Σήμα για κάρτα

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Σήμα για κάρτα

Δημοσίευσηαπό zoulapi » 17.01.08, 1:26 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ. ΑΝΕΛΑΒΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΣΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΣΩ .ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΜΕ ΣΤΥΛΙΖΑΡΙΣΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΙΔΑ ΚΑΡΤΕΣ, ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ, ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΕΝΟ...ΑΝΑΜΕΝΩ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ Η ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΕΣ.
zoulapi
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 17.01.08, 1:30 pm

ΣΗΜΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΑ;;;;;

το σήμα δεν φτιάχνεται για την κάρτα αλλά για τον ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ.
για το γραφείο του ; ή για τον εαυτό του

εκτός κι αν εννοείς ότι θα κάνεις μια εικόνα ή σύμβολο μόνο για να ομορφύνεις την κάρτα
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoulapi » 17.01.08, 1:44 pm

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΜΟΥ. ΑΣ ΤΟ ΘΕΣΩ ΣΩΣΤΑ. ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ-ΣΗΜΑ Η ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΟΜΟΡΦΥΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ, ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
zoulapi
Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 17.01.08, 1:59 pm

soffia έγραψε:...το σήμα δεν φτιάχνεται για την κάρτα αλλά για τον ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ...

Σπάνια διαβάζω τόσο αφοπλιστικά εύστοχες παρατηρήσεις!

@Ζουλάπι: να προσπαθήσεις να φανταστείς μια παιδική ψυχή...

Καλή συνέχεια!
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoulapi » 17.01.08, 2:08 pm

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ... ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΥΒΕΙ ΠΟΛΛΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ", ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ...ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΣΗΜΑ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΟΦΙΑ
zoulapi
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 17.01.08, 2:19 pm

καλησπέρα Ζουλάπι (?) και καλως ηλθες....

εχω 2-3 σηματακια, που ειχα φτιαξει κατι αιώνες πριν για λογοθεραπευτή...σε ενδιαφέρει να τα ανεβάσω για να εμπνευστεις?

αν και για να κάνεις κατι καλό, θα πρέπει να βάλεις κατω "λέξεις", να δημιουργήσεις εικόνες απο αυτες τις λέξεις.....γενικα θελει μια διαδικασία.... :)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 17.01.08, 2:21 pm

Πολλές φορές έχω ακούσει από πελάτη που έρχεται για κάρτα.

Δεν έχω λογότυπο δεν μου φτιάχνεις κάτι ωραίο να βάλουμε ;
Δηλαδή θέλετε και λογότυπο ;
Όχι μωρέ φτιάξε κάτι απλούλη να βάλουμε εκεί. Δεν μπορείς;

Ειλικρινά δεν μπορώ. Όχι μόνο γιατί μου ζητάει να κάνω λογότυπο με χρέωση για μια κάρτα.
Πώς να κάνω ένα σήμα έτσι απλά, χωρίς μελέτη, χωρίς σκοπό, τυχαία; Ο ίδιος ο σκοπός του λογοτύπου αντιφάσκει με τα παραπάνω …

Άλλη περίπτωση αν μιλάμε για διακοσμητικό στοιχείο

Στην ουσία τώρα
Zoulapi
Κατ αρχήν θα πρότεινα να μελετήσεις την κάρτα σαν εφαρμογή χωρίς να θεωρείς απαραίτητη τον σχηματισμό ενός αντικειμένου.
Ο πελάτης πιθανός να έχει κολλήσει σε κάτι τέτοιο αλλά η εργασία σου είναι μια κάρτα και όχι ένα σήμα.
Κάτσε και κάνε μια μελέτη υλικού χωρίς να σκέφτεσαι την κάρτα σαν χώρο.
Κάνε μια λίστα με λέξεις εκφράζουν αυτό που θες να επικοινωνήσεις. Επίσης μάζεψε εικόνες σε εμπνέουν, υλικά και χρώματα.
Μετά ξεδιαλέγεις το υλικό σου, το δουλεύεις και καταλήγεις σε κάποια στοιχεία.
Τότε θα σταθείς μπροστά στο χώρο της κάρτας.
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 17.01.08, 2:26 pm

well said Σοφια... :) (το χει το ονομα....)
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 17.01.08, 3:45 pm

Δεν χρειάζονται όλοι λογότυπο,
μπορεί να είναι απλά η επιλόγη/σχεδιασμός μιας γραμματοσειράς.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό Poppy » 17.01.08, 4:27 pm

Θα συμφωνήσω με Soffia που τα είπε όσο αναλυτικότερα γινόταν. Συμπληρώνει το καρέ ο b+ (παίξε με γραμματοσειρές και χρώματα). Αν στην τελική τα βρεις σκούρα, ξεκίνα από απλά πραγματάκια (βλ. πινέλα στο photoshop που υπάρχει ποικιλία) και θα σου έρθει εκεί που δεν την περιμένεις η επιφοίτηση. Τρώγωντας ανοίγει η όρεξη!!
Aντιγραφίστας
Άβαταρ μέλους
Poppy
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 17.01.08, 4:51 pm

b-positive
Δεν χρειάζονται όλοι λογότυπο,
μπορεί να είναι απλά η επιλόγη/σχεδιασμός μιας γραμματοσειράς.

Αλλά και να χρειάζεται δεν το κάνουμε αν δεν μας έχει αναθέσει λογότυπο αλλά μια κάρτα
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 17.01.08, 5:29 pm

soffia έγραψε:Αλλά και να χρειάζεται δεν το κάνουμε αν δεν μας έχει αναθέσει λογότυπο αλλά μια κάρτα

Κανενα προβλημα Σοφια!
Το κανουμε και πουλαμε την καρτα σε τιμη λογοτυπου :lol:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό soffia » 17.01.08, 5:51 pm

:D :D
καλή ιδέα Νότη
σε αυτή την περιπτώση καλό είναι να πέρνουμε και ιατρικό ιστορικό
μην μας πάθει και κανά έφραγμα
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Oliver Twisted » 17.01.08, 11:18 pm

Προσδιόρισε τις ηλικίες των παιδιών που είναι πελάτες του παιδοψυχολόγου. Στη συνέχεια ψάξε αν υπάρχει ένα κοινό στοιχείο που χρησιμοποιούν στην καθημερινότητά τους αυτές οι ηλικίες. Αν το βρείς μετέτρεψέ το σε κάρτα. Για παράδειγμα, είχα φτιάξει παλιότερα για βρεφονηπιακό σταθμό κάρτες. Ήταν άδεια βαζάκια παιδικών τροφών τύπου Gerber, γεμισμένα με χαρτοπόλεμο και η ετικέτα τους είχε τα στοιχεία του βρεφονηπιακού σταθμού. Η εκτύπωση γινόταν inhouse από template μακέτα σε κοινά αυτοκόλλητα του εμπορίου. Το κόστος στα βαζάκια ήταν μικρό, αγοραζόντουσαν χοντρική, οι πελάτες μου και οι πελάτες τους ήταν χαρούμενοι για την πρωτότυπη "κάρτα" τους.
Νομίζω οτι αντί να καθόμαστε εγκλωβισμένοι σε σκεπτικά του τύπου "θέλει κάρτα (αλλά και σήμα) και τώρα τι να κάνω και τι θα χρεώσω στον αλήτη τον πελάτη" καλύτερα θα ήταν να βρίσκουμε ενδιαφέρον και διασκεδαστικό αυτό που αρχικά φαίνεται σαν πρόβλημα. Η ιδέα είναι αυτή που μετράει. Τα υπόλοιπα είναι και λίγο γκρίνια.

.Ο.
I don't care to belong to a club that accepts people like me
Άβαταρ μέλους
Oliver Twisted
Member

Δημοσίευσηαπό a_m » 17.01.08, 11:33 pm

Oliver Twisted έγραψε:Προσδιόρισε τις ηλικίες των παιδιών που είναι πελάτες του παιδοψυχολόγου. Στη συνέχεια ψάξε αν υπάρχει ένα κοινό στοιχείο που χρησιμοποιούν στην καθημερινότητά τους αυτές οι ηλικίες. Αν το βρείς μετέτρεψέ το σε κάρτα. Για παράδειγμα, είχα φτιάξει παλιότερα για βρεφονηπιακό σταθμό κάρτες. Ήταν άδεια βαζάκια παιδικών τροφών τύπου Gerber, γεμισμένα με χαρτοπόλεμο και η ετικέτα τους είχε τα στοιχεία του βρεφονηπιακού σταθμού. Η εκτύπωση γινόταν inhouse από template μακέτα σε κοινά αυτοκόλλητα του εμπορίου. Το κόστος στα βαζάκια ήταν μικρό, αγοραζόντουσαν χοντρική, οι πελάτες μου και οι πελάτες τους ήταν χαρούμενοι για την πρωτότυπη "κάρτα" τους.
Νομίζω οτι αντί να καθόμαστε εγκλωβισμένοι σε σκεπτικά του τύπου "θέλει κάρτα (αλλά και σήμα) και τώρα τι να κάνω και τι θα χρεώσω στον αλήτη τον πελάτη" καλύτερα θα ήταν να βρίσκουμε ενδιαφέρον και διασκεδαστικό αυτό που αρχικά φαίνεται σαν πρόβλημα. Η ιδέα είναι αυτή που μετράει. Τα υπόλοιπα είναι και λίγο γκρίνια.

.Ο.

wow!!! αυτο θα πει να ξεφευγει το μυαλο απο τα στερεοτυπα!
thanks for sharing!
Άβαταρ μέλους
a_m
Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 18.01.08, 1:17 am

Oliver Twisted. Πραγματικά πολύ ωραία η ιδέα σου. Ωστόσο, θα ήθελα να κάνω την εξής παρατήρηση στα λεγόμενά σου. Ο πελάτης του παιδοψυχολόγου δεν ειναι το παιδί αλλά ο γονιος του. Ο γονιός θα εντοπ'ισει το προβλημα, θα ψαξει παιδοψυχολόγο και στο τέλος θα επιλέξει. Αρα, ο στόχος πρέπει να ειναι ο γονιός.

Βέβαια, άν ο παιδοψυχολογος, θέλει να κατασκευάσει και ενα extra (ας πουμε) "δώρο" για τα παιδιά αυτο ειναι άλλο θεμα.
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό zoulapi » 18.01.08, 10:11 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ο ALEJANDRO ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. ΔΕΝ ΣΤΟΧΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΓΟΝΙΟ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΟΥΤΕ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ. ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ. ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ, ΠΩΣ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ. ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΤΕΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΜΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΑ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ(ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΜΟΥ) ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΔΑΝ ΛΟΓΩ CONCEPT. HTAN ENA ΑΠΛΟ ΦΥΛΛΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙΟΥ ΚΑΘΕΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΕΝΩΝΟΝΤΑΝ ΕΤΣΙ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΤΑΝ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟ "Ψ". ΟΠΩΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΜΕ ΤΟ ΦΙΔΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ "Ψ". ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΣ ΤΟ CONCEPT .ΑΛΛA ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΒΕΛΤΙΩΣΩ Η ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
zoulapi
Member

Δημοσίευσηαπό graphic-os_X » 20.01.08, 2:00 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ο ALEJANDRO ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. ΔΕΝ ΣΤΟΧΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΓΟΝΙΟ.

Δυστυχώς.
Η δικαιολογία "το έκανα λίγο βιαστικά" διαψεύδεται αυτομάτως απο το button "upload".
Άβαταρ μέλους
graphic-os_X
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lara » 20.01.08, 11:26 am

graphic-os_X έγραψε:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ο ALEJANDRO ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ. ΔΕΝ ΣΤΟΧΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΓΟΝΙΟ.

Δυστυχώς.
Κυριάκο μάλλον εννοεί ότι χρειάζεται κάτι "καθυσηχαστικό" για τους γονείς που τα παιδιά τους χρειάζονται παιδοψυχολόγο. συνήθως όταν τα παιδιά έχουν πρόβλημα αρρωσταίνουν και οι γονείς από το στρες..!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό zoulapi » 22.01.08, 10:07 am

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΟΧΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΙΟΥ... ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.. ΒΡΗΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ (ΟΠΩΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ )Η ΜΕ ΧΡΩΜΑ>...ΤΙ ΛΕΤΕ?
zoulapi
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων