stockexpert shutting down :/

Νόμιμα αρχεία που αναζητάτε ή που θέλετε να μοιρασθείτε με τα μέλη του φόρουμ.

Re: stockexpert shutting down :/

Δημοσίευσηαπό crossbow » 04.02.10, 5:42 pm

και τα δύο site; Εξάλλου κάποια από αυτά τα μηνύματα είναι αφού κάνεις login στο member's area...

Τέσπα αν μπήκαν σε τόσο κόπο, χαλάλι τους οτι μου κλέψουν....
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 04.02.10, 5:52 pm

κι εγω τα διαβασα ολα αυτα κ πιστευω πως τελικα ειναι αληθεια...τωρα να χουν χακεψει 3 σαιτ ειναι λιγο καπως...και να χει γινει.... ε, δε θα το παιρναν ειδηση οι εταιριες να το διορθωσουν? ε αμα μπουμε αυριο μεθαυριο και σε 1 βδομαδα και ειναι παλι ετσι παει να παει πως οντως η στοκεξπερτ τελος ... στανταρ!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 04.02.10, 6:15 pm

Αυτά γίνονται όταν τα μεγαλύτερα μαγαζιά (Getty) αγοράζουν τα μικρότερα, πάει αλυσίδα και ο θεός βοηθός. Πρώτα το i-stock, μετά το stockexpert κλπ κλπ

Λίγο καιρό μετά την αγορά του i-stock από τον Getty, ως δια μαγείας είχαμε την απόφαση για τη δημιουργία της Vetta μέσα στο i-stock και τώρα το i-stock απορροφά το stockexpert...

Είναι μια πολιτική για να ανακτήσουν μερίδιο αγοράς που έχαναν χρόνια τώρα από τους μικρούς. It's business και γίνεται σε κάθε τομέα επαγγελματικής δραστηριότητας.
Θεμιτό από τους μεγάλους. Θεμιτό, επίσης, από τους δημιουργούς να συνεχίσουν να εμπιστεύονται τους μικρούς και να τους ενισχύουν.

The wheels on the bus go round and round...
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 04.02.10, 6:17 pm

VaLKyRiE έγραψε: ε, δε θα το παιρναν ειδηση οι εταιριες να το διορθωσουν? ε αμα μπουμε αυριο μεθαυριο και σε 1 βδομαδα και ειναι παλι ετσι παει να παει πως οντως η στοκεξπερτ τελος ... στανταρ!!!

χαχαχαχα. Να σαι καλά με έκανες και γέλασα. :D Είχε ξενικήσει κάπως η μέρα μου σήμερα. :(
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 04.02.10, 6:28 pm

theoasim έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε: ε, δε θα το παιρναν ειδηση οι εταιριες να το διορθωσουν? ε αμα μπουμε αυριο μεθαυριο και σε 1 βδομαδα και ειναι παλι ετσι παει να παει πως οντως η στοκεξπερτ τελος ... στανταρ!!!

χαχαχαχα. Να σαι καλά με έκανες και γέλασα. :D Είχε ξενικήσει κάπως η μέρα μου σήμερα. :(

μα γιατι καλε? περιεργο ειναι τετοιες εταιρειες να παρουν ειδηση πως τους εχουν χακαρει το σαιτ? και να κανουν ενα restore??? μα δε καταλαβαινω! :roll: :roll: :roll: ( εντωμεταξυ ασχετο αλλα τα smilies του vcdc eχουνε παθει μια μεταλλαξη??? αντι για το χαμογελαστο προσωπακι βγαινει βελακι :P)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 04.02.10, 6:38 pm

@ VaLKyRiE

Πολύ καλή η σκέψη σου, απλά γέλασα που έβαλες στο τέλος το στανταρ!!! :D

Εγώ επειδή όπως λένε φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά και επειδή έχω δει αρκετά να γίνονται στο διαδίκτυο, θα έστελνα μήνυμα με ερώτηση για καλό και για κακό. :D
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 04.02.10, 6:59 pm

Επειδή είμαι contributor (ελάχιστα) στο stockxpert, έκανα login προ ολίγου στο seller (user) frontend και είδα πως είχα ένα νέο μήνυμα:

StockXpert will cease regular operations. As of today we will no longer be accepting new uploads or signing up new members. Any uploads that are currently in the queue will continue to be reviewed until February 10, 2010. Then on February 11 searching and downloading will cease.

The StockXpert website will continue to exist and will be accessible after this date for certain functions. You will still be able to access all of your account information, download history, and purchase receipts. SXP will still function for contributor payouts. And if you contribute images to the soon-to-be launched Getty Images subscription site we announced last month, you will still receive your royalties through your SXP account. If you aren't receiving any new royalties from the subscription site, you can request a one-time final payout by contacting Support http://www.stockxpert.com/support/contac .. .

If you aren't already an iStock member, we encourage you to sign up and get involved http://www.istockphoto.com/stockxpert?SX .. .

We will do whatever we can to make this process run smoothly for all of our members.
Please read more about the future of StockXpert here http://www.stockxpert.com/forum/show_mes .. . Thank you for all of your support and patronage over the years.

To πρόβλημα με όλα αυτά τα "μικροστοκάδικα" μαγαζιά είναι πολύ απλό.
Πληρώνουν ψίχουλα σε όλους όσους ανεβάζουν περιεχόμενο (εικονογραφήσεις, φωτογραφίες κλπ) από τη μία-άρα πολύ εξοργισμένη user base στο τέλος και από την άλλη έχουν λιγοστά έσοδα από εσας (και μας) που τα αγοράζετε/ουμε, καθώς και πάλι η χρέωση είναι μικρή.

όχι.

Δεν αξίζουν καμία απολύτως στήριξη αυτού του είδους οι επιχειρήσεις.

Από κανέναν.

Όταν αγοράζει κάποιος μια εικόνα με 1credit (1$) o δημιουργός θα πάρει στην καλύτερη 0.40$ αλλά συνήθως βγάζει 0.30$.

Mε λίγα λόγια για να βγάλει 1 δολάριο ένας φωτογράφος πρέπει να ανεβάσει 3 ΚΑΛΕΣ φωτογραφίες με ότι αυτό συνεπάγεται (ταλέντο, γνώσεις, εξοπλισμό κλπ). Η παραμικρή υποψία θορύβου είναι αρκετή για να μη γίνει δεκτή μια φωτογραφία, ένα λάθος κροπάρισμα το ίδιο, ενώ γίνονται δεκτά ΜΟΝΟ θέματα που πουλάνε.
Άρα:
ένας φωτογράφος θα ανεβάσει 6 φωτογραφίες, θα γίνουν δεκτές οι 3 και θα βγάλει από όλη αυτή την υπόθεση 1 δολάριο.

Το οποίο μάλιστα στο τέλος θα ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ανάλογα με τη χώρα.
Αυτό συνεπάγεται απώλεια μέχρι και 30% των πληρωμών.

Τελικά από τις 6 φωτογραφίες που θα ανεβάσει ο φωτογράφος θα έχει καθαρό κέρδος 0,70$

Συνοπτικά:
αισχροκέρδεια
κακές θεματικά φωτογραφίες και γραφικά (μια απο τα ίδια) διότι η άποψη, το ιδιαίτερο και το πιο ψαγμένο δεν "πουλάει"

Μακάρι να μείνουν ΜΟΝΟ τα αξιόλογα
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό παππούς » 04.02.10, 10:45 pm

Αγαπητέ sokalegga,

Πωλητές microstock που κάνουν σωστά κι οργανωμένα τη δουλειά τους κονομάνε κι είναι εχαριστημένοι, το ίδιο κι οι πελάτες τους που αγοράζουν καλή ποιότητα σε προσιτή τιμή.

Σαν τον Yuri Arcurs ας πούμε που ναι μεν κονομάει, αλλά ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας κι έχει επενδύσει σ' ένα studio-γήπεδο. Και ζει στη Δανία που έχει φορολογία πολύ ψηλότερη από την Ελλάδα.
παππούς
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 04.02.10, 11:08 pm

επιβεβαιωνω πως μου χει ερθει κ εμενα το Μail αυτο οπως του crossbow... :? :? :?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 04.02.10, 11:14 pm

soka, εγω νόμιζα πως πέρνατε ένα μερίδιο από κάθε download της κάθε εικόνας!
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 04.02.10, 11:50 pm

Καταρχάς γνωρίζω πολύ καλά τον συγκεκριμένο superstar, αλλά δεν έχω πρόβλημα μαζί του, ούτε και με τους υπόλοιπους top sellers που πουλάνε μερικές χιλιάδες (ναι!!!) φωτογραφίες το μήνα.

Το κατά πόσον θα επιβιώσουν για πολύ ακόμα, μόνο ο χρόνος θα δείξει πάντως....

Το όλο επιχειρηματικό μοντέλο είναι αυτό με το οποίο διαφωνώ και συντάσσομαι με τις παρακάτω απόψεις:

http://www.photoprotips.com/20071015/microstock-is-bad-for-photographers/
http://photobusinessforum.blogspot.com/2009/11/microstock-creates-new-markets-no-it.html
http://www.internetmarketingagency.com/blog/2009/8/19/microstock-photography-might-be-bad-for-your-brand.aspx

Και ναι παίρνουμε μερίδιο από κάθε download.

Οπότε αν ένας contributor βγάζει 30 Ευρώ από 100 downloads πόσο ευχαριστημένος μπορεί να είναι όταν γνωρίζει πόσα χρήματα έβγαλαν συνολικά οι χρήστες αυτής της εικόνας;;
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 05.02.10, 12:37 am

εχεις δικιο αλλα υπαρχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ! Με τετοιες τιμες που πουλανε τα μεγαλα πρακτορεια το 80% απο μας δε "βγαινει" για να αγορασει....
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 05.02.10, 9:13 am

Σύμφωνοι Valkyrie μου! Δεν διαφωνώ! Άλλωστε κι εγω δίνω credits που "έβγαλα" σε άλλους contributors αγοράζοντας ουσιαστικά φωτογραφίες.
Και δεν έχω πρόβλημα με το 1$ per download όσο με τα ψίχουλα που τελικά δίνουν σε φωτογράφους και εικονογράφους.
Μάλιστα αυτό έχει ήδη γίνει αντιληπτό από κάποιους νεοεισαχθέντες στο χώρο που ακολουθούν τακτική 50-50 στα κέρδη!
Θα προτιμούσα ειλικρινά να παρείχα δωρεάν OΛΕΣ τις φωτογραφίες μου και τα βεκτοράκια μου σε community sites όπως το sxc.hu (stock.xchng) παρά να συμβάλλω σε αυτή την κοροϊδία.
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 05.02.10, 10:11 am

sokalegga έγραψε:Σύμφωνοι Valkyrie μου! Δεν διαφωνώ! Άλλωστε κι εγω δίνω credits που "έβγαλα" σε άλλους contributors αγοράζοντας ουσιαστικά φωτογραφίες.
Και δεν έχω πρόβλημα με το 1$ per download όσο με τα ψίχουλα που τελικά δίνουν σε φωτογράφους και εικονογράφους.
Μάλιστα αυτό έχει ήδη γίνει αντιληπτό από κάποιους νεοεισαχθέντες στο χώρο που ακολουθούν τακτική 50-50 στα κέρδη!
Θα προτιμούσα ειλικρινά να παρείχα δωρεάν OΛΕΣ τις φωτογραφίες μου και τα βεκτοράκια μου σε community sites όπως το sxc.hu (stock.xchng) παρά να συμβάλλω σε αυτή την κοροϊδία.

συμφωνω κ εγω. και απο οτι θυμαμαι εχω δωσει αρκετες φωτο μου δωρεαν στο sxc παλιοτερα και μαλλον τις εχω ακομα εκει.
Μονο που επειδη θελω να ξερω που χρησιμοποιουνται ( επειδη ειμαι περιεργη να δω) αλλαξα τα terms τους και τωρα εχω βαλει να μου ρχεται μηνυμα απο τον user που θελει να τη χρησιμοποιησει( κι ετσι πολλοι δε θελουν να το κανουν και δε τη χρησιμοποιουν.) Κι εγω προτιμω τα δωρεαν παρα τη κοροιδια εχεις απολυτο δικιο! :D
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 05.02.10, 12:18 pm

soka, όπως και να το δω είναι λίγα....
Γιατί όμως δεν προσπαθείς να πουλήσεις το προιόν σου σε κάποιο ανταγωνιστικό site με καλύτερο μερίδιο ή με καλύτερη τελική τιμή? Διότι βάζοντάς τα κάτω και αν αναλογιστούμε πως π.χ. οι τραγουδιστές - συγγραφείς παίρνουν μόνο ένα 15% από την τελική τιμή, νομίζω πως το 30% για έναν δημιουργό που στέλνει το δημιούργημά του σε ευρεία κατανάλωση (αυτό που λέω εγώ «super market») είναι ένα πολύ καλό μερίδιο.

Στην τελική, ένα ωραίο θέμα για συζήτηση θα ήταν η καθευτή ύπαρξη τέτοιων καταστηματων. Διότι αν και τα χρησιμοποιώ γιατί είναι φτηνά καταλήγω πάντα να φτιάχνω έντυπα με φάτσες που δεν εχουν σχέση με την ελληνική πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 10.02.10, 2:02 pm

έκανε κανένας από εσάς μεταφορά των credits?
διότι εγώ δεν βρίσκω πως γίνεται...
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 10.02.10, 2:14 pm

είχε ένα link στο expert που σε πήγαινε σε μία σελίδα του istoc με πληροφορίες και είχε δύο επιλογές ήδη μέλος / νέο μέλος....Πήγα στο ήδη μέλος αλλά απλά login με έκανε και μου έλεγε οτι θα γίνει μεταφορά κτλ....το πως δε το ξέρω γιατί έχω διαφορετικά login κτλ στα δύο site....
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 10.02.10, 2:15 pm

τελικά μετά τις 11/02 θα γινονται μεταφοραί - μετακομίσεις credits...

είναι άσοι στην σωστή πληροφόρηση οι άτιμοι... έπρεπε να μπω στο forum τους
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.03.10, 1:17 am

επαναφερω το θεμα για να προσθεσω πως το συνεργαζομενο με το πρωην stockxpert,γνωστο μας sxc.hu που δινει δωρεαν φωτογαφιες, εχει πιθανοτατα μειωσει τις φωτο του ωστε να σε κανει τελικα να αγορασεις απο το istock. σε ερευνα που εκανα με ιδιους ορους αναζητησης με παλιοτερα, τα αποτελεσματα ηταν τραγικα λιγα και με χαμηλης ποιοτητας θεμα. Δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου, και αν το εχει παρατηρησει και αλλος...
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 03.03.10, 11:03 am

εδώ και κανα χρόνο είχα παρατηρήσει πως προωθούσαν τις καλύτερες φωτό από το sxc στο stockexpert. Τώρα είναι όλα στο istockphoto και στο sxc δεν έχει τίποτα αξιόλογο. Αλλά τίποτα λέμε.
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο X.IV Downloads. Λήψη ή αναζήτηση αρχείων

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων