ACTION ΣΕ PHOTOSHOP

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

ACTION ΣΕ PHOTOSHOP

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 28.11.07, 1:10 pm

Kαλημέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο action ή φίλτρο στο photoshop που να κάνει αυτά τα περίεργα κοψίματα (σαν κύματα) που είχαν οι παλιές φωτογραφίες? Φτιάχνω ημερολόγιο και μου έχουν δώσει πολυ παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτόν τον τρόπο.
Ευχαριστώ
Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 28.11.07, 2:20 pm

Ψάξου στο forum, έχει ξανασυζητηθεί νομίζω
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 02.12.07, 12:49 pm

Όπως έγραψα και αλλού, ΦΙΛΤΡΑ ΕΓΩ δεν λέω/προτείνω/χρησιμοποιώ κτλ.
Πρέπει να ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ με το πρόγραμμα, όχι απλά να ξέρεις να ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ το πρόγραμμα!
Όχι λοιπόν από μένα "εύκολη λύση", φίλτρο.
Πόσταρε φωτό, να σου γράψω step-by-step λύση, να μάθεις και κάτι, όχι απλά ν'ανοίγεις το ρημαδο-πρόγραμμα και να πατάς ένα κουμπάκι στο KPT και να στα κάνει αυτό! Έτσι δεν είναι;
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 03.12.07, 11:50 am

Καλημέρα,
δίκιο έχεις σε αυτό που λες, ειμαι σύμφωνος μαζί σου, η αλήεθια είναι πως εκτός από κάποια απλά φίλτρα στο Photoshop δεν χρησιμοποιώ γενικότερα, αλλά πολλές φορές χρειάζονται για να κάνουμε τη δουλειά μας πιο γρήγορα.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που δνε χρησιμοποιεί φίλτρα, π.χ. για ένα drop shadow φαντάζομαι πως όλοι χρησιμοποιούν φίλτρο και όχι την παραδοσιακή μέθοδο.

Σχετικά με το border είχα δει κάποτε ότι υπήρχε ένα action για την περίπτωση και ψάχνω να το βρω για να κάνω τη δουλειά μου πιο γρήγορα ουσιαστικά γιατί πιέζει ο χρόνος...

Θα κάνω post μια εικόνα(να δω και πως γίνεται post, δεν έχω κάνει ξανά) και αν μπορείς, βοήθησέ με.
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 03.12.07, 12:49 pm

GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 03.12.07, 1:34 pm

Μάλιστα...
Καταρχάς, χρειάζονται επεξεργασία εικόνας ΟΛΕΣ αυτές οι φωτό που θα χρησιμοποιήσεις.
Αυτή π.χ., μιάζει φωτό από κάποια data-bank απ'το internet. ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ φωτό οι παλαιές, είναι ΚΙΤΡΙΝΟ-ΚΟΚΚΙΝΟΠΕΣ, με "θαμπάδα" στα άκρα, εννοείται έχουν ΦΘΟΡΕΣ και... έχουν "κυμματιστό" ΧΑΡΤΙ, όχι περίγραμμα. Λοιπόν, θα κάτσω να στην "ρετουσάρω", να σου γράψω ένα step-by-step tutorial και έναν τρόπο να φτιάξεις ένα "χαρτί κυμματιστό".
ΟΚ;
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 03.12.07, 4:05 pm

Δεν είναι απο image bank, ειναι πραγματικη φωτογγραφια και την σκαναρισα. Το περιγραμμά της όμως δεν ήταν κυματιστό.(ήταν κάποια στιγμή)
Είναι ασπρόμαυρη, δεν εχει κοκκινωπό χρώμα. Κάποιες άλλες που μου έδωσαν έχουν ένα καφεκίτρινο χρώμα. Αυτή είχε περιγραμμα από κυματιστό χαρτί αλλά καποιος το είχε μάλλον κόψει γιατί βλέπω κάποιες εσοχές σε κάποια σημεία.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 03.12.07, 4:19 pm

ΔΕΝ ΕΙΠΑ οτι είναι από image-bank, είπα οτι ΜΟΙΑΖΕΙ με μια τέτοια φωτό!
Επειδή έχω... παλαιές "ρίζες" (η οικογένειά μου), έχω ένα σορό από παλιές φωτό - απ'το 1893 και μετά.
Σχεδόν το 95% των φωτό αυτών, έχουν κιτρινοκαφέ χρώμα, έχουν ένα "blur" στις άκρες (δηλαδή, το θέμα είναι στη μέση μέσα σ'ένα "οβάλ" σχήμα και το υπόλοιπο "θολώνει"), ενώ το σχήμα του χαρτιού είναι τετράγωνο ή παραλληλόγραμμο, με "κυμματιστό" κόψιμο...
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 03.12.07, 7:15 pm

Nαι, μοιάζει με τέτοια φωτογραφία αλλά έτσι μου την έδωσα. Θέλςι διορ΄θωσεις. Είναι τσακισμένη σε 2-3 σημεία. Δεν την έχω επεξεργαστέι καθόλου.Είναι πάντως όμορφες. Κατάλαβα ποιες λες με τη θαμπάδα. Έχω νομίζω και μια τέτοια να φτιάξω.

Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 04.12.07, 2:51 am

Να καταλάβω κάτι, σου'παν να τις επεξεργαστείς να ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ/ΚΑΘΑΡΩΤΕΡΕΣ ή απλά να τις "σουλουπώσεις";
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 04.12.07, 2:45 pm

Να τις καθαρίσω, να τις διορθώσω και να φτιάξω αυτό το κύμα σαν περίγραμμα όπως είναι οι παλιές. Περισότερο το κύμα με ενδιαφέρει.
Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 04.12.07, 6:17 pm

Δεν "κολλάει" αυτό που σου'παν...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΑΛΙΕΣ"... Τες-πα.
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό PanosFX » 08.12.07, 5:10 pm

Χμμ, ομολογώ ότι παρακολουθώ τη συγκεκριμένη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον για διάφορους λόγους.

Τι έγινε τελικά, δόθηκε καμία λύση στο πολύ συγκεκριμένο ερώτημα που ετέθη από τον κ. Γιώργο στην αρχή;
Άβαταρ μέλους
PanosFX
Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 09.12.07, 10:48 pm

Καλησπέρα Πάνο,

δεν έχω νεότερα ακόμα από τον Lupus.
Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό PanosFX » 10.12.07, 11:44 pm

Γιώργο, στείλε μου ένα PM στο:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PanosFX
Member

Δημοσίευσηαπό PanosFX » 11.12.07, 12:29 am

PanosFX έγραψε:Γιώργο, στείλε μου ένα PM στο:
Εικόνα

Για να μη παρεξηγηθώ, δεν υπάρχει κάποια δόση μυστικοπάθειας. Απλά να σου στείλω κάτι στα γρήγορα θέλω.

Μια και το φερε η κουβέντα, να ένα μικρό tutorial, προς τα μέλη του vcdc, για το πώς να φτιάχνουν αυτά τα ρετρό περιγράμματα:

1. Κάντε διπλό κλικ στο background layer. Μετονομάτε το.
2. Επιλέξετε Image > Canvas size. Δώστε 120 (percent) και στα δύο πεδία.
3. Κρατήστε πατημένο το Control (Mac: Command) και κάντε κλικ στο εικονίδιο του επιπέδου, στην παλέτα layers.
4. Επιλέξετε Select > Transfrom selection.
5. Τώρα θα δημιουργήσουμε το επιπλέον περιθώριο, που θα γίνει το λευκό περιθώριο γύρω από την εικόνα. Κρατήστε πατημένα τα Shift+Alt (Mac: Shift+Opt) και σύρετε το πάνω δεξιά λαβή μετατροπής προς τα έξω και πάνω δεξιά (μέχρι ένα λογικό βαθμό βέβαια).
6. Προσαρμόστε την επιλογή ώστε να απέχει το ίδιο από τα άκρα τις φωτογραφίας και κάντε διπλό κλικ για αποδοχή.
7. Πατήστε το πλήκτρο D. Μεταβείτε στην παλέτα καναλιών και κάντε κλικ στο εικονίδιο δημιουργίας νέου καναλιού.
8. Κάντε κλικ πάνω στο νέο κανάλι. Πατήστε Control+D (Mac: Command+D)
9. Τώρα το δημιουργικό μέρος: Επιλέξτε Filter > Filter Gallery. Θα βάλουμε 4 επίπεδα φίλτρων στη σειρά. Ξεκινάμε επιλέγοντας το Spatter από την κατηγορία Brush strokes. Σύρετε τους δείκτες πιο δεξιά, όσο μεγαλύτερο είναι το μέγεθος της φωτογραφίας σας. Μετά πατήστε Control+N (Mac: Command+N) για να προσθέσετε ένα δεύτερο επίπεδο spatter. Μετά πάλι Ctrl+N και επιλέξτε το φίλτρο Sumi-e. Παίξτε με τις τιμές. Τέλος πατήστε Ctrl+N και επιλέξτε το φίλτρο Accented edges. Πατήστε ΟΚ.
10. Κρατήστε πατημένο το Control (Mac: Command) και κάντε κλικ πάνω στο εικονίδιο του νέου καναλιού για να το μετατρέψετε σε επιλογή.
11. Μεταβείτε στην παλέτα layers. Κρατήστε πατημένα τα Control+Alt (Mac: Command+Opt) και κάντε κλικ στο εικονίδιο δημιουργίας νέου layer. Αυτός ο συνδυασμός δημιουργεί το νέο επίπεδο ακριβώς κάτω από το ενεργό.
12. Τέλος, γεμίστε το νέο επίπεδο με άσπρο χρώμα και αποεπιλέξτε.

Φυσικά μπορούμε να βάλουμε τώρα πιο πολλά στολίδια, πχ να δώσουμε στην εικόνα τόνους sepia, να βάλουμε ένα bevel&emboss στυλ ή να θολώσουμε τις άκρες της αρχικής φωτογραφίας, χρησιμοποιώντας μάσκες.

Ελπίζω η Adobe να επανεξετάσει τις ανώτερες τιμές των φίλτρων της, που είναι ίδιες εδώ και τόσα χρόνια. Με τις σημερινές φωτογραφίες διψήφιων Mpx πλέον είναι 'λίγες'.

Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
PanosFX
Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 11.12.07, 3:17 pm

Πάναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ!
Γιώργος
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό PanosFX » 11.12.07, 3:53 pm

Γιώργο,

σου έστειλα κάτι στο email σου.

Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
PanosFX
Member

Δημοσίευσηαπό motormount » 11.12.07, 11:14 pm

Να προτείνω και'γώ κάτι;

Επειδή δεν έχω πρόχειρο κάποιο πρωτότυπο με το σχήμα που θέλεις θα χρησιμοποιήσω ένα απλό κομάτι χαρτί.

Παίρνουμε λοιπόν αυτό που θέλουμε και το σκανάρουμε σε μαύρο φόντο.
Είτε στο σκάνερ είτε στο ps ανεβάζουμε το κοντράστ και παίρνουμε αυτό το αποτέλεσμα.

Διαλέγουμε το πιό κοντραρισμένο κανάλι(στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι όλα ίδια,αλλά αυτό δε θα ισχύει για μια παλιά φωτό με το cast της),και με cmnd/cntrl click πάνω στο εικονίδιο του στην παλέτα των καναλιών το επιλέγουμε.

Δημιουργούμε ένα καινούργιο layer,αντιστρέφουμε την επιλογή μας και την γεμίζουμε με το επιθυμητό χρώμα,στην περιπτωση της παλιάς φωτό με χρώμα από το περιθώριο της,σε οποιαδήποτε άλλη κρίνοντας αναλόγως.

Έτσι δεν έχουμε μόνο το σχήμα που θέλουμε,αλλά ''πιάνουμε'' και τη φθορά στις άκρες του,αφού τα pixel στην άκρη διατηρούν την διαφάνεια τους.

check this

Εκεί πάνω μπορείς να ''πετάς'' με ένα σχετικό feather όποια φωτό θέλεις,οπότε αν είναι ήδη παλιά καθαρίζεις,αν όχι υπάρχουν διάφοροι τρόποι να δώσεις aged look σε μια φωτό!

Hope it helped!

:)
Άβαταρ μέλους
motormount
Old Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 17.12.07, 10:46 am

Πάνο σε ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια γιατί κατάφερα να τελειώσω τη δουλειά που είχα και έσενα motormount που μου έδωσες ιδέα να ψάξω κάτι παρόμοιο με το χαρτί!
Γιώργος
GEORDED
Member

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων