ισχυει οτι το pdf το σπανε σε illus για να τυπωθει ???

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

ισχυει οτι το pdf το σπανε σε illus για να τυπωθει ???

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 18.10.07, 1:41 pm

θα ηθελα την βοηθεια σας,

εχω ενα μικρο εντυπο και ο πελατης θελει να το τυπωσει σε καποιον δικο του. ok. Το φτιαχνω σε indesign & το δινω pdf. Στην αρχη ειχαν προβλημα με το text και το εκανα convert to outline ετσι ωστε οταν το σπαγανε στο illustrator να μην εβγαζε ??? και να μπορουν να το τυπωσουν.

Μετα ειχαμε προβλημα με ενα γρι φοντο γιατι ειχε δυναμεις σε παραπανω απο ενα καναλια. Δεν το ηξερα οτι ισχυει κατι τετοιο & αν δε θες το γκρι να ειναι σκετο μαυρο αλλα να εχει αποχρωση απαγορευεται? Εγω το εχω ξανακανει αυτο στο δικο μου τυπογραφο και δεν ειχα προβλημα. Το μονο που μου ειχε πει ειναι το μαυρο να μην ειναι 100 απο ολα αλλα μπορει να εχει ποσοστα απo magenda & cyan & το text μονο black 100%.

Τελοσπαντων για να συνενοηθουμε μου ειπε να κανουμε δοκιμια τα οποια κοστιζουν και μαλλον δεν τα πληρωνει κανεις. Επισης οταν του ανεφερα οτι εχω ετοιμα pdf απο καταχωρησεις χορηγων μαζι με δοκιμια δικα τους και οτι μπορει να λειτουργησει συμφωνα με αυτα γιατι δεν τα εχω πειραξει καθολου & χρωματικα ταιριαζουν στις ρυθμισεις με ολο το εντυπο, μου ειπε οτι κανουν & αυτοι λαθος γιατι εχει διαφορα το σχημα του ραστερ( οβαλ, κουκιδα.....) & οτι πρεπει να βγαλουμε αλλα δοκιμια και να ειμαι εκει οταν το τυπωνει για να βλεπουμε τα χρωματα.

Το ερωτημα μου ειναι πως θα τα βρουμε ωστε να γινει η δουλεια σωστη χωρις να κατηγορει ο ενας τον αλλον?(δεν μου εχει μιλησει ασχημα αλλα ουτε & εγω) & υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω? γιατι νομιζα οτι τυπωνουν τις δουλειες κατευθειαν απο το pdf χωρις convert to outline & σπασιμο. Τουλαχιστον μεχρι τωρα ετσι εκανα. Τελος εχω την εντυπωση οτι αν βγαλουμε τελικα δοκιμια το πιο ασφαλες θα ειναι να τα βγαλουμε σε αυτον?

Ευχαριστω & συγνωμη για το πολυ κειμενο
joan_of_art
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 18.10.07, 3:28 pm

Καλησπέρα! Συγνώμη που θα προσβάλω κάποιον, αλλά ο τύπος είναι τουλάχιστον άσχετος. Που ακούστηκε να ανοίγουν το pdf στο illustrator για να το τυπώσει????!!! Κακώς ασχολείσαι και στο τέλος σε σένα θα ρίξουν το φταίξιμο αν κάτι πάει στραβά. Από τη στιγμή που ο πελάτης σου θέλει να τυπώσει σε δικό του άτομο, η συνεργασία σας τελειώνει όταν του παραδίνεις το cd και τα δοκίμια που ανέφερες. Το τι θα τυπώσει ο δικός του τυπογράφος, δεν σε αφορά. Αν θέλει εγγυημένη δουλειά ο πελάτης σου να σε αφήσει να τυπώσεις στον δικό σου τυπογράφο που συνεργάζεστε και μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Κάτι τέτοιες κουτοπονηριές σκαρφίζονται κάποιοι "πελάτες" και μετά δε θα σε πληρώσει κι όλας... Πρόσεξε πως θα κινηθείς!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 18.10.07, 3:39 pm

joan_of_art καλησπέρα...

Λοιπόν, ένα-ένα....

1. Τα αρχεία PDF δε "σπάνε".
Απλά, υπό συνθήκες μπορείς να τα εισάγεις ή ανοίξεις σε άλλα προγράμματα, καθώς υπό συνθήκες μπορεί να επεξεργαστείς τα PDF.

Στην περίπτωσή σου, απορώ γιατί χρειάζεται ο τυπογράφος επεξεργάσιμο αρχείο.
Θα μπορούσε απλά να εισάγει το PDF χωρίς ανάγκη επεξεργασίας, εφ' όσον η μακέτα είναι έτοιμη.

2. Συχνά προτείνεται η χρήση και άλλων χρωμάτων εκτός του μαύρου, ώστε να γίνει πιο πλούσιο, πυκνό και κορεσμένο.
Σύνηθης τακτική είναι η προσθήκη ενός κυανού 40%, ώστε το μαύρο να γίνει πιο "ψυχρό" αλλά και ζωντανό.
Το μόνο πρόβλημα σε μια τέτοια περίπτωση είναι ότι ο τυπογράφος θα πρέπει να φέρει απόλυτα σωστά τις συμπτώσεις των τσίγκων.
Αλλιώς, στο τυπωμένο θα εμφανίζεται μια "σκιά" του δεύτερου χρώματος (ghosting).

3. Για το θέμα του γκρι, δεν απαγορεύεται η χρήση άλλων μελανιών.
Το θέμα είναι ότι έτσι όπως το διαβάζω (πιθανά να κάνω λάθος), το πρόβλημα είναι ότι τα PDF είτε "κλείστηκαν" με λάθος χρωματικό προφίλ, είτε δουλεύτηκαν και παρέμειναν σε RGB μοντέλο, οπότε κατά τη διαδικασία του ripping, δημιουργήθηκαν άλλες χρωματικές ισορροπίες στο τελικό παραγόμενο αποτέλεσμα.

Πάντως, ένα "καθαρό" γκρι (μόνο με δύναμη του μαύρου) είναι κατά τη γνώμη μου καλύτερο.
Ο λόγος είναι ότι με περισσότερα χρώματα, κινδυνεύεις να τυπώσεις "λάσπη" και όχι γκρι.

4. Για το θέμα των κουκίδων του ράστερ, θεωρητικά έχει δίκιο ο τυπογράφος.
Το πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζω αν αυτό επηρεάζει, στην πράξη, την ποιότητα και πιστότητα του τελικού αρχείου.
Ίσως κάποιος άλλος να μπορεί να μας διαφωτίσει...

Στην εταιρεία που εργάζομαι, συχνά μας έρχονται έτοιμες (κλειστές) μακέτες με δοκίμια, τις οποίες προωθούμε για μοντάζ μαζί με άλλες δουλειές που σχεδιάζουμε εμείς, για να μπουν στο ίδιο τυπογραφικό.
Μέχρι τώρα δεν έχουμε αντιμετωπίσει οποιοδήποτε πρόβλημα στην ποιότητα της εκτύπωσης, ούτε είχαμε παράπονα από τους πελάτες.

5. Θεωρητικά μιλώντας, τα δοκίμια (αναφερόμενος πάντα στα λιθογραφικά) βγαίνουν πάντα σωστά και χρωματικά ισορροπημένα.
Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξής τους.
Δε μπορώ να καταλάβω τι διαφορά θα υπάρξει αν, με το ίδιο αρχείο που έχεις, βγάλεις νέα δοκίμια.

Οι διάφορες τεχνολογίες του raster υπάρχουν κυρίως για την καλύτερη τυπογραφική απόδοση, κυρίως σε θέματα τονικών ή χρωματικών διαβαθμίσεων.

Τελικά, ίσως θα έπρεπε να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες από τον τυπογράφο για την παραγωγική διαδικασία του.
Χωρίς να μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα από την περιγραφή σου, ομολογώ ότι δε βρίσκω λόγο για να υπάρχει πρόβλημα στην εκτύπωση με τις παρούσες συνθήκες.

Καλά ξεμπερδέματα, και καλό θα ήταν να μας κρατάς ενήμερους για την πορεία της συγκεκριμένης δουλειάς σου.
Πολύ πιθανά, η παρούσα συζήτηση να βοηθήσει και άλλους συναδέλφους στο μέλλον.

Καλή συνέχεια! :D
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 18.10.07, 3:56 pm

Τα αρχεια δουλευτηκαν σε cmyk αυτο ειναι σιγουρο.
Τωρα για το χρωματικο προφιλ την ωρα που το κλεινω ρυθμιζεται απο τo προγραμμα δεν εχω πειραξει τιποτα & οπως ειπα πριν ταιριαζουν ολα με τα δοκιμια που μου εχουν στειλει.
Πρεπει να αλλαξω κατι στο χρωματικο προφιλ? & αν ναι γιατι αφου μεχρι τωρα δεν ειχα προβλημα & δουλευω πολυ με φωτογραφιες κυριως προσωπων, που εχει σημασια το χρωμα.
Ο λογος που ρωταω ειναι για να ξερω τι να του πω οταν συναντηθουμε ετσι ωστε να βρουμε ακρη χωρις προσβολες
joan_of_art
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 18.10.07, 4:54 pm

Το να τα ανοίγει σε illustrator τα pdf δεν είναι ότι καλύτερο.
Εγώ θα σου έλεγα να του τα στείλεις postscipt να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Φαντάζομαι ότι αυτά θα μπορεί να τα χειριστεί πιο άμεσα
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 18.10.07, 5:04 pm

ευχαριστω παιδια.Σοφια δεν το ειχα σκεφτει θα τον ρωτησω μηπως βγαλουμε ακρη. Θα σας κρατω ενημερους
joan_of_art
Member

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 18.10.07, 7:19 pm

Οι άνθρωποι που δεν μπορούν να καταλάβουν ούτε τα στοιχειώδη, πάντα υπάρχουν, και το χειρότερο επιβάλλονται, επειδή ξέρουν να κάνουν ίντριγκες.

Θα ήθελα όμως να σου επισημάνω κάτι. Φοβάμαι πως ο τυπογράφος ξέρει μιά χαρά την δουλειά του, αλλά θέλει να σπάσει τα νεύρα του πελάτη σου για να του κάνει και το δημιουργικό

Αν του πήγαινες και εσύ μία δουλειά σου να την τυπώσει, και αν, ακόμα καλύτερα του πας μεγάλη δουλειά, ξαφνικά θα τα καταλάβει όλα με την μίας και θα γίνετε κολλητοί...!!!
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 18.10.07, 8:14 pm

να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα οτι ισως το κανει για να παρει την δουλεια αυτος γιατι για κατι αλλο που τυπωθηκε πριν για τον ιδιο πελατη με εβαλε να του στειλω τα φοντα σε photoshop και το κειμενο σε pdf convert outlines και τα ξαναεφτιαξε η υπαλληλος του στο illustrator γιατι μονο ετσι τελικα μπορουσε να φερει τα χρωματα.
Οταν μου ειπαν οτι το εντυπο θα τυπωθει εκει ημουνα ετοιμη να το παρατησω & να του πω φτιαχτο εσυ οπου θες απο την αρχη αλλα το ξανασκεφτηκα και ειπα οτι ισως τελικα αυτο θελει.
Οπως & να χει θα το προσπαθησω.
joan_of_art
Member

Re: Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 18.10.07, 8:42 pm

zoridesign έγραψε:Θα ήθελα όμως να σου επισημάνω κάτι. Φοβάμαι πως ο τυπογράφος ξέρει μιά χαρά την δουλειά του, αλλά θέλει να σπάσει τα νεύρα του πελάτη σου για να του κάνει και το δημιουργικό

Ακριβώς! Μα με όλο αυτό το πήγαινέ έλα, φαίνεσαι εσύ η άσχετη στον πελάτη σου οπότε την επόμενη φορά θα δώσει τη δουλειά σ'αυτόν που ξέρει! Εσύ μην αφήσεις να σε κάνει ότι θέλει.

joan_of_art έγραψε:με εβαλε να του στειλω τα φοντα σε photoshop και το κειμενο σε pdf convert outlines και τα ξαναεφτιαξε η υπαλληλος του στο illustrator γιατι μονο ετσι τελικα μπορουσε να φερει τα χρωματα.

Άλλο πάλι κι αυτό!!! Πρέπει να ξαναγράψει τα κείμενα στη μακέτα, για να φέρει τα χρώματα σωστά...... ΕΛΕΟΣ!!! Σε δουλεύει αγαπητή... Κι εσύ κακώς του δίνεις τη δουλειά σου όχι απλά σε ανοιχτό αρχείο, αλλά και κομμάτι κομμάτι! Τι να πω... Έχεις μπλέξει...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 18.10.07, 8:58 pm

το ξερω οτι εχω μπλεξει αλλα τωρα δε μπορω να κανω πισω για το λογο οτι θα φανω εγω η ασχετη. Ο λογος που τα δινω κομματι κομματι και ανοιχτα ειναι γιατι ο σκοπος μου ειναι να τυπωθει η δουλεια σωστα & την επομενη φορα που θα ερθει ο συγγεκριμενος πελατης θα δεχτω υπο ορους να μη συμβουν τα ιδια.
joan_of_art
Member

Μπρος γκρεμος και πίσω ρέμα

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 18.10.07, 9:28 pm

Στην δουλειά που είμαστε προσφέρουμε υπηρεσίες.

Το βασικό είναι να καταλάβει ο πελάτης πως δεν υπάρχουν 1200 διαφορετικές εκδοχές για το πως δίνεται η δουλειά για να είναι οκ. Το πολύ 3-4.

Αν δεν το έχει καταλάβει μισό φταίξιμο είναι δικό σου και μισό(να μην πω λιγότερο) δικό του....
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό G.G.KISS » 18.10.07, 11:44 pm

Ισχύει ότι το pdf "σπάει" (ανοίγει, λέμε κανονικά σαν γραφίστες και όχι "σπάει" σαν hackers) στο Illustrator.
Το πως το λέμε όμως είναι άλλο...
Μάλλον ο τυπογράφος του πελατη σου είναι hacker στο DTP... :-) :lol:
Πολλοί (εννοώ και εταιρίες με καλά ονόματα πελάτες) ανοίγουν pdf σε Illustrator, γιατί μπορεί να μην έχουν άλλη επιλογή και επειδή αυτή η λύση σ' αυτούς δουλεύει. Μετά την επεξεργασία (μονταζ, κοπτικά, pantone κλπ) που έχουν να κάνουν το ξανακλείνουν postcript και μετατροπή μετά σε pdf για εκύπωση ή έξοδο φιλμ.
Η ουσία είναι ότι αν ανοίγει το δουλεύεις, αν οχι το ξανακλείνεις και το ξαναπερνάς στο Illustrator, όπως κάνεις με ένα αρχείο *.ps που το βγάζεις films.

Πρέπει πρώτα, να σιγουρέψεις ότι τα pdf που παράγεις είναι σωστά. Ένας απλός τρόπος είναι να ανοίξεις ένα pdf στο photoshop (cmyk, ανάλυση χαμηλή για πιό γρήγορα) και θα καταλάβεις μερικά πράγματα, όπως αν έχει κατεβάσει γραμματοσειρές, μπορείς να ελέγξεις δυνάμεις και ότι άλλο φανταστείς.

Δώσε στον πελάτη σου (αν αξίζει) να καταλάβει ότι εσύ θες να κάνει τη δουλειά του, επίσης εξήγησέ του απλά τη σύγχρονη διαδικασία παραγωγής, δηλ. κάνεις δημιουργικό, παράγεις pdf με προδιαγραφές συγκεκριμένες, γίνεται ψηφιακή εκτύπωση ή έξοδος φιλμς ή έξοδος CTP (μήπως ξέχασα κάτι;) και εκτύπωση.

Και κυρίως πληρώσου για τη δουλειά σου στο ακέραιο και βρες τρόπο να χρεώσεις και τα εξτρα΄αρχεία που έδωσες στον τυπογράφο. 'Ετσι, χρέωσε κάτι για τα έξοδα σου...

Καλά ξεμπερδέματα...
Άβαταρ μέλους
G.G.KISS
Member

ola kala ola anthira

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.10.07, 7:16 am

Aφού τελειώσεις ένα αρχειο στο In Design και το κάνεις outline το εξάγεις σε pdf με τσεκαρισμένη press option.

Αποθήκευσε το για Actobat 4 (ακόμα και τα περίπτερα έχουν Acrobat 4, ελπίζω και ο τυπογράφος).

Μετά ανοίγεις το αρχείο στο llustrator to 10 (για του ίδιους λόγους) και σώζεις σαν pdf από το Illustrator με editing capabilities τσεκαρισμένες, αφού βέβαια τσεκάρεις το αρχείο μην γίνει κάποια πατάτα.

Μετά, παίρνεις το αρχείο, και πάς στον τυπογράφο χωρίς τον πελάτη (αν έχεις και κάποιον-κάποιο γραφίστα πιό έμπειρο μαζί) και κάνεις τον τυπογράφο να σου εξηγήσει Ελληνικά σε ποιό σημέιο έχει πρόβλημα.

Αν συνεχίσει να έχει πρόβλημα, τότε έχεις και εσυ μπλέξει.
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό PAN » 19.10.07, 10:42 am

Μετά ανοίγεις το αρχείο στο llustrator to 10 (για του ίδιους λόγους) και σώζεις σαν pdf από το Illustrator με editing capabilities τσεκαρισμένες

γιατι πρεπει να το περασεις και απο το illustration??
Άβαταρ μέλους
PAN
Junior Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 19.10.07, 10:59 am

Σίγουρα κάτι δεν πάει καθόλου καλά.
Και ίσως να οφείλεται και στις δύο πλευρές, Γραφίστας-Τυπογράφος.
Μην παραβλέπουμε ότι αυτοί που έχουν μεγάλη εμπειρία από αρχεία είναι τα ατελιέ και όχι οι τυπογράφοι*. Οι τυπογράφοι, λόγω CTP, προσπαθούν να αποκτήσουν εμπειρία. Μέχρι όμως αυτή να φτάσει σε κάποια καλά επίπεδα θα περάσει καιρός.
Οπότε, χρειάζεται λίγη συνεργασία και υπομονή.

*Σημ. Για να μην παρεξηγηθώ. Αναφέρομαι στην πλειοψηφία του χώρου και όχι σε όλους.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 19.10.07, 11:09 am

Κι εγώ έχω ανοίξει pdf σε illustrator αλλά μόνο επειδή ζήτησε ο πελάτης να κάνει μια μικρή αλλαγή και δεν υπήρχε χρόνος να μου ξαναστείλει το αρχείο. Φυσικά του έδωσα να καταλάβει πως εαν κουνηθεί κάποιο κείμενο ή πάει οτιδήποτε στραβά δε θα έχω ΚΑΜΙΑ ευθύνη. Εδώ ο συγκεκριμένος το έχει σύστημα. Ας έλεγε οτι δέχεται μόνο αρχεία ai & eps. Όχι να ανοίγει με το έτσι θέλω όλα τα αρχεία στο illustrator... Αυτό που προτείνει ο zoridesign είναι μια καλή λύση για να είσαι εσύ σίγουρη οτι δε θα σου κάνει καμιά χαζομάρα ο τυπογράφος. Να συμπληρώσω όμως οτι καλύτερα να κλείνεις το pdf σαν pdf-x1a για να έχει σίγουρα σωστές προδιαγραφές. Επίσης εαν δουλεύεις π.χ. InDesign CS2 δε θα μπορείς να ανοίξεις το pdf σε illustrator 10 λόγω γραμματοσειρών. Άνοιξέ το στο illustrator που χρησιμοποιείς, κάνε create outlines τα γράμματα και σώσε σαν eps8. Αυτό μέχρι και στο corel θα μπορεί να το ανοίξει!!!
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

ola kala

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.10.07, 11:10 am

Καταρχήν λέγεται Illustrator. Σε κανένα σοβαρό ατελιε, πιστεύω πως δεβν θα σε βάζαν σε τέτοια ταλαιπωρία. Αλλα αφού το ανοίγουν σε Illustrator κάντο και εσύ να πάει στο καλο...
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Illustrator

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 19.10.07, 11:13 am

Το Illustrator 10 δεν το λέω τυχαία. Είναι η έκδοση που υπάρχει παντού. Αλλα είμαι σίγουρος πως το πρόβλημα θα εξακολουθήσει, αν ο τυπογραφος είναι μάπα.
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Re: ola kala

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 19.10.07, 11:22 am

zoridesign έγραψε:Καταρχήν λέγεται Illustrator. Σε κανένα σοβαρό ατελιε, πιστεύω πως δεβν θα σε βάζαν σε τέτοια ταλαιπωρία. Αλλα αφού το ανοίγουν σε Illustrator κάντο και εσύ να πάει στο καλο...

+1

Θα πρέπει να εντοπίσει, τι δεν πάει καλά, και να σου ζητήσει να το διορθώσεις π.χ. εάν είναι RGB ή 100%KCMY ή ότι άλλο.
Το να το "ανοίγει" ντε και καλά στο illustrator για να το τυπώσει, ακούγεται και είναι παράξενο.
Εκτός και ΑΝ σου ζητάει(;) να διορθώσεις κάποια πράγματα(;), δεν μπορείς και υποχρεώνεται να το κάνει αυτό για να βγει σωστή η δουλειά.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό joan_of_art » 19.10.07, 12:49 pm

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας.

Θα δοκιμασω αυτα που μου λετε να δω αν θα τα βγαλει ολα τα pdf λαθος.

christosvcdc
Να σημειωσω εδω οτι το πρωτο πραγμα που μου ζητησε οταν ελαβε τα cd ηταν να κανω convert outline γιατι τα ανοιγει στο illust. Μετα ειδε οτι για να του βγει το κοκκινο το γκρι εβγαινε πρασινο & μου ζητησε να στειλω τα αρχεια ανοιχτα layers photoshop για να τα ρυθμισει. Αρα εγω καταλαβαινω οτι τα ανοιγει σε illustr ετσι & αλλιως.
joan_of_art
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων