PrintMasters ... αυτοί που ξέρουν από εκτύπωση εντύπων ...

Δελτία τύπου και ενημέρωση σχετικά με τεχνικές, εκπαιδευτικές και λοιπές συμβουλευτικές υπηρεσίες (consulting, service κλπ).

Re: PrintMasters ... αυτοί που ξέρουν από εκτύπωση εντύπων ...

Δημοσίευσηαπό typografika » 04.07.12, 11:35 am

Αστραπιαία το έκανες το site και δεν ρώτησες τους τυπογράφους! είναι ξεκάθαρο.
Sorry αλλά οι απαντήσεις που δίνεις δίχνουν άγνοια για το δημιούργημα σας.

Θα ήθελα πολύ να ξέρω το background του printmaster. Είναι τυπογράφος; ήταν; γραφίστας;
Με ποιο δικαίωμα θα βάλεις ολόκληρο κλάδο να ανταγωνίζεται ανελέητα για 2 δουλείες;
Με ποιο δικαίωμα θα μας κρίνετε;
Ποιοι είστε και από που;
Εχεις ήδη διαχωρίσει το κλάδο σε καλούς και κακούς!
Ο "Χάλιας" δεν είναι παράνομος, και έχει λόγο ύπαρξης που ούτε κατα διάνοια δεν καταλαβαίνεις ότι απλά έχει ΑΛΛΟ TARGET GROUP. Αλλά με τα νέα δεδομένα σας πρέπει να σας παραδόσει τα κλειδιά του τυπογραφείου του.

Ειναι άκρως αντιεπαγγελματικό, άκρως δυσφιμιστικό, άκρως .....εκνευριστικό να θέλουν να με κρίνουν όποιος και αν είναι (ξαναρωτάω ποια η σχέση σας με το κλάδο;) Πόσα χιλιάδες ευρώ επενδύσατε σε μηχανήματα; Μήπως 300.000 και κερασάκι στη τούρτα έναν κριτή.

Λοιπόν τέλος, όποιος είδε το τυράκι να δεί και τη φάκα. Αν είμαι χάλιας δικαίωμα μου βλέπεις; Εγώ δεν μπήκα στο σπίτι κανενός να κάνω το τροχονόμο και να κρίνω ποιος θα μπαίνει και ποιος θα βγαίνει.

Κάντε ότι θελετε... και όπως είπε ο vasos υπάρχουν πολλοι που θα ήθελαν να μας βγάλουν τα μάτια.

Καλη τύχη στα μέλη σας που θα σκοτώνονται να τυπώσουν για ένα ευρώ κέρδος!

Και μια τελευταία συμβουλή. Επιτέλους επενδύστε στην επιχειρηματικότητα / ταλέντο σας με ευρώ για να πέσουν στην αγορά.. όχι με αέρα και στα κορμιά των άλλων. Απλό.

Και ειλικρινά γιατί μόνο λίγοι αντιλαμβάνονται την φρικαλεότητα του site. Μήπως δεν τους ακουμπά; ίσως.

Αλλά θα βάλω τα γέλια όταν κάποιος χρείαζεται μια κορυφαία εκτύπωση αλλά έχει τσιμπήσει απο τις τιμές και έχει επιλέξει φωτοτυπίο. Να δώ εκεί ποιός έχει δίκιο;
Ο πελάτης που έκρινε την ανάθεση με λάθος κριτήρια; ή ο φωτοτυπάς που απλά έγινε χώμα και προσπάθησε να βγάλει 5 ευρώ από μια δουλεία των 500 ευρώ. Ερε γέλια.

Πραγματικά ας σοβαρευτούμε.
Άβαταρ μέλους
typografika
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 04.07.12, 12:27 pm

kosbarts έγραψε:Κλήμη καλημέρα.

Παρακολουθώντας τα posts αρκετό καιρό, θα έλεγα ότι η αναλογία μπράβο/ξεκατινιάσματος είναι 1/10. Ο printmasters δε ζήτησε από την αρχή το μπράβο κανενός. Μια κριτική ζήτησε. Κριτική προφανώς με λογικά επιχειρήματα, που στις περισσότερες απαντήσεις εδώ μέσα έλειψαν παντελώς. Αντίθετα, ο ίδιος υποστήριξε με επιχειρήματα την προσπάθεια που κάνει.

το εχουν αυτο το κακο οι διαλογοι. δεν τους ελεγχεις, εκτος και εαν ο vassos εχει δικιο
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Georgegd » 04.07.12, 2:04 pm

Αγαπητοί "Print Masters",

Εσκεμμένα ή όχι το post σας εξελίσσεται σε ένα από τα πιο όμορφα Troll / Flame post στο VCDC. (αν και έχετε πολλά ψωμιά ακόμα για να ξεπεράσετε κάποια :lol: )

Πέρα από την πλάκα αλλά πάντα με δώσεις χιούμορ έχω να πω:

1. όταν κάνεις ένα post σε Visual ΚΟΥΜΟΥΝΙcation :dance club οφείλεις να σκεφτείς τις πολλές αρνητικές κριτικές για το post σου και όχι αμέσως να πας να τις δικαιολογήσεις. Πες τι γνώμη σου αλλά άκου! Όταν ακούς μαθαίνεις και έτσι παίρνεις level up! Εσύ μπορεί να είσαι ο πιο σωστός άνθρωπος του κλάδου αλλά οι πράξεις και οι ιδέες σου να φέρνουν αντιδράσεις. Οπότε:
α. ή δε σε νοιάζει τι θα πει ο κόσμος εδώ οπότε μην απαντάς καθόλου να τελειώνει και η συζήτηση (ελεύθερη αγορά έχουμε κάνουμε ότι μας καπνίσει)
β. σε νοιάζει τι λένε οπότε κάθεσαι και ακούς τις απόψεις τους.

2. Δε νομίζω να χρησιμοποιήσω ποτέ την υπηρεσία σας (με κάθε επιφύλαξη) γιατί:

α. Για έναν επαγγελματία, θεωρώ ότι η εύρεση συνεργατών είναι θέμα εξέλιξης και ζωτικής σημασίας. Χρειάζεται να τρέξεις, να ψάξεις, να κάνεις λάθη να, να, να, να και τελικά να μάθεις από όλο αυτό ώστε να βρεις συνεργάτες και ξέρεις σε ποιον θα πήγαινες πότε και γιατί.
Δε βλέπω να με βοηθάς σε αυτή τη διαδικασία! Το να μου πει το site σου ότι αυτός είναι
σούπερ για μένα μπορεί να είναι σούπα για πάρα πολλούς λόγους και όχι για λόγους ποιότητας... Ακόμα και να υποθέσουμε ότι βρίσκεις τους πιο Super Print Master τυπογράφους της Ελλάδας, με τους άλλους που δεν είναι καλοί τι κάνεις? βοηθάς να χαντακωθούν? κάποιο επαγγελματίες που δεν είναι καλοί σαν άλλους και θέλουν να γίνουν πως θα τους βοηθήσεις? με ένα καρτέλ από τους τοπ που μάχονται για το χαμηλότερο κόστος? Δεν Νομίζω Τάκη... δεν είμαι απόλυτος απλά προβληματίζομαι!

β. Πραγματικά τώρα. Πιστεύεις ότι αυτή η ιδέα μπορεί να πετύχει και να βοηθήσεις όλο τον κλάδο και θεωρείς ότι το site σου αντιπροσωπεύει αυτή την προσπάθεια? Έχει γίνει η ανάλογη έρευνα σε σχεδιασμό και λειτουργία για ιστοσελίδα ενός προϊόντος που αφορά άμεσα Γραφίστες, Τυπογράφους και γενικά τις Γραφικές Τέχνες και μου παρουσιάζεις αυτό? και εγώ μετά πρέπει να γραφτώ και να γίνω αγοραστής ή τυπογράφος? Συγνώμη αλλά δε νομίζω! για μένα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ περισσότερο.
> Βγάλτε τις φωτογραφίες που θυμίζουν banner στο πλαϊνό του Hotmail για να χάσεις κιλά,
> βάλτε κανένα γραφικό της προκοπής ή κάποιον άνθρωπο να σχεδιάσει τίποτα
> κάντε καμιά έξυπνη παρουσίαση για το τι υπηρεσία είναι αυτή και όχι κείμενα τελεμάρκετινκ και βίντεο από windows movie maker με καρτέλες power point
> κάντε μια έρευνα γενικά πως θα προωθήσετε αυτό που πάτε να κάνετε.

δώστε λίγη αγάπη στην επιχείρηση που πάτε να ανοίξετε και τότε ίσως να σας δώσουν και οι άλλοι την αγάπη που περιμένετε!

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια και σας εύχομαι το καλύτερο, χωρίς ειρωνεία!
Θεωρώ πάντως ότι θέλετε τρελή δουλειά για να ονομάζεστε και Print Masters!
Georgegd
Member

Δημοσίευσηαπό typografika » 04.07.12, 6:37 pm

Και να σου πω και το άλλο...

Εγώ κατάλαβα γιατί ο όρος " να μην έχουν τμήμα σχεδιασμού ".

Είναι απλό αφού μάλλον είσται κάποιο δημιουργικό γραφείο ή γραφίστες, ναι είναι λογικό να βγάλετε την ουρά σας απέξω.
Διαχωρίσατε καλά καλά το συμφέρον σας και παίζετε με την τύχη των άλλων.
Γιατί να πειραχτεί ο σχεδιασμός;
Ποιος ο λόγος να μην υπαρχει τμήμα σχεδιασμού;
Αρά κύριοι βάλτε στο παιχνίδι και το δικό σας κομμάτι να βαθμολογηθεί και τότε μάλιστα!

εμά πια ...
Άβαταρ μέλους
typografika
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 04.07.12, 10:12 pm

νομιζω οτι ειμαι αντικειμενικος οταν λεω τα παρακατω:

-η αγορα ειναι ελευθερη.
-δεν υπαρχει κλαδος στον καπιταλισμος, αλλα ετησια εσοδα. σε αυτο το σημειο μπορει να ξεκινησει μια ατερμονη συζητηση με τους γραφιστες και τις χρεωσεις 'σχεδιασμου' των τυπογραφειων.
-το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βρει ενα κοινο - το ποιο κοινο ειναι ενα αλλο ειδους συζητηση. πιστευω, το κοινο που συνηθως δεν εδινε παραγγελιες στους γραφιστες ή συνηθως τους εδειχνες την πορτα.
-ποιο το αποτελεσμα; πιστευω, ακριβως οπως και τα αντοιστιχα site για γραφιστες: μαζεψαν ενα κοινο που πληρωνει χαμηλα ποσα για χαμηλη ποιοτητα, δηλαδη: η αποδοση ειναι ελαχιστη.
-θα κανει ζημια στο κλαδο των τυπογραφων; το παιχνιδι λεγεται ενταση κεφαλαιου και ολοι οι παιχτες ειναι ψαρακια που καποιος τους ειπε οτι ειναι μεγαλοκαρχαριες.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 07.07.12, 5:17 am

Καλημέρα,

επισηνάπτω την αίτηση προσφορά που τους έστειλα και τις προσφορές που έλαβα και μπορώ να πω ότι στην μια προσφορά οι τιμές είναι πάρα πολύ χαμηλές. Την ποιότητα όμως δεν μπορώ να την εξασφαλίσω αλλά ούτε γνωρίσω τι εγγύηση μπορώ να έχω αν γίνει λάθος από την πλευρά του τυπογραφείου.

Κλικ για μεγένθυση
Εικόνα

Κλικ για μεγένθυση
Εικόνα
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 07.07.12, 9:50 am

Καλημερα,

Νομίζω ότι η τιμή είναι του πρώτου είναι σωστή (χωρίς να την θεωρώ χώμα).

Η τιμή του δεύτερου είναι "αλλά ντάλα". Προφανώς θεώρησε οτι θέλεις να φτιάξεις 8σέλιδο κλειστο Α3 κ ανοικτό Α4, αν και πάλι, είναι τσιμπημένη η τιμή που έδωσε. :mrgreen: :mrgreen:

...ολα αυτά βέβαια χωρίς να έχω ιδέα τι ποιότητα προσφέρει ο καθένας τους, και φυσικά, αν κατάλαβα καλά την περιγραφή. :shifty
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό motormount » 07.07.12, 11:36 pm

*** Και γιατί να μην έχουν τμήμα σχεδιασμού;
>>> απλά, γιατί πολλοί γραφίστες μου είπαν ότι δεν είναι θεμιτό ... γιατί ενώ δίνουν δουλειές σε τυπογραφεία, δεν είναι σωστό τα τυπογραφεία να παίρνουν τις δικές τους ... απορώ για το ερώτημα ???

Γιατί δεν ρώτησες και μερικούς τυπογράφους;

Η διαφημιστική γιατί δηλαδή είναι θεμιτό να έχει και ο τυπογράφος δεν μπορεί;

Διαβάζεις για μαγαζιά με 30 ανθρώπους καθαρά σχεδιαστικό τμήμα,που προσφέρουν ανώτερες υπηρεσίες στους πελάτες τους και για αυτό επιβιώνουν και αναπτύσσονται-όχι εδώ-αλλά εσύ μίλησες με πολλούς γραφίστες και επειδή θεωρούν αθέμιτο να προσφέρει ο τυπογράφος σχεδιαστικές υπηρεσίες τους βγάζεις από τη λίστα...

Μια πρόταση για βελτίωση λοιπόν είναι να συμπεριλαμβάνονται και τα μαγαζιά που προσφέρουν σχεδιαστικές υπηρεσίες για να έχει και λόγο ύπαρξης το site σου σε κάνα πεντάρι χρόνια που τα περισσότερα μαγαζιά που δεν θα προσφέρουν και σχεδιαστικές
υπηρεσίες θα τα έχουν φάει οι μεγάλοι,το w2p και η μαρμάγκα!

:wink:
Άβαταρ μέλους
motormount
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 08.07.12, 6:05 pm

Δεν μας είπε κανείς πως εξασφαλίζουν την ποιότητα.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό PrintMasters » 08.07.12, 6:20 pm

... δύο – τρεις μέρες έλειψα και έγινε χαμός ...
... τι δημοφιλές post είναι αυτό !!!
... μάλλον το θέμα ενδιαφέρει !!!
... μήπως πράγματι πετύχαμε φλέβα ???

Ασημακόπουλε ... ξενιτεύτηκες ???
Στο vcdc, το 2009 που γράφτηκες, δηλώνεις από Αίγιο, και στο printmasters το 2012 δηλώνεις από ... Καρλσρούη ??? Πως είναι τα πράγματα εκεί ???

Πάντως, αν είχες ερωτήσεις περί ποιότητας και εγγυήσεων μπορούσες να μας ρωτήσεις ... δεν ήταν ανάγκη να αναρτήσεις τις οθόνες από το site … υποψιάζομαι ότι μπήκες για παιχνίδι και δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη να τυπώσεις το 8σέλιδο ... παρόλα αυτά 2 τυπογραφεία έκαναν τον κόπο και απάντησαν με προσφορά ... ενδεικτικό ότι το σύστημα λειτουργεί καλά ...

Στους όρους που αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου σημειώνεται ότι :
Απαγορεύεται η αναδιανομή, η τροποποίηση, η μεταβίβαση, η αναμετάδοση με κάθε τρόπο των περιεχομένων του ιστότοπου, για δημόσιο ή εμπορικό σκοπό.
Όχι τόσο για να τηρήσουμε τους όρους, όσο επειδή οφείλουμε να προστατεύσουμε τα τυπογραφεία μέλη του printmasters από αγοραστές που τους ταλαιπωρούν με προσφορές ανύπαρκτων εντύπων, αποφασίσαμε να απενεργοποιήσουμε το λογαριασμό σου και το συγκεκριμένο αίτημα ...

Ευχαριστώ που επέλεξες το printmasters έστω και για έλεγχο τιμών
(θα ήθελα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα στο mail που δήλωσες κατά την εγγραφή σου αλλά προτίμησα την οδό της δημοσιοποίησης ... άλλωστε δεν την επέλεξα εγώ)

Τώρα, όσο για τις τιμές που έλαβες στον προσωπικό λογαριασμό που διατηρούσες στο printmasters θα πρέπει να σου πω ότι βασίζονται σε λάθος προδιαγραφές που έδωσες κατά τη σύνταξη του αιτήματος ... ζητάς 8σέλιδο – τετράπτυχο, δηλώνεις διαστάσεις 41,8Χ29,7 – 10,5Χ29,7 (οι οποίες συμφωνούν με το 8σέλιδο) και παρακάτω δηλώνεις: ΔΙΠΛΩΜΑ: 4σέλιδο ...
Οφείλω να αποδώσω respect στον topaz γιατί αντιλήφθηκε σωστά το λάθος σου ... ο ένας τυπογράφος μου ζήτησε να ακυρώσω την προσφορά του (ώστε να μπορεί να κάνει καινούργια) γιατί έδωσε τιμή για 8σέλιδο αποτελούμενο από δύο 4σέλιδα με καρφίτσα ...

Σχετικά με την πρόταση να συμπεριλάβουμε και τυπογραφεία που προσφέρουν υπηρεσίες σχεδιασμού εντύπου, πρέπει να σας πω ότι ήδη το εξετάζουμε, μιλώντας με κάποια από αυτά ...

Τέλος, για την ποιότητα των εντύπων και τις όποιες εγγυήσεις από την πλευρά των τυπογραφείων του printmasters, θα μου επιτρέψετε να απαντήσω σε επόμενο post …
PrintMasters
Member

Δημοσίευσηαπό PrintMasters » 08.07.12, 7:26 pm

ΠΕΡΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ & ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΤΩΝ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΩΝ ΤΟΥ PRINTMASTERS

Παρακάτω παραθέτω κάποια στοιχεία που θεωρώ χρήσιμα στη δημιουργία καλύτερης εικόνας:

*** τα τυπογραφεία του printmasters έχουν μέγεθος, με βάση τον τζίρο τους, από €1 εκ ως €3 εκ ...

*** στο πελατολόγιο τους υπάρχουν επιχειρήσεις που από το όνομα τους και μόνο θα έλεγε κανείς ότι είναι απαιτητικές, ως προς τις εκτυπωτικές τους ανάγκες, την ποιότητα των εντύπων και την αξιοπιστία του συνεργάτη – τυπογράφου ... επιχειρήσεις που αν ήμουν γραφίστας θα έκανα κολοτούμπες για να τις έχω πελάτη ...

*** τα τυπογραφεία του printmasters έχουν ιστορία, με βάση το έτος ίδρυσης, από 40 χρόνια και πάνω ... σε όλα τα τυπογραφεία που είναι μέλη σήμερα – και όταν λεω σε όλα, εννοώ σε ΟΛΑ – υπάρχει μέσα η δεύτερη γενιά τυπογράφων ... σε κάποια από αυτά βρίσκει κανείς και την τρίτη γενιά ... τα εγγόνια των ιδρυτών παππούδων τυπογράφων ...

*** τα πρώτα τυπογραφεία στα οποία απευθυνθήκαμε για να γίνουν μέλη του printmasters, πριν συμφωνήσουμε και κάνουν την εγγραφή τους, ζήτησαν μια και μόνη προϋπόθεση: όσα τυπογραφεία γίνουν μέλη στο μέλλον να έχουν ασφαλιστική και φορολογική ενημερότητα ... όχι για να δούμε αν είναι εντάξει με τις υποχρεώσεις τους προς το κράτος ... έχει αποδειχθεί ότι επιχειρήσεις που δεν πληρώνουν φόρους και ΙΚΑ αργά ή γρήγορα καταρρέουν και μέσα σε αυτόν τον πανικό τους, κάνουν αθέμιτο ανταγωνισμό ... το εντυπωσιακό ήταν ότι όλα – μα ΟΛΑ – τα τυπογραφεία συμφώνησαν ότι αυτή η προϋπόθεση για την εγγραφή μέλους, είναι σωστή ... τόσο για τους τυπογράφους όσο και για τους πελάτες ...

Αν κάποιος δεν μπορεί να εμπιστευτεί ένα τυπογραφείο που κάνει – περίπου - €1,5 εκ το χρόνο σε έντυπα, που έχει – περίπου - 50 χρόνια εμπειρίας και ζηλευτό πελατολόγιο, που πληρώνει την ασφάλιση του προσωπικού του και τους φόρους του, πραγματικά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο ...

Προσωπικά, θεωρώ ότι τα δύο ισχυρότερα πλεονεκτήματα του printmasters είναι:
*** τα ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΑ του
*** η δυνατότητα βαθμολόγησης ... μετά από κάθε εκτυπωτική συνεργασία το τυπογραφείο βαθμολογεί τον πελάτη και ο πελάτης το τυπογραφείο ...
PrintMasters
Member

Δημοσίευσηαπό PrintMasters » 08.07.12, 10:01 pm

(... και να σκεφτεί κανείς ότι ήταν μόνο ένα ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ...)

Η εμπειρία αυτή μέσα από τις σελίδες του vcdc ήταν χρήσιμη ... κλείνοντας αυτό το κεφάλαιο, νοιώθω ότι πρέπει να γράψω δυο λόγια ακόμα, κάνοντας – ίσως – κατάχρηση του δικαιώματος που μου δίνει η υψηλή δημοτικότητα του post ...

Από τις προηγούμενες τοποθετήσεις που διάβασα θέλω να σταθώ σε αυτή του Georgegd, που πραγματικά ξεχώρισα και να συμφωνήσω με όλα όσα σημειώνει ... κυρίως συμφωνώ και παραδέχομαι ότι από πλευράς αισθητικής η εμφάνιση του site είναι φτωχή ... αλλά ...

THIS IS A ZERO BUDGET PROJECT

Αυτή η προσπάθεια ξεκίνησε ως μια απλή ιδέα, γεννήθηκε με αγάπη, μεγάλωσε με ξενύχτι και ενηλικιώθηκε με ρούχα δανεικά ... δυστυχώς, στην παρέα μας, δεν υπάρχει γραφίστας να φροντίσει τα ενδυματολογικά μας ... έτσι απευθυνθήκαμε σε 4 γνωστούς μας, με τους οποίους είχαμε το θάρρος να ζητήσουμε να βοηθήσουν ... από αυτούς οι 3, μόλις άκουσαν ότι δεν υπάρχει σέντσι, εξαφανίστηκαν ... από τον 4ο ακόμα περιμένουμε κάποια ιδέα ... στο τέλος, παρουσιάστηκε μια κοπέλα που είχε το φιλότιμο να ασχοληθεί και να μας φτιάξει το slideshow της κεντρικής σελίδας ... έτσι, αποφασίσαμε να δώσουμε το βάρος σε λειτουργικά θέματα και να πιάσουμε την αισθητική αργότερα ...

Νομίζω όμως ότι τώρα είναι η καταλληλότερη ώρα ... το vcdc είναι ο χώρος που συχνάζουν οι καλύτεροι γραφίστες ... είναι το σωστότερο σημείο για να ζητήσουμε βοήθεια ... για εσάς η αισθητική αναβάθμιση ενός site είναι παιχνίδι ... ίσως μάλιστα είναι η καλύτερη στιγμή εν όψει καλοκαιρινής περιόδου ...

... εδώ είμαστε λοιπόν ... όποιος μπορεί και θέλει, ας βοηθήσει ... ακόμα και με ένα λογότυπο, ένα νέο slideshow, κάποιο «γραφικό της προκοπής» που λεει και ο Georgegd ... σε αντάλλαγμα δεν έχουμε κάτι άλλο από αγάπη ... το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να τη δείξουμε είναι να σημειώνουμε σε εμφανές σημείο ότι πχ «Το λογότυπο του PrintMasters φιλοτεχνήθηκε και σχεδιάστηκε από τον/την ... ... ... ... ...» Ευχαρίστως να μιλήσουμε και για ανταποδοτική προβολή με κάποιο banner αν είναι κάτι που ενδιαφέρει ...

Το printmasters είναι μια προσπάθεια φιλότιμη, ειλικρινής και τίμια ... ίσως αυτά είδαν οι τυπογράφοι που αποφάσισαν να μας εμπιστευτούν και προσφέρθηκαν να βοηθήσουν – κάποιοι από αυτούς πολύ ενεργά, παρόλο που ουσιαστικά δεν είχαμε τίποτα άλλο να τους δώσουμε πέρα από μια ιδέα ...
Χρήσιμη ή όχι ???
Μένει να αποδειχτεί.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!
Υγεία σωματική και πνευματική ... ξεκούραση και περισυλλογή για να τη βγάλουμε καθαρή το χειμώνα που έρχεται!

ΥΓ: όποιος ή όποια θέλει να βοηθήσει ας στείλει mail στο info του printmasters ... πιστεύω ότι θα βρεθούν πρόθυμοι γραφίστες να βοηθήσουν και κάποια στιγμή να λέμε «αυτό το έφτιαξε μια φίλη γραφίστρια» ... «με αυτό μας βοήθησε κάποιος φίλος γραφίστας» ... και όταν λέμε φίλος, εννοούμε φίλος ... όχι facebook-φίλος ... είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα μας δοθεί η ευκαιρία να ανταποδώσουμε τη φιλία σας ...

ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ...
PrintMasters
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.07.12, 1:20 am

Καλησπέρα,

Λυπάμαι πολύ για την πονηρή σκέψη που έκανες για μένα. Δεν φαίνονται όνομα τυπογραφείων και άλλα στοιχεία εδώ που έβαλα στο vcdc παρά μόνο την προσφορά που ζήτησα την οποία ΕΓΩ την έγραψα οότε μπορώ να την παρουσιάσω όπου θέλω και οι προσφορές δείχνουν όπως είπα μόνο ποστότητα και τιμές και ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. Και το ανέρτησα εδώ για να δείξω σε μερικούς ότι μέσω συτής της σελίδας μπορεί να έχει κάποιος όντως χαμηλές τιμές. Αν ρωτήσεις τα άτομα εδώ για μένα θα καταλάβεις ότι ότι κάνω εδώ δεν είναι για πονηρό σκοπό έτσι όπως το έθεσες. Κοίταξε και το σχόλιο μου άλλωστε όταν σου την έπεσαν μερικοί. :wink: Θέλω πραγματικά να τυπώσω ένα τέτοιο φυλάδιο αλλά δεν ξέρω αν θα έχω ποιότητα εκτύπωσης σε μένα που δεν είμαι ο φτασμένος γραφίστας και δεν είμαι διαφημιστική εταιρεία. Μου είχε τύχει να τυπώσω σε μεγάλη εκτυπωτική εταιρεία πριν χρόνια με πολύ αξιοόλογους πελάτες αλλά σε μένα δεν έδωσαν σημασία και ούτε ακούστηκα όταν δεν αναγνώρισαν το λάθος τους οπότε έδωσα το αρχείο σε άλη εταιρεία πολύ μικρότερη και η δουλειά μου έγινε μια χαρά. Και όταν μιλάω για λάθος μιλάω όχι αν χτύπησε κάποιο αρχείο αλλά το κόψιμο είχε γίνει στραβά. Οπότε για μένα δεν έχει σημασία τόσο ο τζίρος τους αλλά η ανθρωπιά τους.

Εκεί που τυπώνω τώρα για την προσφορά που ζήτησα μου έδωσαν τις ακόλουθες τιμές:

1000 τεμάχια -> 270 ευρώ
2000 τεμάχια -> 310 ευρώ
5000 τεμάχια -> 430 ευρώ

Πάντα Αιγιώτης νιώθω γι' αυτό το φόρουμ είχα γράψει Αίγιο.
Στην σελίδα σου όμως έγραψα την διεύθυνση και την πόλη που θα ήθελα να μου έρθουν τα φυλάδια.

Αν διώχνεται έτσι τον κόσμο επειδή νομίζετε τότε λυπάμαι.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.07.12, 1:27 am

... και κάτι ακόμα. έκανα την ερώτηση περί ποιότητας εδώ στο φόρουν στο δικό σου θέμα επειδή θεώρησα ότι η απάντηση θα ήταν προς δικό σου όφελος και καλής διαφήμισης για σένα. Και καλό μια τέτοια απάντηση θα είναι να υπάρχει εδώ σε ένα τέτοιο φόρουμ που μπαίνουν φραφίστες.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.07.12, 1:33 am

Μιας που ανέφερες τους όρους κανονικά τότε δεν θα έπρεπε να πεις την πόλη την οποία μένω στην Γερμανία. Εγώ δεν έδωσα προσωπικά στοιχεία κανενός εδώ στο φόρουμ.

Και για να δοκιμάσω την ποιότητα εγώ προσωπικά θα έστελνα κάτι δικό μου πρώτα για εκτύπωση όπως επαγγελματικές κάρτες και θα προτιμούσα μετά να συνεργάζομαι με την ίδια εκτυπωτική εταιρεία.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 09.07.12, 1:37 am

Ορίστε και αυτό που είχα γράψει

theoasim έγραψε:Δεν ενόχλησε κανέναν άμεσα ο άνθρωπος και αμέσως να τον φάνε. Φαντάσου να έκανε κάτι άμεσα σε κάποιον. :wall :wall :wall :wall :wall

Δεν σας αρέσει κάτι που έχει γράψει κάποιος;... Φυσικά έχετε την ελευθερία του λόγου να εκφραστείτε αλλά με τρόπο ώστε να μην τον προσβάλετε. Έχουν μπερδέψει μερικοί την δημοκρατία με το θράσσος.

Και που είσαι ακόμα Μάριε... Και τώρα έχουν δικαιολογία την οικονομική κρίση για τέτοιες συμπεριφορές.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό PrintMasters » 09.07.12, 1:17 pm

Αγαπητέ Θεόδωρε,

Να με συγχωρείς αν παρερμήνευσα τις προθέσεις σου. Ο λογαριασμός σου λειτουργεί κανονικά, αν αυτό αποκαθιστά την αδικία μας.

Σε περίπτωση που πράγματι θέλεις να τυπώσεις το συγκεκριμένο 8σέλιδο, θα ήθελα να λάβεις υπ’ όψιν τα εξής:
- Θα πρέπει να ξανασυντάξεις αίτημα κοστολόγησης, επιλέγοντας το δίπλωμα που θέλεις
- Η περιοχή παράδοσης επιλέγεται στο αίτημα κοστολόγησης και όχι στο αίτημα εγγραφής μέλους. Συνεπώς στο νέο αίτημα πρέπει να επιλέξεις σωστά και την περιοχή παράδοσης. Για περιπτώσεις σαν τη δική σου δημιουργήσαμε μια νέα επιλογή: «από το τυπογραφείο (για παραδόσεις εκτός Αττικής)» για αποστολή και παράδοση με έξοδα του Αγοραστή εντύπων.

Πάντως, για περιστατικά σαν αυτό που αναφέρεις, ότι το τυπογραφείο που συνεργάστηκες δεν σε πρόσεξε και δεν παραδέχτηκε το λάθος του στο κόψιμο, φτιάξαμε τη βαθμολογία.

Για ότι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μας στο info του printmasters.
PrintMasters
Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 09.07.12, 1:42 pm

Aγαπητέ PrintMasters το έχετε ψάξει νομικά το θέμα;
Έχω την αίσθηση ότι από κάπου μπάζει...
Βάση με προσωπικά δεδομένα κλπ.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 09.07.12, 3:05 pm

theoasim έγραψε: αλλά το κόψιμο είχε γίνει στραβά.

Κακώς τα παρέλαβες. Τώρα αν το κατάλαβες εγκαίρως και μίλησες με τον τυπογράφο και σου είπε "σουξου μουξου", ποιος ήταν αυτός; Στείλε μου PM plz... Για να είμαι ειλικρινής, μόνο σε έναν πάει το φτωχό μου μυαλό. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Εγώ όσες φορές μου έχουν τύχει τέτοιες αβαρίες ο τυπογράφος έχει παραλάβει πίσω την δουλειά και έχει ξανατυπώσει χωρίς κανένα δικό μου κόστος... αυτό έλειπε.
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 11.07.12, 5:15 pm

@ topaz

Φυσικά και το είδα πριν φύγει ο άνθρωπος από την μεταφορική και το έδωσα πίσω αλλά και πάλι έχασα τα λεφτά της προκαταβολής. Στραβάδι και εγώ τότε έψαχνα να βρω τυπογραφείο καλό, το ε΄χια δει σε ένα επίσημο περιοδικό τότε σχετικό με το επάγγελμα, είχα μπει στην σελίδα τους και είχε πελάτες μεγάλες εταιρείες και έτσι το εμπιστεύτηκα. Και όμως να που έγινε το στραβό κόψιμο και μου είπαν ότι μπορεί να γίνει αυτο το λάθος είναι λογικά και ότι είναι μέσα σε λογικά πλαίσια και ότι κανένας δεν θα το δει και κανένας δεν του έχει κάνει παράπονα. Μάλλον το ίδιο ποιήμα των "καλών" επαγγελματιών να λένε τον καθένα ότι κανένας άλλος δεν τους έχει κάνει παράπονα.

Κάτι τσάντες ήθελα να τυπώσω πριν χρόνια, μιλάμε στο τηλέφωνο ολά ωραία, ζητάω δείγματα όλα οκ σωρίς αποκλείσεις από την μία πλευρά στην άλλη και ούτε κανένα πρόβλημα στα περιγράμματα εφόσον ήταν για πλαστικές σακούλες. Τις παραγγέλνω και όταν ήρθαν είχαν 2 πόντους απόκληση οι 2 πλευρές και τα περιγράμματα θολά. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι είναι λογικό να υπάρχει απόκλιση μέχρι 5% αν θυμάμαι καλά από το μέγεθος της σακούλας. Και όταν τους είπα ότι τους έδωσα την παραγγελία σε αυτούς επειδή μου έκαναν τα δείγματά τους και ας μου τα έλεγαν αυτά από την αρχή. Ε τότε νέος είσαι μου είπαν και θα μάθεις. Ναι έμαθα. Ότι και να είπα ήταν χαμένα λόγια. Πλήρωσα και τα υπόλοιπα και έκανα έκπτωση στον πελάτη από το να έχανα την προκαταβολή και να μην πληρωνόμουν καθόλου από τον πελάτη και να μην έπαιρνε τις σακούλες του. Και εκείνος είχε πελάτες μεγάλες εταιρείες μόνο που εκεί προσέχουν.

Καλύτερα να μας είναι γνωστό ποιοί δεν είναι εντάξει όταν κάνουν λάθοι παρά ποιοί είναι εντάξει στις δικές τους υποχρεώσεις και αν έχουν πελάτες μεγάλες εταιρείες.

Το φυλάδικο φυσικά και πρέπει να το τυπώσω αλλά το θέμα είναι που. Και μάλλον θα προτιμήσω τις τιμές από το τυπογραφείο που συνεργάζομαι εδώ και χρόνια με παραπάνω λεφτά και ας πρόκειται για πελάτη Έλληνα που το θέλει χθες και όσο πιο χαμηλά γίνεται. Εκτός αν μπορώ να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς μαζί σας και όχι μέσω εμαιλ για να διευκρινήσουμε κάποια πράγματα. Αν δεν γίνει κάποια στραβή τότε δεν υπάρχει άλλος λόγος για μένα.

Ο topaz ξέρει καλά ότι οι τιμές που έγραψα από το τυπογραφείο που συνεγράζομαι είναι πραγματικές.

Αν θέλεις ανεβάζω και αντίγραφο της οθόνης μου με το φυλάδιο που σχεδιάζω για να μην νομίζεις ότι λέω παραμύθια.

Πραγματικά εύχομαι να παει καλά αυτό που ξεκινήσατε αλλά πιστεύω ότι θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να είναι όλα ξεκάθαρα ώστε να αποβάλει τους φόβους αποτυχίας σε καθένα γραφίστα.
theoasim
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IX.IV Τεχνικές / Εκπαιδευτικές / Λοιπές υπηρεσίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων