Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Re: Τα είχαμε χύμα, μας έρχονται και τσουβαλάτα!!!

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 14.04.11, 7:19 pm

Dark3go έγραψε:Μετά απο ώρες πτήσης διαφόρων simulator games, μπορώ να αυτοκυρηχτώ ιπτάμενος και μάλιστα μαχητικών. Δε με χωράει η Ικάρων, ούτε ο Ουρανός! Μήπως να στείλω βιογραφικό στη NASA??

μπορείς να αυτοκυρηχτείς ότι θέλεις και να στείλεις το βιογραφικό σου όπου θέλεις, ότι και να κάνεις, κανένας πιλότος δεν θα χάσει τη δουλειά του εξαιτίας σου
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 14.04.11, 7:51 pm

Γιατι Τζέτζη, αμφιβάλεις για τις πτητικές μου ικανότητες?

Στην γραφιστική όμως, γιατί ένας αυτοδίδακτος (όπου κανείς δεν ξέρει, υπο ποιές συνθήκες πήρε τον τίτλο και ποιός τον αναγνωρίζει) να σου πάρει τη δουλειά ρε φίλε. Σοβαρά μιλάμε τώρα? δηλ., συγνώμη επειδή κάποιοι εδω μέσα την έχουν δεί Ιλουμινάτι οι πεφωτισμένοι, της Τέχνης και έχουν δουλέψει 2-3 πελατάκους, να διεκδικούν τα ίδια με κάποιον που έχασε 3-4 χρόνια απ τη ζωή του σε μια σχολή, πληρώνοντας ή όχι (ΙΕΚ ή ΤΕΙ). Στη Σχολή πάς για να μπείς στον σωστό δρόμο. Όπως δένεις ένα ξύλο στο δεντράκι για να μεγαλώσει και να γίνει ίσιο και να μη το ρίξει κάτω ο άνεμος στα πρώτα του βήματα. Kανείς δεν είπε οτι βγαίνεις απ τη Σχολή ολοκληρωμένος. Απο καμιά σχολή για το οτιδήποτε!
Οκ, ανοιξαμε το επάγγελμα και σας περιμένουμε. Πριν τους φορτηγατζήδες και τους ταξιτζήδες και τα φαρμακεία, οι Γραφίστες έδειξαν το δρόμο για τα ανοιχτά επαγγέλματα! Μπράβο ρε, καλα τα λέτε, αλλά μη ξαναδώ κανέναν να παίρνει θέση για εργατικά δικαιώματα και κόστη. Εφόσον αποδέχεστε τους αυτοδίδακτους ως ίσους, αποδέχεστε και τα χαμηλά κόστη και το ρίξιμο των μισθών ως προς την πρόσληψη. Εσεις φθηνένετε το επάγγελμα και αυτοί οι άχρηστοι!

Οι ταξιτζήδες μάλλον είναι πιο αξιοπρεπείς απο εμας!
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 14.04.11, 8:58 pm

Εγώ πάντως όταν κάποτε είχα μιλήσει εδώ για μερικό κλείσιμο του επαγγέλματος με είπαν μεσαιωνικό :P Οι ταξιτζήδες Dark3go δεν ξέρω αν είναι πιο αξιοπρεπείς, έχουν σίγουρα καλύτερο μέσο όρο αποδοχών από τους γραφίστες, κάνοντας μια δουλειά που κυριολεκτικά μπορεί να κάνεις ο οποιοσδήποτε (σχεδόν).
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 14.04.11, 10:18 pm

Είναι πιο αξιοπρεπείς όσον αφορά τον σεβασμό ως προς σ αυτό που κάνουν. Αν σε μας οι ταξιτζήδες φαντάζουν παράλογοι, που θέλουν κλειστό το επάγγελμα, που ουσιαστικά το μόνο που θες είναι ένα δίπλωμα οδήγησης και έστω ένα GPS, για μας που είναι το παράλογο?

Και γώ φίλε μου unholy όταν εδώ σε μια κουβέντα έλεγα ότι τα κομπιούτερς έφεραν την ισοπέδωση του "ότι μπορείς εσύ μπορώ και γώ", όλοι μου λέγαν μπα και μπου!

Εδώ κολλάει να πώ για τους ταξιτζήδες οτι υπάρχουν αυτοί με το GPS στο ταμπλό και αυτοί με το GPS στον εγκέφαλο....!!!

Οκ, δεν κοιτάω ρατσιστικά τους αυτοδίδακτους, όπως ο Χίτλερ τους Εβραίους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τους βάλω στο ίδιο σακί με μένα που έχω σπουδάσει και που αν μη τι άλλο έμαθα τουλάχιστον πως να σκέφτομαι επικοινωνιακά στη Σχολή. Ενας αυτοδίδακτος μπορεί να μάθει 2 προγράμματα κουτσά στραβά, και μέσα απο τουτόριαλ να πάρει κάποιες ιδέες και γεύσεις και να ασχοληθεί όσο μπορεί και να φτάσει σε ένα επίπεδο. Αλλά πάντα θα του λείπει η "στρώση του UV" που θα τον αφήνει πίσω, ποιοτικά.
Πότε θα φτάσει αυτό το επίπεδο και πότε πραγματικά θα χριστεί γραφίστας και απο ποιόν? Απ τα 50 έντυπα σουβλατζίδικών και τις κάρτ βιζίτ της εξαδέλφης τους?

Και επειδή βέβαια ζούμε σε μια χώρα με χεσμένα αξιοκρατικά κριτήρια και σε όλους τους τομείς, η μετριότητα είναι το άριστο, ε, σου λέει σιγα μη πάω στη Σχολή, εμείς οι βλάχοι όπου λάχει ένα πράγμα!

Αν υποθέσουμε ότι οι Ελληνικές σχολές ιδιωτικές και δημόσιες δε σε μαθαίνουν και πολλά πράγματα, πολλοι απο μας εδώ έχουν σπουδάσει σε σχολές στην Αμερική και την Ευρώπη, αλήθεια τι γνώμη έχουν, πολύ θα ήθελα ν ακούσω!!!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 14.04.11, 10:41 pm

[quote="Dark3go"] αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τους βάλω στο ίδιο σακί με μένα που έχω σπουδάσει και που αν μη τι άλλο έμαθα τουλάχιστον πως να σκέφτομαι επικοινωνιακά στη Σχολή[/quote]

υπαρχει μια σαφης διαφορα μεταξυ του 'γραφιστα' και του χειριστή προγραμματων.
'
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 15.04.11, 12:03 am

Dark3go έγραψε:Γιατι Τζέτζη, αμφιβάλεις για τις πτητικές μου ικανότητες?

εγω όχι, δεν αμφιάλω,
αυτό που λέω είναι πως δε θα βρεις ποτέ δουλεια ως πιλότος
δυστυχώς τους νόμους της αγοράς τους καθορίζει η ζήτηση, όσο υπάρχουν πελάτες που θέλουν φθηνοδουλειές τόσο θα βγαίνουν άσχετοι "γραφίστες"
Προκειμένου να εκνευρίζομαι με αυτό προσπαθω να το αποδεκτώ και να κινούμαι ανάλογα, ιδίως τώρα με την κρίση όλο και περισσότεροι στρέφονται στα μαγαζάκια που έχει σε κάθε γωνία και τυπώνουν κάρτες με 30 ευρώ, μου κανουν ζημιά και μένα αλλά και στον πελάτη, δουλειά μου είναι να του δώσω να το καταλάβει, για να τον ξανακερδίσω.
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που γράφεις αλλά η κατάσταση είναι διαφορετική.
Ζούμε σε μια χώρα που ο καθένας πλασάρει τον εαυτό του όπως γουστάρει και όπως πουλάει, αν θα επιβιώσει; δεν ξερω να σου πω, πάντως η αγορά εχει σιρικνωθεί και οι πελάτες που είναι πρόθυμοι να πληρώσουν καλά για μια σωστή δουλειά είναι όλο και πιο λίγοι, αυτό είναι γεγονός.
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 15.04.11, 2:31 pm

pagou έγραψε:υπαρχει μια σαφης διαφορα μεταξυ του 'γραφιστα' και του χειριστή προγραμματων.
'

Νομίζεις...
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτη η διαφορά...
Μια γύρα σε πελάτες ή εργοδότες θα σε πείσει.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.04.11, 5:07 pm

σωστο και αυτο ( και ως γνωστον ζητηση εχουν κυριως οι αντιγραφηστες), οποτε οι ταξιτζηδες ειναι πιο επαγγελματίες ( μακραν), απο τους γραφικων τεχνων, διοτι τα ελαχιστα μαιμου ταξι εξαφανιστηκαν τάχιστα, ουτε κλεβουν στην σειρα.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 15.04.11, 5:58 pm

Οκ, δεν κοιτάω ρατσιστικά τους αυτοδίδακτους, όπως ο Χίτλερ τους Εβραίους, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα τους βάλω στο ίδιο σακί με μένα που έχω σπουδάσει και που αν μη τι άλλο έμαθα τουλάχιστον πως να σκέφτομαι επικοινωνιακά στη Σχολή. Ενας αυτοδίδακτος μπορεί να μάθει 2 προγράμματα κουτσά στραβά, και μέσα απο τουτόριαλ να πάρει κάποιες ιδέες και γεύσεις και να ασχοληθεί όσο μπορεί και να φτάσει σε ένα επίπεδο. Αλλά πάντα θα του λείπει η "στρώση του UV" που θα τον αφήνει πίσω, ποιοτικά.

Έχω 15 περίπου χρόνια προϋπηρεσία σαν γραφίστας... έχω δουλέψει με πολλούς πτυχιούχους μαζί... έχω παραλάβει από μεγάλες διαφημιστικές εταιρίες τόσο των Αθηνών όσο και της Θεσσαλονίκης δουλειές που έπρεπε να προωθήσω για εκτύπωση οι οποίες είχαν τόσα πολλά λάθη επάνω τους που πολλές φορές αναγκάστηκα να στείλω ξανά και ξανά το αρχείο πίσω για διόρθωση διότι δεν τυπωνόταν... δουλεύω αυτή τη στιγμή σε εταιρία και εχω συνάδελφο με 2 πτυχία και ανάλογη προϋπηρεσία με μένα και η οποία παίρνει τις δικές μου δουλειές και τις επισυνάπτει στο portfoglio της λέγοντας ότι είναι δικές της μακέτες... εγώ δεν έχω κανένα πτυχίο... μια στρώση uv ναι μου λείπει...

Εφόσον αποδέχεστε τους αυτοδίδακτους ως ίσους, αποδέχεστε και τα χαμηλά κόστη και το ρίξιμο των μισθών ως προς την πρόσληψη. Εσεις φθηνένετε το επάγγελμα και αυτοί οι άχρηστοι!

Οι ταξιτζήδες μάλλον είναι πιο αξιοπρεπείς απο εμας!

Συμφωνώ μαζί σου ότι οι ταξιτζήδες είναι πιο αξιοπρεπείς από "εσάς". "Εσείς" χτυπιέστε για τους αυτοδίδακτους και αναφέρεστε με χαρακτηρισμούς του τύπου "άχρηστοι" χωρίς να καθήσετε να δείτε όμως την ουσία του προβλήματος. Μήπως τελικά το πρόβλημα δεν είναι οι αυτοδίδακτοι αλλά "εσείς" οι ίδιοι με τις ανασφάλειες τις ανικανότητες και τα κομπλεξικά σας;

Οι αυτοδίδακτοι αγαπητέ μου είναι κι αυτοί άνθρωποι με αξίες. Και όπως υπάρχουν πτυχιούχοι @@ρες στη δουλειά έτσι υπάρχουν και αυτοδίδακτοι.
Μην τα ισοπεδώνεις όλα...
Στο κάτω κάτω αν τα έχεις τα "πτυχία" στη δουλειά σου επάνω τι έχεις να φοβηθείς από έναν άχρηστο αυτοδίδακτό;
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 15.04.11, 7:23 pm

Νομίζω πως το θέμα μας δεν είναι τόσο οι αυτοδίδακτοι που έχουν 15 χρόνια στην πλάτη! Αυτοί, είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο τα βασικά τουλάχιστον τα έμαθαν. Αλλιώς δεν θα είχαν και 15 χρόνια προϋπηρεσίας, έτσι δεν είναι; Το πρόβλημα υπάρχει με αυτούς που ξεκινάνε τώρα ή έχουν πολύ λίγη προϋπηρεσία και συγκεκριμένα αυτούς που ξεκινάνε να δουλεύουν μόνοι τους, με μόνο εφόδιο ένα pcάκι, ένα-δυο σπασμένα προγράμματα, μερικές πειρατικές γραμματοσειρές και οι καλλιτεχνικές του ανησυχίες εκφράζονται με χρήση εικόνων (χωρίς άδεια) από το devianart. Πολλοί από αυτούς είναι διάττοντες αστέρες μια και σύντομα πέφτουν θύματα της ίδιας τους της φθήνιας, κάτι που θα λειτουργούσε θετικά (για τους υπόλοιπους) αν δεν υπήρχε μια συνεχής ροή "νέου αίματος". Το νέο αυτό αίμα προσπαθεί να χωθεί στην αγορά, χρησιμοποιώντας τον μόνο τρόπο που μπορεί, δηλαδή ρίχνει τις τιμές και αυτό με ελαφρά την καρδία μια και δεν έχουν να υπολογίσουν (τις περισσότερες φορές) έξοδα γραφείου, υπολογιστή, ασφάλειας, αλλά και απόσβεση του κόστους σπουδών. Δεν είπε κάνεις ότι δεν υπάρχουν και γραφίστες με πτυχία που δεν είναι καλοί στη δουλειά τους. Αλλά μόνο και μόνο που έχουν ξοδέψει πολλές χιλιάδες ευρώ για σπουδές, περιμένεις τουλάχιστον να μη ξεφτιλίσουν τις τιμές, βλάπτοντας έτσι και τους υπόλοιπους δημιουργώντας οικονομικά δεδομένα στην αγορά.
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 15.04.11, 7:36 pm

Mάστα, εσύ εισαι η εξαίρεση μάλλον, οκ, καμια άλλη εξαίρεση...?!?!?

Trelokampero έγραψε:έχω δουλέψει με πολλούς πτυχιούχους μαζί...

Α, απ αυτούς έμαθες? Ε τότε ναι, μπορεί κάτι να ξέρεις...εφόσον σε λουστήκανε δίπλα τους και τους ζάλισες με ερωτήσεις, τι θα κάνανε? να μη σου λέγανε...αυτή είναι η Σπουδή δια της ερωτήσεως...γιατί αν πλήρωνες για κάθε ερώτηση, θα ήταν σαν ήσουν σε Σχολή! Είσαι απ τους τυχερούς αυτοδίδακτους, απλά! Μη γελιέσαι και μη θες να το στρογγυλέψεις, γιατί αν σε βάζανε σε ένα γραφείο με ένα κομπιούτερ και τα προγράμματα χωρίς συναδέλφους, θα μάθαινες τα προγράμματα, οκ.

Αλλα δε θα ήξερες ας πούμε ότι επειδή το κομπιούτερ μπορεί να διαπλατίνει τα γράμματα 678% ή το leading το φτάνει στα -9087 είναι και σωστό τυπογραφικά να το κάνεις....τα γνωστά εκτρωματα που συναντάμε σε cult δουλειές. Αυτό φιλενάδα δε στο μαθαίνει απλά το κομπιούτερ, ή πύρινες γλώσσες εξ ουρανού. Η σε Σχολή το μαθαίνεις ,ή στο σφυράει συνάδελφος πιο πεπειραμένος. Και υπάρχουν παρα πολλά παραδείγματα σε τέτοια θέματα.

Γι αυτό μη μας τσαμπουνάς για τη περίπτωση της γκόμενας που σου κλέβει τα "αυγά", και πόσους άσχετους συνάντησες στη δουλειά, πές μας καλύτερα πόσους "δασκάλους" είχες...με τα άλλα δε ψαρώνω.

μετά απο 15 χρόνια λοιπόν σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα, χαζή δεν είσαι, αλλά ούτε και μείς...!

Α και ξέχασα, εγώ τα ισοπεδώνω όλα, όπως πάντα!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 15.04.11, 7:59 pm

δεν παλεύεσαι ρε φίλε... δεν αξίζει να συνεχίσει κανείς διάλογο μαζί σου.
κολλημένος μέχρι αηδίας και φανατισμένος του κερατα...
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ArtOfDreams » 15.04.11, 9:00 pm

Εγω παντως βλεπω στις αγγελιες κυριως να ζητανε portfolio και οχι πτυχια . Δηλαδη τους ενδιαφερει τι δουλεια εχεις κανει και απο κει μπορουν να καταλαβουν το επιπεδο σου . Σιγουρα καλο ειναι και ενα πτυχιο αλλα τι να κανουν αυτοι που εχουν μερακι να ασχοληθουν και δεν εχουν λεφτα να χρυσοπληρωνουν ολες αυτες τις ιδιωτικες σχολες ? Να γινουν σερβιτοροι ? Δηλαδη αυτη η δουλεια ειναι μονο για οσους εχουν πτυχιο ? Νομιζω ειναι λιγο αδικο αυτο .
Και περα απο τις σχολες υπαρχουν βιβλια που οποιος θελει μπορει να διαβασει .

Και θα τελειωσω με μια φραση που ειπε η Trelokampero : Εφοσον οσοι εχετε πτυχιο και ειστε ανωτερου επιπεδου τι εχετε να φοβαστε απο εναν "αυτοδιδακτο" ?
Άβαταρ μέλους
ArtOfDreams
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 15.04.11, 10:03 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 15.04.11, 10:30 pm

Trelokampero έγραψε:δεν παλεύεσαι ρε φίλε... δεν αξίζει να συνεχίσει κανείς διάλογο μαζί σου.
κολλημένος μέχρι αηδίας και φανατισμένος του κερατα...

Koλλημένος με την αλήθεια...μαλλον έπεσα διάνα ε?
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 15.04.11, 10:48 pm

εχω μια υποψια οτι βασικο προβλημα ειναι η νοοτροπια του πελατη. αυτος κρινει, αυτος πληρωνει, αυτος επιλεγει τον εκαστοτε χασαπη για στησει τα γραμματα για φθηνη δυσφημιση του, ( κυριως βασης τιμης, δεδομενο που καμια σχεση δεν εχει με την αποδοση).

επισης για μερικους χιλιαδες λογους ειναι αδυνατον, να κοστολογουμε εννιαια οπως οι ταξιτζηδες.

οποτε απλα το πηρα αποφαση, οτι το επαγγελμα εκ φυσεως ειναι αεριτζιδικο, κανω οτι καλυτερο μπορω και καμια φορα συγχυζομαι.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 15.04.11, 10:48 pm

Νότη να κεράσω;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 15.04.11, 11:46 pm

Εγω πάντως δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υπαρχει ενας στανταρ τιμοκαταλογος για τις υπηρεσιες που παρεχει ενας γραφιστας.
Οταν θελεις δηλαδη να πας σε ένα κομμωτηριο θα πρεπει να πληρωσεις ένα στανταρ τιμολογιο που εχουν αποφασισει οι κομμωτες?
Αυτος που μπορει παει σε ένα high class κομμωτηριο και πληρωνει ένα τελειο (?) κουρεμα και αυτος πουδεν μπορει παει στον μπαρμπερη της γειτονιας.
Τωρα το πιο από τα 2 κομμωτηρια θα επιβιωσει το οριζει μονο η προσφορα ,η ζητηση και αν θελετε μιας και είναι επίκαιρο η γενικοτερη οικονιμικη κατασταση.
Και στο κατω κατω εγω μπορει να εχω ένα συνοικιακο σουβλατζιδικο σε ένα προαστιο της Θες/νικης με ρωταει κανεις ποσους γυρους πρεπει να πουλησω για να πληρωσω ένα γραφιστα , που πολύ καλα εκανε και πηρε οσα πτυχια πηρε, για να βγαλω καποιες καρτες και καποια διαφημιστικα?
Και επειδη πολλα ακουω για ποιοτητα δουλειας και τα λοιπα ποιος από τους πτυχιουχους γραφιστες που θα μου ζητησουν να πληρωσω τα πτυχια τους θα μου εγγυηθει ότι η δουλεια που θα κανει για μενα θα εχει αποτελεσμα μεγαλυτερο από καποιον άλλο αντίστοιχο γραφιστα ή και «μικροτερο» ?
Και κατι ακομα το οποιο είναι προσωπικη μου εμπειρια.
Ποιος μου εγγυαται ότι αυτό που εγω θα πληρωσω για δημιουργικο δεν είναι κλεμμενο ή παραποιηση από καπου αλλου στο internet ?
Τουλαχιστον (ισως να ειμαι εξαιρεση ή αφελης ) με το δικο μου site ετσι εγινε μου το παρουσιαζανε ότι ηταν δικη τους ιδεα και σχεδιο και μετα 2 μηνες ανακαλυψα τυχαια ότι είναι ακριβες αντιγραφο ενός αλλου site .
Εγω γραφιστας δεν ειμαι αλλα χρησιμοποιω γραφιστικα προγραμματα και ξερω από τη δουλεια μου πως σε όλα τα επαγγελματα υπαρχει ανταγωνισμος και πολλες φορες αθεμιτος αλλα αυτά που διαβαζω εδώ δεν μπορω να πιστεψω ότι τα γραφουν γραφιστες=ανθρωποι με ανοιχτο μυαλο .
Και τελος για τους ταξιτζιδες ,τωρα που θα απελευθερωθει το επαγγελμα οσοι θελουν μπορουν να πανε να γινουν, ένα διπλωμα θελει μονο!
Καληνυχτα
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 16.04.11, 1:14 am

snb21srf επειδή εγώ είμαι πτυχιούχος και δε μιλάω με σουβλατζήδες, για γραφιστικα θέματα, θα αφήσω να σου απαντήσει η Τρελοκαμπέρω...πρώτον.

Δεύτερον...στο τζατζίκι πόσο αγγούρι βάνεις? σε ποσοστά πές μου, δηλ., αν βγάλω απ τη παλλέτα το CMYK, και βάλω, το...

Γ = Γιαούρτι
Α = Αγγούρι
Σ = σκόρδο
Λ = Λάδι

Τι ποσοστά πιστεύεις ότι πρέπει να βάλω ώστε να πουλήσω πιο πολλα πιτόγυρα?

Τρίτον...πόσο λαδώνεις τη πίττα?
Τη βαφτίζεις πατροπαράδοτα σ αυτα τα κατσαρολάκια με το λάδι, ή έχεις το πινέλο του Παρλιάρου που αλοίφει τη πατοκλανίδα εκείνου του Χοντρούλι το βράδυ?

Τέταρτον...ειμαι αισχρός το ξέρω!

Πέμπτον... Γιατί μόλις πιάσετε 3 δεκάρες τα σουβλατζίδικα, αυτόματα ρίχνετε την ποιοτητά σας? ΜΕ τους γραφίστες συμβαίνει το αντίθετο....μπορεί να σου κάνουν ένα έντυπο και τις κάρτες δώρο, εσείς ούτε ένα κεμπάπ δε δίνετε...που κοστίζει με πρόχειρους υπολογισμούς 60 λεπτά! Οι πιτσαρίες λένε ας πούμε στις 2, +1 δώρο.

Έκτον...Γιατί δεν ξεροψήνετε τις πίττες, ε? Γιατί, πολλά σας ζητάμε? Η φάση είναι φίλε, ότι μέχρι να φέρει τη παραγγελία ο Ζήκος του μαγαζιού, αν δεν είναι ξεροψημένες, θα είναι σα τα παπαρια μου όταν βγαίνω απ τη θάλασσα...το χεις σκεφτεί αυτό? Και μετά ζητάς εγγυήσεις ποιότητας? να πάω αυρίο μήπως να μου πατήσουν και μια σφραγίδα με πυρωμένο σίδερο στο κολαράκι μου "ISO 2011"?

Στο φινάλε ρε μάγκα μου, εφόσον όλοι μας απολαμβάνουμε προιόντα και υπηρεσίες μέτριας και κάτω ποιοτητας σ αυτη τη χώρα, εσύ γιατι να αποτελέσεις εξαίρεση? Γιατί ζητάς εγγυήσεις? Είσαι εσύ η προσωποποίηση της ποιότητας μήπως?

Παρ όλα αυτά εμείς οι ελληνες έχουμε πλάκα.
"Χτυπάτε" ας πούμε εμένα που μπορεί να είμαι ρομαντικός ή έστω τυπικός λέγοντας ότι ο σωστός δρόμος για να μάθεις κάτι είναι να πάς σε μια Σχολή, να πάρεις βάσεις, ενώ ταυτόχρονα, για την πάρτη σας ζητάτε το καλύτερο τη στιγμή που αποδέχεστε να βάζετε στην ίδια μοίρα το γνήσιο με το ντεμέκ. Και μιλάτε ότι εγώ ισοπεδώνω τα πάντα? και είμαι ο κολλημένος? Κάνεις λάθος καμπέρω, εσύ τα ισοπεδώνεις όλα. Γι αυτό απολάμβάνουμε την μετριότητα σ αυτή τη χώρα! Περνάει ο έλληνας έξω απο μια διαφημιστική και γίνεται γραφίστας, παίρνει ο άλλος έναν υπολογιστη για να ψολάρει στο facebook, ε, σου λέει δε πετάω και το Κορέλ πάνω να βγάλω και κάνα φράγκο...
Αν τα μπορούμε όλα τόσο καλά γιατί τρωμε σκ*τά εδώ και 2 χρόνια μου λες? Με τον ίδιο τρόπο κάποιοι πίστεψαν ότι μπορούν να κυβερνήσουν, με το ίδιο εντάξει που λέτε και σεις στον οποιοδήποτε που πλασάρεται ως κάτι.
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 16.04.11, 9:51 am

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων