Αγορα εκτυπωτη, παρακαλω βοηθειστε....

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

Αγορα εκτυπωτη, παρακαλω βοηθειστε....

Δημοσίευσηαπό Ariadni2008 » 18.02.08, 12:12 am

Γεια σας και καλως σας βρηκα :)

Είμαι τώρα στο 2ο εξάμηνο στην ειδικότητα «Γραφίστας εντύπων κλπ» και ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν εκτυπωτή μέχρι 200 ευρω για να ανταποκριθώ στις εργασίες που θα μας βάλουν στο δημόσιο ΙΕΚ που σπουδάζω. Είναι λίγο άβολο να τρέχω σε internet café κάθε λίγο και να πληρώνω και την δοκιμή.

Επειδή έψαξα αλλά δεν βρήκα άκρη μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε κάποια μοντέλα? Δεν έχω ιδέα από εκτυπωτές. Ο εκτυπωτής αυτός, αν υπάρχει, θα πρέπει να μπορεί να ανταποκρίνεται «καλά/τίμια» σε εκτυπώσεις αρχείων Adobe Illustrator, Photoshop, Corel draw και άλλων παρόμοιων που μαθαίνουμε/θα μάθουμε εκεί... Να μπορεί βέβαια να τυπώσει και καμία σημείωση αν χρειαστεί.

Προσωπικά πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα εκτυπωτής παρά πολύ-μηχάνημα για αυτή την περίπτωση.

Οποιαδήποτε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.
Ariadni2008

Δημοσίευσηαπό graph-p » 18.02.08, 7:10 pm

αγαπητή Ariadni2008
με το budget για το οποίο μιλάς κατά την γνώμη μου υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
α) ένας σχετικά καλός inkjet εκτυπωτής ο οποίος μπορεί να αγγίξει τα 4800x1200 dpi και φυσικά να έχει χωριστά μελάνια {κατά προτίμηση 6, 7 ή 8 (C,LC,M,LM,Y,K ή C,LC,M,LM,Y,LY,K,LK)} το οποίο θα σε ωφελήσει σε βάθος χρόνου γιατί δεν θα χρειάζεται να αλλάζεις κάθε φορά όλο το cartrige με το χρώμα και έτσι θα κάνεις οικονομία.
β) ένα οικονομικός Α4 laser εκτυπωτής ο οποίος όμως σε αυτήν την τιμή πιθανότερο είναι η ανάλυσή του να φτάνει μέχρι 600x600 dpi (με κάτι παραπάνω 300€ ας πούμε υπάρχουν κάποιοι που φτάνουν στα 2400x600dpi), και φυσικά το μείον των laser είναι πως (κατά κανόνα) κάθε φορά που θα αλλάζεις toner θα κλαις.
Κλείνοντας θα πω πως για inkjet ψηφίζω CANON και για laser XEROX.
«Τον άνθρωπο πρέπει να κρίνει κανείς όχι από τον τρόπο με τον οποίο ομιλεί αλλά από τον τρόπο με τον οποίο σιωπά».
Ουίλιαμ Σαίξπηρ
Άβαταρ μέλους
graph-p
Member

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων