Άνεργος μέχρι τα 50 ή εκατομμυριούχος στα 30?

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Άνεργος μέχρι τα 50 ή εκατομμυριούχος στα 30?

Δημοσίευσηαπό parisk_10 » 22.10.13, 3:47 pm

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα θέμα που αφορά το μέλλον μου και ίσως και αρκετών από εσάς. Είμαι στα 26 τελειωμένος Graphic Communication με άριστα. Αφού τελείωσα τις σπουδές μου ήμουνα για αρκετό καιρό άνεργος (όπως οι περισσότεροι στο τομέα μας) προσπαθώντας να φτιάξω κάτι από μόνος μου, κάνοντας αρκετές αξιόλογες δουλείες. Στην πορεία βρήκα δουλειά σε μια αρκετά μεγάλη εταιρεία με το συνηθισμένο μισθό που παίρνουν όλοι όσοι βγουν από τα πανεπιστήμια και πάρουν δουλειά.

Μετά από περίπου 1,5 χρόνο σκληρής δουλειάς κατάλαβα ότι όσο σκληρά και να δουλέψω και όσες ώρες ξοδέψω τα λεφτά θα είναι πάντα τα ίδια. Ούτε υπερωρίες θα πληρωνόμουν ποτέ, ούτε τίποτα. Έτσι, αποφάσισα να ψάξω κάτι το οποίο να με γεμίζει και πάλι αλλά να μπορώ να δω το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Έτσι, βρήκα μια εταιρεία και ασχολούμαι με αυτή τους τελευταίους 10 μήνες, όπου τα πηγαίνω περίφημα, βγάζω τρελά λεφτά για την ηλικία μου (πράγμα που δεν περίμενα ποτέ) και πριν 4 μήνες είχα δώσει παραίτηση από την προηγούμενη μου δουλειά. Τώρα, βοηθάω και εγώ ανθρώπους να κερδίσουν περισσότερα χρήματα, με τον ίδιο τρόπο που το έχω κάνει και εγώ.

Από τότε όμως, οι γονείς μου και όλοι όσοι βρίσκονται στον κύκλο μου έχουν εναντιωθεί μαζί μου αναφερόμενοι στον ότι έχω αφήσει την δουλειά σε αυτή την εταιρεία και δουλεύω για κάτι που μπορεί να μην έχει μέλλον (λες και εκεί που ήμουνα είχα μέλλον) και βοηθώντας παράλληλα και άλλους ανθρώπους να κερδίσουν χρήματα. Αυτή η κατάσταση με έχει φέρει στα όρια μου και σκέφτομαι πως μπορώ να τους αλλάξω γνώμη επειδή κάθε μέρα καβγάδες έχουμε και δεν τελειώνει αυτή η ιστορία.

Θα ήθελα την βοήθεια σας και την άποψη σας στο θέμα που με απασχολεί τον τελευταίο καιρό μήπως και βγω από αυτή την κατάσταση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
parisk_10
Member

Re: Άνεργος μέχρι τα 50 ή εκατομμυριούχος στα 30?

Δημοσίευσηαπό topaz » 22.10.13, 3:55 pm

parisk_10 έγραψε: βγάζω τρελά λεφτά για την ηλικία μου (πράγμα που δεν περίμενα ποτέ) και πριν 4 μήνες είχα δώσει παραίτηση από την προηγούμενη μου δουλειά. Τώρα, βοηθάω και εγώ ανθρώπους να κερδίσουν περισσότερα χρήματα, με τον ίδιο τρόπο που το έχω κάνει και εγώ.

parisk_10 έγραψε: Αυτή η κατάσταση με έχει φέρει στα όρια μου και σκέφτομαι πως μπορώ να τους αλλάξω γνώμη επειδή κάθε μέρα καβγάδες έχουμε και δεν τελειώνει αυτή η ιστορία.

A) Εφόσον βγάζεις τρελά λεφτά, γιατί δεν φεύγεις από την πατρική στέγη για να ηρεμήσει το κεφάλι σου - αφού όπως λες έχεις κάθε μέρα καβγάδες και δεν τελειώνει αυτή η ιστορία. Μάζεψε τα μπογαλάκια σου και προχώρα στη ζωή σου, το οικονομικό το έχεις λύσει. :D :D :D

Β) Εφόσον βοηθάς ανθρώπους και κερδίσουν περισσότερα χρήματα, δεν βοηθάς και μένα; Και ας γίνω εκατομμυριούχος στα 40, δε γ@μιέται... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 22.10.13, 4:38 pm

Ρε φιλε ειναι νομιμη η δουλεια με τα πολλα λεφτα...; :shifty
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 22.10.13, 6:20 pm

Μου μυρίζεται πως στρώνεις το χαλί για να τσιμπήσουν κάποιοι από εδώ μέσα για διαδικτυακό marketing.
Συγνώμη αν κάνω λάθος...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό mariner » 22.10.13, 8:02 pm

Πυραμιδίτσα;
Αγορίνα ότι σε φωτίσει ο παντοδύναμος...
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GiorgosSmart » 22.10.13, 9:29 pm

notis +++++

Ποιος μπορει να κανει κουμαντο στην τσεπη σου... αμα ηταν αδεια θα ερχοταν κανεις να σου την γεμισει...
GiorgosSmart
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 23.10.13, 7:54 am

Καλημέρα,
εγώ που πέρασα τα 30 δεν έχω καμία πιθανότητα;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό galher » 23.10.13, 1:54 pm

Δοκίμασε σε κάποιο φόρουμ με χαμηλότερο μέσο iq.
galher
Member

Δημοσίευσηαπό snb21srf » 23.10.13, 2:02 pm

σορυ που ρωταω αλλα τι μεσο iq εχει το φορουμ αυτο;
και αν γνωρίζετε κανενα φορουμ με χαμηλο iq να παω εγω να κανω τον εξυπνο... :wall
I See Your Fears
snb21srf
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 23.10.13, 10:59 pm

galher έγραψε:Δοκίμασε σε κάποιο φόρουμ με χαμηλότερο μέσο iq.

+10000
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό elsid7 » 25.10.13, 9:48 pm

Υπαρχουν κ αλλου πυραμιδες που κανουν πυραμιδακια
Άβαταρ μέλους
elsid7
Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 29.10.13, 10:57 am

Συνάδερφε θέλω να μάθω τα πάντα, έχεις PM
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Δημοσίευσηαπό Anakin » 23.06.14, 3:36 pm

Γράψε εδω αναλυτικα τι κανες εκει που βγαζεις τα ευκολα λεφτά;
Anakin
Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων