dart books - νέες εκδόσεις - σειρά Βασική Γραφιστική

Ανακοινώσεις / παρουσιάσεις / προσφορές βιβλίων, εκδόσεων & περιοδικών, σχετικά με την οπτ. επικοινωνία.

Δημοσίευσηαπό antonist » 28.09.06, 3:08 pm

δε θέλω να αρχίσω καμια συζήτηση, απλά, απάντησα ακριβώς σε αυτά που αναφέρεις, και είπα τη γνώμη μου :D δεν είπα οτι τα απαξιώνεις σε καμία περίπτωση :) ίσα ίσα που λέω, ότι αν αυτά είναι τα μόνα μειον τους, τότε ανυπομονώ να μου έρθουν :D

...και ο παραδεισένιος σχεδιαστής, πήρε απο την αλαβαστρινη θήκη του το χρυσοστολιστο μαγεμένο πινέλο του, και με μια κινηση σαν κυκνος, γεμισε τον καμβα του με το ουράνιο τόξο :lol: :lol:

σε πειράζω, μη μου στραβώσεις, ε; ;)
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Michelle » 28.09.06, 3:17 pm

antonist έγραψε:δε θέλω να αρχίσω καμια συζήτηση, απλά, απάντησα ακριβώς σε αυτά που αναφέρεις, και είπα τη γνώμη μου :D δεν είπα οτι τα απαξιώνεις σε καμία περίπτωση :) ίσα ίσα που λέω, ότι αν αυτά είναι τα μόνα μειον τους, τότε ανυπομονώ να μου έρθουν :D

...και ο παραδεισένιος σχεδιαστής, πήρε απο την αλαβαστρινη θήκη του το χρυσοστολιστο μαγεμένο πινέλο του, και με μια κινηση σαν κυκνος, γεμισε τον καμβα του με το ουράνιο τόξο :lol: :lol:

σε πειράζω, μη μου στραβώσεις, ε; ;)

Χεχε, δεν στραβώνω (τουλάχιστον προσπαθώ, ξέρεις εμείς οι γυναίκες είμαστε συνήθως και περισσότερο παρεξηγιάρες :P :P)
Πάντως δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες, ούτε περιμένω να διαβάσω λογοτεχνικό αριστούργημα. Απλά μιλάω για κάποιες λεξούλες (γμτ να μην μου ρχεται παράδειγμα τώρα) που εκεί που διάβαζα και όλα ωραία και καλά, έπεφτα πάνω τους και έλεγα "ούγκ, λίγο διαφορετικά δεν μπορούσε να το γράψει?"
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 28.09.06, 3:23 pm

ναι βρε, κατάλαβα, αφου σου λέω σε πειράζω ;)

το θέμα είναι οτι παράμενει μια εξαιρετική έκδοση, και ας μην λέι για κινησεις κύκνου και χρθσοστόλιστα πινέλα :lol:

εβιβεν και καλη μας μελέτη :lol:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό silencefi » 29.09.06, 1:36 pm

Michelle έγραψε:1) Επαναλαμβάνονται ΠΑΡΑ πολύ. Σε σημείο που ψιλομετανιώνω που πήρα και τα 5. Πχ το κασέ το ορίζει στα 3 απο τα 5 βιβλία!
2) Η μετάφραση έχει ορισμένα λάθη και κάπως "πρόχειρη" γλώσσα, όχι ιδιαίτερα κατάλληλη για γραπτό λόγο.

κι επειδη προσωπικα παντα λεω την αποψη μου,

τα βιβλια αυτα ειναι οτι πιο ομορφο, προσεγμενο κι ευκολονοητο εχω ποτε διαβασει!!!!
ειναι απλα και κατανοητα, γεματα ομορφα παραδειγματα, και δε νομιζω οτι υπαρχει καλυτερος τροπος απο αυτον που χρησιμοποιει η Ντελλα για να στα κανει "πιο λιανα"!

"προχειρη γλωσσα, οχι ιδιαιτερα καταλληλη για γραπτο λογο"
!!!???

οεο?

ειδικα εσυ μισελακι περιμενα να τα εχεις ευχαριστηθει πιο πολυ απο ολους εδω μεσα! τι ηθελες δηλαδη? ενα βιβλιο χωρις παραδειγματα, τιγκα στην ορολογια?

και παλι προσωπικη αποψη, το κασε τους αξιζει πολυ παραπανω απο οτι ειναι, για καποιους που μπορουν να εκτιμησουν αυτη την καταπληκτικη δουλεια!

χωρις παρεξηγηση μισελ, δε σε καταλαβαινω, και μη στραβωσεις!
"life is art, and art is my life!"

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 29.09.06, 4:28 pm

Βρε silencefi, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επικρατεί η άποψη οτι αν σου αρέσει κάτι πρέπει να έχεις μόνο καλά λόγια να πεις και καμία παρατήρηση να κάνεις.
Ενώ έχω αναφέρει τόσες φορές πόσο πολύ μου άρεσαν σε γενικές γραμμές τα βιβλία, εσύ κατάλαβες ότι θα ήθελα "ενα βιβλιο χωρις παραδειγματα, τιγκα στην ορολογια" και ότι δεν μπορώ να τα εκτιμήσω; Τι να πω... Να ρωτήσω κι εγώ "οεο?"; :?
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 29.09.06, 5:00 pm

Michelle έγραψε:και ότι δεν μπορώ να τα εκτιμήσω; Τι να πω... Να ρωτήσω κι εγώ "οεο?"; :?

κοιτα... αποψεις ειναι αυτες!!!

αν εσυ οταν εκτιμας ενα βιβλιο,
λες οτι το κοστος του ειναι παραπανω απο οτι πρεπει, κι οτι επαναλλαμβανεται, κι οτι η γλωσσα του ειναι προχειρη, κι οτι δεν ειναι καταλληλη για γραπτο λογο, και οτι ψιλομετανιωνεις που πηρες και τα 5.....

φαντασου δηλαδη αν δεντο εκτιμουσες τι θα λεγες!!!

απο τα λεγομενα σου εγω αυτα καταλαβα, μικρη μου μισελ!

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 29.09.06, 5:13 pm

silencefi έγραψε:κοιτα... αποψεις ειναι αυτες!!!

αν εσυ οταν εκτιμας ενα βιβλιο,
λες οτι το κοστος του ειναι παραπανω απο οτι πρεπει, κι οτι επαναλλαμβανεται, κι οτι η γλωσσα του ειναι προχειρη, κι οτι δεν ειναι καταλληλη για γραπτο λογο, και οτι ψιλομετανιωνεις που πηρες και τα 5.....

φαντασου δηλαδη αν δεντο εκτιμουσες τι θα λεγες!!!

απο τα λεγομενα σου εγω αυτα καταλαβα, μικρη μου μισελ!

Πότε είπα οτι το κόστος του είναι παραπάνω απ όσο πρέπει;; ΟΕΟ???? Σε παρακαλώ κάντο μου παράθεση!

Όσο για τη γλώσσα, αναφερόμουν σε ορισμένα σημεία, και αυτό νομίζω το κατέστησα αρκετά σαφές. Αλλά ακόμη κι αν αναφερόμουν στο σύνολο του, αυτό δεν θα ακύρωνε την αξία του περιεχομένου ως γνώσεων, απλά θα έκανε λιγότερο ευχάριστο το βιβλίο.
Όσον αφορά οτι ψιλομετανιώνω οτι πήρα και τα 5, αυτό δεν το είπα για να μειώσω τα βιβλία ως περιεχόμενο, αλλά γιατί, έχοντας τελείωσει και τα 5, θεωρώ οτι, δεδομένου οτι είναι γραμμένα για να μπορούν να διαβάζονται και μεμονωμένα και κατα συνέπεια επαναλαμβάνονται αρκετά, δεν θα είχε μεγάλη διαφορά αν είχα διαβάσει 3-4 αντί για όλη τη σειρά. Αυτό προφανώς δεν μειώνει την αξία του κάθε βιβλίου ξεχωριστά!
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 29.09.06, 5:15 pm

Michelle έγραψε:Απλά μιλάω για κάποιες λεξούλες (γμτ να μην μου ρχεται παράδειγμα τώρα) που εκεί που διάβαζα και όλα ωραία και καλά, έπεφτα πάνω τους και έλεγα "ούγκ, λίγο διαφορετικά δεν μπορούσε να το γράψει?"

και οσο για την παραπανω δηλωση, δυο πραγματα θελω να πω..

1)καλο θα ηταν να ξεφυλλιζες λιγο αυτα τα 5 βιβλια, και να μας πεις ενα παραδειγμα χειροπιαστο, γιατι αληθεια δεν εχω καταλαβει τι εννοεις.

2) αυτο το ..."ουγκ, λιγο διαφορετικα δε μπορουσε να το γραψει"
ειναι (κατα την αποψη μου) προσβλητικο για το συγγραφεα ο οποιος εχει κοπιασει για να ξεστραβωθεις εσυ-εμεις διαβαζοντας το, αφενος,
και αφετερου, προσβαλεις και τον εαυτο σου συγχρονως, διοτι λεγοντας "ουγκ" δυο περιπτωσεις υπαρχουν...
ή να μην καταλαβαινεις Χριστο απο οτι διαβαζεις, ή (αν υποτεθει οτι ειχες δικιο για τον τροπο γραφης-που δεν εχεις) τοτε αντι να διαβαζεις και να απορροφας σα σφουγγαρι γνωσεις, κοιτας να βρεις ψεγαδι σε εναν τομεα οχι της γραφιστικης αλλα της φιλολογιας!

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 29.09.06, 5:21 pm

Michelle έγραψε:δεν θα είχε μεγάλη διαφορά αν είχα διαβάσει 3-4 αντί για όλη τη σειρά. ξεχωριστά!

γραψε χ για το κοστος αυτο το καταλαβα εγω λαθος,
αλλα επετρεψε μου να διαφωνω οτι δε θα ειχε μεγαλη διαφορα, διοτι το καθενα απο αυτα εχει ξεχωριστα πραγματα. και οτι κι αν διαβαζεις εχει αξια και κανει τη διαφορα. ακομα και ενα απλο tip μπορει να κανει τη διαφορα. και ο γραφιστας πρεπει να διαβαζει. αν ειχα λεφτα θα αγοραζα οτι μπορεις να φανταστεις για να κερδισω απο ενα ολοκληρο βιβλιο εστω και μια σελιδα γνωσης!

anyway ειπαμε, αποψεις ειναι αυτα.

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 29.09.06, 5:26 pm

silencefi έγραψε:και οσο για την παραπανω δηλωση, δυο πραγματα θελω να πω..

1)καλο θα ηταν να ξεφυλλιζες λιγο αυτα τα 5 βιβλια, και να μας πεις ενα παραδειγμα χειροπιαστο, γιατι αληθεια δεν εχω καταλαβει τι εννοεις.

2) αυτο το ..."ουγκ, λιγο διαφορετικα δε μπορουσε να το γραψει"
ειναι (κατα την αποψη μου) προσβλητικο για το συγγραφεα ο οποιος εχει κοπιασει για να ξεστραβωθεις εσυ-εμεις διαβαζοντας το, αφενος,
και αφετερου, προσβαλεις και τον εαυτο σου συγχρονως, διοτι λεγοντας "ουγκ" δυο περιπτωσεις υπαρχουν...
ή να μην καταλαβαινεις Χριστο απο οτι διαβαζεις, ή (αν υποτεθει οτι ειχες δικιο για τον τροπο γραφης-που δεν εχεις) τοτε αντι να διαβαζεις και να απορροφας σα σφουγγαρι γνωσεις, κοιτας να βρεις ψεγαδι σε εναν τομεα οχι της γραφιστικης αλλα της φιλολογιας!

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή αν πω οτι κάποιος δεν είναι αλάνθαστος τον προσβάλλω; Όσον αφορά το "ούγκ", είναι ένα επιφώνημα που χρησιμοποιώ συχνά με χιουμοριστικό τόνο. Εν ολίγοις, εννοώ οτι απλά κάποιες λέξεις μεταφράστηκαν με αντίστοιχες τους που όμως είναι καταλληλότερες για προφορικό λόγο. Δεν αναφέρομαι σε ορολογία, αυτή δεν μπορώ να την κρίνω μιας και δεν έχω τις γνώσεις, αλλά στο υπόλοιπο κείμενο. Ίσως να έγινε και εσκεμμένα, για να είναι φιλικότερο και να μου χτύπησε άσχημα γιατί δεν το έχω συνηθίσει. Πάντως δεδομένου οτι αναφέρομαι πραγματικά σε λεπτομέρειες (και μετά απο όλο το θέμα που δημιουργήθηκε θέλω πολύ να κάτσω να τα ξαναδω όταν θα έχω λίγο χρόνο ώστε να παραθέσω κάποια παραδείγματα για να καταλαβαινόμαστε.), δεν βρίσκω το λόγο να γίνεται τόσο θέμα. Μιλάω για 1 λέξη κάθε 10 σελίδες κατά μέσο όρο. Αυτό δεν σημαίνει όπως καταλαβαίνεις οτι δεν μου άρεσε το βιβλίο! Απλά θεώρησα σωστό να το αναφέρω. Αν μου πει εμένα κάποιος οτι μια δουλειά μου είναι μεν πολύ καλή αλλά έχει κάποιες λάθος/κακές λεπτομέρειες, δεν θα προσβληθώ, αντιθέτως θα κολακευτώ που σε γενικές γραμμές θα του έχει φανεί πολύ καλή. Οπότε με αυτό το σκεπτικό, έκανα την παρατήρηση. Δεν περίμενα οτι θα το πάρετε τόσο στραβά! Δηλαδή ή κράζουμε κάτι ή το θεωρούμε αψεγάδιαστο;
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 29.09.06, 5:33 pm

silencefi έγραψε:αν ειχα λεφτα θα αγοραζα οτι μπορεις να φανταστεις για να κερδισω απο ενα ολοκληρο βιβλιο εστω και μια σελιδα γνωσης!

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αλλά όπως είπες κι εσύ "αν είχα". Επειδή επι του παρόντος, δεν μου περισσεύουν, θεωρώ οτι αν είχα αγοράσει πχ κάποιο άλλο καλό βιβλίο αντί πχ για το layout θα είχα αποκομίσει συνολικά περισσότερες γνώσεις (με την προυπόθεση οτι έχω αγοράσει τα υπόλοιπα, μην με παρεξηγήσεις πάλι οτι ακυρώνω την αξία τους!)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Della » 29.09.06, 5:53 pm

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε για τα βιβλία και για τα σχόλια και τις ευχές σας.

Εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ τη συζήτηση που έχει ξεκινήσει σχετικά με τη μετάφραση των βιβλίων και, ενώ αρχικά δεν ήθελα να παρέμβω και δε θέλω να επεκταθώ καθόλου στο θέμα, θα ήθελα απλώς να πω ότι κάθε δουλειά επιδέχεται βελτίωσης και γι' αυτό το λόγο όλες οι παρατηρήσεις σας είναι ευπρόσδεκτες.

Σκοπός μας είναι να βελτιωνόμαστε συνεχώς και θέλω να ελπίζω ότι τα επόμενα βιβλία μας θα είναι ακόμα καλύτερα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Della
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 29.09.06, 6:11 pm

Della έγραψε:Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε για τα βιβλία και για τα σχόλια και τις ευχές σας.

Εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ τη συζήτηση που έχει ξεκινήσει σχετικά με τη μετάφραση των βιβλίων και, ενώ αρχικά δεν ήθελα να παρέμβω και δε θέλω να επεκταθώ καθόλου στο θέμα, θα ήθελα απλώς να πω ότι κάθε δουλειά επιδέχεται βελτίωσης και γι' αυτό το λόγο όλες οι παρατηρήσεις σας είναι ευπρόσδεκτες.

Σκοπός μας είναι να βελτιωνόμαστε συνεχώς και θέλω να ελπίζω ότι τα επόμενα βιβλία μας θα είναι ακόμα καλύτερα.

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους!

ΟΕΟ έρχονται κι άλλα; :D

Προσωπικά ψάχνω μανιωδώς να βρω ένα βιβλίο που να μιλάει για την εκτύπωση και τι πρέπει να κάνουμε στη μακέτα μας πριν τη στείλουμε στον τυπογράφο ώστε να εξασφαλίσουμε μέγιστες πιθανότητες να τυπωθεί σωστά. Κάποιες απο τις απορίες μου σε αυτό το θέμα μου τις έλυσε ο τόμος Format, της παρούσας σειράς, αν και θα με βοηθούσε ιδιαίτερα ένα πιο "τεχνικό" βιβλίο. Υπάρχει προγραμματισμένο κάτι τέτοιο; :oops:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 30.09.06, 2:11 pm

+1 στο βιβλίο που ψάχνει η Michelle.
Κι εγώ πιστεύω ότι θα ήταν υπερ-χρήσιμο.
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 30.09.06, 2:22 pm

Καλησπερα και απο μενα,

με το που ειδα τα βιβλια στο site ηθελα αμεσως να εκφερω τη θετικη μου γνωμη για την προσπαθεια αυτη, αλλα ειπα, ας αγορασω πρωτα καποια, να τα διαβασω για αν εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα και μετα να πω και εγω με τη σειρα μου την αποψη μου.

Και φυσικα ητανε οτι καλυτερο εκανα. Χθες λοιπον αγορασα το "ΧΡΩΜΑ" , "ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΑ", "LAYOUT" και εχω να πω τα εξης:
ειναι μια καταπληκτικη έκδοση, εξαιρετικα περιποιημένη που απο μονη της ειναι το "παραδειγμα" αυτων που λεει στο βιβλιο.

Διαβασα πρωτα το χρωμα, και ημουνα συνεχεια με ενα "ελα ρε συ ετσι ειναι?" ή "αααα! αυτο σημαινει λοιπον".

Απολυτα κατανοητο, με παραδειγματα απο project που εχουν κυκλοφορησει, με εξαιρετικες σημειώσεις και απολυτα ευστοχες απαντησεις σε καθε τι που εχει να κανει με τα χαρτια, το χρώμα, τα μελανια αλλα και τους σωστους τρόπους εκτύπωσης!

Σε όλους αυτους που εχουν ενδοιασμους για το τι ειναι overprint, knock out, surprint, spot colors, μεταλλικα μελανια, coated / uncoated paper, gloss... σας προτεινω να διαβασετε ι ή μαλλον να τα ζησετε με αυτο το βιβλιο και θα σας λυση καθε απορια!

Della, κανατε μια υπεροχη δουλεια, που ελλειπε απο την ελληνικη βιβλιογραφεια, απο τις σχολες, απο τον καθε επαγγελματια. Συχγαρητηρια για το αψογο αποτελεσμα, με χαρα αναμενουμε ο,τι νεο απο τις εκδοσεις σας!

ps μολις ξεκινησα το βιβλιο με το layout και αρκει να σας πω πως αν και δουλευω 3 χρονια σε περιοδικα, μεσα στις πρωτες δεκα σελιδες εμαθα πραγματα που αγνουσα καν την υπαρξη τους....

φιλικα
αλεξανδρα
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Re: dart books - νέες εκδόσεις - σειρά Βασική Γραφιστική

Δημοσίευσηαπό jampa » 22.10.11, 1:42 pm

Γειά σας,

Είμαι νέος στο forum και άνοιξα ένα νέο θέμα για αυτό...

Κυκλοφορούν ακόμα τα 5 βιβλία της σειράς αυτής?
Έχω μάθει ότι ο εκδοτικός οίκος dart books έχει κλείσει...
Ρώτησα σε αρκετά online βιβλιοπωλεία που τα έχουν ώς "διαθέσιμα" αν υπάρχουν κ μου είπαν πως θα επικοινωνήσουν με τον προμηθευτή τους και θα μου απαντήσουν από Δευτέρα..
Τα τηλέφωνα από την dart books δεν λειτουργούν και δεν μπορώ να ενημερωθώ αν όντως υπάρχουν..
Γνωρίζει κανείς που μπορώ να τα βρώ στα σίγουρα?

Ευχαριστώ
jampa
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 22.10.11, 2:08 pm

eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.10.11, 9:02 pm

jampa έγραψε:Γνωρίζει κανείς που μπορώ να τα βρώ στα σίγουρα?

Ευχαριστώ

Σίγουρα θα τα βρεις πάντως και στη Graphopress:

210 9523617
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IX.III Βιβλία - Περιοδικά - Εκδόσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων