με την Maril1 και καλως όρισες στην παρέα μας!

Θ συμφωνήσω επίσης κα με εσένα όσων αφορά τα όσα λες στο παραπάνω quote!

Ξέρεις έψαχνα άτομο να μου γράφει μουσικές loop_ες για τα site που φτιάχνω, ελίζω να ενδιαφέρεσαι για μελλοντική συνεργασία, θα χαρώ πολύ Χριστίνα.

Φιλικά ΠΘ
Web & Visual Communication Services
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Senior Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 13.08.07, 7:01 pm

Loop_es φτιάχνω συνέχεια....ανάλογα βέβαια και σε τι είδους site θα μπούν... H μουσική επένδυση εικόνα σε είναι ένα κομμάτι που με ενδιαφέρει πολυ...! :wink:
Learn 2 live & live 2 learn. Learn 2 listen & listen 2 learn. Live 2 love & love 2 live. We live 2 die & we die living. Life is what u make of it.
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

maril1

Δημοσίευσηαπό maril1 » 13.08.07, 9:14 pm

Xρίστινα τι φοβερή φωνή είναι αυτή?
επίσης το Bloody kiss μου αρέσει πολύ! :oops:
Δεν ανηκω στο φορουμ αυτο, και δεν συμμετεχω. Εχω ζητησει την διαγραφη μου αλλα ποτε δεν εγινε αποδεχτη...
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό diggy » 13.08.07, 9:39 pm

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια.

Γράφοντας και εγώ μουσική παλαιότερα (hip hop πριν μια 7 ετία και progressive house μέχρι πριν 2 χρόνια) πάντα ήμουν περίεργος να ακούσω τι μουσική θα έγραφε ένας γραφίστας.

Πολύ ενδιαφέροντα ακούσματα στο Myspace.

Θα ήθελα να κάνω μερικές προτάσεις, καλοπροαίρετα πάντα και βασισμένος στη δικιά μου πολύ μικρή εμπειρία.

1) Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις compressors (συμπιεστές) στα φωνητικά, στα ντραμς σε μερικά κομμάτια καθώς και στην τελική μίξη. Multiband στα ντραμς και στην τελική και dynamic στα φωνητικά. Θα δώσουν την αίσθηση του όγκου στον ήχο και θα ακούγονται πιο ισσοροπημένα.

2) Γιατί χρησιμοποιείς το nuendo; Αυτό είναι κυρίως multitrack, multichannel mastering editor. Δοκίμασες το Wavelab (της steinberg); Είναι πρόγραμμα για Multitrack recording με δυνατότητες mastering και 32 bit dithering.

3) Γιατί δεν βάζεις και ένα μπάσο στα όργανα, ε; :P

4) Ενώ η ποιότητα του ήχου είναι γενικά πολύ καλή (όσο μπορώ να καταλάβω από το stream), χρησιμοποιείς κάποια εφφέ που ακούγονται εντελώς ψεύτικα (πχ ο κεραυνός). Δοκίμασε να βάλεις λίγο chorus, flanger και stereo enhancer να δεις τι θα βγεί.

Αυτά προς το παρόν,

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου.

ΥΓ. Θα με ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο που δουλεύεις τα προγράμματα, τον τρόπο ηχογράφησης, κτλ.
Χτίσε τη ζωή σου στο ύψος των ονείρων σου...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
diggy
Member

Δημοσίευσηαπό Panagiotis » 14.08.07, 12:23 am

SecretVibe έγραψε:Loop_es φτιάχνω συνέχεια....ανάλογα βέβαια και σε τι είδους site θα μπούν... H μουσική επένδυση σε εικόνα είναι ένα κομμάτι που με ενδιαφέρει πολυ...! :wink:

Χαίρομαι γι αυτό Χριστίνα!

Σε περίπτωση που χρειαστώ τις υπηρεσίες σου, θα χαρώ να συνεργαστούμε!
Web & Visual Communication Services
Άβαταρ μέλους
Panagiotis
Senior Member

Επιστροφή στο V.V Ήχος, Mουσική, Sampling, Loops, Συναυλίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων