Κοστολόγηση σχεδιασμόυ σελίδας ιδιώτη.

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

Κοστολόγηση σχεδιασμόυ σελίδας ιδιώτη.

Δημοσίευσηαπό con571 » 21.11.05, 5:02 pm

Γεια χαρά,
Θα ήθελα την άποψη σας στην κοστολόγηση ενός πελάτη που ενδιαφέρεται για μία παρουσία στο διαδίκτυο. Το μέγεθος είναι γύρω στις 10-15 σελίδες κυρίως με άρθρα του και λίγες φωτογραφίες που θα μου τα παρέχει ο ίδιος.

Το site προορίζεται να είναι στατικό και λειτουργικό (όχι flash δηλαδή). Η εργασία θα μοιραστεί σε δύο άτομα, δημιουργικό και σχεδιαστικό. Ο πρώτος θα σχεδίασει το theme και εγώ θα το υλοποιήσω στο dreamweaver και fireworks. Δεδομένου ότι το site θα στηρίξει την επιχείρηση του και τις υπηρεσίες που προσφέρει (και όχι μια απλή βιτρίνα) και ότι αρχίζουμε απο το μηδέν (λογότυπο και θέμα), πόσο θα το κοστολογούσατε;

Επίσης θα ήθελα την άποψη σας για την πρώτη μου δουλειά που έγινε σε συνεργασία με ένα φίλο μου γραφίστα. http://www.advidea.gr

Ευχαριστώ.
con571
Member

Δημοσίευσηαπό blain57 » 21.11.05, 5:59 pm

Κατα την γνώμη μου πρεπει να το σπάσεις στα επιμέρους και να κοστολογησεις το καθενα.

πχ.

λογοτυπο εταιριας 200-300 ευρω (μιλαω για μικρη εταιρια)
2-3 δημιουργικες προτασεις 700-100 ευρω(θα διαλεξει την μια)
αναπτυξη σελιδας - εγκατασταση κτλ αλλα 700 - 1000 ευρα.

μπορεις να το διαιρέσεις κιαλλο, αλλα τωρα εξερτατε αν η διαιρεση ειναι ειλικρης.. πχ αν φας πολυ χρονο για να βρεις καποιο σλογκαν, χρεωσε το. ολα αυτα εξαρτιωνται απο το μεγεθος της εταιριας παντα νομιζω.

επισης αν διαχειριζεσε εσυ τις αλλαγες (που δεν το συνηστω) θα πρεπει να προειδοποιησεις για χρεωση ανα μηνα η ανα ωρα σου.

το σιτακι που εφτιαξες μαρεσει σαν πρωτη σελιδα, αλλα ειανι λιγο ενοχλητικα τα pop-ups.
blain57
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 21.11.05, 7:03 pm

Και η δικη μου τιμη γυρω στα 2000 ευρω κυμαινεται.

Υπαρχουν παντως και πιο εμπειροι απο μενα στο θεμα κοστολογησης ιστοσελιδων.

Το σαϊτ είναι καλαισθητο, πρωτοτυπο και γρηγορο. Αν και επιδεχεται καποιων βελτιωσεων οσον αφορα την σωστη επικοινωνια καποιων λεπτομερειών ( πχ στις κατηγοριες, αφου μπεις στη γκαλλερι καλο θα ηταν να σημειωνεται το τί παρακολουθει εκεινη τη στιγμη ο θεατης- να διαφοροποιείται δηλ. η εκαστοτε κατηγορια απο τις υπολοιπες )

Αυτα :wink:
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων