ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ

Does everything seem Greek to you? Use English, German, French or Italian here!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ

Δημοσίευσηαπό Oto » 09.08.08, 8:53 pm

Παρακαλώ βοηθήστε υπογράφοντας κατά της Ρωσικής εισβολής στη Γεωργία. Είναι ο πόλεμος που άρχισε η Ρωσία εναντίον της Γεωργίας και όχι γενοκτονία των Ν. Οστετοινων όπως λένε τα κανάλια.
Η Ρωσία θέλει να δείξει στην Ευρώπη ότι ακόμα έχει τις δυνάμεις που είχε η Σοβιετική Ένωση.

http://www.support-georgia.com
Oto
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 10.08.08, 7:04 pm

Δε νομίζεις ότι η υπογραφούλα σου είναι λίιιιγο μεγάλη;
Μου πιάνει σχεδόν όλη την οθόνη!

Μπορεί ο σκοπός να αγιάζει τα μέσα, αλλά λίγος σεβασμός στους υπόλοιπους ρε παιδιά... :(
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Oto » 10.08.08, 9:54 pm

Ο κόσμος πεθαίνει και εσένα αυτό σ'ενόχλησε?
Oto
Member

Δημοσίευσηαπό krama » 11.08.08, 10:43 am

Αν δεν κανω λαθος η Γεωργια δεν εισέβαλε σε αυτονομη περιοχή;
Διορθώστε με ρε παιδιά...
blog.krama.tv // Blog for videomakers // Feeding you with skills!
Krama i.news blog
Follow me on twitter...http://twitter.com/Kramatv
Άβαταρ μέλους
krama
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 11.08.08, 10:56 am

Oto έγραψε:Ο κόσμος πεθαίνει και εσένα αυτό σ'ενόχλησε?

Επικίνδυνος ο τρόπος σκέψης σου...

Το ότι ο κόσμος πεθαίνει δεν σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε κάθε ευγένεια και να πηδήξουμε το χώρο που μας φιλοξενεί με πρόσχημα τον καλό μας σκοπό, ειδικά από τη στιγμή που και μικρότερη εικόνα να βάλεις, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 11.08.08, 11:04 am

Εμένα πάλι αυτό που με ενόχλησε είναι ότι άνοιξε το thread κάτω από την ενότητα:
Χ.ΙΙ International Posts !
Does everything seem Greek to you? Use English, German, French or Italian here!

Το συμπέρασμα είναι : πέτα τα όπου βρεις, ...

And it looks Greek to me
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 11.08.08, 11:25 am

εμένα φίλε, με ενοχλεί η υπογραφή σου και για να στο εξηγήσω, δε με ενοχλει το μέγεθος της, με ενοχλεί αυτό το glory georgia democracy, μου θυμίζει λίγο το κλασσικό ανέκδοτο, είσαι με μας ή με τους άλλους; Έχω μάθει να είμαι λίγο προσεκτικός στο να πάρω θέση όταν μου τίθεται αυτό το ψευτοδίλημα. Δεν είμαι ούτε με τη γεωργία, ούτε με τη ρωσσία, είμαι με τους άμοιρους τους κάτοικους της περιοχής, που τους έχουν κάνει μπαλάκι τα διεθνή συμφέροντα βλέπε ΗΠΑ, ΕΕ και από κοντά Ρωσσία, που για να παίξουν στην πλάτη και στα κεφάλια των κατοίκων της περιοχής τα γεωπολιτικά τους συμφέροντα βάζουν εμένα, εσένα και όλους τους υπόλοιπους να διαλέγουμε στρατόπεδα.
Λοιπόν εγώ ανάμεσα στο λύκο που θα φάει το πρόβατο και την αρκούδα που θα φάει το πρόβατο, προτιμώ να είμαι με το πρόβατο.
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 11.08.08, 2:04 pm

Αν και δεν το παρακολούθησα παρα πολύ το θέμα, οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά από ότι κατάλαβα, η Γεωργία "εισέβαλε" σε περιοχή της Ρωσίας (Οσετία). Σόρρυ κι όλας αλλά τι περίμεναν να συμβεί? Να πει η Ρωσία καλωσήρθατε? Εμείς τι να υποστηρίξουμε ακριβώς? Μια αυθαίρετη εισβολή? Σίγουρα πάντως οι καημένοι οι άνθρωποι δε φταίνε σε τίποτα που τους έχουν βάλει στη μέση και βαράνε...

Υ.Γ. Είμαι περίεργος αν κάνανε το ίδιο οι Σκοπιανοί σε εμάς, θα νοιαζόταν κανείς να μαζέψει υπογραφές......?
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 11.08.08, 3:03 pm

Θα συμφωνήσω μαζί σας αγαπητοί citylop και spyros_1.

Επί της ουσίας νομίζω ότι η κατάσταση περιγράφεται καλά με το γνωστό θεώρημα: "Πέτρα & αυγό"
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Oto » 11.08.08, 3:52 pm

Γεωργία δεν εισέβαλε πουθενά τα στρατεύματα του, πήγε να βοηθήσει τους ανθρώπους που, κάθε μέρα δεχότανε επίθεση από ανέλεγκτες δυνάμεις της περιοχής.

διαβάστε ιστορία Νότιας Οσετίας και εσείς κρίνετε είναι η Ρωσία ή Γεωργία
http://en.wikipedia.org/wiki/South_ossetia
Oto
Member

Δημοσίευσηαπό Oto » 11.08.08, 3:58 pm

τελικά έλπιζα ότι θα έβρισκα συμπαράσταση από σας, για το θέμα αυτό, όπως κάνανε Litva, Latvia, Estonia, Poland, USA, Ukraine, France άλλα έκανα λάθος. μάλλον κοιτάτε ποιο πολύ τα συμφέροντα σας.
Oto
Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 11.08.08, 4:16 pm

συγνώμη φίλε, δεν έχει να κάνει με συμφέροντα κι αν έτσι κατάλαβες, κάνεις λάθος τουλάχιστον για μένα. Δεν έχω ούτε πετρέλαια στη ρωσία, ούτε καταγωγή από εκεί. Σου είπα οτι πρώτα με ενδιαφέρουν οι άνθρωποι, εσύ είσαι αυτός που αρνείται να δει οτι δυστηχώς οι πόλεμοι όπου κι αν γίνονται σε αυτήν την έρημη γη, γίνονται γιατί συγκρούονται συμφέροντα πιο ισχυρά από σένα και μένα και αυτά τα συμφέροντα θέλουν όλοι εμείς να πάρουμε θέση με τον ένα ή τον άλλον.

Τους ανθρώπους την νότιας οσετίας ποιος θα τους προστατεύσει από τους προστάτες τους;
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 11.08.08, 5:18 pm

τελικά έλπιζα ότι θα έβρισκα συμπαράσταση από σας, για το θέμα αυτό, όπως κάνανε Litva, Latvia, Estonia, Poland, USA, Ukraine, France άλλα έκανα λάθος. μάλλον κοιτάτε ποιο πολύ τα συμφέροντα σας.

Αγαπητέ Oto, απαντάω για λογαριασμό μου - και επειδή μπήκα στην συζήτηση, και επειδή κάνεις την πιο πάνω αναφορά σε όλους όσους απάντησαν, άρα και σε μένα.

1. Δεν μπορείς να "εκβιάζεις" την συμπάθεια των άλλων γαι κανένα σκοπό - όσο κι αν σου φαίνεται "ιερός". (Αλλωστε ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις)

2. Αφού κανείς δεν μπορεί να "εκβιάσει" την συμπάθεια των άλλων, δεν αποκτάς δικαίωμα να κάνεις και κριτική στους άλλους. Ετσι αδυνατίζεις ακόμα περισσότερο την όποια πιθανότητα είχες να κερδίσεις κάποια συμπάθεια για τις θέσεις σου.

3. Αντίθετα η "κραυγαλέα" προώθηση κάποιων θέσεων, μπορεί να σημαίνει άλλα πράγματα όπως "διατεταγμένη υπηρεσία". Φυσικά δεν εννοώ ότι αυτό συμβαίνει εδώ και τώρα. Απλά ανέβασες χωρίς λόγο το θέμα σε επίπεδο κραυγών - δηλώνοντας "ευαίσθητος" (σε αντιδιαστολή ίσως με κάποιους άλλους?)

4. Και τελευταίο. Οποιος δεν συμφωνεί μαζί σου, κοιτάει τα συμφέροντά του? Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Πριν δημοσιεύσεις το συγκεκριμμένο θέμα σε διαβεβαιώνω ότι αυτό έκανα : κοιτούσα τα συμφέροντά μου.
Και τώρα πάλι το ίδιο κάνω - κάτι που δεν σε αφορά και δεν μπορείς να κριτικάρεις, μη γνωρίζοντας τίποτα απολύτως ούτε για μένα, ούτε για τα συμφέροντα μου

Μιλάω φιλικα και για λογαριασμό μου και σου προτείνω να χαλαρώσεις - μέρες που είναι.

Υπάρχουν θέματα για την παγκόσμια κοινότητα, ΟΗΕ κ.λπ. όπως οι εκατόμβες των εκατοντάδων χιλιάδων γενοκτονιών στο Νταρφουρ, παληότερα των Τούτσι, τα χιλιάδες παιδιά που θα πεθάνουν σήμερα από δυσεντερία και βρόμικο πόσιμο νερό, και... και... που αν κάποιος ευαισθητοποιείται έχει πεδίο δόξας λαμπρό, π.χ. : γιατροί χωρίς σύνορα, actionAid, και άλλες ανθρωπιστικές οργανώσεις.
Ομως μάλλον δεν θα λύσουμε το πρόβλημα εδώ στο φόρουμ του vcdc - ακόμα και γαι λόγους σοβαρότητας.

(Και δεν θεωρώ ότι έχω κάτι παρεξηγήσει (ή κάπου παρεξηγηθεί)

Αυτά και καλή επιτυχία στην εκστρατεία σου αγαπητέ Oto
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 12.08.08, 10:30 am

Αγαπητό μέλος Oto

Σαν διαχειριστής είμαι υποχρεωμένος να προτείνω στην υπόλοιπη ομάδα, το κλείδωμα του συγκεκριμένου thread διότι:

-Τοποθετήθηκε σε χώρο που έχει δημιουργηθεί για ανθρώπους που ΔΕΝ μιλούν Ελληνικά. Θα έπρεπε να βρίσκεται στον τομέα Διάλογος.

-Ξεκινάς με την ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ πώς:
Είναι ο πόλεμος που άρχισε η Ρωσία εναντίον της Γεωργίας και όχι γενοκτονία των Ν. Οστετοινων όπως λένε τα κανάλια.
Η Ρωσία θέλει να δείξει στην Ευρώπη ότι ακόμα έχει τις δυνάμεις που είχε η Σοβιετική Ένωση.

Θα μπορούσες να γράψεις ένα "Άν πιστεύετε πώς ο πόλεμος που άρχισε στη Ρωσία είναι...".

-Όπως έγραψαν και οι συνάδελφοι, ΕΚΒΙΑΖΕΙΣ καταστάσεις, ενώ η τεράστια εικόνα με τη σημαία της Γεωργίας και το σλόγκαν ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ το δικαίωμα της ξεκούραστης ανάγνωσης των υπολοίπων χρηστών.

-ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ τους υπόλοιπους χρήστες γράφωντας πώς:

Μπορούμε να δεχτούμε την ειρωνία
Μπορούμε να δεχτούμε την αποδοκιμασία
Μπορούμε να δεχτούμε τα επιχειρήματα όσο σκληρά και αν είναι.

ΠΟΤΕ όμως την προσβολή των παιδιών που συμμετέχουν στο forum.

Νομίζεις πώς με αυτό τον τρόπο θα πετύχεις την αλλαγή της στάσης τους;

Αγαπητέ όσο και αν δεν σου αρέσει, πρέπει να σέβεσαι την πολυμορφία των απόψεων και την πολυφωνία των ανθρώπων σε μια ευνομούμενη δημοκρατία.

Μην ξεχνάς πώς η επιβολή μιας άποψης είναι η πεμπτουσία του φασισμού και των ευταρχικών συστημάτων εν γένει.

Προτείνω είτε να ζητήσεις συγγνώμη από όλους, είτε να μην ξαναγράψεις μέχρι να σκεφτείς ώριμα.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Nio » 15.08.08, 2:06 am

Σόρυ ρε παιδιά θα βγούμε και τυφλοί...Η Γεωργία δεν ξεκίνησε την επίθεση, που από πίσω βρώμαγε MC DONALDS κατάσταση...

ΥΓ Ελπίζω να είδατε την Κοντολίζα που ανέφερε τους συμπαθέστατους κατα τα άλλα σκοπιανούς ως Μακεδόνες...

Ω ρε γλέντια καλοκαιριάτικα...

sokalegga είσαι θεικός και πιο αντικειμενικός από εμένα...
Καλά δεν έχει διακοπές φέτος;;; Ο τελευταίος των ADMIN :lol: :lol: :lol:
ΚΑΪΖΕΝ

(Λέξη που συμβολίζει τη διαρκή βελτίωση στα γιαπωνέζικα)
Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Επιστροφή στο Χ.ΙΙ International Posts !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων