Αφίσα για έκθεση φωτογραφίας.

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Αφίσα για έκθεση φωτογραφίας.

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 03.11.08, 9:03 am

Καλημέρα,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αφίσα μιας έκθεσης φωτογραφίας.

http://xs433.xs.to/xs433/08451/afisa_all_3232.jpg

Ο φωτογράφος είχε ήδη κάνει ένα προσχέδιο (αριστερή εικόνα) που δεν θα μας απασχολήσει παρακάτω, το δουλέψαμε λίγο μαζί (εικόνα στο κέντρο) και άλλο λίγο μόνος μου (εικόνα στα δεξιά).

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις αλλαγές που έκανα καθώς και τι μέγεθος θα πρέπει να έχουν οι χορηγοί. Οι χορηγοί σε ασπρόμαυρη εκδοχή σας αρέσουν; Το δοκίμασα χωρίς να έχω πάρει κάποιο ok, απλά για να δω πώς φαίνεται. Νομίζετε ότι αξίζει τον κόπο να τους ζητήσω την άδεια να μπουν τα λογότυπά τους έτσι; Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα που είχαν τα άσπρα κουτάκια. Ακόμα, σε ποιο μέγεθος από τα δύο πιστεύεται ότι πρέπει να μπουν; Στην κεντρική έχουν ύψος 1,7cm ενώ στη δεύτερη 2,5. Η αφίσα έχει διάσταση 35x50. Επίσης θα βγει flyer σε διαστάσεις που δε γνωρίζω, διατηρώντας όμως την ίδια αναλογία. Πιστεύετε ότι θα έχουμε πρόβλημα πολύ μικρών χορηγών εκεί; (λογικά μιλάμε για περίπου 20 εκατοστά ύψος)

Επίσης θα ήθελα τη γνώμη σας για τις διαφορές στη διάταξη των γραμματοσειρών και για την αντανάκλαση του "In.dust.rial"

Ο φωτογράφος δεν έχει δει ακόμα τη δεξιά version, αλλά υποθέτω ότι θα ήθελε να είναι κάποιες λέξεις και αριθμοί περισσότερο τονισμένοι (υπενθυμίζω ότι η μεσαία εκδοχή φτιάχτηκε υπό την καθοδήγησή του - εμένα δεν μου αρέσει)

Να σημειώσω ότι ο Βασίλης θέλει να διατηρηθεί σαν άξονας η κάθετη νοητή γραμμή που σχηματίζει η άκρη του τοίχου (και συμφωνώ μαζί του).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 03.11.08, 9:38 am

Εμένα μου αρέσει η συνολική ισορροπία της τρίτης αφίσας και των μεγαλύτερων γραμμάτων για την ημερομηνία, αλλά οι χορηγόι είναι σαφώς καλύτεροι στην πρώτη εκδοχή του φωτογράφου, χωρίς το μαύρο περιθώριο κάτω κάτω.
Το μέγεθος των χορηγών είναι πάντα τεράστιο πρόβλημα στις αφίσες, διότι για οποιοδήποτε ποσό και να προσφέρει ο χορηγός, θεωρεί ότι οφείλει το όνομά του, το logo του να φαίνεται μεγαλύτερο και από το ίδιο το event. Σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα να μη ξεπεράσουν σε μέγεθος αυτό που έχουν στο προσχέδιο του φωτογράφου και ίσως αν είναι παραπάνω από δυο να τους τοποθετήσεις τον κάθε ένα σε ένα νοητό frame ώστε φαίνεται ότι πιάνουν τον ίδιο χώρο...
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 03.11.08, 9:49 am

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Η πρώτη εκδοχή, ήταν ένα προσχέδιο σε μικρή κλίμακα που έκανε ο φωτογράφος χωρίς να έχει τα λογότυπα (έβαλε δύο ενδεικτικά). Επίσης το μαύρο πλαίσιο στην εκδοχή του δεν υπάρχει γιατί δεν είχε υπολογίσει τις διαστάσεις της φωτογραφίας του σε σχέση με τις διαστάσεις της αφίσας.

Δυστυχώς στην πράξη διαπιστώσαμε ότι δεν υπήρχε τρόπος να αποφύγουμε το πιο μεγάλο μαύρο πλαίσιο στο κάτω μέρος.

Συμφωνώ ότι οι χορηγοί θα έπρεπε να πιάνουν πολύ λίγο χώρο αλλά είναι και το θέμα του flyer. Ένα logo που στην 35x50 έχει ύψος 1,7 cm στο flyer δεν θα είναι προκλητικά μικρό;

@νδρέας[/img]
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.11.08, 10:10 am

κι εμενα μαρεσει πολυ βγαζει μια πολυ ωραια αισθηση!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 03.11.08, 10:22 am

Θα μπορούσες απλά να κάνεις scale και crop τη φωτογραφία. Στο προσχέδιο του φωτογράφου είναι πολύ πιο αρμονικό το μικρό μαύρο περιθώριο. Αλλά ακόμα και να φύγει τελείως το πλαίσιο, πάλι με scale και crop ξάκρισέ την φωτογραφία και θα είναι super.

Γιατί δεν κάνεις μια διαφορετική εκδοχή για το flyer, αφου θέλεις οι χορηγοί να είναι μεγαλύτεροι σε πραγματικό μέγεθος εκει;
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Re: Αφίσα για έκθεση φωτογραφίας.

Δημοσίευσηαπό peliSavet » 03.11.08, 11:16 am

hakkinen έγραψε:Οι χορηγοί σε ασπρόμαυρη εκδοχή σας αρέσουν; Το δοκίμασα χωρίς να έχω πάρει κάποιο ok, απλά για να δω πώς φαίνεται.

Δε συμφωνώ... Η οπτική ταυτότητα των εταιριών αυτών (όπως και όλων) συμπεριλαμβάνει και το χρώμα... Σ'αυτήν την περίπτωση (Α/Μ) το αλλάζεις οπότε αλλάζεις κ την οπτική τους ταυτότητα, κάτι που εμενα δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνη, γιατί θεωρώ πως παύει να είναι αναγνωρίσιμη.

hakkinen έγραψε:Προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα που είχαν τα άσπρα κουτάκια.

Γιατί δεν δοκιμάζεις, να μη βάλεις καθόλου μαύρο περιθώριο γύρω γύρω και στο σημείο που είναι να μπούν οι χορηγοί, βάλε μία οριζόντια ασπρη ή μπλέ (το ίδιο μπλε που έχεις κ την αγκύλη) φάσα (σε όλο το φάρδος τις αφίσας) με πολύ χαμηλό opacity. (περίπου 20%). Έτσι, και θα είναι ευδιάκριτοι οι χορηγοί αλλά και η φάσα θα είναι πιο διακριτική από το τόσο μεγάλο μαύρο περιθώριο που έχεις στην 3η αφίσα.

Υπόθεση κάνω, δεν το είδα για να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό...

hakkinen έγραψε:Επίσης θα βγει flyer σε διαστάσεις που δε γνωρίζω, διατηρώντας όμως την ίδια αναλογία.

Αυτό γιατί? Για να μην πληρώσει 2η μακέτα για το flyer και απλά να κάνει μία σμύκρινση στην αφίσα?
Αν ισχύει αυτό, εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να του κάνω μία εξευτιλιστική τιμή για το flyer, παρα να βγει δουλειά μου εξω η οποία δεν θα είναι καλή (για το flyer μιλάω, η 3η αφίσα είναι super)

hakkinen έγραψε:Να σημειώσω ότι ο Βασίλης θέλει να διατηρηθεί σαν άξονας η κάθετη νοητή γραμμή που σχηματίζει η άκρη του τοίχου (και συμφωνώ μαζί του).

Κι εγώ συμφωνώ...
Και γενικότερα μου αρέσει και η φωτογραφία και το στήσιμο των γραμμάτων που έχεις κάνει στην 3η. Απλά το ονοματεπώνυμό του ίσως να ήταν καλύτερα να γίνει πιο έντονο.

πω πω πω... σ'επριξα? :shock:
peliSavet

Δημοσίευσηαπό derek » 03.11.08, 12:27 pm

Δε συμφωνώ... Η οπτική ταυτότητα των εταιριών αυτών (όπως και όλων) συμπεριλαμβάνει και το χρώμα... Σ'αυτήν την περίπτωση (Α/Μ) το αλλάζεις οπότε αλλάζεις κ την οπτική τους ταυτότητα, κάτι που εμενα δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνη, γιατί θεωρώ πως παύει να είναι αναγνωρίσιμη.

Δεν συμφωνω που δεν συμφωνείς. :)
Αν έχεις σχεδιασει σωστά ένα λογότυπο έχεις φροντίσει και για την εφαρμογή του σε Α/Μ.
Φιλικά, Νίκος.
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό peliSavet » 03.11.08, 12:33 pm

derek έγραψε:

Δεν συμφωνω που δεν συμφωνείς. :)
Αν έχεις σχεδιασει σωστά ένα λογότυπο έχεις φροντίσει και για την εφαρμογή του σε Α/Μ.
Φιλικά, Νίκος.

Μα βέβαια, δίκιο έχεις!!! Έχουν φροντίσει όμως οι συγκεκριμένοι χορηγόι (μάλλον οι γραφίστες τους) για το ανάλογο???

Και ξαναλέω, έχεις απόλυτο δίκιο! Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως τι γίνεται?
peliSavet

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 03.11.08, 5:50 pm

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!

kosbarts έγραψε:Θα μπορούσες απλά να κάνεις scale και crop τη φωτογραφία. Στο προσχέδιο του φωτογράφου είναι πολύ πιο αρμονικό το μικρό μαύρο περιθώριο. Αλλά ακόμα και να φύγει τελείως το πλαίσιο, πάλι με scale και crop ξάκρισέ την φωτογραφία και θα είναι super.

Θεωρητικά έχεις δίκιο αλλά δυστυχώς η ανάλυση της εικόνας δεν θέλουμε να πέσει άλλο (έχει φτάσει ήδη στα 220dpi. Επίσης προσπαθούμε να φαίνεται η βίδα στο κάτω μέρος της φωτο.

kosbarts έγραψε:Γιατί δεν κάνεις μια διαφορετική εκδοχή για το flyer, αφου θέλεις οι χορηγοί να είναι μεγαλύτεροι σε πραγματικό μέγεθος εκει;

Εκεί βλέπω να καταλήγουμε στο τέλος :wink:

peliSavet έγραψε:Δε συμφωνώ... Η οπτική ταυτότητα των εταιριών αυτών (όπως και όλων) συμπεριλαμβάνει και το χρώμα... Σ'αυτήν την περίπτωση (Α/Μ) το αλλάζεις οπότε αλλάζεις κ την οπτική τους ταυτότητα, κάτι που εμενα δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνη, γιατί θεωρώ πως παύει να είναι αναγνωρίσιμη.

Μα αν γίνει θα γίνει με την άδειά τους εννοείται :wink:

peliSavet έγραψε:Γιατί δεν δοκιμάζεις, να μη βάλεις καθόλου μαύρο περιθώριο γύρω γύρω και στο σημείο που είναι να μπούν οι χορηγοί, βάλε μία οριζόντια ασπρη ή μπλέ (το ίδιο μπλε που έχεις κ την αγκύλη) φάσα (σε όλο το φάρδος τις αφίσας) με πολύ χαμηλό opacity. (περίπου 20%). Έτσι, και θα είναι ευδιάκριτοι οι χορηγοί αλλά και η φάσα θα είναι πιο διακριτική από το τόσο μεγάλο μαύρο περιθώριο που έχεις στην 3η αφίσα.

Υπόθεση κάνω, δεν το είδα για να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό...

Θα το δοκιμάσω, αν και το περιθώριο γενικά δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, ούτε να το κάνουμε ισόπαχο σε όλες τις πλευρές (βλέπε πιο πάνω του λόγους)

peliSavet έγραψε:Αυτό γιατί? Για να μην πληρώσει 2η μακέτα για το flyer και απλά να κάνει μία σμύκρινση στην αφίσα?
Αν ισχύει αυτό, εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να του κάνω μία εξευτιλιστική τιμή για το flyer, παρα να βγει δουλειά μου εξω η οποία δεν θα είναι καλή (για το flyer μιλάω, η 3η αφίσα είναι super)

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Απλά η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι δεσμευτική για τη διάταξη των γραμμάτων. Οπότε αν φωτογραφία και στήσιμο κειμένου μείνουν ίδια, μπορούμε μεν να μεγαλώσουμε τους χορηγούς στο flyer αλλά δεν ξέρω πόσο θα χάσουμε συνολικά σαν εικόνα.

peliSavet έγραψε:Κι εγώ συμφωνώ...
Και γενικότερα μου αρέσει και η φωτογραφία και το στήσιμο των γραμμάτων που έχεις κάνει στην 3η. Απλά το ονοματεπώνυμό του ίσως να ήταν καλύτερα να γίνει πιο έντονο.

Θα το δοκιμάσω αλλά αναλογικά με τον τίτλο της έκθεσης δεν είναι ήδη πολύ μεγάλο;

Είχα σκεφτεί να μην φτάνει μέχρι το τέλος του In.dust.rial
Πώς θα φαινόταν αυτό; Θα ενοχλούσε η ασυμμετρία;

peliSavet έγραψε:πω πω πω... σ'επριξα? :shock:

Ευχαρίστησή μου! Πρήξε με κι' άλλο!!!

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 03.11.08, 9:05 pm

Καλησπέρα,

Η αφίσα είναι όμορφη και πετυχημένη.

Παρατηρήσεις:

1. Το σχήμα και οι αναλογίες σου είναι λάθος.
Από ό,τι είδα στις αναλογίες του δείγματος, βγαίνει ακριβώς 35x50.
Θα έπρεπε να είναι τελικό 33,5x49,5 το πολύ, για δόντια και ξακρίσματα.
Αυτό διορθώνεται πανεύκολα με σμίκρυνση, αλλά, το τονίζω,
γιατί ειδικά τα δόντια, θα σου αλλάξουν τους χώρους. Μικραίνουν το πλάτος.
Και επειδή έχεις ήδη ένα θέμα με τη βίδα και το κάτω κενό,
πιστεύω ότι μια νέα σωστή διάσταση θα σε διευκολύνει.

2. Δεν είμαι βέβαιος ότι χρειάζονται οι δύο τελείες στο in.dust.rial.
Τουλάχιστον, δεν χρειάζονται πρακτικά, γιατί η χρωματική διαφοροποίηση
είναι πετυχημένη και υπεραρκετή. Και χωρίς τελείες, θα δείχνει πιο στιβαρό.
Εκτός αν μπήκαν για λόγους νοήματος, οπότε, πάσο...

3. Το χρώμα της αγκύλης πρέπει να προέρχεται από την αντανάκλαση του νερού,
όπως τα ραφ γράμματα της αριστερής πλευράς. Δεν ξέρω αν το άλλαξες σκόπιμα
(το μόνο σημείο που του ταιριάζει είναι το κομματάκι στο κίτρινο παράθυρο, σωστά;)
αλλά δεν υποστηρίζεται και, προσωπικά, με χαλάει.

4. Το όνομα του φωτογράφου είναι καλύτερο στην πρόταση του φωτογράφου.
Η αραίωση και η σμίκρυνση μάλλον το αποδυνάμωσε.

5. Η μόνη παρατήρηση-υπόδειξη που θεωρώ "υποχεωτική" αν μου επιτρέπεις:

Διόρθωσε οπωσδήποτε τα εξής περιθώρια στην τυπογραφία:
α. Το δεξί περιθώριο του αριστερού κειμένου.
Πρέπει να μπει μέσα τουλάχιστον 5mm από το όριο του τοίχου
(άσχετα αν το In που ξεκινάει ακριβώς στην ακμή...)
β. Το δεξί περιθώριο του δεξιού κειμένου, ομοίως...

Καλή συνέχεια!

Υ.Γ. Το φλάιερ είναι άλλη μακέτα, ασυζητητί.
Και επομένως, ένα ακόμη στοίχημα. Ψάξτο!
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 03.11.08, 10:31 pm

Δεν θα έλεγα πως είναι κακή η προσπάθεια σου, αλλά με τέτοιο, πολύ καλό, τίτλο νομίζω πως θα έπρεπε να ήσουν πιο τολμηρός στον σχεδιασμό. Γενικά βγένουν κάποιες γωνίες στην εικόνα που μπορείς να τις εκμεταλευτείς.

*σπόνσορες.
Πονοκέφαλος και τίποτε άλλο, ειδικά όταν έχουν άποψη για το εικαστικό.

Θα πρέπει να μπαίνουν "τρύπα" εάν υπάρχει σκόυρο φόντο. Η οπτική ταυτότητα ενός λογοτύπου δεν κρίνετε απο μια αφίσα χορηγίας, κρίνετε όμως από τον αρχικό σχεδιασμό και τις σωστές εφαρμογές που έχει ορίσει ο σχεδιαστής.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 04.11.08, 1:48 am

kassavetis έγραψε:Καλησπέρα,

Η αφίσα είναι όμορφη και πετυχημένη.

Ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να έχετε την ίδια άποψη και για το τελικό αρχείο :)

kassavetis έγραψε:1. Το σχήμα και οι αναλογίες σου είναι λάθος.
Από ό,τι είδα στις αναλογίες του δείγματος, βγαίνει ακριβώς 35x50.
Θα έπρεπε να είναι τελικό 33,5x49,5 το πολύ, για δόντια και ξακρίσματα.
Αυτό διορθώνεται πανεύκολα με σμίκρυνση, αλλά, το τονίζω,
γιατί ειδικά τα δόντια, θα σου αλλάξουν τους χώρους. Μικραίνουν το πλάτος.
Και επειδή έχεις ήδη ένα θέμα με τη βίδα και το κάτω κενό,
πιστεύω ότι μια νέα σωστή διάσταση θα σε διευκολύνει.

Έχετε δίκιο αλλά το μαύρο περίγραμμα μπορεί να επεκταθεί όσο χρειάζεται, έτσι δεν είναι; Το τελικό μου αρχείο το έβγαλα +2,5 χιλιοστά από κάθε μεριά (μεταβάλλοντας ΜΟΝΟ το περίγραμμα και όχι την εικόνα), νομίζω είναι υπεραρκετό για τα ξακρίσματα.

Επειδή είναι σημαντικό το θέμα, όποιος μπορεί να απαντήσει άμεσα θα βοηθήσει πολύ! νωρίς το μεσημεράκι το αρχείο θα πηγαίνει για μονταζ.

kassavetis έγραψε:Δεν είμαι βέβαιος ότι χρειάζονται οι δύο τελείες στο in.dust.rial.
Τουλάχιστον, δεν χρειάζονται πρακτικά, γιατί η χρωματική διαφοροποίηση
είναι πετυχημένη και υπεραρκετή. Και χωρίς τελείες, θα δείχνει πιο στιβαρό.
Εκτός αν μπήκαν για λόγους νοήματος, οπότε, πάσο...

Οι τελείες δεν προστέθηκαν από μένα και κρίνονται απαραίτητες από τον Βασίλη που κάνει την έκθεση.

kassavetis έγραψε:Το χρώμα της αγκύλης πρέπει να προέρχεται από την αντανάκλαση του νερού,
όπως τα ραφ γράμματα της αριστερής πλευράς. Δεν ξέρω αν το άλλαξες σκόπιμα (το μόνο σημείο που του ταιριάζει είναι το κομματάκι στο κίτρινο παράθυρο, σωστά;) αλλά δεν υποστηρίζεται και, προσωπικά, με χαλάει.

Χμ... Προέρχεται από τον ουρανό. Στο δείγμα που είδατε τα χρώματα ήταν λίγο όπως να ναι (είχε πρασινίσει λίγο η αγκύλη λόγω του transparecy που έχει). Δικιμάσαμε να πάρουμε χρώμα από αρκετά σημεία, το γαλάζιο μας ικανοποίησε περισσότερο και μάλιστα σε μια πιο ανοιχτόχρωμη εκδοχή του.

kassavetis έγραψε:Το όνομα του φωτογράφου είναι καλύτερο στην πρόταση του φωτογράφου.
Η αραίωση και η σμίκρυνση μάλλον το αποδυνάμωσε.

Διορθώθηκε εν μέρει. Στην οριστική εκδοχή που θα δείτε παρακάτω έχει μπει ακριβώς όπως το ήθελε ο ίδιος. Δεν επεμβαίνω σε τέτοιες λεπτομέρειες όταν ο διαθέσιμος χρόνος είναι τόσος λίγος, όταν ο πελάτης (στη συγκεκριμένη περίπτωση φίλος) έχει μια άποψη, ενώ παράλληλα είναι σχετικός με το αντικείμενο. Υπό ιδανικές συνθήκες θα άλλαζα και γραμματοσειρές αλλά είδα περίπου 2000 και δεν βρήκα κάτι που να εξυπηρετεί (να μου αρέσει βρήκα) καλύτερα.

kassavetis έγραψε:Η μόνη παρατήρηση-υπόδειξη που θεωρώ "υποχεωτική" αν μου επιτρέπεις:

Διόρθωσε οπωσδήποτε τα εξής περιθώρια στην τυπογραφία:
α. Το δεξί περιθώριο του αριστερού κειμένου.
Πρέπει να μπει μέσα τουλάχιστον 5mm από το όριο του τοίχου
(άσχετα αν το In που ξεκινάει ακριβώς στην ακμή...)
β. Το δεξί περιθώριο του δεξιού κειμένου, ομοίως...

Φυσικά και σας επιτρέπω. Ακόμα και το "σβήσε το Corel, ξέχνα για πάντα ότι υπάρχει photoshop και μην ξαναδιανοηθείς να προφέρεις τη λέξη In design" δεκτό θα ήταν.

Συμφωνώ για το δεξί περιθώριο του αριστερού κειμένου αλλά θεωρήθηκε σημαντικό να εφάπτεται στη νοητή γραμμή του τοίχου, εκεί που ξεκινάει το Industrial.

Συμφωνώ και για το πολύ μικρό δεξί περιθώριο του δεξιού κειμένου, αλλά για να μην είναι τόσο μικρό θα έπρεπε να μικρύνει και ο τίτλος... Είπα "πόσο πιο μικρός πια", έκανα την καρδιά μου πέτρα και το άφησα έτσι. Δεν είναι και τοοοοσο οριακό νομίζω αν και επαναλαμβάνω, καταλαβαίνω ότι θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερο.

kassavetis έγραψε:Το φλάιερ είναι άλλη μακέτα, ασυζητητί.
Και επομένως, ένα ακόμη στοίχημα. Ψάξτο!

Συμφωνούσα μαζί σας μέχρι πριν λίγο που τύπωσα την οριστική αφίσα σε διαστάσεις flyer.
Έχουν κάτσει τα πάντα πολύ ωραία στο 11,2x16 που θα βγει τελικά. Δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα απολύτως. Και οι χορηγοί μια χαρά τελικά και σε αυτή τη διάσταση.

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις προτάσεις σας και που αφιερώσατε αυτόν τον χρόνο.

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 04.11.08, 2:00 am

b-positive έγραψε:Δεν θα έλεγα πως είναι κακή η προσπάθεια σου, αλλά με τέτοιο, πολύ καλό, τίτλο νομίζω πως θα έπρεπε να ήσουν πιο τολμηρός στον σχεδιασμό. Γενικά βγένουν κάποιες γωνίες στην εικόνα που μπορείς να τις εκμεταλευτείς.

*σπόνσορες.
Πονοκέφαλος και τίποτε άλλο, ειδικά όταν έχουν άποψη για το εικαστικό.

Θα πρέπει να μπαίνουν "τρύπα" εάν υπάρχει σκόυρο φόντο. Η οπτική ταυτότητα ενός λογοτύπου δεν κρίνετε απο μια αφίσα χορηγίας, κρίνετε όμως από τον αρχικό σχεδιασμό και τις σωστές εφαρμογές που έχει ορίσει ο σχεδιαστής.

Έχετε δίκιο αλλά υπήρχε ο περιορισμός του αρχικού προσχεδίου από τον ίδιο τον φωτογράφο. Η προσέγγισή του μου άρεσε (το ότι εκμεταλεύεται τους δύο νοητούς κάθετους άξονες που δημιουγεί α)ο τοίχος του κτιρίου και β) η αντανάκλαση.
Επίσης τα χρονικά περιθώρια ήταν πολύ στενά για να μας επιτρέψουν πειραματισμούς.

Όσο για τους χορηγούς, θα δείτε τη νέα εκδοχή σε λίγο (για κάποιο λόγο δεν ανεβαίνει από εδώ που βρίσκομαι).

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας!

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό hakkinen » 05.11.08, 7:43 am

Η τελική αφίσα http://xs433.xs.to/xs433/08452/sample_front126.jpg

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές τους!

@νδρέας
Επιτέλους γελάει...
hakkinen
Member

Δημοσίευσηαπό peliSavet » 06.11.08, 6:02 pm

Nice!!!!

Μια χαρά κάτσανε οι χορηγοί!!!
peliSavet

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων