Σχεδίαση Template Ιστοσελίδας

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Σχεδίαση Template Ιστοσελίδας

Δημοσίευσηαπό Liam » 08.09.12, 12:00 am

Καλησπέρα,

Πριν κάνω την ερώτηση μου, θα ήθελα να σας χαιρετίσω όλους και να σας ενημερώσω ότι αυτό είναι το πρώτο μου post σε αυτό το θαυμάσιο Forum :)

Λοιπόν, ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο μπορεί να κοστολογηθεί μια σχεδίαση (και μόνο) μιας ιστοσελίδας στο Internet, δηλαδή ενός Template. Έχει σημασία με ποιό πρόγραμμα θα δημιουργηθεί (π.χ Adobe Photoshop,Corel,etc) ;

Μηλάω μόνο για την σχεδίαση και όχι για την υλοποίηση της τελικής σελίδας, δηλαδή καμία χρήση κώδικα html,css κ.τ.λ.π

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Re: Σχεδίαση Template Ιστοσελίδας

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.09.12, 3:50 am

ξεκινα απο εδω:
Το design είναι πολυτέλεια!
http://gda.gr/node/161

και υστερα φτανεις εδω:
Σκέψεις κοστολόγησης γραφιστικών υπηρεσιών
http://gda.gr/node/189

θα σε βοηθησουν πολυ
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 08.09.12, 9:59 am

Να τολμήσω να θέσω ως παράμετρο κοστολόγησης το καλό design vs το κακό design?
Γιατί νομίζω Παναγιώτη πως πουθενά δεν αναφέρεται στα links που παρέθεσες!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.09.12, 12:40 pm

μια λυση ειναι το κοστος της ωρας.
η δουλεια ποιοτητας κοστιζει, παραπανω.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 08.09.12, 3:33 pm

Έχει να κάνει με το σε πια αγορά απευθύνεσαι και πως εκλαμβάνει αυτή η αγορά την ποιότητα της δουλειάς σου.
Αυτό μπορείς να το βρεις με το να συγκρίνεις τις τιμές σου με άλλους που πιστεύεις ότι είστε στο ίδιο επίπεδο, με την ικανότητα σου να πουλάς, με το ποσό που θα ήσουν ικανοποιημένος για μια μακέτα και ύστερα πειραματίζεσαι, αυξάνεις - μειώνεις και συνεχίζεις να βελτιώνεσαι ώστε να μπορέσεις να κρατήσεις μια ισορροπία.
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 08.09.12, 4:35 pm

Εγω παντως εχω καταληξη στον εξης συνδιασμο: ωρες + απαιτουμες γνωσεις
Οσο πιο εξιδικευμενη η γνωση τοσο πιο ακριβα, οσο πιο πλατια διαδεμονη μειωση κοστους μεχρι ενα οριο που παυω να ασχολουμε.
οσο μεγαλυτερα κερδη αφηνει τοσο πιο ακριβα ωστε να μπορω να παραδωσο το μεγιστο της ποιότητας που θα οδηγησει στα υψηλοτερα κερδη τον πελατη.

το ιδιο υσχυει για ολα τα επαγγελματα. το πυλοφορι δεν το πληρωνεις ως μηχανικο, τον μηχανικο δεν τον θελεις για αρχιτεκτονα κ.α.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 08.09.12, 9:43 pm

Οκ, σας ευχαριστώ πολύ :)
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 10.09.12, 4:32 pm

Χωρίς HTML/CSS/DREAMWEAVER/FLASH... "πώς" θα σχεδιάσεις ιστότοπο;
Δεν λέω, με το Corel ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις! (Όπως ΚΑΙ με το Photoshop).
Αλλά δεν γίνεται έτσι, φίλε μου.
Μη μπερδεύουμε άσχετα πράγματα.

Το ένα (Corel) είναι ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΟ πακέτο για ΕΝΤΥΠΗ γραφιστική (έτσι ξεκίνησε), καθώς το άλλο (Photoshop) είναι ΚΑΘΑΡΑ πρόγραμμα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΙΚΟΝΑΣ.

Τα άλλα που προανέφερα, ΕΚΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ κατ' αποκλειστικότητα τα εργαλεία για ΣΧΕΔΙΑΣΗ ιστότοπου (δεν ομιλούμε για "ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ", εκεί θες ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ!).
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 10.09.12, 7:21 pm

Μηλάω μόνο για σχεδίαση. Το να δώσω δηλαδή σε έναν Developer την "εικόνα" ενός web site template και έπειτα αυτός να την υλοποιήση με την χρήση κώδικα. Όταν λες σχεδίαση με HTML/Dreamweaver, εκτός φυσικά CSS που αφορά το style της ιστοσελίδας, τι ενοείς ακριβός? Η εμφάνιση της σελίδας και η δημιουργεία δεν αποτελείτε αποκληστικά και μόνο από τη χρήση τον παραπάνω που ανέφερα (εκτός αν φυσικά θες να κάνεις κάτι πάρα πολύ απλό).
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 10.09.12, 9:03 pm

Liam έγραψε:Μηλάω μόνο για σχεδίαση. Το να δώσω δηλαδή σε έναν Developer την "εικόνα" ενός web site template και έπειτα αυτός να την υλοποιήση με την χρήση κώδικα. Όταν λες σχεδίαση με HTML/Dreamweaver, εκτός φυσικά CSS που αφορά το style της ιστοσελίδας, τι ενοείς ακριβός? Η εμφάνιση της σελίδας και η δημιουργεία δεν αποτελείτε αποκληστικά και μόνο από τη χρήση τον παραπάνω που ανέφερα (εκτός αν φυσικά θες να κάνεις κάτι πάρα πολύ απλό).

Αγαπητέ μου φίλε, δεν υπάρχει εταιρεία που να σε προσλάβει με γνώσεις... Corel & Photoshop, για να... σχεδιάζεις ιστότοπους (οι ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ είναι ΜΕΡΟΣ ενός ιστότοπου, π.χ. ο δικός μου ιστότοπος ο www.lupus-creations.gr ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ - διαφορετικά τμήματα που σερφάρεις).

Οι ιστοσελίδες γίνονται ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ (!) με τα Dreamweaver/CSS/HTML & αν θες να κάνεις και "τσαχπινιές" εφέ, χρησιμοποιείς το Flash.
Το PHOTOSHOP, το χρησιμοποιείς για να φτιάξεις τα ΚΟΜΜΑΤΙΑ των γραφικών που τα φτιάχνεις "απλά" στο Dreamweaver.
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 10.09.12, 10:37 pm

Οκ, δηλαδή δεν μπορεί να κοστολογηθεί μια σχεδίαση και μόνο...?
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 10.09.12, 10:56 pm

Αυτό που λέει ο Liam ισχύει!
Ένα template 9 φορές στις δέκα πρέπει να ξεκινήσει στο photoshop. Σε όλα τα μεγάλα stockατζίδικα με templates τονίζουν πως εκτός των άλλων θα πάρεις και psd file (αν έχει και flash θα πάρεις και fla file).

Υπάρχουν συνάδελφοι που δεν το "έχουν" στο σχεδιαστικό (concept, χρώματα, UI κλπ), αλλά είναι πολύ καλοί στο να πάρουν ένα psd και να το κάνουν html+css+jquery.

Ανάλογα υπάρχουν πολύ καλοί σχεδιαστές που σχεδιάζουν τζάμι sites στο photoshop αλλά δεν το έχουν στο να το κόψουν και να το κάνουν ένα σωστό html+css+jquery

ΥΓ όπου jquery, η δυνατότητα να του κουμπώσεις κάποια jquery plugins (menus, sliders κλπ) για interactivity.

Προσωπικά πιστεύω πως για ένα καλό (το εννοώ το καλό!) σχεδιασμό στο Photoshop (όσα psd χρειάζονται για να περιγράψουν όλη την δομή στα υποσέλιδα), η τιμή πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 400 με 500 ευρώ (χωρίς να αποτελεί κανόνα).
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 10.09.12, 10:59 pm

.
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Liam » 10.09.12, 11:13 pm

Notis, σε ευχαριστώ πολύ. Αυτό ακριβώς εννοούσα :)
Άβαταρ μέλους
Liam
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.09.12, 12:25 am

Βρίσκω την ωριαία χρέωση για τέτοιες εργασίες πιο ρεαλιστική. Μπορεί τα PSD να αξίζουν 400 ευρώ, όπως όντως μπορεί να συμβεί, αλλά ίσως οι εργατοώρες να τα φτάσουν και στα 1000, 2000 ή και ακόμα περισσότερα. Γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους που τους προσέλαβαν για να σχεδιάσουν ένα και μόνο website, και εργάζονταν σε αυτό αρκετούς μήνες.

Εξαρτάται λοιπόν τι σχεδιάζει κανείς και σε τι βάθος εργάζεται στα PSDs του.

Επίσης να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

Αγαπητέ μου φίλε, δεν υπάρχει εταιρεία που να σε προσλάβει με γνώσεις... Corel & Photoshop, για να... σχεδιάζεις ιστότοπους

Προκύτουν πολλές θέσεις εργασίας που ανοίγουν με αυτά τα specs. Δεν είναι απαραίτητο να εργάζονται όλοι σε HTML/CSS, ειδικά σε μεγάλες ομάδες.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό notis » 11.09.12, 6:57 am

penlix έγραψε:αλλά ίσως οι εργατοώρες να τα φτάσουν και στα 1000, 2000 ή και ακόμα περισσότερα.

Εκεί ακριβώς κολλάει το «δεν αποτελεί κανόνα» που ανέφερα δίπλα στο κοστολόγιο μου, όπως επίσης η παράμετρος «ποιότητα» που ανέφερα στην αρχή! :)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό lupus » 11.09.12, 12:42 pm

Παιδιά, δεν ξέρω ΠΟΥ βρίσκετε πελάτες και σας δίνουν 500ρικα για "φωτοσοπιές", μόνο.
Σε ίντερνετ εταιρεία δούλευα (4ωρο) ως πρόσφατα και έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό, στο Photoshop. Για να μου δίνουν (λέμε τώρα, μου χρωστούν τα 2/3 της σύμβασης!!!) τα... 400 μικτά (!!!), έκανα και ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΒΑΣΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ (άπειρες φωτό και κείμενα, από το ένα σάιτ στο άλλο).

Και τα σάιτ, τα κοστολογούσε η εταιρεία ΠΛΗΡΗΣ (σχεδιασμός, προγραμματισμός, hosting, επιμέλεια updates κτλ.)... μεταξύ 800-1000 ευρώ ΤΟ ΠΟΛΥ!

Πως εσείς λέτε ότι... κοστολογείτε ΜΟΝΟ την "φωτοσοπιά" του σχεδιασμού μεταξύ 500-1000 ευρώ,... αδυνατώ να το καταλάβω! Αυτές οι τιμές "έπαιζαν" το... 2005!

Πρόσφατα, μια κοπέλα που 'θελε εικονογράφηση βιβλίου, ρώτησε 3-4 "δικούς μου" (εικονογράφους) και πήρε τιμές, πριν έρθει σε μένα. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ (δίχως δηλαδή στοιχειοθέτηση, κείμενα, γραφιστική, τελικό pdf κτλ)... της ζήτησαν από... 3000 ευρώ έως... 5000 ευρώ, για... 16σέλιδο παραμύθι με τα εξώφυλλά του, όταν εγώ ζητούσα γύρω στα 1200 ευρώ για ίδιο παραμύθι το... 2007, "ΚΟΜΠΛΕ", μαζί με τα κείμενα και το τελικό pdf!

Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 11.09.12, 9:22 pm

lupus, κατ' αρχάς δεν υπάρχουν μόνο τα sites της σειράς...
Υπάρχουν και σοβαρά projects.
Μια σωστή φωτοσοπιά όπως την αποκαλείς, μπορεί να αποτελείται από πολλά psd
Πχ για ένα product catalog που είναι αρκετά σύνηθες:

Μπορεί να υπάρχει splash screen
Μετά υπάρχει η main home page με το εκάστοτε index περιεχόμενο
Μετά πρέπει να υπάρχουν όλα τα variations:
- Product listing
- Single Product presentation
- Advanced searching form
- Generic page (about, terms)
- Contact (with contact form and other contact methods)
- News listing
- Single Article presentation

Αν εσύ βρίσκεις πολλά τα 400-500 ευρώ που ανέφερα, για το concept, τον σχεδιασμό του UI, την photoshop υλοποίηση (including icons, headers, form elements and other graphics), τότε μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς με αυτό το επάγγελμα. Και μην συγκρίνεις τις τιμές με το μισθό πείνας που σε ανάγκασαν να παίρνεις (καταλαβαίνω την ανάγκη, δεν το κατακρίνω) με τις τιμές που δίνουμε ως δημιουργικά γραφεία με τα λειτουργικά μας έξοδα...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό ALR » 13.09.12, 1:29 am

lupus έγραψε:Παιδιά, δεν ξέρω ΠΟΥ βρίσκετε πελάτες και σας δίνουν 500ρικα για "φωτοσοπιές", μόνο.

Όσο για το που, αν είσαι καλός σχετικά, θα σε βρουν αυτοί, αρκεί να μην είσαι κλεισμένος σε κάποιο υπόγειο.
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 13.09.12, 10:00 am

Να υπενθυμίσω πως είναι επίσης απόλυτα εφικτή η δημιουργία ενός υπέροχου site χωρίς τη χρήση του photoshop/ ή έστω πολύ περιορισμένη...

Με πιάνει Α Η Δ Ι Α όταν βλέπω εν έτη 2012, κουμπάκια png που θα μπορούσαν να γίνουν με css3 και λοιπές αρλούμπες (όπως τίτλους υπό μορφή γραφικών) από Photoshop fanboys και άσχετους developers.

Απο εκεί και πέρα συμφωνώ με το Νότη, πως αν παρουσιάσεις αυτά τα variations, τότε δεν είναι πολλά τα 400-500 ευρώ. Άσχετα αν μπορούν να τα δώσουν λίγοι πελάτες.
Φυσικά ας μην ξεχνάμε πως μετά τη σχεδίαση της frontpage υπάρχουν πλέον πολλά έτοιμα στοιχεία τα οποία επαναχρησιμοποιούνται (UI elements, backgrounds, font-weights/styles κλπ), οπότε είναι σαφώς μικρότερος ο χρόνος σχεδίασης για τις υπόλοιπες σελίδες.

Θεωρώ δεδομένο αν μάθεις ένα html5 css framework (Zurb Foundation, html boilerplate κ.α.) μειώνεις το χρόνο σχεδίασης και ΚΥΡΙΩΣ τον πονοκέφαλό σου στο ελάχιστο. Έχεις έτοιμο grid επάνω στον οποίο κινείσαι (και άρα οι σχέσεις στο layout σου έχουν εξ ορισμού μια οπτική ισορροπία) και μετά μπορείς να ξαναδημιουργήσεις τη "φωτοσοπιά" σου ταχύτατα σαν μια στατική σελίδα. Aποφεύγεις επίσης σχεδιαστικές κακοτοπιές και γίνεσαι καλύτερος σχεδιαστής.

Το να ανακαλύπτεις τον τροχό κάθε φορά που σχεδιάζεις ένα site δεν είναι μαγκιά. Είναι βλακεία.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων