Απαντήσεις Πιστοποίησης Εικονογράφου

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Απαντήσεις Πιστοποίησης Εικονογράφου

Δημοσίευσηαπό movan » 13.10.14, 2:34 pm

Γειά σας παιδιά. Γνωρίζω εδώ και πολύ καιρό την ύπαρξη του φόρουμ αλλά αποφάσισα να γίνω μέλος κυρίως επειδή θα δώσω, αν όλα πάνε καλά, για πιστοποίηση. (Ελπίζω να μην με αντιπαθήσετε γι'αυτό. :) ) Όπως βλέπετε κι απ'τον τίτλο η ειδικότητα μου είναι εικονογράφος-σκιτσογράφος και όσο κι αν ακουστεί περίεργο έχουμε ερωτήσεις γραφιστικής που ποτέ δεν κάναμε .Βασικά δύο ερωτήσεις δεν έχω βρει καθόλου ούτε από ψάξιμο αλλά δεν πάει και το μυαλό μου.

157. Πόσες μακέτες απαιτούνται από τον εικονογράφο για την σχεδίαση ενός 16σέλιδου;
158. Πόσες μακέτες απαιτούνται από τον εικονογράφο για την σχεδίαση ενός εξωφύλλου βιβλίου που περιλαμβάνει οπισθόφυλλο και ράχη;

Αν σας είναι εύκολο να μου απαντήσετε θα το εκτιμούσα :)
movan
Member

Re: Απαντήσεις Πιστοποίησης Εικονογράφου

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 13.10.14, 3:17 pm

Καλησπέρα,

οι ερωτήσεις και μόνο που κάνεις καταδεικνύουν ότι δεν είσαι, ούτε δικαιούσαι, να φέρεις τον τίτλο του γραφίστα. Είσαι ένα χειριστής μολυβιού ΗΒ και οι απορίες σου είναι προσβλητικές για όλους τους αληθινούς γραφίστες.

Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μοριακής βιολογίας και να ρωτάς τι είναι το DNA.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 13.10.14, 3:22 pm

ναι όπως είπα δίνω για εικονογράφος-σκιτσογράφος, όχι για γραφίστας και δεν έχουμε κάνει ούτε τα μισά από όσα αναγράφονται στις ερωτήσεις και αφορούν τη γραφιστική :oops:
movan
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 13.10.14, 4:25 pm

τι ακριβώς είναι η πιστοποίηση αυτή;
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό movan » 13.10.14, 4:37 pm

Πιστοποίηση Ιεκ ,δίνουμε σε κανα μήνα
movan
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 13.10.14, 6:17 pm

Βλέπω ότι είσαι μια όψιμη ιερή αγελάδα κι εσύ.

Εφόσον όπως λες "τα μισά που σας ρωτάνε δεν τα έχετε κάνει" μπορείς να πας και να μαλώσεις τον καθηγητή σου, γιατί είναι προφανές ότι είτε αυτός δεν ξέρει τι διδάσκει, είτε εσύ δεν ξέρεις τι σπουδάζεις -το σίγουρο είναι ότι κάποιος από τους δυο σας δεν ξέρει πού βρίσκεται. Αν κρίνω από αυτά που λες μάλλον ισχύει το πρώτο, αλλά ακόμη κι αν δεν ισχύει, επειδή στον κλάδο μας (και στους συγγενείς κλάδους γενικότερα) το θράσος θεωρείται ισοδύναμο του ταλέντου πήγαινε πιάσ' τον έτσι κι αλλιώς. Ρίξ'του και κάνα ωραίο τσιτάτο περί εξυπνάδας, κλπ, ξέρεις εσύ.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 13.10.14, 7:05 pm

δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα ποιες είναι οι σωστές απαντήσεις σε αυτά, αλλά γενικά να σε ρωτάνε πράγματα που δεν έχεις κάνει δεν είναι και το πιο λογικό... Γενικά δεν βγάζει νόημα να ρωτάνε τον εικονογράφο για σχεδιασμό 16σέλιδου.... :?
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 13.10.14, 10:02 pm

σαν καθηγητής ΔΙΕΚ ο ίδιος θα σου πω 2 πραγματα. Επιβαβαίωσε κατ αρχάς με τουσ υπόλοιπους συνσπουδαστές σου οτι δεν διδαχτηκες καιποια πράγματα (οτι φταει ο καθηγητής σου δλδ και οχι εσύ). Αν φταει ο καθηγητής ειναι υποχρέωση σου να το αναφέρεις στον διευθυντή για να μην παρει κι άλλους στον λαιμό του και αν ήσουν σε ιδιοτικό ιεκ ζητα και τα λεφτά σου πίσω.
πανω στις ερωτήσεις που κάνεις δεν μπορώ να σου δώσω απαντήσεις μιας και δεν γνωρίζω την υλη που υα έπρεπε τουλαχιστον να διδαχτειτε σαν εικονογράφοι. μπορώ όμως να δώσω συμβουλές ή κατευθυντήριες γραμμές? που ίσως σου δειξουν το δρόμο βάση της διδακτέας υλης
157. Πόσες μακέτες απαιτούνται από τον εικονογράφο για την σχεδίαση ενός 16σέλιδου;
πόσες σελίδες θα αναλάβει ο εικονογράφος σε1 16σέλιδο? φαντάζομαι πως δεν αναλαμβάνει ο εικονογράφος να κλείσει αρχείο για το τυπογραφείο ετσι ωστε να δώσει ας πουμε το ανάπτυγμα μπροσ και πίσω όψης ενός τυπογραφικού 16σέλιδου
158. Πόσες μακέτες απαιτούνται από τον εικονογράφο για την σχεδίαση ενός εξωφύλλου βιβλίου που περιλαμβάνει οπισθόφυλλο και ράχη;
και πάλι παραδίδετε ανάπτυγμα του εξώφφυλου ή για κάθε στοιχείο του μια ξεχωριστή εικογράφιση?
μακαρι οι γνωσεις μου να ήταν περισσοτερες για να μπορέσω πραγματικά να σε βοηθήσω
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 14.10.14, 11:04 am

dieselakias έγραψε:Καλησπέρα,

οι ερωτήσεις και μόνο που κάνεις καταδεικνύουν ότι δεν είσαι, ούτε δικαιούσαι, να φέρεις τον τίτλο του γραφίστα. Είσαι ένα χειριστής μολυβιού ΗΒ και οι απορίες σου είναι προσβλητικές για όλους τους αληθινούς γραφίστες.

Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μοριακής βιολογίας και να ρωτάς τι είναι το DNA.

Καλημέρα
απαράδεκτη αντιμετώπιση.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό movan » 14.10.14, 1:52 pm

Λοιπόν καταρχήν ευχαριστώ crossbow και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,οι ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσω έχουν να κάνουν με ιστορία τέχνης, μουσική, σενάριο, γραφιστική, σχέδιο σκίτσο, σχέδιο χρώμα, photoshop, word δηλ τα περισσότερα απ'αυτά δεν είναι το κύριο αντικείμενο που θα έπρεπε να ήταν
και ευχαριστώ τον Κλήμη για το σχόλιο του, ο συγκεκριμένος έξυπνος συνομιλητής εκτός του ότι μιλάει με τουπέ και κατηγορεί δεν ξέρει να διαβάζει απλά ελληνικά απο'κει να καταλάβεις. :P
και ευχαριστώ και τον Δ.Βαγγέλη ναι είναι απίστευτο αλλά οι ερωτήσεις είναι λες και έπεσαν με ζάρια, ότι να ναι
diselakia νομίζω ότι δεν άρχισα εγώ τα περί εξυπνάδας χωρίς λόγο και αιτίας και δεν το κάνω γενικότερα εκτός και ν υπάρχει λόγος :dance
movan
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 14.10.14, 2:14 pm

Ας πούμε ότι ήταν γραφιστική αυτό που δίνω,τότε τι θα πρεπε ν'απαντούσα στις συγκεκριμένες ερωτήσεις για τις μακέτες?στο περίπου έστω
movan
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 14.10.14, 2:22 pm

157: Εγώ θα έλεγα 8
158: Εγώ θα έλεγα 1

Τώρα αμα το ρίχνουμε στα ζάρια κάτι δεν πάει καλά.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό movan » 14.10.14, 2:34 pm

Κλήμη σ'ευχαριστώ :D λογικά αυτό θα ναι,να ρωτήσω μόνο για να καταλάβω κάπως στο πρώτο επειδή στο 16σέλιδο κάθε όψη του έχει 8 σελίδες και το δεύτερο 1 επειδή είναι κάτι σαν σαλόνι?
movan
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 14.10.14, 3:15 pm

movan έγραψε:Λοιπόν καταρχήν ευχαριστώ crossbow και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,οι ερωτήσεις που πρέπει να απαντήσω έχουν να κάνουν με ιστορία τέχνης, μουσική, σενάριο, γραφιστική, σχέδιο σκίτσο, σχέδιο χρώμα, photoshop, word δηλ τα περισσότερα απ'αυτά δεν είναι το κύριο αντικείμενο που θα έπρεπε να ήταν
και ευχαριστώ τον Κλήμη για το σχόλιο του, ο συγκεκριμένος έξυπνος συνομιλητής εκτός του ότι μιλάει με τουπέ και κατηγορεί δεν ξέρει να διαβάζει απλά ελληνικά απο'κει να καταλάβεις. :P
και ευχαριστώ και τον Δ.Βαγγέλη ναι είναι απίστευτο αλλά οι ερωτήσεις είναι λες και έπεσαν με ζάρια, ότι να ναι
diselakia νομίζω ότι δεν άρχισα εγώ τα περί εξυπνάδας χωρίς λόγο και αιτίας και δεν το κάνω γενικότερα εκτός και ν υπάρχει λόγος :dance

Ποιες θα έπρεπε να είναι οι ερωτήσεις εφόσον το κύριο αντικείμενο είναι εικονογράφος-σκιτσογράφος, όπως λες; Ποια είναι η διαφορά του 3H από το 4Η;

To πιθανότερο είναι ότι σε κάποιο μάθημα σας είπαν ότι ο εικονογράφος δίνει 1 μακέτα ανά σαλόνι κι επειδή δεν σας είπαν ο εικονογράφος δίνει 8 μακέτες για 8 σαλόνια, θεωρείς ότι σας ρώτησαν κάτι άσχετο. Κλασικό κωθώνι που θα βγει από μια σχολή και δε θα ξέρει την τύφλα του, θα καταλήξει στα δελτία των 8 να δείχνει ότι έκανε το πτυχίο του λαδόκολλα για σουβλάκια και θα παραπονιέται για το κακό κράτος και την κακούργα κοινωνία.

Άμα οι ερωτήσεις ήταν πραγματικά άσχετες φυσικά και θα πήγαινες στον διευθυντή να αναφέρεις ότι απαιτούνται από εσάς να γνωρίζετε πράγματα που δεν έχετε διδαχθεί. Αλλά επειδή 1000% τα έχετε διδαχθεί κοτάς και προτιμάς να έρχεσαι σε αυτό το φόρουμ και να ενοχλείς όλους εμάς.

"Σκεφτείτε το: η έλλειψη μόρφωσης διαφέρει ριζικά από τη δίψα, από το να θέλεις ένα αυτοκίνητο και να μην το έχεις, από την έλλειψη χρημάτων, από τη μοναξιά, από το να θέλεις να χρησιμοποιείς το Εxcel και να μην μπορείς. Η διαφορά έγκειται στο ότι του αμόρφωτου του λείπει όχι μόνο αυτό που δεν έχει αλλά και κάτι ακόμα πιο βασικό, η γνώση της αξίας αυτού που του λείπει".

http://www.theinsider.gr/index.php?opti ... Itemid=122
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 14.10.14, 3:45 pm

πρώτον αν σε ενοχλούσα δε θα έκανες τον κόπο να σχολιάζεις μόνος σου ,μάλλον εσύ δεν έχεις τι να κάνεις και θες να ενοχλείς τους άλλους :)
δεύτερον αν έχεις προβλήματα και θες να ξεσπάς κάπου κάνε το με τα άτομα που στα δημιουργούν κι όχι με άτομα που δε γνωρίζεις,και τρίτον αν ήμουν κωθώνι όπως λες θα πήγαινα να δώσω χωρίς να έχω φάει το κόσμο να βρω 305 απαντήσεις που στη τελική απ'οτι θυμάμαι ρώτησα μόνον τις 2 σ'αυτό το φόρουμ .Κάνε μαθηματικά τις άλλες 303 τις έχω βρει μόνη μου άρα αγαπητέ μου, όπως και ο ίδιος βλέπεις, προφανώς και τα πράγματα δεν είναι αυτά που λες. Επίσης λένε ότι όταν κάποιος λέει κάτι (κακό) για κάποιον κρίνει απ' τον εαυτό του. Καλή σου μέρα γλυκέ μου
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 14.10.14, 6:50 pm

ρωτησα έναν συνάδελφο από καλών τεχνών και μου είπε πως στην πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι μέχρι 8 εικονογραφήσεις όπως προείπαν δηλαδή 1 ανα σαλόνι στο τυπογραφικό
το τυπογραφικό 16σελιδο έχει 8 σαλόνια (8 αντικριστές σελίδες) στις οποίες συνήθως γίνονται οι εικονογραφίσεις
όσο για το εξώφυλλο πρέπει να λάβεις υπόψην σου το καθε στοιχείο του εξώφυλλου σαν ανεξάρτητο στοιχείο εκτός κι αν είχες οδηγίες να βγάλεις 1 ενιαία εικονογραφιση για όλο τοσώμα του εξώφυλλου οποτε εκεί ή θα πεις 3 εικονογραφίσεις ή θα πεις και για τις 2 περιπτώσεις που προανέφερα.
Αυτά μου είπαν αυτά σου λέω αλλά για την ιστορία η λογική μου θα με οδυγούσε και εμένα σε αυτές τις απαντήσεις
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό Δ Βαγγέλης » 14.10.14, 7:23 pm

θα ήθελα να συμπληρώσω και κάτι άλλο με αφορμή την διαμάχη των 2 μελλών εδώ
dieselakias τελευταία έχεις μια τάση να απαντάς ειρωνικά σε ερωτήσεις που φαίνονται ή ίσως για σενα και για πολλούς εδώ να είναι απλές.
Εγω νομιζα πως το φορουμ ειναι για μετάδωση γνωσης. όσο περνάει απο το χέρι μου αυτό θα κάνω εσύ άμα σε προσβάλουν οι ερωτήσεις απλά αγνοησε τες αν η συμβολή σου στο φόρουμ είναι ατάκες του τύπου
και κατι αλλα τετοια που γραφεις τελευταια προσβάλεις τον εαυτό σου κατ αρχάς.
επιπλεον πουθενα δεν ειδα οτι οι απορίες που θα θετουν τα μέλοι θα πρεπει να είναι ενός επιπέδου και πάνω αλλιώς δεν απαντάμε.

το αν ο movan ειναι τεμπ'ελης ή αδαής ή απλά δεν ξέρει να ψάχνει ή ακόμα έχει πεσει στην περίπτωση και πραγματικά δεν διδάχτηκε καποια πράγματα (που δεν θα μου έκανε εντύπωση) δεν μπορούμε να το κρίνουμε

Ας μην ξεχνάμε πως μια από τις σημαντικότερες παρενέργειες των γραφικών τεχνών ήταν η πρόσβαση στην γνώση σε ένα πολυ μεγαλυτερο ευρος ανθρώπων Νιώθω πως είναι λίγο ειρωνικό εμείς να αρνούμαστε γνωσεις τώρα εκτός κι αν νομίζουμε πως αν αρνηθούμε γνώσεις τώρα θα έχουμε λιγότερο ανταγωνισμό αυριο και σε μια χώρα βυθισμένη στην κρίση ο έντονος ανταγωνισμός είναι το τελευταίο που θέλουμε ...
Δ Βαγγέλης
Member

Δημοσίευσηαπό movan » 15.10.14, 2:51 pm

προς Δ. Βαγγέλη κατά πρώτον ευχαριστώ που το έψαξες περισσότερο για να με βοηθήσεις.Συμπληρωματικά να προσθέσω είμαι η movan, ντάξει μικρή λεπτομέρεια. Πάντως εγώ δε θα συνέχιζα την αντιπαράθεση με το πρώτο μέλος που αναφέρεις αλλά πραγματικά σε προκαλεί προκειμένου να συνεχίσει να λέει ότι θέλει
movan
Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 15.10.14, 9:03 pm

Θα την συνεχίσω εγώ όμως! Μιας και αυτό με τη αίθουσα πανεπιστημίου είναι δική μου απάντηση. Και την παραθέτω ολόκληρη.

Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση.
Σίγουρα δεν θα πάρεις την απάντηση που έλπιζες.
Θα σου δώσω εγώ μια απάντηση για όλες τι ερωτήσεις σου, απάντηση που δίνω και στον εαυτό μου αρκετά συχνά..:

Υπομονή - Διάβασμα - Εξάσκηση - Υπομονή - Διάβασμα - Εξάσκηση......
Δεν υπάρχουν shortcuts σε αυτήν την δουλειά...
Φιλικά..

Αυτή ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ η απάντηση μου μήπως και στραβώθηκες dieselakia.
Και αυτό είναι το link όλου του θέματος viewtopic.php?f=65&t=23691&p=240242#p240242 για να καταλάβεις ότι αυτό που είπα ήταν για να τον βοηθήσω στο ότι δεν θα πάρει την απάντηση που θέλει. Και όχι για να ξινίσω μέσα στην μούρη του..

Τέλος για να μην μακρηγορώ μιας και δεν έχω ούτε περίοδο, ούτε αιμορροΐδες, ούτε χρόνια ευκοίλια.
Δεν σου επιτρέπω να χρησιμοποιείς τις απαντήσεις μου, για να γεμίσεις τα κομπλεξικά κενά σου..
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 16.10.14, 12:03 pm

Άντε ρε ξεφτιλισμένε μαλ@κα πουθενά που δε μου δίνεις και το δικαίωμα να χρησιμοποιώ τις απαντήσεις σου -γιατί άραγε; για να μην εκθέτω τα επίπεδα μαλακίας που μπορεί να φτάσει το ηλίθιο και καθυστερημένο μυαλό σου, το μυαλό ενός γραφίστα που αντιλαμβάνεται με μεσσιανικό τρόπο τον εαυτό του. Το ότι φαντάζεσαι τα μούτρα σου κάτι σαν μαθηματική διάνοια και το vcdc σαν αίθουσα πανεπιστημίου και τα πιστεύεις όντως αυτά που λες δυστυχώς είναι ενδεικτικό του τρόπου σκέψης που κυριαρχεί στο χώρο.

Έκανε η μύγα κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο.
dieselakias
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : MSN [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων