Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, εμπορικές παρουσιάσεις, προσφορές υλισμικού.

Re: Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δημοσίευσηαπό isikol » 07.01.11, 3:48 pm

o soka αδικείται εδω που βρίσκεται...

θα έπρεπε να κυβερνάει το κράτος, μήν πώ το σύμπαν...

:lol: :lol: :lol: :lol: :clap :clap :clap :clap

είσαι θεός ρε φίλε.... :mrgreen:
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 07.01.11, 5:19 pm

Staff έγραψε:Καλημέρα σας!

Ακόμη μια ατέρμονη ανούσια κουβέντα mac vs pc και άστοχη μιας και τα mac, pc (personal computers) είναι.
Αυτό που μου την δίνει και στις δύο πλευρές είναι που προσπαθούν ντε και καλά να πείσουν τους απέναντι ότι η δική τους επιλογή είναι η καλύτερη.
Καλύτερο είναι αυτό που κάνει τη δουλειά μας καλύτερα είτε αυτό είναι hardware είτε software.
Ξεκολλήστε επιτέλους από αυτή την οπαδική νοοτροπία και αντιμετωπίστε το θέμα όπως πρέπει, δηλαδή σαν καταναλωτές που αγοράζουν τα προϊόντα τους και απαιτούν αυτά τα προϊόντα να ανταποκρίνονται πλήρως στις εκάστοτε ανάγκες μας και στα λεφτά που δαπανούμε για αυτά.

Ο καταναλωτής έχει την δύναμη να "θάψει" ένα κακό προϊόν και καλώς το κάνει όταν πρέπει. Για αυτό τον λόγο πχ απέτυχαν τα vista και αναγκάστηκε η microshoft να τα βελτιώσει στα 7. Για τον ίδιο λόγο θα έπρεπε η apple να κάνει κάτι για τις προβληματικές οθόνες των imac.
Οσο οι καταναλωτές - οπαδοί κάνουν τα στραβά μάτια σε μικρά η μεγάλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν και τα δέχονται απλά και μόνο επειδή η "θρησκευτική" τους προσήλωση δεν τους επιτρέπει να το παραδεχτούν, τα προβλήματα αυτά θα συνεχίσουν να υφίστανται και οι εταιρείες που τα παράγουν θα συνεχίσουν να πλουτίζουν και να γιγαντώνονται εις βάρος μας.

Προσωπικά θα συνεχίσω να επιλέγω τα μηχανήματα και το λογισμικό μου με κριτήριο τις ανάγκες μου και την συνάρτηση αξίας/τιμής και όχι επειδή το 90% των δημιουργικών επιλέγει mac η το 90% του πλανήτη δουλεύει windows η επειδή το επιβάλει η μόδα η επειδή το λές εσύ, οποιοσδήποτε εσύ.

:]-"

Ακριβώς!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 07.01.11, 5:26 pm

sokalegga έγραψε:(O Staff με πρόλαβε αλλά...το είχα γράψει)
Καλημέρα...

... ποιότητα και στα Μακ και στα Πισί;;;;

Άριστα!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 07.01.11, 11:33 pm

Staff, εφόσον δε σ αρέσουν οι πολλές κουβέντες, μάλλον είσαι Μακ. Ή κάνω λάθος. Αλλιώς, σίγουρα θα έχεις τύχει σε συζήτηση PCάκηδων, να τσακώνονται για το πιο έιναι καλύτερο στήσιμο στα PC. Oι Μακάδες μια φορά δεν έχουν τέτοιες έννοιες! Δε προσπαθώ να πείσω κανένα να πάρει μακ απ τη στιγμή που στο σπίτι μου έχω pc. Aπλά λεω αυτό που προτιμάω, αλλά που δε με καλύπτει για το χόμπυ μου. Δε πα να πάρετε όλοι PC, ή αποψη μου είναι αυτή. Για να είμαι σωστότερος, θα προσπαθήσω να αποκτήσω ένα pc των 2500 ευρώ, στο μέλλον και τότε θα τα πούμε. Ευχηθήτε να έχει τότε αναβαθμιστεί και το μακ μου στο γραφείο.

Σοκαλέγκα, δε διαφωνώ με τα παραδείγματα που λες και έτσι είναι υπάρχουν, όλοι αυτοί. Μόνο που δεν ανέφερες παράδειγμα με γραφίστα. Μιλάς για τυχάρπαστους τύπους, που θέλουν να παρουν κομπιούτερ για να βαράνε πηχτές, και να μιλάνε με τη γκόμενα στο facebook και όχι για έναν μέλλοντα επαγγελματία γραφίστα! Kαι στο ρεζουμέ σου δε θα συμφωνήσω, γιατί δε πιστεύω σ αυτό...
sokalegga έγραψε:Η βλακώδης και βλαχώδης νοοτροπία του Έλληνα πως "το ακριβότερο είναι και το καλύτερο"

Αυτά τα λένε οι κάβουρες! Το καλό πράμα το πληρώνεις. Με τη προυπόθεση ότι "νοιώθεις".

Όσο για τις εταιρίες, αλήθεια, τι θα γινόταν αν είχαν πάρει PC εν έτη 1999, με λειτουργικό σύστημα Millenium? Μήπως θα προσλάμβαναν με κάθε γραφίστα και έναν τεχνικό πακέτο? Και τι εστί Millenium λειτουργικό...καλα νταξ, ότι χειρότερο έχει χαρίσει στην ανθρωπότητα η Microsoft! Οι εταιρίες βέβαια σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, είναι ανίδεες!

Γιατι πολύ άνετα μιλάτε εδώ και 2 μόλις χρόνια για τα pc. Tις 2 προηγούμενες δεκαετίες, τι έγινε, τις κάνουμε γαργάρα...???????????????????????????????????????? Και σας χάλασε μια fail οθόνη, άντε τώρα...

Για όσους δε βαριούνται να διαβάσουν τι εστί windows millenium, το παρακατω κείμενο είναι δανεικό απ το αγαπημένο μου blog. Aπολαύστε το! Τα χώνει και στους Μακάδες μη φοβάστε...χαχα!

- Windows Millenium
Η χρονιά ήταν 1999, τότε που όλοι ονόμαζαν τα προϊόντα τους "Millenium" για να τους δώσουν έναν αέρα "μελλοντικό" και "τεχνολογικό" και "ρηξικεύλευθο" και άλλες μεγάλες λέξεις που ξερνούσαν οι αίθουσες συσκέψεων σε εταιρείες μάρκετινκγ. Η Microsoft, μη θέλοντας να μείνει έξω απ' το χορό, αποφάσισε να βγάλει ένα νέο λειτουργικό με την εξής πρωτότυπη διαδικασία: Πήρε όλους τους προγραμματιστές που είχαν σχεδιάσει την αξιοπρεπέστατη πλατφόρμα των Windows '98 και τους αποκεφάλισε. Στη θέση τους προσέλαβε τον Jay και τον Silent Bob και τους κλείδωσε σε ένα δωμάτιο με μια μαϊμού, έναν άβακα, ένα τσιγαριλίκι κι ένα Commodore 64. Όλα πήγαν ρολόι. Ο Jay και ο Silent Bob μπαφιάσανε τη μαϊμού και την έβαλαν να προγραμματίσει ό,τι της κατέβει στο Commodore 64 όσο αυτοί έπαιζαν με τον άβακα στη γωνία. Κι έτσι βγήκε το θρυλικό λειτουργικό σύστημα-ιός:
Η Microsoft ποτέ δεν κατάφερε να βγάλει ένα λειτουργικό που να περάσει στην αγορά χωρίς έστω και λίγη γκρίνια. Αυτό οφείλεται εν μέρει σε χρήστες Mac που την έχουν ψωνίσει και εν μέρει σε αχάριστους μ*λ*κες που ποτέ δεν ικανοποιούνται με την τεχνολογία που τους διατίθεται (ουπς...). Αλλά κυρίως οφείλεται στο γεγονός ότι τα Windows Me ήταν επιεικώς για τη χωματερή! Κανένα λειτουργικό δεν κράσαρε τόσο συχνά, τόσο καταστροφικά και τόσο ανεπανόρθωτα. Τα Me είχαν το απίστευτο feature να κρασάρουν ακόμα και κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, κάνοντας το PC εντελώς απροσπέλαστο και αναγκάζοντας το χρήστη να κάνει format για ψύλλου πήδημα. Αν τελικά κατάφερνες την εγκατάσταση, διαπίστωνες ότι το PC σου τρέχει πιο αργά από πριν, κολλάει ακόμα και με την πασιέντζα και δεν έχει καν τα bonus themes, icons και screensavers που είχε με τα '98 Plus!

Αλλά περίμενε! Τα Windows Millenium έχουν ένα εκπληκτικό νέο feature που τα διορθώνει όλα: το SYSTEM RESTORE! Το S.R. και καλά αποθήκευε μια "υγιή" κατάσταση που είχε το PC σου μια συγκεκριμένη ημερομηνία και σου επέτρεπε να γυρνάς πίσω σε αυτήν, αν ποτέ φας χοντρή πίκρα. Εδώ έχουμε 2 προβλήματα: Πρώτον, ποτέ δεν υπήρχε 100% "υγιής" κατάσταση με τα Windows Me και δεύτερον, το System Restore έπαιρνε την πρωτοβουλία να κάνει restore διάφορα malware στην επαναφορά, ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΑ ΕΙΧΕ ΣΒΗΣΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ! ! ! Κοινώς: κολλάς έναν ιό, τον βρίσκεις με το antivirus σου, τον σβήνεις, κάνεις καλού-κακού ένα restore και το λειτουργικό σου κάνει restore τον ιό που μόλις έσβησες.

Ε, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ!
Ανά καιρούς, όλα τα λειτουργικά μας έχουν κάνει να βρίζουμε μπλε οθόνες, να παρακαλάμε φωναχτά το PC να δουλέψει και να κλωτσάμε το tower όταν αυτό πεισματικά αρνείται. Κανένα όμως σύστημα δεν προκάλεσε περισσότερες ρίψεις υπολογιστών από μπαλκόνι από τα Windows Millenium. Το 2006, το περιοδικό PC World τα τίμησε με την 4η θέση στη λίστα: "Τα χειρότερα τεχνολογικά προϊόντα όλων των εποχών".
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 08.01.11, 12:25 am

Λίγο πριν τα Millenium είχαν βγει τα Windows 2000...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 08.01.11, 4:08 am

Ένας λόγος που κάθομαι σε αυτό το forum είναι που μαρέσει να βλέπω κάποιους από σας να σκοτώνεστε για πράγματα που δεν έχετε ιδέα. Είναι το ίδιο διασκεδαστικό για ένα γραφίστα να βλέπει προγραμματιστές assembly, C, C++ να πλακώνονται για το Quark και το InDesign :)

Dark3go που τα θυμάσαι; Και γιατί δεν θυμάσαι τι αντίστοιχα κοσμητικά λέγαν για το Mac OS πριν να γίνει unix; Ξέρεις άραγες οτι υπήρχαν δύο ξεχωριστές σειρές windows, η μία (95 98 98b Me) που εστίαζε σε ταχύτητα και άμεση επικοινωνία με συσκευές για να της παίζει καλύτερα το DirectX, και η business που εστίαζε σε σταθερότητα (NT, NT4) που όμως εκείνη την εποχή χρειαζόταν υπερμηχανήματα της εποχής για να τρέξει; Η διαφορά μεταξύ των δύο ήταν στην απομόνωση της μνήμης που είχαν τα NT σε σύγκριση με το χύμα που είχαν τα άλλα. Όλη η παιχνιδοσειρά (95 - Me) άντεχε περίπου για μια βδομάδα το πολύ, μετά ήθελε reboot γιατί έχανε μνήμη. Με τα 2000 και μετά αυτά τα δύο ενσωματώθηκαν γιατί πλέον η τεχνολογία ήταν αρκετά δυνατή και φθηνή για να εξηπηρετήσει και τα δύο κοινά.

Αν δηλαδή εκείνη την εποχή έλεγες τέτοια πράγματα θα πεταγώταν ένας Dark3go και θα σου κανε κήρυγμα γιατί εφόσον είσαι επαγγελματίας να μην σκάσεις χρήμα να πάρεις τα NT.

Η πλάκα εντωμεταξύ είναι οτι εγώ προσωπικά ακριβώς αυτή την συζήτηση με περίπου τα ίδια επιχειρήματα την έχω κάνει εδώ τουλάχιστον 3 φορές. Αυτή είναι η 4η νομίζω :) Είμαι κι εγώ μερακλής.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 08.01.11, 1:23 pm

Dark3go έγραψε:
Σοκαλέγκα, δε διαφωνώ με τα παραδείγματα που λες και έτσι είναι υπάρχουν, όλοι αυτοί. Μόνο που δεν ανέφερες παράδειγμα με γραφίστα. Μιλάς για τυχάρπαστους τύπους, που θέλουν να παρουν κομπιούτερ για να βαράνε πηχτές, και να μιλάνε με τη γκόμενα στο facebook και όχι για έναν μέλλοντα επαγγελματία γραφίστα! Kαι στο ρεζουμέ σου δε θα συμφωνήσω, γιατί δε πιστεύω σ αυτό...

Νομίζω ότι είναι σαφές πως ο νέος φίλος μας είναι γραφίστας που μόλις τελείωσε τη σχολή του και απεφάσισε να αγοράσει ένα μηχάνημα για επαγγελματική χρήση.
Το ξεκαθαρίζω.

Αυτά τα λένε οι κάβουρες! Το καλό πράμα το πληρώνεις. Με τη προυπόθεση ότι "νοιώθεις".

Όλος ο κόσμος το λέει αγαπητέ.
Το καλό πράμα πάντα το πληρώνεις, αλλά άλλο είναι να σκάσεις 3 χιλιάρικα για ένα καλό μηχάνημα και άλλο 13 για ένα μηχάνημα του οποίου τα υποσυστήματα (CPUs, μνήμες, και σκληρός) θα σου είναι ΑΧΡΗΣΤΑ γιατί απλώς ΔΕΝ θα τα χρησιμοποιεί το λογισμικό σου!!
Για χάρη σου θα σου θέσω ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Έχεις 2 γραφίστες/web designers που πληρώνουν τα ίδια ακριβώς έξοδα γραφείου, έχουν τον ίδιο τζίρο και τους ίδιους πελάτες.
Η μόνη διαφορά είναι ότι ο ένας είναι λίγο χαζούλης ενώ ο άλλος είναι λίγο πιο έξυπνος.
Αποφασίζουν λοιπόν και οι 2 να αγοράσουν κεντρική μονάδα και να αναβαθμίσουν το λογισμικό τους, διότι πάλιωσαν αυτά που είχαν και δεν τραβάνε.
Μόνιτορ έχουν καλά και οι δύο.

Ο χαζοβιόλης που λες, αγοράζει τον Apple Mac Pro 12-Core (4600.00 € οι 12 πυρήνες μπορεί να είναι χρήσιμοι όταν τρέχεις ταυτόχρονα όλη τη σουίτα. Που ξέρεις;;) και την Adobe Creative Suite CS5 Master Collection Mac (3599.00 € σε περίπτωση που χρειαστεί να κάνει motion graphics, επεξεργασία βίντεο και ειδικά εφε για κάποια Ελληνική υπερπαραγωγή. Ή να γυρίσει μόνος του το επόμενο διεθνώς βραβευμένο ντοκυμανταίρ).
Επειδή θέλει και εφαρμογές γραφείου αγοράζει και το Microsoft Office MAC 2008 BUSINESS ENG (530.87 € τον τράβηξε πολύ το business επάνω στην ούγια)
Συνολικά ο χαζοβιολάκιας πλήρωσε 8729 Ευρώ.

Ο πιο συνετός και λογικός φίλος μας επειδή ξέρει λίγο παραπάνω και απο software και απο hardware, επειδή διαβάζει reviews και δεν είναι θύμα αποφασίζει να αγοράσει τον Apple Mac Pro 8 Core 2.4 Ghz MC561LL/A (3650.00 €) και την Adobe Creative Suite CS5 Design Premium (€2,449.00) διότι τον καλύπτουν απόλυτα σε εφαρμογές γραφικών τεχνών και web design.
Για εφαρμογές γραφείου θα προτιμήσει να εγκαταστήσει το Οpen Office Που είναι πολύ καλό και ίσως και το Blender γιατί είναι μια πολύ καλή εφαρμογή τρισδιάστατων γραφικών σε επίπεδο πλέον παραγωγής. Επειδή τα τελευταία κοστίζουν 0 Ευρώ στέλνει από ένα 50άρι donation στις ομάδες παραγωγής και νοιώθει σαν τη Μητέρα τερέζα.
Συνολικά πλήρωσε 6199 Ευρώ.
Δηλαδή 2530 Ευρώ λιγότερα

Με αυτή τη διαφορά ο φίλος μας θα μπορούσε να αγοράσει και ένα κάρο γραμματοσειρές, σεμινάρια κλπ κλπ.

Ποιός απο τους δύο τελικά είναι καλύτερος γραφίστας και επαγγελματίας;

Όσο για τις εταιρίες, αλήθεια, τι θα γινόταν αν είχαν πάρει PC εν έτη 1999, με λειτουργικό σύστημα Millenium? Μήπως θα προσλάμβαναν με κάθε γραφίστα και έναν τεχνικό πακέτο? Και τι εστί Millenium λειτουργικό...καλα νταξ, ότι χειρότερο έχει χαρίσει στην ανθρωπότητα η Microsoft! Οι εταιρίες βέβαια σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, είναι ανίδεες!

Ναι τα millenium ήταν πολύ φορ δε πούτς αλλά ευτυχώς σαν φοιτητής έτρεχα τα 2000.
ή τα 98 σέκοντ εντίσιον.

Γιατι πολύ άνετα μιλάτε εδώ και 2 μόλις χρόνια για τα pc. Tις 2 προηγούμενες δεκαετίες, τι έγινε, τις κάνουμε γαργάρα...???????????????????????????????????????? Και σας χάλασε μια fail οθόνη, άντε τώρα...

Θες να σου θυμίσω το χάλι της Apple πριν ξαναμπεί μέσα ο Jobs και το Microsoft Deal;
Θες να σου θυμίσω πόσο άσχημα και αργά ήταν τα beige boxes της πριν αναλάβει o Ιve;
Θες να σου θυμίσω πως το OS 8.1 και 9.0 δεν είχαν ΚΑΜΙΑ σχέση με το UNIX-based ΟSX;
Θες να σου θυμίσω το πιο πρόσφατο "προβληματάκι" με το υγρό ψήξης που έσταζε στα υδρόψυκτα Power Mac; Aυτό δεν ήταν ένα απλό "fail" μιας παρτίδας, αλλά ένα πρόβλημα μιας ολόκληρης σιεράς υπολογιστών!!!

Και ναι ρε φίλε Mac θα ξαναπάρω, λόγω λειτουργικού συστήματος, λόγω σχεδιασμού και λόγω ποιοτικών εξαρτημάτων! Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας!
Το θέμα είναι σ'αυτή την κωλοχώρα να μπορείς να επιστρέψεις στην κασίδα του κάθε ανεύθυνου κάτι που πλήρωσες και είναι ελαττωματικό.
Είτε είναι Mac είτε είναι PC είτε η φούλαμπούλα.

Και επιτέλους, σταματήστε να συμπεριφέρεστε σαν Γαύροι και Βαζέλες. Την περάσαμε αυτή την παιδική ασθένεια στο φόρουμ αυτό και σε άλλα στο παρελθόν.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 08.01.11, 1:27 pm

cpulse έγραψε:Ένας λόγος που κάθομαι σε αυτό το forum είναι που μαρέσει να βλέπω κάποιους από σας να σκοτώνεστε για πράγματα που δεν έχετε ιδέα. Είναι το ίδιο διασκεδαστικό για ένα γραφίστα να βλέπει προγραμματιστές assembly, C, C++ να πλακώνονται για το Quark και το InDesign :)

Τώρα τελευταία βλέπω πολλούς χειριστές Plesk/Fantastico ή διαφόρων WCMS να δηλώνουν developers. Νομίζω ότι η φάρα της assembly και γενικώς oι αυθεντικοί low-level προγραμματιστές είναι απειλούμενο είδος.
:)
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.01.11, 2:50 pm

sokalegga έγραψε:
cpulse έγραψε:Ένας λόγος που κάθομαι σε αυτό το forum είναι που μαρέσει να βλέπω κάποιους από σας να σκοτώνεστε για πράγματα που δεν έχετε ιδέα. Είναι το ίδιο διασκεδαστικό για ένα γραφίστα να βλέπει προγραμματιστές assembly, C, C++ να πλακώνονται για το Quark και το InDesign :)

Τώρα τελευταία βλέπω πολλούς χειριστές Plesk/Fantastico ή διαφόρων WCMS να δηλώνουν developers. Νομίζω ότι η φάρα της assembly και γενικώς oι αυθεντικοί low-level προγραμματιστές είναι απειλούμενο είδος.
:)

+1 ( αυτο το W τι το ηθελες, ακομα θα ψαχνονται)
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 08.01.11, 3:07 pm

sokalegga έγραψε:Αυτό είναι πολύ, μα πολύ σχετικό! Π.χ. αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις το λογισμικό του μηχανήματος, τότε δεν υφίσταται ούτε λόγος αναβάθμισης του hardware.
Πάντα βέβαια με τη λογική ότι το μηχάνημα βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Εκτός αν θεωρήσουμε πως το Photoshop CS5 π.χ. είναι η επανάσταση στις γραφικές τέχνες/web design /multimedia και δεν μπορούμε να δουλέψουμε χωρίς αυτό!!

Καλά ότι θα αναβαθμίσεις το λογισμικό εξυπακούεται. Έχω ακούσει και έχω δει να δουλεύουν π.χ. το corel 6 όταν είχε βγει το 12!! Όσο ευχαριστημένος και να είσαι με ένα πρόγραμμα, πόσα χρόνια θα το δουλεύεις; Εγώ τώρα χρησιμοποιώ το cs3. Λογικά θα αγοράσω το cs6, άντε το πολύ πολύ το cs7. Πόσο καιρό θα μείνω με το cs3?

Dark3go άλλο το τι γινόταν παλιά και άλλο τώρα. Και τα amstrad κάποτε πετούσαν, σήμερα ποιος θα αγοράσει (αν υπάρχουν ακόμη); Πριν λίγα χρόνια τα plextor αντιγραφικά ήταν τα καλύτερα. Γνωρίζοντας αυτό είχα πάρει 2 (ένα DVD-rom και ένα CD-RW) για ένα υπολογιστή. Βγήκαν μούφα και τα 2! Βλέπεις η καλή προϊστορία δεν με βοήθησε καθόλου. Αντίθετα με χαντάκωσε, επειδή δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω reviews για τα καινούργια μοντέλα ;) Es;y ;otan ua paw na p;areiw ;ena μαψ, θα το πάρεις με κλειστά τα μάτια μόνο και μόνο επειδή είναι mac και "δουλεύουν" ή θα το ψάξεις πρώτα να δεις αν συμφέρει η τιμή και αν έχει πάρει καλές κριτικές;

http://www.youtube.com/watch?v=iEAGmBRC1dc
http://www.youtube.com/watch?v=uLbJ8YPHwXM
http://www.youtube.com/watch?v=qHO8l-Bd1O4
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 08.01.11, 5:40 pm

Απορία:
Είτε με pc είτε με mac, λεφτά μαζεύετε; :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 08.01.11, 6:03 pm

Δεκτά όλα Σόκα. Αλλά επειδή όπως είπα παραπάνω στον Ισιδωρο, ότι δεν είμαι ειδήμων, και ότι μεταφέρω, μέσα απ την δική μου εμπειρία απ αυτά τα μηχανήματα, απορίες, σκέψεις και προβληματισμούς ενός μέσου καταναλωτή, με σώας τας φρένας, όταν αγοράζω κάτι ακριβό, εννοείται ότι το ψάχνω. Τα νούμερα των μηχανών που μου αναφέρεις, δε τα έχω ξανακούσει, και δεν πιστεύω ότι έχω δουλέψει ποτέ σε τόσο γρήγορα μηχανήματα.

Μιλάω για μέσες καθημερινές καταστάσεις, και για τον απλό χρήστη. Απλό χρήστη, εννοούμε αυτόν που ανοίγει τον υπολογιστή για να δουλέψει, και που ανάλογα τα χρόνια ενασχολησής του, έχει και κάποια εμπειρία στο να λύνει κάποια προβλήματα του υπολογιστή του. Δεν πάω να πουλήσω Μακ ρε παιδιά, όχι. Λέω τι βλέπω, απ το 93 που μπλέχτηκα με τα κομπιουτερς. Δε το ψάχνω γιατί και πώς. Και εφόσον έμαθα στη Σχολή με Μακ, και στη συνέχεια δουλεψα ώς σήμερα σ αυτά, δε συνάντησα κάποια προβλήματα όσα με το πσ μου. Τώρα, αν αξιωθώ, να κάνω αναβάθμιση στο πσ μου, με δυνατή κάρτα, και motherboard, και τα win7 που δε τα χω δεί και όλοι λένε τα καλύτερα και μείνω ικανοποιημένος, απ την απόδοση την σταθερότητα και την αντοχή, δε θα χω πρόβλημα να πώ ότι πλέον τα pc γύρισαν σελίδα, ίσα ίσα που θα με συνέφερε αυτό γιατί θα έχω μηχάνημα και για τη δουλειά μου και για το χόμπυ μου.

Όσο αφορά το ότι πληρώνεις παίρνεις, ίσχυε κάποτε. Σήμερα, παίρνεις απο παντού πληροφορίες τι είναι καλό και τι δεν είναι. Διαφήμιση, ίντερνετ, γνώμες ειδικών, γνώμες φίλων, δε μπορεί να ψωνίζουμε "στον αέρα" ρε παιδιά. Όλοι περάσαμε το στάδιο του καταναλωτισμού ψωνίζοντας μόνο μάρκες. Και φυσικά όλοι έχουμε φάει τα μούτρα μας αγοράζοντας "παλτά". Ενα προιόν που δεν είναι καλό είναι σίγουρο ότι θα κάνει ένα κύκλο, και θα πατώσει και θα εξαφανισθεί.

Αν σου χαρίζανε ένα σημαντικό ποσό για να πάρεις ένα ρολόι, υποχρεωτικά ότι θα πάρεις ρολόι και όχι θα κάνεις ότι θέλεις το ποσό, τι ρολόι θα έπαιρνες? Είναι ένα είδος, το οποίο έχει χώρο στη διαφήμιση ως καταχώρηση κυρίως, και δεν είναι κάτι που το παίρνεις μια φορά το χρόνο. Σίγουρα, αν δεν έχεις ασχοληθεί δεν ξέρεις μάρκες ποιότητες και μοντέλα, αλλά με κάποιο "μαγικό" τρόπο, ξέρεις τα Ρόλεξ, τα tag, και τα bulgari. Διαφημισμένα πολύ λίγο σε σχέση με το iphone ας πούμε, αλλά σε όποιο site και να μπείς, σε όποια καταχώρηση κι αν δείς, σου λέει ότι έχει ελβετικό μηχανισμό, κάσα απο τιτάνιο, και το λουρί της μάνας. ΞΕΡΕΙΣ, αν όντως είναι έτσι? Τουλάχιστον φροντίζεις, να πας σε ένα καλό μαγαζί στο κέντρο της αθήνας, για να έχεις σωστή εγγύηση και να αποφύγεις καγκουριές του τύπου "δε το φτιάχνω εγώ, εγώ το πουλάω". Πως αλλιώς θα ψώνιζες αυτό το προιόν που δεν είναι κάτι που το έχει ο οποιοσδήποτε για να έχεις γνώμη και είναι και αρκετα εξειδικευμένο για να πάρεις γνώμη ειδικού?

Βλέπεις λοιπόν ότι τουλάχιστον ξέρεις, εναν τρόπο να κινηθείς γύρω απ αυτό που θα αγοράσεις, δε είσαι ανίδεος, ούτε εσύ ουτε κανένας με ένα μέσο IQ! Γι αυτό δε συμφωνώ με την άποψη αυτή σε καμιά περίπτωση!

ΥΓ. Προς νότη σταφ και λοιπούς. Ακούστε κάτι κορίτσια. Απο τότε που σταματήσαμε να μιλάμε και να έχουμε διενέξεις για το οποιοδήποτε θέμα, (θα χρησιμοιποιήσω ΠΑΣΟΚικές εκφράσεις fasten your seat belt...) "μέσα σε ένα πλαίσιο φιλελευθερισμού και δημοκρατίας, που προστατεύει τον πολίτη και του παρέχει όλες τις απαραίτητες ελευθερίες εκφρασης και επιλογών", που μπορεί να φέρει αντιπαράθεση, έχει χαθεί η ποιότητα σε όλα της τα επίπεδα.
Πάρτε χαμπάρι ορισμένοι, ότι η σιωπή δεν έιναι πάντα χρυσός, και δεν είμαστε "τούλες", όταν θα ακούσουμε και κατι που δε μας αρέσει, ή καμια βαριά κουβέντα για να βάλουμε τα κλάματα. Η υγεία μιας κουβέντας έγκειται στη διαφωνία. Το να συμβιβάζεσαι για να μη διαφωνήσεις είναι η νέα χούντα που στην επιβάλουν οι φιλελεύθερες σκοτεινές δυνάμεις! :mrgreen:
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.01.11, 6:56 pm

Dark3go έγραψε:Πάρτε χαμπάρι ορισμένοι, ότι η σιωπή δεν έιναι πάντα χρυσός, και δεν είμαστε "τούλες", όταν θα ακούσουμε και κατι που δε μας αρέσει, ή καμια βαριά κουβέντα για να βάλουμε τα κλάματα. Η υγεία μιας κουβέντας έγκειται στη διαφωνία. Το να συμβιβάζεσαι για να μη διαφωνήσεις είναι η νέα χούντα που στην επιβάλουν οι φιλελεύθερες σκοτεινές δυνάμεις! :mrgreen:

+1000

νομιζα οτι ημουν ο μονος που ειχε αρχισει να βλεπει ευγενεστατους ρινοκερους
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 08.01.11, 7:09 pm

notis έγραψε:Απορία:
Είτε με pc είτε με mac, λεφτά μαζεύετε; :mrgreen:

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
+1.000.000.000.000.000.000
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 08.01.11, 7:32 pm

Dark3go έγραψε:ΥΓ. Προς νότη σταφ και λοιπούς. Ακούστε κάτι κορίτσια. Απο τότε που σταματήσαμε να μιλάμε και να έχουμε διενέξεις για το οποιοδήποτε θέμα, (θα χρησιμοιποιήσω ΠΑΣΟΚικές εκφράσεις fasten your seat belt...) "μέσα σε ένα πλαίσιο φιλελευθερισμού και δημοκρατίας, που προστατεύει τον πολίτη και του παρέχει όλες τις απαραίτητες ελευθερίες εκφρασης και επιλογών", που μπορεί να φέρει αντιπαράθεση, έχει χαθεί η ποιότητα σε όλα της τα επίπεδα.
Πάρτε χαμπάρι ορισμένοι, ότι η σιωπή δεν έιναι πάντα χρυσός, και δεν είμαστε "τούλες", όταν θα ακούσουμε και κατι που δε μας αρέσει, ή καμια βαριά κουβέντα για να βάλουμε τα κλάματα. Η υγεία μιας κουβέντας έγκειται στη διαφωνία. Το να συμβιβάζεσαι για να μη διαφωνήσεις είναι η νέα χούντα που στην επιβάλουν οι φιλελεύθερες σκοτεινές δυνάμεις! :mrgreen:

Μαρήηηηηηηηη (έτσι μιλάνε τα ..."κορίτσια") :P
Είπα εγώ να σταματήσουν οι διενέξεις?
Μια απορία εξέφρασα, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.
Δεν θα κάτσω να αναλώνομαι σε θέματα στα οποία έχω τοποθετηθεί πολλάκις!
Και για όσους δεν με έχουν διαβάσει:

Για μένα PC και ξερό ψωμί!
Για τους γραφίστες που αποδεδειγμένα σε επίπεδο computing η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι πολύ χαμηλότερου επιπέδου από τον μέσο χρήστη, οκ MAC, συμφωνώ.
Αν ξέρεις από computing (και δεν εννοώ μάθαμε τα προγράμματα του επαγγέλματος μας και καθαρίσαμε), είναι αστείο να πάρεις MAC

Ο μέσος γραφίστας μισεί τους υπολογιστές. Μακάρι να του έδιναν πίσω τα χρωματάκια, τα μολυβάκια και τα ψαλιδάκια του. Μόλις τελειώσει την δουλειά του απομακρύνεται από τον υπολογιστή λες και θα ...κολήσει AIDS!
Δείτε την συμμετοχή σε αυτό το φόρουμ σε αργία και θα καταλλάβετε!

Φυσικά και υπάρχουν και εξαιρέσεις για να προλάβω όσους αντιδράσουν λέγοντας "εγώ..."
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.01.11, 11:29 pm

δεν νομιζω οτι ο μεσος γραφιστας θελει τα χρωματακια του και τα νυστερακια του πισω διοτι πολυ απλα η πλειοψηφια δεν ξερει να ζωγραφιζει. δυστυχώς. παντως δεν καταλαβαινω που βρισκεις το κακο. δηλαδη ηθελες ο μεσος γραφιστας να βρισκεται πισω απο τον υπολογιστη του ολη μερα ακομα και αν δεν εχει δουλεια ή μηπως να εχουν σε υποληψη ενα κουτι; (ακριβο ή φθηνο).

αληθεια ειδες κανα υπολογιστη να κατεβαζει ιδεες;
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 09.01.11, 4:49 am

Προσωπικα ανηκω στην κατηγορια χρηστων που χρησιμοποιουν τον κομπιουτορα σαν εργαλειο και δεν ενδιαφερονται να γινουν τεχνικοι, προγραμματιστες, πληροφορικαριοι, τεχνοιερεις (α ρε warhammer). Παρολα αυτα αναγκαστικα εχω μαθει 5 πραγματα για το καλο μου :P . Ναι θα προτιμουσα τα χρωματακια μου και ναι δυστυχως η πλειοψηφια δεν σχεδιαζει ή νομιζει οτι σχεδιαζει οταν κανει αμπστρακτ μαλακιουλες που θυμιζουν καλλικατζουρες που κανουμε οταν μιλαμε στο τηλεφωνο και βαριομαστε. Η συμμετοχη στο φορουμ βεβαια ειναι αλλο κεφαλαιο και νομιζω πως εχω μια αποψη αλλα ειναι πολυ φρικιαστικη για να την ομολογησω ακομη και στον εαυτο μου :cry: .

Οσον αφορα στην διαμαχη pc vs mac απλα πιστευω πως δεν υπαρχει λογος. Δικαιως τα μακ εχουν ενα πιστο κοινο που τα ακολουθει σε βαθος χρονου. Ομως ειναι πολυ αδικο να συγκρινουμε κλειστης αρχιτεκτονικης μηχανηματα, με απολυτα χρονισμενα μεταξυ τους μερη, με μηχανηματα που φτιαξαμε μονοι μας κομματι κομματι. Ειδικα οταν για καθε επιλογη κομματιου επαιξαν ρολο πολλοι παραγοντες με δεσποζουσα ομως την τιμη. Προσωπικα δουλευω με pc στο σπιτι με mac στην δουλεια, ενω παιζει και ενα τουμπανιασμενο mac pro για τις εφαρμογες ηχου του bro. Δεν με χαλαει τιποτα απο τα 2. Αυτο που με εκνευριζε παντα στην apple ηταν το οτι θα επρεπε να μπλεκω με τον εκαστοτε ''μπακαλη'' που η ποδια του εγραφε ''μεταπωλητης-εισαγωγεας apple''. Θα επρεπε να τα σταζω για το παραμικρο ενω το σιγουρα οχι τελειο pc μου το φροντιζα εγω και οταν δεν σκαμπαζα ο κολλητος μου, ο οποιος πληρωνεται σε αναψυκτικα και μπυρες :P . Εαν υπηρχε η σωστη οργανωση και αν ειχα διαθεσιμα τα χρηματα για ενα καλο mac pro (οτιδηποτε αλλο το θεωρω ακαταλληλο) πιθανοτατα θα ειχα και mac και pc.

Παντως πιστευω πως τα τελευταια χρονια οι μεγαλες διαφορες καλυφθηκαν εν μερη και απο αυτα που ανακοινωνονται στο προσεχες μελλον δεν θα υπαρχουν παρα οι αισθητικες. Οντως τα win7 ειναι ενα καλο λειτουργικο μετα απο παρα πολλα κακα συναπαντηματα. Αυτο που με ανησυχει σε σχεση με τα μηλαρακια παντως, ειναι οτι το ανοιγμα σε μεγαλυτερο κοινο, δεν συνοδευεται απο το ιδιο υψηλα στανταρντ ποιοτητας με αυτα της παλιας νιτσε αγορας.

Οποτε ολα εχουν τα υπερ και τα κατα. Δεν μπορουμε να περιμενουμε απο pc 700 ευρω να κανει οτι το Mac vn 4000. Oυτε φυσικα απο την απλα εχωκαιπολυντιζαινιαστογραφειομου οθονη της apple να δωσει οτι θα εδινε ενα προιον εξειδικευμενης εταιρειας
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 09.01.11, 5:06 am

Να τολμήσω να κάνω την υπέρβαση να γυρίσω στο θέμα;

Joe η γνώμη σου για το θέμα με την systemgraph ποια είναι; Σε ρωτάω γιατί έχεις το κακό συνήθιο να έχεις ισορροπημένη και σοβαρή άποψη.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 09.01.11, 10:29 am

@joe
+1 για άλλη μια φορά!

@pagou
Δεν το λέω ως υποτιμητικό. Εγώ τους καταλαβαίνω τους γραφίστες και πόσο σημαντικό είναι γι' αυτούς ένα εργαλείο πραγματικά plug&play!
Μάλιστα τους κατάλαβα περισσότερο όταν πριν 2 χρόνια είχα πάρει το πρώτο smartphone μου, το Sony Xperia με Windows Mobile.
Ήταν μια καταστροφή!
Άπειρες ακαταλαβίστικες ρυθμίσεις που περίμεναν από σένα να δώσεις τιμές πχ για σύνδεση στο wifi σου ή στο Internet, στο email σου κλπ, στοχεύοντας τις μικροσκοπικές επιλογές με μια ...βελόνα!
Μετά από λίγο, δεν άντεξα και πήρα Iphone 3g
Μια που το άνοιξα και μια που όλα ρυθμίστηκαν αυτόματα στην εντέλεια (wi-fi, internet κλπ). Όταν ήρθα μετά από ένα χρόνο αντιμέτωπος με τα δεινά της κλειστής αρχιτεκτονικής, συνειδητοποίησα πως χρειάζομαι και τα δύο, και το καλό κινητό και ανοικτή αρχιτεκτονική. Τότε πέρασα στο HTC με Android και τα έχω και τα δύο.

Η ανωτέρω παραβολή έχει τις εξής αντιστοιχίες:
Xperia = pc με windows 98
Iphone = mac με OSX
HTC = pc με win 7
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό kmetaxas » 09.01.11, 1:49 pm

Το Android τρέχει σε Linux. Just saying....
kmetaxas
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IX.II Υλισμικό (Hardware)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων