Περιβάλον εργασίας, ποιά τα δικαιώματά μας;

Υποχρεώσεις και δικαιώματα στην αγορά εργασίας. Ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων.

Περιβάλον εργασίας, ποιά τα δικαιώματά μας;

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 12.03.08, 7:54 pm

Μια φορά και έναν καιρό, σε έναν εκδοτικό κολοσό, εργάζονταν μερικοί γραφίστες ~4χρόνια. Οι συνθήκες ήταν καλές σε γενικές γραμμές, αν εξαιρέσεις δηλαδή την παροχή αέρα στο χώρο... Ο χώρος ήταν ~11x17 με ενιαίο παράθυρο στα 11 της μίας πλευράς.
Μιά μέρα βροχερή και εν μέσω μιάς ορθής οικονομικής πορείας, ο κολοσός (ο ίδιος...) αποφάσισε τον επανασχεδιάσμό των χώρων εργασίας και ανακατανομή των θέσων...

___________________________@______________9-----------Ρ_______________§

Έτσι λοιπόν, σχεδιάστηκε ο χώρος, οι χωμάτινοι 5μετροι τοίχοι καλύφθηκαν με υπέροχη καπιτονέ μπέζ ταπετσαρία, εξοπλίστηκε με την προτελευταία λέξη της τεχνολογίας, διακοσμήθηκε με τεράστια καππα μούντ με τα εξώφυλλα της έκδοσης και παρουσιάστηκε στους τυχερούς γραφίστες.
Μπαίνοντας οι γραφίστες, τους πλημύρισε δέος για το νέο τους κάστρο...
Η 3x17 σάλα της εισόδου επέβαλε το σεβασμό του παρεβρισκόμενου.
Η έλλειψη παραθύρου και η μεγαλεπίβολη πύλη στην πλευρά των 3 μέτρων θύμιζε κτήριο φύλαξης αμαξών...
Οι γραφίστες προχώρησαν στο βάθος γεμάτοι προσμονή. Στο βάθος της σάλας τους περίμενε η επόμενη καθημερινότητά τους, ποιός ξέρει τι θα αντίκρυζαν...

Φτάνοντας στο βάθος, οι γραφίστες περίμεναν μερικές στιγμές για να συνηθίσουν τα ματια τους το ημίφως... Μια προσεκτικότερη ματιά στο χώρο δεν παρουσίαζε κάποιο πέρασμα!
Οι γραφίστες πάγωσαν! ένα ρίγος διαπέρασε τη ραχοκοκαλιά τους.
Σίγουροι ότι κάποιος μάγος είχε αναλάβει, γύρισαν τρομαγμένοι πρός τον κολοσό που δέσποζε στην πύλη...
-Λοιπόν; τους ρώτησε εκείνος...

Αυτό λοιπόν ήταν η νέα τους καθημερινότητα... η ανήλιαγη σάλα.
Τρομαγμένοι οι γραφίστες αρνήθηκαν να παραστούν στην τελετή παράδοσης του χώρου και διεμύνησαν λόγους υγείας σωματικής και ψυχικής γι'αυτό.

Πως το βλέπετε; καλό;

στη συνέχεια θα ακολουθήσει η θυσία των δικαιωμάτων των γραφιστών στο βομό της παραίτησης...

Υπάρχει νομοθεσία που να μας προστατεύει σε ανάλογες περιπτώσεις;

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 12.03.08, 8:36 pm

χε χε χε :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Re: Περιβάλον εργασίας, ποιά τα δικαιώματά μας;

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.03.08, 9:43 pm

doctor_john έγραψε:Αυτό λοιπόν ήταν η νέα τους καθημερινότητα... η ανήλιαγη σάλα.

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ????? Αυτος ειναι ο παραδεισος μου 8) καθε μερα τους παρακαλαω να κλεισουνε τα στορια, και στο τελος αφου τα κλεινουν αναβουν τα φωτα πανω απο τα κεφαλια μας...αποτελεσμα να δουλευω με καπελο. σε λιγο θα φοραω και τα γυαλια ηλιου.( εχουμε 6 μετρα τζαμαρια απο πανω ως κατω και καθομαι ακριβως διπλα της)... οταν θα καραφλιασω θα τους στειλω το τιμολογιο απο το ινστιτουτο που θα παω για μεταφυτευση μαλλιων... Οχι δε κανω πλακα απλα ειμαι γραφιστρια του...σκοταδιου! προσκυναω :idea:
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό slk200gr » 13.03.08, 11:10 am

Yπαρχει το δικαωμα ¨αποχωρω απο την εταιρεια"
Άβαταρ μέλους
slk200gr
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 13.03.08, 11:22 am

Valkyrie, καταλαβαίνω πως το εννοείς αλλά μάλλον παρεξηγείς την περιγραφή μου.
Δεν είναι δυνατόν να εργαστεί άνθρωπος σε αυτό που περιγράφω... Φαντάσου ότι ρυθμίζοντας ένα νέο σταθμό, προσπάθησα να βρώ λόγους να μου αρέσει μήπως και πρότεινα την μετακίνηση του δικού μου τμήματος, σώζοντας το τμήμα που μεταφέρεται...

Αδύνατον! φωτίζεται μόνο από λάμπες φθορίου, είναι πολύ στενά, δεν έχει αέρα και γενικότερα είναι ένα άσχημο περιβάλλον εργασίας για γραφίστες...
(γιά αποιονδήποτε δηλαδή θέλεις να κάτσει πάνω από 4ώρες...)

Μην νομίζεις ότι έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις σχεδιασμού κ.λπ. Έχω σχεδιάσει 4 γραφεία μέχρι σήμερα, τα οποία είναι ευχάριστα και δεν προκαλούν φθορά στους εργαζόμενους εκεί.

Το πήγα και παραπέρα, προσπάθησα να καλύψω (θεωρητικά μιλώντας), το πολύ άσχημο περιβάλλον με... λεφτά! Σκέφτηκα δηλαδή, αν τριπλασιαζόντουσαν οι αποδοχές των εργαζόμενων ότι θα υπερκάλυπτε τα συναίσθηματα που προκαλεί ο χώρος κ.λπ.
Φώναξα μάλιστα μία φίλη ψυχίατρο και έναν αρχιτέκτονα να μου πούν την άποψή τους...
Η φίλη μου είπε ότι όντως με αρκετά χρήματα θα μπορόυσε να συμβεί, αλλά θεωρεί απίθανο να καταφέρει να επιβιώσει φυσιολογικός άνθρωπος για διάστημα μεγαλύτερο του εξαμήνου...
Ο αρχιτέκτονας που δεν είχαμε προηγούμενη γνωριμία και τον κάλεσα να μας δώσει λύση για το χώρο, αρνήθηκε να πάρει τα μέτρα του χώρου ονομάζοντάς τον απάνθρωπο!
Βλέποντας το πρόσωπό του (και γνωρίζοντας μέρος του έργου του σε Ελλάδα, Γαλλία), του πρόσφερα 10000ε για να το ξανασκεφτεί και να πάρει τα μέτρα...
Καταλήξαμε για καφέ και συζήτηση πάνω στην εξέλιξη της πόλης με την συμμετοχή των πολιτών κ.λπ.

Την επόμενη εβδομάδα, θα "σφίξουν" περισσότερο τα λουριά της διεύθυνσης και πραγματικά, εν απουσία κάποιας νομοθεσίας, το μόνο που μένει ΔΥΣΤΥΧΩΣ με τη χρήση της νομοθεσίας που γνωρίζουμε, είναι να λείπουν οι εργαζόμενοι 2 ημέρες και να εμφανίζονται την 3η, έτσι ώστε να μην μπορούν να απολυθούν χωρίς αποζημίωση και να πιέσουν για κανονική απόλυση...

τι να πώ ρε παιδιά... απο τη μιά λες που βαδίζουμε και αν αντιμετοπίζουμε τις καταστάσεις ηθικά, απο την άλλη είναι θέμα υγείας και δεν μπορείς να επιτρέψεις την θυσία...

Οι γραφίστες που αναφέρομαι αποδίδουν σαν παραγωγικές μονάδες ~60000 ευρώ καθαρό κέρδος το μήνα.

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 13.03.08, 11:35 am

slk200gr έγραψε:Yπαρχει το δικαωμα ¨αποχωρω απο την εταιρεια"

Λυπάμαι που το λέω έτσι, αλλά δεν το έχουμε αυτό το δικαίωμα όσοι εργαζόμαστε περισσότερο από 4 χρόνια στον ίδιο εργοδότη...
Έχουμε δώσει πάρα πολλά, μας έχουν εκμεταλευτεί μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο, οι αποδοχές μας είναι πολύ μικρές και η μοναδική ένομη ασφάλειά μας είναι τα ~4000ε της αποζημίωσης.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει σαν επιλογή από εργαζόμενους άνω των 30 που συντηρούν παιδιά και σπίτι...

Έχε υπόψιν ότι η παραίτηση που προτείνεις θα πυροδοτήσει μιά αντιμετόπιση από τη διεύθυνση όπως: "τα λεφτά (όχι κάποια αποζημίωση), θα τα πάρεις μόνο με δικαστήριο). Δεν είμαι καταστροφολόγος, το 95% των κινήσεων τα τελευταία 5 χρόνια είναι έτσι...

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 13.03.08, 11:47 am

παραμυθάκια!! μ'αρέσουν τα παραμυθάκια...

μακάρι να μπορούσαμε να προστατευτούμε από τέτοιες προσαρμογές χώρων...

ευτυχώς είμαι μικροκαμωμένη και χωράω παντού!:P
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.03.08, 11:50 am

Οπότε ο χώρος από 11x17 έγινε 3x17 John..;
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό vankap » 13.03.08, 11:53 am

Γιάννη ολα αυτά έγιναν στο χόρο που δουλευεις?
vankap
Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 13.03.08, 12:01 pm

penlix έγραψε:Οπότε ο χώρος από 11x17 έγινε 3x17 John..;

Όχι, ευτυχώς, χρησιμοποιήθηκε βοηθητικός χώρος στον ίδιο όροφο. Άλλωστε αν γινόταν αυτό θα είχε... παράθυρο!

Φίλε vankap νομίζω ότι θα συμπεράνεις την απάντηση από τα γραφόμενα. :wink:

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 13.03.08, 12:06 pm

Γιατρέ μου καλημέρα!

Μπορείτε να επικαλεστείτε το δικαίωμα που έχουν και οι συνάδελφοι σας στο Guantanamo για τακτικότερο προαυλισμό, να φοράτε όλοι ριγέ μπλουζάκια και να σέρνεται τις αλυσιδόμπαλες των ποδιών...

Εικόνα

Πέρα από την πλάκα, το περιβάλλον εργασίας είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για την αποδοτικότητα των εργαζομένων και αν δεν το καταλαβαίνει αυτό ο εργοδότης είναι ο πρώτος που θα ζημιωθεί απο την άσχημη ψυχολογία που δημιουργεί ένας τέτοιος χώρος στους εργαζόμενους.

:]-"

*Σε καμία περίπτωση μη δεχτείτε πρόταση της εργοδοσίας για εξαερισμό του χώρου εργασίας διαμέσου των Windows...
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό vankap » 13.03.08, 12:06 pm

οντως γιατι υπάρχει μεγάλο παράθυρο.... καλα που σας πηγε ο ΒΜ? στο... κουζινακι?

δυστυχώς μπροστά στο κέρδος του κάθε εκδότη...

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να κάνει κάτι η ΕΤΗΠΤΑ.. για ψάξε μηπως και κάνει κάτι
vankap
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 13.03.08, 12:22 pm

doctor_john έγραψε:

λείπουν οι εργαζόμενοι 2 ημέρες και να εμφανίζονται την 3η, έτσι ώστε να μην μπορούν να απολυθούν χωρίς αποζημίωση και να πιέσουν για κανονική απόλυση...

8)

Να το προσέξετε αυτό γιατί μάλλον είναι παγίδα,δεν είναι απλό. Λογικά θα πρέπει τις 2 μέρες που θα λείπετε να τις δικαολογείται με κάποιο χαρτί γιατρού αν θυμάμαι καλά. Το ενδεχόμενο να σας βάλουν εξαερισμό το έχετε εξετάσει?
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 13.03.08, 1:01 pm

ar_ia έγραψε:
doctor_john έγραψε:

λείπουν οι εργαζόμενοι 2 ημέρες και να εμφανίζονται την 3η, έτσι ώστε να μην μπορούν να απολυθούν χωρίς αποζημίωση και να πιέσουν για κανονική απόλυση...

8)

Να το προσέξετε αυτό γιατί μάλλον είναι παγίδα,δεν είναι απλό. Λογικά θα πρέπει τις 2 μέρες που θα λείπετε να τις δικαολογείται με κάποιο χαρτί γιατρού αν θυμάμαι καλά. Το ενδεχόμενο να σας βάλουν εξαερισμό το έχετε εξετάσει?

ή να σας προσαρμόζουν φιάλες οξυγόνου!!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 13.03.08, 1:19 pm

κάτι θα υπάρχει δεν μπορεί
http://www.elinyae.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 13.03.08, 1:53 pm

ar_ia έγραψε:Να το προσέξετε αυτό γιατί μάλλον είναι παγίδα,δεν είναι απλό. Λογικά θα πρέπει τις 2 μέρες που θα λείπετε να τις δικαολογείται με κάποιο χαρτί γιατρού αν θυμάμαι καλά. Το ενδεχόμενο να σας βάλουν εξαερισμό το έχετε εξετάσει?

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αν τις δικαιολογείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει το ημερομίσθιο.

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό vankap » 13.03.08, 1:59 pm

Γιάννη μεγάλο πολυκατάστημα δίνει φυάλες οξυγόνου μαζί με δώρο αφίσα παραλίας με φοινικες σε καλές τιμές με άτοκες δόσεις :p
vankap
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 13.03.08, 3:08 pm

doctor_john έγραψε:
ar_ia έγραψε:Να το προσέξετε αυτό γιατί μάλλον είναι παγίδα,δεν είναι απλό. Λογικά θα πρέπει τις 2 μέρες που θα λείπετε να τις δικαολογείται με κάποιο χαρτί γιατρού αν θυμάμαι καλά. Το ενδεχόμενο να σας βάλουν εξαερισμό το έχετε εξετάσει?

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αν τις δικαιολογείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρέσει το ημερομίσθιο.

8)

Γιατί σου λέω πρόσεξε..... Η νύφη μου εργαζόταν σε μία εταιρεία που το δημιουργικό της απασχολούσε γύρω στις 6 ή 7 γυναίκες, μία απ' αυτές ήταν κι εκείνη. Έχοντας λοιπόν αρκετά παράπονα αποφάσισαν ότι έπρεπε να επαναστατήσουν (αφού ο εργοδότης τις έγραφε) κάνοντας διάφορα...ένα από αυτά ήταν βέβαια και αυτό που ανέφερες.
Στην αρχή τους έκανε συστάσεις,μετά από λίγο καιρό όμως σταμάτησαν οι συστάσεις και άρχισαν να πιστεύουν ότι, ή βαρέθηκε να τους τα λέει, ή ότι θα γίνονταν όλα αυτά που ήθελαν.
Μέχρι που μια μέρα τους κοινοποιήθηκε μέσω ΟΑΕΔ,(αν θυμάμαι) η απόλυσή τους μετά από 6 μήνες, με τη μισή αποζημίωση από αυτή που θα έπαιρναν αν είχαν απολυθεί αμέσως. Υπάρχει αυτός ο νόμος που πολύ λίγοι εργοδότες γνωρίζουν, ότι αν σου κοινοποιηθεί 6 μήνες πριν η απόλυση φεύγεις με τα μισά λεφτά της αποζημίωσης.
Και βέβαια απολύθηκαν δίχως να μπορούν να κάνουν τίποτα όσο και αν το έψαξαν διότι ο νόμος τον κάλυπτε!
Γι' αυτό προσοχή και θα πρότεινα να ψάξετε ήρεμα να βρείτε μια μέση λύση.
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό vankap » 13.03.08, 3:38 pm

Εγω γνωρίζω ότι είναι δύο μήνες

Μου έχουν κάνει παλιά προειδοποίηση απόλυσης και σε δύο μήνες με απόλυσαν με την μισή αποζημείωση, βέβαια δεν είχα πολλά χρόνια στην εταιρεία και δεν με "χάλασε" καθόλου

Δεν γνωρίζω μήπως έχει αλλάξει ο νόμος και έγινε έξι μήνες αντί για δύο...
vankap
Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 13.03.08, 4:35 pm

Αυτό έγινε πριν 2 χρόνια περίπου.Δεν γνωρίζω αν έχει μειωθεί ο χρόνος.
ar_ia
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.II Εργασιακά - Ασφαλιστικά - Πνευμ. Δικαιώματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων