Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, εμπορικές παρουσιάσεις, προσφορές υλισμικού.

Re: Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.01.11, 4:25 pm

cpulse έγραψε:Όχι.. βγάζω κέρατα άμα χρειαστεί! Λεκτικό χαστούκι θα το τρωγε 100%. Πραγματικό δεν ξέρω. Είναι και ομορφούλα βέβαια.. αν καταλάβαινα οτι τις αρέσουν τέτοια θα το ριχνα κι αυτό :mrgreen:

Καμια αγκαλιά, φιλί κλπ σε βλέπω :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό cpulse » 04.01.11, 4:28 pm

Δεν μένει παρά να κάνουμε μια δοκιμή. Φύγαμε για αεροδρόμιο;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.01.11, 4:30 pm

cpulse έγραψε:Δεν μένει παρά να κάνουμε μια δοκιμή. Φύγαμε για αεροδρόμιο;

:P
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό panevan » 04.01.11, 4:34 pm

'λλάξτε πλευρό ρε Καζανόβες...
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 05.01.11, 2:51 pm

Dark3go έγραψε:Νταξ, και επειδή το τελευταίο κατάστημα στη Στουρνάρη δεν πουλάει ποντίκια Apple,
"ααα, τα Μακ είναι για τον πόιτσο...." καλό επιχείρημα ρε Ισίδωρε...έλα τώρα, ας είμαστε αντικειμενικοί ρε ψηλέ...χρησιμοποίησε επιχειρήματα του επιπέδου σου.

ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι διαφημιστικές δουλεύουν σε Μακ και δεν είναι τυχαίο, συν άλλους τόσους freelancers...επιτέλους δηλ., ποιοι ειναι οι φανατίλες, εμείς ή εσείς? Παγκοσμίως η Apple πουλάει κομπιούτερς και high tech γκατζετιές αναγνωρισμένα πλήρως απ το αγοραστικό κοινο του είδους, και σεις κάνετε σα γκόμενες που τις πας για φαγητό σε ταβέρνα και διαμαρτύρονται γιατί δεν έχουν σαλάτα του Καίσαρα και καλύτερα να πάμε στα goody's!

Νταξ, ο Unholy δε τον ξέρω, αλλά φάνηκε καθαρά το αντιΜακ υφάκι στο πόστ του, και πόσο κομπλέξας είναι, αλλά και συ τώρα...ντροπή!

!!!!!!!!!! Δε νομίζω ότι είμαι κομπλεξικός φιλαράκο! Απλά πιστεύω ότι εδώ και κάποια χρόνια η διαφορά στην ποιότητα μεταξύ mac και pc είναι τόσο μικρή, που δεν αξίζει το έξτρα κόστος. Το ότι οι περισσότερες διαφημιστικές (και όχι όλες) και κάποιοι freelancers χρησιμοποιούν mac, μπορεί να οφείλεται και σε άλλους λόγους πέρα από τα στοιχεία ποιότητας, όπως οι συμφωνίες που κάνουν με της εταιρίες πώλησης, η φήμη που έχουν τα mac, το καλύτερο design, η "μούρη" του να έχεις mac, κ.α. το θέμα της συζήτησης όμως δεν είναι αυτό...
On topic τώρα, εγώ, ακόμη και αν ο πελάτης αυτός ήταν ο μεγαλύτερος μ*λ*κας και φέρθηκε με μεγάλη αγένεια, είμαι 100% υπέρ του. Και αυτό δεν έχει σχέση με το ότι ο υπολογιστής του ήταν mac! Πρώτον, η systemgraph από τη στιγμή που ανέλαβε να διορθώσει το πρόβλημα και δεν τον προέτρεψε να το επιστρέψει από την αρχή, όφειλε να κάνει σωστά τη δουλειά της και στο τέλος να γίνει έλεγχος αν διορθώθηκε το πρόβλημα! Δεν το έκανε, δημιουργώντας extra ταλαιπωρία στον πελάτη και πιθανώς δημιουργώντας του πρόβλημα με τη δουλειά του. Δεύτερον το Πλαίσιο δεν φέρει ευθύνη για την κακή επισκευή του υπολογιστή, ενώ πολύ αμφιβάλω αν θα δεχόταν να αντικαταστήσει μια συσκευή που έχει ανοιχτεί από άλλους και επισκευαστεί! Η ίδια η systemgraph θα έπρεπε να φροντίσει για το πως θα αντικατασταθεί (είτε από την ίδια, είτε από το Πλαίσιο) και όχι να του πει πάρε το mac σου και τράβα στο πλαίσιο! Τρίτον, αν θυμάμαι καλά ο πελάτης ανέφερε ότι δέχτηκε απειλές και ότι από αυτά που του είπαν κατάλαβε ότι χρησιμοποίησαν στοιχεία που είχε καταχωρήσει στον υπολογιστή του. Τέταρτον η ποιότητα της systemgraphs φαίνεται από την μετέπειτα αντιμετώπιση των παραπόνων του πελάτη διαδικτυακά, κάνοντάς του την αγωγή! Πραγματικά απορώ με το θράσος τους!! Φυσικά οι πιθανότητες να κερδίσουν είναι πάρα πολύ μικρές, εκτός και αν ο συνήγορος υπεράσπισης είναι πολύ κακός στη δουλειά του. Η δυσφήμιση που έκαναν στον εαυτό τους με αυτή τη κίνηση θα προκαλέσει χιλιάδες φορές μεγαλύτερες απώλειες, απ' ότι η δυσφήμηση που τους έκανε ο πελάτης!
Επειδή κατανοώ ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι πελάτες της εταιρίας και πιθανώς να έχουν αναπτύξει ακόμη και φιλικές σχέσεις με κάποιους υπάλληλους ή στελέχη της εταιρίας, θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό το "τα πράγματα δεν έγιναν ακριβώς έτσι" που διάβασα από μερικούς από δω και από κει. Δηλαδή πια είναι η εναλλακτική version της εταιρίας; Η επιδιόρθωση ήταν άψογη; Του συμπεριφέρθηκαν άψογα και σκοτώθηκαν να τον εξυπηρετήσουν για να μη φύγει δυσαρεστημένος; κάτι άλλο;!
p.s. για το θέμα mac vs pc αν υπάρχει κάποιο ήδη ανεπτυγμένο θέμα, ευχαρίστως να καταθέσω την άποψή μου :)
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 05.01.11, 2:56 pm

Dark3go μη λες κομπλέξα το παιδί, δεν είναι ωραίο να μιλάμε έτσι. Πιθανόν να του το έλεγες και καταφατσως, αλλά δεν είναι κλίμα αυτό για forum, έλα.. ζήτα μια συγγνώμη και στο επόμενο get-together τα λέτε από κοντά με όλα τα κοσμητικά..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό unholy » 05.01.11, 3:06 pm

penlix έγραψε:Dark3go μη λες κομπλέξα το παιδί, δεν είναι ωραίο να μιλάμε έτσι. Πιθανόν να του το έλεγες και καταφατσως, αλλά δεν είναι κλίμα αυτό για forum, έλα.. ζήτα μια συγγνώμη και στο επόμενο get-together τα λέτε από κοντά με όλα τα κοσμητικά..

Καλά, μη φοβάσαι δεν είμαι και τόσο ευαίσθητος! άλλωστε αυτή ακριβώς τη λέξη συνήθως χρησιμοποιώ για να περιγράψω την πλειοψηφία των γραφιστών :P
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 05.01.11, 3:09 pm

Εγώ επιμένω, μην μαλώνετε :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 05.01.11, 3:11 pm

Καλησπέρα
unholy πως είσαι σίγουρος ότι έγιναν τα πράγματα
όπως τα περιέγραψε ο καταναλωτής και δεν έγιναν κάπως αλλιώς;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 05.01.11, 3:43 pm

Δεν είδα από την απάντηση της εταιρίας να λέει ότι είπε κάποιο ψέμα! Ούτε είδα κάποιον άλλο να βγήκε να πει κάποια διαφορετική ιστορία! Μόνο ένα "δεν έγιναν ακριβώς έτσι τα πράγματα" που από μόνη της αυτή η φράση αφήνει να εννοηθεί ότι τα περισσότερα τουλάχιστον έτσι έγιναν ;) Δηλαδή τι θα μπορούσε να είναι αναληθές; Ότι είχε πρόβλημα ο υπολογιστής, ότι δόθηκε για επιδιόρθωση και η δουλειά δεν έγινε σωστά; Τέλος πάντων μόνο και μόνο η μήνυση που έκανε η εταιρία, αντί να προσπαθήσει να λύσει με έναν ορθό τρόπο το πρόβλημα είναι αρκετή για να σχηματίσω κακή άποψη...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.01.11, 6:58 pm

unholy έγραψε:η "μούρη" του να έχεις mac...

:lol: :lol: :lol:

αυτο είναι αρκετό για να δικαιολογήσει την αγορά ενός mac...

είναι σαν να έχεις πόρσε ρε παιδί μου μόνο που η διαφορά απο ένα μικρό επιβατικό είναι μόλις κάτι εκατοντάδες ευρώ... :lol: :lol:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.01.11, 7:05 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Καλησπέρα
unholy πως είσαι σίγουρος ότι έγιναν τα πράγματα
όπως τα περιέγραψε ο καταναλωτής και δεν έγιναν κάπως αλλιώς;

εγω είμαι σίγουρος οτι το παλικάρι δέν είχε τι να κάνει (γιατρός νομίζω στο επάγγελμα) και λέει..."wtf...δεν πάω να πλακωθώ με την systemgraph, γιατι δεν έχω τι να κάνω τα πρωϊνά..."

Εγω Κλήμη μου γνωρίζοντας σε, τουλάχιστον απο αυτό εδω το φόρουμ, άν ανέφερες πρόβλημα με κάποιον ο οποίος δεν σε εξυπηρέτησε ώς όφειλε θα σε πίστευα 100%...

Μα τι λόγο έχει κάποιος να πεί ψέματα για κάτι τέτοιο...

δέν θυμάσαι παλιότερα τον Μιχαλάκη μας που του είχαν δώσει χρησιμοποιημένο mouse απο το e-shop για καινούργιο? Ψέματα έλεγε?

απλά δεν είχε τη διάθεση να το κυνηγήσει τόσο!!!

Κρίμα που δεν είμαστε δίπλα του μόνο και μόνο επειδή κατηγόρησε ένα Brand name με το οποίο έχετε πάθει παράκρουση οι περισσότεροι γραφίστες με αυτο...

:wall :wall
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 05.01.11, 7:33 pm

Κοιτα unholy, επειδή στη δουλειά έχω Mac και στο σπίτι έχω pc, γιατί έιμαι και gamer, και ασχολούμαι και με video λίγο και έχω άποψη κι απ τα 2, καλό θα ήταν όσοι δεν έχουν δουλέψει σε Mac και pc και μάλιστα απ το '93 και δώθε, συνεχόμενα να μην εκφέρουν εύκολες απόψεις και ας καταπίνουν την καραμελίτσα είναι ακριβά τα Μac γιατί δε νομίζω να είναι φθηνότερα τα pc που παίρνει κάποιος για να δουλέψει επαγγελματικα. Να ναι 300 ευρώ διαφορά? 400? Ναι, οκ, εκεί πληρώνεις design και όλη αυτη την ουρά του κομήτη Μακ, που είναι μια unique κατασταση στο γραφιστικό χώρο, απ το 93 και πέρα. Θελετε δε θέλετε, θα το χωνέψετε κάποια στιγμή!

Ας φτιάξει και ο Gates ένα καλό λειτουργικό και μια μηχανηματάρα εξελειγμένη, κλείνοντάς το όλο αυτό μέσα σε μια LCD κι ας το πουλήσει 3.500 ευρώ. Εκεί θέλω να σας δώ, θα πάτε να το πάρετε ή όχι? Τι? Όχι? Δε νομίζω, θα φάτε τα λυσσιακά σας και θα ενδώσετε, τελικά.

Αν ναι, αξιόπιστο λειτουργικό πότε βγάλατε, πέρσι? Τα win7. Kαι πριν απ αυτά μάλλον τα XP θα έλεγα. Πριν πόσα χρόνια δηλαδή? Παιζόταν στην τηλεόραση η MAXH και οι Πανθέοι και ζούσε και ο Μόρισον! Στο διάστημα αυτό το Πλαίσιο, έφτιαξε 3πατο κατάστημα και άρχισε και τα franchise απ τα λεφτά που του σκάγαvε oi πανικόβλητοι PC users! Απο που τα βρήκε τα λεφτά, απ τα Mac που πούλαγε, ή απ τις σέλερ και τους ραπιτογράφους?

Σε αντίθεση με την ελληνική αγορά PC, στα Mac, αναλογικά με την εποχή ήταν και οι υπηρεσίες. Απ την Rainbow έως την systemgraph, έπαιρνες και παίρνεις Μac και η εταιρία σου περνάει λειτουργικό και σουίτες adobe, και γενικά λόγω της μικρής αγοράς, υπήρχε άλλη τεχνογνωσία, όσο αφορά το λειτουργικό και όχι το hardware σε επίπεδο service. Μοιραία το πλήρωνες, αλλά έβαζες το μηχάνημα στη πρίζα και έπαιζε, δε σου έβγαζε το Χριστό μία το λειτουργικό(windows), μία το hardware, μία ανεξιχνίαστες καταστάσεις επιπέδου X-Files που ταλανίζουν τα pc 2 δεκαετίες τώρα οδηγώντας σε να βάλεις το πουλί σου στη πρίζα μπας και φταίει αυτό. Και βέβαια, μετά απο 2 δεκαετίες προβλημάτων οι pc users έχουν γίνει εκτός απο απόφοιτοι της ΑΚΤΟ, απόφοιτοι και της KΟΡΕΛΚΟ!

Αν δεν είναι ανάγκη όλα αυτά για να δώσεις 5 φράγκα παραπάνω ρε φίλε τότε τι είναι? Εμένα μια φορά δεν μου χει πέσει σκάρτο Mac.

YΓ. Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλα αυτα παθαίνεις αν ποστάρεις κάτι και δεν ακολουθεί η γνώμη σου, ξεκαθαρίζοντας τη θέση σου...φιλάκια! Δε τη λέω σε σένα για τα pc αλλά γενικά!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 05.01.11, 7:48 pm

Πες τα ρε Dark3go μ' αυτούς τους pcάδες που μας έχουν ζαλίσει με τις καγκουριές τους! :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 05.01.11, 8:18 pm

Dark3go έγραψε:Αν ναι, αξιόπιστο λειτουργικό πότε βγάλατε, πέρσι? Τα win7. Kαι πριν απ αυτά μάλλον τα XP θα έλεγα. Πριν πόσα χρόνια δηλαδή? Παιζόταν στην τηλεόραση η MAXH και οι Πανθέοι και ζούσε και ο Μόρισον! Στο διάστημα αυτό το Πλαίσιο, έφτιαξε 3πατο κατάστημα και άρχισε και τα franchise απ τα λεφτά που του σκάγαvε oi πανικόβλητοι PC users! Απο που τα βρήκε τα λεφτά, απ τα Mac που πούλαγε, ή απ τις σέλερ και τους ραπιτογράφους?

Και η βουγιουκλάκη εκανε την παρθενα, να συμπληρωσω... Πω πω φίλε μαμησες!!!! :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.01.11, 8:47 pm

ανοιγετε πόλεμο έτσι?

ας μου πείς ένας μακάς σε τι είναι καλύτερο το μακ πλέον απο τα pc...

* κατα προτίμηση ο "τα ξέρω όλα" dark3go...
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 05.01.11, 9:02 pm

Isi καλη χρονια αδερφε, και ζητω η ΑΕΚ. :clap :whistle :superman:
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 05.01.11, 9:44 pm

zoridesign έγραψε:Isi καλη χρονια αδερφε, και ζητω η ΑΕΚ. :clap :whistle :superman:

το φαντάστηκα...ζήτω!
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.01.11, 10:41 pm

Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 05.01.11, 11:04 pm

Kοίτα Ισιδωρε, μπορώ να τα χώνω, αλλά είμαι και ειλικρινής. Οχι, δεν είμαι ειδήμων, στο να σου αναλύσω τεχνικές λεπτομέρειες και να σε ταπώσω, μάλλον με έχεις σ αυτό, αλλά αυτό που μπορώ να δώ και είναι το προφανές, μάλλον το βλέπω καλύτερα και γιατί το έζησα και γιατί εξακολουθώ να το ζώ. Στη δουλειά Dr. Jeckyll, στο σπίτι Mr. Hyde

Κοιτάω την πρακτική και ουσιαστική πλευρά των πραγμάτων, γιατί ο χρόνος είναι χρήμα.
Αν στο παραπάνω μου πόστ, διέκρινες κάπου ότι ξεφεύγει αρκετός χρόνος, τότε μάλλον έχεις και την απάντηση μου στο ερώτημα "Mac ή PC?"
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IX.II Υλισμικό (Hardware)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων