VCDC SHOWCASE // ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ - ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ - ΣΧΟΛΙΑ

Ομαδικά δημιουργικά παιχνίδια, το online μας περιοδικό ΟΠΤΙΚΟ Λ6ΚΟ και πολλά άλλα.

Δημοσίευσηαπό Michelle » 07.10.06, 11:48 pm

Τι τέλειο project!!!! Ανεβάστε κι άλλα!!!!! :D :D :D
Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους συμμετείχαν ή θα συμμετάσχουν! I loooove it!

b+: Περιττό να σχολιάσω, φοβερή δουλειά και πολύ προσεγμένη! Κάνεις και στα προσχέδια μονόχρωμη εκδοχή;; Πρώτη φορά το ακούω (βλέπω βασικά :P)! Πάντως προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο άλλα προσχέδια απο αυτά που διάλεξε ο πελάτης και στα 3...
Αλεξάνδρα: φοβερή η ιδέα για τα βινύλια στο wc!!! respect!
panevan: Κρίμα ρε γμτ που δεν έγινε η εκδοχή με το παράθυρο πιο έξω, ήταν πολύ καλή και πρωτότυπη :(

Γράφετε βρε παιδιά και κοστολόγιο να μαθαίνουμε! :oops:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 08.10.06, 12:42 am

Pane το πες και το 'κανες...
Ωραία δουλειά mate
όντως κρίμα για το παράθυρο.. θα του έδινε άλλο touch
στο χέρι το δούλεψες ε;
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

*

Δημοσίευσηαπό vectorpimp » 08.10.06, 1:16 pm

Πολυ ωραία δουλειά panevan.An και οπως προείπαν ηταν όντως πιο ωραίο με το παράθυρο έξω.

Το μόνο που δε μου καθησε καλά είναι το κοπτικό,έχω την εντύπωση οτι σε μπερδευει λιγάκι,οχι οταν είναι κλεστό αλλά όταν ανοίγει.

Πάντως εγω θα το πρτιμούσα αν το έβλπα σε supermarket.
Άβαταρ μέλους
vectorpimp
Member

Re: *

Δημοσίευσηαπό Michelle » 08.10.06, 1:19 pm

vectorpimp έγραψε:Το μόνο που δε μου καθησε καλά είναι το κοπτικό,έχω την εντύπωση οτι σε μπερδευει λιγάκι,οχι οταν είναι κλεστό αλλά όταν ανοίγει.

Αυτό σκεφτόμουν να το σχολιάσω κι εγώ! Ενώ όταν είναι κλειστό φαίνεται πολύ ωραίο και έξυπνο, όταν ανοίγει είναι λίγο περίεργο, λίγο σε μπερδεύει, λίγο δεν μου κάθεται καλά...
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 08.10.06, 1:46 pm

παναγιώτη υπέροχη δουλειά! και το brief το καλύψατε απόλυτα και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό!! συγχαρητήρια φίλε μου!
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό slab-serif » 08.10.06, 3:55 pm

Καταρχάς, να δώσω τα συγχαρητήρια για την προσπάθεια που γίνεται με το showcase, η κριτική είναι πάντα επικοδμιτική, μία ένσταση δικιά μου, είναι μιας και ξεκινήσατε κάτι τόσο όμορφο και χρήσιμο, να υπάρχει μαζί με τα τελικά σχέδια σας και μια πιο περαιτέρω μελέτη, ακόμα και μια ανάλυση στο γιατί χρησιμοποιήθηκαν τελικά οι συγκεκριμένες γραμματοσειρές, ποιά η σχέση τους με τις επικεφαλίδες ή τους υπότιτλους, θα ήταν ενδιαφέρον να θέσουμε εκτός της εικονογράφησης και άλλα θέματα τεχνικής φύσεως, και τυπογραφικής επιμέλειας, πέρα του αισθητικού αποτελέσματος (τα οποία είναι άριστα).
-Νασος Κ.
« Για κάθε γράμμα, γραμμή και σημείο, μου συγχωρείται μία αμαρτία »
Άβαταρ μέλους
slab-serif
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 08.10.06, 6:52 pm

Michelle έγραψε:
b+: Περιττό να σχολιάσω, φοβερή δουλειά και πολύ προσεγμένη! Κάνεις και στα προσχέδια μονόχρωμη εκδοχή;; Πρώτη φορά το ακούω (βλέπω βασικά :P)!

Στα logos ξεκινάμε πάντα απο μαυρό. Βλέπουμε φόρμα - σύμβολα - σωστή σχέση των όποιων στοιχείων. Πρέπει το logo να μπορεί να προσαρμόζεται σε όλες τις ανάγκες που θα παρουσιαστούν.
Το χρώμα μπαίνει στο τέλος. Το χρώμα μας μπερδεύει εαν ξεκινήσουμε απο αυτό. Γενικότερα το χρώμα ειναι το 5% της δουλείας για μένα, βρίσκω οτι είναι μια ευχάριστη και εύκολη δουλεία, εάν έχεις και σωστό brief τότε το αποτέλσμα θα είναι σωστό.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 08.10.06, 7:24 pm

b-positive έγραψε:
Michelle έγραψε:
b+: Περιττό να σχολιάσω, φοβερή δουλειά και πολύ προσεγμένη! Κάνεις και στα προσχέδια μονόχρωμη εκδοχή;; Πρώτη φορά το ακούω (βλέπω βασικά :P)!

Στα logos ξεκινάμε πάντα απο μαυρό. Βλέπουμε φόρμα - σύμβολα - σωστή σχέση των όποιων στοιχείων. Πρέπει το logo να μπορεί να προσαρμόζεται σε όλες τις ανάγκες που θα παρουσιαστούν.
Το χρώμα μπαίνει στο τέλος. Το χρώμα μας μπερδεύει εαν ξεκινήσουμε απο αυτό. Γενικότερα το χρώμα ειναι το 5% της δουλείας για μένα, βρίσκω οτι είναι μια ευχάριστη και εύκολη δουλεία, εάν έχεις και σωστό brief τότε το αποτέλσμα θα είναι σωστό.

Κι εγώ τις περισσότερες φορές απο μαύρο ξεκινάω αλλά δεν έχω σκεφτεί να το παρουσιάζω και στον πελάτη στα προσχέδια... Συνήθως το ξανακάνω για αυτό που θα επιλέξει...
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 09.10.06, 8:12 am

Καλημερα παιδιά
Ευχαριστω πολύ για τις παρατηρησεις σας. Δυστυχως στη δουλεια μας για να μεινει μια δουλεια ακριβως οπως την σχεδιασαμε εμεις θα πρεπει να ερθουν σε ευθυγραμμηση... όλοι οι πλανητες του ηλιακου συστηματος :D
Ετσι και με το παραθυρακι. Επρεπε να συναινεσω στην αλλαγη αυτη.

Οσο για το κοπτικο, προσωπικα δεν το ηθελα καθολου (ιδεα του boss) αλλα, μετα, όσο το εβλεπα, μου αρεσε.

Αni:: H εικονογραφηση εγινε στο χερι. Οπου με παιρνει, προσπαθω να το εξασκω το "άθλημα" :lol:

Παιδια βάλτε δουλειές να δούμε. :)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 09.10.06, 8:14 am

antonist έγραψε:παναγιώτη υπέροχη δουλειά! και το brief το καλύψατε απόλυτα και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό!! συγχαρητήρια φίλε μου!

1000 ευχαριστω Αντώνη! :)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 09.10.06, 11:36 am

pane εξαιρετική δουλεια :lol:

αν και ειχα δει την εικονογραφηση καιρο πριν λογο da :lol: και με ειχε ενθουσιάσει, στο συνολο της ειναι ακομα καλυτερη!
Το ολο project σου βγαζει κατι το πολυ θετικό και γηίνο... φανταζομαι το να δουλευεις για συσκευασία εχει πολλους περιορισμους, αν θες πες μας μερικους απο αυτους που ειχατε!

ΕΥΓΕ συσκεασίας τωρα λέμε...!!!! :wink:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό panevan » 09.10.06, 1:03 pm

alexandra έγραψε:pane εξαιρετική δουλεια :lol:

αν και ειχα δει την εικονογραφηση καιρο πριν λογο da :lol: και με ειχε ενθουσιάσει, στο συνολο της ειναι ακομα καλυτερη!
Το ολο project σου βγαζει κατι το πολυ θετικό και γηίνο... φανταζομαι το να δουλευεις για συσκευασία εχει πολλους περιορισμους, αν θες πες μας μερικους απο αυτους που ειχατε!

ΕΥΓΕ συσκεασίας τωρα λέμε...!!!! :wink:

Γεια σου Αλεξανδρουλίνι!! :D
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Περιορισμους οταν λες, τι εννοείς; Οι μονοι περιορισμοι που ειχα ηταν αυτοί που μου υπαγόρευε ο ανταγωνισμός. Δηλ. προδεξα (δεν ηταν και δυσκολο, εδω που τα λεμε) οτι καμια συσκευασία απο τα γνωστα ελαιόλαδα δεν είχε "χεράτη" εικονογραφηση. " Εδω είμαστε" σκεφτηκα & ουσιαστικά ο περιορισμος εγινε πλεονέκτημα!
Αν και στην ξενη αγορά κυκλοφορούν και άλλα ελαιόλαδα ( Ελληνικά που δεν τα γνωρίζουμε εδω -και είναι παρα πολύ καλάισθητα-, καθως και Ισπανικα και Ιταλικα ). Οι πελάτες μας εδειξαν αρκετα τετοια. Ουσιαστικά ο ανταγωνισμος ηταν αυτός. Οι πελάτες ηθελαν οταν θα ερχονταν οι τουρίστες στην Ελλαδα το καλοκαιρι να αναγνώριζαν τον " Καρπο γης " και να τον προτιμουσαν.

Αλλος περιορισμος ηταν αυτός που ηδη ανεφερα: Το κοστος δηλαδη. Θα μπορούσαμε να ειχαμε κανει ενα καρτελάκι, το οποιο θα κρέμονταν απο τον λαιμο της φιάλης, με marketίστικο κειμενακι. Αυξάνονταν όμως το κοστος της ανασυσκευασίας.

Γενικά ηταν το πρώτο τους εγχείρημα και ηταν λίγο σφιγμένοι.

* και το δικο σου project μου αρεσε πολύ και πρεπει να ηταν απείρως δυσκολότερο να τπ φερεις είς πέρας απο οτι το δικό μου.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 09.10.06, 1:16 pm

panevan έγραψε: Περιορισμους οταν λες, τι εννοείς; Οι μονοι περιορισμοι που ειχα ηταν αυτοί που μου υπαγόρευε ο ανταγωνισμός.

:lol:

οταν ελεγα περιορισμους εννουσα στη συσκεασια, βαση κανονισμων του αντιστοιχου φορεα για τα τρόφιμα (αν δεν κανω λάθος).
Παραδειγμα η θεση του barcode, ή το χρωμα του. Το τι μεγεθος θα εχει η ποσοτητα, τα λιτρα δηλαδη. Τα διαφορα σηματακια για πχ ανακυκλωση ή για εγκριση απο την ευρωπαικη ενωση κλπ.

Θυμαμαι οταν ειχαμε σχεδιασει -πριν 4 χρονια- συσκευασια για κασερι ειχαμε αρκετους τετοιους περιορισμους...

αυτα Παναγιωτη :lol: πολυ καλη δουλεια :wink:

Ps οταν θα ερθω κρατα μου εναν τενεκε λαδι :mrgreen: δώρο φυσικα
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό zelda » 09.10.06, 1:20 pm

:clapclap
μπραβοο παιδιαα πολυυ καλες οι δουλειες σας!!!
:D
Mama, just killed a man
-------------------------------------------------------------------------------
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zelda
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 09.10.06, 1:42 pm

alexandra έγραψε:οταν ελεγα περιορισμους εννουσα στη συσκεασια, βαση κανονισμων του αντιστοιχου φορεα για τα τρόφιμα (αν δεν κανω λάθος).
Παραδειγμα η θεση του barcode, ή το χρωμα του. Το τι μεγεθος θα εχει η ποσοτητα, τα λιτρα δηλαδη. Τα διαφορα σηματακια για πχ ανακυκλωση ή για εγκριση απο την ευρωπαικη ενωση κλπ.

Θυμαμαι οταν ειχαμε σχεδιασει -πριν 4 χρονια- συσκευασια για κασερι ειχαμε αρκετους τετοιους περιορισμους...

αυτα Παναγιωτη :lol: πολυ καλη δουλεια :wink:

Ps οταν θα ερθω κρατα μου εναν τενεκε λαδι :mrgreen: δώρο φυσικα

Αααααααααα.....
Λοιπόν μας είπαν οτι έπρεπε να αναγραφεται υποχρεωτικά η οξύτητα του ελαιολάδου, τα διατροφικά στοιχεία και το " e " διπλα στα lt. To barcode δεν εχει συγκεκριμενη διασταση. Απλα να το διαβαζει το scanner πρεπει.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό Christina K. » 09.10.06, 2:54 pm

μπράβο σε όλους για τις απίθανες δουλειές σας!
Ακόμα πιο πολλά μπράβο στον b-positive για την ιδέα του project αυτού!

Πολύ ζηλεύω... θα ήθελα να είχα μια τέτοια ολοκληρωμένη δουλειά να ανεβάσω....
:cry:
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.
Steve Jobs

http://www.ilprogetto.gr
Άβαταρ μέλους
Christina K.
Flickr Discovery Girl

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 09.10.06, 7:24 pm

Παιδιά μπράβο σε όλους!! Εξαιρετικές δουλειές.
*Κοπανάει τον Θέμη να επιμεληθει της σχετικής έκδοσης ιν δε φιούτσερ
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 09.10.06, 10:05 pm

fruit of THE earth ειναι η έκφραση...!!!

:P

κατα τα άλλα μου άρεσε πολύ! (δεν περιμενα κατι καλό απο οπαδο του Σουμαχερ...)

:twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 09.10.06, 10:23 pm

sergiokomic έγραψε:fruit of THE earth ειναι η έκφραση...!!!

:P

κατα τα άλλα μου άρεσε πολύ! (δεν περιμενα κατι καλό απο οπαδο του Σουμαχερ...)

:twisted: :twisted:

Είσαι βέβαιος γι΄αυτό? Γιατι το ψάξαμε πολύ και οι ιδιοι οι πελάτες ακόμα περισσότερο.

Α prima, οπαδός της Ferrari e poi οπαδός του Σουμάχερ :wink:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 09.10.06, 11:46 pm

σοκα, ΑΡΙΣΤΟΎΡΓΗΜΑ :lol: :lol: ειδικά η αφίσα με τον αφοδρακόοο :lol: :lol:

μόνη ενσταση το the, αλλα σαν συνολο το φχαριστήθηκα :D
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IV.I VCDC Arena

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων