ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 1:05 pm

xmmmm,

δεν εκο χόρο να ανεβάσω το δικό μας........
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 1:06 pm

8,5 mb (hint-hint)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.04.06, 1:07 pm

Sorenson Squeeze (hint-hint)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 1:08 pm

qt pro, mp4 for ipod.....

πόσο μικρότερο να μπορεί να γίνει?

(help?)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 04.04.06, 1:09 pm

Themistoklis έγραψε:sergio, χάρηκα που σε γνώρισα στην εκδήλωση και ελπίζω να βρούμε χρόνο κάποια στιγμή να τα πούμε πάλι

γνώρισα επίσης από κοντά επιτέλους, τον b+ από τους poor designers ! η καλύτερη στιγμή ήταν όταν μου γνώρισε ο b+ άλλο ένα μέλος τους, και την ώρα που της έδινα χειραψία και της έλεγα συγχαρητήρια της είπα "δεν σας ψήφισα"... εκεί να δεις γέλια... την έκφραση της κοπέλας !

:D

καλή συνέχεια σε όλους !

Ένα κορίτσι το έχουμε και μας το στεναχώρεσες....] :)
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 1:12 pm

b-positive έγραψε:
Themistoklis έγραψε:sergio, χάρηκα που σε γνώρισα στην εκδήλωση και ελπίζω να βρούμε χρόνο κάποια στιγμή να τα πούμε πάλι

γνώρισα επίσης από κοντά επιτέλους, τον b+ από τους poor designers ! η καλύτερη στιγμή ήταν όταν μου γνώρισε ο b+ άλλο ένα μέλος τους, και την ώρα που της έδινα χειραψία και της έλεγα συγχαρητήρια της είπα "δεν σας ψήφισα"... εκεί να δεις γέλια... την έκφραση της κοπέλας !

:D

καλή συνέχεια σε όλους !

Ένα κορίτσι το έχουμε και μας το στεναχώρεσες....] :)

Τελικά εσείς ήσταν μπροστά μας? (Αριστερά πάνω....)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 1:25 pm

ε ! θα της απαλύνει τον πόνο για την πλάκα που της έκανα, το βραβείο ! :D

*πάει να συμπιέσει
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 04.04.06, 1:26 pm

Και πάλι διαστρευλώνεις, Δημήτρη. Και φυσικά όλοι έχουν μάτια και διαβάζουν.

Για την γραμματοσειρά το 2004:

Θα καταλάβεις επιτέλους πως δεν μιλάω για μένα;
Πώς πρέπει να το γράψω; Με κεφαλαία; Με bold; Με τι;
To γράφω για τους υπολοίπους, διότι είναι προφανές πως δεν θέλεις να το κατανοήσεις ή απλά να το παραδεχτείς.
Στο συγκεκριμένο κατάλογο και στη συγκεκριμένη κατηγορία υπάρχει ένα μόνον έργο. Με αυτό τον τρόπο, ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να κρίνει συγκρίνοντας.
Μπορούμε να συμφωνήσουμε στα αυτονόητα;
Μπορείς να απαντήσεις γιατί ΔΕΝ υπάρχουν άλλα δείγματα;

Ανέφερα τον εαυτό μου, που είχε στείλει άλλες συμμετοχές για να δείξω πως υπήρχαν και άλλες. Όχι για να πω πως άξιζαν να βραβευτούν στη θέση της PF Archive. Για την τελευταία έγραψα και κάποια πράγματα.
Αν ήθελες μπορώ να αναφέρω και άλλα ονόματα που είχαν συμμετάσχει και τυγχάνει να γνωρίζω. Αλλά προτίμησα να μην μπλέξω άλλους. ΟΚ;;;

Για την πρακτική - επαγγελματική χρησιμότητα των ΕΒΓΕ:
Αν κατάλαβα καλά τα ΕΒΓΕ για να είναι επικοδομητικά, στον οποιονδήποτε και όχι μόνο σε μένα, έφτανε κανείς να συμμετέχει.
Σήμερα όμως μαθαίνω πως πέραν του να συμμετάσχει, πρέπει να:
Βάζει καταχωρήσεις σε άλλα περιοδικά, να δημιουργεί banner και να διαλαλεί γενικά πως κέρδισε. Ωραία!

Να κάνω μια απλή πρόταση:
Αν σε κάθε διοργάνωση υπήρχε ένας μεγάλος και καλός χώρος στο site με τα έργα των νικητών και των συμμετεχόντων δεν θα ήταν ένα πολύ καλό βήμα προβολής; Δεν θα βοηθούσε πολύ περισσότερο από τον κατάλογο που εκ των πραγματων είναι περιορισμένης κυκλοφοορίας;
Σε καταλόγους και site από διάφορους διαγωνισμούς ο καθένας μπορεί να αναζητήσει συνεργάτες και από τους βραβευθέντες και από τους συμμετέχοντες. Σου είχα πει πολλές φορές, πως αυτό θα έκανε καλό στα ΕΒΓΕ και στους συναδέλφους.
Από εκεί και πέρα φυσικά είναι δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θέλεις.

Περί χρόνου και κόστους:
Δέχομαι πως μπορεί να μην κατάλαβα καλά τι εννοούσες με το κόστος. Πάμε στο χρόνο, εφόσον καλύψαμε τα χρήματα.
Εφόσον από τον καθένα ζητάς μια εικόνα σε μορφή tiff, μπορείς εύκολα και σε ελάχιστο χρόνο να τη μετατρέψεις σε δικτυακό φορμά. Και μπορείς να την δημοσιεύσεις δικτυακά.
Αν ήθελες, Δημήτρη, θα έβρισκες τη λύση. Μην με τρελαίνεις.
Για να γίνουν τόσα πράγματα έχεις βρει συμπαράσταση από πάρα πολύ κόσμο. Δεν νομίζω πως δεν θα έβρισκες εδώ.

Περί αιγίδων - καταιγίδων κλπ.:
Έχεις κάθε δικαίωμα να συνεργάζεσαι με όποιον θέλεις. Ακόμη και με όσους σε έφτυναν ανώνυμα ή επώνυμα. Θεωρητικά, δεν μου πέφτει λόγος.
Επειδή όμως υπάρχει μια προσπάθεια να πλασαριστεί κάτι ως το κοινό ώφελος κλπ κλπ, έχω κι εγώ το δικαίωμα να λέω πως σε ηθικό επίπεδο αυτό με προβληματίζει.
Ενδεχομένως να έχει να κάνει και απλώς με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την επαγγελματική ηθική. Anyway...
Aν δεν σε πείθω, συγγνώμη.

Και "πάππα της Γραφιστικής" δεν πρόκειται να σε πω εγώ ποτέ, Δημήτρη. Πρώτον και κύριον διότι δεν το πιστεύω. Και δεύτερον, διότι δεν εκφράζομαι έτσι. Και δεν έχω κανένα λόγο να κάνω κάτι τέτοιο. Και ό,τι έχω γράψει το έχεις ακούσει και προσωπικά και κατά πρόσωπο.

Εγώ γράφω συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένη κριτική. Δεν αρέσκομαι σε αφορισμούς του στυλ "το Δελτα D είναι χάλια". Ούτε πως ο Φακίνος είναι ο "αυτόκλητος σωτήρας" ή "ο Πάππας". Εγώ γράφω για μεγαλύτερες κριτικές επιτροπές και για παράθεση των διαγωνιζομένων. Δεν καταλαβαίνω πως φτάνουν όλα να εξηγηθούν με τέτοια προσωποποίηση.

Αντίθετα εγώ, Δημήτρη, σε έχω υπερασπιστεί με πάθος, διότι 1. σε γνωρίζω πάνω από 10 χρόνια και 2. διότι, πέρα από την όποια φιλική σχέση, όποιος αγωνίζεται να στήσει μια επιχείρηση, μια προσπάθεια και μάλιστα σε δύσκολους χώρους έχει τη συμπάθειά μου. Και τον θεωρώ εν δυνάμει σύμμαχό μου.
Θεωρώ όμως από την άλλη πως όποιος έχει την υποστήριξη κάποιου ωφείλει να τον σέβεται επίσης. Και όχι απλά να χρησιμοποιεί τις ιδέες και τη βοήθειά του και μετά να του κλείνει την πόρτα.

Όσο για την ιδιότητά σου:
Αυτό που λέω, Δημήτρη, και επαναλαμβάνω πως δεν το ακούς πρώτη φορά από μένα, αλλά στο λέω χρόνια, είναι πως κάθε άνθρωπος έχει όρια ανάλογα με τις γνώσεις, τις σπουδές, την εμπειρία, την ιδιότητα κλπ κλπ. Εσύ λοιπόν, Δημήτρη, έχεις δραστηριοποιηθεί με τρόπο που ο καθένας επαγγελματίας ή ερασιτέχνης μπορεί να βρει προβλήματα λόγω ιδιότητας.
Και εγώ, δεν έχω έρθει ποτέ να σε χαρακτηρίσω. Έχω πει πως έχεις κάνει λάθη λόγω άγνοιας ή υστέρησης. Και τα έχεις μάθει σε πρώτο επίπεδο και όχι με δημοσιεύσεις ανώνυμες.
Δεν το συνεχίζω, διότι σέβομαι το ποιος είσαι. Καλό είναι απλά να το επιστρέφεις καμμιά φορά και επίσης να δίνεις το χόρο σε όσους είναι ειδικότεροι.

Και επί προσωπικού:
Για ό,τι έχεις κάνει για μένα εγώ σου χρωστάω χάρη. Θέλω μάλιστα να πιστεύω πως δεν έχω υπάρξει αγνώμων και στα έχω ξεπληρώσει με πράξεις και όχι μόνο με λόγια. Όπου έχω προσωπικά παράπονα τα ξέρεις.
Αυτό το thread καλό είναι να μην το προσωποποιείς. Είναι άδικο. Θα μπορούσα να αρχίσω να απαριθμώ κι εγώ τις δικές μου προσφορές σε σένα. Είναι όμως άδικο επίσης και ίσως και πολύ βαρετό για τους υπόλοιπους. Εγώ μιλάω για τα ΕΒΓΕ και όχι για τη δική μας σχέση. Και το κάνω με στοιχεία που μπορώ να γνωρίζω προσωπικά.

Για την Ελευθεροτυπία:
Θεωρώ πως όποιος έχει τον κατάλογο, την Κριτική επιτροπή και το δημοσίευμα θα καταλάβει. Δεν το θεωρώ καν τιμητικό δημοσίευμα για τα ΕΒΓΕ να περιαυτολογεί ένα εκδοτικό συγκρότημα πως κέρδισε πόσα βραβεία σε μια διοργάνωση που πρόεδρος ήταν ο επικεφαλής του σχεδιαστικού της τμήματος. Αυτή είναι η άποψή μου και την γνωρίζεις επίσης από τότε.

Αυτά. Καλό απόγευμα!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 04.04.06, 2:08 pm

Επειδή, έχετε γράψει πολλά και δεν μπορώ να δω αν έχει αναφερθει αυτο που θα σας πω.. εμ.. Πως μπορούμε να έχουμε τα videos που προλόγιζαν τις κατηγορίες?

Ευχαριστώ.

("Grafiiiiistas"..lalalalalal)
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Cgko » 04.04.06, 2:15 pm

to eisagogiko 8a to anebasoume otan broume xoro... an kai malon den endiaferei kai kanenan :lol:
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 2:16 pm

ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 04.04.06, 2:25 pm

Cgko έγραψε:to eisagogiko 8a to anebasoume otan broume xoro... an kai malon den endiaferei kai kanenan :lol:

Φίλε/φίλη cgko, λάθος κάνεις!
Ενδιαφέρει και πάρα πολύ μάλιστα.
Ήταν εκπληκτική δουλειά. :!: Και δύσκολη...
Να υποθέσω ότι σχετίζεσαι με το σχεδιασμό ή την παραγωγή του;
Αν ναι, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Επίσης, ένα ΕΥΓΕ και στον μικρό carlo που έπεισε τον Θέμη να τον βιντεοσκοπίσει :lol: :wink:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 2:36 pm

Cgko έγραψε:to eisagogiko 8a to anebasoume otan broume xoro... an kai malon den endiaferei kai kanenan :lol:

Αγαπητέ πρώην συνάδελφε, μήπως σας περισεύουν 8mb webspace?

Εεεεε?

Και θα σε αφήσω να λές οτι με ξέρεις.... :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 2:38 pm

kassavetis έγραψε:
Φίλε/φίλη cgko, λάθος κάνεις!
Ενδιαφέρει και πάρα πολύ μάλιστα.
Ήταν εκπληκτική δουλειά. :!: Και δύσκολη...
Να υποθέσω ότι σχετίζεσαι με το σχεδιασμό ή την παραγωγή του;
Αν ναι, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Τον άφησαν να κάνει εκείνο το κακόμοιρο το ρομποτάκι.....

Ατάλαντο παιδί ο cgkoko, αλλα κλέει άσχημα και του κάνουμε το χατήρι.....
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 04.04.06, 2:49 pm

sergiokomic έγραψε:Τον άφησαν να κάνει εκείνο το κακόμοιρο το ρομποτάκι.....

Ατάλαντο παιδί ο cgkoko, αλλα κλέει άσχημα και του κάνουμε το χατήρι.....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Το δε ρομποτάκι, ΕΞΟΧΟ :!:

Σέργιο, ΝΑΙ, αν όντως το έκανε αυτός,
επέτρεψέ του να λέει ότι σε ξέρει. Με μέτρο βέβαια. Μην παραγνωριστείτε :D
και ζητάει μετά κι άλλα....
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 2:57 pm

έτσι είναι....

μπαι δε γουέι...

http://rapidshare.de/files/17178185/MegaEvgeMP4.m4v.html

κλικ free περιμένετε λίγο και μετά download....
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 04.04.06, 4:08 pm

sergiokomic έγραψε:έτσι είναι....

μπαι δε γουέι...

http://rapidshare.de/files/17178185/MegaEvgeMP4.m4v.html

κλικ free περιμένετε λίγο και μετά download....

έξοχο... :D

Από τις 2 απονομές που είχα παρακολουθήσει παλιότερα, τα κλιπάκια σίγουρα αξίζουν λίγο χρόνο από την απονομή για ένα "εύγε" βραβείο... πέρα από την ψηφοφορία του κοινού, της οποίας το αποτέλεσμα ανακοινώνεται στο +design (νομίζω)...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 4:33 pm

Φέτος ήταν καλλίτερα απο ποτέ.... (και όχι έχω παρκάρει το καλάμι και δεν μιλώ για το δικό μας...)

cgkoko/jkentro τα σπάσανε!(ιντρο/εξωφ δίσκου)

Θέμης.....

Δυναστεία....

Αυτοπροβολή :!: :!:
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 04.04.06, 4:46 pm

sergiokomic έγραψε:
cgkoko/jkentro τα σπάσανε!(ιντρο/εξωφ δίσκου)

Επιβάλεται η φόρτωσή τους διαδυκτιακά για να τα δούμε και όσοι δεν ήμασταν...

(εκτός και αν τα βρούμε σε κάποιο CD περιοδικού)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 4:52 pm

Απαντώ σημείο προς σημείο γιατί αν δεν το κάνω μπορεί να υποτεθεί ότι "αποφεύγω κακοτοπιές". Ζητώ συγνώμη για την κατάχραση του χώρου.

tsevis έγραψε:Και πάλι διαστρευλώνεις, Δημήτρη. Και φυσικά όλοι έχουν μάτια και διαβάζουν.
Για την γραμματοσειρά το 2004:
Θα καταλάβεις επιτέλους πως δεν μιλάω για μένα;
Πώς πρέπει να το γράψω; Με κεφαλαία; Με bold; Με τι;
To γράφω για τους υπολοίπους, διότι είναι προφανές πως δεν θέλεις να το κατανοήσεις ή απλά να το παραδεχτείς.
Στο συγκεκριμένο κατάλογο και στη συγκεκριμένη κατηγορία υπάρχει ένα μόνον έργο. Με αυτό τον τρόπο, ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να κρίνει συγκρίνοντας.
Μπορούμε να συμφωνήσουμε στα αυτονόητα;
Μπορείς να απαντήσεις γιατί ΔΕΝ υπάρχουν άλλα δείγματα;
Ανέφερα τον εαυτό μου, που είχε στείλει άλλες συμμετοχές για να δείξω πως υπήρχαν και άλλες. Όχι για να πω πως άξιζαν να βραβευτούν στη θέση της PF Archive. Για την τελευταία έγραψα και κάποια πράγματα.
Αν ήθελες μπορώ να αναφέρω και άλλα ονόματα που είχαν συμμετάσχει και τυγχάνει να γνωρίζω. Αλλά προτίμησα να μην μπλέξω άλλους. ΟΚ;;;

Στη συγγεκριμένη κατηγορία η κριτική επιτροπή δεν έμεινε ΚΑΘΟΛΟΥ ικανοποιημένη από καμία άλλη συμμετοχή πέραν από αυτή που βραβεύθηκε. Αν δεν συνέβη αυτό (όπως σου προείπα μπορείς να διασταυρώσεις με μέλη της τότε ΚΕ) τί άλλο μπορεί να έγινε και να μην μπήκαν γραμματοσειρές άλλες στον κατάλογο? Τι βάζεις δηλαδή με το μυαλό σου?
tsevis έγραψε:Για την πρακτική - επαγγελματική χρησιμότητα των ΕΒΓΕ:
Αν κατάλαβα καλά τα ΕΒΓΕ για να είναι επικοδομητικά, στον οποιονδήποτε και όχι μόνο σε μένα, έφτανε κανείς να συμμετέχει.
Σήμερα όμως μαθαίνω πως πέραν του να συμμετάσχει, πρέπει να:
Βάζει καταχωρήσεις σε άλλα περιοδικά, να δημιουργεί banner και να διαλαλεί γενικά πως κέρδισε. Ωραία!

Χάρη μου, καλό να κερδίζεις ένα βραβείο και πιθανώς να σε βρει και κάποιος μόνος του (όπως συνέβη στην περίπτωση του θεμιστοκλή), αλλά αν το "πουλήσεις" και λίγο, σίγουρα θα βοηθήσεις τον εαυτό σου, πάνω απ' όλα. Δεν είναι δυνατόν να μην ανεβάζεις ούτε ένα banner στο δικό σου το site και μετά να λες "δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο". Έλεος!
tsevis έγραψε:Να κάνω μια απλή πρόταση:
Αν σε κάθε διοργάνωση υπήρχε ένας μεγάλος και καλός χώρος στο site με τα έργα των νικητών και των συμμετεχόντων δεν θα ήταν ένα πολύ καλό βήμα προβολής; Δεν θα βοηθούσε πολύ περισσότερο από τον κατάλογο που εκ των πραγματων είναι περιορισμένης κυκλοφοορίας;
Σε καταλόγους και site από διάφορους διαγωνισμούς ο καθένας μπορεί να αναζητήσει συνεργάτες και από τους βραβευθέντες και από τους συμμετέχοντες. Σου είχα πει πολλές φορές, πως αυτό θα έκανε καλό στα ΕΒΓΕ και στους συναδέλφους.
Από εκεί και πέρα φυσικά είναι δικαίωμά σου να κάνεις ό,τι θέλεις.
Περί χρόνου και κόστους:
Δέχομαι πως μπορεί να μην κατάλαβα καλά τι εννοούσες με το κόστος. Πάμε στο χρόνο, εφόσον καλύψαμε τα χρήματα.
Εφόσον από τον καθένα ζητάς μια εικόνα σε μορφή tiff, μπορείς εύκολα και σε ελάχιστο χρόνο να τη μετατρέψεις σε δικτυακό φορμά. Και μπορείς να την δημοσιεύσεις δικτυακά.
Αν ήθελες, Δημήτρη, θα έβρισκες τη λύση. Μην με τρελαίνεις.
Για να γίνουν τόσα πράγματα έχεις βρει συμπαράσταση από πάρα πολύ κόσμο. Δεν νομίζω πως δεν θα έβρισκες εδώ.

Μα δεν υπάρχει λόγος ρε Χάρη να κάνω κάτι τέτοιο. Για το όνομα του Θεού μπες στο site των Red Dot, της AIGA, των EPICA ή όπου αλλού θέλεις. Βλέπεις πουθενά 1500 συμμετοχές να περιέχονται ΟΛΕΣ???
Εμείς βάζουμε φιναλιστ, θα βάλουμε και λίστα ΟΛΩΝ των συμμετεχόντων από του χρόνου. Έχουμε και τους αυστηρότερους κανονισμούς από οποιαδήποτε άλλη διοργάνωση. Γιατί εδώ δεν είναι η χώρα του αυτονόητου. Δεν θα φτάσουμε και σε βαθμό παράνοιας για τους 5-6 δύσπιστους, γιατί είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται ποτέ να ικανοποιηθούν. Κόβω το κεφάλι μου πως ό,τι και να κάνω θα βρεθούν αυτοί οι 5-6 να αμφισβητήσουν ξανά.
tsevis έγραψε:Περί αιγίδων - καταιγίδων κλπ.:
Έχεις κάθε δικαίωμα να συνεργάζεσαι με όποιον θέλεις. Ακόμη και με όσους σε έφτυναν ανώνυμα ή επώνυμα. Θεωρητικά, δεν μου πέφτει λόγος.
Επειδή όμως υπάρχει μια προσπάθεια να πλασαριστεί κάτι ως το κοινό ώφελος κλπ κλπ, έχω κι εγώ το δικαίωμα να λέω πως σε ηθικό επίπεδο αυτό με προβληματίζει.
Ενδεχομένως να έχει να κάνει και απλώς με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την επαγγελματική ηθική. Anyway...
Aν δεν σε πείθω, συγγνώμη.

Για το θεσμό των ΕΒΓΕ έχω διαθέσει όλων των ειδών τους πόρους και ούτε εσύ δεν μπορείς να το αρνηθείς αυτό. Αν κρίνω ότι είναι προς το συμφέρον του θεσμού να έχει την υποστήριξη της ΕΓΕ, θα την αιτηθώ. Επαναλαμβάνω (τώρα που καταλαβαίνεις τι λέω) ότι προσωπικές διαφορές και εμπάθειες ΔΕΝ είναι δυνατόν να μπαίνουν σε τέτοιους θεσμούς. Δεν βραβεύουμε και δεν συνεργαζόμαστε μόνο με τους φίλους μας. Μέλημά μου είναι το κέρδος των ΕΒΓΕ.
tsevis έγραψε:Και "πάππα της Γραφιστικής" δεν πρόκειται να σε πω εγώ ποτέ, Δημήτρη. Πρώτον και κύριον διότι δεν το πιστεύω. Και δεύτερον, διότι δεν εκφράζομαι έτσι. Και δεν έχω κανένα λόγο να κάνω κάτι τέτοιο. Και ό,τι έχω γράψει το έχεις ακούσει και προσωπικά και κατά πρόσωπο.
Εγώ γράφω συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένη κριτική. Δεν αρέσκομαι σε αφορισμούς του στυλ "το Δελτα D είναι χάλια". Ούτε πως ο Φακίνος είναι ο "αυτόκλητος σωτήρας" ή "ο Πάππας". Εγώ γράφω για μεγαλύτερες κριτικές επιτροπές και για παράθεση των διαγωνιζομένων. Δεν καταλαβαίνω πως φτάνουν όλα να εξηγηθούν με τέτοια προσωποποίηση.

Επίσης μου απηύθηνες και ένα ωραιότατο "στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις". Εγώ δεν το "έπαιξα ποτέ κάτι που δεν είμαι", είμαι ένας επιχειρηματίας που κινείται στο χώρο του design στην Ελλάδα. Κάνω επαγγελματικές κινήσεις πράγμα που σημαίνει ότι ΠΡΕΠΕΙ να τις κάνω καλά γιατί οι άνθρωποι πληρώνουν γι' αυτές και άρα έχουν δικαίωμα να παραπονιούνται αν δεν τις κάνω καλά. Αν αδικηθούν στα ΕΒΓΕ μπορούν να φωνάξουν, αν πληρώσουν για ένα συνέδριο και βγει "μούφα" θα βάλουν τις φωνές, αν αυτοί που πλήρωσαν μια συνδρομή δεν λάβουν ένα τεύχος θα βάλουν τις φωνές, αν πάρουν ένα τεύχος που δεν τους αρέσει, δεν θα επαναλάβουν την αγορά τους.
tsevis έγραψε:Αντίθετα εγώ, Δημήτρη, σε έχω υπερασπιστεί με πάθος, διότι 1. σε γνωρίζω πάνω από 10 χρόνια και 2. διότι, πέρα από την όποια φιλική σχέση, όποιος αγωνίζεται να στήσει μια επιχείρηση, μια προσπάθεια και μάλιστα σε δύσκολους χώρους έχει τη συμπάθειά μου. Και τον θεωρώ εν δυνάμει σύμμαχό μου.
Θεωρώ όμως από την άλλη πως όποιος έχει την υποστήριξη κάποιου ωφείλει να τον σέβεται επίσης. Και όχι απλά να χρησιμοποιεί τις ιδέες και τη βοήθειά του και μετά να του κλείνει την πόρτα.

Αν πάλι αναφέρεσαι στο πρόσωπό σου (και θεωρείς ότι σε εσένα κλείνω πόρτες) θα σε παραπέμψω σε παραπάνω μήνυμά μου που αποδικνύει έμπρακτα ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Αν εννοείες κάποιον άλλον, πες το με το όνομά του να ξεμπερδεύουμε.
tsevis έγραψε:Όσο για την ιδιότητά σου:
Αυτό που λέω, Δημήτρη, και επαναλαμβάνω πως δεν το ακούς πρώτη φορά από μένα, αλλά στο λέω χρόνια, είναι πως κάθε άνθρωπος έχει όρια ανάλογα με τις γνώσεις, τις σπουδές, την εμπειρία, την ιδιότητα κλπ κλπ. Εσύ λοιπόν, Δημήτρη, έχεις δραστηριοποιηθεί με τρόπο που ο καθένας επαγγελματίας ή ερασιτέχνης μπορεί να βρει προβλήματα λόγω ιδιότητας.
Και εγώ, δεν έχω έρθει ποτέ να σε χαρακτηρίσω. Έχω πει πως έχεις κάνει λάθη λόγω άγνοιας ή υστέρησης. Και τα έχεις μάθει σε πρώτο επίπεδο και όχι με δημοσιεύσεις ανώνυμες.
Δεν το συνεχίζω, διότι σέβομαι το ποιος είσαι. Καλό είναι απλά να το επιστρέφεις καμμιά φορά και επίσης να δίνεις το χόρο σε όσους είναι ειδικότεροι.

Εδώ υποθέτω ότι εννοείς ότι "ο Φακίνος που δεν είναι γραφίστας δεν θα έπρεπε να εμπλέκεται". Και πάλι δυσκολεύεσαι να το πεις ως έχει, αλλά επιλέγεις να το "υπονοήσεις". Εγώ σου απαντώ καθαρά:
Πρώτον ποτέ μου δεν έκανα δουλειά γραφίστα. Πάντοτε κάνω δουλειά που ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ σε γραφίστες. Εκδίδω ένα περιοδικό, διοργανώνω συνέδρια, ημερίδες και Βραβεία. Η απείχηση όλων αυτών δείχνει ότι ίσως και να το κάνω καλά. Αν εσύ κρίνεις πως όχι, δικαίωμά σου, αλλά εγώ προτιμώ να με στηρίζουν (προσοχή με τα χρήματά τους) 400 άνθρωποι που παρακολουθούν το Πανόραμα, 350 άνθρωποι και εταιρείες που συμμετέχουν στα ΕΒΓΕ (από τον γραφίστα της γειτονιάς μέχρι την Αdel) και λίγες χιλιάδες αναγνωστών που δίνουν 5 ευρώ για να αγοράσουν το +design. Αν θεωρείς πως κάποιος άλλος μπορεί να τα καταφέρει εξίσου ή και καλύτερα, ευπρόσδεκτος είναι, ας προχωρήσει... Καλό θα κάνει σε ΟΛΟΥΣ μας.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να έχω σπουδάσει γραφιστική για να κάνω κάτι από αυτά που κάνω. Διάολε! Υπάρχουν άνθρωποι μέσα σε αυτό το forum που ΚΑΝΟΥΝ γραφιστική χωρίς να την έχουν σπουδάσει (ΚΑΙ δυο-τρεις από αυτούς την κάνουν και καλά).
tsevis έγραψε:Και επί προσωπικού:
Για ό,τι έχεις κάνει για μένα εγώ σου χρωστάω χάρη. Θέλω μάλιστα να πιστεύω πως δεν έχω υπάρξει αγνώμων και στα έχω ξεπληρώσει με πράξεις και όχι μόνο με λόγια. Όπου έχω προσωπικά παράπονα τα ξέρεις.
Αυτό το thread καλό είναι να μην το προσωποποιείς. Είναι άδικο. Θα μπορούσα να αρχίσω να απαριθμώ κι εγώ τις δικές μου προσφορές σε σένα. Είναι όμως άδικο επίσης και ίσως και πολύ βαρετό για τους υπόλοιπους. Εγώ μιλάω για τα ΕΒΓΕ και όχι για τη δική μας σχέση. Και το κάνω με στοιχεία που μπορώ να γνωρίζω προσωπικά.

Το thread το "προσωποποίησα" γιατί εξέλαβα ότι υπενήχθηκες ότι κάποιοι έχουν "κρύψει" δουλειές σου από τους καταλόγους των ΕΒΓΕ. Και όπως ορθα-κοφτά είπες, αυτός που έχει το πάνω χέρι στο να βάλει και να κρύψει δουλειές (ως φιναλίστ και όχι ως νικητές, βέβαια) από τον κατάλογο είμαι εγώ. Άρα... αν κάποιος σου "έκοψε" δουλειές ήμουν εγώ. Άρα το προσωποποιώ για να δείξω ότι αν είχα τέτοιες προθέσεις που εσύ υποθέτεις ΔΕΝ συνάδουν με την εν γένει συμπεριφορά στο πρόσωπό σου.
tsevis έγραψε:Για την Ελευθεροτυπία:
Θεωρώ πως όποιος έχει τον κατάλογο, την Κριτική επιτροπή και το δημοσίευμα θα καταλάβει. Δεν το θεωρώ καν τιμητικό δημοσίευμα για τα ΕΒΓΕ να περιαυτολογεί ένα εκδοτικό συγκρότημα πως κέρδισε πόσα βραβεία σε μια διοργάνωση που πρόεδρος ήταν ο επικεφαλής του σχεδιαστικού της τμήματος. Αυτή είναι η άποψή μου και την γνωρίζεις επίσης από τότε.

Μα γιατί δεν λές τα πράγματα με το όνομά τους, αλλά με "σπόντες"; Δεν είναι κάτι που σε τιμά! Αυτό που θέλεις να πεις ότι στην Κριτική Επιτροπή των ΕΒΓΕ 2003 ήταν ο Γιάννης Κορωναίος, ο οποίος (σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις) την περίοδο εκείνη ήταν ήδη δύο χρόνια συνταξιούχος. Σχετικό βραβείο με την Ελευθεροτυπία δόθηκε εκείνη τη χρονιά στο ένθετο "7" το οποίο ΔΕΝ σχεδίαζε ο παλιός του εργοδότης, αλλά το δημιουργικό γραφείο "Μαιρίνα Ματθαιοπούλου", με το οποίο ο κ. Κορωναίος απ' όσο γνωρίζω δεν έχει κάποια σχέση. Επίσης έπαινο πήρε το ένθετο "Βιβλιοθήκη", το οποίο όντως γίνεται in house. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι ο κ. Κορωναίος επηρέασε τα υπόλοιπα μέλη της κριτικής επιτροπής (9 στο σύνολό τους μαζί με τον τότε πρόεδρο της Icograda και ιδρυτικό στέλεχος της Pentagram Mervyn Kurlansky) αυτό δεν εξηγεί το γιατί η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία είχε μία σελίδα αφιέρωμα το 2002, και δύο το 2004 (σαφώς από αυτά που υπενίσαισε όμως είχε σχέση με το ότι κέρδισε διακρίσεις το 2003).
Δεν είναι καλύτερα να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους?

Έχω την αίσθηση ότι κινδυνεύουμε να γίνουμε βαρετοί (για να μην πω γραφικοί). Ήδη κάποιοι ζήτησαν να "πάμε για καφέ" και να αφήσουμε το forum ήσυχο. Απαντώ δημοσίως γιατί θεωρώ ότι προκαλούμαι να το κάνω. Από εδώ και μπρος Χάρη, όμως θα σου ζητούσα αν έχεις κάτι άλλο να μου απαντήσεις να το κάνεις με ένα pm ή με ένα τηλεφώνημα. Εκτός αν θεωρείς ότι κάτι προσφέρουμε στα μέλη του forum (εκτός από θέαμα), οπότε ζητώ ταπεινά συγνώμη από τα υπόλοιπα μέλη του vcdc και συνεχίζω.

Καλό απόγευμα
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων