ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ NIKON D 200

Pre-Press, CTP, Press, Post-Press, OffSet, Digital Printing, Υλικά, Φλεξογραφία, Μεταξοτυπία, Βαθυτυπία, Χαρτί, PDF

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ NIKON D 200

Δημοσίευσηαπό oris_z » 29.10.07, 7:11 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Έχω σπάσει το κεφάλι μου ολο το σουκού με το εξής πρόβλημα:
Έχω πάρει φωτό προϊόντων από φωτογράφο σε ψηφιακή μορφή (jpg),
τραβηγμένες από nikon d200, χρειάζονται ένα ξεφοντάρισμα και μετά εισαγωγή στο corel.

Δεν μπορώ να πάρω μια εκτύπωση της προκοπής σε όποιο πρόγραμμα και να τις ανοίξω. Τα χρώματα βγαίνουν είτε ξεπλυμένα είτε λασπωμένα, inkjet & laser εκτύπωση.

Το καλύτερο είναι ότι αν προχωρήσω σε ξεφοντάρισμα και τοποθετήσω τις εικόνες στο corel, όταν δίνω εκτύπωση κλείνει μόνο του το corel , αυτόματα, ούτε μύνημα ούτε τίποτα, και εννοείται ούτε εκτύπωση.

Έχω κάνει όποιους συνδυασμούς προγραμμάτων / αρχείων μπόρεσα να σκεφτώ αλλά άκρη δεν βρήκα.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.
ωραία που είναι η Κυριακή,
μα να 'ταν πιο μεγάλη.
oris_z
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 29.10.07, 9:48 am

Καλημέρα! Δοκίμασε να σώσεις τις εικόνες σαν tif και όχι jpg. Έπειτα σώσε το τελικό αρχείο σαν pdf και εκτύπωσε από τον acrobat. Ίσως δεις διαφορά.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Lisi se problima?

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 29.10.07, 9:52 am

Fobamai pos o fotografos exei kanei patata, anoigontas to raw arxeio tou se photoshop, kanontas lathos rithmisi.

Alla den mas les an tis fotos tis blepeis ok stin othoni sou.

Dokimase na pas se ena Digital lab psifiakis ektiposeos se forografiko xarti.

O fotografos ti lei?
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό thelastdrive » 29.10.07, 3:27 pm

Στην οθόνη φαίνονται σωστά,ή είναι χάλια και στην οθόνη;Σε τι ανάλυση είναι;
τρώω άρα υπάρχω...τρώω περισσότερο υπάρχω περισσότερο...
thelastdrive
Member

Δημοσίευσηαπό oris_z » 29.10.07, 5:07 pm

Καλησπέρα,

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.
Για την ιστορία τώρα..., οι photo ''έγραφαν'' καταπληκτικά στην οθόνη όχι όμως και στο χαρτί, αλλαγές στον τύπο αρχείου δεν έδωσαν αποτέλεσμα, όταν γινόταν εισαγωγή στο corel χάνονταν τα χρώματα μπουκώνανε υπερβολικά. Όταν τ ανέφερα στον φωτογράφο όλα αυτά δαγκώθηκε, κάτι μουρμούρισε πήρε το zipaki και ξαναεφμανίστηκε μετά από κανα 20λεπτο, μουρμουρίζοντας κάτι για AUTOLEVEL στο BALANCE ... και πώς του ξέφυγε και 100 συγνώμη. Δεν κατάλαβα τίποτα, δεν μου εξήγησε τίποτα, αλλά τώρα όλα είναι καθαρά, τυπώνονται κανονικά και δεν δημιουργείτε κανένα πρόβλημα.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Καλό απόγευμα.
ωραία που είναι η Κυριακή,
μα να 'ταν πιο μεγάλη.
oris_z
Member

Επιστροφή στο I.V Γραφικές Τέχνες / Εκτύπωση / Συσκευασία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων