ΜΑΣΚΟΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ ΠΕΚΙΝΟΥ...ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ??

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

ΜΑΣΚΟΤ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΟΥ ΠΕΚΙΝΟΥ...ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ??

Δημοσίευσηαπό Βάλια » 14.05.08, 12:55 pm

http://www.chinesetown.com/mascots.php

Χωρίς λόγια... :? :? :?
"I am war, I am pain/I am all you've ever slain/I am tears in your eyes/I am grief, I am lies
I am the cosmic storms/I am the tiny worms/I am fear in the night/I am bringer of the light"
Άβαταρ μέλους
Βάλια
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.05.08, 2:06 pm

ενταξει...ειναι κατι σαν παιδικα κινουμενα σχεδια του 80 πχ Care bares- μικρο μου πονυ. Να λεμε παλι καλα που δεν ειναι ....ποκεμον!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Βάλια » 14.05.08, 3:05 pm

Αυτά θα τα βγάλουν και σε λούτρινα?σε μπλούζες?μπρελόκ?

Πολύ θα'θελα να το δω!!
"I am war, I am pain/I am all you've ever slain/I am tears in your eyes/I am grief, I am lies
I am the cosmic storms/I am the tiny worms/I am fear in the night/I am bringer of the light"
Άβαταρ μέλους
Βάλια
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 14.05.08, 3:09 pm

VaLKyRiE δεν τους προτίνουμε καλύτερα τη μπουμπού σου που είναι και κούκλα??? :D
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.05.08, 4:23 pm

ar_ia έγραψε:VaLKyRiE δεν τους προτίνουμε καλύτερα τη μπουμπού σου που είναι και κούκλα??? :D

xexexe καλη ειναι αλλα δε κανει για μπρελοκ!!!! :P
Να κανω μια παρακινδυνευμενη ερωτηση? Ο Φοιβος και η Αθηνα σας αρεσαν πιο πολυ? 8) 8) 8) Εμενα συγκριτικα αυτα τα ποκεμονοειδη μου αρεσουν περισσοτερο...τουλαχιστον φαινεται πως καποιος ασχοληθηκε για να τα φτιαξει και δεν ηταν 2 ανθρωποειδη "μενιρ" με ποδια (μενιρ=βλέπε οβελίξ)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 14.05.08, 8:21 pm

όχι ότι είναι φοβερά, αλλά και μένα μου αρέσουν περισσότερο από τα δικά μας :P
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 15.05.08, 12:30 am

Φυσικά καλύτερα από τα δικά μας τα βουβαλόπαιδα :lol: :lol: :lol: . Αλλά αυτό το στυλάκι pokemon, naruto-garuto δεν μου αρέσει και παραπέμπει περισσότερο σε Ιαπωνία (manga/ anime) παρά σε Κίνα.
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Βάλια » 15.05.08, 8:11 am

Παιδιά μην είστε τόσο αυστηροί! :P
Ο Φοίβος και η Αθήνα ήταν κούκλες που χρησιμοποιούνταν στην Αρχαία Ελλάδα. :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Βάλια
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 15.05.08, 8:44 am

Βάλια έγραψε:Παιδιά μην είστε τόσο αυστηροί! :P
Ο Φοίβος και η Αθήνα ήταν κούκλες που χρησιμοποιούνταν στην Αρχαία Ελλάδα. :lol: :lol:

ok...αρα αντιστοιχα οι κινεζοι θα επρεπε να βαλουνε σαμουραι, δρακους και αλλα τετοια χαρακτηριστικα του πολιτισμου τους!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό ar_ia » 15.05.08, 8:57 am

Βάλια έγραψε:Παιδιά μην είστε τόσο αυστηροί! :P

Aυτό δεν σήμαινει όμως ότι ήταν και ωραίες.....όχι ότι των Κινέζων είναι καλύτερες δλδ, μία βλάκεια είναι και αυτές!!!!!
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επιπεδό του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!!!!!!!
ar_ia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mimikos » 15.05.08, 8:58 am

Σας μπαρμπαδάκια ομολογώ ότι ειναι ομορφα και καλοφτιαγμένα θα έπαιρνα ένα σε μπρελόκ. Αλλά για το λόγω που τα φτιάξανε μου φαίνεται εκτός θέματος... Που κολλάνε οι ολυμπιακοί με τα πόκεμον?? Πολύ εμπόριο πλέον κατάντησε!
mimikos
Member

Δημοσίευσηαπό Ch3 » 15.05.08, 12:04 pm

mimikos έγραψε:Που κολλάνε οι ολυμπιακοί με τα πόκεμον?? Πολύ εμπόριο πλέον κατάντησε!

Χα!
Και τι δεν είναι εμπόριο στους ολυμπιακούς αγώνες πλέον; Ή μήπως κολλάνε οι βασικοί σπόνσορες με την ιδεολογία; Αγώνες από τον καναπέ με HD οθόνη, τρώγοντας MacDonalds και πίνοντας coca cola! Άρτος και θέαμα με ντοπαρισμένους αθλητές.

Δε πα να βάλουν και τους power rangers! Καρφί δεν μου καίγεται πλέον.
Γεώργιος Χερουβείμ | ch3.gr - blog.ch3.gr
Άβαταρ μέλους
Ch3
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Βάλια » 15.05.08, 12:20 pm

Ήταν ειρωνική η παρατήρησή μου..
Και ΄βέβαια δεν συμφωνώ με Φοίβο και Αθήνα τα οποία μου φάνηκαν πολύ
χοντροκομένα.
Τα κινέζικα είναι εντελώς εκτός θέματος.
Ούτως ή άλλως οι Ολυμπιακοί τους μάραναν!Ήρθε και ο σεισμός τώρα και τους έκανε άρχοντες.
Πλέον οι Ολυμπιακοί δεν έχουν κανένα νόημα.Όπως ούτε και οποιοδήποτε έίδους άθλημα ολυμπιακό και μη.Από τη στιγμή που κάτι εμπορευματοποιείται χάνεται η οποιαδήποτε αξία και μαγεία του.

Παρεπιμπτόντως VaLKyRiE δεν είχα δει μέχρι σήμερα τη φωτό της μπουμπούς σου, για κάποιο λόγο δεν την εμφάνιζε.Είναι τέλεια!!Φτου φτου!
Άβαταρ μέλους
Βάλια
Junior Member

Δημοσίευσηαπό inaalexiou » 15.05.08, 12:29 pm

Αχου!!! Τί γλυκά που είναι!!!!! Πολυ θα ήθελα να πάρω έστω κι ένα. Είναι πολύ τέλεια. Άμα φτάσουν στην Ελλάδα θα πάρω.

Μα οι κινέζοι φημίζονται για τα κινούμενά τους. Άρα λογικό είναι να βάλουν για μασκότ κάτι που να παραπέμπει σε κινούμενο σχέδιο. Το βρίσκω πολύ λογικό και συνάμα πολύ ωραίο. Τα κινούμενα σχέδια εκεί είναι η παράδοσή τους. Ο κάθε λαός έχει τα δικά του ήθη κι έθιμα. Αυτοί είναι πρώτοι στην σχεδίαση τέτοιων σχεδίων.

Εμένα πολύ μ' άρεσε αυτή η ιδέα. Μακάρι να έρθουν κι εδώ!!!!! :P :lol: :love
Άβαταρ μέλους
inaalexiou
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 15.05.08, 12:37 pm

inaalexiou έγραψε:Εμένα πολύ μ' άρεσε αυτή η ιδέα. Μακάρι να έρθουν κι εδώ!!!!! :P :lol: :love

μην αγχωνεσαι κι εδω να μην ερθουν στο ΕΒΑΥ σε λιγο θα τα βρισκεις τσαμπα!!! εγω λεω μακαρι να γινουνε κουκλακια να τα μαζεψω ολα για τη μπεμπα!!!θα ειναι πολυ εντυπωσιακα!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 15.05.08, 12:42 pm

τα βρηκα ηδη σε οτι θες...κουκλακι μπρελοκ,καρφιτσες και λοιπα...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ε μη τρελαθουμε ειναι πολυ πιο ομορφα απο τα δικα μας βουβαλοπαιδα οπως πολυ ευστοχα χαρακτηρισε καποιος πιο πανω!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό razz » 15.05.08, 1:39 pm

Εγώ πάντως τις βρίσκω πολύ πετυχημένες. Γενικά με τα θέματα "μασκώτ" ποτέ δεν τα πήγαινα καλά. Θεωρώ οτι πάντα έχουν κάτι το κιτς και ούτε είμαι ειδική να κρίνω. Αλλά νομίζω οτι βγάζουν πολύ παραδοσιακή Κίνα, μου αρέσει πολύ το σκεπτικό τους με τις ευχές καθώς και το οτι αν τα βάλεις στην σειρά λένε "Welcome to Beijing".

" Fuwa also embody both the landscape and the dreams and aspirations of people from every part of the vast country of China. In their origins and their headpieces, you can see the five elements of nature- the sea, forest, fire, earth and sky- all stylistic rendered in ways that represent the deep traditional influences of Chinese folk art and ornamentation.

Spreading Traditional Chinese Blessings Wherever They Go

In the ancient culture of China, there is a grand tradition of spreading blessings through signs and symbols. Each of Fuwa symbolizes a different blessing- and will honor this tradition by carrying their blessings to the children of the world. Prosperity, happiness, passion, health and good luck will be spread to every continent as Fuwa carry their invitation to Beijing 2008 to every part of the globe. "

Θεωρώ οτι είναι πολύ όμορφα και μοντέρνα σαν κουκλάκια και οτι θα έχυν πολύ επιτυχία. Το οτι μοιάζουν με pokemon έχει να κάνει με το οτι τα manga είναι ούτος η αλλώς επηρεασμένα από την παράδοση της Ιαπωνίας που λογικά, εικαστικά, είναι κοντά με την κινεζική.
Άβαταρ μέλους
razz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό joe » 15.05.08, 1:47 pm

Εμενα μου αρεσουν πολυ. Ειναι μοντερνα αλλα και βγαζουν παραδοση επισης.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 15.05.08, 1:54 pm

joe έγραψε:Εμενα μου αρεσουν πολυ. Ειναι μοντερνα αλλα και βγαζουν παραδοση επισης.

Παρομοίως.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 15.05.08, 2:40 pm

Εμενα μου αρεσουν πολυ. Ειναι μοντερνα αλλα και βγαζουν παραδοση επισης.

+1
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων