Συμβουλή,γνώμη,τα πάντα δεκτά...

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Συμβουλή,γνώμη,τα πάντα δεκτά...

Δημοσίευσηαπό anelairam » 18.02.14, 1:06 pm

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα (σαν καινούρια στο forum).
Αρχικά με λένε Μαριαλένα και είμαι 21 ετών έχω τελειώσει ένα δημόσιο ΙΕΚ ως "Γραφίστας εντύπου & Ηλ.Μέσων" και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε ένα αδιέξοδο διότι δεν ξέρω προς τα πού να πάω και τι να κοιτάξω. Η πιστοποιήση από τα δικά μου μάτια μοιάζει σαν όνειρο θερινής νυχτώς (δεν πιστεύω καν ότι θα ξαναγίνει) και για πρακτική ούτε συζήτηση, είμαι απόφοιτη ΙΕΚ όχι ΤΕΙ και 21ετών οπότε κι από εκει πόρτα. Έχουν περάσει σενάρια από το κεφάλι μου όπως:
- να στραφώ προς το Web αφού από την φοίτηση μου στο ΙΕΚ διαπίστωσα ότι σαν κατεύθηνση είναι πιο "γοητευτική" για τα δικά μου γούστα είτε πάλι μέσω κάποιου ΙΕΚ είτε μέσω κάποιου site μόνη μου (αυτό το έχω ξεκινήσει ήδη).
- ή να ξαναγυρίσω στα θρανία (του Λυκείου) κάνοντας μια προσπάθεια για εισαγωγή στο ΤΕΙ Αθήνας στις Γραφικές Τέχνες. Και αυτό γιατί μου έχουν δώσει να καταλάβω ότι τα χαρτιά έχουν σημασία (και έχει και μια δόση λογικής και αυτό).
Δεν θέλω να συγκρίνω σε καμία περίπτωση το επίπεδο του ενός ιδρύματος με του άλλου ή τα χαρτιά τους (εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμε) απλώς μία συμβουλή ή μια γνώμη από εσας ώς πιο έμπειροι αφού είστε ήδη μεσα στο χώρο αλλά και στον χορό :P
anelairam
Member

Re: Συμβουλή,γνώμη,τα πάντα δεκτά...

Δημοσίευσηαπό akis.p » 18.02.14, 6:21 pm

Πού ακριβώς μετράνε τα χαρτιά; Στο δημόσιο; Για 5μηνες συμβάσεις;
Θα μπεις σε όλη αυτήν τη διαδικασία για να πάρεις ένα πτυχίο ή γιατί θέλεις να μάθεις;

Όταν έψαχνα έγω για πρακτική και αργότερα για δουλειά, όλοι ζητούσαν 2-3 χρόνια προϋπηρεσία. Αυτό αρκετά χρόνια πριν. Τώρα είναι πολλοί που ζητάνε άτομα για πρακτική ή χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία, αρκεί να γνωρίζουν καλά κάποια προγράμματα (προσοχή στις αγγελίες).

Θα σου πρότεινα να ψάξεις για δουλειά, έστω σαν μαθητευόμενη, να δεις στην πράξη τι γίνεται και τι σου αρέσει πιο πολύ και ίσως να κάνεις κάτι επιπλέον (σε μαθήματα εννοώ) πάνω σε αυτό που θα διαλέξεις.
akis.p
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 03.03.14, 10:44 pm

Τα χαρτιά είναι άχρηστα, σε καμία δουλειά που πήγα δεν μου ζήτησαν καν να τα δουν (ευτυχώς που να κουβαλάω τις κορνίζες :P)
δεν ξέρω το πρόγραμμα που έχεις ακολουθήσει εκπαιδευτικά και κατά επέκταση ούτε το επίπεδο γνώσης που μπορεί να σου προσέφερε η σχολή σου, αλλά η μια παγκόσμια και απόλυτη αλήθεια είναι ότι αν δεν έχεις ψάξει τον τομέα μόνη σου δεν έχεις μάθει και πολλά πράγματα.

Και εγώ τελείωσα τον ΑΚΤΟ πχ, αλλά απλά μου έβαλε μερικές βάσεις γνώσεων για να πατήσω και να ψαχτώ παραπάνω, οι δουλειές που έκανα με αυτές που κάνω και με αυτές που θα κάνω δεν έχουν σχέση όλοι μαθαίνοντας πάμε.
Αν πιστεύεις ότι έχεις όρεξη για να μάθεις ξεκίνα κάπου έστω και για λίγα λεφτά και προσπάθησε να βελτιώνεσαι.
Τα χρόνια που θα φας για να μπεις στο ΤΕΙ και να βγεις, θα μπορούσες να τα φας σε σεμινάρια και μαθαίνοντας πράγματα μόνη σου.

Το θέμα είναι το μπορείς να κάνεις, και τι μπορείς να μάθεις να κάνεις. Μόνο οι γνώσεις μετράνε και ας είναι πράγματα που έμαθες μόνη σου, άσε τα χαρτιά για τους τοίχους και τις κορνίζες.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 19.03.14, 7:02 pm

"Η πιστοποιήση από τα δικά μου μάτια μοιάζει σαν όνειρο θερινής νυχτώς (δεν πιστεύω καν ότι θα ξαναγίνει)"
επειδή διδάσκω αυτή την στιγμή στα ΔΙΕΚ Ιωαννίνων την ίδια ειδηκότητα που έχεις τελειώσει μπορώ να σου πω οτι ίσως βγουν εξετάσεις πιστοποίησης σε 1μισι χρόνο από τώρα (ίσως φαντάζει πολύ αλλα είναι πολλά ΔΙΕΚ στο δευτερο εξαμηνο τώρα της ειδηκότητας αυτής οποτε με το πέρας της εκπαίδευσης θα έρθουν και οι εξετάσεις)
το θέμα χαρτιά και επίπεδο εκπαίδευσης κ.λπ. μιας και έχω σπουδασει στο τει και διδασκω στο διεκ και έχω εμπειρία και απο τα 2 ένα θα σου πω δεν μεταράει πουθενα ουσιαστικα το χαρτι τυπικά ίσως σε θέσεις δημοσίου αλλα στον ιδιοτικό τομέα κυρίως επαρχία δεν ζητάνε χαρτιά για να μην πληρώνουν και όσα πρέπει
Κάνε πρακτική άσκηση αν μπορείς να το υποστείς οικονομικά κάντο χωρίς απολαβές ή με χαμηλές απολαβές για ένα διαστημα ετσι ώστε να κερδίσεις τις γνώσεις με τις οποίες θα νιώθεις εσύ καλά. και σχεδίασε δουλειές μόνη σου για γνωστούς σου (πατερα, αδερφό, θείο) για να πάρεις και τον αερα και να κάνεις γνωστό το όνομα σου μέσα από την δουλειά σου το καλύτερο πιστοποιητικό είναι το δείγμα της δουλειά σου, μόνο με αυτό τον τρόπο θα σου ανοίξουν οι σωστές πόρτες
Δ Βαγγέλης
Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων