Origami

Ζωγραφική, Γλυπτά, Τεχνουργήματα, Origami, Αφηρημένες κατασκευές, Κόσμημα.

Δημοσίευσηαπό nantia » 08.09.07, 11:56 am

Eteokles έγραψε:Μετά από πολύ ψάξιμο, και φυσικά την βοήθεια ενός μέλους του forum, βρήκα εντέλει χαρτί χειροποίητο mulberry στα γραμμάρια που έψαχνα.
Και να το αποτέλεσμα...

Robert J. Lang's Locust, opus 430
Εικόνα
Διπλώθηκε λοιπόν από χειροποίητο χαρτί mulberry 30 γραμμαρίων και επεξεργάστικε μετά με γλουτολίνη. Το χαρτί ήτανε τετράγωνο 45 εκατοστά και το τελικό μοντέλο έχει μήκος περίπου 12 εκατοστών.

Φιλικά
Ετεοκλής

σε κατσαρίδα βγαίνει :D?
πραγματικά υπέροχο.. μπράβο :D
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό maril1 » 08.09.07, 12:47 pm

πολύ καλό μπράβο!! :D
Δεν ανηκω στο φορουμ αυτο, και δεν συμμετεχω. Εχω ζητησει την διαγραφη μου αλλα ποτε δεν εγινε αποδεχτη...
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.09.07, 10:53 am

πολύ καλή δουλειά μπάβο!!
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.09.07, 10:55 am

πολύ καλή δουλειά μπάβο!!
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό depifish » 10.09.07, 11:38 am

Φιλε Ετεολκη καλημερα! Το origami μ'αρεσε απο πολυ μικρή, είναι εκπληκτικό! Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τα χρώματα που χρησιμοιποιείς και για αυτή τη γλουτoλίνη (καλα το γραψα;) Τι είδους χρώματα ειναι αυτά και πως τα ζητάς; Και αυτή τη γλουτολίνη τη βρίσκεις και στα καταστήματα με είδη ζωγραφικής;
Άβαταρ μέλους
depifish
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 11.09.07, 6:38 pm

Aγαπητή Depifish,

Δεν χρησιμοποιώ κάτι περίεργο σε χρώματα. Σε περίπτωση που χρησιμοποιώ χαρτί που είναι λευκό, χρησιμοποιώ απλά ακρυλικά χρώματα, δηλαδή υδατοδιαλυτά. Aπό εκεί και πέρα, ανάλογα με το τι θα φτιάξω, φτιάχνω και το κατάλληλο χρώμα με αναμίξεις. Mου αρέσουνε πολύ τα μεταλλικά χρώματα, ιδιαίτερα οταν φτιάχνω έντομα, χρησιμοποιώ μια βάση μεταλλική και προσθέτω πράσινο χρώμα.
Tώρα για την γλουτολίνη. H αγγλική της ονομασία είναι Methyl Celluloce, δηλαδή μεθυλική κυτταρίνη. Eίναι πολύ απλά η κόλλα που χρησιμοποιείται στις ταπετσαρίες τοίχου, ή πιο κοινά, στην επικόλληση των αφισσών στο δρόμο. Eγώ την αγοράζω από χρωματοπωλεία. Eρχεται σε σκόνη, είναι πάρα πολύ φθηνή (αν θυμάμαι καλά κάτω από 2 ευρώ). Για να την χρησιμοποιήσω, απλά σε ζεστό νερό, περίπου 1 φλυτζάνι, βάζω περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού γλουτολίνη. Xρησιμοποιώ την φραπεδιέρα μου ;-) για να ανακατευτεί καλά, και την αφήνω περίπου 6 ώρες. Γίνεται ενα απαλό ζελέ η κόλλα αυτή και είτε περνάω το χαρτί πριν το διπλώσω, είτε με ένα πινελάκι αφού διπλωθεί το χαρτί. O λόγος που γίνεται αυτό είναι για να αποκτήσει όγκο το χαρτί. Για παράδειγμα, όταν έχεις ένα χαρτί όπως το mulberry που είναι χειροποίητο και πάρα πολύ λεπτό, χρειάζεται η γλουτολίνη για να μπορέσει το χαρτί να σταθεί πιο εύκολα. Στα έντομα που φτιάχνω, τα πόδια των εντόμων όπως έχεις δεί στις φωτογραφίες που υπάρχουν, είναι πάρα πολύ λεπτά. H γλουτολίνη τα "σκληραίνει" οπότε το μοντέλο μπορεί να σταθεί κανονικά στα "πόδια" του.
Eλπίζω να βοήθησα με τις απαντήσεις μου, για ότιδήποτε άλλο θες να μάθεις, μην διστάσεις να με ρωτήσεις...

Φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό origami » 11.09.07, 10:00 pm

Ένας καλός τρόπος για να στέκονται οι κατασκεύες είναι να χρησιμοποιείται μεταλλικό χαρτί, όπως στις κατασκευές που ακολουθούν.

Εικόνα
Εικόνα

Το χαρτί που χρησιμοποιήθηκε για τις κατασκευές αυτές είναι από μεταλλικό χαρτί σε ρολό και υπάρχει σε πολλά βιβλιοπωλεία.

Δημήτρης Δάλας
The technique of paper making
origami
Member

Δημοσίευσηαπό depifish » 12.09.07, 9:49 am

Ετεοκλη σ'ευχαριστω παρα πολυ! Μια τελευταια ερωτηση: τη γλουτινολη τη περνας λιγο πριν διπλωσεις το χαρτι ή την αφήνεις να στεγνωσει? Δεν υπαρχει κινδυνος σε περιπτωση που κανεις ενα λαθος διπλωμα να μη μπορεις να το ξεκολλησεις?
I'm readyyyyyyyy!!!!!
Άβαταρ μέλους
depifish
Member

Δημοσίευσηαπό maril1 » 12.09.07, 2:32 pm

που μπορούμε να το βρούμε αυτό το χαρτι?
Δεν ανηκω στο φορουμ αυτο, και δεν συμμετεχω. Εχω ζητησει την διαγραφη μου αλλα ποτε δεν εγινε αποδεχτη...
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό origami » 12.09.07, 2:55 pm

Μεταλλικό χαρτί σε ρολό εγώ βρήκα στο βιβλιοπωλείο Μαλλιάρης παιδεία στη Θεσσαλονίκη. Αυτό το συγκεκριμένο μπορεί να το βρεί όμως κανείς σε πολλά βιβλιοπωλεία. Υπάρχει και μεταλλικό χαρτί ειδικά για origami που είναι λίγο πιο εύκολο στο δίπλωμα αλλά αυτό πρέπει να το παραγείλεις μέσω ιντερνετ αναζητώντας foil ή metallic origami paper.
origami
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 12.09.07, 6:14 pm

Oντως υπάρχουν αρκετοί που χρησιμοποιούν το μεταλλικό χαρτί (foil paper) για origami.
Eιδικά ο Nickolas Terry (http://www.passionorigami.com) σχεδιάζει τα δικά του μοντέλα βασισμένος στις ιδιότητες αυτού του χαρτιού. Eγω προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου γιατί δυστυχώς το μεταλλικό χαρτί έχει μνήμη. Kαι τι εννοώ με αυτό....
Tις περισσότερες φορές, για να διπλώσεις ένα μοντέλο, χρειάζονται πολλά προπαρασκευαστικά διπλώματα. Aυτά, πολλές φορές, είναι απλά για να βρείς γεωμετρικά, κάποια σημεία. Aυτά τα διπλώματα λοιπόν αφήνουν τσακίσεις στο χαρτί, οι οποίες φυσικά φαίνονται στο τελικό αποτέλεσμα. Eπίσης το χαρτί αυτό είναι αρκετά βαρύ σε γραμμάρια, οπότε πολύ πιο δύσκολα διπλώνεις πολύπλοκα μοντέλα. Για παράδειγμα τα έντομα που φτιάχνω εγώ, τα πόδια είναι αδύνατον να διπλωθούν με foil paper μιας και μπορεί να είναι το χαρτί διπλωμένο εκεί πέρα ίσαμε και 10 φορές... Aπο την μιά είναι χοντρό το χαρτί, από την άλλη τόσα layers, δεν μπορείς να κάνεις τα πόδια τόσο λεπτά και ντελικάτα.
Oμως, σε απλά μοντέλα, και σίγουρα σε ανθρώπους που τώρα ξεκινάνε το δίπλωμα, συστήνω το foil paper ανεπιφύλακτα.

Φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό maril1 » 12.09.07, 10:59 pm

Σας ευχαριστώ πολυ :)
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό origami » 13.09.07, 11:20 pm

Δεν νομίζω ότι το μεταλλικό χαρτί είναι μόνο για κάποιον που ξεκινάει να ασχολείται με το origami. Εξάλλου ο Nickolas Terry διπλώνει μ' αυτό το χαρτί εντυπωσιακά μοντέλα, ανεξάρτητα αν κάποιοι δεν το χρησιμοποιούν. Πάντως αυτό που έχει σημασία είναι ότι το μεταλλικό χαρτί μπορεί να χρησιμοποιηθεί π.χ. για το σκελετό μιας μηχανής όπως στη φωτογραφία που έχω αναρτήσει , για ένα δράκο ή για άλλα μοντέλα στα οποία μπορεί να ταιριάζει. Βέβαια υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα είδη χαρτιών τα οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για να διπλώσει τα μοντέλα του.
origami
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 14.09.07, 12:24 am

Δημήτρη, δεν διαφωνώ καθόλου με όσα είπες. Είπα ότι πολλοί το χρησιμοποιούν, όμως εγώ προσωπικά, καθόλου.
Προτιμώ τα χειροποίητα χαρτιά, ή έστω χαρτιά τα οποία μπορώ να ελέγχω ως προς τις τσακίσεις τους :)

Φιλικά πάντα

Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 26.09.07, 11:12 am

Καινούργια εβδομάδα, καινούργιο μοντέλο :D

Satoshi Kamiya's Little Bird
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί χειροποίητο Mulberry 30 γραμμαρίων, 50 εκατοστά τετράγωνο και επεξεργάστηκε με γλουτολίνη. Η βάση είναι από πέτρα που βρήκα σε παραλία και το κλαδί είναι αμυγδαλιά.

Να είστε όλοι καλά
Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

antonist καλησπερα

Δημοσίευσηαπό Stella1 » 17.11.07, 8:58 pm

ειμαι καινουργια στο χωρο σας
διαβασα αυτα που λες για γλυπτικη
βοηθα να βρω τα του ετεοκλη και τα δικα σου σκιτσα
μημπως και δωσω και εγω καμμια ιδεα πραγματοποιησης τους
θα επανελθω
στελλα1
μπορω σημαινει εισαι
πρεπει σημαινει εισαι
θελω σημαινει ΕΙΜΑΙ
Και τωρα προσεξε να εισαι ανθρωπος με Α κεφαλαιο
http://www.artlessons.gr/
Stella1
Member

Δημοσίευσηαπό dirfinel » 29.11.07, 1:06 pm

Tις τελευταιες μερες πεφτω σε αυτο το βιντεακι συνεχεια οριγκαμι+μπλε πανι
ενδιαφερον.
http://www.youtube.com/watch?v=3iVP0tzwhVc
Άβαταρ μέλους
dirfinel
Member

Δημοσίευσηαπό furvuslupus » 06.02.08, 5:19 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
furvuslupus
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 11.02.08, 7:47 pm

Mετά από πάρα πολύ καιρό, είπα να κάνω post κάποια καινούργια μοντέλα που έχω διπλώσει....

Hojo Kakashi's Samurai Helmet beetle vs. Stag beetle
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 40 εκατοστών

Satoshi Kamiya's Cyclomatus metalifer 2.0
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί 40 τετράγωνο 40 εκατοστών

Hideo Komatsu's Wolf
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 40 εκατοστών mullberry το οποίο είχε επεξεργαστεί με μεθυλική κυτταρίνη (Methyl Cellulose, δηλαδή γλουτολίνη)

Satoshi Kamiya's Mammuthus primigenius
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί τετράγωνο 40 εκατοστών mullberry το οποίο είχε επεξεργαστεί με μεθυλική κυτταρίνη (Methyl Cellulose, δηλαδή γλουτολίνη)

Nα είστε όλοι καλά,
φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 21.04.08, 12:47 pm

Δύο καινούργια μοντέλα που δίπλωσα!!!!

Hojyo Takashi's Violinist
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί 40 εκατοστών τετράγωνο

Robert J. Lang's Bull Moose
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί χειροποίητο mullbery 50 εκατοστών τετράγωνο το οποίο επεξεργάστηκε με methyl Cellulose (γλουτολίνη)

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VI.V Ζωγραφική / Γλυπτική / Origami / Κατασκευές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων