ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.01.06, 12:19 pm

alexandra έγραψε:ps. μα τι ωραίες φωτογραφίες ειναι αυτες...

:P
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 23.01.06, 12:31 pm

νιώθω λίγο αμήχανα...
ευχαριστώ για τα θετικά σχόλια.

ελπίζω το έργο μας ως κριτές να είναι αντικειμενικό, δίκαιο και να φανεί αντάξιο των προσδοκιών σας (και δικών μας).

καλή δημιουργία και καλή επιτυχία σε όλους

Φιλικά, Θεμιστοκλής
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 24.01.06, 1:59 pm

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σας παρακαλώ για την ηλικία που πρέπει να έχεις για διαγωνιστείς στην κατηγορία νέων δημιουργών; Διάβασα τον κανονισμό και την προκήρυξη ξανά και ξανά, αλλά δεν βρήκα κάτι για όριο ηλικίας!!!
Ίσως κάποιος που θα είναι και στην κριτική επιτροπή.
Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις..
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 24.01.06, 3:21 pm

Για να λάβει μέρος κάποιος στην κατηγορία Νέων Δημιουργών θα πρέπει να είναι: κάτω των 25 ετών.

Καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 24.01.06, 5:11 pm

Ευχαριστώ πολυυυυυυυυ
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό antri » 30.01.06, 5:40 pm

τελικά το logo του Ε.ΚΕ.ΒΙ. το έχει βρεί κανένας? :shock:
Άβαταρ μέλους
antri
Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 30.01.06, 5:51 pm

Από την αρχική σελίδα πηγαίνεις
enter ΕΒΓΕ 2006
μετά
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
και μετά
002. downloads
Από εκεί το λογότυπο είναι το δεύτερο file από το τέλος (σε μορφή .EPS)

Εναλλακτικά, πήγαινε κατευθείαν
http://www.ebge.gr/downloads.asp

:)
καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 30.01.06, 6:12 pm

Nα συγχαρώ τα ΔΥΟ ΚΑΜΑΡΙΑΑ ΜΑΑΑΣΣΣ που μας εκπροσωπούν στο συγκεκριμένο τομέα!! YEEHAAA

Επίσης με διαπέρασε ένα ρίγος συγκίνησης, όταν διεπίστωσα ότι στην κριτική επιτροπή είναι και ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗ, ο πλέον γνωστός συνάδελφος της περιφέρειας, ΟΠΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ!!! Είναι γνωστός με το όνομα Βαγγέλης....
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 30.01.06, 6:18 pm

Γιάννη, είναι τιμή μας, που έχουμε στην επιτροπή συνάδελφο από επαρχία. Πραγματικά είναι μια εξαιρετική πρωτοβουλία της διοργάνωσης και ελπίζω να γίνει πάγια.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 31.01.06, 11:37 am

Όπως επίσης τον Κώστα Καλογήρου απο την Θεσσαλονίκη, που ειναι ενας πραγματικά αξιόλογος άνθρωπος και μια ευχαριστη προσωπικότητα!

Η μεχρι τωρα δουλειες του ειναι πηγη εμπνευσης για μας τους νεωτερους που δεν χανουμε την ευκαιρια να "αγοράζουμε" κάθε φορά που το ακούμε να μιλάει!

καλη συνεχεια σε όλους :lol:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό lazyline___ » 20.02.06, 6:47 pm

o themistoklis tha einai kritis?! :oops:
Άβαταρ μέλους
lazyline___
Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 20.02.06, 7:08 pm

Επειδή δεν ήξερα που να το ποστάρω και είπα μην ανοίξω καινούριο θέμα, το ποστάρω έδω. Τις προάλλες κατέβηκα Αθήνα να πάρω κάτι βιβλία σχετικά με τα δικά μας και έπεσε το μάτι μου στην έκδοση για τα περσινά ΕΒΓΕ, ενδιαφέρον πολύ, αλλά η τιμή του μου φάνηκε τσιπημένη. Υπήρχαν πιο εκπαιδευτικά και μη βιβλία με την ίδια τιμή. Μήπως το κοπτικό που εχεί;
Παρεπιπτώντος είδα ένα βιβλίο για φακέλους που ήταν πολυ κάλο, γιατι ήταν και το ίδιο φάκελος!

Αν είμαι σε λάθος σημείο για post, παρακαλώ να μετακινήθει ή και να σβηστεί πάραυτα!!!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 21.02.06, 9:28 am

Αγαπητέ φίλε,

Μια γρήγορη ματιά σε online βιβλιοπωλεία πιθανώς να σε πείσει ότι 35 ευρώ δεν είναι μια "τσιμπημένη" τιμή για ένα design annual. Εγώ ρίχνοντας μια ματιά στην Αmazon βρήκα παρόμοια βιβλία που κειμένονταν στο ίδιο ύψος τιμής. Σαφώς υπήρχαν και φθηνότερα (ήταν όμως τουλάχιστον 3 χρόνων παλιά), ενώ κάποια έφθαναν και τα 150 ευρώ...

Ακόμη περισσότερο, η ζήτηση επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό μου. Όλοι οι κατάλογοι των ΕΒΓΕ έχουν πλεον εξαντληθεί. Του 2005 μάλιστα μέσα σε έξι-επτά μήνες. Τα αντίτυπα που προφανώς συνάντησες στον Παπασωτηρίου είναι τα 10-20 τελευταία (?), αφού εμείς έχουμε σταματήσει να δεχόμαστε παραγγελίες από τον Δεκέμβριο.
Σαν αποτέλεσμα, ο κατάλογος του 2006 (κυκλοφορεί στις 3 Απριλίου) θα τυπωθεί σε μεγαλύτερο τιράζ, παρ' όλα αυτά δεν προβλέπεται μείωση της τιμής του.

Τώρα το κατά πόσο είναι συγκρίσημο οποιοδήποτε άλλο βιβλίο (με ή χωρίς κοπτικό) με το μοναδικό κατάλογο που μέσα από 176 σελίδες προβάλει εντός και εκτός συνόρων το σύνολο σχεδόν της ελληνικής δημιουργικής παραγωγής όπως αυτό έχει αξιολογηθεί από μία ομάδα 18 κορυφαίων εκπροσώπων της... αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Σαφώς και κάθε γνώμη είναι σεβαστή.

φιλικά
Δ. Φακίνος
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 21.02.06, 11:28 am

Κύριε Φακίνε,
να σας συγχαρώ για το σύνολο των προσπάθειών σας γύρω από το design και χάρηκα που απαντήσατε αφού όπως γράφετε και στο editorial είστε πολύ πιεσμένος με τα ΕΒΓΕ. Φυσικά και είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ σημαντικό ο κατάλογος των συμμετοχών των ΕΒΓΕ και σίγουρα θα το αγοράσω, απλά έκανα μια παρατήρηση ενός κλασσικού Έλληνα που γκρινιάζει για τα πάντα...Πραγματικά όμως θα ήθελα να μάθω για το κοπτικό και το σχήμα του εξωφύλλου και πόσο μπορεί να κοστίσει σε κάποιον. Αν θέλετε με ένα pm να με διαφωτίσετε σχετικά θα το εκτιμούσα.
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 21.02.06, 12:12 pm

Όντως ο κατάλογος των ΕΒΓΕ είναι από τις πιο όμορφες ελληνικές παραγωγές του κλάδου μας. ωραίο περιεχόμενο και ποιότητα εκτύπωσης. Τους έχω όλους και ανυπομονώ να προσθέσω και του 2006 στην συλλογή μου. Το ποσό είναι περίπου στα ίδια πλαίσια εκδόσεων που κυκλοφορούν παγκοσμίως.

Εξαιρούνται τα Tascen.
Μα γιατί είναι τόσο φτηνά αυτά τα βιβλία?
:shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 21.02.06, 12:27 pm

Εξαιρούνται τα Tascen.

Αν κάποιος μου έλεγε ότι η Taschen διαθέτει δικό της πιεστήριο δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση. Το να κλείνεις συμβόλαια με μια τυπογραφική βιομηχανία στην Σιγκαπούρη, με τιράζ μερικά εκατομύρια τόμους το χρόνο, νομίζω ότι είναι αυτονόητο το γιατί το κόστος είναι απίστευτα χαμηλό και ταυτόχρονα η ποιότητα εκτύπωσης και τα σχολια των ιστορικών τέχνης ή των art exprerts είναι τόσο καλά.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 21.02.06, 1:22 pm

Themistoklis έγραψε:
Εξαιρούνται τα Tascen.

Αν κάποιος μου έλεγε ότι η Taschen διαθέτει δικό της πιεστήριο δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση. Το να κλείνεις συμβόλαια με μια τυπογραφική βιομηχανία στην Σιγκαπούρη, με τιράζ μερικά εκατομύρια τόμους το χρόνο, νομίζω ότι είναι αυτονόητο το γιατί το κόστος είναι απίστευτα χαμηλό και ταυτόχρονα η ποιότητα εκτύπωσης και τα σχολια των ιστορικών τέχνης ή των art exprerts είναι τόσο καλά.

Νομίζω, Θέμη μου, πως όλοι οι μεγάλοι εκδότες εκεί τυπώνουν.
Το γράφουν και τα βιβλία επάνω. Όλοι στην Ασία.
Τώρα για το κόστος του καταλόγου των ΕΒΓΕ δεν νομίζω πως θα μπορούσε ποτέ να πέσει κάτω από αυτό που κοστίζει. Είναι απίστευτα δύσκολο αν όχι αδύνατο. To τιράζ είναι μικρό και τα περιθώρια κέρδους μηδαμινά.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 21.02.06, 2:41 pm

Αν επικοινωνούσαμε(τε) με την Taschen? (λέω τώρα)
Δεν έχω δεί ούτε 1 ελληνική δουλειά σαυτούς...
(llustration now, Graphic design now κλπ...) :D
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό kontan » 21.02.06, 3:22 pm

sergiokomic έγραψε:Αν επικοινωνούσαμε(τε) με την Taschen? (λέω τώρα)
Δεν έχω δεί ούτε 1 ελληνική δουλειά σαυτούς...
(llustration now, Graphic design now κλπ...) :D

Έχω την εντύπωση πως ένα διάστημα είχαν βγει πιλοτικά 2-3 εκδόσεις κ στα ελληνικά (έτσι μου είχε πει ένας υπέυθυνος σε ένα βιβλιοπωλίο έστω) :roll:
In a heart full of dust
Lives a creature called lust
It surprises and scares
Like me
Like me
Άβαταρ μέλους
kontan
Member

Δημοσίευσηαπό Izzy » 22.02.06, 5:29 pm

sorrys
αλλα ποτε ακριβώς βγαινουν τα αποτελεσματα? :?:
Άβαταρ μέλους
Izzy
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων