το e-shop.gr πουλάει μεταχειρισμένα για καινούργια yeaaahh!!

Παρουσίαση, αξιολόγηση & ερωτήσεις σχετικά με εκτυπωτές, οθόνες, wacom, backup και ότι άλλο εργαλείο χρησιμοποιούμε.

το e-shop.gr πουλάει μεταχειρισμένα για καινούργια yeaaahh!!

Δημοσίευσηαπό charlie » 21.03.08, 6:52 pm

To απαράδεκτο e-shop.gr κυρίες και κυριοι έκανε το απίστευτο, μου πούλησε μεταχειρισμένο ποντικι logitech mx 1000 και πρέπει να τρέχω σ εμαγαζί για να μου το αλλάξουν

η συνέχεια σε λιγο
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό LNinio » 21.03.08, 7:18 pm

Ωπα :shock: :shock: :shock:
Για λέγε, για λέγε!!!

Μήπως είναι απλά λάθος;
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Re: το e-shop.gr πουλάει μεταχειρισμένα για καινούργια yeaaa

Δημοσίευσηαπό AlexDimi » 21.03.08, 8:14 pm

charlie έγραψε:To απαράδεκτο e-shop.gr κυρίες και κυριοι...

Πριν από λιγο καιρό αγόρασα 2 Western Digital 250GB για ένα σύστημα που έφτιαχνα για φίλο, με το που έστησα το λειτουργικό βάρεσε ο ένας...
Επιστροφή στο e-shop οπου την επομένη με ενημέρωσαν ότι "ο δίσκος πέρασε με επιτυχία όλα τα διαγνωστικά της WD στα οποία τον υπέβαλαν οι τεχνικοί guru του καταστήματος οπότε δέν θα γίνει αντικατάσταση και ότι δεν ξερω τι λέω, ευχαριστώ!"
Το ότι ο δίσκος που πήρα πίσω ήταν 243GB είναι άλλο θέμα...
Il n'y a rien en ce monde qui n'ait pas un moment decisif...
Άβαταρ μέλους
AlexDimi
Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 21.03.08, 8:15 pm

Η συνέχεια έχει ως εξής, πήγα απο το μαγαζί στην Στουρνάρη οργισμένος, ο υπάλληλος το βλέπει έκπληκτος και το περιεργάζεται.
Του εξηγώ την κατάσταση, οτι το παρέλαβα πριν 2 ώρες χωρίς να είναι κλειστή η συσκευασία και έλειπε και το τροφοδοτικό, και πάνω απο όλα το ποντίκι φαίνεται να είναι χρησιμοποιημένο για ενα χρόνο τουλάχιστον.
Δεν φαίνεται να με πολυπίστεψε και μου είπε οτι θα το στείλει να το εξετάσουν και αν εγκριθεί θα μου δώσουν άλλο.
Κάπου εκεί βγήκα εκτός ελέγχου και έχωνα , φεύγουν μαζί 2 πωλητές και πάνε σε έναν άλλο χώρο και αφού το περιεργάστηκαν επέστρεψαν μετά απο ενα 10λεπτο... Ο κόσμος ήδη παρακολουθούσε την εξέλιξη και μου έλεγε χώσε κι άλλο δίκιο έχεις και τα λοιπά (πολλοί ταλαίπωροι μαζεμένοι εκεί).
Τελικά δέχτηκαν να μου το αλλάξουν...

Ακολουθούν φωτό σε μικρή και μεγάλη ανάλυση

Εικόνα
Large Size

Εικόνα
Large Size

Εικόνα
Large Size

Το χειρότερο είναι πως πιστεύω οτι το συγκεκριμένο ποντίκι θα ξαναπουληθεί μέχρι να μην το πάρει κάποιος χαμπάρι και να ζητήσει απλά το φορτιστή που έλειπε (αλλά την έκανα χάλια την συσκευσία)
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 21.03.08, 8:21 pm

πολυ πιθανο να επεσες σε κομματι που το ειχαν "εκθεσιακο" που λεμε... αυτο παθαμε πριν ενα τριμηνο με οθονη και ακριβη μαλιστα απο το πλαισιο...ενω την ειδαμε και λοιπα απο κοντα, και αφου περιμεναμε και μιση ωρα, μας τη φερανε σε κουτι που μετα ειδαμε πως ειχανε σβησει τα serial numbers και λοιπα με μαυρο μαρκαδορο, και ελειπε απο μεσα και ενα καλωδιο...κοιτωντας στο φως το σημειο του σβησιματος (φαινονται απο μεσα τα γραμματα τα τυπωμενα γιατι γυαλιζουν ειδαμε πως ηταν ενα ασχετο κουι... και το αποτελεσμα να την παμε πισω την επομενη μερα...και φυσικα να μας δωσουν μια κανονικα καινουρια!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 21.03.08, 8:26 pm

απαράδεκτοι ότι και να ήταν...και στην τελική δεν με νοιάζει
αλλά αν γινόταν αυτό, στο usa ή σε κάποια σοβαρή χ'ωρα που οι καταναλωτές έχουν δύναμη θα τους πήδαγα όρθια έτσι και μου έλεγαν να δούμε αν εγκριθεί η αλλαγή.....

όχι μόνο θα μου το άλλαζαν αμέσως αλλά θα μου έδιναν και δωράκια, μαζί με 1000 συγγνώμη...και εδώ έπρεπε να τσακωθώ για να με πιστέψουν
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό lara » 21.03.08, 8:55 pm

Charl είσαι πάρα πολύ τυχερός και ήταν μόνο ένα ποντίκι.
εγώ αγόρασα από website διάφορα και τα μισά ήταν λάθος, πολύ πιό φτηνά μοντέλα, λείπανε καλώδια, δε δουλεύανε,
πρέπει να τα στείλω πίσω με το ταχυδρομείο, να εγκριθεί το λάθος,
και αν εγκριθεί να σου στείλουν πίσω τα καινούρια και να σου πληρώσουν τα μεταφορικά. Ούτε στο τηλέφωνο δε μπορείς να συνενοηθείς ούτε mail να στείλεις. Μην τους είδατε μην τους απαντήσατε.
Στη Γαλλία αυτά, σε site που υπάρχει σε όλες τις γλώσσες της Ευρώπης.

Προσοχή, απατεώνες...!
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό Garakatsamol » 21.03.08, 10:04 pm

Εγώ πάντως ότι αγορές έκανα από κει ήταν οκ και κάποια στιγμή που από δικό μου λάθος παρήγγειλα λάθος σκληρό μου τον αντικατέστησαν χωρίς πρόβλημα.
Λάθη συμβαίνουν παντού, αλλά η ατάκα κάτσε να το δει ο τεχνικός και αμα... ήταν απαράδεκτη και καλά έκανες και τους τα'χωσες
Όλοι βιτριόλι...
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Senior Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 22.03.08, 11:51 am

Eίναι πολύ μεγάλη επιχείρηση και το προσωπικό της αποθήκης δεν μιλάει ελληνικά...
Πήρα ένα mobo και αφού το εγκατέστησα, είδα ότι η μία sata έλειπε!
έψαξα μήπως όντως υπάρχει βίσμα sata για τα pin του mobo κατευθείαν :lol: αλλά δεν βρήκα κάτι...

Πήγα να το αλλάξω και μου είπαν ότι θα περάσει τεχνικό έλεγχο 24 ωρών... τους εξήγησα ότι αν τους πάρει 24 ώρες θα πρέπει να μου επιστρέψουν 500ε γιατί τόσο κοστολογώ τον χρόνο μου και το ξανασκέφτηκαν.
Αλάζοντάς το σε 35 λεπτά άρχισαν να μου επιστρέφουν κάποια πράγματα από την συσκευασία που είχα "ξεχάσει" μέσα...
Μετά κατάλαβα ότι μου είχαν δώσει λειψό το πρώτο mobo μιας και το νέο είχε 5-6 πράγματα παραπάνω και όχι τα βιβλία ενός dual celeron...

shit happens!

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.03.08, 12:17 pm

e-shop και πράσινα άλογα.

Φίλε Michael, το www.e-shop.gr είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Το ποντίκι μου που είναι 2 ετών μποιάζει λιγότερο χρησιμοποιημένο από αυτό.

Και τι πάει να πει λείπει ο φορτιστής; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.

:evil:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 22.03.08, 3:14 pm

VaLKyRiE έγραψε:πολυ πιθανο να επεσες σε κομματι που το ειχαν "εκθεσιακο" που λεμε...

Αν ήταν εκθεσιακό κομμάτι δεν θα έπρεπε να του το πουν και να το πάρει και σε καλύτερη τιμή???
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 22.03.08, 6:13 pm

ar_ia έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε:πολυ πιθανο να επεσες σε κομματι που το ειχαν "εκθεσιακο" που λεμε...

Αν ήταν εκθεσιακό κομμάτι δεν θα έπρεπε να του το πουν και να το πάρει και σε καλύτερη τιμή???

μπαααα γιατι να τους συμφερει να το πουν αν μπορει να βρουν εναν τυχαιο που μπορει να το αγορασει και ετσι?
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 22.03.08, 6:39 pm

παιδιά ότι και να λέμε είναι απαράδεκτοι, εχω αγοράσει αρκετές φορές χωρίς πρόβλημα, αλλά αυτή η συμπεριφορά δεν είναι αποδεκτή απο μένα...

και στην τελική δεν ζήτησα μεταχειρισμένο, αν ήθελα κάτι τέτοιο θα έψαχνα στο ebay
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό silencefi » 23.03.08, 4:58 pm

charlie έγραψε:
και στην τελική δεν ζήτησα μεταχειρισμένο, αν ήθελα κάτι τέτοιο θα έψαχνα στο ebay

+1!
8) 8)
"life is art, and art is my life!"

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 27.03.08, 12:17 pm

Σήμερα πριν απο 10 λεπτά παρέλαβα το "καινούργιο" ο θεός να το κάνει ποντίκι, νομίζω οτι είναι και αυτό μεταχειρισμένο αυτό καταλαβαίνω απο την ανοιχτή συσκευασία τις δαχτυλιές τις βρώμικες ζελατίνες και τις μια δυο γραντζουνιες

Δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μ*λ*κες είναι εκεί στο e-shop.gr, που δεν μπορούν να μου πουλήσουν ενα καινούργιο ποντίκι , τελευταία φορά που αγόρασα απο το κολομάγαζο :evil:
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 27.03.08, 12:33 pm

Ανέβασε φωτό, λίγο edit και ενημερώνεις τα κεντρικά με ένα link για την συζήτηση...

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 27.03.08, 12:37 pm

Δεν ενημερώνεις κανέναν γιατί θα τρέχουμε να μαζεύουμε μηνύσεις :D

& κερατάδες & γδαρμένοι.. :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 27.03.08, 12:45 pm

ουπς! συγνώμη... :mrgreen:

γιατί μυνήσεις; δεν ενδιαφέρονται για το αγοραστικό τους κοινό;

anyway, σφάλμα μου

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό charlie » 27.03.08, 12:51 pm

re doctor αμα είναι να φτάσουμε στα άκρα για ενα ποντίκι να πάνε να....

τι να πω πραγματικά είμαι απογοητευμένος :?

κάντε ένα search στο google "απαράδεκτο e-shop.gr"

Και ψάξτε και τις επόμενες σελίδες....
Άβαταρ μέλους
charlie
"wow" link provider

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 05.05.08, 6:18 pm

πιστεύω ότι για 5-10 ευρώ διαφορά δεν αξίζει το ρίσκο, καλύτερα να το πάρεις απο το πλαίσιο πχ που το βλέπεις μόλις στο δίνουν και έχεις και το κεφάλι σου ήσηχο, απο παράπονα άλλο τίποτα το eshop πάντως
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VIII.II Hardware

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων