Σχεδιασμος χαρτη

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Σχεδιασμος χαρτη

Δημοσίευσηαπό Myr » 16.05.12, 12:31 am

Ξερει καποιος να μου πει καποιον ποιο αποτελεσματικο τροπο για σχεδιαση ενος χαρτη με μονοπατια που θα υπαρχει σε εισοδο φαραγγιου. Θα εχει υπομνημα με πληροφοριες οπως : "Βρισκεστε εδω" κ θα φαινονται τα μονοπατια της περιοχης.

Εχω κανει τις εξης κινησεις:
a) στο illustrator τον χαρτη απο το google earth κ τον εχω σχεδιασει με vector

b) εχω εκτυπωσει σε κλιμακα τον χαρτη κ με διαφανεια εχω περασει τα μονοπατια κ το περιγραμμα της περιοχης με μαυρο στυλο χωρις σκιες

κ c) με διαφανεια παλι χρησιμοποιωντας ξυλομπογιες με φωτοσκιασεις

Τι θα πρεπει να κανω καλυτερο? Μηπως πρεπει να ειναι πιο αφαιρετικο χωρις πολλες σκιες κλπ?

Ευχαριστωω.. η συμβουλη σας θα με βοηθουσε!
Myr
Member

Re: Σχεδιασμος χαρτη

Δημοσίευσηαπό Arty2 » 16.05.12, 1:44 am

Νομίζω χρειάζεται μια εικόνα από το αποτέλεσμα που έχεις στα χέρια σου, ειδάλλως πάνω σε τι να σχολιάσει κανείς,, με την φαντασία του;
Άβαταρ μέλους
Arty2
Member

Δημοσίευσηαπό Myr » 16.05.12, 2:56 am

Χρειαζομαι την τεχνικη που θα χρησιμοποιουσε καποιος για να φτιαξει εναν κατατοπιστικο χαρτη απο το μηδεν τοποθετωντας και μονοπατια.

επειδη ειμαι καινουρια στο forum δεν μπορω να βρω καποιο browse μονο το img που μου θυμιζει το html αλλα φοβαμαι οτι δεν θα το καταφερω.

ο χαρτης που χρειαζομαι ειναι της Γαυδου στην Κρητη, εαν θες κ εχεις χρονο να το ψαξεις στο google Maps για να δεις πως ειναι.

Σ'ευχαριστω
Myr
Member

Δημοσίευσηαπό Arty2 » 16.05.12, 4:32 am

Δεν έχει σημασία το ποιο μέρος απεικονίζεις σε ένα χάρτη, όλη η γη έχει δρόμους, θάλασσες, ποτάμια, δάση κ.ο.κ., επομένως το να μας πεις πως πρόκειται για την Γαύδο δεν βοηθά.

Για να είναι χρήσιμος ένας χάρτης, χρειάζεται να έχει την γεωγραφία που θες να απεικονήσεις υπό κλίμακα, να υπάρχει ένα κλιμακόμετρο ώστε να μπορεί κανείς να οπτικοποιήσει αποστάσεις, ένδειξη προσανατολισμού, κατάδειξη τοποθεσιών (βουλίτσες και ονομασίες).

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει τεχνική, υπάρχουν επιλογές, στυλιστικές, εικαστικές, ονόμασέ τες όπως θες. Το να ζητάει κάποιος τεχνική για να φτιάξει χάρτη μου ακούγεται σαν να ρωτάει πως να ζωγραφίσει ένα μήλο.

Από τη στιγμή που έχεις κάνει, όπως είπες, το υπόβαθρο σε Illustrator από δορυφορική φωτογραφία, κατέχεις το τεχνικό μέρος και ζητάς σχόλια για το εικαστικό, οπότε νόημα έχει μόνο να μας δείξεις κάποια φωτογραφία ώστε να μπορεί κανείς να σχολιάσει πάνω σε συγκεκριμένα πράγματα.
Μην μπερδεύεσαι για το πως θα εμφανίσεις φωτογραφία σε αυτό το forum, ένα link από το http://tinypic.com αρκεί.
Άβαταρ μέλους
Arty2
Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων