Origami

Ζωγραφική, Γλυπτά, Τεχνουργήματα, Origami, Αφηρημένες κατασκευές, Κόσμημα.

Origami

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 12.04.07, 8:00 pm

Kαλησπέρα σε όλους.
Eίδα ότι κάποιοι από εσάς ενδιαφέρεστε για το origami.
Eγώ ασχολούμαι αρκετά χρόνια με το hobby αυτό. Aν και δεν είμαι creator, δηλαδή δεν δημιουργώ δικά μου μοντέλα, διπλώνω χαρτί ακολουθώντας οδηγίες από διάφορα βιβλία τα οποία έχω.
Eνα από αυτά ακολουθεί...

Εικόνα
Michael LaFosse Squirel

Aν σας ενδιαφέρει το origami, και θέλετε να ασχοληθείτε με αυτό, μπορείτε να με ρωτήσετε ότι θέλετε. Ψάχνω άλλα άτομα για να «διπλώνουμε» μαζί και να ανταλλάζουμε ιδέες.

Eπίσης μπορείτε να δείτε περισσότερα μοντέλα από αυτά που έχω διπλώσει στην προσωπική μου σελίδα στο flickr

http://www.flickr.com/photos/eteokles

Nα είστε καλά...
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 12.04.07, 8:44 pm

eteokles καλως ορισες! εντυπωσιακές οι κατασκευες σου! πολυ θα χαρουμε να μοιραστουμε τις γνώσεις σου σε αυτό το θέμα, ίσως μάλιστα να μπορούσε να οργανωθει και κάποιο project σχετικα με τα origami στην αρένα μας.

ευχομαι καλή και δημιουργική διαμονή :D
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό zelda » 12.04.07, 9:18 pm

καλος ορισες Eteokles!
μπραβο-μπραβο για τα origami σου!!!

:clapclap
:mrgreen:
Mama, just killed a man
-------------------------------------------------------------------------------
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zelda
Old Member

Δημοσίευσηαπό artsliquid » 12.04.07, 11:06 pm

ΜΜΜΜ αυτό μας έλειπε τώρα να διπλώνουμε χαρτιά. :P

Άντε καλή αρχή Eteokles
Άβαταρ μέλους
artsliquid
Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 12.04.07, 11:33 pm

Θα μπορούσαμε επισης να οργανωσουμε ενα "meeting" για να μας μαθεις να "διπλώνουμε" χαρτι... (απ' ότι ειδα στο flickr έχεις υπομονή και όρεξη για διδασκαλία).

Εγώ θέλω!!
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 13.04.07, 12:01 am

ωραιος μαν
εγω μονο ενα βατροχο ξερω να κανω και αυτο μου το εδειξαν :(
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 13.04.07, 5:00 am

Συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά, Ετεοκλή.
Mε Origami δεν ασχολούμαι αλλά έχω πάθος με τη θεωρία της συμμετρίας και των tesselation που είναι πίσω από αυτά.
Θα χαιρόμουν λοιπόν πολύ να σε γνωρίσω σε επόμενο μeeting.

Καλή συνέχεια.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 13.04.07, 9:26 am

d Koletsis έγραψε:ωραιος μαν
εγω μονο ενα βατροχο ξερω να κανω και αυτο μου το εδειξαν :(

κύριε Koletsis προσπαθώ αυτό τον βάτραχο 1 χρόνο τώρα.. νομίζω ότι η τέχνη του origami απαιτεί ιδιαίτερο IQ.
'Εστω και με οδηγίες είναι σούπερ τα origami!! :D
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 13.04.07, 1:57 pm

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά.
Πολύ ευχαρίστως, όποτε θέλετε μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση και να σας μιλήσω για το origami, και να σας δείξω πως διπλώνουμε το χαρτί για να φτιαξουμε όλα αυτά τα μοντέλα.
Η τέχνη αυτή δεν είναι καθόλου δύσκολη. Βασίζεται σε κάποια βασικά διπλώματα, τα οποία δεν υπερβαίνουν τα 10. Αν μάθεις αυτά τα βασικά, μπορείς να διπλώσεις το ότιδήποτε.
Εκείνο που χρειάζεται είναι το κίνητρο. Ολοι μας λίγο πολύ έχουμε κάνει origami. Είτε αυτό είναι μια σαϊτα που φτιάχναμε στην τάξη για να πετάξουμε στον δάσκαλό μας (πάνε πάααααραααααα πολλά χρόνια από τότε), είτε είναι μια πετσέτα την οποία διπλώνουμε για ένα επίσημο δείπνο στο σπίτι μας. Εγώ λοιπόν όταν έμαθα να διπλώνω την σαϊτα και το καραβάκι (που πάρα πολύ έξυπνα χρησιμοποίησε ο Παπαϊωάννου στην έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων), δεν πίστεψα ότι μόνο αυτά μπορείς να κάνεις με το χαρτί. Αρχισα να το ψάχνω, ειδικά όταν μπήκε και στην ζωή μας το internet.
Δυστυχώς στην Ελλάδα, δεν υπάρχει καμία οργανωμένη κίνηση για το origami. Μια φορά θυμάμαι σε μεγάλο πολυκατάστημα στο κέντρο της Αθήνας, επειδή είχε αφιέρωμα στη Ιαπωνία, οργάνωσε μια επίδειξη origami, πήγα, και μόνο που δεν με πιάσανε τα γέλια με αυτά που είδα και άκουσα.
Υπάρχουνε άνθρωποι οι οποίοι έχουνε κάνει το χόμπι αυτό βιοποριστικό επάγγελμα. Παράδειγμα, ο Robert J. Lang. Καθηγητής πανεπιστημίου, φυσικός, τα παράτησε όλα και ασχολείται μόνο με το origami πιά. Μέχρι και η ΝΑSA τον εργοδοτεί. Θα ρωτήσετε ευλόγως γιατί. Και η απάντηση είναι πολύ απλή. Ενας δορυφόρος βασίζεται στην ηλιακή ενέργεια για να τροφοδοτηθεί με ρεύμα. Οπότε, χρειάζονται ηλιακοί συλλέκτες, που πολλές φορές το μέγεθος τους είναι ίσα με ένα γήπεδο ποδοσφαίρου. Ο Lang λοιπόν, μέσω μαθηματικών και γεωμετρίας, ανακαλύπτει τρόπους για να διπλωθεί το υλικό του συλλέκτη ούτως ώστε ο όγκος του να μήν ξεπερνάει 2 τόμους εγκυκλοπαίδειας. Και όμως, είναι εφικτό αυτό με το origami.
Πληροφορίες για αυτόν μπορείτε να διαβάσετε στην σελίδα του
http://www.langorigami.com
Tα περισσότερα έντομα που έχω διπλώσει, είναι δικά του μοντέλα.

Αυτά πρός το παρόν. Για ότιδήποτε θέλετε να μάθετε, μπορείτε να με ρωτήσετε

φιλικά
Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 21.05.07, 6:11 pm

Tέσσερα καινούργια μοντέλα origami που δίπλωσα το Σαββατοκυρίακο

Robert J. Lang's Black Pine Sawyer
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 40 εκατοστών (πάντα χωρίς κανένα κόψιμο, μόνο δίπλωμα), το οποίο πρωτού διπλωθεί βάφτηκε με μεταλλικό χρώμα και περάστηκε με γλουτολίνη για διατήρηση αλλά και μεγαλύτερη πλαστικότητα στο χαρτί

Robert J Lang's Praying Mantis
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 40 εκατοστών, το οποίο πρωτού διπλωθεί βάφτηκε με μεταλλικό χρώμα και περάστηκε με γλουτολίνη για διατήρηση αλλά και μεγαλύτερη πλαστικότητα στο χαρτί

Seiji Nishikawa's Goliath Horned Flower Beetle
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 40 εκατοστών, το οποίο πρωτού διπλωθεί βάφτηκε με χρώμα

Toshikazu Kawasaki's Rose and leaf
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 20 εκατοστών, κόκκινο για το λουλούδι και πράσινο για το φύλλο
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 21.05.07, 9:01 pm

Καλησπέρα Eteokles!

Φοβερές κατασκευές!

Ειδικά ο τυρρανοσαύρος πάρα πολύ όμορφος, εντυπωσιακός.

Πως γίνετε όμως να τα κάνεις όλα με διπλώματα?
οι κεραίες για παράδειγμα από τα έντομα?

Καλή συνέχεια!!

Φιλικά

Βασιλική
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 21.05.07, 10:57 pm

Ρε συ, είναι πραγματικά πολύ ωραία!!!
Και είναι και πολύ αγχολυτικό το origami...
Ξέρεις αν υπάρχει κάποιο site με origami, έστω και πολύ απλά;
Ή έστω, αν έχεις κάποιο καλό βιβλίο με οδηγίες να μας προτείνεις;

Με ενδιαφέρει πολύ να το ξεκινήσω και θα έχει πλάκα να το κάνω και με τις ανηψιές μαζί! :)
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 22.05.07, 9:00 pm

Bασιλική, αυτή είναι η μαγεία του origami. Oτι από ένα απλό χαρτί, το οποίο έχει τέσσερις γωνίες, άρα τέσσερις άκρες (flaps στην γλώσσα του origami), διπλώνοντας το χαρτί να βγάλεις περισσότερα flaps. Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα. Aν πάρεις ένα χαρτί A4 και το διπλώσεις στην μέση τότε θα έχεις 6 flaps. Tέσσερα που υπήρχανε ήδη, αλλά και άλλα δύο τα οποία σχηματιστήκανε στο δίπλωμα που έκανες στην μέση. Mε έξυπνο λοιπόν τρόπο και απλά διπλώνοντας το χαρτί, μπορείς να βγάλεις όσα flaps χρειάζονται για να φτιάξεις ένα έντομο το οποίο να είναι πλήρες ανατομικά.

Peslac, για βιβλία origami υπάρχουνε πάρα πολλά, άλλα για αρχάριους εντελώς, άλλα για πολύ προχωρημένους. Aν κάνεις search στο Amazon θα βρείς πάρα πολλά. Aλλά και επίσης, ένα search στο Google, θα σου βγάλει πολλές σελίδες με μοντέλα τα οποία μπορείς να κατεβάσεις σε pdf μορφή και να δοκιμάσεις.

Eλπίζω να βοήθησα
φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 23.05.07, 11:09 am

Άψογος!
Θα ψάξω να βρω! :)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 23.05.07, 5:22 pm

χμμμ...!!
μου έβαλες ιδέες :P

Θα μπορούσε άραγε να φτιάξεις με origami και μια προσωπογραφία? Ή ένα τοπίο??

Φαντάζομαι πως ναι και νομίζω οτι το αποτέλεσμα θα ηταν φανταστικό (αν γίνετε πάντα). Πέρα από το πρακτικό του πράγματος καθώς φαντάζομαι το σπίτι μου να έχει γεμίσει με διακοσμητικά origami διασκορπισμένα παντού :P νομίζω οτι η παρουσίαση ενός πίνακα θα ήταν εκπληκτική.

Παλαιότερα σε μάθημα είχαμε αποδώσει μια εικόνα με οδοντογλυφίδες το αποτέλεσμα ήταν πανέμορφο... πόσο μάλλον με χαρτί που μπορείς και να το μορφοποιήσεις κιόλας...
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 24.05.07, 1:08 am

Bασιλική,
εφόσον λοιπόν έχεις κάποιες ιδέες, για πρόσωπα ή για πίνακες φτιαγμένους από χαρτί, θα σου δώσω δύο links. Για κοίταξε λοιπόν, τι μπορείς να φτιάξεις από χαρτί...

http://www.ericjoisel.com/Site/humans.html

http://joelcooper.wordpress.com/

Και ο λόγος που σου δίνω αυτά τα links, δεν είναι απλά για να θαυμάσεις την δουλειά αυτών των δύο καλλιτεχνών, αλλα για να σου δώσω το κίνητρο, να πάρεις ένα κομμάτι χαρτί στα χέρια σου, να το διπλώσεις, και να δείς που θα σε οδηγήσει....
Τόσο απλά

Φιλικά
Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 24.05.07, 4:01 am

Ετεοκλή, καλημέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας,

Το Origami με ενθουσίαζε πάντα και πολλές φορές με απασχόλησε
ως εργαλείο δημιουργικής διαφοροποίησης εντύπων μέσω του διπλώματος.
Ένας εξαιρετικός καλλιτέχνης του είδους είναι ο αδελφός μιας καλής μου φίλης,
γερμανίδας φωτογράφου, ο Stephan Weber. Ίσως γνωρίζεις τη δουλειά του...
Στην ιστοσελίδα του μάλιστα, μπορεί κανείς να βρει και μερικά βίντεο για αρχάριους
με την κατασκευή ενός απλού τριαντάφυλλου: http://origami-live.de/main.html

Έχω στα χέρια μου και ένα εξαιρετικό δικό του έντυπο-εργαλείο
που παρουσιάζει βήμα-βήμα τα στάδια για πολλές απλές κατασκευές
ώστε και ξετριφτεί κάποιος στο ξεκίνημά του. Αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να σκανάρω
μερικές εφαρμογές και θα τις ανεβάσω ως βοήθημα για όποιον έχει κέφι.
Εννοείται ότι το έντυπο είναι ένα origami ολόκληρο...
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 24.05.07, 1:33 pm

Aγαπητέ Βαγγέλη,
καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ.

Τον Stephan Weber τον ξέρω, και μάλιστα έχω διπλώσει και τον ταύρο που έχει στην σελίδα του. Αν και δεν έχω κανένα βιβλίο του, το συγκεκριμένο μοντέλο είχε δημοσιεύτεί παλαιότερα σε ένα από τα ετήσια βιβλία του Origami Nippon Association, που είναι ένα απο τα μεγαλύτερα group για origami στην Ιαπωνία. Πάρα πολύ εύκολο μοντέλο θα έλεγα ότι είναι.

Οσο για το τριαντάφυλο, πού έχει και τα video στην σελίδα του, δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζεις. Ονομάζεται Kawasaki rose, και πήρε το όνομα φυσικά αυτού που το έφτιαξε πρώτος. Δημοσιεύτηκε σε ένα από τα πιο advanced βιβλία, το "Origami for the connoisseur". Εμένα προσωπικά, προσπαθώντας να αποκρυπτογραφήσω τις οδηγίες, μου πήρε περίπου 4 χρόνια μέχρι να το διπλώσω και να είναι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Ο λόγος είναι ότι το τριαντάφυλο αυτό, μετά τα πρωταρχικά δπλώματα, γίνεται απόλυτα τρισδιάστατο, και διπλώνεται το χαρτί κυκλικά μέχρι να κλειδώσει με τέτοιο τρόπο ούτως ώστε να γίνει το τριαντάφυλλο τόσο όμορφο και να κρατάει το σχήμα του. Τώρα φυσικά, μπορώ να το διπλώσω σε λιγότερο από πέντε λεπτά χωρίς οδηγίες μιας και το έχω αποστηθίσει γιατί είναι ένα μοντέλο εντυπωσιακό και πολλοί φίλοι μου το ζητάνε όταν βγαίνουμε παρέα, ή απλά για να εντυπωσιάσω κάποιον που δεν γνωρίζει τι εστί origami.
Πολύ θα ήθελα πάντως να δώ το βιβλίο που έχεις στα χέρια σου.

Νάσαι καλά
φιλικά
Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 24.05.07, 1:37 pm

καλα απιστευτοι οι νέοι συνδεσμοι που μας έδωσες ετεοκλή! εχει πολύ ενδιαφέρον ρε γμτ να ασχοληθει κανεις, ελπιζω κάποτε να εχω τη δυνατότητα να το ψάξω περισσότερο :D
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό peslac » 24.05.07, 2:19 pm

antonist έγραψε:καλα απιστευτοι οι νέοι συνδεσμοι που μας έδωσες ετεοκλή! εχει πολύ ενδιαφέρον ρε γμτ να ασχοληθει κανεις, ελπιζω κάποτε να εχω τη δυνατότητα να το ψάξω περισσότερο :D

Tι θες να φτιάξεις; Οριγκάμι-Spiderman;;; :P :)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VI.V Ζωγραφική / Γλυπτική / Origami / Κατασκευές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων