Τάχω πάρει στο κρανίο με την Adobe και το Acrobat!!!

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, εμπορικές παρουσιάσεις, προσφορές λογισμικού.

Τάχω πάρει στο κρανίο με την Adobe και το Acrobat!!!

Δημοσίευσηαπό dimitris.a » 03.04.15, 12:11 pm

Κατέβασα ένα PDF προχτές βράδυ, το άνοιξα μια-δυο-τρις φορές... και στη συνέχεια δεν μπόρεσα να το ανοίξω αλλά ούτε και κανένα άλλο αρχείο αυτού του τύπου.

Επικοινώνησα με την εταιρία από όπου αγόρασα το Adobe CS5 και κατέληξα να μιλώ με πωλήτρια δεδομένου ότι έχει καταργηθεί η υποστήριξη...
Μου πρότεινε να κατεβάσω το Acrobat Reader από το ίντερνετ, πράγμα που έκανα... μόνο που το γλέντι διήρκεσε 2 μόνο μέρες.

Σήμερα προσπάθησα να κάνω PDF ως απόδειξη στην ολοκλήρωση μιας μεταφοράς χρημάτων από τον λογαριασμό μου, και μού ζητήθηκε να ενεργοποιήσω το Acrobat. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι πρόκειται για την τελευταία έκδοση -το Acrobat XI- και η οποία πληρώνεται με μηνιαία συνδρομή!
Πάνε οι καλές παλιές μέρες που ο καθένας κατέβαζε το Reader για να κάνει την δουλειά του!

Έχοντας απεγκαταστήσει το Acrobat XI, αναζήτησα την προηγούμενη έκδοση στο κομπιούτερ μου. Κλικ-κλικ-κλικ στο εικονίδιο... και τίποτα! Σκοπεύω να δοκιμάσω να το ξαναεγκαταστήσω και wish me good luck! Ελπίζω να δουλέψει, γιατί δεν έχω άλλη εναλλακτική!

BTW, είμαι έτοιμος να βρίσω την μεγάλη πολυεθνική που με κάνει να υποψιάζομαι ότι λόγω της πρόσβασης που έχει -δήθεν για ενημέρωση των πραγραμμάτων της!- αδρανοποιεί παλαιότερο λογισμικό και το καθιστά άχρηστο ελπίζοντας έτσι ότι θα τσιμήσουμε και θα την ακολουθήσουμε στο νέο συνδρομητικό της κόλπο!!!

ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ QUARKXPRESS ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΝΕΧΤΩ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ!!!
kambate kudasai!
dimitris.a
Member

Re: Τάχω πάρει στο κρανίο με την Adobe και το Acrobat!!!

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 06.04.15, 9:48 am

ξερεις ποσο φοβαμαι oτι θα ρθει στιγμη που θα ανοιξω ενα ωραιο πρωι το Pc Μου και θα μου βγαλει μηνυμα: η CS3 Creative σουιτα εχει καταργηθει, παρακαλω αγοραστε το creative cloud.... ( με το μηνα φυσικα, ενα καρο λεφτα για κατι που εχεις ηδη αγορασμενο παλιοτερα και κανεις τη δουλεια σου μια χαρα)
:wall :wall :wall :wall :wall
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Re: Τάχω πάρει στο κρανίο με την Adobe και το Acrobat!!!

Δημοσίευσηαπό platongr » 09.04.15, 12:56 am

Ο Acrobat Reader, ήταν, είναι και θα είναι δωρεάν (όπως και ο flash player) : https://acrobat.adobe.com/us/en/product ... eader.html
Is Acrobat Reader DC free?
Yes. Acrobat Reader DC is free desktop software available on the Reader download page or wherever you see the Get Adobe Acrobat Reader icon.

O Adobe Acrobat (pro, dc, distiller) ήταν, είναι και θα είναι με πληρωμή.

Η σουίτα CS5, ανάλογα την έκδοση που έχεις, μπορεί να ΜΗΝ περιλαμβάνει το Acrobat, άρα καλά(?) δεν σου δουλεύει.
Από την άλλη, ο acrobat reader, είναι όπως λέει και το όνομά του, reader.

Αν είσαι σίγουρος ότι έπρεπε να σου δουλεύει, το πιο πιθανό είναι να μην έχει κάτσει κάτι καλά από την εγκατάσταση στον υπολογιστή σου, οπότε δοκίμασε να τα βγάλεις όλα και να κάνεις ένα install από την αρχή. Δεν γίνεται να δουλεύει 1-2 ημέρες και μετά όχι. Κάτι δεν πάει καλά.

Αν απλά θέλεις να δημιουργείς pdf, υπάρχουν ένα σωρό free εργαλεία που κάνουν αυτή την δουλειά, όπως π.χ. το http://www.cutepdf.com/products/cutepdf/writer.asp
platongr
Member

Επιστροφή στο IX.I Λογισμικό (software)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων