Δικαίωμα διαλείμματος σε χρήστες Η/Υ - Γραφίστες.

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Δικαίωμα διαλείμματος σε χρήστες Η/Υ - Γραφίστες.

Δημοσίευσηαπό xperper » 11.01.08, 4:32 pm

Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει ποίο είναι το νόμιμο διάλειμμα σε 8ωρη εργασία μπροστά σε Η/Υ (γραφίστας-ια).

Όπως γνωρίζω ο νόμος προβλέπει 15-20 λεπτά σε κάθε εργαζόμενο που εργάζεται άνω των 6ωρών.

Υπάρχει όμως κάποια άλλη οδηγία για τον κλάδο μας; Κάτι έχω ακούσει πως ανά 2 ώρες δικαιούμαστε 10 λεπτά διάλειμμα από την οθόνη. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:wink:
Είναι χειρότερο να μην ξέρεις να ζεις, από το να μην ζεις"
xperper
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 12.01.08, 1:13 am

Το 20λεπτο παιζει αλα για να πω την αληθεια ουσιαστικα αφορα δουλειες τυπου φαμπρικα, τηλεφωνητρια, σαντουιτσαδικο κτλ. Εμεις οτι ωρα θελουμε μπορουμε να κανουμε ενα ολιγολεπτο διαλειμμα για ξεκουραση, νομιζω.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.01.08, 2:06 am

ε ναι...η για φαγητο ας πουμε που στανταρ θα σου παρει πανω απο ενα τεταρτο! εμεις ας πουμε βγαινουμε 2-3 φορες μεσα στη μερα για τσιγαρο και αλλη μια για φαγητο ε κι αν χτυπησει το κινητο μας για να μη φωναζουμε επειδη δε πιανει καλα εκει μεσα. Δεν νομιζω να απαιτει καποιος να μη φας ολη μερα!!!( για το τσιγαρο το χαμε ξεκαθαρισει απο την αρχη πως οποιος θελει τσιγαρο παει εξω, και μαλιστα υπαρχουν φορες που ο ιδιος μας λεει"βγες να κανεις ενα τσιγαρο να ξελαμπικαρεις και γυρνας")...Υπαρχει σταληθεια καποιος εργοδοτης που σου ειπε να μενεις κολλημενος στη καρεκλα ενα 8ωρο???
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό a_m » 12.01.08, 3:51 am

VaLKyRiE έγραψε:ε ναι...η για φαγητο ας πουμε που στανταρ θα σου παρει πανω απο ενα τεταρτο! εμεις ας πουμε βγαινουμε 2-3 φορες μεσα στη μερα για τσιγαρο και αλλη μια για φαγητο ε κι αν χτυπησει το κινητο μας για να μη φωναζουμε επειδη δε πιανει καλα εκει μεσα. Δεν νομιζω να απαιτει καποιος να μη φας ολη μερα!!!( για το τσιγαρο το χαμε ξεκαθαρισει απο την αρχη πως οποιος θελει τσιγαρο παει εξω, και μαλιστα υπαρχουν φορες που ο ιδιος μας λεει"βγες να κανεις ενα τσιγαρο να ξελαμπικαρεις και γυρνας")...Υπαρχει σταληθεια καποιος εργοδοτης που σου ειπε να μενεις κολλημενος στη καρεκλα ενα 8ωρο???

τι γινεται ομως στην περιπτωση που οι συναδελφοι σου δεν βγαινουν εξω για τσιγαρο παρα σε λιβανιζουν επι 8 ωρες και παραπανω? :x
Άβαταρ μέλους
a_m
Member

Δημοσίευσηαπό Dikaiwma » 12.01.08, 9:19 am

Να γιατί το αφεντικό μου ΔΕΝ προσλαμβάνει μη καπνιστές :lol:

xperper, πού δουλεύεις; Θέλεις να πεις πως όποτε το χρειάζεσαι, δεν μπορείς να σηκωθείς να κόψεις μια βόλτα σε ένα άλλο γραφείο συναδέλφου, να πιεις νερό, να τσιμπήσεις κάτι ή να πεταχτείς στο περίπτερο για τσιγάρα; Πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για να σηκωθείς από την οθόνη σου; Απλά ανθρώπινα δικαιώματα είναι αυτά. Δε δουλεύεις σε μία μηχανή παραγωγής απ' την οποία, αν λείψεις για 2 λεπτά, θα καταστραφεί η παραγωγή!!! (αλλά ακόμα και σε τέτοιες μηχανές, δύο-δύο δουλεύουν...)

Την επόμενη φορά, απλώς σήκω απ' την καρέκλα σου και πες: "πιάστηκα"!

Πολύ απλά, αν δεν ξελαμπικάρεις πότε-πότε, δεν μπορείς να αποδώσεις.
Για φάε την κουτσή απ' τη σελίδα 69...
Άβαταρ μέλους
Dikaiwma
Member

Δημοσίευσηαπό xperper » 12.01.08, 9:29 am

Καλημέρα,

Σίγουρα, καταλαβαίνω πως σε κάθε δουλειά και κάθε εταιρεία υπάρχουν κάποιες άγραφες συμφωνίες μεταξύ του εργοδότη και των εργαζομένων σε θέματα διαλείμματος, τσιγάρου κτλ.

Το θέμα είναι όμως πως θα ήθελα να γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει για τον κλάδο μας σχετικά με το διάλειμμα. Συγκεκριμένα "νομίζω" όπως και σας είπα στην αρχή του post πως υπάρχει κοινοτική οδηγία για δεκάλεπτο διάλειμμα απο την οθόνη (ανά δίωρο) για να μην επιβαρύνονται τα μάτια μας. Όποιος γνωρίζει περαιτέρω ας αναφερθεί.... :wink:

Τέλος φίλε a_m δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπισα και εγώ πολλές φορές.... Ότι και να έκανα, όσο και αν φώναξα έβγαινα εγώ ο κακός και στην τελική χωρίς καμία ανταπόκριση. Πάντα τα ρούχα μου στο τέλος της δουλειάς βρωμοκοπούσαν τσιγαρίλα και εγώ γυρνούσα άρρωστος σπίτι μου. Δυστυχώς αν δεν έχει διάθεση το ίδιο το αφεντικό σου να δώσει ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση , δεν νομίζω πως θα υπολογίσει κανείς την ενοχλησή σου, διότι για αυτούς (καπνιστές)... εσύ έχεις αλλά και είσαι το πρόβλημα!!!
:?
xperper
Member

Δημοσίευσηαπό xperper » 12.01.08, 9:37 am

Φίλε Dikaiwma και σε όλη την παρέα,

Το συγκεκριμένο θέμα το έθεσα διότι το αφεντικό μου ξαφνικά έδωσε στους γραφίστες της εταιρείας από ένα ημερολόγιο στο οποίο ήθελε να καταγράφουμε καθημερινά τις εργασίες μας. Ως εδώ όλα καλά, ωστόσο μας ζήτησε να δικαιολογούμε το 8ωρό μας αναγράφοντας τι ώρα ξεκινάμε κάθε δουλειά και τι ώρα την τελειώνουμε... :evil: Τι να πώ;;; Και πληρώνουν χάλια και τα θέλουν όλα στο χέρι τους άμεσα (ξέρετε εκείνο το γνωστό έλα ρε δουλειά 10 λεπτών είναι....) και τώρα αυτό!!!!!

Για τον λόγω αυτό σας ρωτάω για το θέμα με το δεκάλεπτο διάλειμμα ανά δίωρο αν ισχύει.... :wink:
xperper
Member

Δημοσίευσηαπό a_m » 12.01.08, 11:14 am

xperper έγραψε:Καλημέρα,

Σίγουρα, καταλαβαίνω πως σε κάθε δουλειά και κάθε εταιρεία υπάρχουν κάποιες άγραφες συμφωνίες μεταξύ του εργοδότη και των εργαζομένων σε θέματα διαλείμματος, τσιγάρου κτλ.

Το θέμα είναι όμως πως θα ήθελα να γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει για τον κλάδο μας σχετικά με το διάλειμμα. Συγκεκριμένα "νομίζω" όπως και σας είπα στην αρχή του post πως υπάρχει κοινοτική οδηγία για δεκάλεπτο διάλειμμα απο την οθόνη (ανά δίωρο) για να μην επιβαρύνονται τα μάτια μας. Όποιος γνωρίζει περαιτέρω ας αναφερθεί.... :wink:

Τέλος φίλε a_m δυστυχώς το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπισα και εγώ πολλές φορές.... Ότι και να έκανα, όσο και αν φώναξα έβγαινα εγώ ο κακός και στην τελική χωρίς καμία ανταπόκριση. Πάντα τα ρούχα μου στο τέλος της δουλειάς βρωμοκοπούσαν τσιγαρίλα και εγώ γυρνούσα άρρωστος σπίτι μου. Δυστυχώς αν δεν έχει διάθεση το ίδιο το αφεντικό σου να δώσει ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση , δεν νομίζω πως θα υπολογίσει κανείς την ενοχλησή σου, διότι για αυτούς (καπνιστές)... εσύ έχεις αλλά και είσαι το πρόβλημα!!!
:?

Καλημερα! Καταρχην ειμαι κοπελα :lol: και επειτα πανω σε αυτο που ρωτας, ξερω και απο πολλους γνωστους μου που δουλευουν κυριως μπροστα σε οθονη υπολογιστη (γραφιστες και μη) οτι για καθε μια ωρα δουλειας (αλλα δουλειας) μπροστα σε οθονη αντιστοιχει ενα δεκαλεπτο διαλειμμα για ξεκουραση στα ματια και για την ακτινοβολια. Αυτο ειναι δικαιωμα μας. Τωρα τι γινεται στην πραγματικοτητα, μην τα ρωτας... απο το να μην σηκωνεσαι απο την καρεκλα, μεχρι να τα παιζει ο τενοντας ή να πηγαινεις κυριλε στην δουλεια και να γυριζεις σπιτι βρωμοκοποντας τσιγαριλα οπως ειπες σαν να δουλευες σε μπαρ. Το θεμα ειναι εμεις να διεκδικουμε τα λογικα και αυτονοητα δικαιωματα μας.
καλη συνεχεια!
Άβαταρ μέλους
a_m
Member

Δημοσίευσηαπό Dikaiwma » 12.01.08, 11:20 am

Πω! Πω! καταδίκη!

Κοίτα, στην αρχή της χρονιάς κι ο δικός μας εργοδότης (εγώ προτιμώ να τον φωνάζω "αφεντικέ" :lol: ) μας μοιράζει ημερολόγια όπου γράφουμε τις δουλειές μας.
Αυτό κάνει καλό σε μας γιατί όταν ξαφνικά μας ρωτήσει "ρε συ, πότε κάναμε εκείνη τη δουλειά για τον τάδε", σιγά και μην θυμόμαστε να του πούμε...
Τώρα λοιπόν αποκαλύπτεται η αιτιολογία του ψευδώνυμού μου: Λέω: Δικαίωμα! Κοιτάω την ατζεντούλα μου και του απαντάω.

Όμως, υπάρχει μία διαφορά. Ο δικός μου εργοδότης υποστηρίζει (είναι και προφανές άλλωστε) πως η έμπνευση δεν έχει ωράριο. Μπορείς να παιδεύεις π.χ. μία δουλειά 3-4 ώρες και να μην έχεις βγάλει καν προσχέδιο, ασχολείσαι με κάτι άλλο για να ξεδώσεις, και ξαφνικά σου έρχεται η φλασιά και φτιάχνεις αμέσως 3 προσχέδια τόσο τέλεια που ο πελάτης δεν μπορεί να επιλέξει ανάμεσά τους.

Φυσικά υπάρχουν εργασίες για τις οποίες δε χρειάζεται έμπνευση. (Τουλάχιστον στη δική μου δουλειά). Είναι κουκιά μετρημένα. Αυτό γίνεται έτσι, με τα συγκεκριμένα υλικά (π.χ. εικόνες ή γραμμικά), με συγκεκριμένα κείμενα και συγκεκριμένες φωτογραφίες, με απόλυτα συγκεκριμένο τρόπο. Ε! Αυτό θα το κάνεις πάνω στο πεντάλεπτο. Άμα κάθεσαι και το ζορίζεις μία ώρα, θα στην πει.

Αν ένας εργοδότης υποστηρίζει πως "κάρτες = τόση ώρα", "βιβλία = τόση ώρα", "περιοδικό = τόση ώρα", μάλλον δεν έχει κάνει ποτέ ο ίδιος την ίδια δουλειά. (Εκτός κι αν έχεις την τύχη να εργάζεσαι για τον Άνθρωπο Που Δε Στερεύει Ποτέ Από Ιδέες, οπότε σ' αυτή την περίπτωση πριν ξεκινήσεις μία δουλειά, ρώτα τον: Εσείς πώς θα το κάνατε; :lol: ).

Αν και έχει βγει ήδη τεράστιο για μήνυμα, ας επιχειρήσω να προτείνω κάτι: Έτσι κι αλλιώς χρειάζεσαι χρόνο για να "μελετήσεις" την εντολή σου και τα δεδομένα σου, πριν ξεκινήσεις να πιάσεις το ποντίκι. Τι σ' εμποδίζει λοιπόν να το σκεφτείς μακριά από τον υπολογιστή σου, τρώγοντας π.χ. ένα σάντουιτς ή φτιάχνοντας καφέ; Στο χαρτί σου θα γράψεις: 10 λεπτά "μελέτης" της εντολής + 2 ώρες δημιουργικό.

Μην τον αφήσετε να σας τρομοκρατήσει με το χρονόμετρο. Όποιος απαιτήσει κάτι παράλογο και το πάρει, να είσαι σίγουρος πως μετά θα απαιτήσει κάτι παραπάνω.
Για φάε την κουτσή απ' τη σελίδα 69...
Άβαταρ μέλους
Dikaiwma
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 12.01.08, 2:07 pm

Aκουσε να δεις. Αν ο εργοδοτης ειναι μετενσαρκωση δουλεμπορου, ακομα και να του παρουσιασεις ''κοινοτικες οδηγιες'' κτλ, θα σου ριξει ενα στραβωμενο βλεμμα ενω απο μεσα του θα λεει ''στα ...... μου''. Αυτες οι περιπτωσεις ειναι ανιατες και η συγκρουση μονο να καθυστερησει μπορει. Το μονο σιγουρο ειναι ομως οτι θα γινει. Ειτε για το ''οκταωρο'' ειται γιατι δεν πουλησε η δουλεια γιατι δεν ηθελες να τον ακουσεις και εκανες προσχεδιο οπως ηθελες, ειτε γιατι μιλας στο κινητο σου, ειτε γιατι καταναλωνεις πολυ χαρτι υγειας. Θα γινει δεν το αποφευγεις.

Απο την αλλη ομως πολλοι εργοδοτες ειδικα οταν αφορα δημιουργικα γραφεια με μικρες ομαδες, θελουν μια καταγραφη των εργασιων και του χρονου που πηραν αυτες, για να την λαβουν υποψιν στις χρεωσεις τους. Για παραδειγμα καποιος μπορει να θελει ενα διπτυχο. Σχετικα απλη δουλεια. Αν ομως το μαμησει το θεμα και το πηγαινοφερνει με διορθωσεις ωσπου να παρει επικες διαστασεις η δουλεια, δεν ειναι δυνατον να μην χρεωθει αυτην την ταλαιπωρεια. Πως θα το προσδιορισει αυτο ο εργοδοτης χωρις να εχει μια ιδεα οτι πχ φαγατε 5 μερες εργασιμες.

Το κακο ειναι οτι πολλοι ανθρωποι ενω γουσταρουν να το παιζουν αρχηγοι και αφεντικα, δεν εχουν το επικοινωνιακο χαρισμα για κατι τετοιο. Οπως ενας που περασε τυχαια φιλολογος δεν σημαινει οτι εχει και το χαρισμα να διδαξει παιδια, ετσι και οποιος διαθετει 5 φραγκα και κανει επιχειρηση, δεν σημαινει οτι εχει την ικανοτητα να οργανωσει και διοικησει ανθρωπους.

Τι εννοω. Καλλιστα θα μπορουσε να σας εξηγησει τους λογους που το ζητα, και να διευκρινησει οτι δεν ειναι ενα ελεγκτικο μεσον για εσας, αλλα για τους πελατες. Θα μπορουσε να σας διευκρινησει οτι μεσα σε αυτο το log θα περιλαμβανεται οτι εχει να κανει με την εκαστοτε δουλεια. Απο το meeting για brief, μεχρι τηλεφωνικες επικοινωνιες και διορθωσεις. Εννοειται φυσικα η διαδικασια μελετης. Αν δεν τα κανει σαφη αυτα θα παρει στα χερια του ενα ημερολογιο γεματο στρεβλωσεις γιατι πολυ απλα οποτε δεν εχετε δουλεια θα το φουσκωνετε και θα χασετε ολοι την μπαλα. Εσεις θα νιωθετε αναγκασμενοι να αποδειξετε την υπαρξη σας, αυτος θα νομιζει οτι ειστε τεμπεληδες ή ανεπαρκεις και γενικοτερα για να μην τα πολυλογω θα γινει μπουρδελο η κατασταση.

Μεσα στα αρνητικα ομως υπαρχει και ενα θετικο. Φαινεται η δουλεια που παραγεις. Και φαινονται τυχον υπερωριες. Εννοειται οτι με τετοιες ευαισθησιες περι οκταωρου απο πλευρα του θα πρεπει και εσεις να ειστε ευαισθητοι διεκδικωντας αυτα που πρεπει :wink:
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό panos21368 » 14.01.08, 3:39 pm

Πριν μερικά χρόνια δούλευα σε μια εταιρία που έβγαζε πολλά περιοδικά, δούλευαν 40 άτομα σε κάθε τμήμα συντάχτες, πολητές, γραφίστες κλπ, άλλοι δούλευαν πολλή άλλοι δούλευαν λίγο έτσι έβαλε το εξής μέσα στο οκτάωρο θα φτιάχνετε 10 σελίδες από εκεί και πέρα όσες σελίδες βγάζετε θα παίρνετε 2000 δρχ την σελίδα. Μετά από αυτό Πανικός τη διάλυμα και τη κολατσιό :o
για ρε παιδια
Άβαταρ μέλους
panos21368
Member

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων