Ψυχραιμία

Κουβέντα γύρω από θέματα της οπτικής επικοινωνίας αλλά και τα σοβαρότερα θέματα της επικαιρότητας.

Re: Ψυχραιμία

Δημοσίευσηαπό polatogk » 08.10.10, 6:50 pm

@taniazk
Λες "Για το ΣτΕ εξτρεμισμός σημαίνει πορεία,απεργία,οποιαδήποτε μορφή διαμαρτυρίας που θίγει την εκάστοτε πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης."

Επειδή διάβασα το λινκ που έδωσες για το ψήφισμα του Συμβουλίου της Ευρώπης, δεν εντόπισα πουθενά αναφορές σε πορείες και απεργίες. Είδα να αναφέρεται σε ισλαμικό φονταμενταλισμό, ένοπλες ομάδες, ρατσιστικές-φασιστικές ομάδες-κόμματα, αποσχιστικά κινήματα κλπ. Έχασα κάτι στη μετάφραση;

Αυτή είναι η μια πλευρά.
Από την άλλη πλευρά, χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Είναι αστείο καμμια φορά να "πέφτουμε από τα σύννεφα" όταν συνειδητοποιούμε ότι η εξουσία (δεν το λέω με την καταπιεστική έννοια, ας πούμε η όποια "νόμιμη" εξουσία) κάνει και θα κάνει το παν για να διατηρήσει αυτά που έχει, ή για να κερδίσει περισσότερα. Προφανώς είναι ενοχλητικό για οποιαδήποτε κυβέρνηση να υπάρχει κόσμος που αντιδρά στις αποφάσεις της. Σε τελική ανάλυση, αν εγώ κι εσύ κυβερνούσαμε την Ελλάδα σε ένα υπερπανελευθεριακό σύστημα, πάλι θα υπήρχαν κάποιοι "εξτρεμιστές καπιταλιστές" που θα θέλανε να υπονομεύσουν αυτό που θα είχαμε στήσει. Και - πίστεψέ με - καθόλου δεν αποκλείεται να βάζαμε και κάμερες για να τους ελέγχαμε και να βάζαμε και ρουφιάνους να τους παρακολουθούν, αν ανησυχούσαμε σοβαρά ότι μπορούν να μας εκτρέψουν. Εκτός αν μιλάμε για χιπισμό, που οκ, τα έχει λύσει όλα αυτά.

Ως προς το: "Οι ίδιοι που δημιουργούν το ρατσισμό, τη φτώχεια, διχάζουν τον κόσμο, προσπαθούν να τα καταπολεμήσουν με ψηφίσματα και ΜΚΟ. Μη γελιόμαστε,αυτά είναι επικίνδυνα πράγματα.Αυτά και πολλά άλλα."

Δεν θα διαφωνήσω. Μπορείς όμως να θυμηθείς κάποια περίοδο στην ιστορία που δεν συνέβαιναν αυτά τα πράγματα, που δεν υπήρχε φτώχεια, ρατσισμός, μετανάστευση, εκμετάλλευση; Απλά από το 70 και μετά "εμείς εδώ" (ως η Δύση) ζήσαμε σε μια φούσκα - βλ. σοσιαλδημοκρατία - και πιστέψαμε ότι τα πράγματα άλλαξαν για πάντα. Εντάξει, γεννηθήκαμε μέσα σε αυτό, και είναι λογικό ότι αυτό που ζούμε είναι το μόνο που ξέρουμε, και μας πονάει που αλλάζει, φοβόμαστε το άγνωστο. Λογικό και ανθρώπινο, αλλά δεν νομίζω να έχει περάσει στην ιστορία ούτε 1 μοναδική γενιά που να μην έχει βιώσει τη δυστυχία στο πετσί της.

Ώπα, ώπα, μην παρεξηγηθώ. Δεν το θέτω νομοτελειακά, ότι "άτιμη ζωή" κλπ. Φυσικά υπάρχουν μηχανισμοί που τα προκαλούν όλα αυτά, ο καθένας που έχει έλεγχο πάνω σε άλλους προσπαθεί να κάνει το δικό του. Υπάρχει καπιταλισμός, υπάρχουν τάξεις, υπάρχει πόλεμος πολιτισμών και όλα αυτά, εδώ, ζωντανά, και τελευταία μάλιστα μας χτυπάνε την πόρτα κι εμείς έχουμε αναγκαστεί να μην μπορούμε να το παίζουμε κουφοί.

Νομοτέλεια είναι το αντίστροφο: ότι δηλαδή, ό,τι κι αν κάνει η όποια εξουσία, αν αποφασίσει ο κόσμος να την εκτρέψει, μπορεί να το κάνει. Όσο κι αν φωνασκούν κάποιοι γραφικοί με τις ντουντούκες που κάθε βδομάδα στη λαϊκή μας προετοιμάζουν για την επανάσταση που "έρχεται", η κοινωνία έχει το δικό της βιολογικό ρολόι.

Για να μην πλατειάζω, νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος που μπορεί κανείς να αντιμετωπίζει τα "κοινά" είναι να μην συγχέει τη λογική με το συναίσθημα. Η πολιτική υποτίθεται ότι είναι η "τέχνη του εφικτού" και λατρεύω τα πειράματα που γίνονται στο όριο του εφικτού. Αλλά υπάρχουν και αμείλικτα λογικά ερωτήματα που το συναίσθημα δεν μπορεί να απαντήσει.

http://deltanutau.weebly.com/
http://deltanutau.weebly.com

Η υπομονή είναι αρετή
Άβαταρ μέλους
polatogk
Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 3:04 pm

Η κοινωνία δεν είναι κάτι άυλο,αποτελείται από όλους εμάς.Κι αυτοί οι.. "γραφικοί" που λες είναι κομμάτι της και είναι οι τελευταίοι που θα κατηγορήσω.Αντίθετα,θα κατηγορήσω τη σοσιαλδημοκρατία που με αριστερά συνθήματα και δεξιά πολιτική,έκανε τον κόσμο να κάτσει στα αυγά του.Εξάλλου αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκε.Όσον αφορά όλα αυτά που περνάνε στα ευρωπαϊκά συμβούλια,περνάνε για να διασφαλίσουν την "κοινωνική συνοχή" όπως λένε.Κοινωνική συνοχή όμως δεν υπάρχει -ποτέ δεν υπήρχε- και δεν μπορώ να φανταστώ ότι είναι τόσο ηλίθιοι ώστε να μην το γνωρίζουν.Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να τους έχεις όλους ευχαριστημένους.Αυτό,ας πούμε,ότι προσπάθησε να το κάνει η σοσιαλδημοκρατία(αστείος όρος).Να είναι και ο βιομήχανος ευχαριστημένος και ο εργάτης.Αυτό από καταβολής ανθρώπου,δεν είναι εφικτό.Το τί είναι εφικτό και τί όχι, είναι κι αυτό,μια κατασκευασμένη λογική.Όπως και το τί είναι λογικό και τί παράλογο.Εξαρτάται από ποιά είναι η σταθερά του καθενός. Επίσης, πολιτική είναι τα πάντα. Δεν είναι το κοινοβούλιο, ούτε οι εκλογές μόνο. Κυρίως είναι η προσωπική στάση του καθενός, ως κοινωνικό και πολιτικό όν.

Με συγχωρείς αν παρουσιάζω τα πράγματα με καχυποψία, αλλά είμαι άνθρωπος της εποχής μου και δε μπορω να τα δω διαφορετικά. Ταυτόχρονα είμαι και αισιόδοξη. :wink:
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 3:13 pm

Το ότι δεν περιλαμβάνονται οι πορείες,οι διαδηλώσεις μέσα στο ψήφισμα, δε διασφαλίζει ότι δεν θα βαφτιστούν εξτρεμιστικές στο μέλλον! Αυτό το ψήφισμα ουσιαστικά δίνει τη γραμμή. "Ό,τι είναι νόμιμο,είναι και ηθικό",μην το ξεχνάμε αυτό. Εξάλλου,δεν κρίνω το ψήφισμα ως προιόν "παρθενογένεσης"! Το κρίνω με βάση αυτά που ζούμε τώρα, την πολιτική της ΕΕ όλα αυτά τα χρόνια. Έχει ιδεολογικό πλαίσιο το κείμενο.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υπομονή. Εγώ θα έλεγα να σοβαρευτούμε λίγο.
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 09.10.10, 3:25 pm

taniazk έγραψε:Το ότι δεν περιλαμβάνονται οι πορείες,οι διαδηλώσεις μέσα στο ψήφισμα, δε διασφαλίζει ότι δεν θα βαφτιστούν εξτρεμιστικές στο μέλλον! Αυτό το ψήφισμα ουσιαστικά δίνει τη γραμμή. "Ό,τι είναι νόμιμο,είναι και ηθικό",μην το ξεχνάμε αυτό. Εξάλλου,δεν κρίνω το ψήφισμα ως προιόν "παρθενογένεσης"! Το κρίνω με βάση αυτά που ζούμε τώρα, την πολιτική της ΕΕ όλα αυτά τα χρόνια. Έχει ιδεολογικό πλαίσιο το κείμενο.

Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε υπομονή. Εγώ θα έλεγα να σοβαρευτούμε λίγο.

Με την μορφή που υπάρχουν οι πορείες και οι διαδηλώσεις τώρα, άνετα θα τις χαρακτήριζα εξτρεμιστικές, και δεν λέω για την ποδηλατοπορεία...

Αλλά όλες αυτές κάποιων, ΠΑΜΕ, ΦΥΓΑΜΕ, ΚΚΕ, ΚΝΕ, ΠΑΠΑΡΕ κτλ.
Μια πορεία και διαμαρτυρία έχει κάποιους άτυπους κανόνες, για να πετύχει τον σκοπό της. Δεν τους βλέπω, το μόνο που βλέπω είναι να πιάνουν από κάτι και να κάνουν τραμπάλα τα νεύρα όλου του κόσμου, και δεν πετυχαίνουν των σκοπό τους και στρέφουν την υπόλοιπη κοινωνία εναντίων τους.
Πετυχαίνουν δηλαδή το αντίθετο, να κάνουν την κοινωνία να θέλει να τους μαντρώσουν φασιστικά οι αστυνομικοί, να βρει λίγη ηρεμία.

Πρόσφατο παράδειγμα οι φορτηγατζήδες, ακόμα και όταν τους έκανε τα χατίρια η κυβέρνηση (κατά εμέ δεν είχαν καθόλου δίκιο από καμία άποψη, αλλά είναι άλλη ιστορία αυτή) εξακολουθούσαν να κάνουν τραμπάλα την κοινωνία με τραμπουκισμούς και προπηλακισμούς όσων, άκουσον άκουσον, είχαν το θράσος να μην θέλουν να απεργήσουν!

Ή το άλλο με τα πλοία το καλοκαίρι; Που πήγε ο κάθε πικραμένος να κάνει μερικές μέρες κάνα μπάνιο και δεν τον άφηναν φασιστικά κάτι δήθεν επαναστάτες να μπει στο πλοίο;

Καταλήγω ότι ναι οι πορείες κτλ σε αυτήν την χώρα έχουν χάσει τον νόημα τους και έχει οι περισσότερες καταλήξει σε εξτρεμιστικά-φασιστικά όργανα στα χέρια κομματόσκυλων και συνδικαλιστών.

Το τραγικό είναι ότι για αυτόν ακριβώς το λόγο ο μέσος Έλληνας βλέπει την πορεία σαν κάτι λάθος και δεν θα έλεγε όχι στην απαγόρευση της! Εκεί είναι το πρόβλημα και εκεί πρέπει να γίνει εστίαση κατά την γνώμη μου.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 3:48 pm

nitro912gr έγραψε:
taniazk έγραψε:
Το τραγικό είναι ότι για αυτόν ακριβώς το λόγο ο μέσος Έλληνας βλέπει την πορεία σαν κάτι λάθος και δεν θα έλεγε όχι στην απαγόρευση της! Εκεί είναι το πρόβλημα και εκεί πρέπει να γίνει εστίαση κατά την γνώμη μου.

Το τραγικό είναι για μένα ότι ο μέσος Έλληνας βλέπει την πορεία σαν κάτι λάθος γιατί σκέφτεται την πάρτη του!Δουλεύει σαν χαμάλης όλο το χρόνο για να πάει στην Πάρο και στη Νάξο 3 μέρες και τα βάζει με τον απεργό που έχει φτάσει σε σημείο απελπισίας για να καταφύγει να κλείσει το λιμάνι.Αυτό ισχύει και για την περίπτωση των φορτηγατζήδων και των αγροτών,οι οποίοι κατα 99% οι άνθρωποι που κατεβαίνουν στο δρόμο δεν είναι ούτε κομματόσκυλα, ούτε συνδικαλιστές! Και καταρχάς τι πάει να πει "κομματόσκυλα" και "συνδικαλιστές"? Πολύ εύκολα τα κρίνουμε όλα, έτσι?Και κατηγορούμε τον άνθρωπο που διαμαρτύρεται αντί γι αυτούς που δημιουργούν όλη αυτή την κατάσταση και την αδικία? Οι ναυτεργάτες είχαν ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα να απεργήσουν. Με τον τρόπο που μιλάς, ποτέ δεν θα έπρεπε να διαμαρτύρεται ή να κινητοποιείται κανείς, μην τυχόν και ενοχλήσει κάποιον!Καθόμαστε και ξεσπάμε μεταξύ μας οι άνθρωποι αντί να κοιτάξουμε τί πραγματικά φταίει! Για μένα, οι απόψεις που παραθέτεις είναι πολύ συντηρητικές, λυπάμαι.Και είναι ακριβώς οι απόψεις αυτές που δεν οδηγούν πουθενά.

Είναι κάπως έτσι:
" Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου ... "

Μπέρτολ Μπρεχτ
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 09.10.10, 4:12 pm

1) Φυσικά και είχαν νόμιμο δικαίωμα να απεργήσουν, τι σχέση έχει η απεργία τους (αρνούνται να δουλέψουν δηλαδή) με το να μην αφήσουν τους επιβάτες να μπούνε στα πλοία όμως μπορείς να μου πεις;

2)Δεν ξέρω σε ποια περιοχή ζεις και από που τα βλέπεις όλα αυτά, αλλά τα είδα από κοντά πόσο απελπισμένοι ήταν και οι φορτηγατζήδες και οι αγρότες που έκαναν τις κινητοποιήσεις, σε διαβεβαιώνω ότι οι βολεμένοι της υπόθεσης ήταν στα μπλόκα, που αντί για αγροτικά μηχανήματα αγόρασαν διπλοκάμπινα με τις επιδοτήσεις (οι αγρότες) και στα φορτηγά είδα τύπους που έχουν μπόλικες άδειες και κατά αυτόν τον τρόπο ένα είδος μονοπώλιου, που φοβήθηκαν μην δεν κάνουν κουμάντο πλέον με όποιον θέλει να κάνει δική του εταιρία με φορτηγά.

Με ποιο δικαίωμα οι φορτηγατζήδες τις προάλλες κατέστρεφαν φορτηγά άλλων που δεν ήθελαν να απεργήσουν και τους πλάκωναν και από πάνω; Ναι το είδα με τα μάτια μου, δε το είδα στην τηλεόραση, ναι μου ανέφεραν και άλλα τέτοια άτομα που είναι του στενού μου κύκλου και δε θα μου πουν ψέματα για αυτό.

Οι πραγματικοί αγρότες δεν έκαναν μπλόκα, είχαν βάλει τα λεφτά των επιδοτήσεων σε μηχανήματα και στο πως να βελτιώσουν την παραγωγή τους και δεν θα τους λείψουν πλέον. Σίγουρα δεν ήταν μόνο διπλοκάμπινοι εκεί στα μπλόκα, αλλά είδαμε ποιοι είναι αυτοί που ξεσήκωσαν και άλλους. Ναι το είδα, έχω συγγενείς που ζούνε από τα χωράφια, δεν το άκουσα στην tv.

Να σου πω εγώ ποιοι είναι οι συνδικαλιστές λοιπόν, είναι άτομα που δεν έχουν δουλέψει σχεδόν ποτέ στην ζωή τους, γιατί στα νιάτα τους χώνονταν στην ΚΝΕ και σε τέτοια, μετά χώθηκαν στον συνδικαλισμό κάποιου επαγγέλματος και πάλι δεν δουλεύουν γιατί δουλειά τους είναι να ξεσηκώνουν τον κάθε επαγγελματία να αντισταθεί και να κάνει πορείες έχει δεν έχει δίκιο.

Ναι τα είδαμε και αυτά, από μέσα και από έξω, το ίδιο δείχνουν.

Συντηρητικές απόψεις;
Δε ξέρω τι πιστεύεις για τις απόψεις μου, αλλά οι δικές σου μου δείχνουν ότι έχεις παρωπίδες, γιατί αν δεν είχες θα μπορούσες να δεις κάποια πράγματα πέρα από ότι δείχνουν οι δημοσιογράφοι-bloggers-μπορώναγράψωκαιγράφωότιγουστάρω που υπάρχουν εκεί έξω και "ενημερώνουν"...

Είμαι απόλυτα υπέρ της απεργίας, αλλά απεργία δεν είναι παίρνω το λεωφορείο (πχ) και κλείνω τους δρόμους, απεργία είναι δεν βγάζω το λεωφορείο για δρομολόγια σήμερα.
Και τα 2 θα δημιουργήσουν προβλήματα, αλλά μάντεψε ποιο είναι το σωστό της απεργίας και ποιο είναι το φασιστικό.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 4:32 pm

Εχει να κανει με το που στοχευει η απεργια.Μπορει κανεις να απεργησει και να παει για καφε.Οι ναυτεργάτες έκριναν ότι έπρεπε να πράξουν έτσι για να θίξουν συγκεκριμένους στόχους και όχι για να κάνουν δύσκολη τη ζωη των ταξιδιωτών.Όσον αφορά τους αγρότες,οι περισσότεροι κατεβαίνουν στο δρόμο.Άλλοι έχουν περισσότερα,άλλοι λιγότερα και άλλοι δουλεύουν σα δουλικά στα χωράφια που κάποτε ήταν δικά τους.Τις επιδοτήσεις τις παίρνουν πολύ συγκεκριμένοι και λίγοι.Ακόμα λιγότεροι έχουν τη δυνατότητα να τις αξιοποιήσουν στην παραγωγή τους.Στη Θεσσαλία αυτή τη στιγμή που μιλάμε,υπάρχουν κανονικά "τσιφλίκια".Δε θα αφορίσω ούτε τον κλάδο τους,ούτε τις κινητοποιήσεις τους επειδή υπάρχουν κάποιοι που κατεβαίνουν κι έχουν "άλλα" συμφέροντα. Τέτοια φαινόμενα πάντοτε θα υπάρχουν. Το ίδιο ισχύει για όλους τους κλάδους.
Επίσης, όταν ένας κλάδος έχει πάρει απόφαση για απεργία,εκείνος που δεν απεργεί λέγεται απεργοσπάστης.Αυτός κάνει κακό και στους συναδέλφους του και στον εαυτό του.Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογείται βία, αλλά στις εποχές που ζούμε κι αυτό είναι λογικό να συμβαίνει.
Τέλος,οι συνδικαλιστές που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους σίγουρα δεν είναι αυτοί της κνε.Άλλος ένας αφορισμός που κάνεις,πολυ κοινότοπος κατ'εμέ.Τα παιδιά αυτά όταν εγώ κι εσυ ειμαστε για καφε,αυτά τρέχουν μπας και γίνει τίποτα.Και αν κοιτάξεις και το ψάξεις πιο προσεκτικά, για το κακό χαμό στα εργασιακά ευθύνονται οι γσεε και αδεδυ με τις συμβάσεις που ψηφίζουν μαζί με τον σεβ.Αυτοί ψηφίσαν πενιχρές αυξήσεις,αυτοί και κατώτατο 592 Ε. Όχι το παμε και όσοι αναφέρεις.
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 09.10.10, 4:55 pm

taniazk έγραψε:Εχει να κανει με το που στοχευει η απεργια.Μπορει κανεις να απεργησει και να παει για καφε.Οι ναυτεργάτες έκριναν ότι έπρεπε να πράξουν έτσι για να θίξουν συγκεκριμένους στόχους και όχι για να κάνουν δύσκολη τη ζωη των ταξιδιωτών.Όσον αφορά τους αγρότες,οι περισσότεροι κατεβαίνουν στο δρόμο.Άλλοι έχουν περισσότερα,άλλοι λιγότερα και άλλοι δουλεύουν σα δουλικά στα χωράφια που κάποτε ήταν δικά τους.Τις επιδοτήσεις τις παίρνουν πολύ συγκεκριμένοι και λίγοι.Ακόμα λιγότεροι έχουν τη δυνατότητα να τις αξιοποιήσουν στην παραγωγή τους.Στη Θεσσαλία αυτή τη στιγμή που μιλάμε,υπάρχουν κανονικά "τσιφλίκια".Δε θα αφορίσω ούτε τον κλάδο τους,ούτε τις κινητοποιήσεις τους επειδή υπάρχουν κάποιοι που κατεβαίνουν κι έχουν "άλλα" συμφέροντα. Τέτοια φαινόμενα πάντοτε θα υπάρχουν. Το ίδιο ισχύει για όλους τους κλάδους.
Επίσης, όταν ένας κλάδος έχει πάρει απόφαση για απεργία,εκείνος που δεν απεργεί λέγεται απεργοσπάστης.Αυτός κάνει κακό και στους συναδέλφους του και στον εαυτό του.Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογείται βία, αλλά στις εποχές που ζούμε κι αυτό είναι λογικό να συμβαίνει.
Τέλος,οι συνδικαλιστές που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους σίγουρα δεν είναι αυτοί της κνε.Άλλος ένας αφορισμός που κάνεις,πολυ κοινότοπος κατ'εμέ.Τα παιδιά αυτά όταν εγώ κι εσυ ειμαστε για καφε,αυτά τρέχουν μπας και γίνει τίποτα.Και αν κοιτάξεις και το ψάξεις πιο προσεκτικά, για το κακό χαμό στα εργασιακά ευθύνονται οι γσεε και αδεδυ με τις συμβάσεις που ψηφίζουν μαζί με τον σεβ.Αυτοί ψηφίσαν πενιχρές αυξήσεις,αυτοί και κατώτατο 592 Ε. Όχι το παμε και όσοι αναφέρεις.

Κοπέλα μου δεν είμαι τυφλός έχω μάτια και βλέπω, φοράω γυαλιά ώρες ώρες, αλλά ακόμα βλέπω καθαρά.
Δεν ξύπνησα ένα πρωί και κατηγόρησα το ΠΑΜΕ, ΚΝΕ κτλ, είδα, έζησα, άκουσα, έμαθα, ξανά είδα εκ των έσω για να σιγουρευτώ, γνώρισα κόσμο, ρώτησα, τα έβαλα όλα κάτω και κατέληξα.

Όταν ένας κλάδος απεργεί; Ο κλάδος είναι μια έννοια που πλανάτε στον αέρα, δεν είναι πόρτα που την ανοίγεις και την κλείνεις. Αν ο κλάδος αποφασίσει απεργία και με βάλουν με το στανιό να απεργήσω αυτό είναι φασισμός κοπέλα μου. Το χωράει το μυαλό σου; ΦΑΣΙΣΜΟΣ! Εξαναγκασμός!

Σήμερα δουλεύεις, αύριο απεργείς; Ότι γουστάρω θα κάνω, μαγκιά μου και θα με κρίνουν οι πελάτες μου για το τι κάνω, όχι ο κάθε συνδικαλιστής του κόλου.

Αν δηλαδή εγώ θέλω να απεργήσω γιατί τους γραφίστες τους έχει το κράτος και η Ελλάς όλη γραμμένους στα 2-3 τους, και έρθω μπροστά από το σπίτι σου και παρκάρω κάνα τρακτέρ που το βρήκα εύκαιρο και γίνει χαμός εκεί; Είναι ΟΚ αυτό; Και δε μπορείς ούτε να ξεπαρκάρεις, και όταν επιστρέψεις σπίτι σου δε θα βρίσκεις ησυχία από τον χαμό που θα γίνεται έξω και τις κόρνες;
Αν αποφασίσω να απεργήσω και λέω ότι απεργεί ο κλάδος, και πάρω σβάρνα τα δημιουργικά γραφεία και ανοίγω κεφάλια που δεν απεργούν, είναι σωστό;

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Έτσι πάει;

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 09.10.10, 5:03 pm

Θέλω να καταλήξω ότι μεταξύ σκεπτόμενης αντίδρασης και εφηβικής αντίδρασης υπάρχει χάσμα.

Άλλο να κατανοείς ότι αυτό που γίνεται σε βλάπτει και να αντιδράς σωστά, και άλλο να αντιδράς σαν έφηβος που έχει σηκωμάρες εκεί κάτω και του φταίνε όλοι και αντιδρά σε όλα μα όλα, χωρίς να σκεφτεί το παραμικρό, λέγοντας όχι και όχι και όχι και δε με καταλαβαίνετε.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 5:17 pm

Εντάξει εγώ σου μιλάω σοβαρά και εσύ.....

Την κατάσταση την γνωρίζω στον κλάδο κι αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή δεν έχει συνδικαλισμό και οργανωμένο σωματείο. Συνδικαλιστης μπορει να είναι ο καθένας μας. Ο καθένας πρέπει να έχει λόγο στα πράγματα. Αυτό είναι φασιστικό? Οργή υπάρχει από όλους, καλό είναι να διοχετεύεται εκεί που πρέπει. Όσον αφορά την απεργία,καλώς ή κακώς η μειοψηφία υποτάσσεται στην πλειοψηφία. Και πάλι,έχεις σαν μονάδα την επιλογή να κάνεις αυτό που νομίζεις. Κι έχεις ευθύνη για την επιλογή αυτή. Ευθύνη έχεις και μέσα στην απεργία, αν αποφασίσεις να απεργήσεις.

Εγώ επιλέγω να κατηγορώ την εξουσία ως έχει και όχι τον συνάνθρωπό μου και το δίκιο του. Γιατί αυτό είναι και δικό μου δίκιο. Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει ανάγκη να απεργήσει σήμερα, εκτός αν .... δεν έχει ανάγκη!!!Με εννοείς?

ΥΓ: Την εφηβεία την έχω ξεπεράσει προ πολλού. Όσα γράφω σαφώς και είναι προιόν σκέψης και μάλιστα πολύχρονης! Άλλο να σκέφτεται κανείς και να κρίνει,άλλο να συμβιβάζεται. Αυτά.
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 09.10.10, 5:22 pm

taniazk έγραψε:Εντάξει εγώ σου μιλάω σοβαρά και εσύ.....

ΥΓ: Την εφηβεία την έχω ξεπεράσει προ πολλού. Όσα γράφω σαφώς και είναι προιόν σκέψης και μάλιστα πολύχρονης! Άλλο να σκέφτεται κανείς και να κρίνει,άλλο να συμβιβάζεται. Αυτά.

Σου μιλάω σοβαρότατα και σου έφερα παραδείγματα από αυτά που βλέπουμε να γίνονται, σου έθεσα και ερωτήσεις και δεν έχεις απαντήσει καμία απολύτως.

Και δεν είπα για σένα τα περί εφηβείας, αλλά ήταν γενικότερο σχόλιο για το πως γίνονται οι πορείες και πως θα έπρεπε να γίνονται για να πετύχουν και τίποτα άλλο, πέρα από βαβούρα.

edit: Ευχαριστώ το θεό που δεν υπάρχει συνδικάτο γραφιστών, χίλιες φορές καλύτερη η ένωση και η ελεύθερη αγορά.

Quotes for life

Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 5:28 pm

Οι πορείες που γίνονται με σαφές πολιτικό περιεχόμενο,αιτήματα και διεκδικήσεις δεν είναι βαβούρα και για αυτό το λόγο διαχωρίζονται από τις υπόλοιπες.Η βαβούρα ούτε εμένα αντιπροσωπεύει.Κανείς δεν ξυπνάει απλώς μια μέρα και απεργεί. Νομίζω πως σου απάντησα σε όλα.
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό polatogk » 09.10.10, 6:25 pm

@taniazk
Η κοινωνία όντως δεν είναι κάτι άυλο, είμαστε εγώ κι εσύ, όμως υπάρχει κάτι άυλο που είναι το βιολογικό ρολόι της κοινωνίας. Η ελληνική κοινωνία είναι εκείνη που πριν 2 χρόνια κινητοποιήθηκε/εξεγέρθηκε σε μεγάλο ποσοστό ενάντια σε μια καταπίεση - με την αφορμή της δολοφονίας ενός παιδιού από μπάτσο. Η ίδια κοινωνία σήμερα κινδυνεύει να χαρακτηριστεί "συντηρητική" και "ηττοπαθής" επειδή δεν αντιδράει στα χτυπήματα. Δεν είναι άσπρο-μαύρο τα πράγματα. Μπορεί ο καθένας μας να νιώθει κάπως για αυτά που συμβαίνουν στη χώρα, αλλά υπάρχει ένας απαραίτητος χρόνος "ζύμωσης" στο συλλογικό υποσυνείδητο, μέχρι αυτό να καταφέρει να εκφραστεί με συγκεκριμένο λόγο και έργα. Μπορεί αυτό να επισπευστεί από κάποιες συγκυρίες ή να αναβληθεί εξαιτίας άλλων. Είναι όμως ένας κύκλος που ανοίγει και κλείνει.

Ως προς τους γραφικούς, η αντίρρησή μου είναι ότι ποτέ κανείς δεν εξεγέρθηκε επειδή κάποιος άλλος του είπε να το κάνει. Μόνο όταν κάποιος νιώσει στο πετσί του τους λόγους για τους οποίους ο ίδιος κρίνει ότι είναι αναγκαίο να εξεγερθεί, τότε ναι, θα αναζητήσει άλλους και θα επιχειρήσει να το κάνει. Βλέπε καπνεργάτες στη Θεσσαλονίκη το 1936 ή τους σταφιδοπαραγωγούς της Μεσσηνίας, νωρίτερα την ίδια δεκαετία, που για λίγες έστω μέρες κατέλυσαν κάθε κρατική αρχή και αυτονόμησαν την περιοχή. Κι αυτά χωρίς να υπάρχουν καθοδηγητές.

Λες: "Το ότι δεν περιλαμβάνονται οι πορείες,οι διαδηλώσεις μέσα στο ψήφισμα, δε διασφαλίζει ότι δεν θα βαφτιστούν εξτρεμιστικές στο μέλλον!"
Ε... συγνώμη, ξέρεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ που να διασφαλίζει - όπως λες - το τί θα γίνει στο μέλλον; Το τί θέλει ο καθένας να κάνει στο μέλλον είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, αλλά εγώ δεν θα συμμετέχω σε φεστιβάλ μαντείας. Αξιολογώ και σχολιάζω τα πράγματα που συμβαίνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο μέλλον - όπως και από καταβολής κόσμου - οι άνθρωποι είτε ατομικά είτε συλλογικά προσπαθούν να ενισχύσουν τη θέση τους απέναντι στους αντιπάλους τους. Με τον ίδιο τρόπο που εσύ σκοπεύεις στο μέλλον να ανατρέψεις το σύστημα, έτσι και το σύστημα σκοπέυει να ανατρέψει εσένα.

Πέρα από αυτό, λυπάμαι που πρέπει να το πω, αλλά παραπληροφορείς στην αρχική σου δημοσίευση. Εκεί έλεγες "Για το ΣτΕ εξτρεμισμός σημαίνει πορεία,απεργία,οποιαδήποτε μορφή διαμαρτυρίας που θίγει την εκάστοτε πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης." πράγμα που προφανώς δεν αναφέρεται στο ψήφισμα.

Για το "εφικτό" υπάρχει η κατασκευασμένη από την άρχουσα τάξη ερμηνεία που λες, αλλά υπάρχει και η πραγματική ερμηνεία. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε σε έναν κόσμο έρημο, όπου όλοι οι άνθρωποι είναι αγαπημένοι και έχουν ως κοινό στόχο την ευημερία του συνόλου. Είμαστε στην Ελλάδα - μια χώρα κουτσουλιά - η οποία βρίσκεται μαζί με πολλές άλλες χώρες-κουτσουλιές σε ένα λάκο λεόντων και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα. Άρα υπάρχουν πράγματα που ΜΠΟΡΟΥΝ να γίνουν, και πράγματα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να γίνουν, γιατί τα λιοντάρια ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να γίνουν. Εκτός αν μιλάμε για μια παγκόσμια προλεταριακή επανάσταση, οπότε εντάξει, είναι καλύτεροι οι όροι της σύγκρουσης - αν και δεν τη βλέπω να έρχεται σύντομα. Βλέπεις, πολλές φορές η ανυπομονησία ορισμένων οδήγησε στη σφαγή τους, μεταφορικά ή όχι.

Ως προς την απεργία έχω να πω το εξής:
Αν και ιδιωτικός υπάλληλος, έχω απεργήσει σε 3 φετινές απεργίες, έστω κι αν ήμαστε 2 σε σύνολο 15 ατόμων που απεργούσαμε. Η απεργία είναι ιερό δικαίωμα, δεν συζητείται περαιτέρω.
Αναγνωρίζω όμως 3 πράγματα:
- Το δικαίωμα κάποιου να μην θέλει να απεργήσει για ιδεολογικούς λόγους. (άσχετα αν εμένα μου αρέσουν οι απόψεις του ή όχι)
- Το να μην μπορεί κάποιος να απεργήσει λόγω οικονομικής στενότητας. Κι εγώ αν είχα 2 κουτσούβελα κι ένα δάνειο, πιθανότατα θα το σκεφτόμουν περισσότερο να απεργήσω αυτές τις 3 μέρες που έχω απεργήσει φέτος.
- Το ότι αυτός που απεργεί δεν έχει δικαίωμα να βιαιοπραγεί ενάντια σε εκείνον που δεν απεργεί. Όπως και το αντίστροφο.

Είναι επικίνδυνο αυτό που λες: "Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογείται βία, αλλά στις εποχές που ζούμε κι αυτό είναι λογικό να συμβαίνει."
Αν απομονώσω αυτή τη φράση, μου κάνει σαν να ακούγεται από στόμα νοικοκυραίου στον Αγ.Παντελεήμονα. Να το προσέξεις αυτό. Η βία δεν δικαιολογείται μόνο όταν μας συμφέρει.

Τέλος, λες: "Οι ναυτεργάτες είχαν ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα να απεργήσουν." Και πάλι λυπάμαι που στο λεώ, αλλά μόλις νομιμοποίησες το σύνταγμα, εκείνο που ωφελεί το κεφάλαιο κλπ κλπ. Ναι, φυσικά, συμφωνώ κι επαυξάνω, το σύνταγμα σε κάθε χώρα είναι εκεί για να ωφελεί κάποιους περισσότερο από κάποιους άλλους. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Σε αυτήν την έστω κουτσουρεμένη δημοκρατία, έχεις και έχω δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας, να εκδίδουμε την εφημερίδα μας, να κολλάμε τις αφίσες μας. Δεν είναι το ιδανικό, αλλά σε επίπεδο ανθρωπίνων δικαιωμάτων, είμαστε στο καλύτερο σημείο που υπήρξε ποτέ η ανθρωπότητα - έστω κι αν αυτό αφορά το 1/3 του πληθυσμού της Γης. Ποτέ δεν αφορούσε περισσότερους.

Επειδή πιθανότατα θα με έχεις θεωρήσει κάνα σοσιαλδημοκρατόσκυλο, κάνε μια αναζήτηση στο forum να δεις άλλες κουβέντες που έχουν γίνει με ανάλογα ζητήματα. Ίσως σου λυθούν μερικές απορίες.

@nitro912gr:
Λες κάπου: "Καταλήγω ότι ναι οι πορείες κτλ σε αυτήν την χώρα έχουν χάσει τον νόημα τους και έχει οι περισσότερες καταλήξει σε εξτρεμιστικά-φασιστικά όργανα στα χέρια κομματόσκυλων και συνδικαλιστών.Το τραγικό είναι ότι για αυτόν ακριβώς το λόγο ο μέσος Έλληνας βλέπει την πορεία σαν κάτι λάθος και δεν θα έλεγε όχι στην απαγόρευση της! Εκεί είναι το πρόβλημα και εκεί πρέπει να γίνει εστίαση κατά την γνώμη μου."

Έχεις απόλυτο δίκιο να είσαι εκνευρισμένος με τον γραφειοκρατικό συνδικαλισμό. Ο περισσότερος κόσμος είναι, γι'αυτό κι όταν τον Ιούνιο κάλεσαν απογευματινή πορεία η ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ (χωρίς απεργία) συγκέντρωσαν 1.000 άτομα, όταν υποτίθεται ότι εκπροσωπούν πάνω από 1.500.000 εργαζόμενους. Απλά μην αφήνεις τον εκνευρισμό σου να τα βάλει όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Επειδή κάποιοι ασελγήσανε πάνω στο δικαίωμα στην απεργία, δεν σημαίνει ότι όποιος κάνει απεργία είναι "σαν αυτούς". Τον τελευταίο χρόνο έχουν γίνει πολύ αξιόλογες και δίκαιες απεργίες, οργανωμένες από απλούς εργαζόμενους, χωρίς την καθοδήγηση φωστήρων. Ψάξε να δεις για την απεργία των Αιγύπτιων αλιεργατών στη Θεσσαλονίκη πέρσι τον Ιανουάριο, ή την υπόθεση των εστιατορίων Banquet και Barθelonica, επίσης στη Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς πολλές από αυτές τις ιστορίες δεν φτάνουν στα κυρίαρχα ΜΜΕ, ή όταν φτάνουν, αυτό γίνεται με μια παραμόρφωση γεγονότων, ή υπό την πίεση της λαϊκής κατακραυγής (βλ. υπόθεση Κούνεβα) ή αποδοχής (βλ. Barθelonica)

Και για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις, όταν λέω για κάποιους που ασελγήσανε πάνω στο δικαίωμα στην απεργία, ΔΕΝ αναφέρομαι στο ΠΑΜΕ, με το οποίο με χωρίζει άβυσσος, αλλά αναγνωρίζω ότι σε 2-3 κρίσιμες στιγμές έχει σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.

http://deltanutau.weebly.com/

Η υπομονή είναι αρετή
Άβαταρ μέλους
polatogk
Member

Δημοσίευσηαπό 3Dreamer » 09.10.10, 7:26 pm

Κατά τη δική άποψη οι λύσεις είναι δύο...

- Η πρώτη είναι η πολυσυζητημένη ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ
Αρκετοί από εμάς όμως βρίσκουν λόγους και προθέσεις να μην το κάνουν (ξενοφοβία, τεμπελιά, μεγάλοι γονείς, αγάπη για την Ελλαδίτσα...)

... Κάτι όμως πρέπει να αλλάξει στην δική μας προσέγγιση

Θα συμφωνήσω με κάποιον που είπε λίγο πιο πάνω, οτι αρχίζει η εποχή για τα μικρά δημιουργικά γραφεία. Η φυσική εξέλιξη σε βάθος χρόνου των μικρών επιχειρήσεων είναι η ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
Όμως οτι αφορά την Ελλάδα, σε 3-5 χρόνια, θα καταλάβουμε (freelancers) οτι είναι και πάλι μικρή και δεν υπάρχουν ευκαιρίες.

- Δεύτερη λύση.
Μήπως από σήμερα πρέπει να συνεργαστούμε (οι μικρές επιχειρήσεις) και να βγούμε τουλάχιστον
στην ευρωπαϊκή αγορά με ΜΕΓΑΛΑ PROJECTS

Εμείς, η γένια του Internet, που το μόνο που μας συνδέει με την ελληνική πραγματικότητα είναι οι λογαριασμοί, θα πρέπει να δείξουμε μεγαλύτερη ωριμότητα.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε ρομαντικό, ούτε ελληνάρα...

Απλά ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ τις ΠΛΗΡΩΜΕΣ τις ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ και να τα "ΦΑΩ" εδώ κάτω από τον μεσογειακό ΗΛΙΟ
http://www.3Dreamer.eu - ενημερώσου ΜΑΘΕ δημιούργησε

- Εκπαιδευτικό υλικό για 3Ds Max, V-ray, Photoshop
- Συλλογή με FREE Architectural V-ray Materials
- 2D-3D Διαγωνισμοί
Άβαταρ μέλους
3Dreamer
Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 09.10.10, 10:56 pm

@ polatogk: Σε καμία περίπτωση δεν "επιτέθηκα" σε εσένα προσωπικά.Δε σε γνωρίζω και κατά την άποψή μου δεν είναι χώρος εδώ να γίνονται τέτοιες συζητήσεις καθώς πολλές φορές δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Το θέμα αυτό που συζητάμε είναι σοβαρό και δεν αναλύεται σε 2 γραμμές. Δεν παραπληροφορώ όσον αφορά το ψήφισμα, το παρέθεσα ως κείμενο. Υπάρχει και η συζήτηση που έγινε πάνω σε αυτό, στην οποία ο Ισπανός βουλευτής του λαϊκού δεξιού κόμματος, Pedro Font de Mora, κάνει ρητή αναφορά στις κινητοποιήσεις των εργαζομένων στην Ελλάδα. Μια ερμηνεία είναι, όταν λέω πως ανοίγει ο δρόμος για την ποινικοποίηση των αγώνων.Όχι παραπληροφόρηση.Και σίγουρα δεν την έχω βγάλει από το κεφάλι μου και ο καιρός θα δείξει.

'Οσον αφορά εκεί που λες :"Είναι επικίνδυνο αυτό που λες: "Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογείται βία, αλλά στις εποχές που ζούμε κι αυτό είναι λογικό να συμβαίνει."
Αν απομονώσω αυτή τη φράση, μου κάνει σαν να ακούγεται από στόμα νοικοκυραίου στον Αγ.Παντελεήμονα. Να το προσέξεις αυτό. Η βία δεν δικαιολογείται μόνο όταν μας συμφέρει.
". Από όλα όσα είπα εσύ κατάλαβες ότι υποστηρίζω τη βία?Και τί σχέση έχει ο Άγιος Παντελεήμονας???

Τελοσπάντων. Από πού κι ως πού θα δικαιολογήσω κάποιον που λόγω στενότητας ή οικογένειας δεν απεργεί? Και θα του πω μπράβο,που την στιγμή που δεν έχει να φάει κάθεται στ αυγά του και ψηφίζει κάθε 4 χρόνια δεξιά και μετά γκρινιάζει κι από πάνω? Αυτός τί παράδειγμα δίνει στα παιδιά του,ας πούμε? Δεν τοποθετούμαστε ούτε ζούμε σε αυτό τον κόσμο ιδεολογικά,αλλά κοινωνικά,ταξικά. Δηλαδή αν εμένα μου άρεσαν από μικρή τα παραμύθια και τα κάστρα, θα έπρεπε τώρα που μεγάλωσα να είμαι βασιλικιά?!!!!
Την απόφασή του να μη διαμαρτύρεται τόσα χρόνια,την πληρώνουμε οι νεότεροι στην πραγματικότητα. Και την πληρώνουμε με μισθούς πείνας, με ανεργία, με απουσία ασφάλισης και με καμία ελπίδα σύνταξης ούτε σε 40 χρόνια! Κατανόηση έχω, αλλά ο σεβασμός είναι μια άλλη ιστορία. Και γνωρίζω ανθρώπους που απεργούν και θυσιάζονται για τα παιδιά τους, τα οποία μπορεί να μην έχουν το τελευταίο i-pod της αγοράς, αλλά είναι περήφανα για τους γονείς τους και μεγαλωμένα με άλλη νοοτροπία. Στην ουσία αυτό είναι το κέρδος τους.

Δημοκρατία δεν έχουμε.Η δημοκρατία ήταν πολίτευμα.Βρισκόμαστε στην εποχή των οικονομικών καθαρά συστημάτων.Η Ελλάδα δεν είναι δημοκρατική χώρα, αλλά καπιταλιστική χώρα. Δημοκρατικά χαρακτηρίζονται πολλά πράγματα, στην ουσία πολύ λίγα από αυτά μπορούμε να τα απολαύσουμε ελεύθερα, όπως και πολύ λίγα πράγματα μπορούν να ειπωθούν ελεύθερα και δημοκρατικά. Στην πραγματικότητα, με την τόση δημοκρατία που υπάρχει, είσαι ελεύθερος να πεις ότι θες χωρίς κανένας να σου δώσει σημασία. Να μην επεκταθώ σε αυτό. Ούτε στη δημοκρατία πιστεύω, ούτε στο σύνταγμα. Βλέπω τις εφαρμογές τους κάθε μέρα. Ουσιαστικά και τα δύο έχουν παραγκωνιστεί, τί να λέμε.

@3Dreamer:
3Dreamer έγραψε:
Απλά ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ τις ΠΛΗΡΩΜΕΣ τις ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ και να τα "ΦΑΩ" εδώ κάτω από τον μεσογειακό ΗΛΙΟ

ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Δημοσίευσηαπό polatogk » 11.10.10, 12:58 pm

@taniazk
Ως προς το ψήφισμα του ΣτΕ παραπληροφορείς, γιατί αναπαράγεις μια ανακρίβεια. Στο ψήφισμα του ΣτΕ δεν υπάρχουν πουθενά αναφορές σε πορείες και απεργίες. Το ότι εσύ ΕΙΚΑΖΕΙΣ πού πάει η βαλίτσα είναι μια άλλη ιστορία.

Για τη βία, αυτό που - όχι απλά κατάλαβα - εσύ η ίδια το λες, είναι ότι το θεωρείς "λογικό": "Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογείται βία, αλλά στις εποχές που ζούμε κι αυτό είναι λογικό να συμβαίνει."
Ξέρεις την έννοια της λέξης "δικαιολογώ"; Σημαίνει ότι ερμηνεύω ως λογικό το να συμβαίνει κάτι "κακό". Οπότε είτε αντιφάσκεις, σαν να λες "Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογείται βία, αλλά στις εποχές που ζούμε δικαιολογείται.", είτε απλά όντως δικαιολογείς τη βία.
Το να την δικαιολογείς λοιπόν, είναι πολύ κοντά στο να την υποστηρίζεις. Γιατί όταν πάει ένα παιδάκι και πετάει μια πέτρα σε έναν μπάτσο, το χώνουνε μέσα, και λέμε όλοι μετά, "έλα μωρέ, παιδάκι είναι, δεν ήξερε", δηλαδή το δικαιολογούμε. Υποστηρίζουμε το παιδάκι κόντρα στο νόμο.

Κι εγώ προσθέτω ότι με τον ίδιο τρόπο, "δικαιολογούν" τη βία και αυτοί που μαχαιρώνουν μετανάστες στον Αγ.Παντελεήμονα. Ότι, "τί να κάνουμε ρε παιδιά, βρώμισε ο τόπος, δεν μας αρέσει η βία, αλλά δεν έχουμε άλλο τρόπο."

Η δική σου βία δεν είναι ποτέ η μόνη δίκαιη.
Γιατί δεν υπάρχει 1 σωστή άποψη για το πώς πρέπει να δουλεύει αυτός ο κόσμος.
Και γιατί πιθανότατα δεν θα έχεις ποτέ το πάνω χέρι σε επίπεδο σύγκρουσης, άρα πλέον των άλλων, δε σε συμφέρει κιόλας.

Ως προς τους απεργοσπάστες
Κανονικά θα έπρεπε οι απεργίες να έχουν συμμετοχή 100% και για όσους έχουν ανάγκη να στήνεται ένα ταμείο αλληλεγγύης. Αυτό γίνεται όταν γίνεται απεργία σε μια μεγάλη επιχείρηση, αλλά σε μικρές επιχειρήσεις, με 1-2 υπαλλήλους, αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει. Θα μπορούσε να υπάρχει, αν υπήρχαν τοπικά εργατικά συμβούλια, αλλά εντάξει, φτάνει ο σουρεαλισμός.

Άμα λοιπόν αυτός απεργήσει και αφήσει τα παιδιά του 8 και 10 χρονών νηστικά καμμια βδομάδα να κλαίνε, (πέρα του ότι θα απολυθεί πριν περάσει η βδομάδα) θα σου πω εγώ τί ωραίο παράδειγμα θα έχει δώσει στα παιδιά του. Σίγουρα τα παιδιά και η γυναίκα του θα εκτιμήσουν την ταξική συνέπεια του μπαμπά τους, και δε γ@μείς, ας φάμε κάνα ποντίκι από το δρόμο. Αυτά δηλαδή τώρα, εσύ πιστεύεις ότι θα τα έκανες αν ήσουν στη θέση τους, κι έχεις απαίτηση να τα κάνουν κι οι άλλοι; Ή κάθεσαι στο γραφείο σου και σκέφτεσαι ότι ενώ εσύ είσαι έτοιμη για την ανατροπή, στη χαλάνε οι άλλοι που δεν ξέρουν πού τους παν τα 4;

Εσύ φυσικά, μην του πεις "μπράβο που δεν έχει να φάει και πάει και ψηφίζει δεξιά". Σε τελική ανάλυση, και με το συμπάθειο, ποιά είσαι εσύ που θα πεις μπράβο ή ξεμπράβο στον καθένα μας; Έτσι καταλαβαίνει ο άνθρωπος, έτσι κάνει, ναι, δεν έχει ταξική συνείδηση και λογικά δεν θα αποκτήσει κιόλας. Καλωσήρθες στη ζωή.

Η Δημοκρατία μας είναι κουτσουρεμένη όσο δεν πάει. Αλλά -δυστυχώς- ποτέ δεν είχαμε καλύτερη. Πάντως άποψή μου είναι ότι επειδή είναι κουτσουρεμένη, δεν την καταργούμε, αλλά προσπαθούμε να τη βελτιώσουμε. Είχα γράψει κάτι σχετικό εδώ πριν 1,5 χρόνο:
http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=42&t=15095&start=0&hilit=%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1

@3Dreamer
Γράφεις:
"Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ούτε ρομαντικό, ούτε ελληνάρα..."
και στα καπάκια:
"Απλά ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ τις ΠΛΗΡΩΜΕΣ τις ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ και να τα "ΦΑΩ" εδώ κάτω από τον μεσογειακό ΗΛΙΟ"

ΠΡΟΣΚΥΝΩ.

@taniazk ξανά:
Τα βλέπεις..;

Η υπομονή είναι αρετή
Άβαταρ μέλους
polatogk
Member

Δημοσίευσηαπό taniazk » 11.10.10, 4:00 pm

..μαλλον έχουμε διαφορετικό τρόπο σκέψης polatogk. Δεν ξέρω όμως στην ουσία αν λέμε κάτι διαφορετικό.Όσον αφορά το ψήφισμα, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου,αν θες ψάξτο. Η απεργία δεν είναι η μόνη αντίδραση στα πράγματα, παρόλα αυτά σε λίγο καιρό μία ή άλλη θα είναι αν απεργεί κανείς ή όχι,από την άποψη των μισθών,των πληρωμών και τα λοιπά.Με λίγα λόγια,περισσότερα έχει να χάσει κανείς όταν δεν αντιδρά,παρά όταν το κάνει.Παράδειγμα τα τελευταία είκοσι πέντε χρόνια. Δεν αντιδράς μόνο για το σήμερα, αντιδράς και για ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά σου. Η βία είναι ένα τεράστιο θέμα, που δε θέλω να το θίξω εδώ. Πάντως δε συμφωνώ με τα μπάχαλα, ούτε με τις "σταυροφορίες" στο κέντρο της Αθήνας, όπως άφησες να εννοηθεί και δε μου άρεσε καθόλου.
Όσον αφορά τη δημοκρατία,δεν υπάρχει πουθενά στην ουσία.Υπήρξε ιστορικά,σε μια κοινωνία με σκλάβους και γυναικωνίτες.Δε με εκφράζει.Αν μιλάς για δημοκρατικές διαδικασίες,θεσμούς και τα λοιπά,εντάξει.Δεν παύει το "δημοκρατικό" να είναι χαρακτηρισμός,ο οποίος πάντοτε θα υπάρχει.

Τέλος, μάλλον πληρωνόμαστε "μεσογειακά" και πληρώνουμε ευρωπαικά! Γι αυτό μ άρεσε η τράμπα στην ατάκα του 3dreamer!Και στην τελική,αλληλεγγύη στους Ευρωπαίους για ποιό λόγο???Καλά τα λέει.
Άβαταρ μέλους
taniazk
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IV.V VCDC Διάλογος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων