Για να μην αισθάνομαι και τύψεις πριν παραιτηθώ..

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Για να μην αισθάνομαι και τύψεις πριν παραιτηθώ..

Δημοσίευσηαπό alexPi » 21.11.08, 3:42 pm

Θέλω να παραιτηθώ απο τη δουλειά που είμαι(υπάλληλος σε ελεύθερο επαγγελματία), και νομίζω ότι θα τα ακούσω και απο πάνω!
Κατ'αρχήν κάνω motion graphics, 2D/3D animation, DVD authoring.
Παραδείγματα πληρωμών:
Δουλειά που πληρώθηκε 6000€ πήρα 600€.
Για δουλειά που θα πληρωνόταν 14000€ θα έπαιρνα 600€, άλλα ακυρώθηκε γιατι φάνηκαν πολλά στον πελάτη.(Ευχαριστώ τους θεούς..).
Απο 4000€, 400€ etc..
Ο χρόνος που χρειάστηκε για να τελειώσω τις δουλειές είναι περίπου ο ίδιος με αυτόν του εργοδότη o οποίος κάνει σκηνοθεσία, γυρίσματα και μοντάζ.(Α!, βοηθάω και στα γυρίσματα κουβαλώντας τον εξοπλισμό..).
Και να μήν βάλω και όλη την τεχνογνωσία, service.. και λοιπά που προσέφερα.

Συγνώμη αν είναι λίγο τραχύ το post μου, αλλα έχω τρελαθεί λίγο με την κατάσταση
alexPi
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 21.11.08, 3:55 pm

15 εργάσιμες πρίν ειδοποιείς... καλή τύχη! :wink:
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 21.11.08, 4:04 pm

Kαλησπερα alexPi,

καταρχην ψυχραιμια, τα νευρα δεν ειναι και ο καλυτερος συμβουλος.

Θα μιλησω και απο τις δυο μεριες, αυτη του εργοδοτη και αυτη του εργαζομενου.

Καταρχην να σε ρωτησω με τι καθεστως εργαζεσαι εκει?

Εισαι με μισθο? Αν ναι τοτε το ποσα θα χρηματα θα παρει σαν αμοιβη ο εργοδοτης σου απο τον πελατη δεν σε αφορα καθολου. Ειτε παρει λιγα ειτε πολλα ο δικος σου ο μισθος ειναι σταθερος. Αν μια δουλεια ειναι πολυ μεγαλη και "σκιστεις" (παντα μεσα στο 8ωρο σου) να την κανεις τοτε ειναι στην καλη θεληση του εργοδοτη σου να σου δωσει καποιο bonus.

Αν εισαι σαν εξωτερικος συνεργατης τοτε κοστολογεις τη δουλεια σου ανα project και εκει ειναι που αναλογα με τη δουλεια σου δινεις μια τιμη στον εργοδοτη σου. Και αυτος λεει ο,τι τιμη θελει στον πελατη του, και σε αυτην την περιπτωση δεν εχεις καμια σχεση εσυ με το ποσό που θα λαβει ο εργοδοτη σου.

Ο καθενας πρεπει να κοιταει τον εαυτο του. Τι εννοω: εσενα πρεπει να σε ικανοποιει το γεγονος οτι αμοιβεσαι αναλογικα και δικαια με τον χρονο που εργαζεσαι αλλα και την ποιοτητα της δουλειας που παραγεις. Αν ο εργοδοτης σου μπορει να "πουλησει" πιο ακριβα τη δουλεια αυτην, μαγκια του! Αυτο σημαινει επιχειρηματικο πνευμα.

Σκεψου ομως τα ρισκα που περνει ο εργοδοτης σου και τα ρισκα που εχεις εσυ και θα καταλαβεις οτι αναλογικα πανε και τα κερδη ;)

φιλικα πάντα

Αλεξανδρα
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Re: Για να μην αισθάνομαι και τύψεις πριν παραιτηθώ..

Δημοσίευσηαπό mari0s » 21.11.08, 4:18 pm

alexPi έγραψε:Για δουλειά που θα πληρωνόταν 14000€ θα έπαιρνα 600€, άλλα ακυρώθηκε γιατι φάνηκαν πολλά στον πελάτη.(Ευχαριστώ τους θεούς..).

γιατί ευχαριστείς τους θεούς? Και εσύ δεν έχασες τα χρήματα απο αυτή την δουλειά? Απο ότι κατάλαβα δέν δουλεύεις με μισθό αλλα σου δίνει ένα ποσοστό. Κρίμα που δεν είναι κάτι σταθερό. Θα ήταν super π.χ άν έπαιρνες 1.4κ απο αυτή την δουλειά και θα ευχαριστούσες τους θεούς να μην την έχανε :P
Θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα. Δεν ξέρουμε τι ρίσκα έχουν και πόσο δύσκολα κλείνουν τις δουλειές.
Θα πρότεινα πριν φύγεις να έκανες μία κουβέντα και να καταλήγατε σε κάποιο stdr ποσοστό για την δουλειά που προσφέρεις.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.11.08, 4:21 pm

πανω κατω συμφωνω με την προλαλησασα...

για να λες τη λεξη " υπαλληλος" σε ελ. επαγγελματια, παει να επι πως εισαι υπαλληλος! αρα αμοιβεσαι με συγκεκριμενο μισθο ( αντε να χει και κανα μπονους), οποτε δε νομιζω να υπαρχει λογος να σε ενδιαφερει ποσο κοστολογει το αφεντικο σου ( ο ελ. επαγγελματιας στη προκειμενη) τις δουλειες που φευγουν απο αυτον.
Εκτος και αν υπαρχουν και αλλα θεματακια που δεν μπορεις να μας τα εξηγησεις εδω...

Και οσο για αυτο που λες οτι ο χρονος που χρειαστηκε ειναι ο ιδιος με του εργοδοτη σου, θα μπορουσες να ανησυχεις και να εκνευριζεσαι, αν ησουν συνεταιρος και σε "εριχνε" και οχι υπαλληλος του!

Δηλ. οι περιπτωσεις ειναι 2

1. Οταν ειμαστε συνεταιροι-συνεργατες και υπαρχει συμφωνια να μοιραζομαστε τα κερδη με καποιο ποσοστο (50-50, 40-40 κλπ κλπ) ( ναι αν συμβαινει αυτο τοτε εχεις δικιο να ωρυεσαι!)

2. Οταν ειμαστε υπαλληλοι καποιου, ομως, με καποια συμβαση, με ικα και ολα τα σχετικα, τοτε εχουμε στανταρ μισθο και δε μας ενδιαφερει αν ο εργοδοτης μας υπερτιμολογει η ...χαριζει!
Με τη λογικη δηλ. αυτη, αν ο εργοδοτης σου αποφασιζε να χαριζει τις δουλειες, εσυ θα δουλευες τσαμπα????
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 21.11.08, 7:03 pm

Πέρα του ότι συμφωνώ με τις τοποθετήσεις που προηγήθηκαν, μια συμβουλή:
Πριν αφήσεις μια δουλειά, να έχεις βρει την επόμενη (και να ειδοποιήσεις 15 μέρες πριν όπως σου είπαν).
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό alexPi » 21.11.08, 8:22 pm

Το υπάλληλος το είπα λίγο ειρωνικά, δεν δουλεύω με μισθό.
Το τι θα πάρω για κάθε δουλειά, το βγάζει ο εργοδότης, όχι εγώ.
Η λογική είναι πάντα "κάνε κάτι απλό γιατί ο πελάτης δεν πληρώνει". Θα έπρεπε να μου κρύβει όμως τα ποσά που παίρνει, γιατί αυτά δείχνουν άλλα.
Ξεκίνησα πρόσφατα σαν ελεύθερος επαγγελματίας, άλλα αυτή η συνεργασία δεν μου αφήνει χρόνο για να έχω δικούς μου πελάτες.
alexPi
Member

Δημοσίευσηαπό alexPi » 21.11.08, 8:24 pm

Ξέχασα! Τελικά παραιτήθηκα, και άκουσα τα σχετικά περι αστάθειας, αντι-επαγγελματισμού κτλ
alexPi
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 21.11.08, 9:18 pm

αν δεν δούλυες με μισθό πως παραιτήθηκες; alex
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.11.08, 9:37 pm

νομιζω πως oταν ζητας καποια γνωμη θα πρεπει να μας παραθετεις τα αληθη στοιχεια. λεγοντας πως εισαι υπαλληλος "χαριτολογωντας" πας τη συζητηση αλλου και οδηγουμαστε κι εμεις κι εσυ σε λαθος συμπερασματα.

Τεσπα, πιστευω πως δεν υπαρχει ο ορος παραιτηση αν δε δουλευεις υπαλληλος. Μπορει να λες "αποχωρησα" απο τη συνεργασια. Το να "τα ακουσεις " παλι δε το καταλαβαινω. Καλλιστα θα μπορουσε να τα ακουσει αυτος απο εσενα αφου πιστευεις πως σε εριχνε!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 21.11.08, 10:24 pm

Όταν δουλεύεις outsourcing είναι απλά τα πράγματα και συνήθως ισχύουν δύο περιπτώσεις:

1. Ο "εργοδότης" σου, σου προτείνει την ανάθεση μιας εργασίας και σου λέει "τόσα δίνω, θες?"

2. Ο "εργοδότης" σου, σου προτείνει την ανάθεση μιας εργασίας και σε ρωτάει "πόσα θες για να αναλάβεις αυτό?"

Και στις δύο περιπτώσεις είναι στο χέρι σου αν θα αναλάβεις την εργασία ή όχι. Το τι σου λέει σχετικά με τον πελάτη και αν πληρώνει ή όχι ο πελάτης κλπ κλπ, λίγο σε ενδιαφέρουν αφού πολύ πιθανόν να αποσκοπεί να σου κόψει από την αμοιβή σου για να κερδίσει αυτός περισσότερα!

Είναι καιρός να αρχίσουν να συνειδητοποιούν κάποιοι, πως το ότι κάνουν καλή δουλειά δεν είναι ίσης αξίας με το "ξέρω να την πουλήσω" (να βρω τον πελάτη, να τον πείσω και να εξασφαλίσω και καλή τιμή).

Παράδειγμα:
Μου τυχαίνουν συχνά περιπτώσεις όπου αναλαμβάνω sites για άλλους συναδέλφους οι οποίοι το μόνο που κάνουν είναι (εκτός της πώλησης) το project management (επαφή με τον πελάτη, συγκέντρωση υλικού και μεταφορά του brief σε μένα κλπ κλπ).
Μου λένε λοιπόν "πόσα θες να το αναλάβεις αυτό?"
"5000 ευρώ" απαντώ αφού εκτιμήσω την εργασία.
Τελειώνει η δουλειά, παραδίδω, εξοφλούμαι και μετά μαθαίνω πως το site πωλήθηκε 17000 ευρώ. Θα πρέπει να βγω παραπονούμενος? :roll:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό alexPi » 22.11.08, 12:37 am

Σε αυτή τη δουλεία ήμουν κάτι ανάμεσα σε υπάλληλο και συνεργάτη.
Δεν μπορούσα να αρνηθώ δουλειά, όσα και να ήταν τα χρήματα.
Είμαι πολύ υπομονετικός και ήπιων τόνων άνθρωπος και έτσι τα δεχόμουν όλα αυτά..

Έχετε δίκιο, δεν σας είπα απο το πρώτο post καθαρά τα στοιχεία, και χρησιμοποίησα λάθος όρους.
Το έγραψα συγχισμένος και το κούρασα το θέμα.
Σιγουρα ένα τέτοιο forum δεν είναι ένα μέρος για να βγάζει ο καθένας τον πόνο του!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
alexPi
Member

Δημοσίευσηαπό alexPi » 22.11.08, 12:40 am

Το ότι δεν μπορούσα να αρνηθώ δουλειά εννοώ ότι δεν μου δινόταν επιλογή να μην κάνω κάποιο project.
alexPi
Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 23.11.08, 12:29 pm

Καταρχην θα συμφωνησω με ολα οσα προειπωθηκαν .

Γενικα θα σου ελεγα να μην παιρνεις αποφασεις εν βρασμο ψυχης , δεν θα σου βγουν σε καλο συηθως .

Απο ολα αυτα που λες το προβλημα δεν το ειχε ο πελατης σου . Γιατι απο ολα αυτα που λες ο ανθρωπος στον οποιο αναφερεσαι ειναι πελατης σου αφου του κανεις καποιες δουλειες , δεν εισαι υπαλληλος και δεν εχεις μισθο και ουτε συνεργατης σου αφου δεν ειχατε κανονισει ποσοστα συγκεκριμενα στις δουλειες . Το προβλημα το ειχες εσυ που επερνες οτι σου εδινε ενω εσυ δεν κοστολογουσες τη δουλεια σου .

Αφου εργαζεσαι ως free lance απο οτι καταλαβα τοτε εσυ ζητας αμοιβη και δεν παιρνεις οτι σου δωσουν , εκτος και αν συμφωνεις σε οτι σου δωσουν .

Προσωπικα ειμαι υπαλληλος αλλα τα απογευματα και free lance . Ως υπαλληλος δεν με νοιαζει καθολου τι θα βγαλει το αφεντικο αφου παιρνω το μισθο μου και κανω το 8ωρο μου , τελος . Ως free lance ομως οταν ερχονται οι δουλειες τις κοστολογω , ζηταω αυτα που θελω και αν δεν μου τα δωσουν απλα δεν κανω την δουλεια και τους λεω να πανε σε καποιον αλλο .

Οταν τωρα εσυ μονος σου λες οτι δεν μπορουσες να αρνηθεις δουλεια οσα και να ηταν τα χρηματα σημαινει οτι ακομα δεν ξερεις η δεν θελεις να κοστολογησεις τη δουλεια σου και να αμοιφθεις αναλογα . Αρα εσυ το επετρεψες να συμβει αυτο .

Οπως και να εχει σιγουρα κατι εμαθες απο αυτο και στο μελλον θα συμπεριφερθεις αναλογα . :wink:
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 23.11.08, 1:43 pm

alexPi έγραψε:Το ότι δεν μπορούσα να αρνηθώ δουλειά εννοώ ότι δεν μου δινόταν επιλογή να μην κάνω κάποιο project.

Με τη μαφία δούλευες? :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό arma » 23.11.08, 4:15 pm

Πιστευω πως δεν πρέπει να σε νοιάζει πόσα χρήματα θα βγάλει ο "εργοδότης" σου αλλά να κοιτάς και να εκτιμάς εσύ τη δουλειά σου!

Δηλαδή σου ζητάνε μια μασκότ που εσυ τη κοστολογείς 1000ευρώ και επιδή το αφεντικό θα πάρει 500 θα κάνεις έκπτωση; Δεν νομίζω!

Δηλαδή δεν μπορείς να λες "πήρε 14,000 και εγώ 600". Εσυ να κοιτάς μόνο το πόσο αξιολογείς τη δουλειά που κάνεις! Και πιστευω πως αξίζεις παραπάνω από 600 χωρίς να ξέρω γιατί πράγμα μιλάμε.

Απλώς λίγο πολύ όλοι περάσαμε από εργοδότες-εκμεταλευτές και ξέρουμε πως δουλέυουν κάποιοι :?
Άβαταρ μέλους
arma
Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων