Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, εμπορικές παρουσιάσεις, προσφορές υλισμικού.

Re: Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δημοσίευσηαπό isikol » 06.01.11, 4:25 pm

Dark3go έγραψε:Kοίτα Ισιδωρε, μπορώ να τα χώνω, αλλά είμαι και ειλικρινής. Οχι, δεν είμαι ειδήμων, στο να σου αναλύσω τεχνικές λεπτομέρειες και να σε ταπώσω, μάλλον με έχεις σ αυτό, αλλά αυτό που μπορώ να δώ και είναι το προφανές, μάλλον το βλέπω καλύτερα και γιατί το έζησα και γιατί εξακολουθώ να το ζώ. Στη δουλειά Dr. Jeckyll, στο σπίτι Mr. Hyde

Κοιτάω την πρακτική και ουσιαστική πλευρά των πραγμάτων, γιατί ο χρόνος είναι χρήμα.
Αν στο παραπάνω μου πόστ, διέκρινες κάπου ότι ξεφεύγει αρκετός χρόνος, τότε μάλλον έχεις και την απάντηση μου στο ερώτημα "Mac ή PC?"

Τώρα μ'αρέσεις γιατι μιλάς ήρεμα και σίγουρα με ειλικρίνεια...

αλλα θα είμαι και εγω ειλικρινής μαζί σου...

ώρες ώρες απορώ με το εξής: πώς γίνεται να νιώθω τόσο απροβλημάτιστος με το δικό μου pc...ακούω τους περισσότερους να αναφέρουν προβλήματα, κολλήματα, καθυστερήσεις, μπλέ οθόνες! :shock:

όλα αυτα ανήκουν σε παλιές εποχές...
το χω πεί και εγω...τα μάκ και το λειτουργικό τους ήταν ότι είναι τα 7 σήμερα...

δυστυχώς αργήσανε (τα windows)...αδιαμφισβήτητο γεγονός όμως είναι οτι πρόφτασαν...και ίσως με τα 8, ξεπεράσουν...

Δημήτρη ξέρεις με τί ασχολούμαι...ο χρόνος είναι υπερπολύτιμος και για μένα..(ειδικά όταν έχεις και 2 παιδιά είναι πολυτιμότερος απο τον χρυσό)...

δεν μπορώ να πω οτι νιώθω δυσαρεστημένος...

έχω δει mac σε λειτουργία...τελευταίας γενιάς..μάλιστα μια μέρα έκατσα 1 ώρα στο Public και έπαιζα με το photoshop σε ένα mac με μια οθόνη όσο ο τοίχος του σπιτιού μου... :lol: :lol:

δεν εντυπωσιάστηκα...το μόνο εντυπωσιακό είναι η όψη του...το ποντίκι το βρήκα δύσχρηστο...

εσωτερικά δεν υπάρχει διαφορά..."φοράνε" ίδια πράγματα...

το λειτουργικό....χμ..μεγάλη κουβέντα...τα 64bit 7 δεν τα αλλάζω...δέν έχω το παραμικρό πρόβλημα...

ξέρω οτι γενικά σχεδιαστικά, ο πυρήνας του μακ είναι φτιαγμένος καλύτερα..αλλα μιλάμε για μικροδιαφορές στους χρόνους που πλέον δέν γίνονται αντιληπτοί...

ααα... έχω και 2 ssd με τον Intel 2ης γενιας για το λειτουργικό...πάει... :superman:

το θέμα μου είναι οτι εχω δώσει κανα 2000-2500 για αυτο που εχω φτιάξει...

θα είχα δώσει άλλα 1000 παραπάνω για να έχω ένα μήλο κοτσαρισμένο και με την διαφορά οτι θα ξέχναγα την υποστήριξη...δηλαδή αν χάλαγε κάτι εγω δεν θα είχα μηχάνημα να δουλέψω...

ενώ τώρα ότι και να γίνει σε 1 ημέρα τον έχω πίσω...

να μην συνεχίσω με τις οθόνες ε... :)

απο τη στιγμή που δουλεύουμε τα ίδια προγράμματα και παίρνουμε τα ίδια αποτελέσματα δέν καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος για το τί είναι καλύτερο απο τα 2...

θα τσακωνόμασταν ποτέ για το ποιος έχει το "καλύτερο" αυτοκίνητο?
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 06.01.11, 5:29 pm

Απορώ βρε Ισίδωρε με τη μανία σου να υποστηρίζεις τόσο δυνατά την Microsoft. Δηλαδή αν δεν σε πληρώνουν για να τους υποστηρίζεις δεν μπορώ να καταλάβω τόση ένταση.

Φυσικά απορώ και με τους μακομανείς. Τρώτε το παραμύθι της κάθε εταιρίας που σκαρφίζεται κάποιος επικοινωνιολόγος και κάθεστε και τους υποστιρίζετε σαν κομματόσκυλα. Εσείς οι ίδιοι δεν ασχολείστε με τη διαφήμιση; Δεν ξέρετε καλύτερα από πολλούς άλλους πόσα ψέυτικα λόγια και ύπουλα υποσυνείδητες εικόνες περνάνε για να αυξήσουν τους τζίρους τους;

Όλες αυτές οι μεγάλες εταιρίες παίζουν πολλά παιχνίδια. Όλες εσωτερικά έχουν φατρίες που η μια πολεμάει την άλλη. Έξω εμείς βλέπουμε μόνο τελικά προϊόντα. Ποιος ξέρει πόσες επιτροπές έκριναν αν μια οθόνη της Apple θα βγεί έτσι κι όχι αλλιώς.. ποιος ξέρει πόσες ομάδες ανάπτυξης (που η μια ανταγωνίζεται την άλλη) φτιάξαν τον πυρήνα των windows. Τι κάθεστε εσείς και υποστηρίζετε τις δικές τους αρρώστιες;
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 06.01.11, 6:12 pm

Ισίδωρε μη με παρεξηγήσεις.. δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζι σου. Η νοοτροπία είναι που με τσαντίζει.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 06.01.11, 11:14 pm

cpulse έγραψε:Απορώ βρε Ισίδωρε με τη μανία σου να υποστηρίζεις τόσο δυνατά την Microsoft.

έτσι φαίνεται ε? :|

κοίτα αλήθεια δεν έχω πρόβλημα να υποστηρίξω κανέναν...πραγματικά...

η αλήθεια είναι οτι κακώς πέφτω στο τρυπάκι να κονταροχτυπιέμαι συνέχεια για τέτοια θέματα..είναι άνευ ουσίας και σημασίας...

:pray :pray

θα συνετιστώ...
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 07.01.11, 6:02 am

Αν βγάζει ένταση ο Ισίδωρος, τότε εγώ τι βγάζω?

isikol έγραψε:ώρες ώρες απορώ με το εξής: πώς γίνεται να νιώθω τόσο απροβλημάτιστος με το δικό μου pc...ακούω τους περισσότερους να αναφέρουν προβλήματα, κολλήματα, καθυστερήσεις, μπλέ οθόνες! :shock:

Μάλλον, δεν έχουν σκάσει τα 2500ρικα όπως εσύ. Το θέμα είναι ότι μιλάνε κι αυτοί, ενώ θα έπρεπε να σωπαίνουν. Το δικό μου PC, ενώ έχω σκάσει πριν 3 χρόνια 1100 ευρώ, για παιχνιδομηχανη κυρίως, παίζοντας άνετα ότι πιο τελευταιό μέχρι σήμερα σε game, δεν επιτρέπεται όταν κάνω καμια δουλειά στο Ιllustrator 10 να σκρολάρω πανω ή κάτω και να "σπάνε" τα γραφικά σε ένα αρχείο τύπου "σαλόνι περιοδικού" publi με χαμηλής ανάλυσης φωτογραφίες (72 dpi) και κείμενα. Δεν επιτρέπεται να μου καεί η κάρτα γραφικών μετά απο μια 14 ήμερη ενασχόληση με βίντεο editing στο premiereCS4, με βίντεο παρμένο απο game σε ανάλυση 800Χ600 βάζοντας 4 υπότιτλους και 4 audio.
Δεν επιτρέπεται, απλα. Νέτα σκέτα! Τι παραπάνω έκανα δηλ., τι στιγμή που μπορώ να παίζω full γραφικά σε ανάλυση 1024, επί 6 ώρες, χωρίς πρόβλημα. Τι έιναι αυτό ακριβώς που δεν αντέχει η καρτα αυτη των 150ευρώ στο Illustrator 10? Μήπως φταίει η Adobe?

Παίρνοντας νέα κάρτα, ΑΤΙ αυτη τη φορά, εφάμιλλη της πρώην NVIDIA, των 150 ευρώ, χωρίς να έχω πειράξει κάτι (γιατί δεν ξέρω), τσουπ, να τα προβλήματααα...να κρασάρουν τα games, που μέχρι τώρα παίζανε καλά χωρίς προβλήματα, αντε να κατεβάζω drivers, patch για τα games άντε κάνε αυτό, κάνε εκείνο....
Δέχομαι ότι είναι μηχανήματα, ότι θα υπάρξουν προβλήματα, ότι το έχω και 3 χρόνια...οκ, αλλά αυτό που δε γουστάρω φίλε έιναι να μου σπάνε τα "φρύδια" χωρίς να έχω κάνει κάτι εγώ, όντας όλα καινούρια και στη θέση τους. Να κάνω εγω κάτι να το δεχτώ τότε, αλλά τι φταίω εγώ άν η ATI, έχει προβληματικό προιόν, ή το motherboard έχει άποψη επι του ποια κάρτα θα του καρφώσω?

ένα τέτοιο πρόβλημα δε μου έχει συμβεί σε ΜΑκ, δόξα να χει ο ύψιστος, 15 χρόνια που δουλεύω σε διαφημιστικές, σε διαφορετικά Μακ, με διαφορετικα αναλογα την εποχή hardware και software. Με μέσο όρο τα 2 χρόνια σε 7 εταιρίες που πέρασα, ποτέ δεν ασχοληθηκα με γραφικά με drivers, με τροφοδοτικά, με περιφερειακά, με τίποτα. Το άνοιγα δουλευα το έκλεινα...Γι αυτό, προτιμάμε τα Μακ, αν θέλεις και ίσως όχι τόσο για το design. Και μετά ρε φίλε στο δίνει να το καταλάβεις με μια ματιά το εργαλείο...ανοίγεις το κουτί ενός μακ και βλέπεις τα πάντα τακτοποιημένα στα κουτιά τους, με τα συρρώμενα και όλα τα πάντα και σου θυμίζει τη βαλίτσα της μάνας σου, έτοιμη για να πάει για προσκύνημα στην Τήνο, και ανοίγεις και ένα pc και βλέπεις το νεροχύτη του σπιτιού σου μετά το κοκορέτσι που έφτιαξε ο πατέρας σου το Πάσχα!

Βάλε ένα βλάκα ασχετο με computer μπροστα σε δύο ανοιχτά Pc και Μac και μάντεψε ποιο θα θέλει να του χαρίσουν.

ΥΓ. Τεσπά, αντε, για να μη κλαίς, δες τι έφτιαξε η Intel...

http://www.engadget.com/2011/01/06/razer-switchblade-7-inch-pocket-gaming-concept-blows-our-minds/
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 07.01.11, 11:16 am

Καλημέρα
isikol δεν αποκάλεσα κανέναν ψεύτη.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.01.11, 12:02 pm

Κοιτάξτε να δείτε, μη συγκρίνετε ένα pc που η κεντρική του μονάδα κάνει αρκετά λιγότερα από 1000 ευρώ. Ότι πληρώνεις παίρνεις!
Πριν πολλά χρόνια που είχα λιγότερες απαιτήσεις από το pc μου και έπαιρνα πιο φθηνά πράγματα και προβλήματα έβγαζαν και μπλε οθόνες έβλεπα, κτλ κτλ. Σε ένα pc μάλιστα που είχα πάρει το 99 από ένα μαγαζί στην Αγγλία, στο τέλος αναγκάστηκα να αλλάξω σχεδόν όλα τα εξαρτήματα, χωρίς κόστος σε χρήμα βέβαια, αλλά φυσικά υπήρξε ταλαιπωρία! Τελικά το συγκεκριμένο ποτέ δεν σταμάτησε να έχει προβλήματα. Αντίθετα το πρώτο μου pc που πήρα το 91 αν θυμάμαι καλά και δούλευα με DOS πιστεύω ότι μπορεί να λειτουργήσει και σήμερα :P
Πράγματι μέχρι το τέλος της δεκαετίας του 90 η ασφαλέστερη λύση (και όχι απαραίτητα η καλύτερη) θα ήταν να πάρεις mac. Από εκεί και πέρα βγήκαν τα xp που αποδείχτηκαν πολύ καλά, ιδιαίτερα με την προσθήκη των service packs. Μετά το 2000 έχω πάρει 3 pc. Και τα 3 δούλεψαν και δουλεύουν άψογα! Μόνο το παλιότερο και φθηνότερο μετά από πολλά χρόνια έκαψε το ένα τσιπάκι μνήμης και του είχε χαλάσει ένα cd recorder που σίγουρα ήταν δική μου λάθος επιλογή. Αυτό το έχω 7 χρόνια! Τα άλλα 2 δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα.
Το πρότελευταίο που αγόρασα και το χρησιμοποιώ στη δουλειά το έχω 3,5 χρόνια και έδωσα για την κεντρική μονάδα 1500 ευρώ το πολύ. Όταν το πήρα πολύ λίγα mac συναγωνίζονταν τις επιδόσεις του. Eπίσης δεν έχει πάθει τίποτα, ενώ χάρη στα xp δεν έχει προβλήματα ούτε το λογισμικό. Πολύ σπάνια θα κάνει κάτι κουλό, ενώ έχω βάλει αρκετά freeware προγράμματα, χωρίς να χρειάζεται να πληρώσω για κάτι παραπάνω από τα γραφιστικά προγράμματα και το λειτουργικό. Σημαντικό πρόβλημα στην έλλειψη προβλημάτων παίζει και ο τρόπος χρήσης του. Όταν έχεις πράγματα μόνο για τη δουλειά θα βγούν πολύ λιγότερα προβλήματα από το να το γεμίσεις με παιχνίδια και κάθε λογής εφαρμογές! Καλά το τελευταίο απλά πετάει! Έχει και διαχείριση ενέργειας, ρίχνοντας κατά βούληση τις επιδόσεις και μάλιστα με ενημερώνει για το πόσο διοξείδιο του άνθρακα ΔΕΝ έχει παραχθεί ;)
Τα pc μου φυσικά δουλεύουν 24/7! Αυτά τα 3 pc τα αγόρασα όλα από την Γραμμή στη Στουρνάρη που δυστυχώς τώρα έχει κλείσει! Ελπίζω στο μέλλον να βρω ένα εξίσου καλό μαγαζί με φοβερές τιμές και hardware που δεν βγάζει προβλήματα.

Όταν λοιπόν βλέπω ότι πλέον το hardware των mac το κατασκευάζουν οι ίδιες εταιρίες που κατασκευάζουν και για τα pc, όταν βλέπω ότι από εκεί που τα pc αντέγραφαν τεχνολογία από τα mac (π.χ. η λειτουργία των windows), τώρα τα mac αντιγράφουν από τα pc (π.χ. δεξί κλικ στα mouse), όταν βλέπω ότι και τα mac έχουν αρχίσει να βγάζουν προβλήματα, όταν έχω πληκτρολόγιο (G11) με 18x3 extra προγραμματιζόμενα κουμπιά (που κάνω bind τις πολύπλοκες συντομεύσεις αλλά και φτιάχνω δικές μου), όταν μπορώ να έχω τεχνική υποστήριξη οπουδήποτε (ούτε να φανταστώ δε θέλω να χρειάζεται να στέλνω το mac αθήνα και να χρειάζεται να τον ξαναστείλω επειδή κάποιοι δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους), όταν βλέπω ότι τα mac εξακολουθούν να είναι αρκετά πιο ακριβά για μηχάνημα ίδιας υπολογιστικής ισχύος, όταν... ,τότε μάλλον λέω να μην πάρω mac... ;)
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 07.01.11, 12:17 pm

Καλημέρα
για να μη ξεχνάμε ορισμένα πράγματα.
Εάν πάρουμε ως αφετηρία το 1990 που ήρθαν τα πρώτα Mac στην Ελλάδα,
έκαναν περίπου 20 χρόνια για να αρχίσουν να παρουσιάζουν προβλήματα
όταν τα PC εδώ και μερικά χρόνια σταμάτησαν να έχουν προβλήματα.

Είναι κρίμα να ισοπεδώνουμε ορισμένα πράγματα.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 07.01.11, 12:18 pm

Και επιτέλους είναι δύο διαφορετικά πράγματα
σταματήστε τη σύγκριση.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.01.11, 12:19 pm

Δεν διαφωνώ, αλλά σημασία έχει το τώρα και όχι η προϊστορία! Και κάτι σχετικό για να γελάσουμε!: :lol:
http://variemai.gr/index.php?p=article&id=666

EDIT: είναι 2 διαφορετικά πράγματα που χρησιμοποιούνται με τον ίδιο τρόπο, για τον ίδιο λόγο. Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 07.01.11, 12:25 pm

Θα διαφωνήσω μαζί σου, σαφώς και η ιστορία έχει σημασία,
όμως πέρα από αυτό εάν ξέρεις τι πρέπει και εάν πρέπει να αγοράσεις (για το mac μιλάω)
δε θα σου βγάλει προβλήματα.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.01.11, 12:33 pm

Φυσικά! Ο σωστός καταναλωτής πρέπει πάντα να κάνει έρευνα αγοράς. Ιδιαίτερα όταν θέλει να πάρει ένα επαγγελματικό εργαλείο που έχει μεγάλο κόστος!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 07.01.11, 12:57 pm

Unholy, τα λες λίγο όπως θες και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, όταν μου συγκρίνεις το λογισμικό που αντέγραψε η Microsoft απ την Απλ, με το δεξί κλικ στα mouse που αντέγραψε η τελευταία. Δηλαδή ποιος αντέγραψε πιο χοντρά? Ελα τώρα ρε φίλε.
H Apple έδειξε το δρόμο και χάραξε πορεία και δεν ακούω τίποτα επι τούτου! Σιωπή. Γάβ!

Οι κατασκευαστικές εταιρίες hardware, δεν κατασκευάζουν το ίδιο πράγμα φίλτατε! Αλλιώς, ότι υπάρχει ώς πρόγραμμα στην αγορά για pc, θα έπαιζε και σε mac! Tώρα πια που τα mac "φιλοξενούν" και windows κάτι γίνεται!

Το G11 πληκτρολόγιο της Logitech, τι επιχείρημα είναι? Ούτως ή άλλως είναι μια after market αγορά που δεν χορηγείται με κάθε pc, και κοστίζει κάνα 70αρι. Και οκ, έχει έξτρα πλήκτρα και κάνεις δικά σου bind, ουάου, σο φάκιν γουάτ δηλ.? Α, αυτό που το πας, τις αγορές after market, (mouse, keyboards, οθόνες, cases), αυτά δεν έχουν έξτρα κόστη? Γιατί αν πείς ότι παίρνεις ένα pc, με χαμηλό κόστος, σου δίνουν ένα moyse, με μπίλια και το δεξί κλικ ακούγεται στο υπνοδωμάτιο, είναι Σαλονικιό αντι για κλίκ, κάνει κλλλικ! Στα μακ όλα είναι τεφαρίκια, και περιλαμβάνονται μέσα στην αγορά. Καλά τα mouse της Apple και γώ δε τα πάω καθόλου, πρέπει να το κοιτάξουν αυτό. Τώρα να μιλήσω για cases και plain keyboards...νταξ, άστο καλύτερα! Οθόνες??? Αν δε πάρεις eizo ή καμια Lacie, δε κάμεις προκοπή...με αποτέλεσμα το "φτηνό" pc να σου στοιχίζει τελικά πολλά παραπάνω απ όσα λέτε! Χάιντε! Στα Μακ όλα είναι στο ίδιο πακέτο! και οθονάρα και κιμπορντάρα και ντιζαινάρα. Ζάρα-μαγαζάρα!

Ιδιας υπολογιστικής ισχύος...λες. Το pc μου έχει 2 πύρηνο επεξεργαστή. Το ίδιο και το Mac στη δουλειά. Μόνο που στο μακ, δε μου σπάνε τα γραφικά στο σκρολάρισμα. Δε βλέπω γιατί να πάρω PC!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.01.11, 1:22 pm

Αυτά που έχω πάνω δεν είναι after market αγορές;! Δεν τα πήρα μετά, αλλά όλα μαζί. Θα σου πω πόσο μου στοίχισε το pc που χρησιμοποιώ στη δουλειά και πήρα πριν 3,5 χρόνια (όσο θυμάμαι δηλαδή). Το tower που έχει (τα βασικά) την 8800 GTS της nvidia, 3 GB μνήμης, τετραπύρινο επεξεργαστή Q6600 @2.40Ghz, motherboard την P5k, box της thermaltake με 2-3 ανεμιστηράκια, εύκολο άνοιγμα, κτλ, απ' όσο θυμάμαι μου στοίχισε περίπου 1500 ευρώ. Το G11 και το G3 (mouse) μου στοίχισαν περίπου 110 ευρώ (θα μπορούσα να πάρω και κάτι φθηνότερο χωρίς μεγάλη διαφορά στην ποιότητα). Η οθόνη EIZO CG241W (που είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ποτέ μου) μου στοίχισε 1876 ευρώ ακριβώς (όταν η επίσημη αντιπροσωπεία την έδινε κοντά 2000). Σύνολο ~3500. Θα μπορούσα να το αγόραζα και 200-400 ευρώ φθηνότερα αν δεν έκανα κάποιες "υπερβολικές" αγορές για την εποχή του και για τις πραγματικές μου ανάγκες. Πόσο πιστεύεις θα έκανε ένα mac με τις ίδιες ή κοντινές επιδόσεις εκείνη την εποχή;
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 07.01.11, 2:19 pm

Δεν υπηρχε εκεινη την εποχη mac με τετοιες επιδόσεις. Και δε θα σου αλλάξει γνώμη κανείς. :clap
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 07.01.11, 2:23 pm

Καλημέρα σας!

Ακόμη μια ατέρμονη ανούσια κουβέντα mac vs pc και άστοχη μιας και τα mac, pc (personal computers) είναι.
Αυτό που μου την δίνει και στις δύο πλευρές είναι που προσπαθούν ντε και καλά να πείσουν τους απέναντι ότι η δική τους επιλογή είναι η καλύτερη.
Καλύτερο είναι αυτό που κάνει τη δουλειά μας καλύτερα είτε αυτό είναι hardware είτε software.
Ξεκολλήστε επιτέλους από αυτή την οπαδική νοοτροπία και αντιμετωπίστε το θέμα όπως πρέπει, δηλαδή σαν καταναλωτές που αγοράζουν τα προϊόντα τους και απαιτούν αυτά τα προϊόντα να ανταποκρίνονται πλήρως στις εκάστοτε ανάγκες μας και στα λεφτά που δαπανούμε για αυτά.

Ο καταναλωτής έχει την δύναμη να "θάψει" ένα κακό προϊόν και καλώς το κάνει όταν πρέπει. Για αυτό τον λόγο πχ απέτυχαν τα vista και αναγκάστηκε η microshoft να τα βελτιώσει στα 7. Για τον ίδιο λόγο θα έπρεπε η apple να κάνει κάτι για τις προβληματικές οθόνες των imac.
Οσο οι καταναλωτές - οπαδοί κάνουν τα στραβά μάτια σε μικρά η μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τα δέχονται απλά και μόνο επειδή η "θρησκευτική" τους προσήλωση δεν τους επιτρέπει να το παραδεχτούν, τα προβλήματα αυτά θα συνεχίσουν να υφίστανται και οι εταιρείες που τα παράγουν θα συνεχίσουν να πλουτίζουν και να γιγαντώνονται εις βάρος μας.

Προσωπικά θα συνεχίσω να επιλέγω τα μηχανήματα και το λογισμικό μου με κριτήριο τις ανάγκες μου και την συνάρτηση αξίας/τιμής και όχι επειδή το 90% των δημιουργικών επιλέγει mac η το 90% του πλανήτη δουλεύει windows η επειδή το επιβάλει η μόδα η επειδή το λές εσύ, οποιοσδήποτε εσύ.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 07.01.11, 2:35 pm

(O Staff με πρόλαβε αλλά...το είχα γράψει)
Καλημέρα.

Σαν κάτοχος και των 2 και έχοντας το Μακ μου για 5 χρόνια (imac G5) μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα, πως στην Apple ότι πλήρωνες έπαιρνες.
Με λίγα λόγια τα 2500 χιλιάρικα που έδωσα άξιζαν μέχρι τελευταίας δεκάρας.

Αν εξαιρέσει κανείς το superdrive (μόνο...super δεν ήταν αφού ψόφησε), μέχρι στιγμής το μηχάνημα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό, με συνεχή χρήση εργασίας (10ωράκια), σχεδόν μηδαμινή συντήρηση (άντε να τσεκάρω το status του σκληρού μια στο τόσο) και με αρκετά μεγάλα αρχεία σε Photoshop και Indesign.

Το "μεγάλο' μου μηχανάκι, ένα τετραπύρηνο, που επεξεργάζεται βίντεο, κάνει renders και ότι άλλο δεν αντέχει ο παππούς μακ, είναι μέχρι στιγμής μια χαρά. Με Windows 7 32bit original απλώς πετάει. Όσοι χρησιμοποιείτε ακόμα XP ή Vista, σας προτείνω να μεταβείτε στα 7 για να ηρεμήσετε...Οι μπλε οθόνες είναι παλιό ανέκδοτο. Όπως και το defragmentation (σχεδόν).

Σημειωτέον πως ΔΕΝ είμαι χρήστης που λειτουργεί "εκ του ασφαλούς". Δηλαδή τρέχω ΜΟΝΟ ότι μου χρειάζεται.
Δοκιμάζω πολύ μεγάλη γκάμα λογισμικού για να δω στην πράξη τι πραγματικά χρειάζομαι και με το ανάλογο ρίσκο βέβαια.

Όμως:

Η βασική διαφορά ενός "παλιού πισάκια" σαν εμένα τον Ισίδωρο και πολλούς άλλους, με ενός νέου παιδιού που θα αγοράσει έναν υπολογιστή για επαγγελματική χρήση, είναι πως ο παλαίμαχος χρήστης έχει πλέον μάθει τις κακοτοπιές. Ξέρει πως ένα κακό τροφοδοτικό μπορεί είτε να καεί είτε να πεταχτεί μελλοντικά επειδή δεν θα αντέχει νέα components. Γνωρίζει ποια κάρτα γραφικών του ταιριάζει για τη δουλειά που το θέλει, ή αντίστοιχα ποιο σκληρό δίσκο να εγκαταστήσει, ώστε να έχει ταχύτητα και αξιοπιστία. Μπορεί να βάλει και κάποιον raid controller ώστε να έχει κατ'ουσίαν και backup στο ίδιο μηχάνημα (και δεν στηρίζεται στις έτοιμες λύσεις των mobos). Ξέρει πόση φυσική μνήμη "βλέπει" ένα λειτουργιπο σύστημα και δεν αγοράζει 16 γίγα για να "πετάνε" τα 32μπιτα ΧΡ!!! Κατεβάζει τους τελευταίους drivers απο τα αντίστοιχα εταιρικά sites, έχει εγκατεστημένο antivirus και ξέρει πως να ελέγξει αν κάποιο process είναι κακόβουλο ή όχι. Ξέρει με λίγα λόγια να ψάχνει και να ψάχνεται γύρω από το υλισμικό του και το λογισμικό του.

Ένας παλιός χρήστης μακ κάνει εν συντομία σχεδόν όλα τα παραπάνω και- ίσως -είναι ακόμα πιο προσεκτικός με τις "άκρες" του (καταστήματα, αντιπροσωπείες κλπ) λόγω της τσουχτερής αρχική τιμής που πάντα είχαν τα μηχανήματα της Apple. Και πιθανότατα επειδή την πάτησε με ορισμένους "έξπερτς" εκεί έξω.

Ας δούμε τώρα τι συμβαίνει όταν ένας νέος (και συνεπώς άπειρος) γραφίστας/web designer θέλει να αγοράσει ένα μηχάνημα για επαγγελματική χρήση:

Σενάριο α)
Ρωτάει τον "κομπιουτεράκια" γείτονα, που έχει στήσει ένα φανταστικό μηχάνημα με λαμπάκια, καφετιέρες και ψυγείο για να μπορεί να διπλασιάζει την ταχύτητα της CPU, ενώ έχει τοποθετήσει3 κάρτες γραφικών στο μηχάνημά του για να τρέχει εφαρμογές CFD στο CUDA.
Το μηχάνημά του είναι τρίπιλ μπούτ με OSX (χακεμένο) Windows (black edition) και κάποια ομιχλώδη έκδοση του Ubuntu με 500 widgets στο Desktop. Έχει 2 24άρες οθόνες για να παίζει γουάρκραφτ στη μια και βλέπει τσόντες στην άλλη.
Το κουτί είναι της κατηγορίας τουπόλεφ-αυτά με τις 4 τουρμπίνες για καλύτερη θερμική απαγωγή και σχεδιαστικά παραπέμπει στον κύβο των Μπόργκ.
Σημειωτέον πως ο "κομπιουτεράκιας" είναι αμφίβολο αν έχει περάσει ποτέ την πόρτα κάποιου σχετικού εκπαιδευτικού ιδρύματος...
Αυτό που δεν γνωρίζει ο πρωτόβγαλτος, είναι πως ο "κομπιουτεράκιας" κάθε μήνα σκάει τουλάχιστον ένα κατοσταρικάκι σε κάτι που κάηκε επειδή οι "κακές" εταιρίες δεν βγάζουν πια αξιόπιστο hardware.
Aφού λοιπόν ο φίλος μας σκάσει ένα κάρο λεφτά σε εξαρτήματα, αφήνει τον μικρό-Βούδα-των-πισιών να του στήσει το...ντράγκστερ.
Με μαθηματική ακρίβεια, μετά από ένα μήνα δεν θα μιλιούνται και θα του φταίνε τα πισι. Γιατί το δικό του έγινε στάχτη και μπούρμπερη.

Σενάριο β)
Ο φίλος μας επισκέπτεται έναν παλιό γραφίστα που είναι γνωστός ενός κολλητού του.
Φήμες αναφέρουν πως ο συγκεκριμένος επαγγελματίας είναι τουλάχιστον γαμάτος, ενω οι ίδιες φήμες αναφέρουν πολλές κοπέλες που γκαστρώθηκαν με ένα νεύμα του την ώρα που κάνει σεάνς με τον "Γουτερβέργιο".
Έχει αγοράσει όλα τα βιβλία της Τάσχεν και σε περίοπτη θέση υπάρχουν τα καλύτερα του Μίλαν-Κούντερα (2-0).
Ακούει μόνο Ντιούκ Έλλιγκτον. Άντε και Αλεξίου στο τσακίρ-κέφι.
Ο νεαρούλης μας συμπληρώνει την αίτηση εισόδου στα ανάκτορα και μια καλλίπυγος νεαρά τον παρουσιάζει στον γκουρού.
Ο γκουρού αφού ακούσει το αίτημά του, του προτείνει τον τελευταίο ΧΑΪΠΕΡΜΑΚ και 2 οθόνες:
Μια τριαντάρα για να βλέπει την μακέτα του και μια 27άρα για τα εργαλεία του.
Tέλος τον ξορκίζει να αγοράσει την Adobe Creative Suite 5 Master-of-Puppets Collection ΑΝ θέλει να λέγεται επαγγελματίας!!!!
Όλα αυτά μαζί με τις γραμματοσειρές μόνο 13 χιλιάρικα.
Ο νεαρός φίλος μας παίρνει επιχειρηματικό δάνειο και αγοράζει όλα τα προαναφερθέντα.
Θες όμως επειδή είναι νέος, θες επειδή η αγορά δεν παεί και τόσο τέλεια στην Ελλάδα τώρα τελευταία, όλα τα παραπάνω εμφανίζονται μια ωραία πρωία σε portals δημοπρασιών.
Guess whot: στη μισή τιμή!!

Σενάριο γ)
Ο φίλος μας αποφασίζει να επενδύσει το τρομερό ποσό των 400 Ευρώ για να αγοράσει ένα "Προ" μηχανάκι.
Φυσικά ούτε λόγος για εγγύηση, νόμιμο λογισμικό και ποιοτικά εξαρτήματα.
Με το τσίπικο ΤΝ πάνελ του λοιπόν, αναλαμβάνει μια πολύ απαιτητική χρωματικά δουλειά η οποιά βέβαια απέχει χιλιάδες μίλια όταν τυπώθηκε από αυτό που έδειξε στον πελάτη του. Στην πορεία διαπιστώνει πως αν κοιτούσε την οθόνη υπο ελαφρώς διαφορετική γωνία όλα θα ήταν πολύ καλύτερα...

Λοιπόν, μπορείτε να γελάστε όσο θέλετε με αυτά τα παραδείγματα.
Όμως δεν απέχουν πολύ απο την πραγματικότητα, καθώς είμαστε χώρα των άκρων και των ακροτήτων.

Λειτουργούμε με μύθους και μυθολογίες.
Βγήκε μια σειρά imac κακό; σκ*τά τα μακ! Για πέταμα!
Έχεις ένα χαλασμένο πισί; σκ*τά τα πισί! Στον Καιάδα.

Η βλακώδης και βλαχώδης νοοτροπία του Έλληνα πως "το ακριβότερο είναι και το καλύτερο", επεκτείνεται από τις φωτογραφικές μηχανές, τα γκάτζετς και τους υπολογιστές, μέχρι τα αυτοκίνητα και τα σπίτια.
Και όταν τον πιάνει τσιγγουνιά, θα κάνει τη δουλειά του με το χειρότερο της αγοράς. Επειδή τα'φαγε στα μπουζούκια/πουτάνες/γκάτζετς.
Ο Έλληνας θα αγοράσει φωτογραφική μηχανή επειδή 'τραβάει" βίντεο και βιντεοκάμερα για να τραβάει φωτογραφίες.
θα αγοράσει iphone γιατί "είναι γαμάτο"-δηλαδή απροσδιόριστα εκπληκτικό- άσχετα αν και ένα κινητό των 100 Ευρώ τον καλύπτει απόλυτα!!
Ο Έλληνας θαυμάζει τα βαρύγδουπα ονόματα είτε αυτά λέγονται Apple είτε Eizo είτε Microsoft.
Ούτε ψάχνει, ούτε κοιτάει, ούτε ξέρει, αλλά ούτε και θέλει να μάθει.
Δεν υπάρχει γι'αυτόν η λογική της μέσης λύσης (γιατί αυτή ταυτίζεται με τη...μετριότητα)
Είμαστε συνεπώς ένας καταναλωτικός αχταρμάς.

Επι του προκειμένου τώρα, η ίδια νοοτροπία επεκτείνεται στις εταιρίες και στις αντιπροσωπίες.
Διότι απλώς τις διευκολύνει.
Ο πωλητής και η διεύθυνση ενδιαφέρονται (ΚΑΚΩΣ) για το μέγιστο κέρδος και όχι να κρατήσει τον πελάτη στο κατάστημά του.
Δηλαδή "πλάσαρε του Μ*λακ* εκείνο το μακ/πισί/σουβλάκι να το διώξουμε και απο δω παν κι οι άλλοι".

Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΠΑΝΙΟ να βρεις καταρτισμένο πωλητή που να μπορέσει να σε κατευθύνει σωστά στην αγορά σου με γνώμονα το λόγο ΤΙΜΗ/ΑΠΟΔΟΣΗ.

Έχω επίσης πολλές αμφιβολίες για το κατά πόσο οι εταιρείες ελέγχουν τα προϊόντα που αγοράζουν για τυχόν αστοχίες υλικού ή DOA.

Αν βρε παιδιά ήμουν εγω καταστηματάρχης και είχα πληρώσει ένα mac/pc, το οποίο παρουσίαζε πρόβλημα δεν θα το έδινα στον πελάτη.
Απλώς θα έπαιρνα αυτό το ΜΑΛΑΚΑ που τολμά και μου πουλάει σκάρτο πράμα (ναι στα κεντρικά τους!!) και θα τον έχεζα πατόκορφα.

Αλλά ασχολείται κανένας;

Μήπως αυτό τέλος δεν έχει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ προσγειώσει την ποιότητα και στα Μακ και στα Πισί;;;;
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 07.01.11, 2:57 pm

Staff έγραψε:Ο καταναλωτής έχει την δύναμη να "θάψει" ένα κακό προϊόν και καλώς το κάνει όταν πρέπει. Για αυτό τον λόγο πχ απέτυχαν τα vista και αναγκάστηκε η microshoft να τα βελτιώσει στα 7. Για τον ίδιο λόγο θα έπρεπε η apple να κάνει κάτι για τις προβληματικές οθόνες των imac.
Οσο οι καταναλωτές - οπαδοί κάνουν τα στραβά μάτια σε μικρά η μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τα δέχονται απλά και μόνο επειδή η "θρησκευτική" τους προσήλωση δεν τους επιτρέπει να το παραδεχτούν, τα προβλήματα αυτά θα συνεχίσουν να υφίστανται και οι εταιρείες που τα παράγουν θα συνεχίσουν να πλουτίζουν και να γιγαντώνονται εις βάρος μας.

+1

και

Σόκα: η κουντερα ισοφάρισε τη μίλαν στο 90 με (μ)πετσινο (μ)πέναλ(ν)τι

σοκα+σταφφ FTW
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 07.01.11, 3:06 pm

Respect και στα 2 τελευταία post. :whistle
Να προσθέσω ότι πρέπει να έχεις υπόψιν σου και το πόσο καιρό σκοπεύεις να κρατήσεις το μηχάνημα. Νομίζω ότι έναν υπολογιστή (την κεντρική μονάδα) δεν αξίζει να τον χρησιμοποιείς για πάνω από 5, βαριά 7 χρόνια (αν του κάνεις αναβαθμίσεις). Το 2007-08 περίπου δούλεψα σε έναν εκδοτικό που είχε ένα G3. Αν εξαιρέσουμε την οθόνη που θα μπορούσε άνετα να με "τυφλώσει" αν συνέχιζα να δουλεύω για πολύ καιρό εκεί, ο υπολογιστής δούλευε, έστω και με κάτι μικροπροβλήματα. Όταν πρωτοπήγα μου ανέθεσαν την πολύ απλή δουλειά, να κάνω pdf ένα βιβλίο που ήταν σε quark. Έπρεπε να αντιγράφω τα αρχεία από τα cd, να κάνω κάτι μικροδιορθώσεις στα κείμενα και να κλείνω τα pdf που στη συνέχεια έγραφα σε CD. Τα αρχεία ήταν αρκετά "βαριά" με αρκετές εικόνες. Ε, λοιπόν πρέπει να έφαγα τουλάχιστον ένα μήνα για να κάνω τη δουλειά! κάτι που με ένα καινούργιο υπολογιστή εκείνη την εποχή (είτε mac, είτε pc) θα μπορούσα να κάνω το πολύ σε 2 μέρες! Θέλω να πω ότι το να πάρεις ένα υπολογιστή και να περιμένεις ότι θα τον κρατήσεις 10+ χρόνια, είναι μια μάλλον άστοχη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 07.01.11, 3:21 pm

unholy έγραψε:Respect και στα 2 τελευταία post. :whistle
Να προσθέσω ότι πρέπει να έχεις υπόψιν σου και το πόσο καιρό σκοπεύεις να κρατήσεις το μηχάνημα. Νομίζω ότι έναν υπολογιστή (την κεντρική μονάδα) δεν αξίζει να τον χρησιμοποιείς για πάνω από 5, βαριά 7 χρόνια (αν του κάνεις αναβαθμίσεις).

Αυτό είναι πολύ, μα πολύ σχετικό! Π.χ. αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις το λογισμικό του μηχανήματος, τότε δεν υφίσταται ούτε λόγος αναβάθμισης του hardware.
Πάντα βέβαια με τη λογική ότι το μηχάνημα βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Εκτός αν θεωρήσουμε πως το Photoshop CS5 π.χ. είναι η επανάσταση στις γραφικές τέχνες/web design /multimedia και δεν μπορούμε να δουλέψουμε χωρίς αυτό!!
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IX.II Υλισμικό (Hardware)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων