αγορα φακου sos

Παρουσιάσεις φωτογραφικών μηχανών αλλά και εξοπλισμός / αξεσουάρ

αγορα φακου sos

Δημοσίευσηαπό infected » 03.01.13, 4:36 pm

καλησπερα μολις πηρα μια canon 5d μαρκ 2 μεταχειρισμενη
δεν εχει φακο και ψαχνομαι πολυ

καταρχην θελω να εχει ζουμ
με εχει ενθουσιασει πολυ ο EF 24-70mmf/2.8L
αλλα ειναι αρκετα ακριβως αξιζει να τον παρω με δοσεις βεβαια
η να παρω κατι φθηνοτερο??

φοβαμαι ομως αν παρω κατι πιο φθηνο να μην με ενθουσιασει και να τ
τον παρω τσαμπα!!

θελω να τραβαω κυριως τοπια αλλα και βιντεο
αυτος ο φακος μαρεσει επισης επειδη εχει f/2,8 οπου βοηθαει πολυ στις βραδυνες φωτο
που θελω να τραβαω εχετε κατι να προτεινετε? thnaks
infected
Member

Re: αγορα φακου sos

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 04.01.13, 1:35 pm

Καλημέρα,

Αυτός που έχεις επιλέξει είναι ένας super φακός (έχει βγει και ο νέος Canon EF 24-70mm f/2.8 L II USM).

Η άλλη σου επιλογή για μεγαλύτερο reach αλλά λίγο μικρότερη φωτεινότητα είναι ο EF 24-105mm f/4L IS USM, ένας επίσης super φακός.
http://www.the-digital-picture.com/Revi ... eview.aspx

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.01.13, 8:11 pm

Εγω θα ξεκιναγα με ένα prime 50ρι . f 1.4 η έστω 1.8 ,
είναι ιδανικό εστιακο μήκος για αρχή...

στο εστιακο μηκος που λές ο canon ειναι ο "βασιλειας" αλλα η tamron me λιγα λιγοτερα χρηματα δίνει και stabiliser:
http://www.dpreview.com/news/2012/02/06 ... p8_divcusd
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό htsopelas » 09.01.13, 11:12 pm

εγω παντωσ υποστηριζω παραδοσιακα canon!
htsopelas
Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 11.01.13, 9:57 am

Infected καλημέρα.

H αγορά φακού είναι πιο σοβαρή υπόθεση από την αγορά της ίδιας της μηχανής.
Διότι τα σώματα έρχονται και παρέρχονται, οι φακοί όμως αποτελούν επένδυση σε βάθος χρόνου.

Λες πως θες να τραβάς τοπία αλλά και βίντεο.
Η φωτογράφηση τοπίου-αν εξαιρέσεις τις περιπτώσεις όπου θέλεις να φωτογραφήσεις close-ups ή λεπτομέρειες- απαιτεί πραγματικά μικρή εστιακή απόσταση πολλές φορές.

Πίστεψέ με, θέλεις zoom μεν αλλά ευρυγώνιο δε.

Ένας εξαιρετικός φακός και σε μάλλον εξαιρετική τιμή για τη full frame Μηχανή σου είναι ο Tokina AT-X D 16-28mm f2.8. Ο συγκεκριμένος φακός είναι όχι απλά συγκρίσιμος με τον Canon 16-35mm f/2.8 L II αλλά ίσως και καλύτερος και από τον αντίστοιχο Nikkor σε συγκεκριμένους βέβαια συνδυασμούς διαφράγματος, σύμφωνα με αρκετά reviews.
Δεν έχει ultrasonic motor αλλά αυτό δεν τον εμποδίζει να είναι πολύ καλός στην εστίαση.

Στην ελληνική αγορά έχει 960 Ευρώ. Που σημαίνει πως θα σου μείνουν άλλα 260 από τα 1220 Ευρώ που κοστίζει ο 24-70. Mε αυτά τα χρήματα αγοράζεις τον πολύ καλό Canon EF 50mm f/1.8 II όπως άλλωστε προτείνει και ο Σέργιος. Πολύ φωτεινός φακός και με πολύ καλή ποιότητα για τα λεφτά του.

Καλύπτεις έτσι ένα μεγάλο φάσμα φωτογραφικών απαιτήσεων, χωρίς να έχεις όμως video stabilisation. Βέβαια όταν μιλάμε για ευρυγώνιους φακούς, το stabilisation έχει μάλλον μικρή σημασία, καθώς η κάθε σου κίνηση "μικραίνει" λόγω του τεράστιου κάδρου-σε αντίθεση με ότι ξεκινά απο 50mm και άνω. Επίσης, αν είσαι φιλαράκι με το τρίποδο ή μονόποδο, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Eδω πρέπει να αναρωτηθείς εάν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το Dslr video, ή αν θες να τραβάς περιστασιακά βίντεο για καθαρά ερασιτεχνική χρήση. Στην πρώτη περίπτωση αγοράζεις τον Tamron Που αναφέρει ο Σέργιος. Έχω τον αντίστοιχο για APS-C 17-50 2.8 VC και είναι τόσο καλός που αντέχει φωτογραφικά στα εξονυχιστικά pixel peeping tests του Alamy.
Eπίσης έχει εξαιρετικό stabiliser για βίντεο "στο χέρι".

Aυτά τα ολίγα. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 11.01.13, 2:57 pm

Ο 24-70 ειναι ισως η καλυτερη αγορα κατα τη γνωμη μου για τη μηχανη σου.

Μια χαρα ευρος και σταθερο f . απλα καταπληκτικος φακος που αν ειχα full frame θα τον επερνα χωρις 2η σκεψη.

Εν συνεχεια θα προσθετα και τον 50mm f1.8 (100€) και κομπλε.

ΑΝ εχεις τα λεφτα για τον 24-70 δεν θα το μετανιωσεις.

Σε καθε περιπτωση το να ξεκινησεις με prime φακο και να μην εχεις καθολου ζοομ δε νομιζω οτι βολευει κατα τη γνωμη μου.

Θα χρειαστεις ζοομ λογικα.

Και καποια στιγμη εχε στο νου σου και ενα εξωτερικο φλας. :wink:

Οπως λεει και ο Sokalega η αγορα φακου ειναι ποιο σημαντικη απο το ιδιο το σωμα
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 11.01.13, 5:57 pm

Διαφωνώ για τον 24-70, μόνο και μόνο γιατί σε ενδιαφέρει η φωτογραφία τοπίου, να το ξεκαθαρίσουμε.
Δεν προτείνω τον "καλύτερο φακό για τη μηχανή σου" αλλά τον καλύτερο φακό για τον τύπο φωτογραφίας που σ'ενδιαφέρει.
Ο 24-70 είναι εξαιρετικός all round αλλά δεν αγγίζει ΚΑΝ τα όρια αυτού που λέμε ευρυγώνιος φακός.
Για την ακρίβεια, οι περισσότεροι Landscape photographers παίζουν με δύο zoom φακούς ξεκινώντας πάντα απο ευρυγώνιο και φθάνοντας 50-70 mm.
Ορισμένοι προτείνουν αποκλειστικά μόνο ευρυγώνιους:
http://www.digital-slr-guide.com/best-landscape-lens.html

Φώτη, η απάντηση για την αξία του 50άρη φακού εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=PwmCrGVS3ZQ
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 11.01.13, 6:02 pm

Τι εννοεις η απαντηση για την αξια ?

Τον προτεινω κι εγω.

Τον εχω και ειναι σουπερ για τα λεφτα του.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 11.01.13, 6:11 pm

Φώτη αναφέρομαι σε αυτό

Σε καθε περιπτωση το να ξεκινησεις με prime φακο και να μην εχεις καθολου ζοομ δε νομιζω οτι βολευει κατα τη γνωμη μου.

Κανονικά, ξεκινάς με prime και όχι με ζουμ.
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 11.01.13, 6:27 pm

με τον prime ξεκινας κατα τη γνωμη μου...
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 11.01.13, 7:19 pm

Για ποιον λογο να ξεκινησει καποιος μονο με prime ?

Υπαρχει δλδ καποιος που δεν θα χρησιμοποιησει ζοομ καθολου .

Και αν ειναι να ξεκινησει καποιος μονο με Prime τοτε σιγουρα δεν θελει μονο τον φτηνο της canon.

Αλλα πραγματικα θα ηθελα να μαθω γιατι καποιος να ξεκινησει μονο με prime ?
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 11.01.13, 7:31 pm

Ο Gary Voth είναι πολύ κατατοπιστικός.
http://vothphoto.com/spotlight/articles/forgotten_lens/forgotten-lens.htm
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 11.01.13, 11:15 pm

κανεις ζουμ την ωρα του πλάνου? δε θα θελα να μαι θεατης του πλάνου σου...
επειδη μπορεις να κανεις zoom και να σηκωσεις την ελαφρια σου κάμερα παράλληλα, δε σημαίνει οτι "πρέπει" να το κάνεις...

Αρα με τρεις primes 35 50 85 εχεις τα "αναγκαια" κινηματογραφικα εστιακα μήκη, (μετα πας σε 24μμ και σε πιο wide) σε πολυ φωτεινοτερους, καλλιτερους και φθηνοτερους φακους απο έναν zoom.

και ναι υπαρχουν ανθρωποι που δεν χρησιμοποιουν καθολου ζουμ....
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 11.01.13, 11:49 pm

Μπερδευεσαι.
Σαφως σε video δεν κανω zoom, τουλαχιστον οχι εγω.

Αλλα σε video mode ολο και καποια μοντα μπορεις να κανεις για να εχεις ομαλο ζοομ την ωρα της ληψης, πχ τυπου follow focus μοντα, οχι πως το κανεις αλλα λεμε τωρα.

Αλλα το θεμα δεν ειναι στο βιντεο αλλα κυριως στην φωτογραφια. Αποκλειεται να μην χρειαζεσαι ζοομ και να εισαι μονο με εναν prime.

Αντε και και να δεχτω τις υποδειξεις των ευρυγωνιων λογο τοπιων, πολυ λογικο αλλα οχι να ειμαι ΜΟΝΟ με εναν prime.

Κι εγω τον 50αρι τον φοραω για κανενα βραδυνο πλανο, ρηχο βαθος πεδιου αντε και καμια macro φωτογραφια σε συνδιασμο με rings.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 12.01.13, 12:00 am

Μιλούσα μόνο για video, και υποκειμενικά πάντα νομίζω οτι ισχυει και για τη φωτογραφία.
Σε full frame ο 50ρης και σε crop ο 35ρης είναι οι φακοι με τους οποίους μπορεις να κάνεις τα πάντα...
Ένα βημα εμπρος κοντινο πλανο, 2 βηματα πισω γενικό πλάνο, μαθαίνεις να καδράρεις σωστότερα..
Αυτό πιστέυω εγώ. αν έπρεπε να έχω ένα φακό μονο (απο τους δικους μου) θα ταν ο 50mm 1.4.

Προφανώς εσένα σε βολέυουν οι ζουμ, δε σημαινει οτι πιστευω οτι κάνεις λάθος, πολυ καλά κάνεις και ελπίζω να είμαστε καλο παραδειγμα για τον φίλο που δεν ξέρει τι να αγοράσει, ωστε να δοκιμασει και zoom αλλα και prime και να διαλέξει τι βολευει τον ίδιο.
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Fotis3d » 12.01.13, 12:07 am

Συμφωνω.

Σιγουρα δεν εχουμε τις ιδιες αναγκες και παντα ετσι ειναι με αυτα.

Προσωπικα επειδη κυριως τραβαω φωτο κανοντας βολτα με τα ποδια αλλα και στιγμες οικογενειακες, με φιλους κτλ. συνηθως χρησιμοποιω ζοομ φακο με εξωτερικο φλας.

Οταν θελω περισσοτερη ποιοτητα αλλα και σε low light καταστασεις φοραω τον 50αρι.

Βεβαια μια μεγαλη διαφορα ειναι πως εγω δεν εχω full frame αλλα crop (60D) και ετσι δεν μου λειτουργει σαν 50αρης αλλα αυτο δεν αλλαζει και τιποτα στην χρηση.
Άβαταρ μέλους
Fotis3d
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 12.01.13, 9:44 am

Σέργιο στο βίντεο ισχύει ακριβώς αυτό που λες. Π.χ. εγω χρησιμοποιώ τον 17-50 μου για να καλύψω το φάσμα ευρυγώνιου-αντικειμενικού (17-35-50) και εν συνεχεία με τον Helios 55mm πάω πια στον 85άρη (55X1,6=88). Κάποιες-ελάχιστες- φορές βέβαια και τον Jupiter στα 135mm (210 σε κροπ).

Επίσης στο βίντεο σπανίως χρησιμοποιείται το autofocus, καθώς είναι πιο εύκολο να εστιάσεις με το δαχτυλίδι χειροκίνητα-εκτός και αν χρησιμοποιείς το digital controlled focusing του Magic Lantern :D

Στη φωτογραφία και ειδικά στη φωτογραφία τοπίου ή άγριας φύσης γενικότερα, όπου δεν προλαβαίνεις να εναλλάσσεις πολλούς φακούς γρήγορα, ή να πλησιάσεις/απομακρυνθείς απο το θέμα σου λόγω του εδάφους ή της απόστασης κλπ ο φωτογράφος πρέπει να μπορεί να καλύψει ένα μεγάλο εύρος εστιακών αποστάσεων πολύ γρήγορα. Εκεί έρχεται το σετάκι 17-50+70-210 ή 18-55, 75-300 κλπ. και φυσικά σε ενδιαφέρει το γρήγορο και αθόρυβο autofocus. Φυσικά το σετάκι των 2 ζουμ πρέπει να εμπλουτιστεί αντίστοιχα με έναν zoom ευρυγώνιο και ένα macro.

Ή αγοράζεις μια Canon SX50 HS με ενσωματωμένο φακό 24-1200 ( !!! ), 12Μp, RAW/JPEG,Full HD@ 24 fps, in-camera HDR, macro και κυκλοφορείς άνετος σαν μοντελάκι :D :D :D
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Επιστροφή στο VII.I Φωτογραφικές Μηχανές & Εξοπλισμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων