Ο Κακός Ξανθός μάγος και οι Νέοι!

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Ο Κακός Ξανθός μάγος και οι Νέοι!

Δημοσίευσηαπό iffor » 22.12.07, 11:28 am

Μιας και πλησιάζουν Χριστούγεννα λέω να σας διηγηθώ μια ιστοριούλα!
Για τον αν είναι αληθινή, κρίνετε το εσείς! Εγώ απλά θα την διηγηθώ!

Μια φορά και έναν καιρό υπήρχε στα Νότια Προάστια μια εταιρία, η οποία ειδικευόταν στην δημιουργία ιστοσελίδων και hosting.
Η εταιρία διοικούταν από τον Κακό Ξανθό μάγο και είχε υπό τις διαταγάς του σχεδόν κάθε φορά από 10 Νέους της φυλής των ανθρώπων.
Η καθημερινότητα ήταν η κλασσική. Οι Νέοι να δίνουν το 110% της δύναμής τους, με αντάλλαγμα κάτι πάνω από τον βασικό. Βλέπεις, η ανάγκη τους έκανε να δουλεύουν απλήρωτες 2ωρες καθημερινές υπερωρίες και Σάββατα...
Ο Κακός Ξανθός μάγος ήταν κάθε μέρα κάτι πάνω από ευτυχισμένος στο παλάτι του! Και γιατί να μην ήταν! Οι δουλειές του πήγαιναν μια χαρά! Είχε καταφέρει να περάσει την αίσθηση την υποδούλωσης στους Νέους και τους έκανε ότι ήθελε υπό ο καθεστώς του τρόμου! Μάλιστα είχε το θράσος να καμαρώνει για τις προσωπικές του αγορές ( μια άμαξα από τους στάβλους την Πόρσε ), μέρες όπου “κλαιγόταν” ότι δεν έχει χρήματα για να πληρώνει το μηνιάτικο στους Νέους και έδινε τα δώρα άνομα μετά τις εκάστοτε γιορτές! Αλλά δεν πτοώ ταν! Ήξερε ότι το καθεστώς τρόμου λειτουργούσε στην εντέλεια!
Και αν υπήρχαν περιπτώσεις όπου κάποιος Νέος ξύπναγε από τον λήθαργο και αποφάσιζε να πάει να βρει την τύχη του αλλού, ο Κακός Ξανθός μάγος ήξερε τι να κάνει! Να καταρρακώνει και να εξευτελίζει την προσωπικότητα του Νέου, να του στερεί άνομα τα δεδουλευμένα του και στην πιο έσχατη περίπτωση να απειλεί με αστήριχτες μηνύσεις τον κακόμοιρο τον Νέο! Και όλα αυτά γιατί απλά μπορούσε ή επειδή απλά δεν μπορούσε να βρει άλλον “κοιμισμένο” Νέο για αντικατάσταση!
Δυστυχώς αυτή η περίπτωση ήταν γνώριμη στο χωριό, μιας και γινόταν με διαφορετικό Νέο σχεδόν κάθε μήνα! Δεν μπορώ να θυμηθώ να έχει περάσει μήνας χωρίς την εξευτελιστική απομάκρυνση ενός Νέου από την εταιρία του Κακού Ξανθού μάγου!
Μάλιστα ο Κακός Ξανθός μάγος είχε πει την κλασσική παρομοιώδη ατάκα “Αν έχεις καλό δικηγόρο δεν σε νοιάζει αν παρανομείς!”
Ωστόσο ο καιρός έχει γυρίσματα! Αυτή την φορά τα έβαλε με λάθος Νέο! Έναν Νέο ο οποίος έχει μεγάλες πλάτες και υποστήριξη από τους εκδιωγμένους Νέους και δεν θα αφήσει αυτή την τρομοκρατία να επιβληθεί ξανά! Σκοπός του είναι να πάει στα διάφορα συμβούλια του Χωριού και να καταθέσει αγωγές! Δεν θα αφήσει να του φάνε τον μισθό, όποιος μάγος και να είναι αυτός! Γνωρίζει πολλά και μπορεί να πει πολλά, όπως η χρήση “σπασμένων” λογισμικών αλλά και την ψευδή δήλωση από μέρους του Κακού Ξανθού μάγου στο ΙΚΑ για το μέγεθος του μισθού που δίνει στους Νέους!
Ήρθε ο καιρός για μια αλλαγή και ελπίζω ο Νέος να την πετύχει! Του το εύχομαι από την καρδιά μου μιας και ήμουν ο ίδιος ένας από τους παλιότερους εκδιωγμένους Νέους!

Οποιαδήποτε ομοιότητα της παραπάνω ιστορίας με πραγματικά γεγονότα είναι απλά συμπτωματική!

Ευχαριστώ και καλές Γιορτές σε όλους!
Σε έναν καινούριο χρόνο χωρίς Κακούς Ξανθούς μάγους!
iffor
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 22.12.07, 12:28 pm

Kαλωσήρθες iffor!

H λύση είναι ΜΙΑ σε αυτές τις περιπτώσεις.

Η φυλή των κατατρεγμένων πρέπει να σταματήσει να αισθάνεται βολεμένη και ένα πρωί Πεμπτης να σηκωθεί και να φύγει, όλοι μαζί!

Μπήκα σε διαδικασία να σου πώ πως αδρανοποιείς τις συγκεκριμένες άμαξες, αλλά σε δεύτερη σκέψη, είναι ανήθικο και δεν ταιριάζει σε σχεδιαστές.

Να ξέρεις ότι η νομοθεσία σας καλύπτει ακόμα και για την ψυχολογική πίεση που δέχεστε... μίλησε με έναν εισαγγελέα αν θές για λεπτομέρειες.

Καλή τύχη!

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.12.07, 12:34 pm

Aπλα μια λεπτομερεια. Οταν γινει η καταγγελια στο ΙΚΑ για τα αδηλωτα ποσα δεν ξερω τι γινεται με τους φοροεισπρακτορες του βασιλια Κωστακη, διοτι τοσο καιρο οι νεοι συνεννουσαν στην φοροδιαφυγη.
Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ευνοικη ρυθμιση γιατι αυτο ουσιαστικα επιβαλλεται απο καποιον σε ισχυροτερη θεση (εργοδοτης) σε καποιον που εχει αναγκη δουλειας(εργαζομενος). Απλα κανε την ερωτηση και αν θες γραψε και εδω τι γινεται γιατι θα βοηθησει πολλους με τα ιδια προβληματα στο παρον και το μελλον.

Κατα τα αλλα αν ειναι τετοιο λαμογιο αλλαξε του τα φωτα.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 22.12.07, 12:34 pm

Τηλεφωνάκι έχουμε του πορσάτου Ξανθού μάγου?
ακούγεται καλή περίπτωση... :wink:
Η ΜΕΛΑΧΡΙΝΗ BITCHY WITCHY
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 22.12.07, 12:35 pm

Γιατρε μου μαζι γραφαμε :lol:

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό iffor » 24.12.07, 4:36 pm

Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας!

Ο Κακός Ξανθός μάγος έχει κάνει μερικές εμφανίσεις στην VCDC κοινοπολιτεία, είτε διαφημίζοντας δουλειές του είτε ψάχνοντας Νέους για να τους βάλει στα υπόγειά του!
Φυσικά όσοι Νέοι από εδώ έχουν περάσει από το Κάστρο του, περιττό να πω ότι είτε πρόλαβαν και την κοπάνησαν αναίμακτα, είτε είχαμε causalities...
Και πιστεύω ότι θα τον ξαναδείτε εδώ! :shock:
Είπαμε! Την ξέρει την δουλειά του! Βρίσκει juniors χαρίζοντας με ένα πλατύ χαμόγελο, αλλά μόνο στην υποδοχή!

Θα κάνει τα πάντα για να διατηρήσει την ουτοπία του! Αλλά έχει μπλέξει!
Ο Νέος ήδη μετρά νίκες και τον βοηθάμε όλοι για να τον σβήσει από την ουτοποχώρα του!

Οι Νέοι ήδη μαζεύονται και θα δράσουν από κοινού! Καταλαβαίνουν ότι η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο! Θα ενημερώσουν τους Πάντες για τον Κακό Ξανθό μάγο και για το ποια είναι η ουτοπική χώρα του! Θα πρέπει να ενημερώσουν τους Πάντες ώστε να μην έχουμε άλλα causalities! Causalities που μπορεί να προέρχονται και από εδώ!

Πρέπει να "σβήσουμε" από τον χάρτη το κάθε Κακό Ξανθό μάγο, ώστε να προστατέψουμε τον χώρο μας αλλά και όλους τους άλλους Νέους, που τους εκμεταλλεύονται στην ανάγκη τους! Είναι πια ηθικό το ζήτημα!

Όσο αναφορά το ΙΚΑ φίλε μου joe δεν υπάρχει ανησυχία! :D Ειδικά στις μέρες μας, το ΙΚΑ τρελαίνεται για τέτοιες περιπτώσεις και κυνηγά μανιωδώς τους εκάστοτε εργοδότες μιας και τους θεωρεί αποκλειστικά υπεύθυνους!
iffor
Member

Δημοσίευσηαπό iffor » 24.12.07, 4:46 pm

Χμμμ...
Και ήδη βλέπω αγγελία του Κακού Ξανθού μάγου! :evil:
iffor
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 27.12.07, 3:39 pm

Κάποτε είχα πάει κι εγώ σε συνέντευξη με τον Ξανθό μάγο (για εξωτερική συνεργασία)
Σε μια φάση με ρωτάει
Μένεις με τους γονείς σου ;
Του λέω είμαι παντρεμένη.
Αμέσως ξινίζει την μούρη του και σχολιάζει από τόσο μικρή… (30 χρονών γαϊδούρα είμαι)
Γενικά έκανε μπαμ ότι έψαχνε για θύμα να το τρέχει.
Μετά κοίταγα με την δουλειά μου και άρχισε και την έθαβε με πολλή ειρωνεία.
Δεν λέω ότι είναι καλή η δουλειά μου πες ότι δεν βλέπετε αλλά να σε καλέσει ο άλλος σε ραντεβού (το portfolio μου είναι online και του το είχα στείλει) για να σου πει ότι η δουλειά σου είναι χάλια;

Το λυπηρό είναι ότι ο τύπος αυτός μια βγάζει κέρδος από την εκμετάλλευση αυτή.
Θα πρέπει σε θέματα σεβασμού να μην κάνουμε εκπτώσεις.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό iffor » 27.12.07, 5:07 pm

Δυστυχώς, πρώτος σκοπός του Κακού Ξανθού μάγου είναι η καταρράκωση της προσωπικότητας του Νέου, αλλά και και του Νέου που πάει σε συνέντευξη, ώστε να τον ρίξει ψυχολογικά, να του πασάρει τον εαυτό του σαν την μεγάλη εταιρία που θα σου κάνει χάρη αν σε πάρει, ώστε να σε έχει υπό το καθεστώς φόβου και ψευδής υποχρέωσης...
Είναι δυστυχώς κλασσικό κόλπο και πιάνει σχεδόν σε πολλούς junior που έρχονται και ζητάνε εργασία...

Όσο αναφορά καλή μου soffia για πιο λόγο σου ζήτησε ηλικία και οικογενειακή κατάσταση, δυστυχώς είναι πολύ χειρότεροι οι λόγοι απ' αυτούς που νομίζεις!
Γνωρίζω πολύ καλά ότι ο Κακός Ξανθός μάγος προσπαθεί σχεδόν με οποιοδήποτε θηλυκό περνάει από το κάστρο του! Ακόμη και αν δεν του κάνεις για εργασία, θα προσπαθήσει μαζί σου!
Παραδείγματα πολλά από Νέες που πήγαν για συνέντευξη, δεν τις πήρε, αλλά τις πήρε αργότερα τηλέφωνο για να βγουν ραντεβουδάκι το βράδυ!

Άσε να μην αναφέρω τα διάφορα παιχνίδια με τις Νέες της γραμματείας...
Κάποιες γλύτωσαν χάνοντας όμως την δουλειά τους και κάποιες απλά το δέχτηκαν...

Δυστυχώς έτσι έχει η ζωή στην ουτοπική χώρα του Κακού Ξανθού μάγου...
iffor
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 27.12.07, 5:29 pm

Φαντάζομαι ότι ένας άνθρωπος τόσο κομπλεξικός που θέλει να υποτιμάει τους άλλους θα το κάνει σε όλες τις πλευρές της ζωής του.

Πάντως εμένα δεν μου την έπεσε προφανώς ήθέλε κάποιον χωρίς υποχρεώσεις για να μην έχει πολλές απαιτήσεις και να είναι διαθέσιμος συνέχεα.
Δυστυχώς δεν είναι ο μόνος οι περισσότεροι έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι ακόμα κι δεν είναι τόσο ακραίοι.

Πάντως κι εγώ δεν του φέρθηκα με το γάντι με τα από τα σχόλια για το αν μένω με τους γονείς μου στράβωσα και του φέρθηκα πολύ περιφρονητικά.
Μετά από αυτό φυσικά καμία απολύτως σχέση δεν ήθελε μαζί μου !!!

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως με νέους που αλλάζει με κάποια συχνότητα τα καταφέρνει να πηγαίνει τόσο καλά. Αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίσει
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό iffor » 27.12.07, 5:59 pm

Μην σε προβληματίζει! Ο λόγος είναι απλός γιατί το έχω δει!

Απλά τα παιδιά δίνουν το είναι τους για να τα πάνε καλά στην αρχή ώστε να τους "δεχτεί" ο μάγος και μετά βλέποντας ότι δεν υπάρχει αντίκρυσμα, απλά φεύγουν, αλλά φεύγουν επεισοδιακά λόγο του μάγου που δεν τους αφήνει!
Βλέπεις, ο μάγος ξέρει ότι χτύπησε κελεπούρι και δεν θέλει να το αφήσει να φύγει! Το θέλει κοντά του, υπάκουο δουλάκι του...
Easy money βλέπεις...

Και ο κύκλος συνεχίζεται...
iffor
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 27.12.07, 6:09 pm

καιρός να σπάσει ο κύκλος ...
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό a_m » 28.12.07, 2:18 am

soffia έγραψε:Σε μια φάση με ρωτάει
Μένεις με τους γονείς σου ;

Αυτη ηταν και μια δικη μου απορια, γιατι μου εχει τυχει σε συνεντευξη (και προσφατα μαλιστα) να με ρωτησουν το ιδιο πραγμα... και δηλαδη ρε παιδια τι σχεση μπορει να εχει αν μενω με τους γονεις μου ή μονη μου? Μπορει να μου εξηγησει καποιος, σας παρακαλω? Ειναι καποιο νεο κριτηριο για να σε προσλαβουν σε μια δουλεια και δεν το ξερω ακομα? Αλλα οπως ειπαν και οι παραπανω σε ψαρωνουν απο μερικες εταιριες οτι και καλα εχουν το χαι κλας πελατολογιο "και εμεις εδω εχουμε απαιτησεις... και ποσο χρονων ειπαμε οτι εισαι...
Μηπως με το βιογραφικο να επισυναπτουμε και κανενα Ε9, πληρη αστρολογικη αναλυση και ιατρικο ιστορικο, γιατι μερικοι πιθανοι εργοδοτες σε μικρες και μικρομεσαιες εταιριες τα εχουν λιγο μπερδεψει τα πραγματα και νομιζουν οτι παμε για αλλους λογους και οχι για να δουλεψουμε και επισης οτι ο σεβασμος πρεπει να ειναι μονοπλευρος και μονο προς τον εργοδοτη.
Καλη τυχη στη νομικη διωξη του κακου ξανθου μαγου! Ευχομαι να πανε ολα καλα :)
Άβαταρ μέλους
a_m
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 28.12.07, 12:53 pm

Το ρωτάνε γιατί κάποιος που μένει με τους γονείς του δεν έχει συνήθως πολλά έξοδα οπότε δεν θα έχει πολλές οικονομικές απαιτήσεις.
Επίσης θα δεχτεί να δουλέψει πολλές ώρες παραπάνω.
Ενώ αν έχει νοίκι, οικογένεια και λοιπά… θα έχει άλλες απαιτήσεις
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 28.12.07, 5:41 pm

Ρωτανε τετοια πραγματα γιατι ενα τεραστιο ποσοστο συναδελφων μας συμπεριφερονται σαν δουλοπρεπεις τσανακογλυφτες. Γιατι πανε και χρεωνονται τεραστια ποσα που δεν μπορουν να αποπληρωσουν με συνεπεια να προβαλλουν μηδενικη αντισταση. Γιατι νομιζουν οτι οι παπουδιστικες νοοτροπιες κουτοπονηριας ''να τρυπωσω μεσα και μετα θα λυνω και θα δενω'' ισχυουν εν ετη 2008, που για να παρεις αυξηση πρεπει να αλλαξεις δουλεια. Γιατι καποιες κοπελιτσες βλεπουν την εργασια σαν τροπο εξτρα χαρτζιλικιου, ενω ηδη στηριζονται στον μπαμπα ή τον εκαστοτε γκομενο που τους πληρωνει τις εξοδους. Γιατι υπαρχει μεγαλη παραγωγη και γρηγορη νεων γραφιστων απο τις σχολες και δυσκολη απορροφηση. Γιατι ζουμε σε μια χωρα με διαλυμενη οικονομια και σε λιγα χρονια θα γινουμε βουλγαρια αλλα δεν θελουμε να το καταλαβουμε. Γιατι δεν εφαρμοζονται οι νομοι με συνεπεια ελαχιστοι εως κανενα να μην εχει συνεπειες για απληρωτες υπερωριες και ασφαλιστικα θεματα.

Γιατι κανενας δεν κανει την απλη ερωτηση στον εαυτο του. με 1000+ ευρω (οι προνομιουχοι) και κανενα δανειο, μπορω να εχω δικο μου σπιτι? Μπορω να εχω οικογενεια που θα λειτουργει?

Αν δεν υπηρχαν οι παραπανω λογοι, οσο κακος και καραγκιοζης να ειναι καποιος, για να υπαρξει θα αναγκαστει να συμβιβαστει.
Τωρα κονομανε οι μεσαζοντες.

Προσωπικη μου θεωρεια ειναι οτι μονο ενα 5% των κακων που σου συμβαινουν, δεν προκαλεις μονος σου, με τη συμπεριφορα ή τις επιλογες σου.

Think about it.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό a_m » 28.12.07, 9:50 pm

soffia έγραψε:Το ρωτάνε γιατί κάποιος που μένει με τους γονείς του δεν έχει συνήθως πολλά έξοδα οπότε δεν θα έχει πολλές οικονομικές απαιτήσεις.
Επίσης θα δεχτεί να δουλέψει πολλές ώρες παραπάνω.
Ενώ αν έχει νοίκι, οικογένεια και λοιπά… θα έχει άλλες απαιτήσεις

Δεν θα ηταν καλυτερα ομως να συζητουσαμε ανοιχτα το οικονομικο θεμα και να βλεπαμε αν τα βρισκουμε ή οχι απο το να μου κανουν ερωτησεις για θεματα που προσωπικα θεωρω οτι για επαγγελματικη συνεντευξη ειναι ακρως ιδιωτικα?

joe έγραψε:Ρωτανε τετοια πραγματα γιατι ενα τεραστιο ποσοστο συναδελφων μας συμπεριφερονται σαν δουλοπρεπεις τσανακογλυφτες. Γιατι πανε και χρεωνονται τεραστια ποσα που δεν μπορουν να αποπληρωσουν με συνεπεια να προβαλλουν μηδενικη αντισταση. Γιατι νομιζουν οτι οι παπουδιστικες νοοτροπιες κουτοπονηριας ''να τρυπωσω μεσα και μετα θα λυνω και θα δενω'' ισχυουν εν ετη 2008, που για να παρεις αυξηση πρεπει να αλλαξεις δουλεια. Γιατι καποιες κοπελιτσες βλεπουν την εργασια σαν τροπο εξτρα χαρτζιλικιου, ενω ηδη στηριζονται στον μπαμπα ή τον εκαστοτε γκομενο που τους πληρωνει τις εξοδους. Γιατι υπαρχει μεγαλη παραγωγη και γρηγορη νεων γραφιστων απο τις σχολες και δυσκολη απορροφηση. Γιατι ζουμε σε μια χωρα με διαλυμενη οικονομια και σε λιγα χρονια θα γινουμε βουλγαρια αλλα δεν θελουμε να το καταλαβουμε. Γιατι δεν εφαρμοζονται οι νομοι με συνεπεια ελαχιστοι εως κανενα να μην εχει συνεπειες για απληρωτες υπερωριες και ασφαλιστικα θεματα.

Γιατι κανενας δεν κανει την απλη ερωτηση στον εαυτο του. με 1000+ ευρω (οι προνομιουχοι) και κανενα δανειο, μπορω να εχω δικο μου σπιτι? Μπορω να εχω οικογενεια που θα λειτουργει?

Αν δεν υπηρχαν οι παραπανω λογοι, οσο κακος και καραγκιοζης να ειναι καποιος, για να υπαρξει θα αναγκαστει να συμβιβαστει.
Τωρα κονομανε οι μεσαζοντες.

Προσωπικη μου θεωρεια ειναι οτι μονο ενα 5% των κακων που σου συμβαινουν, δεν προκαλεις μονος σου, με τη συμπεριφορα ή τις επιλογες σου.

Think about it.

Συμφωνω σε οσα λες, οτι: "ενα τεραστιο ποσοστο συναδελφων μας.../καποιες κοπελιτσες..." εχουν κανει και τους εργοδοτες καχυποπτους και "χαλανε και την πιατσα" αλλα και τι φταιει το υπολοιπο ποσοστο των συναδελφων που ειναι σωστοι και σοβαροι? Οπως επισης οσο και καχυποπτος να ειναι καποιος, υπαρχουν και καποια ορια που αν ξεπεραστουν εισβαλεις στην ιδιωτικη ζωη του αλλου. Γι' αυτο και εγω πλεον οταν βλεπω οτι κατι βρωμαει, "κοβω λασπη" γιατι ακριβως συμφωνω και στο οτι: "μονο ενα 5% των κακων που σου συμβαινουν, δεν προκαλεις μονος σου, με τη συμπεριφορα ή τις επιλογες σου"
Άβαταρ μέλους
a_m
Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων