ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Σχετικά με τα video των ΕΒΓΕ

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 4:56 pm

Φέτος ήταν όντως καλύτερα παρά ποτέ.
Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με την πιθανή έκδοσή τους σε CD του περιοδικού, παρ΄ ότι πολύ θα το θέλαμε. Το πρόβλημα αυτό έχει σχέση με τα πνευματικά δικαιώματα της μουσικής που χρησιμοποιούν τα video αυτά.
Έχουμε ήδη ξεκινήσει όμως αφ'ενός ενέργειες για να ανεβάσουμε τα 10 πρώτα (σύμφωνα με την ψηφοφορία του κοινού) online και αυτό είναι κάτι που πιθανότητα θα πραγματοποιηθεί στην αρχή της άλλης εβδομάδας

Φιλικά
Δημήτρης

jonick33 έγραψε:
sergiokomic έγραψε:cgkoko/jkentro τα σπάσανε!(ιντρο/εξωφ δίσκου)

Επιβάλεται η φόρτωσή τους διαδυκτιακά για να τα δούμε και όσοι δεν ήμασταν...
(εκτός και αν τα βρούμε σε κάποιο CD περιοδικού)
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tennisball » 04.04.06, 5:20 pm

Themistoklis έγραψε:ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ

:evil:
"Τι κρίμα που δεν πήρες την πρώτη θέση στα videos πολύ λυπάμαι"

*φεύγει με σαρδώνιο χαμόγελο στα χείλη.. :twisted:
Άβαταρ μέλους
tennisball
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 5:47 pm

tennisball έγραψε:
Themistoklis έγραψε:ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΑΠΟ ΔΩ ΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ

:evil:
"Τι κρίμα που δεν πήρες την πρώτη θέση στα videos πολύ λυπάμαι"

*φεύγει με σαρδώνιο χαμόγελο στα χείλη.. :twisted:

wha hahahahaahaha!

Πολύ καλό... :!:
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 04.04.06, 5:53 pm

Λοιπόν Δημήτρη, λογικά έχεις ήδη λάβει ένα pm.
Σκέφτηκα λίγη ώρα πριν απαντήσω. Έγραψα ένα κατεβατό με συγκεκριμένες ερωταπαντήσεις. Δεν έχει όντως νόημα. Δεν μπορώ να σε πείσω, αλλά ούτε καν να εξηγήσω όσα εννοώ.

Καλή τύχη.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό ZIP » 04.04.06, 7:43 pm

Καλησπέρα σας,

Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον όσα γράφετε παραπάνω και ένοιωσα την υποχρέωση να γραφτώ στο forum σας για να πω κάποια πράγματα.

Να διευκρινίσω πρώτα δυο πράγματα. Το πρώτο είναι πως τα Ελληνικά δεν είναι η μητρική μου γλώσσα. Έτσι ας με συχωρήσετε αν κάνω κάποια λάθη (όπως Π.Χ να γράφω τα «πράγματα» 2 φορές). Ας θεωρήσετε πως γράφει ένας κογκολέζος. Το δεύτερο είναι πως ο Δημήτρης σίγουρα δεν χρειάζεται και ούτε ζήτησε κάποια υπεράσπιση γιατί μπορεί πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε (πόσο μάλλον από έναν κογκολέζο) να υπερασπίσει τον εαυτό του και το έργο του.

Πιστεύω πως οι κριτικές είναι πάντα αναγκαίες εφόσον είναι καλοπροαίρετες. Όταν αυτές οι κριτικές δεν συνοδεύονται από προτάσεις λέγονται γκρίνιες. Κάτι σαν κλασμένη γκόμενα. Είναι το εθνικό μας σπορ. Όποιος λοιπόν αναλαμβάνει να οργανώσει οτιδήποτε σε αυτή τη χώρα ξέρει και τις συνέπιες. Δεν υπάρχει περίπτωση να την βγάλεις καθαρή. Έξω από των χορό όλοι καλά χορεύουμε (και πρώτος εγώ).

Δεν δίστασα μάλιστα από την πρώτη στιγμή να του εκφράσω τις επιφυλάξεις μου για τον τρόπο που γίνονται οι αξιολογήσεις καθώς και τις απορίες ή κριτικές που λίγο πολύ γράψατε κι εσείς. Έκανα κι εγώ κάποιες προτάσεις.

Υπάρχει κάτι όμως που ο Δημήτρης δεν θα σας πει κι εκεί είναι όλη η ουσία. Τον Δημήτρη τον γνωρίζω αρκετά χρόνια και θέλω να πιστεύω αρκετά καλά. Για ένα πράγμα είμαι απόλυτα βέβαιος: ότι κάνει το κάνει με ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ.

Μπορεί να κάνει λάθη, μπορεί να διαφωνούμε σε ορισμένα θέματα, αλλά δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν άλλον για τέτοιου είδους διοργάνωση. Τουλάχιστον ξέρω με βεβαιότητα ότι αυτό που κάνει το κάνει έντιμα, καλοπροαίρετα και χωρίς δόλο. Το ότι κερδίζει κάποια αναγνώριση, διαφήμιση η δόξα για το περιοδικό του είναι φυσικό και θεμιτό (ποιος μαζόχας θα το έκανε μόνο και μόνο για να ακούει γκρίνιες?). Ας μη γελιόμαστε λοιπόν. Όποιος και να το έκανε, για κάποιο σκοπό θα το έκανε. Δεν ξέρω τι σκοπό θα είχαν κάποιοι άλλοι.

Το πρώτο λοιπόν που θα έπρεπε να μας απασχολεί όλους είναι αν ο διοργανωτής που ανέλαβε αυτή τη διοργάνωση του κλάδου μας είναι έντιμος. Αν μπορούμε να του εμπιστευτούμε τα έργα μας χωρίς φόβο πως η τράπουλα είναι σημαδεμένη. Μπορεί λοιπόν να διαφωνώ με τους κανόνες αλλά η τράπουλα ΔΕΝ είναι σημαδεμένη. Καλό κι αυτό. Απίστευτα καλό για τα σημερινά δεδομένα. Είμαστε τυχεροί.

Ας αφήσουμε λοιπόν αυτές τις γελοίες υπόνοιες. Τουλάχιστον αυτό δεν είναι πρόβλημα. Αν οι Beetroot, Κaramella, Manografix τον είχαν στείλει 15 μέρες στις Μπαχάμες τουλάχιστον θα ήταν λίγο μαυρισμένος (σαν ασπιρίνη φαίνεται).

Θα κλείσω κι εγώ με μια κριτική – παρατήρηση?

Πόσοι από μας κάνουμε αλήθεια την δουλειά μας όπως ακριβώς την θέλουμε? Πόσοι από μας έχουμε το πράσινο φως στο δημιουργικό από την αρχή μέχρι το τέλος?

Στα 10 χρόνια που έχω το γραφείο μου στην Ελλάδα, άντε να μου έτυχε 2-3 φορές.

Είναι δεδομένο πως το αποτέλεσμα τις εργασίας μας (το τι δημοσιεύεται) εξαρτάται από τον πελάτη μας. Αυτός πληρώνει. Η αισθητική οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην ελευθερία που μας έχει δώσει. Το ξέρουμε όλοι. Κάνουμε τις προτάσεις μας και αυτοί καθορίζουν ή επεμβαίνουν για να κάνουμε αλλαγές που τις περισσότερες φορές μας βρίσκουν αντίθετους. Δεν έχουμε την ελευθερία του ζωγράφου που φτιάχνει κάποιον πίνακα και περιμένει να το πουλήσει σε μια γκαλερί. Δουλεύουμε κατά παραγγελία.

Δεν λέω πως αυτό που κάνουμε δεν έχει αξία. Το αντίθετο. Είναι πολύ ποιο δύσκολο να εργάζεσαι και να δημιουργείς μέσα σε συγκεκριμένα πλαίσια παρά με ελευθερία. Απλά και ο πελάτης έχει καθοριστικό ρόλο.

Που θέλω να καταλήξω?

Μαζί με μας θα έπρεπε να βραβεύονται ΚΑΙ οι πελάτες. Για πολλούς λόγους.

1) Αν βρισκόμαστε εκεί το οφείλουμε σε αυτούς
2) Με το να τους κάνουμε να συμμετέχουν κερδίζουμε σε άλλα 2 μέτωπα:
α) καταλαβαίνουν την αξία της δουλειάς μας, άρα αναβαθμίζεται το επάγγελμά μας
β) γίνεται μεγαλύτερος ντόρος και υπάρχει μεγαλύτερη προβολή.

Φιλικά,

Μιχάλης Δεβανάκης
ZIP
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 04.04.06, 8:00 pm

Γεια σου Μιχάλη και καλώς ήλθες στο vcdc.

Εγώ σε γνωρίζω ελάχιστα όπως κι εσύ. Θέλω απλά να σου πω πως καλώς ή κακώς, έρχεσαι στην κουβέντα, όταν αυτή έχει προχωρήσει πολύ και ίσως όχι όπως θα έπρεπε.
Με ευθύνη όλων και ίσως πρώτα δική μου.

Έτσι, επέτρεψέ μου, να καλωσορίσω τη μαρτυρία σου, να τη σεβαστώ, όσο αφορά το κομμάτι που αναφέρεται στο πρόσωπο του Δημήτρη, και να ζητήσω την κατανόησή σου, που δεν θα σου απαντήσω στα υπόλοιπα που έγραψες..
Αν πίστευα πως προσφέρουμε κάτι ουσιαστικό θα το έκανα. Φοβάμαι όμως πως απλά χαλιόμαστε και σίγουρα αυτό δεν είναι στις προθέσεις κανενός.

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή παραμονή στο vcdc.
Και τα ελληνικά σου είναι υπέροχα.
Κι επειδή είσαι και πολυπράγμων σχεδιαστής ελπίζουμε να συνεχίσεις να είσαι εδώ και πέρα από το παρόν thread.

X.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Re: Σχετικά με τα video των ΕΒΓΕ

Δημοσίευσηαπό BlackAdder » 04.04.06, 8:16 pm

demetrios έγραψε:Χάρη μου, καλό να κερδίζεις ένα βραβείο και πιθανώς να σε βρει και κάποιος μόνος του (όπως συνέβη στην περίπτωση του θεμιστοκλή), αλλά αν το "πουλήσεις" και λίγο, σίγουρα θα βοηθήσεις τον εαυτό σου, πάνω απ' όλα. Δεν είναι δυνατόν να μην ανεβάζεις ούτε ένα banner στο δικό σου το site και μετά να λες "δεν με πήρε κανείς τηλέφωνο". Έλεος!

Να με συγχωρήσετε αλλά διαφημιστικό banner δεν χρειάζεται να έχει κάποιος μέσα στο site του. Τι να κάνει το banner; Να διαφημίσει το site που βρίσκεται ήδη ο χρήστης; Αν ο πελάτης/χρήστης είναι στον δικτυακό σου τόπο τότε δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Αν τώρα κάποιος θέλει, βάζει και παράσημα… για να του δώσει περισσότερο κύρος.

demetrios έγραψε:Για το όνομα του Θεού μπες στο site των Red Dot, της AIGA, των EPICA ή όπου αλλού θέλεις. Βλέπεις πουθενά 1500 συμμετοχές να περιέχονται ΟΛΕΣ???
Εμείς βάζουμε φιναλιστ, θα βάλουμε και λίστα ΟΛΩΝ των συμμετεχόντων από του χρόνου. Έχουμε και τους αυστηρότερους κανονισμούς από οποιαδήποτε άλλη διοργάνωση. Γιατί εδώ δεν είναι η χώρα του αυτονόητου. Δεν θα φτάσουμε και σε βαθμό παράνοιας για τους 5-6 δύσπιστους, γιατί είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται ποτέ να ικανοποιηθούν. Κόβω το κεφάλι μου πως ό,τι και να κάνω θα βρεθούν αυτοί οι 5-6 να αμφισβητήσουν ξανά.

Να θεωρήσω ότι είμαι δύσπιστος; Όταν κάνει κάποιος προτάσεις και παρατηρήσεις καλόπιστες είναι δύσπιστός; Ε, ναι τότε με αυτή την λογική είμαι Δύσπιστος και θα είμαι πάντα ένας σκεπτόμενος και με απόψεις Δύσπιστος. Τώρα για το τελευταίο μην είσαι και τόσο απόλυτος ότι είμαι ανικανοποίητος. Πώς είσαι σίγουρος ότι αυτοί που προτείνουν και ασχολούνται με το θέμα θα είναι μόνιμα αμφισβητίες;

Θα γράψω κάτι αρκετά κοινότυπο. «H γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι μόνο τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια».
Η διαφάνεια δεν βλάπτει ποτέ κανέναν, εκτός από αυτούς που θέλουν να κρύψουν κάτι.

Xαίρομαι που γίνεται αυτή η έντονη αντιπαράθεση η οποία έχει κρατηθεί σε ένα υψηλό επίπεδο.

Πείτε ότι είμαι καλόπιστος (ναι μερικές φορές είμαι).
Πάω στα εβγε (πέρσι), μου δίνουν στην είσοδο έναν πανέμορφο κατάλογο που τον έχουν τυπώσει οι Αφοι Κοντορούση που είναι και χορηγοί, και στην συνέχεια παίρνει η Κ2design βραβείο για το τυπογραφείο αυτό στην κατηγορία ημερολόγιο (καταπληκτικό).
Αυτό όμως, δεν δίνει τροφή για κακεντρεχή σχολιασμό, σκέψεις για διαπλοκή κλπ;
Χορηγός και βραβευθέντας;
Sorry αλλά εμένα το φτωχό μου το μυαλουδάκι, που στην αρχή ήταν καλόπιστο και καλοπροαίρετο, αρχίζει να σκέφτεται “διάφορα”. Είμαι ο μόνος; Όχι στοιχεία δεν έχω. Σιγά τα συμφέροντα που διακυβεύονται στον χώρα για να πάρει κανείς το βραβείο. Απλώς επαναλαμβάνω το ρητό «γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι μόνο τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια». A!!! μην νομίζει κανείς ότι προτείνω με αυτό να εφαρμοστεί κανονισμός στυλ «Βασικού Μετόχου» για περισσότερη διαφάνεια.

Τώρα μια ερώτηση προς τα μέλη του vcdc που ήταν στις επιτροπές και αν θελήσουν και δεν το θεωρούν χάσιμο χρόνο τις απάντούν.

Από την εμπειρία σας από πρώτο χέρι θα ήταν χρήσιμο να είχατε περισσότερο χρόνο στην διάθεσή σας;
Θα ήταν καλύτερα να είχαν οι επιτροπές περισσότερα μέλη;
Έχετε κάποιες παρατηρήσεις που θα θεωρούσατε εποικοδομητικό να τις αναφέρετε;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BlackAdder
Junior Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 04.04.06, 10:24 pm

Oι αναγνώσεις αυτού του thread είναι πολλές ή είναι ιδέα μου;
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 10:48 pm

Η μόνη παρατήρηση που θεωρώ εποικοδομητική στην παρούσα φάση, είναι μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση, περισσότερη σκέψη και λιγότερα άσκοπα και αστήρικτα λόγια.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

του ΒlackAdder

Δημοσίευσηαπό demetrios » 05.04.06, 8:32 am

Aγαπητέ BlackAdder

BlackAdder έγραψε:Να με συγχωρήσετε αλλά διαφημιστικό banner δεν χρειάζεται να έχει κάποιος μέσα στο site του. Τι να κάνει το banner; Να διαφημίσει το site που βρίσκεται ήδη ο χρήστης; Αν ο πελάτης/χρήστης είναι στον δικτυακό σου τόπο τότε δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο. Αν τώρα κάποιος θέλει, βάζει και παράσημα… για να του δώσει περισσότερο κύρος.

Σε πάμπολα site δημιουργικών γραφείων ή διαφημιστικών (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά-κυρίως στο εξωτερικό), υπάρχει ένα link που λέει "awards". Όταν ένας εν δυνάμει πελάτης μπαίνει στο site σου για να δει δουλειές σου και να αποφασίσει αν θα σου αναθέσει μια εργασία, πολλές φορές το να γνωρίζει ότι δουλειά σου έχει επιβραβευτεί σε ένα θεσμό, έχει ένα βάρος...
Νομίζω, ότι θα το παραδεχτείς οτι αυτό που λέω είναι λογικό

BlackAdder έγραψε:Να θεωρήσω ότι είμαι δύσπιστος; Όταν κάνει κάποιος προτάσεις και παρατηρήσεις καλόπιστες είναι δύσπιστός; Ε, ναι τότε με αυτή την λογική είμαι Δύσπιστος και θα είμαι πάντα ένας σκεπτόμενος και με απόψεις Δύσπιστος. Τώρα για το τελευταίο μην είσαι και τόσο απόλυτος ότι είμαι ανικανοποίητος. Πώς είσαι σίγουρος ότι αυτοί που προτείνουν και ασχολούνται με το θέμα θα είναι μόνιμα αμφισβητίες;
Θα γράψω κάτι αρκετά κοινότυπο. «H γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι μόνο τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια».
Η διαφάνεια δεν βλάπτει ποτέ κανέναν, εκτός από αυτούς που θέλουν να κρύψουν κάτι.

Σε όλα που λες με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο. Οι προτάσεις και οι καλόπιστες παρατηρήσεις δεν είναι μόνο χρήσιμες, αλλά και απαραίτητες για τη βελτίωση οποιασδήποτε προσπάθειας. Όταν εγώ αναφερόμουν σε "αιώνια δύσπιστους" δεν μιλούσα για στάση σαν τη δική σου. Η κριτική είναι απαραίτητη και κάθε έξυπνος άνθρωπος την ΕΠΙΖΗΤΑ.

BlackAdder έγραψε:Πείτε ότι είμαι καλόπιστος (ναι μερικές φορές είμαι).
Πάω στα εβγε (πέρσι), μου δίνουν στην είσοδο έναν πανέμορφο κατάλογο που τον έχουν τυπώσει οι Αφοι Κοντορούση που είναι και χορηγοί, και στην συνέχεια παίρνει η Κ2design βραβείο για το τυπογραφείο αυτό στην κατηγορία ημερολόγιο (καταπληκτικό).
Αυτό όμως, δεν δίνει τροφή για κακεντρεχή σχολιασμό, σκέψεις για διαπλοκή κλπ;
Χορηγός και βραβευθέντας;
Sorry αλλά εμένα το φτωχό μου το μυαλουδάκι, που στην αρχή ήταν καλόπιστο και καλοπροαίρετο, αρχίζει να σκέφτεται “διάφορα”. Είμαι ο μόνος; Όχι στοιχεία δεν έχω. Σιγά τα συμφέροντα που διακυβεύονται στον χώρα για να πάρει κανείς το βραβείο. Απλώς επαναλαμβάνω το ρητό «γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι μόνο τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια». A!!! μην νομίζει κανείς ότι προτείνω με αυτό να εφαρμοστεί κανονισμός στυλ «Βασικού Μετόχου» για περισσότερη διαφάνεια.

Αυτό που λες εδώ μπορεί προσβάλει τα μέλη των κριτικών επιτροπών. Σε ευχαριστώ όμως ειλικρινά που το αναφέρεις με θάρρος γιατί υποθέτω ότι είναι ένα θέμα που περνά από το μυαλό αρκετών θεατών.
Όντως δουλειά που είχε ως πελάτη την εταιρεία Αφοί Κοντορούση βραβεύτηκε και πέρσι ΚΑΙ φέτος. Όμως πες μου ειλικρινά, τι βάζεις με το νου σου, ότι τα μέλη της κριτικής επιτροπής νοιάζονται ποιος είναι χορηγός για να τοποθετήσουν ανάλογα την ψήφο τους? Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που τους ενδιαφέρει...
Πέραν αυτού δεν θα ήταν δίκαιο να αποκλείεται μια συμμετοχή που επιβραβεύει ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ (και όχι πελάτες) λόγω του πελάτη!
Οι κανονισμοί που μας έχει υπαγορεύσει η ICOGRADA για να θέσει τα ΕΒΓΕ υπό την αιγίδα της, απαγορεύουν τη συμμετοχή των μελών της κριτικής επιτροπής και της οργανωτικής επιτροπής στο διαγωνιστικό μέρος (κι αυτό σαφώς και τηρείται). Πουθενά δεν αναφέρει τη σημασία του πελάτη ή του προμηθευτή. Και αν σκεφθείτε ότι ΟΛΟΙ μας οι χορηγοί έχουν σχέση με τον κλάδο τότε για φανταστείτε ότι θα έπρεπε (κατ' επέκταση) να αποκλείσουμε όλους όσοι βγάζουν φιλμ στο Αλφάβητο ή χρησιμοποιούν Χαρτιά Περράκη ή φωτογραφίες της ideal Image...

Τι να πώ...
Ίσως να έχεις δίκιο, παρ' όλα αυτά. Ίσως επι πλέον από όλους τους κανονισμούς να προσθέσουμε του χρόνου ότι απαγορεύεται να υποβάλλονται δουλειές που έχουν ως πελάτες κάποιον από τους χορηγούς μας. Ειλικρινά πιστεύω ότι τα μέλη της Κριτικής Επιτροπής ΔΕΝ επηρεάζονται από κάτι τέτοιο, όμως έχεις απόλυτο δίκιο όταν λες ότι η Γυναίκα του Καίσαρα πρέπει και να δείχνει τίμια.
Αν λοιπόν ένα σημαντικό κομμάτι του κοινού θεωρεί κάτι τέτοιο μεμπτό... Υπόσχομαι ότι θα το ψάξω και θα ενεργήσω ανάλογα.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και της παρατηρήσεις σου
φιλικά
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Re: του ΒlackAdder

Δημοσίευσηαπό BlackAdder » 05.04.06, 12:27 pm

demetrios έγραψε:

Αγαπήτέ Δημήτρη

demetrios έγραψε:Σε πάμπολα site δημιουργικών γραφείων ή διαφημιστικών (όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά-κυρίως στο εξωτερικό), υπάρχει ένα link που λέει "awards". Όταν ένας εν δυνάμει πελάτης μπαίνει στο site σου για να δει δουλειές σου και να αποφασίσει αν θα σου αναθέσει μια εργασία, πολλές φορές το να γνωρίζει ότι δουλειά σου έχει επιβραβευτεί σε ένα θεσμό, έχει ένα βάρος...
Νομίζω, ότι θα το παραδεχτείς ότι αυτό που λέω είναι λογικό

Ναι είναι λογικό.

demetrios έγραψε:Αυτό που λες εδώ μπορεί προσβάλει τα μέλη των κριτικών επιτροπών. Σε ευχαριστώ όμως ειλικρινά που το αναφέρεις με θάρρος γιατί υποθέτω ότι είναι ένα θέμα που περνά από το μυαλό αρκετών θεατών.

Δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανέναν. Πόσο μάλλον που όσα μέλη της επιτροπής (που είναι και μέλη του vcdc) και γνωρίζω (απο εδώ μέσα) είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ.

demetrios έγραψε:Όμως πες μου ειλικρινά, τι βάζεις με το νου σου, ότι τα μέλη της κριτικής επιτροπής νοιάζονται ποιος είναι χορηγός για να τοποθετήσουν ανάλογα την ψήφο τους?

Δημήτρη δεν πάει πλέον ο νους μου σε τέτοια πράγματα. Πήγαινε όμως στο παρελθόν. Τώρα που σας έχω γνωρίσει καλύτερα μέσα εδώ: ΟΧΙ σε καμία περίπτωση.

demetrios έγραψε:Πέραν αυτού δεν θα ήταν δίκαιο να αποκλείεται μια συμμετοχή που επιβραβεύει ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ (και όχι πελάτες) λόγω του πελάτη!

Θα ήταν άδικο. Πολύ άδικο.

demetrios έγραψε:Αν λοιπόν ένα σημαντικό κομμάτι του κοινού θεωρεί κάτι τέτοιο μεμπτό... Υπόσχομαι ότι θα το ψάξω και θα ενεργήσω ανάλογα.

Το συγκεκριμένο θέμα πάντως το ανάφερα γιατί κατ’ εμέ (στο παρελθόν όχι πλέον), μου δημιουργούσε προβληματισμούς και υποψίες. Δεν είναι όλοι μέλη του vcdc και δεν είναι όλο τόσο ενημερωμένοι όσο θα έπρεπε (όπως δεν ήμουν και εγώ ενημερωμένος στο παρελθόν). Πρόταση δεν έχω. Προβληματισμό, προσωπικό που είχα στο παρελθόν, ανάφερα και πράττεις/ αξιολογείς αναλόγως.

Φιλικά,

Νικόλας Σακελλαράκης
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BlackAdder
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 05.04.06, 12:54 pm

ZIP έγραψε: Έξω από των χορό όλοι καλά χορεύουμε (και πρώτος εγώ).

Ορίστε πάντως μία γενική αλήθεια που καλύπτει τις πάρα πολλές ανησυχίες που μπορεί να έχει κάποιος σχετικά με βραβεία και διοργανώσεις.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό BOLD » 05.04.06, 5:04 pm

Συμφωνώ με τον demetrios και τον black adder οτι η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να είναι τίμια αλλά να φαίνεται και τίμια! Πάντως με το να παίρνουν οι ίδιοι και οι ίδια τα βραβεία (συμφωνώ ότι τα αξίζουν), στο τέλος δεν θα κατεβαίνει κανένας άλλος, γιατί έτσι και αλλιώς χαμένος θα είναι! Θα μείνουν αυτοί οι 5-6!
Φιλικά, ΒΟLD
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 05.04.06, 5:22 pm

Όπως θα έχετε καταλάβει καταπιέζομαι να μην αρχίσω τα χειρότερα....

Αλλά,

Κοιτάξτε να βελτιώσετε το επίπεδο της δουλειάς σας , και μετά μιλάμε(και εγώ μέσα δεν με εξαιρώ)....

Όποιος πίστεψε τα περί Ελληνικού design ας σηκώσει το χέρι......

5-10 άνθρωποι κάνουν δουλειές(ίτσες) της προκοπής οι 3 δεν ασχολούνται με βραβεία και οι 5 τα παίρνουν.... (2 κάθε χρόνο μένουν παραπονεμένοι αλλα θα τα πάρουν του παραχρόνου)

Δείτε τα billboards της Αθήνας, και πείτε μου οτι σας αρέσει το "ελληνικό" ντιζάιν(?)

Δείτε τις συσκευασίες σε ένα suprmarket >> >> :roll:

Ο μέσος όρος του επιπέδου είναι στο δάπεδο...

Ας σηκώσουμε όλοι τα μανίκια να το πάμε όπου πρέπει..... (αν μπορούμε)

Άντε δουλειά γρήγορα
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 05.04.06, 7:35 pm

sergiokomic έγραψε:Όπως θα έχετε καταλάβει καταπιέζομαι να μην αρχίσω τα χειρότερα....

Αλλά,

Κοιτάξτε να βελτιώσετε το επίπεδο της δουλειάς σας , και μετά μιλάμε(και εγώ μέσα δεν με εξαιρώ)....

Όποιος πίστεψε τα περί Ελληνικού design ας σηκώσει το χέρι......

5-10 άνθρωποι κάνουν δουλειές(ίτσες) της προκοπής οι 3 δεν ασχολούνται με βραβεία και οι 5 τα παίρνουν.... (2 κάθε χρόνο μένουν παραπονεμένοι αλλα θα τα πάρουν του παραχρόνου)

Δείτε τα billboards της Αθήνας, και πείτε μου οτι σας αρέσει το "ελληνικό" ντιζάιν(?)

Δείτε τις συσκευασίες σε ένα suprmarket >> >> :roll:

Ο μέσος όρος του επιπέδου είναι στο δάπεδο...

Ας σηκώσουμε όλοι τα μανίκια να το πάμε όπου πρέπει..... (αν μπορούμε)

Άντε δουλειά γρήγορα

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: ΑΚΡΙΒΩΣ. ΕΥΓΕ ΣΕΡΓΙΕ!
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 06.04.06, 10:41 am

kassavetis έγραψε:
:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: ΑΚΡΙΒΩΣ. ΕΥΓΕ ΣΕΡΓΙΕ!

Μόνο εύγε δε περίμενα να ακούσω, περίμενα κάποιου είδους αντεπίθεση γκρίνιας..... :shock: :D :oops:
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 06.04.06, 11:13 am

ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΣΕΡΓΙΟ, ΜΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;;;ΕΕΕ;;;;

ευχαριστημένος τώρα;;; :lol: :lol: :lol:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 06.04.06, 12:36 pm

antonist έγραψε:ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΣΕΡΓΙΟ, ΜΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;;;ΕΕΕ;;;;

ευχαριστημένος τώρα;;; :lol: :lol: :lol:

Ούφ... επιτέλους κάποιος που με καταλαβαίνει....!
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 06.04.06, 12:44 pm

Ο Σέργιος είναι κιε γαμώ* τα άτομα απλά έχει πάθει πολλές φορές ηλεκτροπληξία

"κιε γαμώ ®" copyright by sokalegga
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 06.04.06, 12:52 pm

Μα προσπάθησα να δοκιμάσω αν δίνει ρεύμα η usb2 .... (γιαμ!)

Το χα διαβάσει σένα φόρουμ......

Το θετικό είναι οτι δε χρειάζομαι πιά ζελέ......
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων