Θα ήθελα τη γνωμη σας για αγορα compact μηχανης

Παρουσιάσεις φωτογραφικών μηχανών αλλά και εξοπλισμός / αξεσουάρ

Θα ήθελα τη γνωμη σας για αγορα compact μηχανης

Δημοσίευσηαπό stelios8 » 01.11.11, 2:29 pm

Γεια σας.Πρωτο μου post και ο λογος που εγινα μελος στη σελιδα σας ειναι για να σας ρωτησω εσας που σιγουρα θα ξερετε πολλα παραπανω απο μενα,τί φωτογραφικη μηχανη compact να αγορασω.Διαθετω περιπου μεχρι 270 ευρω.Εχω δει μεσω internet μερικες μα δε μπορω να καταληξω.Δεν ξερω που να εστιασω.Το μεγαλο ζουμ με επηρεάζει μα δεν ξερω αν ειναι αυτός ο μοναδικος παραγοντας για μια τέτοια αγορα.
Ενδεικτικα θα σας πω ποιες μου εκαναν κλικ χωρις όμως να εχω καταληξει πουθενα.

Μια ειναι αυτη της Nikon,
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Nikon-Digital-Camera-L120-Black-1370670.htm

Mετα με συγκλονισε το τεραστιο ζουμ αυτης εδω της Olympus...
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0621182&catid=060400

Τελος σκεφτομαι να κανω την κινηση απο ebay γιατι σε μερικες περιπτωσεις η τιμη εχει τεραστια αποκλιση.Με τρομαζει μονο το θεμα της εγγυησης,αν θα εχει δλδ εγγυηση μια μηχανη που θα την αγορασω με αυτό τον τρόπο απο Αμερικη στη χωρα μας.

Ενας φιλος μου λεει με κλειστα ματια να παρω Canon ή Νikon,μετα βαζει την Olympus.Iσχυει αυτό?

Κοdac?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.564757

Eυχαριστω για την προσοχη σας!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control...
stelios8
Member

Re: Θα ήθελα τη γνωμη σας για αγορα compact μηχανης

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 01.11.11, 5:31 pm

Απο τη συγκεκριμενη κατηγορια μηχανων (bridge) δεν εχω σχεδον καμια εμπειρια, αλλα ξερω σιγουρα πως οι Nikon και Canon ειναι στη κορυφη, ειμαι και φανατικος κατοχος Nikon!

Αξιζει να ριξεις μια ματια στις panasonic lumix lx3 και panasonic lumix lx5, ειναι παρα πολυ καλες!

Τα λεφτα που διαθετεις ειναι αρκετα και μπορεις να παρεις κατι καλο, σιγουρα, απλα σκεψου τι θα ειναι καλυτερο για αυτο που θες να κανεις με τη φωτογραφικη σου. :)
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 01.11.11, 5:32 pm

Α, και, καλως ηρθες! :D
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 01.11.11, 7:38 pm

Προσωπικα και με την πολυ μικρη και ερασιτεχνικη πειρα που εχω θα ελεγα να διαλεξεις τη μηχανη με τον πιο φωτεινο φακο.
Βεβαι αυτες οι 2 μηχανες που μας δειχνεις εχουν μικρη διαφορα στη φωτεινοτητα αλλα ειναι διαφορά.
Οποτε εγω θα προτιμούσα την olympus.
Ολα τα αλλα προσωπικα και παλι λεω τα θεωρώ ανούσια :D
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 02.11.11, 4:47 am

Προσεχε ομως, εχει τεραστια σημασια το τι θελεις να κανεις με το εργαλειο που θα αγορασεις, θελεις βιντεο; θελεις νυχτερινες ληψεις; θελεις γρηγορες ληψεις; θελεις χειροκινητες ρυθμισεις; (...)
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό stelios8 » 02.11.11, 5:41 am

Καλως σα βρηκα,κυριες και κυριοι!
Τελικα αυτο το ειδος των φωτογρφικων μηχανων λεγεται bridge?Ετσι για να ξερω τί θα ζηταω...
Η panasonic lumix δε μου κανει γιατι ειπα οτι θελω μεγαλο οπτικο ζοομ.
H τεχνολογια 3D που εχει η Olympus,τι κανει ακριβως?
Τελος απο που καταλαβαινω τη φωτεινοτητα του φακου,πώς γραφεται δλδ στα χαρακτηριστικα της?

Δε τη θελω για τρελα πραγματα...Μ΄αρεσει να φωτογραφιζω εντομα...κανα τοπιο και πιο πολύ τα παιδια-δεν εχω δλδ τρελες απαιτησεις.
stelios8
Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 02.11.11, 4:00 pm

Η φωτεινοτητα του φακου εχει να κανει με τα f stops στην nikon που διαλεξες ειναι f / 3.1 - 5.8 και στην olympus f/2.9-5.7.
Οσο πιο μικρα ειναι αυτα τα νουμερα τοσο πιο φωτεινος ειναι ο φακος οποτε ο φακος της olympus ειναι λιγο πιο φωτεινος απο τον αλλο.
Για τη χρηση που τη θελεις,τη χρηση που κανουμε οι περισσοτεροι απο μας δηλαδη χρειαζεσαι οσο πιο φωτειινο φακο γιατι αν πχ φωτογραφιζεις τα παιδια σου μεσα στο σπιτι ή σε οποιονδηποτε κλειστο χώρο οπου οι συνθηκες φωτισμου ειναι χαμηλες και αν ο φακος δεν ειναι αρκετα φωτεινος τοτε θα αναγκαζεσαι να χρησιμοποιεις χαμηλοτερες ταχυτητες κλειστρου και δεν θα ειναι αρκετα καθαρες οι φωτο μιας και τα παιδια κινουντε συνεχεια ή θα ανεβαζεις το ISO με κινδυνο να εχεις θορυβο ή θα βαζεις φλας που εμενα δεν μου αρέσει γιατι χαλαει τα χρωματα.
Οποτε γι αυτο εγω λεω καλυτερα να διαλεξεις τον πιο φωτεινο.
Το ζουμ που εχουν και οι 2 ειναι παρα πολυ αλλα νομιζω οτι απο τη μεση του ζουμ και πανω θα χρειαζεσαι τριποδα ή πολυ μεγαλες ταχυτητες για να μην θολωνουν απο την κινηση του χεριου σου.
Και παλι εδω για να εχεις μεγαλες ταχυτητες θελεις ή πολυ φως ή τον φωτεινοτερο φακο που μπορεις να εχεις.
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό stelios8 » 02.11.11, 5:45 pm

Ωραια,καταλαβα...
Μηπως μπορειτε να μου εξηγησετε τωρα τί ειναι ο θορυβος στη φωτογραφια?
stelios8
Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 02.11.11, 5:55 pm

Ριξε μια ματια εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Image_noise

Και μονο τις εικονες που εχει να δεις, θα καταλαβεις!
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 02.11.11, 6:13 pm

Στις ψηφιακες μηχανες εχουμε τη δυνατοτητα με την αυξηση ή τη μύωση της τιμής του ISO να αλλάξουμε την ευαισθησία του αισθητήρα της μηχανης.
Ετσι αν θελουμε να βλαλουμε μια φωτογραφια όταν δεν υπαρχει πολύ φως τοτε ανοιγουμε τερμα το διαφραγμα ( aperture ) και υστερα ρυθμίζουμε την ταχυτητα κλειστρου τοσο ώστε να μη βγει θολο το θεμα μας λογο της κινησης του.
Αν τωρα η ταχυτητα είναι μεγαλη και η μηχανη δεν προλαβαινει να παρει αρκετο φως ετσι ώστε να βγει η φωτογραφια τοτε ειμαστε αναγκασμένοι (αν δεν θελουμε φλας ή αν το φλας δεν φτανει μέχρι το θεμα μας) να αυξησουμε την τιμη του ISO κανοντας τον αισθητήρα της μηχανης πιο ευαίσθητο στο φως έτσι ώστε με αυτό το λιγο φως που υπαρχει να βγει η φωτογραφία.
Οσο πιο πολύ ανεβαζουμε το ISO τοσο πιο ευκολα φωτογραφιζει η μηχανη μας με λιγο φως όμως αυτή η αυξηση της ευαισθησίας του αισθητήρα δημιουργεί ‘’λαθη’’ (θορυβο) που στην ουσια είναι μικρα σημαδακια στη φωτογραφια μας.
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό stelios8 » 06.11.11, 3:28 pm

Για τη Νikon coolpix P300 τι γνωμη εχετε?
Εχει f/1.8 και βιντεο 1920x1080...
Mηπως ειναι πολύ καλυτερη απο αυτες που ηθελα να παρω αρχικα?

http://www.pixmania.gr/gr/gr/09704906/art/nikon/coolpix-p300.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TVRRMU96VXlNRGs7MTMyMDU3OTQ3ODs
stelios8
Member

Δημοσίευσηαπό DesignMadness.gr » 06.11.11, 7:13 pm

Καλησπέρα stelios8. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενθουσιάστηκες από το super zoom. Με βασικό κριτήριο αυτό η olympus είναι καλή επιλογή (με σχετικά χαμηλό βάρος) αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την panasonic την FZ-100 ή την 45άρα (η οποία κυμαίνεται στο ίδιο οικονομικό επίπεδο με την olympus).
http://www.designmadness.gr/
Αρχιτεκτονική | Διακόσμηση | Μόδα | Τέχνη | Τάσεις
Άβαταρ μέλους
DesignMadness.gr
Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 07.11.11, 1:43 am

DesignMadness.gr έγραψε:Καλησπέρα stelios8. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ενθουσιάστηκες από το super zoom. Με βασικό κριτήριο αυτό η olympus είναι καλή επιλογή (με σχετικά χαμηλό βάρος) αλλά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την panasonic την FZ-100 ή την 45άρα (η οποία κυμαίνεται στο ίδιο οικονομικό επίπεδο με την olympus).

Καλησπερα, χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως αυτες οι μηχανες παρουσιασαν προβληματακια με τον θορυβο ακομα και σε χαμηλα ISO, δε θυμαμαι καλα ομως, θελει ψαξιμο...
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Δημοσίευσηαπό AlexP » 02.09.12, 4:20 pm

το ''ξεθαβω'' το θεματακι, για να πω οτι ειμαι κατενθουσιασμενη με την Panasonic Lumix LX5 που πηρα πριν 5 μηνες. Εντονο χρωμα, αυτοματη εστιαση πολυ καλη, μικρο μεγεθος (ναι κυριες μου χωραει ΚΑΙ σε τσαντακι, και ναι το μεγεθος μετραει :D ), πολυ φωτεινο φακο (πολυ ομως, νυχτα και εβλεπα!) και ωραιοτατο macro. Τα 2 τελευταια χαρακτηριστικα ηταν αυτα ηθελα πιο πολυ, για φωτος που ανεβαζω στο blog μου. την εχω ξεσκισει. Τραβαω, ξανατραβαω και δεν ''γεμιζει'', επισης η μπαταρια κραταει γερα!

Ζουμ μεγαλο ΔΕΝ εχει. (και καπακι στην οθονη της δεν εχει). αυτα!
Some live in a dream. I live in Athens, Greece.

http://theroundbutton.blogspot.gr/
http://theroundbutton.bigcartel.com
Άβαταρ μέλους
AlexP
Member

Δημοσίευσηαπό kostas_sk8 » 02.09.12, 10:24 pm

AlexP έγραψε:το ''ξεθαβω'' το θεματακι, για να πω οτι ειμαι κατενθουσιασμενη με την Panasonic Lumix LX5 που πηρα πριν 5 μηνες. Εντονο χρωμα, αυτοματη εστιαση πολυ καλη, μικρο μεγεθος (ναι κυριες μου χωραει ΚΑΙ σε τσαντακι, και ναι το μεγεθος μετραει :D ), πολυ φωτεινο φακο (πολυ ομως, νυχτα και εβλεπα!) και ωραιοτατο macro. Τα 2 τελευταια χαρακτηριστικα ηταν αυτα ηθελα πιο πολυ, για φωτος που ανεβαζω στο blog μου. την εχω ξεσκισει. Τραβαω, ξανατραβαω και δεν ''γεμιζει'', επισης η μπαταρια κραταει γερα!

Ζουμ μεγαλο ΔΕΝ εχει. (και καπακι στην οθονη της δεν εχει). αυτα!

Είναι καταπληκτική μηχανή στη κατηγορία της.
Προσωπικά η αγαπημένη μου.
Άβαταρ μέλους
kostas_sk8
Junior Member

Επιστροφή στο VII.I Φωτογραφικές Μηχανές & Εξοπλισμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων