Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό joe » 19.02.10, 8:20 pm

panevan έγραψε:Οι γραφιστες ισως αποτελουμε το πιο ηλίθιο, το πιο δηθεν, το πιο μαλακισμενο, το πιο "για την παρτυ μου" και το πιο ανηθικο επάγγελμα που κυκλοφορει.
Και εννοώ τον καθε χαρακτηρισμο που μας αποδιδω.

ρε φιλε να ξερες ποσο, μα ποσο συμφωνω! Ζωα ρε συ Pan. Ζωα ντυμενα.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό tony t » 12.03.10, 11:35 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΓΡΑΦΙΣΤΑ ΝΑ ΔΟΘΛΕΥΕΙ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ, Η ΑΜΟΙΒΗ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ!!!

ΕΤΣΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ FREELANCER. ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ, ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...

ANYWAY, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ.
ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ, ΜΕ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ, ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ???

ΝΑ ΚΟΒΩ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΠΟΛΥΤΙΜΑ" ΧΑΡΤΙΑ...
Tony T
tony t
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 12.03.10, 11:54 pm

tony t καλως ήρθες.

Μην γράφεις με κεφαλαία, είναι λίγο ενοχλητικό. Για την ερώτησή σου, δες αυτό:

viewtopic.php?t=8053

έχει όλες τις πληροφορίες που θες :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 13.03.10, 12:17 am

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

Εδώ είναι ένα δημόσιο forum, όπου όλα είναι κάτω από τον ήλιο. 8)

Το μαύρο χρήμα και η αδήλωτη εργασία είναι παράνομα και τιμωρούνται δια νόμου. Με απλά Ελληνικά, είμαι σίγουρος ότι, οτιδήποτε έκανες μέχρι σήμερα ήταν από χόμπι και δεν αποκόμισες χρήματα από αυτό, και τώρα που αποφάσισες να αρχίσεις να χρεώνεις θες να κάνεις έναρξη. Καλά δεν τα είπα? Ε? :wink:

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 17.05.10, 1:15 pm

Phaedra έγραψε:Well... αν υποθέσουμε πως ένας νέος άνθρωπος θέλει να ξεκινήσει μία δική του επιχείρηση θα πρέπει πρώτα να έχει δουλέψει 3 με 4 μήνες πιο πρίν για να έχει λεφτά να αναθέσει σε έναν άλλον νέο άνθρωπο να φτιάξει την ιστοσελίδα του... έπειτα σκέφτομαι πόσους ακόμα μήνες θα πρέπει να έχει δουλέψει για να πληρώσει τον γραφίστα κ.α. οπότε αν το δούμε απο μία πλευρά ένας νέος άνθρωπος για να ξεκινήσει δική του δουλειά θα πρέπει ή να το ξεχάσει και να το ξαναπιάσει όταν θα έχει γεράσει ή να έχουν φροντίσει για αυτόν οι γονείς του ή να βρεί έναν καλό "χορηγό".
Αυτός που ονειρεύεται τα 1000 ευρώ δεν είναι αυτός που δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά ως υπάλληλος και μου φαίνεται ότι οι υπάλληλοι υποτιμούνται και οι ελεύθεροι επαγγελματίες γραφίστες ή web designers αναγκάζονται να χρεώνουν για μία δουλειά τους όσα παίρνει ένας υπάλληλος σε 3 μήνες. Αλήθεια, είναι τόσο μεγάλη πολυτέλεια να έχεις ενα web site? Δηλαδή αν ένας web desinger χρεώνει όσο είναι ένας μισθός της τάξεως των 700 ή 800 ευρώ είναι παράλογο? :think δεν ξέρω αλλά ρωτάω

μιλαμε για επιχειρηματιες που σκοπο εχουν να βγαλουν λεφτα, και οι 2 πλευρες. φυσικα και πρεπει να χρεωνεται. Οσο για το ποσο; οτι πληρωνεις παιρνεις. Δηλαδη τι; μετα που θα γινεις ενα φτασμενος επιχειρηματιας τι θα πρεπει εγω να σκεφτω;

δυστηχως τετοιες λογικες στον καπιταλισμο αποτελουν εσωτερικα σφαλματα που ή διαγραφονται απο το συστημα ή ενας απο τα 2 μερη το φορτωνεται μαζι με ολα τα επακολουθα. ( κανουμε δωρεαν εργα εαν ΑΞΙΖΕΙ = Μ.Κ.Ο. με εργο)

φανταζομαι οτι σαν ατομο εισαι καλη και θελεις να βοηθησεις ολο τον κοσμο, εγω παλι ομως εχω μια επιχηρηση απο την οποια ζω και εχω παγια που ευκολα φτανουν σε υψος εναν πολυ καλο μισθο υπαληλου.

επισης σκεψου οτι στο supermarket και στο σχολειο των παιδιων κανεις δεν θα σου πει: ααα τι καλη που εισαι παρε σε χαμηλη τιμη την κρεμα και της πανες και καθως φευγεις παρε και ενα κουπονι για εκπτωση 70% στα ιδιαιτερα και στο μεταπτυχιακο. μην αναφερω τον γιατρο.

πολυτέλεια ειπες ενα web site;
εγω θα το ελεγα επιχειρηματικο οπλο. μαλλον δεν εχεις αποσαφηνισει εκτος απο τον σκοπο τις εργασιας και το τι κανει το καθε οπλο που κουβαλας.
το συγκεκριμενο οπλο κανει ενα πραγμα: φερνει λεφτα ( υπο την προϋποθέσει να στο εχει φτιαξει ενας επαγγελματιας επιστημονας και οχι το ανιψακι τις κομμωτριας ή κανα ξεπεταρουδι απο ιεκ που ψαχνει για θυμα εεεε. σορυ portfolio ηθελα να πω

αλλα ευτυχως για σενα υπαρχει αυτη η πολυ φιλικη κοινοτητα να σε βοηθησει να ξεκαθαρισεις τα πραγματα, αρκει να μην νομιζεις οτι καθε φορα που καποιος δεν συμφωνει μαζι σου σου φωναζει. οποτε ρωτα, αλλα ψαχτο και εσυ λιγακι ε;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 17.05.10, 5:08 pm

pagou έγραψε:
Phaedra έγραψε:Well... αν υποθέσουμε πως ένας νέος άνθρωπος θέλει να ξεκινήσει μία δική του επιχείρηση θα πρέπει πρώτα να έχει δουλέψει 3 με 4 μήνες πιο πρίν για να έχει λεφτά να αναθέσει σε έναν άλλον νέο άνθρωπο να φτιάξει την ιστοσελίδα του... έπειτα σκέφτομαι πόσους ακόμα μήνες θα πρέπει να έχει δουλέψει για να πληρώσει τον γραφίστα κ.α. οπότε αν το δούμε απο μία πλευρά ένας νέος άνθρωπος για να ξεκινήσει δική του δουλειά θα πρέπει ή να το ξεχάσει και να το ξαναπιάσει όταν θα έχει γεράσει ή να έχουν φροντίσει για αυτόν οι γονείς του ή να βρεί έναν καλό "χορηγό".
Αυτός που ονειρεύεται τα 1000 ευρώ δεν είναι αυτός που δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά ως υπάλληλος και μου φαίνεται ότι οι υπάλληλοι υποτιμούνται και οι ελεύθεροι επαγγελματίες γραφίστες ή web designers αναγκάζονται να χρεώνουν για μία δουλειά τους όσα παίρνει ένας υπάλληλος σε 3 μήνες. Αλήθεια, είναι τόσο μεγάλη πολυτέλεια να έχεις ενα web site? Δηλαδή αν ένας web desinger χρεώνει όσο είναι ένας μισθός της τάξεως των 700 ή 800 ευρώ είναι παράλογο? :think δεν ξέρω αλλά ρωτάω

μιλαμε για επιχειρηματιες που σκοπο εχουν να βγαλουν λεφτα, και οι 2 πλευρες. φυσικα και πρεπει να χρεωνεται. Οσο για το ποσο; οτι πληρωνεις παιρνεις. Δηλαδη τι; μετα που θα γινεις ενα φτασμενος επιχειρηματιας τι θα πρεπει εγω να σκεφτω;

δυστηχως τετοιες λογικες στον καπιταλισμο αποτελουν εσωτερικα σφαλματα που ή διαγραφονται απο το συστημα ή ενας απο τα 2 μερη το φορτωνεται μαζι με ολα τα επακολουθα. ( κανουμε δωρεαν εργα εαν ΑΞΙΖΕΙ = Μ.Κ.Ο. με εργο)

φανταζομαι οτι σαν ατομο εισαι καλη και θελεις να βοηθησεις ολο τον κοσμο, εγω παλι ομως εχω μια επιχηρηση απο την οποια ζω και εχω παγια που ευκολα φτανουν σε υψος εναν πολυ καλο μισθο υπαληλου.

επισης σκεψου οτι στο supermarket και στο σχολειο των παιδιων κανεις δεν θα σου πει: ααα τι καλη που εισαι παρε σε χαμηλη τιμη την κρεμα και της πανες και καθως φευγεις παρε και ενα κουπονι για εκπτωση 70% στα ιδιαιτερα και στο μεταπτυχιακο. μην αναφερω τον γιατρο.

εγω θα το ελεγα επιχειρηματικο οπλο. μαλλον δεν εχεις αποσαφηνισει εκτος απο τον σκοπο τις εργασιας και το τι κανει το καθε οπλο που κουβαλας.
το συγκεκριμενο οπλο κανει ενα πραγμα: φερνει λεφτα ( υπο την προϋποθέσει να στο εχει φτιαξει ενας επαγγελματιας επιστημονας και οχι το ανιψακι τις κομμωτριας ή κανα ξεπεταρουδι απο ιεκ που ψαχνει για θυμα εεεε. σορυ portfolio ηθελα να πω

αλλα ευτυχως για σενα υπαρχει αυτη η πολυ φιλικη κοινοτητα να σε βοηθησει να ξεκαθαρισεις τα πραγματα, αρκει να μην νομιζεις οτι καθε φορα που καποιος δεν συμφωνει μαζι σου σου φωναζει. οποτε ρωτα, αλλα ψαχτο και εσυ λιγακι ε;

Ένας απο τους λόγους που έφυγα απο Ελλάδα: H απαξίωση του επαγγέλματος...το καλό design φίλε μου, ναι είναι πολυτέλεια. ναι είναι πολυτέλεια να θέλεις να διαφημιστείς με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Ναί ειναι πολυτέλεια για το καλό σχεδιαστή να σου δημιουργήσει μια καλή και πετυχημένη εικόνα της επιχειρησης σου στο κοινό που απευθύνεσαι. Ναι ειναι πολυτέλεια ο σχεδιαστής, να σε προμοτάρει με έξυπνους και δημιουργικούς τρόπους προς τα έξω και να κάνει το κοινό σου να σε θυμάται (πχ τις υπηρεσίες σου, το προιον σου κλ) . Ειτε ειναι website, ειτε έντυπη επικοινωνία, είτε viral marketing κλπ κλπ ο στόχος του κάθε επαγγελματία σχεδιαστή είναι να δείξει τι προσφέρεις στο κοινό που απευθύνεσαι με δημιουργικό τρόπο και να το προσελκύσει, αλλα και όχι μονο...πρεπει να φυτέψει στο μυαλό των μελλοντικων σου πελατών το ποιος είσαι, τι διαφορετικό προσφέρεις απο τους ανταγωνιστές και γιατι να έρθουν σε σένα. Φυσικά όλα αυτα προυποθετουν οτι έχεις μια καλή βάση στην επιχειρηση σου και ξέρεις τι θές εσυ και τι προσφέρεις εσυ ο ίδιος. Τι μηνυμα θες να περάσεις στο κοινό σου? σε ποιους θες να το περάσεις? Πώς? και γιατι?...

Τώρα αν θές ενα website σαν όλα τα αλλα 10.000.000 που κυκλοφορούν θα είσαι σαν όλες τις αλλες 10.000.000 μικροεπιχειρήσεις, δικαιωμα σου ειναι αυτό...η μοναδικότητα πληρώνεται αγαπητέ! και πάντα εκτιμάται! :D

Χαιρετισμούς.
Χ.Μ
Learn 2 live & live 2 learn. Learn 2 listen & listen 2 learn. Live 2 love & love 2 live. We live 2 die & we die living. Life is what u make of it.
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 20.05.10, 8:24 pm

Kαι επειδη εχουμε και νεα δεδομενα στο τι μπορει να κανει ενας νεος γραφιστας ιδου...

H Κάτια Δέδε είναι η μεγάλη νικήτρια του διαγωνισμού Playmate2010 που πραγματοποιήθηκε χθες βράδυ στο νυχτερινό κέντρο Ιερά Οδός με παρουσιάστρια τη Χριστίνα Λαμπίρη.
Η 22χρονη Κάτια Δέδε είναι σπουδάστρια γραφιστικής εργάζεται ήδη ως μοντέλο και λατρεύει το χορό, ενώ όπως είπε η ίδια, όνειρό της είναι να κάνει καριέρα στις διεθνείς πασαρέλες.

imerisia.gr

αυτα! Αντε οσες κοπελιες σας παιρνει ακομα, ( ηλικιακα ε οχι τιποτα αλλο...) νομιζω πως το επαγγελμα της γραφιστριας εχει...μελλον :clap
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 20.05.10, 9:15 pm

Αυτά είναι... να βάλεις αγγελία "Ζητήται γραφίστρια" και να σκάσει το ξεκολεζασιόν με 12 πόντους τάκο... :shifty
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 21.05.10, 11:18 am

Dark3go έγραψε:Αυτά είναι... να βάλεις αγγελία "Ζητήται γραφίστρια" και να σκάσει το ξεκολεζασιόν με 12 πόντους τάκο...

Τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα βρεθώ να συναγωνίζομαι μαζί της για μια θέση!! :P

Γιατί ως γνωστόν υπάρχει τρομερή αντικειμενικότητα!!! :wall :wall :wall
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό faze » 05.06.10, 7:44 pm

Εγώ πιστεύω ότι το παν είναι πόσο κοστολογείς και "πουλάς" τον εαυτό σου. Δηλαδή αν έχεις ένα δυνατό portfolio και ένα καλό βιογραφικό μπορείς να διεκδικήσεις τα λεφτά που θες. Σίγουρα από την πρώτη σου δουλειά δεν θα παίρνεις κανένα τρελο μισθό αλλα θα μαζέψεις προϋπηρεσία για να έχεις τη δυνατότητα να διεκδικήσεις καλύτερα λεφτά αργότερα...
Όταν φτάσεις να πιστεύεις ότι οι υπηρεσίες που μπορείς να προσφέρεις αξίζουν 1000 Ε και πάνω που λες, μπορείς να τα ζητήσεις και αν ο αλλος το εκτιμήσει θα δώσει τα λεφτά που ζητάς. Αν όχι θα υπάρξει κάποιος άλλος ή θα πέσεις λίγο πιο χαμηλά στον μισθό σου.
Άβαταρ μέλους
faze
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.06.10, 11:29 pm

SecretVibe έγραψε:
pagou έγραψε:

Ένας απο τους λόγους που έφυγα απο Ελλάδα: H απαξίωση του επαγγέλματος...το καλό design φίλε μου, ναι είναι πολυτέλεια. ναι είναι πολυτέλεια να θέλεις να διαφημιστείς με το καλύτερο δυνατό τρόπο. Ναί ειναι πολυτέλεια για το καλό σχεδιαστή να σου δημιουργήσει μια καλή και πετυχημένη εικόνα της επιχειρησης σου στο κοινό που απευθύνεσαι. Ναι ειναι πολυτέλεια ο σχεδιαστής, να σε προμοτάρει με έξυπνους και δημιουργικούς τρόπους προς τα έξω και να κάνει το κοινό σου να σε θυμάται (πχ τις υπηρεσίες σου, το προιον σου κλ) . Ειτε ειναι website, ειτε έντυπη επικοινωνία, είτε viral marketing κλπ κλπ ο στόχος του κάθε επαγγελματία σχεδιαστή είναι να δείξει τι προσφέρεις στο κοινό που απευθύνεσαι με δημιουργικό τρόπο και να το προσελκύσει, αλλα και όχι μονο...πρεπει να φυτέψει στο μυαλό των μελλοντικων σου πελατών το ποιος είσαι, τι διαφορετικό προσφέρεις απο τους ανταγωνιστές και γιατι να έρθουν σε σένα. Φυσικά όλα αυτα προυποθετουν οτι έχεις μια καλή βάση στην επιχειρηση σου και ξέρεις τι θές εσυ και τι προσφέρεις εσυ ο ίδιος. Τι μηνυμα θες να περάσεις στο κοινό σου? σε ποιους θες να το περάσεις? Πώς? και γιατι?...

Τώρα αν θές ενα website σαν όλα τα αλλα 10.000.000 που κυκλοφορούν θα είσαι σαν όλες τις αλλες 10.000.000 μικροεπιχειρήσεις, δικαιωμα σου ειναι αυτό...η μοναδικότητα πληρώνεται αγαπητέ! και πάντα εκτιμάται! :D

Χαιρετισμούς.
Χ.Μ

μια αστεια ιστορια design (και πολυτελων αμοιβων):

παω στο πελατη, υφασματας. του λεω θελω τοσα για το σχεδιο, τοσα για τους διαχωρισμους και τοσα για να σου φερω δειγμα.

εγκεφαλικο ο τυπος.ειχα και θρασος μαλλιστα ο αλητης. δεν του αφησα τα σχεδια σαν την καλη την κοπελιτσα, που αυτος προτιμα και μπλα μπλα πμπλα μπλα.

Οποτε μια και η κοπελιτσα δουλευε σαν πωλητρια πλεον, παιρνει σχεδιο απο τουρκια, διαχωρισμους / εκτυπωση ισραηλ. αποτελεσμα; τα χρωματα αλλου για λου, το τελικο αρεσε σε κανεναν,εμειναν μερικα χιλιομετρα πανι, απο καθε σχεδιο.

ηθικο διδαγμα; τα πηρε ολα απο κινα την επομενη φορα.

καταληξη; ολοι πουλανε τα ιδια ( π.χ. οπου βλεπεται σεντονι με φωτογραφικο (vector) λελουδι -κυριως τριανταφυλλο, ειναι απο κινα, επισης τωρα αρχισαν να αντιγραφουν γεωμετρικα και περα του οτι ειναι κακιστα, οι μυνησεις πανε συνεφο και φυσικα βαραινουν τον ελληνα εισαγωγεα :D :D :D :D ), ειται λοιπον ειναι στην λαικη με 15-20 ειται στο ακριβο το μαγαζι με 75-150 με ολοι εχουν σχεδον τα ιδια σχεδια οποτε ολοι θα παρουν το φθηνο. για την ακριβεια φετος υπαρχουν εταιρειες που δεν βαλαν ουτε το 10% σε σχεση με προπερσι, ενω το ΠΑΡΑ πολυ δεν εκαναν καινουριες παραγγελιες στα εργοστασια, ενω ενα πολυ γνωστο ελληνικο τυπωτυριο, εχει 4 υπαλληλους, τους νυχτοφυλλακες
Απο τον παραπανω κανονα ξεφευγουν ελαχιστες μα παρα πολυ ελαχιστες εταιρειες.

δικο μας συμπερασμα;
ο ελληναρας θεωρει οτι το design δεν ειναι πολυτελεια, αλλα κοροιδα οχι προς τον πελατη αλλα ως προς τον ευατο του.
σημασια δεν εχει το οτι θα βγαλει λεφτα. σημασια εχει να μην δωσει λεφτα. Αν ειναι δυνατον θα σου παρει κιολας.

(στα eshop δεν πληρωνουν μεχρι να ξεκινησουν οι πωλησεις, στα σχεδια σε ταραζουν στις αλλαγες ή οπως μου εχει τυχει, πανω απο το γραφειο καμερα υψηλης αναλυσης κτλπ), οποτε οπως ειπε και φιλος παραπανω: μακρια απο εδω ή μαλλον πολλυ μακρια απο εδω
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 05.06.10, 11:51 pm

g25akis έγραψε:Τρέμω την ώρα και την στιγμή που θα βρεθώ να συναγωνίζομαι μαζί της για μια θέση!!

:superman:
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό marman » 14.06.10, 12:26 pm

γεια σας παιδια ειμαι καινουριο μελος .θα ηθελα την γνωμη καποιων γραφιστων που ειναι στο επάγγεμα περισσότερα χρόνια απο οτι ειμαι εγω και σίγουρα εχουν περισσότερη εμπειρια. Δουλεύω ως γραφίστρια 3 χρόνια και σκέφτομαι να κάνω την απόπειρα να ανοιξω ενα γραφειο και να προσπαθήσω να κάνω κάτι μονη μου....αυτο που δεν ξέρω ειναι κατα πόσο ειναι κατάλληλη αυτη η εποχή για νέα ξεκινήματα..και επίσης να ρωτησω αν ξερει καποιος για να ανοίξεις ενα γραφείο χρειάζεται να έχεις καποιο συγκεκριμένο χρονικο διάστημα προυπηρεσία?pleaseeeeeeeeee ..........όποιος μπορει ας με κατατοπίσει για το τι ακριβως χρειάζεται για να μπορέσεις να ανοίξεις ενα γραφειο...
marman
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 14.06.10, 12:30 pm

Το αν είναι κατάλληλη η εποχή κανείς δεν μπορεί να στο απαντήσει. Εμένα προσωπικά οι δουλειές μου αυξήθηκαν κατακόρυφα το τελευταίο εξάμηνο (μέσα στην "κρίση"), μπορεί όμως να είναι θέμα τύχης και μόνο.

Γραφείο μπορεί να ανοίξει ο οποιοσδήποτε, δεν απαιτείται ούτε προϋπηρεσία ούτε κάποιο πτυχίο.

Το θέμα είναι τι κόστος θα έχει το γραφείο, μπορείς να έχεις έδρα το σπίτι σου και να ελαχιστοποιήσεις το κόστος, άρα τα πάγια έξοδά σου θα είναι πολύ μικρά. Ανάλογα τις δουλειές που υπολογίζεις να έχεις και τα πιθανά οφέλη από ένα μεγαλύτερο γραφείο βλέπεις και κάνεις.

Αν μπεις στη διαδικασία να κάνεις έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας δες το λινκ που έχω βάλει και πιο πάνω: viewtopic.php?t=8053 , θα σε βοηθήσει πολύ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.06.10, 12:33 pm

marman έγραψε:γεια σας παιδια ειμαι καινουριο μελος .θα ηθελα την γνωμη καποιων γραφιστων που ειναι στο επάγγεμα περισσότερα χρόνια απο οτι ειμαι εγω και σίγουρα εχουν περισσότερη εμπειρια. Δουλεύω ως γραφίστρια 3 χρόνια και σκέφτομαι να κάνω την απόπειρα να ανοιξω ενα γραφειο και να προσπαθήσω να κάνω κάτι μονη μου....αυτο που δεν ξέρω ειναι κατα πόσο ειναι κατάλληλη αυτη η εποχή για νέα ξεκινήματα..και επίσης να ρωτησω αν ξερει καποιος για να ανοίξεις ενα γραφείο χρειάζεται να έχεις καποιο συγκεκριμένο χρονικο διάστημα προυπηρεσία?

καλημερα...
για την προυπηρεσια οχι βεβαια δε χρειαζεται (ακομα και χωρις πτυχιο εχουν ανοιξει γραφεια... )
Τωρα για τα ξεκινηματα ειναι ζορικα τα πραγματα. εγω θα προτεινα να κανεις εναρξη επαγγελματος με εδρα το σπιτι και να συνεχισεις να εργαζεσαι εκει που εισαι μεχρι να αποκτησεις πελατολογιο που νομιζεις πως μπορει να στηριξει την αποφαση σου να παραμεινεις αυτοαπασχολουμενη. ( ετσι εκανα εγω πριν απο χρονια κ τελικα σε καλο μου εχει βγει μιας κ παραμενω ιδ. υπαλληλος κ εχω και καποια εξτραδακια)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό marman » 14.06.10, 1:11 pm

ευχαριστω valkyrie...μάλλον εχεις δικιο ισως ειναι καλυτερα να ξεκινήσεις κάπως έτσι να μην πέσεις κατευθείαν στα βαθιά ,δεν ξερω βέβαια κατα πόσο θα ειναι ευκολο να βρεις πελάτες.....αλλα θα το προσπαθησω
marman
Member

Δημοσίευσηαπό marman » 14.06.10, 1:30 pm

thanks boomboom πραγματικα παιδια με κατατοπίζετε...ειμαι στην αρχη και ειναι αρκετα πράγματα που δεν γνωριζω γυρω απο το επάγγελμα και προσπαθω να μάθω .εγω πως μπορω να ξέρω ποιο ειναι το κατάλληλο κόστος που πρέπει να παίρνω για την κάθε δουλεια......απο που μπορω να το μάθω
marman
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.06.10, 2:03 pm

marman έγραψε:thanks boomboom πραγματικα παιδια με κατατοπίζετε...ειμαι στην αρχη και ειναι αρκετα πράγματα που δεν γνωριζω γυρω απο το επάγγελμα και προσπαθω να μάθω .εγω πως μπορω να ξέρω ποιο ειναι το κατάλληλο κόστος που πρέπει να παίρνω για την κάθε δουλεια......απο που μπορω να το μάθω

Μεγάααααλη ιστορία...!!!πραγματικα ιστορια για αγριους καθως εδω τουλαχιστον εχουν γινει κοσμοιστορικοι καβγαδες για το θεμα αυτο!!! μπες στην ενοτητα Κοστολογηση Εργασιων του φόρουμ και απόλαυσέ την :?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 13.07.10, 5:31 pm

Mηπως καποιος καλος admin να συγυρισει λιγο το thread γιατι στην προηγουμενη σελιδα υπαρχουν 2 απαραδεκτες και προσβλητικες δημοσιευσεις? Λεω τωρα εγω....
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 13.07.10, 7:51 pm

Οι δημοσιευσεις αυτες προσβαλλουν πρωτον απ΄ολους τον συγγραφεα τους.
Αλλωστε εχει γεμισει ολο το forum με αυτες τις αηδιες.
Και μονο που τον συζηταμε αξια του δινουμε...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων