Εκτύπωση 1.70χ250

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Εκτύπωση 1.70χ250

Δημοσίευσηαπό sophiats » 19.10.11, 2:40 pm

Καλησπέρα σας,

Εχώ μία φωτογραφία διαστάσεων 50χ70 στα 300dpi. Αυτή την εικόνα πρέπει να την εκτυπώσω σε διάσταση 1.70χ250 και να προσθέσω κάποια vector στοιχεία επάνω και επείτα να την στείλω για εκτύπωση. Δεν εχω ξαναδώσει για εκτύπωση εικόνα σε τετοιές διαστάσεις και φοβάμαι οτι θα "σπασει" και θα φαίνεται άσχημα. Υπάρχουν τπτ τρικ? ή καποιο process που χρησιμοποιείτε εσείς και σας βοηθάει? Οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα πολυ.

Να είστε καλα
sophiats
Member

Re: Εκτύπωση 1.70χ250

Δημοσίευσηαπό mari0s » 19.10.11, 3:52 pm

Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα αμα είναι εντάξει η φωτογραφία. Σίγουρα τα vector δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Άμα ήμουν στη θέση σου για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα τύπωνα ένα κομμάτι για να έβλεπα το αποτέλεσμα. Άμα το δώσεις έξω για τύπωμα ζήτα τους ένα δείγμα και καλά για να δείς και με τι ποιότητα δουλεύουν. Μπορεί το αρχείο σου να είναι καλό και αυτοί να σου τυπώσουν με χαμηλή ποιότητα.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό sophiats » 19.10.11, 4:14 pm

Ναι για τα βεκτορ δεν αγχωνομαι, η φωτογραφία με ανησυχει πολυ θα ελεγα. Τι μορφή αρχειου θα ήταν καλύτερο να στείλω για εκτυπωση? σε ευχαριστω
sophiats
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 19.10.11, 4:50 pm

Για μεγάλη ανάλυση θα το σώσεις σε tiff χωρίς συμπίεση και το χρωματικό μοντέλο να είναι CMYK.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό sophiats » 19.10.11, 5:31 pm

Σε ευχαριστώ παρα πολυ. Σε περιπτωση που σπασει η εικονα, θα πρότεινες να κάνω κάτι?

συγνωμη σε εχω πρηξει στην ερωτηση.
sophiats
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 19.10.11, 6:16 pm

Νο problem για τις ερωτήσεις. Ελπίζω να βοηθάω.
Δεν πρόκειτε να σπάσει η εικόνα αμα είναι στα 300 dpi μην το φοβάσαι αυτό. Η μεγεθυνση που κάνεις στο αρχικό αρχείο δεν είναι και τεράστια. Την τριπλασιάζεις περίπου. Δεν είναι τόσο μεγάλη αλλαγή. Θα υπάρχει σίγουρα μια αλλοίωση αλλα όχι δραματική. Πρόσεξε όμως...αμα την έχεις κατεβάσει απο το net και ήταν στα 72dpi και συ την μετατρέπεις σε 300dpi δεν αλλάζει τίποτα....σίγουρα θα σου σπάσει.

Αμα σπάσει δεν μπορείς να κάνεις δυστηχώς πολλά πράγματα. Λίγες βελτιωσούλες με φίλτρα του photoshop μπορεις να πετύχεις...με κάτι filter>noise αλλα όχι πολλά πράγματα.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό sophiats » 19.10.11, 7:16 pm

Μαλιστα, οχι η φωτογραφία δεν είναι απο το ιντερνετ κ εκ του φυσικου ηταν 300dpi. Θα κανω ενα δοκιμαστικό να δω πως θα είναι και θα επανελθω δρυμιτερη.

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου.
sophiats
Member

Δημοσίευσηαπό tzertzis » 19.10.11, 8:33 pm

δε νομίζω πως χρειάζεται να μεγαλώσεις τη φωτογραφία,
εγώ θα το έστελνα σε ανάλυση από 60 ως 100 dpi ανάλογα με την απόσταση που θα βλέπει κάποιος την εκτύπωση και όχι στα 300

σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, πάρε τηλέφωνο εκεί που θα τυπώσεις να τους πεις τι μορφές αρχείου δέχονται, τι χρωματικό μοντέλο και τι προφίλ
Άβαταρ μέλους
tzertzis
Old Member

Δημοσίευσηαπό sophiats » 20.10.11, 1:41 am

Γεια σου, ναι λοιπον αυτο προοριζεται για wallpaper επιχείρησης...και ουσιαστικα θα ερχονται φατσα καρτα αλλα η πρώτη εντυπωση θα είναι απο μία αποσταση 3ων μέτρων...παντώς θα ήθελα να είναι οσο πιο καλη ανάλυση γίνεται. γιατι το να έχω βεκτορ πραγματακια επανω κ αυτο να είναι σπασμένο θα είναι κάπως άσχημο.
sophiats
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 20.10.11, 2:30 am

Σε αυτό το μέγεθος 200 ανάλυση είναι μέτρια. Αλλά 300 είναι για πολύ καλή δουλειά και 720 για να το βλέπεις από απόσταση εκατοστών. :wink: Οπότε εσύ αποφασίζεις. :wink: Εάν θέλεις στείλε μου την εικόνα να την μεγαλώσω με ένα καλό πρόγραμμα που έχω. :)

To tiff που θα σώσεις καλό θα ήταν να το κάνεις με συμπίεση LZW. Δεν θα δεις καμμία διαφορά με το μάτι αλλά το αρχείο θα γίνει αισθητά μικρότερο.

Όπως θα το βλέπεις στο Photoshop στο 100% ζουμ, έτσι και θα φαίνεται στην εκτύπωση.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 20.10.11, 2:32 am

Και κάτι ακόμα.. όταν εξάγεις το αρχείο να το αποθηκεύσεις με χρωματικό προφίλ για τα πλότερ.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.10.11, 6:51 pm

Ταπεινή μου άποψη...
Η συγκεκριμμένη φωτογραφία κατά την τελική εκτύπωση είναι σα να τη μεγαλώνεις κάτι τι παραπάνω από 3 φορές...
Για εκτύπωση η οποία πρόκειται να φαίνεται από απόσταση μέτρου τότε πολύ φοβάμαι ότι η ανάλυση της είναι ολίγον τι χαμηλή... Μπορείς φυσικά να την επεξεργαστείς λιγάκι και να ανεβάσεις αναλύσεις αλλά και πάλι ψιλορισκάρεις...
Κάνε δοκίμιο για να εξασφαλιστείς. Τύπωσε ένα μικρό κομμάτι της αρχικής φωτογραφίας σου σε κλίμακα 1:4 σε πλότερ για να δεις το αποτέλεσμα.
Από εκεί και πέρα θα δεις τι πρέπει να γίνει και πως πρέπει να κινηθείς.
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων