dart books - νέες εκδόσεις - σειρά Βασική Γραφιστική

Ανακοινώσεις / παρουσιάσεις / προσφορές βιβλίων, εκδόσεων & περιοδικών, σχετικά με την οπτ. επικοινωνία.

dart books - νέες εκδόσεις - σειρά Βασική Γραφιστική

Δημοσίευσηαπό Della » 20.09.06, 11:13 am

dart books - σεπτέμβριος 06

Βασική Γραφιστική

Η σειρά Βασική Γραφιστική απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές γραφικών τεχνών, αλλά και σε επαγγελματίες σχεδιαστές και όσους ενδιαφέρονται για τη σύγχρονη οπτική επικοινωνία.

Τα πέντε βιβλία της σειράς, Format, Layout, Τυπογραφία, Εικόνα και Χρώμα, παρουσιάζουν και αναλύουν τις βασικές αρχές του design μέσα από δείγματα δουλειάς κορυφαίων διεθνών δημιουργικών γραφείων, όπως Sagmeister Inc., Aboud Sodano, Pentagram, Struktur κ.ά.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας http://www.dartbooks.gr

Κεντρική διάθεση Παπασωτηρίου

Εικόνα

Βασική Γραφιστική: Format
ISBN: 960-89117-3-7
€ 25,95
176 σελίδες
200 έγχρωμες εικόνες
230mm x 160mm

Εικόνα

Βασική Γραφιστική: Layout
ISBN: 960-89117-4-5
€ 25,95
176 σελίδες
200 έγχρωμες εικόνες
230mm x 160mm

Εικόνα

Βασική Γραφιστική: Τυπογραφία
ISBN: 960-89117-0-2
€ 25,95
176 σελίδες
200 έγχρωμες εικόνες
230mm x 160mm

Εικόνα

Βασική Γραφιστική: Εικόνα
ISBN: 960-89117-1-0
€ 25,95
176 σελίδες
200 έγχρωμες εικόνες
230mm x 160mm

Εικόνα

Βασική Γραφιστική: Χρώμα
ISBN: 960-89117-2-9
€ 25,95
176 σελίδες
200 έγχρωμες εικόνες
230mm x 160mm
Della
Member

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 21.09.06, 1:34 pm

Della, καλησπέρα!
Θα βοηθούσε τα μέγιστα αν στην αναλυτική παρουσίαση του κάθε βιβλίου υπήρχε ένα 'See inside' (αλά amazon.com)!

:) Πάνος
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό Della » 21.09.06, 1:57 pm

Ευχαριστούμε για την πρόταση!

Είχαμε σκοπό να ανεβάσουμε κάποιες σελίδες στο site και ελπίζω ότι το αργότερο σε μία εβδομάδα θα έχει γίνει.
Della
Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 21.09.06, 2:22 pm

Τα είδα προχθές από κοντά στον Παπασωτηρίου. Μου φάνηκαν καλογραμμένα βιβλία.
Από ποιο προτείνετε να αρχίσουμε όμως το διάβασμα;
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Nio » 21.09.06, 3:31 pm

ναι όντως φαίνονται πολύ καλά αυτά τα βιβλία, μπορεί να πει κάποιος παραπάνω λεπτομέρειες; τα έχει διαβάσει κάποιος;

Βασικά αυτό με το χρώμα λέω να πάρω...

Ευχαριστώ...
ΚΑΪΖΕΝ

(Λέξη που συμβολίζει τη διαρκή βελτίωση στα γιαπωνέζικα)
Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 25.09.06, 11:15 am

Δεν ήθελα να γράψω πριν τα δω από κοντά. Η φίλη μας η Ντέλα μας είχε δώσει κάποια πρόγευση, αλλά άλλο να βλέπεις ένα βιβλίο από κοντά και άλλο από μια σελίδα στο net.
Λοιπόν:
Πολλά πολλά συγχαρητήρια! Τα βιβλία είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο. Καλές μεταφράσεις, άψογη εκτύπωση και παραγωγή. Πιστεύω πως είναι πολύ καλά για τη βασική παιδεία των σχεδιαστών.

Ντέλλα, και πάλι τα συγχαρητήριά μου. Εύχομαι ολόψυχα να πάνε και πολύ καλά στην αγορά, ώστε να συνεχίσεις ακόμη πιο δραστήρια.

Καλή σου βδομάδα!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 25.09.06, 11:20 am

συγχαρητήρια Ντέλλα, ανυπομονώ να φτάσουν στα χέρια μου, τα καλύτερα έχω ακούσει!!! πάντα τέτοια, και πάντα επιτυχίες!!
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Della » 25.09.06, 12:14 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και τις ευχές!
Della
Member

Δημοσίευσηαπό cookie » 25.09.06, 5:41 pm

Αγόρασα ήδη 2 βιβλία της σειράς, αυτό για το Format και αυτό για την Τυπογραφία. Πολύ καλή έκδοση, χρειαζόταν κάτι τέτοιο στην ελληνική αγορά.
Εντάξει δεν λέω, έχουμε και ένα proficiency(ψώνιοοο), αλλά δεν βλάπτει να ξεκουραζόμαστε και λίγο διαβάζοντας και στα ελληνικά. Και με τόσα (πολλάαααα) χρήματα που έχω ξοδέψει σε βιβλία εδώ κι ένα χρόνο κυρίως,πάνω σε γραφιστική, προγράμματα, φωτογραφία, προσπαθώ να το ψάχνω αρκετά για να αγοράσω κάποιο.
Άβαταρ μέλους
cookie
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 25.09.06, 8:07 pm

Τα αγόρασα προχτές και τα πέντε απο Παπασωτηρίου! Είναι φοβερά!!! Με τίποτά δεν μετανιώνω την καταναλωτική μανία που με έπιασε στον Παπασωτηρίου προχτές! :D :D :D
Ειδικά για μένα που είμαι αυτοδίδακτη, είναι απίστευτα βοηθητικά τέτοιου είδους βιβλία και τα ψάχνω με το ντουφέκι :D
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 25.09.06, 9:13 pm

Ανυπομονούμε για τις πιό λεπτομερείς παρουσιάσεις Della, ειδικα;για εμάς που δουλεύουμε σίγουρα κατά τη διάρκεια της ημέρας και δεν μπορούμε να περάσουμε από τον Παπασωτηρίου!

Ευχαριστούμε πολύ!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό panevan » 26.09.06, 11:37 am

Και εγώ τα είδα το προπερασμενο Σάββατο στον Παπ. Το "καλογραμμένα" πιστευω είναι λίγο. Αποτελουν οχι μονο ενα πολυτιμο οδηγο [ 5 πολυτιμους οδηγους :) ] αλλα και μια πηγη έμπνευσης καθως είναι εμπλουτισμενα με πολύ όμορφες δουλειες και εφαρμογες.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Nio » 26.09.06, 12:13 pm

Εγώ δηλαδή που είμαι άσχετος να πάω να τα χτυπήσω(αλύπητα) :lol: :lol: :lol:

Με ψήνεται να τα πάρω τώρα αλλά το ταμείο είναι μείον----

Μήπως να μαζέψουμε λεφτά να μου τα κάνετε δώρο :lol: :lol: :lol:

Παρακαλώ πολύ να ανοιχτεί ένα post και να γραφτούνε οι άποροι γραφίστες :lol: :lol: :lol:

Την καλημέρα μου σε όλους, θα πάω να τα πάρω μάλλον, μπορεί να πει κάποιος την τιμή νομίζω ότι έχουν 26Ευρώ περίπου...
ΚΑΪΖΕΝ

(Λέξη που συμβολίζει τη διαρκή βελτίωση στα γιαπωνέζικα)
Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Δημοσίευσηαπό peri » 26.09.06, 12:14 pm

Πολύ καλή δουλειά. Συγχαρητήρια!
Κάντε όμως και μια καλή προσφορα-πακέτο για όλη την 5αδα! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
peri
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 26.09.06, 12:50 pm

peri έγραψε:Πολύ καλή δουλειά. Συγχαρητήρια!
Κάντε όμως και μια καλή προσφορα-πακέτο για όλη την 5αδα! :mrgreen:

Σωστό αυτό με την προσφορά.
Τα 5 έχουν 125 ευρώ. Αλλα ακομα και επαγγελματιας να ειναι καποιος χρονια, κατα την γνωμη μου, τα χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Sofaki » 27.09.06, 12:08 pm

Τελικά έγινε κάτι με την προσφορά που λέγαμε;;; :lol:
η ζωή είναι ωραία...
Άβαταρ μέλους
Sofaki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 27.09.06, 4:07 pm

Πάντως, έχοντας διαβάσει σχεδόν και τα 5 (μου μένει μόνο το μισό Layout), αν και όπως είπα πριν είναι πολύ καλά βιβλία, 2 πράγματα με χάλασαν λίγο:
1) Επαναλαμβάνονται ΠΑΡΑ πολύ. Σε σημείο που ψιλομετανιώνω που πήρα και τα 5. Πχ το κασέ το ορίζει στα 3 απο τα 5 βιβλία!
2) Η μετάφραση έχει ορισμένα λάθη και κάπως "πρόχειρη" γλώσσα, όχι ιδιαίτερα κατάλληλη για γραπτό λόγο.

Κατά τα άλλα μου άρεσαν πολύ :)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 27.09.06, 8:06 pm

μισελ σκέφτηκες οτι κάποιοι ίσως αγοράσουν ενα απο τα βιβλία; πως θα ήταν ολοκληρωμένο σαν βιβλίο αν πχ το κασέ ειχε άμεση σχεση με το περιεχόμενο του βιβλιου, και δεν το είχε, η το είχε σαν παραπομπή σε ένα απο εκείνα που μπορεί να μην είχες αγοράσει? πως θα σου φαινόταν, αν είχες πάρει μόνο τ ένα, κάτι που θα το κάνουν αρκέτοι πιστεύω

και σχετικά με τη μετάφραση, φαντάζομαι έχεις μελετήσει και τα πρωτοτυπα κειμενα :D

αν είναι μόνο αυτές οι παρατηρήσεις σου,ανυπομονώ ένα παραπάνω να τα λάβω :lol: :lol:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 28.09.06, 12:26 pm

Είχα την ατυχία να έχω και τα 5 βιβλία στα χέρια μου, με το που εκδόθηκαν.

Και λέω ατυχία διότι εκείνη την περίοδο είχα να διεκπεραιώσω μια χρονοβόρα εργασία και δεν είχα καιρό να αφιερώσω σε αγαπημένα πράγματα όπως η ανάγνωση βιβλίων. Τα βιβλία με καθήλωσαν κυριολεκτικά, τα διάβασα όλα για έναν απλό λόγο.

Δεν είναι τα βιβλία που έχουν 90% μπλα μπλα και 10% ατυχείς εικόνες. Εδώ μιλάμε για μια ανθολογία εργασιών, από τα καλύτερα βρετανικά δημιουργικά γραφεία.

Είναι πολύ διαφορετικό να πεις σε κάποιον προσέχουμε να μην έχουμε μεγάλο πλάτος σε μια αράδα κειμένου, και άλλο να το δείχνεις στην πράξη σε υπέροχες καταχωρήσεις. Είναι πολύ διαφορετικό να μιλάς για ψυχρά χρώματα δείχνοντας 3 ατυχή κουτάκια με 3 μπλε χρώματα, και άλλο να παρουσιάζεις μια αφίσα που σου προκαλεί την αίσθηση ότι κάποιος άφησε το παράθυρο ανοιχτό και μπάζει. Δείτε τις εργασίες από το βιβλίο με τα χρώματα και θα καταλάβετε.

Όταν έμαθα ότι η Ντέλλα, θα τυπώσει αυτή τη σειρά βιβλίων με τέτοιες υπέροχες εργασίες μέσα, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και ανησύχησα ήταν η γνωστή ελληνική ποιότητα εκτύπωσης αλλά και το κόστος.

Ίσως να μην τα έχετε δει, αλλά είναι τυπωμένα ταυτόχρονα σε διαφορετικά χαρτιά. Δηλαδή το ίδιο το βιβλίο, έχει τυπωθεί σε άλλα τμήματα του σε Χ χαρτί και σε κάποιο άλλο σε Ψ για να είναι σαφές τι χρώμα θα πάρω πχ για ένα μαύρο σε velvet και τι σε χαρτί γραφής. Είχα λοιπόν ιδιαίτερες ανησυχίες και για την ποιότητα και για το κόστος.

Σας πληροφορώ ότι και η ποιότητα είναι εξαιρετική, διαφορετικά χαρτιά, uv, κοπτικά, επιτυπώσεις, μεταλλικά χρώματα, pantone, μια μικρή έκθεση δηλαδή τεχνολογίας γραφικών τεχνών σε εξαιρετική ποιότητα και ιδιαίτερα χαμηλό κόστος.

Νομίζω ότι και μόνο γ'αυτό αξίζει συγχαρητήρια στη προσπάθεια που έκανε ένας νέος άνθρωπος, με όραμα να εμπλουτίσει την Ελληνική βιβλιογραφία με αξιόλογους τίτλους στη γλώσσα μας, και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Της εύχομαι ειλικρινά κάθε επιτυχία και να δούμε και άλλες όμορφες εκδοσεις.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 28.09.06, 2:47 pm

antonist έγραψε:μισελ σκέφτηκες οτι κάποιοι ίσως αγοράσουν ενα απο τα βιβλία; πως θα ήταν ολοκληρωμένο σαν βιβλίο αν πχ το κασέ ειχε άμεση σχεση με το περιεχόμενο του βιβλιου, και δεν το είχε, η το είχε σαν παραπομπή σε ένα απο εκείνα που μπορεί να μην είχες αγοράσει? πως θα σου φαινόταν, αν είχες πάρει μόνο τ ένα, κάτι που θα το κάνουν αρκέτοι πιστεύω

και σχετικά με τη μετάφραση, φαντάζομαι έχεις μελετήσει και τα πρωτοτυπα κειμενα :D

αν είναι μόνο αυτές οι παρατηρήσεις σου,ανυπομονώ ένα παραπάνω να τα λάβω :lol: :lol:

Στο πρώτο έχεις μεν δίκιο, αλλά θα μπορούσε να το εξηγεί εκτενώς στο ένα (το οποίο θα είναι περισσότερο σχετικό), και στα υπόλοιπα να έχει μια σύντομη επεξήγηση, και παραπομπή. Έτσι θα κάλυπτε και όσους έχουν πάρει και τα 5, και όσους έχουν πάρει μόνο 1.
Όσο για τη μετάφραση, δεν χρειάζεται να έχεις δει το πρωτότυπο κείμενο ώστε να δεις οτι μια λέξη θα μπορούσε να είχε γραφτεί πιο "λογοτεχνικά" (δεν βρίσκω καλύτερη λέξη). Φυσικά αυτό δεν προκαλεί πρόβλημα στην ανάγνωση, απλά σε ορισμένα σημεία δίνει μια αίσθηση προχειρότητας.
Πάντως, όπως είπα παραπάνω, σε γενικές γραμμές μου άρεσαν πολύ τα βιβλία, και αν εξαιρέσεις αυτά τα 2 που σχολίασα,είναι τέλεια. Μην μου απαντάς σαν να απαξίωσα κάθε δουλειά που έχει γίνει και σαν να έκλαιγα τα λεφτά μου!
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IX.III Βιβλία - Περιοδικά - Εκδόσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων