Αίτημα προς τυπογράφους: Θέλω να δώ τη δουλειά για να μάθω

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

Αίτημα προς τυπογράφους: Θέλω να δώ τη δουλειά για να μάθω

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 13.09.07, 11:40 am

Αγαπητοί συνφορουμίτες,

θέλω από αυτό το βήμα να ζητήσω μια ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ απο όσους έχουν τυπογραφεία ή εργάζονται σε αυτά (αν βέβαια τους δινεται η ευκαιρία).

Λόγω του ότι θεωρώ την κάθε μέρα, μια νέα μέρα και με λίγα λόγια, δεν υπάρχει άνθρωπος που τα γνωρίζει όλα και επειδή θεωρώ εαυτόν, αμιγώς γνωστικά και τυπογραφικά ελλειπή, θα ήθελα να ζητήσω δημοσίως από όλους όσους μπορούν να μου προσφέρουν τις γνώσεις τους όσον αφορά την τυπογραφική διαδικασία.

Για να είμαι ειλικρινής και ντρέπομαι που το λεώ, είμαι γραφίστας χωρίς δυστυχώς να έχω περάσει ποτέ από το στάδιο της προεκτυπωτικής διαδικασίας και εκτέλεσης και γενικά να ξέρω τί γίνεται μετά που θα στείλω τα αρχεία μου για μοντάζ και φιλμ.

Φανταζόμουν κάποιες επισκέψεις στο χώρο του ευγενικού κυρίου/ίας και να μου δείξει όσα μπορεί και αντέχει περισσότερα.

Περιμένω με ανυπομονησία τις ευγενικές σας προσφορές.

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

Φιλικά
Δημήτρης
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 13.09.07, 12:27 pm

Δημήτρη, πολύ ευχαρίστως να κανονίσουμε κάποια στιγμή να περάσεις από τον χώρο που εργάζομαι. Xαρά μας θα είναι εξάλλου.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 13.09.07, 12:35 pm

elena stamovlassi έγραψε:Δημήτρη, πολύ ευχαρίστως να κανονίσουμε κάποια στιγμή να περάσεις από τον χώρο που εργάζομαι. Xαρά μας θα είναι εξάλλου.

πωπωπ lna αυτό είναι καταπληκτικό!! μακάρι να διακτινιζόμουν για να έρθω και εγώ!!! :D :D :D
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Re: Αίτημα προς τυπογράφους: Θέλω να δώ τη δουλειά για να μά

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 13.09.07, 12:39 pm

mitridi_g έγραψε:Αγαπητοί συνφορουμίτες,Για να είμαι ειλικρινής και ντρέπομαι που το λεώ, είμαι γραφίστας χωρίς δυστυχώς να έχω περάσει ποτέ από το στάδιο της προεκτυπωτικής διαδικασίας και εκτέλεσης και γενικά να ξέρω τί γίνεται μετά που θα στείλω τα αρχεία μου για μοντάζ και φιλμ.

Δημήτρη το ότι έχεις επαγγελματική υπευθυνότητα και διάθεση για αυτοβελτίωση από πότε
είναι κάτι που θα πρέπει να σε κάνει να ντρέπεσαι; Το εκπαιδευτικό μας σύστημα με τις
ελλείψεις που έχει πρέπει να δημιουργεί αισθήματα ντροπής και όχι όσοι ζητούν την
γνώση. Απο μένα συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό geomatag » 13.09.07, 12:56 pm

mitridi_g έγραψε:Αγαπητοί συνφορουμίτες,Για να είμαι ειλικρινής και ντρέπομαι που το λεώ, είμαι γραφίστας χωρίς δυστυχώς να έχω περάσει ποτέ από το στάδιο της προεκτυπωτικής διαδικασίας και εκτέλεσης και γενικά να ξέρω τί γίνεται μετά που θα στείλω τα αρχεία μου για μοντάζ και φιλμ.

Δημήτρη μακάρι να σκέφτονταν πολλοί σαν εσένα
Χαρά μας να περάσεις και να μας ζαλισεις όσο αντέξουμε
μην ντραπείς να στειλεις pm όποτε νομίζεις

geomatag
φεύγωωωω, τώρα φεύγω....
Άβαταρ μέλους
geomatag
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 13.09.07, 1:02 pm

Δημήτρη, δεν χρειάζετε να ντρέπεσαι για τίποτα...

ο φίλος Geomatag ειναι μόλις 200 μετρα απο το γραφείο μου στο Βύρωνα...

όποια στιγμή θες μπορείς να περάσεις να πάμε μαζί να σου δείξουμε μερικά πράγματα σε οτι αφορά το προεκτυπωτικό και το εκτυπωτικό στάδιο....

Επίσης ο Γιωργος (geomatag) ειναι απο τους ανθρώπους που μοιράζεται απλόχερα τις γνώσεις του χωρίς όρους και διακρίσεις.....

οποιαδήποτε στιγμή μην διστάσεις....οποιαδήποτε...

:)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 13.09.07, 1:07 pm

Ρε παιδιά με συγκινείτε, ευχαριστώ όλους σας.
Έχω ήδη στείλει πμ στον φίλο Γιώργο να μου πει λεπτομέρειες.
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 13.09.07, 9:01 pm

Μήπως θα μπορούσα να έρθω και εγώ; :oops:
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο σχετικό καλό βιβλίο.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 13.09.07, 9:30 pm

mitridi_g έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής και ντρέπομαι που το λεώ, είμαι γραφίστας χωρίς δυστυχώς να έχω περάσει ποτέ από το στάδιο της προεκτυπωτικής διαδικασίας και εκτέλεσης και γενικά να ξέρω τί γίνεται μετά που θα στείλω τα αρχεία μου για μοντάζ και φιλμ.

Επειδή δεν είσαι ο μόνος, μπορεί να κανονιστεί, ίσως από τους αντμιν, ομάδες π.χ. των 5 ατόμων- μπορεί να γίνει κατόπιν συνεννόησης- (δεν είμαστε δα και γήπεδο) να μας επισκεφθούν και να γινει μια ξενάγηση και ολιγόωρο σεμινάριο στα θέματα που καλύπτει η επιχείρηση που εκπροσωπώ.
Τα θέματα που μπορούν να δειχθούν είναι:
1) Prepress (σχεδόν τα πάντα)
2) Digital και συμβατική (offset) Press (ως άνω)
3) Post Press (Αρκετά εώς πάρα πολλά)

Στο τέλος θα έχει και αναψυκτικό :roll:
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό crosti » 13.09.07, 10:16 pm

wow!!!!! είμαι μέσα καθ'ότι καρα-άσχετη επίσης!!!!!
τέλειο, ευχαριστούμε Χρήστο!!!!!
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 14.09.07, 9:01 am

Δημήτρη..

Μ Π Ρ Α Β Ο !!!!!

Αυτό που ζητάς πρέπει να γίνει κανόνας στις σχολές.
Πιστεύω πώς όσοι ΔΕΝ το ζητούν ή δεν το επιδιώκουν πρέπει να ντρέπονται.
Όχι εσύ.

Και πάλι μπράβο!
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 14.09.07, 9:51 am

@mitridi_g
@crosti
@Michelle
@+κανα δυό ακόμη
Για να μην μένουμε στα λόγια:
Την Τετάρτη 19 Σεπ. στις 18:00, σας περιμένω, εάν δεν μπορείτε, τότε με pm να ορίσουμε κάποια άλλη (απογευματινή πάντα) ώρα και μέρα.
Συναδελφικά
Χρήστος
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 14.09.07, 10:44 am

Ευχαριστώ όλους και πάλι που μου δίνετε δύναμη και επιμένω στο να γίνω καλύτερος στο επάγγελμα που μου δίνει και ζω αξιοπρεπώς.

Δεν μ'αρέσουν τα ημίμετρα, δεν μ'αρέσει να μου λένε "έλα μην την ψάχνεις λέμε", δεν μ'αρέσει να μου λένε ότι έτσι μάθανε και έτσι συνεχίζουν να το κάνουν (όπως είπε και ένας φίλος: αν μάθατε έτσι,
δεν με νοιάζει, να ξεμάθετε).

Ειλικρινά, η πρόοδος και η εξειδίκευση στον κλάδο μας, είναι στα δικά μας χέρια, το πόσο αξιόπιστοι επαγγελματίες θα γίνουμε, με συγχωρείτε δεν εξαρτάται από την τύχη όυτε από το καλό κάρμα, αυτοί που είναι καλοί και αγαπούν την δουλειά τους, κάποια στιγμή θα ανταμειφθούν, και δεν εννοώ μόνο χρηματικά.

Εν κατακλείδει, μ'αρέσει πάρα πολύ η ανταπόκριση του κόσμου και από τις δύο πλευρές και γενικά ήταν ευσεβής πόθος, να μαζευτούμε και άλλοι εκτός από εμένα...τελικά πέτυχε.

Για την Τετάρτη εγώ θα είμαι εκεί, θα στείλω και π.μ. στον φίλτατο christosvcdc για τις λεπτομέρειες.
Στείλτε σε μένα όποιος άλλος ενδιαφέρεται, για να το ρυθμίσω.

Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου τα παιδιά που προσφέρθηκαν να με "φωτίσουν" με τις γνώσεις τους.

Φιλικά
Δημήτρης
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 14.09.07, 10:57 am

Χρήστο καλημερα..αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να έρθω και εγω... :)

ο Χρήστος (Christoscvcdc) ειναι πολύ μεγάλος γνώστης της δουλειάς του, και το "μάθημα" που θα μας προσφέρει είναι πολύ μεγάλη υπόθεση...

είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε τέτοιους ανθρώπους στο φόρουμ, και μοιράζονται τις γνώσεις τους το ίδιο αμερόληπτα...
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 14.09.07, 11:08 am

Συγγνώμη για τη σφήνα...

Υπάρχει η σκέψη να οργανωθούν "ενημερωτικές εξορμήσεις" σε μικρές ομάδες, με σκοπό την "εκ των έσω" γνώση.
Η σκέψη μας ήταν να οργανωθούν σύμφωνα με την αλυσίδα παραγωγής που ακολουθεί ένα έντυπο, ώστε οι συμμετέχοντες να αποκομίσουν μία συνολική άποψη της διαδικασίας που ακολουθεί το σχεδιασμό.

Ταυτόχρονα, υπήρχε η σκέψη να το δρομολογήσουμε για μετά το Σεπτέμβριο, κυρίως εξ' αιτίας του φορτωμένου προγράμματος αρκετών επαγγελματιών, αλλά και λόγω προκύρηξης των εκλογών.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον από τα μέλη για κάτι τέτοιο, μπορούμε να ερευνήσουμε τις δυνατότητες για κάτι τέτοιο.

Στις επόμενες μέρες θα ανοιχτεί και συζήτηση για το θέμα.

Καλή συνέχεια σε όλους!
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 14.09.07, 11:43 am

IzyRider έγραψε:Συγγνώμη για τη σφήνα...

Υπάρχει η σκέψη να οργανωθούν "ενημερωτικές εξορμήσεις" σε μικρές ομάδες, με σκοπό την "εκ των έσω" γνώση.
Η σκέψη μας ήταν να οργανωθούν σύμφωνα με την αλυσίδα παραγωγής που ακολουθεί ένα έντυπο, ώστε οι συμμετέχοντες να αποκομίσουν μία συνολική άποψη της διαδικασίας που ακολουθεί το σχεδιασμό.

Ταυτόχρονα, υπήρχε η σκέψη να το δρομολογήσουμε για μετά το Σεπτέμβριο, κυρίως εξ' αιτίας του φορτωμένου προγράμματος αρκετών επαγγελματιών, αλλά και λόγω προκύρηξης των εκλογών.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον από τα μέλη για κάτι τέτοιο, μπορούμε να ερευνήσουμε τις δυνατότητες για κάτι τέτοιο.

Στις επόμενες μέρες θα ανοιχτεί και συζήτηση για το θέμα.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Είσαι ο ανθρωπός μου!!!!
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 14.09.07, 12:58 pm

christosvcdc έγραψε:@mitridi_g
@crosti
@Michelle
@+κανα δυό ακόμη
Για να μην μένουμε στα λόγια:
Την Τετάρτη 19 Σεπ. στις 18:00, σας περιμένω, εάν δεν μπορείτε, τότε με pm να ορίσουμε κάποια άλλη (απογευματινή πάντα) ώρα και μέρα.
Συναδελφικά
Χρήστος

Πολύ φοβάμαι οτι Τετάρτη θα είμαι Θεσ/νικη ή θα γυρίζω απο Θεσ/νίκη αυτή την ώρα :( :oops: :cry:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό crosti » 14.09.07, 2:14 pm

I'll be there!!!!
σ'ευχαριστούμε Χρήστο!!!!!!!!

και mitridi_g να'σαι καλά!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 14.09.07, 2:17 pm

Να χάσω τις ελπίδες μου για άλλη, μεταγενέστερη, ημερομηνία; :/
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 14.09.07, 4:58 pm

isikol έγραψε:Χρήστο καλημερα..αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να έρθω και εγω... :) ...

Κανένα πρόβλημα Αγαπητέ Ισίδωρε.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων