Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δελτία τύπου, ανακοινώσεις, εμπορικές παρουσιάσεις, προσφορές υλισμικού.

Re: Και κερατάς και δαρμένος! (an imac story)

Δημοσίευσηαπό joe » 09.01.11, 3:07 pm

cpulse έγραψε:Να τολμήσω να κάνω την υπέρβαση να γυρίσω στο θέμα;

Joe η γνώμη σου για το θέμα με την systemgraph ποια είναι; Σε ρωτάω γιατί έχεις το κακό συνήθιο να έχεις ισορροπημένη και σοβαρή άποψη.

Κοιταξε εγω σε αυτη την περιπτωση, με οτι εχω διαβασει, ειμαι με το μερος του πελατη. Τελος. Καποιοι εικασαν οτι μπορει να πηγε εκει και να εκανε μανουρα εκνευριζοντας τους πωλητες. Σορρυ αλλα αυτη ειναι η δουλεια τους! Να αντιμετωπιζουν καθε πελατη, οποιος και αν ειναι και να προσπαθουν να δωσουν αληθινη λυση στο προβλημα του. Με λιγα λογια οπως κανουμε κι εμεις στην δουλεια μας οταν ακουμε ενα σωρο κουφα ή καμια φορα και σωστα που ο πελατης δεν μπορει να εκφρασει σωστα αλλα μας βολευει να τα περναμε στα κουφα.
Προσωπικα τον πιστευω τον γιατρο γιατι αυτου του ειδους η αντιμετωπιση ειναι δυστυχως ακομη αρκετα κοινη. Παλιοτερα ηταν το στανταρ. Φανταζομαι οτι ειδικα σε τετοια προιοντα, ο εκαστοτε μεταπωλητης σκεφτεται μονο τι μπηκε στην δικη του τσεπη (ενα σχετικα μικρο ποσοστο) και οχι τι εδωσε ο πελατης. Ο ανθρωπος εδωσε 2000 γιουρα για να παρει κατι που λανσαρεται ως τεχνολογικα και σχεδιαστικα ανωτερο, ενω πιθανα με 600-700 καλυπτε τις αναγκες του. Αφου εκανε λοιπον μια οικονομικη υπερβαση, εστω για βλαχοψωνιστικους λογους, τωρα πρεπει να αντιμετωπισει και την ψευδογραφειοκρατικη νεοελληνικη λαιλαπα? Περιμενει κανεις να μην τα παρει? Το περιμενει η ιδια η systemgraph? Ειδικα αν αποπειραθηκε να παρασχει υπηρεσιες service χωρις να ειναι 100% σιγουρη για το καλο αποτελεσμα. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει καποιος αυτονοητα να μιλησει με Αμερικη οταν υπαρχουν εδω ατομα που φερονται ως ''υπευθυνοι'' και ''ειδικοι''. Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι υποβιβαζουμε τους εαυτους μας σαν καταναλωτες τοσο πολυ με το δεδομενο ''ετσι ειναι εδω'' και εξακολουθουν καποιοι να εφαρμοζουν πρακτικες που δουλευαν οταν δεν υπηρχε ελευθερο εμποριο, ουτε κοινο νομισμα στην ευρωπη, ουτε ιντερνετικες επιλογες.

Η δε μηνυση ειναι απιστευτο φαουλ. Ειναι γελοια υπερβολικη αντιδραση. Σαν να σε σκουντηξει καποιος και εσυ να του ανοιξεις το κεφαλι με ροπαλο. Στο τελος και αν ειχες καποιο δικιο το χανεις. Με την systemgraph δεν εχω συνεργαστει προσωπικα. Η αγορες στην δουλεια εγιναν απο εκει αλλα εκτοτε δεν εχουμε παρε-δωσε. Μπορει να ειναι καλη η κακη στην υποστηριξη της, δεν το γνωριζω. Η μονη επαφη μου προσωπικα οπως ξαναειπα, ηταν στα πλαισια της ερευνας αγορας για καινουργια οθονη. Προσωπικα δεν μου αρεσε αυτο το τυπικο ημιαυτοκρατορικο υφος του ανθρωπου που μιλησα. Δεν με προδιαθεσε να ξεχασω οτι οι τιμες τους δεν ειναι και πολυ ανταγωνιστικες. Δεν με επεισε οτι θα δωσω κατι λιγο παραπανω αλλα αυτο θα μου γυρισει πισω. Μπορει να ηταν απλα ετσι ο ανθρωπος που μιλησα, αλλα σκασιλα μου δεν θα κανω ψυχογραφηματα. Πλεον ειμαι πολυ εκλεκτικος με τα λεφτα μου και οποιος δεν μου κανει, δεν τα βλεπει.

Εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα παλιοτερα απο το applestore (ονομασια μονο μην τρελενεστε) του Πειραια, οπως και απο την Rainbow. Απο το να συννενοηθω μαζι τους προτιμουσα να παω στο ΙΚΑ, την Εφορια και Εθνικη Τραπεζα την ιδια μερα. Τερμα πια. Υπαρχουν επιλογες και δεν υπαρχει ουτε χρονος, ουτε χρημα για μπακαληδες.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 09.01.11, 4:13 pm

Στα αυτονόητα συμφωνώ κι εγώ με όλους εσάς. Εννοείται οτι κάθε επιχείρηση πρέπει να παρέχει αξιόπιστο και καλό service. Εννοείται οτι ο πελάτης είναι η πηγή ζωής για μια επιχείρηση.. επομένως για να φτάσεις να του κάνεις αγωγή έστω και για 1 ευρώ πρέπει να σου κάνει απίστευτη ζημιά. Το ποσό στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο γιατί έχω την υποψία οτι ήταν ιδέα κάποιου δικηγόρου.

Εγώ έχω απογοητευτεί λίγο με αυτό το θέμα για άλλους λόγους. Το αν η systemgraph είναι ή όχι σωστή δεν μπορώ να το ξέρω με σιγουριά. Τους ξέρω σε πολύ γενικές γραμμές και από την δικιά μου εμπειρία σίγουρα δεν μπαίνουν στην κατηγορία αρπα-κολατζίδες. Άλλωστε μέχρι στιγμής αναφερόντουσαν διάφοροι και σε αυτό εδώ το forum και αλλού στην συγκεκριμένη εταιρία, ποτέ όμως με άσχημο τρόπο.

Εμένα με έχει απογοητέυσει ένα άλλο πράγμα. Σχεδόν όλοι όσοι μιλάνε για το θέμα, το παρουσιάζουν με τέτοιο ζήλο λες και ήταν οι ίδιοι εκεί. Πως γίνεται να ξέρουν σε τέτοιο βάθος τον χαρακτήρα και του πελάτη και της εταιρίας, και όλες τις λεπτομέρειες για το τι ακριβώς ειπώθηκε, και μάλιστα με ποια συναισθηματική φόρτιση, και βγάζουν τόσα πολλά συμπεράσματα; Αυτό το λέω μεταξύ άλλων και για τον unholy που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση.

Βλέπω άλλους να λένε οτι θα πάνε και στα δικαστήρια για να γιουχάρουν.. και είναι 100% σίγουροι για όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζονται για να κρίνουν τον ένα και τον άλλο.

Αυτό που εγώ έχω δει είναι το post του συγκεκριμένου, το οποίο στην αυθεντική του έκδοση ήταν πικρόχολο και γραμμένο με διάφορα μεγέθη στα fonts και με bold που σου έκανε ξεκάθαρο οτι ήθελε να προκαλέσει ζημιά. Πολύ πιθανόν και δίκαια, δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι μετά τα posts λογοκρίθηκαν και στρογγύλεψαν οι γωνίες. Τώρα δηλαδή αν τα διαβάσετε, θα διαβάσετε άλλα πράγματα από τα αυθεντικά. Μετά έχουμε μια κατά την γνώμη μου απαράδεκτη αγωγή εκ μέρους της εταιρίας. Και μέσα σε τέτοια παραπληροφόρηση έχουμε εκατοντάδες δικαστές που βγάζουν αποφάσεις με την άνεση του αυτόπτη μάρτυρα.

Τι να πω.. όλο αυτό το θέμα βγάζει πολύ πολύ απογοήτευση για μένα.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 09.01.11, 7:37 pm

cpulse έγραψε:Στα αυτονόητα συμφωνώ κι εγώ με όλους εσάς. Εννοείται οτι κάθε επιχείρηση πρέπει να παρέχει αξιόπιστο και καλό service. Εννοείται οτι ο πελάτης είναι η πηγή ζωής για μια επιχείρηση.. επομένως για να φτάσεις να του κάνεις αγωγή έστω και για 1 ευρώ πρέπει να σου κάνει απίστευτη ζημιά. Το ποσό στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω αν παίζει ρόλο γιατί έχω την υποψία οτι ήταν ιδέα κάποιου δικηγόρου.

Εγώ έχω απογοητευτεί λίγο με αυτό το θέμα για άλλους λόγους. Το αν η systemgraph είναι ή όχι σωστή δεν μπορώ να το ξέρω με σιγουριά. Τους ξέρω σε πολύ γενικές γραμμές και από την δικιά μου εμπειρία σίγουρα δεν μπαίνουν στην κατηγορία αρπα-κολατζίδες. Άλλωστε μέχρι στιγμής αναφερόντουσαν διάφοροι και σε αυτό εδώ το forum και αλλού στην συγκεκριμένη εταιρία, ποτέ όμως με άσχημο τρόπο.

Εμένα με έχει απογοητέυσει ένα άλλο πράγμα. Σχεδόν όλοι όσοι μιλάνε για το θέμα, το παρουσιάζουν με τέτοιο ζήλο λες και ήταν οι ίδιοι εκεί. Πως γίνεται να ξέρουν σε τέτοιο βάθος τον χαρακτήρα και του πελάτη και της εταιρίας, και όλες τις λεπτομέρειες για το τι ακριβώς ειπώθηκε, και μάλιστα με ποια συναισθηματική φόρτιση, και βγάζουν τόσα πολλά συμπεράσματα; Αυτό το λέω μεταξύ άλλων και για τον unholy που ξεκίνησε αυτή τη συζήτηση.

Βλέπω άλλους να λένε οτι θα πάνε και στα δικαστήρια για να γιουχάρουν.. και είναι 100% σίγουροι για όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζονται για να κρίνουν τον ένα και τον άλλο.

Αυτό που εγώ έχω δει είναι το post του συγκεκριμένου, το οποίο στην αυθεντική του έκδοση ήταν πικρόχολο και γραμμένο με διάφορα μεγέθη στα fonts και με bold που σου έκανε ξεκάθαρο οτι ήθελε να προκαλέσει ζημιά. Πολύ πιθανόν και δίκαια, δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι μετά τα posts λογοκρίθηκαν και στρογγύλεψαν οι γωνίες. Τώρα δηλαδή αν τα διαβάσετε, θα διαβάσετε άλλα πράγματα από τα αυθεντικά. Μετά έχουμε μια κατά την γνώμη μου απαράδεκτη αγωγή εκ μέρους της εταιρίας. Και μέσα σε τέτοια παραπληροφόρηση έχουμε εκατοντάδες δικαστές που βγάζουν αποφάσεις με την άνεση του αυτόπτη μάρτυρα.

Τι να πω.. όλο αυτό το θέμα βγάζει πολύ πολύ απογοήτευση για μένα.

Ξαναλεω το θεμα του χειρισμου ενος αγανακτισμενου πελατη εμπιπτει μεσα στις αρμοδιοτητες μιας εταιρειας. Περα απο το τι μπορει να ειπωθηκε στα γραφεια της εταιρειας, που απο οτι καταλαβα δεν επεσαν και τιποτα φοβερα μπινελικια, απλα οι κλασσικες ατακες ''θα δειτε τι θα παθετε'' και γκαριδες, το ΓΕΓΟΝΟΣ ειναι πως παραδοθηκε ελλατωματικη συσκευη μετα το σερβις (το οποιο και αποδεχθηκε σε πρωτη φαση η εταιρεια να κανει). Αν ο τυπας δεν τους εκραζε στο ιντερνετ (με ναι οχι και πολυ κομψο τροπο) θα τον γειωναν κανονικα σκεπτομενοι ''προβλημα του και του public'' και φυσικα δεν θα θιγονταν απο το οτι αλλαξαν κουβεντες.

Η systemgraph ειναι φαουλ για ενα πολυ απλο λογο. Δεν εκαναν σωστο service (γιατι αν εκαναν θα τον ξεφτιλιζαν τον γιατρο επι τοπου) και θεωρουν παραλογο το οτι ο πελατης δεν τους εμπιστευεται πλεον και ζητα αντικατασταση προιοντος. Και κατι μου λεει οτι αν του το ειχαν πουλησει αυτοι, τοτε ισως και να εκαναν μια μοντα και να τον εφτιαχναν. Αλλα επειδη η αγορα εγινε απο αλλου η περιπτωση επεφτε στην κατηγορια ''στα @@@ μας''. Τοτε βαλε μια παραγραφο που να λεει ''δεν παρεχουμε κανενος ειδους υποστηριξη για προιοντα apple που εχουν αγοραστει απο τριτους'' να τελειωνουμε. Να ξερουν ολοι οτι οταν αγοραζουν ενα apple ρισκαρουν σε περιπτωση προβληματος, να εχουν προβληματικη υποστηριξη, αποστολες στο εξωτερικο, mail και κοντρα mail με ξενους αντιπροσωπους, να τελειωνουμε.
Εχει κανεις αμφιβολια οτι αν αυτο συνεβαινε σε ευρωπαικη χωρα ή στις ΗΠΑ ο πελατης θα βρισκοταν αγκαλια με ενα ολοκαινουργιο mac pro και cinema display 30''?

Δυστυχως υπαρχει ενα hype που συντηρουν πολλοι, που εχει αναγει τα apple σε υπερπροιοντα. Δεν ειναι ετσι. Ειναι οντως πολυ καλα προιοντα και μεχρι προτινος παρα μα παρα πολυ αξιοπιστα. Κυριως γιαυτο τα πληρωναμε και εν δευτεροις γιατι ειναι ομορφα. Η apple θελησε να επεκτεινει στο δευτερο και να βαλει τα προιοντα της στην σφαιρα των cool gadgets. Το οποιο δεν ειναι κακο. Το κακο ειναι οτι εκανε οτι δεκαδες αλλες επωνυμες εταιρειες πριν απο αυτη. Προσπαθησε να βρεθει στην μεση με την τιμη και την ποιοτητα. Ετσι εχουμε κατασκευαστες σε τριτες χωρες και περιστασιακα προβληματα στον ποιοτικο ελεγχο. Οπως πολλοι ειπαν πριν. Οτι πληρωνεις παιρνεις. Αλλο made in china και αλλο made in Germany, USA, JAPAN. Eιναι τυχαιο το οτι πχ μια made in USA fender στοιχιζει σχεδον τα διπλασια απο μια made in Korea της ιδιας σειρας? Οχι! Λεγεται ποιοτικος ελεγχος. Λεγεται ικανοποιημενοι (στο μετρο του δυνατου) εργαζομενοι που φτιαχουν ποιοτικα πραγματα. Πολυ διαφορετικο απο μοντερνα σκλαβοπαζαρα. Οσα μαντροσκυλα/συμβουλους να βαλουν, η μαλ***α θα γινει. Νομος.

Ενω λοιπον η κινηση ανεβηκε, η ποιοτητα ΔΕΝ ειναι πια αδιαπραγματευτη. Την ελλειψη κρυβουν το επιτυχημενο marketing, το πολυ καλο design και η δημιουργια νεων τασεων στην αγορα. Οι παλιοι χρηστες (οι περισσοτεροι ειναι και εντονα πολεμιοι των pc-οχι αδικα) εκαναν αγιογραφιες, οι νεοτεροι θελησαν να παρουν μερος στην μοδα και εφαγαν αμασητο το ''τα μακ δεν κολλανε ποτε'', ''δεν χαλανε ποτε'', ''τα κανουν ολα καλυτερα'', ''τα πισια ειναι 15 χρονια πισω''. Δεν ειναι περιεργο λοιπον που οταν ερθει η ωρα αυτο το σχεδον μυθικο προιον να χαλασει ή ακομη χειροτερα να εχει ποιοτικο προβλημα, ο αγοραστης πρωτα να νιωσει εκπληκτος και μετα οργισμενος. Σου λεει αμα ηθελα τετοια σκηνικα επαιρνα μια οθονη turbo X και ενα κλαστηρι των 400 ευρω. Οχι 2000 γιουρα και στο τελος ''σορρυ φιλε shit happens''.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 10.01.11, 1:09 am

joe έγραψε:Σου λεει αμα ηθελα τετοια σκηνικα επαιρνα μια οθονη turbo X και ενα κλαστηρι των 400 ευρω. Οχι 2000 γιουρα και στο τελος ''σορρυ φιλε shit happens''.

έτσι..πές τα ρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε τελείως...

και δεν συμφωνώ με τον Joe επειδή το ελαττωματικό προϊόν τυχαίνει να είναι mac...και ώς γνωστών "μισώ τη νοοτροπία mac"

θα μπορούσε να είναι Mercedes ρε παιδί μου...

δεν είναι μ*λ*κ***, εμένα στη renault, να τρεχουν πανικόβλητοι να μου επεκτείνουν την εγγύηση επειδή τους απείλησα οτι θα στείλω γράμμα στη Γαλλία και στην "οποιαδήποτε".."Mercedes" να μου κάνουν μήνυση για τον ίδιο λόγο? :lol: :lol: :lol:

Άν ισχύει αυτο που ορισμένοι το έχουν προσευχή: "ότι πληρώνεις παίρνεις"...γιατί δεν ίσχυσε στην περίπτωση του γιατρού?
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 10.01.11, 4:12 am

μαλακα joe respect!(το μαλακα σα κολλητος, δε σε ξερω αλλα μολις έκανες levelup!)
και +1 στον Ισι.
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 10.01.11, 11:33 am

sergiokomic έγραψε:μαλακα joe respect!(το μαλακα σα κολλητος, δε σε ξερω αλλα μολις έκανες levelup!)
και +1 στον Ισι.

χεχε αλιμονο τοσα χρονια ειμαστε εδωμεσα και στο grafistas

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 10.01.11, 1:00 pm

Είμαι και εγώ funboy του joe, οπότε φυσικά και συμφωνώ με όλα όσα είπε. :dance
cpulse ίσως δεν διάβασες όλα όσα έχω γράψει παραπάνω. Λογικό μια και έχουν γραφτεί πολλά. Έλεγα λοιπόν στα προηγούμενα post, ότι η "βάση" των γεγονότων είναι αληθινή μια και δε τα διέψευσε η εταιρία. Αν τώρα έπεσε κάποιο μπινελίκι, αν υπήρξε συναισθηματική φόρτιση (!) νομίζω ότι δεν αποτελεί δικαιολογία για την συμπεριφορά της εταιρίας. Αλλά τα είπε όλα ο joe...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 10.01.11, 2:51 pm

isikol έγραψε:
joe έγραψε:Σου λεει αμα ηθελα τετοια σκηνικα επαιρνα μια οθονη turbo X και ενα κλαστηρι των 400 ευρω. Οχι 2000 γιουρα και στο τελος ''σορρυ φιλε shit happens''.

έτσι..πές τα ρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε τελείως...

και δεν συμφωνώ με τον Joe επειδή το ελαττωματικό προϊόν τυχαίνει να είναι mac...και ώς γνωστών "μισώ τη νοοτροπία mac"

θα μπορούσε να είναι Mercedes ρε παιδί μου...

δεν είναι μ*λ*κ***, εμένα στη renault, να τρεχουν πανικόβλητοι να μου επεκτείνουν την εγγύηση επειδή τους απείλησα οτι θα στείλω γράμμα στη Γαλλία και στην "οποιαδήποτε".."Mercedes" να μου κάνουν μήνυση για τον ίδιο λόγο? :lol: :lol: :lol:

Άν ισχύει αυτο που ορισμένοι το έχουν προσευχή: "ότι πληρώνεις παίρνεις"...γιατί δεν ίσχυσε στην περίπτωση του γιατρού?

Ισίδωρε το αμάξι το πήρες μετά το pc, ή το pc πρώτα...κι αυτό προβλήματα σου έβγαλε ε...? ασχέτως το after sales...Τι να πείς...ότι πληρώσεις παίρνεις...! :lol:
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.01.11, 3:00 pm

Σορρυ joe αλλα διαφωνω οριζοντιοεγκαρσιοκαθετως, ενθεν κι ενθεν εκειθεν κι εντευθεν.

Με αφορμή μια δυσλειτουργία στη οθονη εβγαλες ολα τα apple μπρικια. Αυτα τα 10 χρονια περιπου που δουλευω Mac (απο G3 στη σχολή μεχρι και το περιβοητο iMac της συζητησης) ξερεις ποσα εχουν χαλασει; Κανενα! Kαι τις ιδιες εντυπώσεις εχω απο ολους τους γνωστους - φιλους που τα δουλευουν εξισου.

Ξερω οτι δεν ειναι στο στυλ σου μια διαμαχη Pc - Apple. Ουτε και στο δικο μου.
Ο καθενας παιρνει αυτο που θελει. Ο πισας ειναι τεχνοκρατης, θελει ενα εργαλειο οσο το δυνατον φθηνοτερο και οσο το δυνατον καλυτερο και να μπορει να το πειραζει κι απο πανω. Ο Μακάς γουσταρει να δωσει χρηματα παραπανω για να βλέπει τα εικονιδια στο doc να χοροπηδανε.

Ομως η αξιοπιστία των Mac είναι παροιμιωδης σε ολες τις αποψεις.

Οτι ολα φτιαχνονται Κινα και Μαλαισια ειναι γνωστο. Ομως καμια σοβαρη εταιρεια δεν θυσιάζει ποιοτητα και φημη. Και η Apple ειναι σιγουρα μια σοβαρη εταιρεία.

8)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 10.01.11, 3:32 pm

panevan έγραψε:Σορρυ joe αλλα διαφωνω οριζοντιοεγκαρσιοκαθετως, ενθεν κι ενθεν εκειθεν κι εντευθεν.

Με αφορμή μια δυσλειτουργία στη οθονη εβγαλες ολα τα apple μπρικια. Αυτα τα 10 χρονια περιπου που δουλευω Mac (απο G3 στη σχολή μεχρι και το περιβοητο iMac της συζητησης) ξερεις ποσα εχουν χαλασει; Κανενα! Kαι τις ιδιες εντυπώσεις εχω απο ολους τους γνωστους - φιλους που τα δουλευουν εξισου.

Ξερω οτι δεν ειναι στο στυλ σου μια διαμαχη Pc - Apple. Ουτε και στο δικο μου.
Ο καθενας παιρνει αυτο που θελει. Ο πισας ειναι τεχνοκρατης, θελει ενα εργαλειο οσο το δυνατον φθηνοτερο και οσο το δυνατον καλυτερο και να μπορει να το πειραζει κι απο πανω. Ο Μακάς γουσταρει να δωσει χρηματα παραπανω για να βλέπει τα εικονιδια στο doc να χοροπηδανε.

Ομως η αξιοπιστία των Mac είναι παροιμιωδης σε ολες τις αποψεις.

Οτι ολα φτιαχνονται Κινα και Μαλαισια ειναι γνωστο. Ομως καμια σοβαρη εταιρεια δεν θυσιάζει ποιοτητα και φημη. Και η Apple ειναι σιγουρα μια σοβαρη εταιρεία.

8)

Ωρε Παν
Που ειδες να λεω οτι τα apple ειναι μπρικια? Ισα ισα που λεω πως ειναι πολυ καλα μηχανηματα. Απλα δεν ειναι ουτε εξωγηινη τεχνολογια, ουτε αθανατα οπως παραμυθιαζουν τον κοσμο. Εχεις απολυτο δικιο παρουσιαζουν πολυ σπανιοτερα προβλημα απο τα pc. Η διαφορα βεβαια ειναι οτι ΑΝ σου κατσει την γαμησες, γιατι πολυ απλα πρεπει να περασεις τις ελληνικες συμπληγαδες των μπακαλικων.

Η αληθεια ειναι οτι το ανοιγμα της αγορας και η προσπαθεια συγκρατησης των τιμων σε λογικα πλαισια φερνουν συμβιβασμους. Σιγα μην εκανε αλλιως αυτα τα λεφτα το imac 27''. Θα στοιχιζε 2χ ή και παραπανω. Εχω ακουσει παραπανω απο μια φορα για θεματα στην οθονη. Αυτο δειχνει οτι υπαρχει καποιο θεμα. Οχι αρκετο για να απορριψεις την εταιρεια συλληβδην, αλλα ικανο να χαλασει τον ''μυθο''.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 10.01.11, 3:38 pm

+3 στον joe (ένα ανά δημοσίευση)

Dark3go έγραψε:Staff, εφόσον δε σ αρέσουν οι πολλές κουβέντες, μάλλον είσαι Μακ. Ή κάνω λάθος.

Λάθος κάνεις, δεν είμαι οπαδός καμιάς εταιρείας, έχω mac και pc, τρέχουν mac osx, win xp, win 7, ubuntu και ένα pc που τρέχει hackintosh...δε μπαίνω στη διαδικασία να διαλέξω ξανθιά η μελαχρινή η κοκκινομάλλα, τις θέλω όλες...
Δεν είπαμε ρε φίλε να μη μιλάμε να μη συζητούμε να μη διαφωνούμε αλλά αυτό το έργο το είδαμε χιλιάδες φορές, δεν έχει νόημα πλέον.
Τι νόημα έχει δηλαδή να μιλάμε για win 95 και milenium εν έτη 2011?
Τι νόημα έχει να μιλάμε για το ποιό os είναι καλύτερο αφού ο καθένας μας πλέον έχει δυό τρείς υπολογιστές και μπορεί να τά έχει και να τα δοκιμάσει όλα;
Γιατί να κολλήσω με το ένα η το άλλο σύστημα και να μη παρακολουθώ τις εξελίξεις σε όλα τα λειτουργικά ώστε να κρίνω ποιό είναι το ιδανικό για συγκεκριμένη ανάγκη μου όταν αυτή παρουσιαστεί;

Τέλος πάντων, με την ταχύτητα που αλλάζουν τα δεδομένα στο χώρο της πληροφορικής εγώ θεωρώ πως είναι ανόητο να λειτουργώ μονόχνοτα και να δέχομαι defacto πως κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ, είτε αυτά αφορούν την ποιότητα είτε την πιστότητα είτε το τεχνολογικό τους προβάδισμα.

Εικόνα ρει

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.01.11, 3:51 pm

Eλα μου. :)

Μα το imac το 27αρι to i7 τοσο κανει, περιπου 2.300 ευρω...

Παντως, δεν νομιζω οτι η ποιοτητα κατασκευης ή η σταθεροτητα του λειτουργικου έχει πεσει στην Apple. Eίναι απλώς ενα πρόβλημα στην οθονη το οποιο εξ' αιτιας του ελληνικού αντιεπαγγελματισμου (αν τα πραγματα εγιναν οπως τα λεει ο γιατρος) διογκωνεται.

Ασε που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει καν προβλημα και ειναι απλώς καποια σημαδια απο υγρασια τα οποια τα καθαριζεις μονος σου σε 5'. Το καθαρισα κι εγω και το ξερω. Ομως καποιος που δεν ξερει (ουτε εγω το ηξερα, εδω το εμαθα) νομιζει οτι ειναι προβλημα στην οθονη και αμεσως το βουταει και το παει για φτιαξιμο. Του λενε απο το service οτι το φτιαξανε (στην ουσια ομως απλως του σκουπισαν την υγρασια) το παιρνει αυτος το παει σπιτι το ανοιγει μετα απο 6-7 ωρες και Τσουπ! παλι υγρασια.

Δεν λεω οτι αυτο συνεβει στον γιατρο ομως θα μπορουσε.

Τι λεγαμε;; Πωω ρε φιλε αμα γραφεις ενα μηνυμα 15' αυτα παθαινεις... χο χο.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 10.01.11, 4:11 pm

panevan έγραψε:Παντως, δεν νομιζω οτι η ποιοτητα κατασκευης ή η σταθεροτητα του λειτουργικου έχει πεσει στην Apple.

Ναι έτσι είναι φίλε μου pane, τίποτα από αυτά δεν έπεσε στην apple, και αν εξαιρέσεις τα προβληματάκια στις οθόνες των imac η apple είναι μία από τις πλέον αξιόπιστες εταιρείες στο χώρο.
Ομως είναι λάθος να μην αναγνωρίζουμε τα βήματα προόδου από τις άλλες εταιρείες και να παραγνωρίζουμε το γεγονός πως κάποια προϊόντα της, πχ οι οθόνες, κάποια laptop, τα ipod (πήγα να πάρω ένα για την κόρη μου και μου πέσαν τα τελευταία μου μαλιά) είναι υπερτιμημένα.

καλή συνέχεια guys!
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 10.01.11, 4:16 pm

Παθιαζόμαστε με σύμβολα αλλά ζούμε με κίνητρα.

Η Apple και η κάθε Apple όταν βγάλει τα λεφτά της δεν θα χει τα ίδια κίνητρα που χε όταν ήταν εντελώς περιθωριακή. Όσο μεγαλώνει θα είναι μοιραίο να ρίχνει τα standards της ποιότητας.

Και η Microsoft με τον ίδιο τρόπο έχει μεγαλώσει. Θυμάμαι που διάβαζα μια συνέντευξη του Bill Gates που έλεγε οτι σε κάποια φάση είχαν βγάλει όλοι τόσα πολλά λεφτά που δεν τους ενδιέφερε πια τίποτα. Και σαν αντίδραση σκεφτήκαν να κόψουν τους τεράστιους μισθούς και να δίνουν μετοχές στα μεγαλοστελέχη, σαν κίνητρο για να συνεχίσουν να ενδιαφέρονται. Κάτι που είχα πει και παλιότερα.. αν κοιτάξετε στην ιστορία της Microsoft όταν χάνει λεφτά μόνο κάνει καλή δουλειά. Με τα windows 98 έβγαλε χρήμα, έβγαλε μετά τα Millenium που ήταν πατάτα. Μετά πάλι έβγαλε τα XP, βγήκε χρήμα, μετά τα Vista ήταν πατάτα. Τώρα που πάλι χάνει χρήμα βγάζει τα windows 7.. άμα γίνουν τρελή επιτυχία λογικά τα επόμενα windows πάλι πατάτα θα ναι.

Δεν θα ναι παράλογο να δούμε τα ίδια και με την Apple όσο θα μεγαλώνει.
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 10.01.11, 4:21 pm

Το να ξανασυζητάμε δεν είναι κ ιαμαρτία πάντως, απλά μου τη σπάει, εφόσον καλώς ή κακώς η συζήτηση υφίσταται, να τοποθετούνται κάποιοι υπεράνω...Άμα δε θες να πείς κάτι, για τον Α-Β λόγο, κλείσε το τόπικ και πήγαινε σε άλλο θέμα. Και γώ έχω τοποθετηθεί πολλάκις, σ αυτό, αλλά οκ, τα είπα και πάλι! Άλλωστε το φόρουμ γι αυτό είναι. Και υπάρχουν δεκάδες θέματα στα οποία γράφουμε και ξαναγράφουμε, πχ., κοστολόγηση, τάδε πρόβλημα στο τάδε αρχείο...no offence πάντως.
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.01.11, 4:32 pm

Staff έγραψε:
panevan έγραψε:Παντως, δεν νομιζω οτι η ποιοτητα κατασκευης ή η σταθεροτητα του λειτουργικου έχει πεσει στην Apple.

Ναι έτσι είναι φίλε μου pane, τίποτα από αυτά δεν έπεσε στην apple, και αν εξαιρέσεις τα προβληματάκια στις οθόνες των imac η apple είναι μία από τις πλέον αξιόπιστες εταιρείες στο χώρο.
Ομως είναι λάθος να μην αναγνωρίζουμε τα βήματα προόδου από τις άλλες εταιρείες και να παραγνωρίζουμε το γεγονός πως κάποια προϊόντα της, πχ οι οθόνες, κάποια laptop, τα ipod (πήγα να πάρω ένα για την κόρη μου και μου πέσαν τα τελευταία μου μαλιά) είναι υπερτιμημένα.

καλή συνέχεια guys!

Eχεις απόλυτο δικιο σ' αυτο Staff.
Σιγουρα το μηλαράκι το πληρωνεις κατι παραπάνω.

Κι απ'οτι εχω ακουσει τα Win7 δεν εχουν τιποτα να ζηλέψουν σε interface και σταθερότητα απο τo OS. Δυστυχως ομως δεν τα δουλευω πια, αν και θα πρεπε οπως πολυ σωστα εγραψες πιο πανω: γιατι να διαλεξεις οταν μπορεις να τα χεις πλεον ολα;

Ομως λες για τα ipod πχ οτι ειναι υπερτιμημένα.
ΠΡΙΝ βγουν τα ipod ομως (με το καινοτομο συστημα με τη ροδελιτσα κλπ κλπ) θυμασαι κανενα αλλο media player να ηταν ετσι; Εγω οχι.
ΠΡΙΝ βγει η ταμπλετα της Apple ειδες καμια αλλη ταμπλετα να κυκλοφορησει; Εγω οχι.

Η Apple τολμαει. Η Apple παιρνει τα ρισκα στην αγορά. H Apple καινοτομεί. Μεσα σ' ολα πληρωνεις κι αυτα. Αλλιως θα ακουγαμε μουσικη ακομα με walkman.

Αυτη ειναι η αποψή μου. Ομως και γω ακομα που ειμαι fun τον προϊόντων της Apple γενικώς, δεν αλλάζω την NOKIA στα κινητα με τιποτα. :)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.01.11, 4:34 pm

Dark3go έγραψε:Το να ξανασυζητάμε δεν είναι κ ιαμαρτία πάντως, απλά μου τη σπάει, εφόσον καλώς ή κακώς η συζήτηση υφίσταται, να τοποθετούνται κάποιοι υπεράνω...Άμα δε θες να πείς κάτι, για τον Α-Β λόγο, κλείσε το τόπικ και πήγαινε σε άλλο θέμα. Και γώ έχω τοποθετηθεί πολλάκις, σ αυτό, αλλά οκ, τα είπα και πάλι! Άλλωστε το φόρουμ γι αυτό είναι. Και υπάρχουν δεκάδες θέματα στα οποία γράφουμε και ξαναγράφουμε, πχ., κοστολόγηση, τάδε πρόβλημα στο τάδε αρχείο...no offence πάντως.

Ηρθε κι η κυρα-γκρινιάρα.. :lol:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 10.01.11, 5:05 pm

Ηρθα γιόκαμ και σε καμαρώνου...! :D
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 10.01.11, 5:18 pm

panevan έγραψε:Eλα μου. :)

Μα το imac το 27αρι to i7 τοσο κανει, περιπου 2.300 ευρω...

Παντως, δεν νομιζω οτι η ποιοτητα κατασκευης ή η σταθεροτητα του λειτουργικου έχει πεσει στην Apple. Eίναι απλώς ενα πρόβλημα στην οθονη το οποιο εξ' αιτιας του ελληνικού αντιεπαγγελματισμου (αν τα πραγματα εγιναν οπως τα λεει ο γιατρος) διογκωνεται.

Ασε που τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει καν προβλημα και ειναι απλώς καποια σημαδια απο υγρασια τα οποια τα καθαριζεις μονος σου σε 5'. Το καθαρισα κι εγω και το ξερω. Ομως καποιος που δεν ξερει (ουτε εγω το ηξερα, εδω το εμαθα) νομιζει οτι ειναι προβλημα στην οθονη και αμεσως το βουταει και το παει για φτιαξιμο. Του λενε απο το service οτι το φτιαξανε (στην ουσια ομως απλως του σκουπισαν την υγρασια) το παιρνει αυτος το παει σπιτι το ανοιγει μετα απο 6-7 ωρες και Τσουπ! παλι υγρασια.

Δεν λεω οτι αυτο συνεβει στον γιατρο ομως θα μπορουσε.

εννοουσα 2 χ την τιμη που εχει τωρα, αλλα ετσι που το εγραψα..

Το θεμα με τις οθονες στα imac επρεπε να ειναι σοβαρο καμπανακι για την εταιρεια. Επισης... τι παει να πει υγρασια? Οταν πλερωνω φιλε μου το κανω ακριβως για να μην εχω προβληματα. Σιγα μην κανω τον Μαγκαιβερ. Αμα πιανουν υγρασια να βαλουν ψαρια να τις κανουν ενυδρεια.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 10.01.11, 5:27 pm

joe έγραψε:Το θεμα με τις οθονες στα imac επρεπε να ειναι σοβαρο καμπανακι για την εταιρεια. Επισης... τι παει να πει υγρασια? Οταν πλερωνω φιλε μου το κανω ακριβως για να μην εχω προβληματα. Σιγα μην κανω τον Μαγκαιβερ. Αμα πιανουν υγρασια να βαλουν ψαρια να τις κανουν ενυδρεια.

Θεωρητικά ετσι ειναι.
Πρακτικά ομως "συμβαινει και στις καλύτερες οικογενειες" που λενε. :)

Εδω ρε παιρναν φωτια οι Ferrari πριν λιγους μηνες... Δε θα πιασει λιγη υγρασια η οθονη του iMac;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IX.II Υλισμικό (Hardware)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων