Δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ ;

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ ;

Δημοσίευσηαπό rn24 » 09.09.14, 9:15 pm

Γεια σας,
Θέλω να ασχοληθώ με τη γραφιστική και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να πάω σε δημόσιο ιεκ.
rn24
Member

Re: Δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ ;

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 09.09.14, 11:47 pm

αν μπορείς να πληρώσεις ιδιωτικό και όχι για να καλύψεις καιποιο κόμπλεξ ουτε επειδή βάζοντας στο βιογραφικό σου οτι πήρες το χαρτί από την Χ ιδιωτική σχολή θα σου στρώσουν κόκκινο χαλί, αλλά επειδή εκεί τα πράγματα τείνουν να είναι λίγο πιο οργανωμένα (επειδή πλρώνεις και άρα έχεις απιατήσεις) και πολύ συχνά έχουν πολύ καλύτερο εξοπλισμό (πάλι επειδή πληρώνεις και απατείς καποιο επίπεδο)
αυτό βέβαια δεν αρκεί Χρειάζονται και καθηγητές με γμώσεις και το πιο σημαντικό με την ικανότητα να τις μεταδώσουν αυτό το τελευτάιο είναι πολύ σημαντικό κυρίως αν είσαι επαρχία γιατι και τα δύο αντλούν από την ίδια μικρή δεξαμενή καθηγητές
ο εξοπλισμός και η οργάνωση που μπορεί να έχουν τα ιδιωτικά είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθύκη για καλλές σπουδές
δεν νομίζω πάντως να χάνεις τίποτα να πας σε ένα κρατικό να δεις πως είναι τα πράγματα εκεί και μετά αν δεν είσαι ικανοποιημένος να πας ιδιωτικό
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό rn24 » 10.09.14, 12:23 am

Δ Βαγγέλης έγραψε:αν μπορείς να πληρώσεις ιδιωτικό και όχι για να καλύψεις καιποιο κόμπλεξ ουτε επειδή βάζοντας στο βιογραφικό σου οτι πήρες το χαρτί από την Χ ιδιωτική σχολή θα σου στρώσουν κόκκινο χαλί, αλλά επειδή εκεί τα πράγματα τείνουν να είναι λίγο πιο οργανωμένα (επειδή πλρώνεις και άρα έχεις απιατήσεις) και πολύ συχνά έχουν πολύ καλύτερο εξοπλισμό (πάλι επειδή πληρώνεις και απατείς καποιο επίπεδο)
αυτό βέβαια δεν αρκεί Χρειάζονται και καθηγητές με γμώσεις και το πιο σημαντικό με την ικανότητα να τις μεταδώσουν αυτό το τελευτάιο είναι πολύ σημαντικό κυρίως αν είσαι επαρχία γιατι και τα δύο αντλούν από την ίδια μικρή δεξαμενή καθηγητές
ο εξοπλισμός και η οργάνωση που μπορεί να έχουν τα ιδιωτικά είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθύκη για καλλές σπουδές
δεν νομίζω πάντως να χάνεις τίποτα να πας σε ένα κρατικό να δεις πως είναι τα πράγματα εκεί και μετά αν δεν είσαι ικανοποιημένος να πας ιδιωτικό

η αλήθεια είναι ότι δεν έχω τη δυνατότητα να πληρώσω ένα ιδιωτικό ιεκ και επειδή δεν θέλω να περιμένω ένα χρόνο ακόμα μήπως μαζέψω χρήματα (είμαι 24 φοιτητής σε αει αλλά δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο) σκέφτομαι να πάω σε δημόσιο.

Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!!
rn24
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 13.10.14, 3:41 pm

Γειά, η αλήθεια είναι πως το ιδιωτικό ΙΕΚ σου προσφέρει περισσότερα πράγματα απ'οτι το δημόσιο, κυρίως ότι υποτίθεται ότι πρέπει να μάθεις το μαθαίνεις και όταν αποφοιτήσεις έχεις περισσότερες ευκαιρίες εργασίας. Ελπίζω να βοήθησα
movan
Member

Δημοσίευσηαπό jason_ » 22.01.15, 2:03 pm

Είμαι νέος στο φόρουμ και είδα το post σου, να σου πω εγώ ως απόφοιτος ΙΕΚ (ΑΚΜΗ) εχω να πω οτι αν έχεις τα χρήματα δεν υπαρχει συγκριση με τα δημόσια ΙΕΚ. Οι υποδομές, οι καθηγητές και το πρόγραμμα των μαθημάτων ειναι σαφώς ανώτερα. Ασε που στα δημόσια πολλές φορές δεν γίνονται τα μαθήματα....
jason_
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 22.01.15, 9:16 pm

jason_ έγραψε:Είμαι νέος στο φόρουμ και είδα το post σου, να σου πω εγώ ως απόφοιτος ΙΕΚ (ΑΚΜΗ) εχω να πω οτι αν έχεις τα χρήματα δεν υπαρχει συγκριση με τα δημόσια ΙΕΚ. Οι υποδομές, οι καθηγητές και το πρόγραμμα των μαθημάτων ειναι σαφώς ανώτερα. Ασε που στα δημόσια πολλές φορές δεν γίνονται τα μαθήματα....

το μονο καλύτερο που μπορεί να σου προσφέρει το ιδιωτικό ιεκ είναι οι υποδομές
δεν δεχομαι με τίποτα το θεμα καλύτεροι καθηγητές στο ιδιωτικό κυρίως επειδή υπάρχουν δεκάδες καθηγητές δημόσιων ιεκ που διδάσκουν και σε ιδιωτικά παράλληλα.
τέλος επειδή είχαμε και τις πιστοποιήσεις πριν απο ιγο και σε λίγο ξεκινάει ο δευτερος κύκλος από αυτούς που πέρνουν τελικά την πιστοποίηση σπουδαστές των δημόσιων ιεκ έχουν μεγαλύτερο ποσοστο επιτυχίας
αν θέλεις να μάθεις θα μαθεις οπου και να πας
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό jason_ » 22.01.15, 10:39 pm

Σιγουρα αν θες να μαθεις θα μαθεις, το θεμα ομως ειναι να σου προςφερουν και τα αναλογα ερεθιςματα απο τον εκπαιδευτικο οργανιςμο που διαλεγεις. Θελοντας απλα να μεταφερω την εμπειρια μου απο την ΑΚΜΗ, περα απο τις συγχρονες εγκαταστασεις και τα εργαστηρια, καναμε συχνες εκπαιδευτικες επισκεψεις, συμμετειχαμε ως σχολή σε διαφορους διαγωνισμους και μας δοθηκε η ευκαιρια να αποκτησουμε την πιστοποιηση της Apple για σχεδιαστικα προγραμματα σε Mac. Επομενως δεν ειναι και λιγα αυτα τα ερεθισματα, τα οποια αμφιβαλλω αν τα προσφερουν τα δημοσια ΙΕΚ...
jason_
Member

Δημοσίευσηαπό rn24 » 16.02.15, 3:13 am

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας! τελικα πηγα σε δημοσιο (δεν παιζουν φραγκα για ιδιωτικο) μολις τελειωσα το 1ο εξαμηνο, οι καθηγητες ειναι αρκετα καλοι απλα δεν υπαρχουν οι καταλληλες υποδομες και αργουμε να προχωρησουμε γενικα
rn24
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 16.02.15, 9:16 am

λοιπόν στο τμήμα γραφιστικής που διδάσκω εγώ έχω 13 σπουδαστές οι 3 που ενδιαφέρονται πραγματικά φέρνουν το δικό τους λαπτοπ οι άλοι βγάζουν σελφι ή κανουν οτιδηποτε άλλο εκτος από το να παρακολουθούν και μετα κατηγορούν τις υποδομές. ναι είναι θέμα οι υποδομές αλλά προσπελάσιμο αν υπάρχει ενδιαφέρον από τους σπουδαστές (σκεψου οτι για το μάθημα της γραφιστικής επι 2 εξάμηνα δεν έφερναν μολύβι και χαρτι ποιες υποδομές σου φταίνε μετα;)
θα υπάρχουν ατομα που έρχονται για να περνάει η ώρα τους βρες αυτους που ενδιαφέρονται καντε μία "κλίκα" και απαιτείστε από τους καθηγητές να σας δώσουν όσα περισσοτέρα μπορούν (ακόμα και πέραν της υποχρεωτικής ύλης)

καλή σου συνέχεια
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό rn24 » 18.02.15, 3:15 pm

Σ' ευχαριστω πολυ! Σιγουρα υπαρχουν και ατομα που δεν ενδιαφερονται αν και στο τμημα μου οι περισσοτεροι δειχνουν καποιο ενδιφερον μη σου πω οτι εγω λογω ελλειψης χρηματων δεν ειχα προμηθευτει καποια υλικα στην ωρα τους ... αλλα οταν αναφερομαι στις υποδομες αναφερομαι στους υπολογιστες οι οποιοι κρασαρουν, κλεινουν κλπ . Οι καθηγητες ειναι μια χαρα αν εξαιρεσουμε του ελευθερου οι οποιοι δεν ενδιαφερθηκαν ποτε να μας δειξουν κατι απλα μπηκαν στην ταξη και μας ειπαν σχεδιαστε αυτο το θεμα ... αυτα ειναι τα προβληματα που εχω δει και με ενοχλουν λιγο αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος
rn24
Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων