πόσο; πόσο; πόσο να χρεώσω ;

Μεθοδολογία, παράμετροι και τρόπος κοστολόγησης. Ερωτήσεις πάνω σε θέματα αμοιβής.

πόσο; πόσο; πόσο να χρεώσω ;

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 01.02.08, 5:18 am

Χρεώνω όσο θέλω..............
αρκεί η δουλειά να αντικατοπτρίζετε στην τιμή.
όπως λέει και ο λαός
"οτι δίνεις παίρνεις"
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 01.02.08, 11:11 am

ενδιαφερουσα προσεγγιση! :)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 01.02.08, 3:56 pm

notis έγραψε:ενδιαφερουσα προσεγγιση! :)

Και με επιστημονικό υπόβαθρο!!! :lol: :lol: :lol:
Ποιός λέγεται αυτός που ορίζει τον "αντικατοπτρισμό";
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 01.02.08, 7:36 pm

αρκεί η δουλειά να αντικατοπτρίζετε στην τιμή.
Τι εννοείς με τούτο ;
Ότι ανάλογα με της δυνατότητες του πελάτη προσαρμόζεις την ενασχόληση σου;
Ή κοστολογείς βάση την αξία που έχει η δουλειά σου;
Ή με βάση της βιοποριστικές σου ανάγκες;

Τι σημαίνει όσο θέλω ;
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 03.02.08, 5:57 am

christo - αυτος ο ποιος, ειμαι εγω :)
soffia - και τα τρια που ειπες παιζουν

καθε δουλεια εχει την αξια της και το ξερεις αυτο...
δεν "μπορεις να χρεώσεις πχ. 600 ευρο κατι που εγινε σε μιση ωρα και δεκα λεπτα απο την ανα8εση της απο τον πελατη...
οχι γιατι μπορει να σου πει οπελατης σιγα τον χρονο που εφαγες
αλλα γιατι δεν ειναι δουλεμενη δουλεια και αυτο φεναιτε - και ετσι χαλαει το ονομα σου (σε λενε αγιαγδιτη :P)

κοιτας να εισαι μεσα στην αγορα πανω κατω...
δεν μππορω να χρεωσω πολυ πιο κατω απο την αγορα γιατι οι χρονοι ειναι πανω κατω οι ιδιοι
τοτε ειναι που θα μπω μεσα

δεν μπορω να χρεωσω πολυ παραπανω αποτην αγορα
οσο καλη δουλεια και να κανω
θα ειναι θαυμα να παρω την δουλεια

μπορω ομως να χρεωσω λιγο παραπανω ή παρακατω απο την αγορα με μονο κριτιριο την αξιολόγηση της δουλειας μου απο μενα...

συμπέρασμα
οποις κοστολογεί χαμηλά
ή θα μπει μεσα (κανοντας καλη δουλεια)
ή κανει αρπακολατζιδικες δουλειες για να μην χασει τον πελατη (και δεν τις σχολιαζουμε καν)

οποιος κοστολογεί υψηλά
ή πρεπει να εχει ηλιθιους πελατες (και ειναι μαγκας)
ή να ειναι ο μονος γραφιστας σε ακτινα 100 χιλιομέτων
ή εχει κανει μονο μια δουλεια στην ζωή του και τωρα
ψαχνει τους πελατες με το κιαλι
ή δεν εχει κανει καμια δουλεια
ή κανει κατι που το κανουν πχ. 10 ολοι κι ολοι στην Ελλαδα

γι αυτο πριν χρεωσεις κανε μια ερευνα αγορας
αλλα οχι να ρωτας τι να χρεωσω
αλλα τι χρεωνεις εσυ και γιατι φιλε ταδε (και παντα ρωτας έμπιστους φιλους)
ή χαζεύεις τιμοκαταλογους τους συγκρινεις και βλεπεις τι παιζει...

ΤΗΝΧ
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 03.02.08, 9:47 am

d Koletsis έγραψε:... κοιτας να εισαι μεσα στην αγορα πανω κατω...

Αγαπητέ Koletsis καλημέρα.
Άρα δεν χρώνεις όσο θέλεις, αλλά προσπαθείς να είσαι μέσα στα πλαίσια της αγοράς και του ανταγωνισμού. Λογικότατο ακούγεται.
Το θέμα είναι ότι πολλοί δεν γνωρίζουν το πάνω-κάτω της αγοράς. Αυτό είναι ένα θέμα. Επίσης, πολλές φορές το πάνω - κάτω είναι η μέρα με τη νύχτα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Επίσης στην αγορά δεν υπάρχει ένα κλειδωμένο "πάνω - κάτω" αλλά η δική μου τιμή, η δική σου τιμή και ολονών οι τιμές είναι αυτές που το καθορίζουν κάθε στιγμή. Κάτι σαν το χρηματιστήριο ας πούμε.

Φιλικά
Χρήστος
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 03.02.08, 9:56 pm

τελικά είναι μεγάλη χαρά ο διάλογος
και χαίρομαι να κουβεντιάζω με ανθρώπους που το γνωρίζουν αυτό :)
απλά από κοντά είναι πάντα καλύτερα
είτε σύμφωνου είτε όχι....

οταν βρω χρονο χωρο και υγεια, Christo
θα βρεθούμε να τα που με και από κοντά :)

THNX C yA
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό SiLENT HiLL » 06.02.08, 9:49 pm

d Koletsis έγραψε:δεν "μπορεις να χρεώσεις πχ. 600 ευρο κατι που εγινε σε μιση ωρα και δεκα λεπτα απο την ανα8εση της απο τον πελατη...

Και όμως μπορείς.

Εικόνα
Δημιουργικό γραφείο Κ2
Αριστερά: Ημερολόγιο Κοντορούσης (ΕΒΓΕ 2005)
Δεξιά: Εθνική Λυρική Σκηνή (Θα το δούμε στα ΕΒΓΕ)
Χρόνος εργασίας όχι ιδιαίτερος. Αμοιβή: ¶γνωστη

Εικόνα
Δημιουργικό γραφείο Κ2
Αριστερά: Λογότυπο (χ)αλλιτέχνιδας
Δεξιά: (χωρίς σχόλια)
Χρόνος εργασίας όχι ιδιαίτερος. Αμοιβή: ¶γνωστη
SiLENT HiLL
Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 06.02.08, 10:13 pm

ο χρόνος είναι δευτερεύων παράγοντος για την χρέωση και είναι πάντα σχετικός

ας πάρουμε ένα παράδειγμα
Α. ένας πολύ καλός εικονογράφος κάνει σε μια ώρα μια πολύ καλή εικονογράφηση.
Για να φτάσει όμως να κάνει την εικονογράφηση αυτή εκτός από το ταλέντο έχω δουλέψει στο αντικείμενο 10 χρόνια.

Β. ένας ελάχιστα έμπειρος εικονογράφος φτιάχνει μια μέτρια εικονογράφηση αφού παιδεύεται 2 εβδομάδες.

Θα πρέπει ο πρώτος να πληρωθεί πολύ λιγότερο από τον πρώτο;
Το αποτέλεσμα χρεώνεται. (το ταλέντο, τα χρόνια που έχεις δουλέψει για να φάσεις εκέι, οι γνώσεις..)

Όσο για την αγορά φυσικά σε περιορίζει σε κάποιο πλαίσιο, αλλά μάλλον είναι πολύ μεγάλο το πλαίσιο αυτό.
Ένα λογότυπο μπορεί να κάνει από 30 μέχρι 10.000.

@silent hill
για τα πρώτα πως ξέρεις πόσο χρόνο τους πήρε; Εννοείς ότι είναι κάτι πρόχειρο και άνευ αξίας;
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό SiLENT HiLL » 06.02.08, 10:21 pm

Γεια σου soffia.

¶μα τραβήξει δυο γραμμές ένας νέος και το πάει αυτό στην Λυρική σκηνή θα τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. ¶μα είσαι ο τάδε θα το πληρώσουν αδρά. Και μην πεί κανείς ότι δεν θα κάνει κάτι τόσο καλό ένας νέος. Υπάρχουν πολλά νέα αστέρια εκεί έξω και μη τρελαθούμε, δεν είναι καμιά εκπληκτική δουλειά ή κάτι εξαιρετικά δύσκολο.

Έδειξα κάποια παραδείγματα. Ας σκεφτεί ο καθένας και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Δεν μου αρέσει να επιβάλω τη σκέψη μου, αλλά να δίνω ερεθείσματα.
SiLENT HiLL
Member

Δημοσίευσηαπό V@s1@ » 06.02.08, 10:57 pm

Τώρα συγγνώμη και με όλο το σεβασμό αλλά το να αναπαράγεις το ίδιο ή παρόμοιο-με παραλαγές μοτίβο-conept σε διαφορετικές εφαρμογές που προφανώς έχουν διαφορετικές επικοινωνιακές ανάγκες να καλύψουν, πόσο καλό είναι??

Άμα τραβήξει δυο γραμμές ένας νέος και το πάει αυτό στην Λυρική σκηνή θα τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Άμα είσαι ο τάδε θα το πληρώσουν αδρά

Νομίζω ότι εδώ θα συμφωνήσω και κυρίως νομίζω ότι φταίει η ελληνική νοοτροπία. Αν κάποιος έχει αποκτήσει ένα όνομα στην (ελληνική) αγορά γίνεται πιο εύκολα αποδεκτός αυτός και οι δημιουργίες του, τον εμπιστέυονται οι άλλοι τυφλά.

@soffia
Πράγματι όμως, ο χρόνος σχεδίασης-δημιουργίας δεν είναι πάντα ο πιο σωστός παράγων για να κρίνει κάποιος το μέγεθος της αμοιβής.
Άβαταρ μέλους
V@s1@
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 07.02.08, 11:20 am

Σοφια μου με βρισκεις απολυτα συμφωνο με τις θεσεις σου!
(να μην σχεδιαζες και τα sites σε InDesign θα συμφωνουσαμε σε ολα :lol: )

soffia έγραψε:Ή με βάση της βιοποριστικές σου ανάγκες;

Δεν ειναι κακη ιδεα!!! :twisted:
Σημερα πρεπει να κανω μια προσφορα για ενα νεο site.
Δεν εκανα καν αναλυση του project.
Μου λειπουν 4500 ευρω και αυτη θα ειναι η προσφορα μου! :wink:
Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα του πειραματος 8)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό soffia » 07.02.08, 12:02 pm

Άμα τραβήξει δυο γραμμές ένας νέος και το πάει αυτό στην Λυρική σκηνή θα τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Άμα είσαι ο τάδε θα το πληρώσουν αδρά. Και μην πεί κανείς ότι δεν θα κάνει κάτι τόσο καλό ένας νέος. Υπάρχουν πολλά νέα αστέρια εκεί έξω και μη τρελαθούμε, δεν είναι καμιά εκπληκτική δουλειά ή κάτι εξαιρετικά δύσκολο.

Μα αυτό δεν είναι λογικό SiLENT HiLL; Λογικό είναι ένας πελάτης να εμπιστεύεται ένα γραφείο που έχει κάνει επιτυχημένες δουλειές στο χώρο και συνεργάζεται με την Λυρική αρκετά χρόνια να τον εμπιστεύονται. Έναν νέο δεν μπορούν να τον εμπιστευτούν κι ας είναι πολύ καλός. Μην ξεχνάμε ότι ο πελάτης δεν έχει το δικό μας κριτήριο διότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη εκπαίδευση / εξοικειώσει σε θέματα αισθητικής και design.

Προσωπικά η συγκεκριμένη δουλειά μου αρέσει πολύ. Αυτό βέβαια είναι η υποκειμενικό. Το πόσο χρόνο έκαναν δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο. Εξάλλου ο χρόνος που το έκαναν δεν είναι ο χρόνος μόνο της εκτέλεσης του συγκεκριμένου μπορεί να έκαναν ένα σωρό προσχέδια για να περάσουν αυτό το συγκεκριμένο.
Για μένα είναι αρκετά σημαντικό που κατάφεραν και πέρασαν αυτήν την αισθητική.

Εγώ αν έκανα αυτήν την δουλειά δεν ξέρω αν θα έφτανα σε αυτό το αποτέλεσμα. Αν μου το έδειχνες και μου έλεγες κάντο θα το έκανα. Αλλά το να το συλλάβω σαν ιδέα και να το προτείνω δεν ξέρω… ίσως και όχι.

Το αν σ’ αρέσει ή έχει είναι καθαρά στην κρίση σου. Πάντως επικοινωνεί σωστά, βγάζει αίσθηση και τραβάει τα βλέμματα. Για μένα το κριτήριο είναι αυτό. Το αν είναι ωραίο, άσχημο ή ταιριάζει με την προσωπική μου αισθητική δεν έχει πολύ σημασία. Το σημαντικό είναι να επικοινωνεί. Προκαλεί την προσοχή του κόσμου; Τους περνάει το μήνυμα; Αυτό είναι design για μένα.

Off topic
@ notis
αν θέλεις να σχεδιάσεις ένα site δυναμικό που έχει μενού βάθους 3 επιπέδων, το οποίο είναι όλο με κώδικα, χωρίς κανένα bitmap, Photoshop τα το σχεδιάσεις; Εεε;
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 07.02.08, 12:39 pm

SiLENT HiLL έγραψε:Άμα τραβήξει δυο γραμμές ένας νέος και το πάει αυτό στην Λυρική σκηνή θα τον πετάξουν έξω με τις κλωτσιές. Άμα είσαι ο τάδε θα το πληρώσουν αδρά. Και μην πεί κανείς ότι δεν θα κάνει κάτι τόσο καλό ένας νέος. Υπάρχουν πολλά νέα αστέρια εκεί έξω και μη τρελαθούμε, δεν είναι καμιά εκπληκτική δουλειά ή κάτι εξαιρετικά δύσκολο.

Έδειξα κάποια παραδείγματα. Ας σκεφτεί ο καθένας και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα. Δεν μου αρέσει να επιβάλω τη σκέψη μου, αλλά να δίνω ερεθείσματα.

Εγώ θα συμφωνήσω με τον SiLENT HiLL.
H υπεραξία που δίνουν τα ονόματα στα προϊόντα ισχύει και στην γραφιστική.
Ακόμη και μια παπαριά (δεν αναφέρομαι στα παραδείγματα του SiLENT HiLL. αν και το ένα...) με μια βαριά υπογραφή αποκτάει αξία (υπεραξία) που δεν θα την είχε ποτέ αλλιώς.

Βέβαια στην τέχνη γενικά, είναι δύσκολο να διακρίνουμε τα όρια μεταξύ αξίας - υπεραξίας, στα υλικά αγαθά όμως η διαφορά είναι σαφέστατη και αφορά συνήθως μόνο την τιμή και σπανίως την ποιότητα...

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό sax » 07.02.08, 2:51 pm

SiLENT HiLL έγραψε:Άμα τραβήξει δυο γραμμές...
Οταν φερνουν αυτο το επιχειρημα οι πελατες, δεν μας αρεσει. Τι παει να πει αραγε "δυο γραμμες";

Ουτε και το να εκθετουμε στα forum, ο ενας τον αλλο βοηθαει σε κατι.
Οταν κοβουμε υψος απ τους αλλους, δεν το παιρνουμε εμεις. Γινομαστε ολοι πιο κοντοι.
Επισης, ολοι εχουμε και κακες δουλειες, οπως και ομοιες με αλλων. Και οποιος πιστευει οτι δεν εχει, θα αποκτησει.
Ειθε να μη τις δει "κρεμασμενες"...

Η υπεραξια υπαρχει και θα υπαρχει παντου και παντα. Εχουμε ολοι.
Αλλοι λιγοτερη και αλλοι περισσοτερη. Και αυτο αλλαζει συνεχως και η αγορα που την οριζει
δεν τρωει παραμυθι για πολυ καιρο. Βαζει τον καθε κατεργαρη στον παγκο του.

Και βεβαια δεν πουλαμε μονο design για να μπαινουμε στη διαδικασια να το ζυγισουμε.
Ουτε το πουλαμε με το μηκος η την ποσοτητα των γραμμων.
sax
Member

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 07.02.08, 3:44 pm

xa xa xa
εδω θα γελασω λιγο
εχει πολυ γέλιο
αυτες τις αφισες των Κ2
τις σχολιασα σε καποιους φιλους "Γραφιστες" και γνωστους των Κ2
καποια πραγματα σε αυτες τισ αφισες δεν μου αρεσαν

αλλα δεν μπορουσα ουτε μπορώ να τις κρίνω δημόσια
γιατι αυτά που δεν μου αρεσαν εμενα
ισος και να εγιναν σκόπιμα
δεν το ξερω αυτο
και δευτερον δεν ξερω σε ποσο χρονο
εγιναν, που δεν πιστευω οτι ο χρονος τους με το αποτελεσμα δεν αξιζε τα λεφτα του....

και για πεστε μου τι θα χρεωνατε εσεις
για κατι τετοιο.....
http://coclodo.deviantart.com/art/sampl ... 1-72022994

εγω σας λεω πως ο χρονος μου και η δουλεια μου αξιζει 500 ευρο
δεν λεω τι χρεωνω...

αλλα πεστε μου εσεις
που το εχετε ευκολο να κρίνετε
χωρις να ξερετε 5 πραγματα για τους διμιουργους που κρίνετε

:P
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 07.02.08, 6:39 pm

@Χρήστo (sax) μου, δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, για μένα ούτε ο χρόνος ούτε και η πολυπλοκότητα (δυό γραμμές, πέντε κύκλοι ένα ξάκρισμα κπλ) μιας δουλειάς είναι κριτήριο για την αξιολόγηση του κόστους και της ποιότητας της.
Αυτό που μετράει (προσωπική μου άποψη) είναι η ιδέα!
Αν υπάρχει και είναι εξαιρετική, θα την θαύμαζα και ας είχε υλοποιηθεί σε πέντε λεπτά με δυό απλές γραμμές!
Η ιδέα λοιπόν, είναι ανεκτίμητη...για όλα τα άλλα υπάρχει η mastercard...
Η υπεραξία υπάρχει, δυστυχώς όμως δεν έχουμε όλοι μας. (όχι ότι δεν θέλουμε)
Ολοι έχουμε κάποια αξία, μικρή ή μεγάλη αλλά όχι το ανάλογο μέγεθος σε υπεραξία.
Κάποιοι απο εμάς φτιάχνουν σηματάκι για 50€ ενώ κάποιοι άλλοι σχεδιάζουν δυο γραμμές και τις πουλάν 10.000€.
Την υπεραξία μας λοιπόν, εκτός από την αγορά όπως πολύ σωστά αναφέρεις, την ορίζουμε εν μέρη και εμείς.
Βέβαια για να φτάσουμε στο επίπεδο των δυό απλών γραμμών...χρειάζεται και η απαραίτητη αξία.
*Ας είχα ένα χαρτάκι λευκό με μιά μάυρη γραμμούλα και την υπογραφή του Warholl...

@Δημήτρη Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να "κρίνω" τις αφίσες των K2, και μιας και δεν έχουν (άμεση) σχέση με το θέμα μας, ας τους αφήσουμε στην ησυχία τους...

Καλή συνέχεια.

;]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 08.02.08, 10:28 am

SiLENT HiLL έγραψε:Χρόνος εργασίας όχι ιδιαίτερος. Αμοιβή: Άγνωστη

από που ξέρετε ότι ο χρόνος δεν είναι ιδιαίτερος?
αν έκανε 1000 προσχέδια για αυτή την δουλειά και κατέληξαν εκεί?

δεν νομίζω ότι κανένας δημιουργός που σέβεται τον πελάτη του, παίρνει ένα χαρτάκι κάνει μια μουντζούρα και την πουλάει 1000 ευρώ!

το να μπορεί κάποιος δημιουργός να περάσει το προσωπικό του στυλ μέσα στην δουλειά του και να το αποδεχτεί ο πελάτης και το κοινό στο οποίο απευθύνεται είναι μεγάλη μαγκειά!!!

και από την στιγμή που μπορεί κάποιος να το καταφέρει αυτό... ας χρεώσει και λίγο παραπάνω γιατί σημαίνει ότι έχει δουλέψει πολύ στην ζώη του! Τίποτε και ποτέ δεν έχει χαριστεί σε κανέναν!
Αυτός που είναι ικανός θα αμοιφθεί!

Το θέμα δεν είναι να καταφέρω να υπερχρεώσω έναν πελάτη! Το θέμα είναι ο πελάτης να είναι ικανοποιήμενος και να ξαναέρθει και να φέρει και άλλους ;) και με το να τους υπερχρεώνουμε ...δεν το καταφέρνουμε αυτό!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό sax » 08.02.08, 10:54 am

Αυτο που θελω να πω φιλε Σταθη ειναι οτι συχνα αντιμετωπιζουμε τους συναδελφους μας
με τον τροπο που μας αντιμετωπιζουν οι πελατες. Διχως να λαβουμε υπ οψη μας
βασικες παραμετρους που επιρρεαζουν τη δουλεια μας. Λες και ειμαστε υδραυλικοι...

Εν παση περιπτωση, ειναι πιο χρησιμο να ψαξουμε να βρουμε τι ειναι αυτο που εκανε καποιος
και εχει τοση υπεραξια, απ το να προσπαθησουμε να του την μειωσουμε.
Το να κατηγορουμε τους αλλους, για κατι μαλιστα που δεν μας αφορα, ειναι μιζερο.
Δεν ειναι δημιουργικο.

Στο τελος, ποιοι ειμαστε εμεις και με ποια κριτιρια -αλλα και κινητρα- κρινουμε και ξαφνικα
μια γενικολογη κουβεντα αποκτα προσωπο. Υπαρχει λογος; Βοηθα σε κατι;

Αυτο ειναι το επιπεδο μας;
sax
Member

Δημοσίευσηαπό SiLENT HiLL » 08.02.08, 11:47 pm

Δεν σε καταλαβαίνω sax.

Το πόσο να χρεώσει κάποιος δεν είναι προσωποποιημένη κουβέντα; Η κοστολόγηση δεν είναι προσωπικό θέμα; Αν ήταν διαφορετικά, θα είχαμε βγάλει ένα τιμοκατάλογο και θα χρεώναμε όλοι το ίδιο. Μια αφίσα για τη λυρική σκηνή θα την χρέωνε το ίδιο τότε και ένας απόφοιτος και ένας σχεδιαστής με 30 χρόνια στη πλάτη του. Αρα είναι προσωποποιημένο το θέμα. Και δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό του να δίνει κάποιος συγκεκριμένο παράδειγμα. Βλάπτει; Να συνεχίσουμε δηλαδή να μιλάμε με γενικότητες; Να μην δίνουμε παραδείγματα;

Κοστολόγηση δεν μαθαίνεται σε καμία σχολή. Σπάνια θα βγεί κάποιος και θα πεί κοστολόγησα τόσο για αυτό και γ'αυτο το λόγο. Γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας.

Δεν μειώθηκε η εργασία κανενός. Εγώ δεν χρωμάτισα τα παραδείγματα με την προσωπική μου άποψη. Έθιξα το θέμα της χρέωσης με ένα απλό παράδειγμα. Πράγματι η δουλειά sax που δείχνω με τα παραδείγματά μου έχει γίνει σε ελάχιστον χρόνο εκτελεστικά. Έβαλα εκεί μια τελεία. Γράφω στη συνέχεια ότι το κόστος αυτής της εργασίας είναι άγνωστο. Βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Αλλος μπορεί να πει τράβηξε δυο γραμμές και πήρε Χ αρα κακός έκανε, άλλος θα πει μαγκιά του και άλλος θα πεί έφτασε μέχρι εκεί και τώρα μπορεί και πουλάει και 2 γραμμές τόσο.

Λοιπόν δεν ειναι κακό να μιλάμε με συγκεκριμένα παραδείγματα.

Όσο για το θέμα του πως αντιμετωπίζουμε τους συναδέλφους μας είναι πολύ γενικό όπως το θέτεις. Ζώ σε μια πολη, επιδρώ στο περιβάλλον της και το περιβάλλον επιδρά σε μένα. Κρίνομαι και μπορώ να κρίνω. Με κρίνουν οι πελάτες για τις δικες μου δουλειές. Κρίνομαι σαν καταναλωτής για τις επιλογές μου. Και εγώ κρίνω σαν καταναλωτής την επικοινωνία των άλλων. Δεν έχω το δικαίωμα να ειμαι εκτός από σχεδιαστής επικοινωνίας και αποδέκτης επικοινωνίας; Δεν έχω το δικαίωμα να ασκήσω κριτική για μια καμπάνια που έχει τρέξει σε όλη την Αθήνα;

Δεν βλέπω κανένα κακό κάπου.

Τα ερεθίσματα είναι εκεί. Ο καθένας τα κρίνει και τα βλέπει με το δικό του μάτι. Δεν χρειάζεται να προσπαθούμε να περιορίζουμε τις απόψεις, ούτε να φιμώνουμε την κριτική, δίκαια ή άδικη. Είτε την κάνουμε ως επαγγελματίες που σχεδιάζουν επικοινωνία, είτε ως αποδέκτες αυτής. Αν δεν έχεις δεχτεί επικοινωνία, αν δεν την έχεις αναλύσει πρώτα, αν δεν εχεις διδαχτεί τίποτα από αυτήν, δεν μπορείς ούτε να την σχεδιάσεις, ούτε να την κοστολογήσεις σωστά.

Ξαναγυρνάμε λοιπόν σε κάτι απλό. Για να κοστολογήσεις σωστά πρέπει να μάθεις και το πως λειτουργεί όχι μόνο η κοστολόγηση, αλλά και η διαδικασία παραγωγής του αποτελέσματος αλλά και το αντίκτυπο του αποτελέσματος.

Και δεν μπορεί να μην υπάρχει μια αντικειμενική αξία για το προϊόν που λέγεται γραφιστική. Και η μόνη αντικειμενική αξία είναι το αποτέλεσμα. Το μετρήσιμο, χειροπιαστό αποτέλεσμα.

Το design δεν ειναι τέχνη για την τέχνη, ειναι εφαρμοσμένη τέχνη. Και η εφαρμοσμένη τέχνη και πρέπει και μπορεί να κοστολογηθεί σωστά, και οφείλει να έχει αποτέλεσμα.

Δυστυχώς, και το σχολίασα και στο thread για το design walk και θα το δούμε και στα εβγε και φέτος, είμαστε ένας κλάδος που χαϊδεύουμε αυτιά, κάνουμε δημόσιες σχέσεις μεταξύ μας, πουλάμε μούρη ο ένας στον άλλον και πλέκουμε την εσωστρέφεια μας μόνοι μας. Δεν έχουμε ακόμη ωριμάσει, ούτε σαν κλάδος, ούτε σαν αγορά και ούτε πρόκειται να ωριμάσουμε ποτέ. Ας ξυπνήσουμε κάποια στιγμή.

Αυτά είχα να πώ. Δεν θα ήθελα να δώσω συνέχεια γιατί δεν με ενδιαφέρει να επιβάλω την αποψή μου απλά να την εκφράσω. Η κουβέντα είναι ακόμη νωπή, τα παραδείγματα είναι ακόμη εκεί. Όποιος άλλος θέλει σχολιάζει, ή τα αγνοεί και πάει παρακάτω ή και δεν κάνει τίποτα.
SiLENT HiLL
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.III Κοστολόγηση Εργασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων