Εκμάθηση αγγλικών...Τι προτείνετε;

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Εκμάθηση αγγλικών...Τι προτείνετε;

Δημοσίευσηαπό Nio » 09.06.08, 6:36 pm

Καλησπέρα παιδιά,

Ελπίζω να είστε όλοι καλά, και να χαρήκατε την ανοιξιάτικη μπόρα...

Λοιπόν το θέμα έχεις ως εξής:

Έχω επίπεδο lower και πάνω, αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω αρκετά καλά αγγλικά, ίσως και αργκό (παροιμίες, εκφράσεις) και γενικά καλά την γλώσσα...

Έχετε να προτείνετε κάτι καθώς είμαι και 25 και δεν καλοβλέπω την ιδέα του φροντιστήριου, από την άλλη τα ιδαίτερα δεν ξέρω ώρες με τη δουλειά που πάει και έρχεται με ακανόνιστο ωράριο..

ΤΕΣΠΑ μην σας ζαλίζω, πέρα από ταινίες χωρίς υπότιτλους και άλλα τέτοια μέτρα μπόρεσε κανείς να διαβάσει μόνος και να περάσει Proficiency;;; ή με καμιά άλλη μέθοδο;;;

Ευχαριστώ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας....
ΚΑΪΖΕΝ

(Λέξη που συμβολίζει τη διαρκή βελτίωση στα γιαπωνέζικα)
Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Re: Εκμάθηση αγγλικών...Τι προτείνετε;

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 09.06.08, 7:16 pm

Nio έγραψε: πέρα από ταινίες χωρίς υπότιτλους και άλλα τέτοια μέτρα μπόρεσε κανείς να διαβάσει μόνος και να περάσει Proficiency;;; ή με καμιά άλλη μέθοδο;

Θα σε απογοητευσω λιγο...αν δεν το χεις μεσα σου το...αγγλικο, με καμια μεθοδο εκτος του φροντιστηριου,δε θα δεις φως... και με το φροντιστηριο πια τιποτα δεν ειναι σιγουρο...
Ειχα παρει το lower μπορει το 92... to proficiency michigan νομιζω το 98 και μετα απο κανα εξαμηνο εδωσα και για πλακα και το cambridge και το πηρα :D:D:D ...δε κοβω και το κεφαλι μου για τις ημερομηνιες αλλα σιγουρα ειναι πατημενη η δεκαετια.
Η αδερφη μου μερικα χρονια αργοτερα (2 χρονια πριν)ξεσκιστηκε στο φροντιστηριο και το διαβασμα για να το παρει γιατι ηθελε να παει αγγλια. Προσωπικα πηγαινα στο φροντιστηριο σα τουριστας, δεν ειχα αγορασει καν τα βιβλια. συμμαθητες μου που επισης σκιζοντουσαν δε περασανε... το μονο συμπερασμα που βγαζω εγω απο αυτο ειναι να...το χεις που λενε. Nα μπορεις να μιλησεις fluently και να μη κολλας στο "μιλητο"(interview :P) και να χεις και καλο αυτι να ακους το listening Που καθε χρονο αποτι μαθαινω γινεται κυριολεκτικα παλουκι.Αν τα καταφερνεις σε αυτα τα 2 που ειναι και τα πιο σημαντικα να μη φοβασαι...το 80% κοβονται στο listening αν καταφερουν να περασουν το Intreview.

Εκτος του οτι καθε χρονο γινεται και δυσκολοτερο, εχει να κανει σε θεματα εργασιας εχει να κανει και με το ποια χρονια το δινεις. Οταν πας σε μια δουλεια που εχεις ας πουμε ανταγωνιστη που εχει Proficiency του 2008 και εσυ εχεις του 98 θα παρουν τον πιο προσφατο. Μη με ρωτησεις γιατι αγγλικα ειναι και τα μεν και τα δε, αλλα εχουν να κανουν με επιπεδο δυσκολιας.
Πραγματικα, ειναι να το εχεις μεσα σου το "αγγλικο". Kαλως η κακως εβλεπα πολλες ξενες ταινιες και οτι αγγλικα ξερω σε θεματα εκφρασεων και λεξιλογιου μαλλον ειναι απο κει μεσα ... (fuck off you bastard, ill be back, Και λοιπα:P)

Προτεινο φροντιστηριο ολιγομελη ενηλικων...το πιστευεις η οχι παει ο πατερας μου για να δωσει Lower απο χομπι και ειναι πολυ καλα. Αν θελησεις να ρωτησω που να στο συστησω ( νομιζω αμερικανικη ενωση αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρη)

Παντως αν θελεις να το κανεις για τα παραπανω λεφτα στην εργασια, μη στεναχωριεσαι κανεις δε θα δοσει επιδομα ξενης γλωσσας σε γραφιστα!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό razz » 09.06.08, 8:07 pm

Επίσης φροντιστήριο στο σπίτι για να έχεις ευελιξία στις ώρες. Τώρα το proficiency δεν θεωρώ οτί είναι απαραίτητο, εκτός αν όντως σε ενδιαφέρει να έχεις πτυχίο.
Υπάρχουν τα διπλώματα IELTS του Βρετανικού Συμβουλίου σε δύο επίπεδα: Aκαδημαικό (που το απαιτούν τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια του εξωτερικού για να σπουδάσεις) και το απλό (που το χρειάζεσαι για να αποδείξεις οτί μπορείς να εργαστείς στην Μ. Βρετανία). Μαθήματα μπορείς να κάνεις στο Βρετανικό Συμβούλιο.
Κατα τα άλλα ταινίες, μουσική, βιβλία και το πιο βασικό πολλά αγγλόφωνα περιοδικά και εφημερίδες. Ειναι πιο αποδοτικά από τα βιβλία κατα κάποιο τρόπο...
xxx
Άβαταρ μέλους
razz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Nio » 09.06.08, 8:23 pm

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις-εμπειρίες σας...

Να διευκρινήσω φιλικά ότι δεν περιμένω παραπάνω λεφτά, θα ήθελα το πτυχίο και καλά, όχι ότι σημαίνει ότι ξέρεις καλά αγγλικά...

Απλά επειδή είμαι κειμενογράφος, μου λένε όλοι στις συνεντεύξεις, τι δεν έχεις αγγλικά;;; Λες και θα καθόμαστε να γράφουμε αγγλικά κείμενα, ή που γράφουμε έντυπα στα αγγλικά και καλά για τα πιο lux προϊόντα...Ότι να 'ναι...

Το έχουμε ξανασυζητήσει νομίζω το θέμα τι μανία και αυτή με τα αγγλικά...

Περιμένω και άλλες προτάσεις ευχαριστώ...
ΚΑΪΖΕΝ

Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Δημοσίευσηαπό razz » 09.06.08, 8:33 pm

Nio έγραψε:
Απλά επειδή είμαι κειμενογράφος, μου λένε όλοι στις συνεντεύξεις, τι δεν έχεις αγγλικά;;; Λες και θα καθόμαστε να γράφουμε αγγλικά κείμενα, ή που γράφουμε έντυπα στα αγγλικά και καλά για τα πιο lux προϊόντα...Ότι να 'ναι...

Το έχουμε ξανασυζητήσει νομίζω το θέμα τι μανία και αυτή με τα αγγλικά...

Δεν θεωρώ οτι είναι μανία. Βασικά είναι όντως απαραίτητα και ειδικά για έναν κειμενογράφο. Πολλά προιόντα έχουν αγγλικά ονόματα, έρχονται από το εξωτερικό και ίσως θέλουν ξενόγλωσση υποστήριξη κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
razz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό maril1 » 10.06.08, 12:00 am

Και στεναχωριεσαι για αυτο;;;;; :D
εμενα τις προαλλες καποιοι ΠΟΛΥ καλοπροαιρετοι
συναδελφοι μου ειπαν να προσεξω τα αγγλικα μου
μεσα στο site μου γιατι αποθω τους πελατες :D

ειμαστε ολοι μεσα στην ουσια και την καλοσυνη! :D

p.s
μην στεναχωρισαι!!!δεν αξιζει! :)
Δεν ανηκω στο φορουμ αυτο, και δεν συμμετεχω. Εχω ζητησει την διαγραφη μου αλλα ποτε δεν εγινε αποδεχτη...
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.06.08, 11:57 am

maril1 έγραψε:Και στεναχωριεσαι για αυτο;;;;; :D
εμενα τις προαλλες καποιοι ΠΟΛΥ καλοπροαιρετοι
συναδελφοι μου ειπαν να προσεξω τα αγγλικα μου
μεσα στο site μου γιατι αποθω τους πελατες :D

Μαριλένα λίγη κριτική σε αυτό που γράφεις, καλοπροέραιτα, χωρίς να θέλω να πσε προσβάλω, ή κανέναν άλλον. Θεωρώ οτι αναφέρεσαι ειρωνικά βάζωντας κεφαλεία στο "ΠΟΛΥ καλοπροέραιτοι" για κάποιον που σου είπε/έγραψε κάτι σχετικά με τα αγγλικά του site σου Μαριλένα. Αν όχι, το υπόλοιπο μύνημά μου είναι για delete.. Αν όμως θεωρείς οτι δεν είναι ουσιώδη τα σχόλιά τους, είσαι λίγο λάθος. Με μια πρώτη και γρήγορη ματιά στα Αγγλικά του site σου, δείχνει τραγικά λάθη σύνταξης και ορθογραφίας.

π.χ.

Welcome in my site, I wish you travel and you dream through my pictures that I draw with my feelings..

friendlily

==

All this guided me to fallow graphic design as a profession. In the start I wanted to study Fine Arts but this wasn’t exactly the think i really wanted to do.

==

My ambitions for the future are to deal with video art as a performer artist. I have putted a goal and I will do anything to make it real. I believe that with love, passion, willfulness you we can do everything and all of our dreams can an will come true, no matter what.

==

Θεωρώ οτι εφόσον ζούμε και αναπνέουμε online, σε μια εποχή καταιγιζόμενοι από ξένα μηνύματα, θα έπρεπε να μπορούμε να κατανοήσουμε τι είναι όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.

Μπορεί να μην γράφουμε copy για lux προιόντα στο Bazaar της Νέας Υόρκης, αλλά το να μην γνωρίζεις καλά Αγγλικά μπορεί να το πάρει κάποιος σαν δείγμα έλειψης άποψης και ενδιαφέροντος που πιθανόν να έχεις, απέναντι στην διεθνή δημιουργική ή διαφημιστική αγορά.

Άλλωστε, τα Ελληνικά σου επιτρέπουν να παρακολουθείς τι γίνεται μεταξύ μας στην Ψαροκώσταινα.. Τι συμβαίνει στις υπόλοιπες χιλιάδες εκατομυρίων των ανθρώπων που δεν επικοινωνούν με Ελληνικά; Εκεί κολλάν και τα καλά Αγγλικά.

Προσωπικά Nio, θα σου πρότεινα την επικοινωνία με ξένους, αν και δύσκολο αν δεν σπουδάζεις ή ζεις κάπου στο εξωτερικό.

Αμέσως καλύτερη συμβουλή είναι όσα προσθέτει η Σοφία:

Κατα τα άλλα ταινίες, μουσική, βιβλία και το πιο βασικό πολλά αγγλόφωνα περιοδικά και εφημερίδες. Ειναι πιο αποδοτικά από τα βιβλία κατα κάποιο τρόπο...

Να προσθέσω και RSS από ξένα sites, συνεχής και καθημερινή ανάγνωση αγγλόφωνων συγγραφέων.

Και βλέπεις..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό maril1 » 10.06.08, 1:03 pm

και φυσικα ειρωνικο ειναι το μηνυμα..δεν θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο αλωστε!αλλα αναμεσα σε εκκατομυρια χιλιαδες μηνυματα σε ολο το φορουμ βρηκες να πιαστεις απο αυτο!

οσο για τα αγγλικα του site μου που καθησες με τοση αφοσιωση και εκανες κριτικη εχω να πω πως αν εμπαινε κανεις στο site της ελληνοαμερικανικης ενωσης θα μπορουσε αν εβλεπε συντακτικα λαθη να εκανε αμεσως κακη κριτικη απο την στιγμη που μπαινει σε ενα online portfolio ενος σχεδιαστη και κανεις κριτικη οχι για την δουλεια του αλλα για τα αγγλικα του ναι το βρισκω αρκετα αφυσικο και το εισπρατω σαν κακια!

τωρα στο θεμα που βλέπω και γενικα με ενοχλει!
ειναι οτι δνε μπορει κανεις εδω μεσα να λεει την γνωμη του!

μηπως ανεφερα πουθενα οτι ειναι καλοπροαιρετοι συναδελφοι μου ειναι απο εδω απο το φορουμ;
αν ναι τοτε πολυ ευχαριστως και πολυ σωστα να βγεις να μου κανεις παρατηρηση...
απο την στιγμη ομως που ανφερομαι γενικα δεν αναιχομαι να βγαινεις και να γραφεις ολο αυτο το κατεβατο!που θελεις να θειξεις γενικοτερα την εικονα μου!

και επειδη βλεπω πολυ ρατσιστικη αυτη την σταση απεναντι μου
και επειδη στο παρελθον εχει γινει κατι αντιστοιχο απαιτω επειδη προσβαλομαι σαν ατομο αυτη την στιγμη απο εσενα σαν μελος και σαν διαχειριστη να με διαγραψεις αυτη την στιγμη απο το φορουμ!!!

:)
Δεν ανηκω στο φορουμ αυτο, και δεν συμμετεχω. Εχω ζητησει την διαγραφη μου αλλα ποτε δεν εγινε αποδεχτη...
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.06.08, 1:16 pm

Καλά ρε συ Μαριλένα, χαλάρωσε να πούμε...

Προχτές πήγαμε για καφέ και τα λέγαμε, πότε είδες τη γενικά ρατσιστική μου στάση; Απλά θέλω να λέω τα πράγματα με το όνομά τους, όσο μπορώ..

αναμεσα σε εκκατομυρια χιλιαδες μηνυματα σε ολο το φορουμ βρηκες να πιαστεις απο αυτο!

Δεν υπάρχουν εκατομύρια μηνύματα, υπάρχουν καθημερινά μερικά. Σήμερα αυτό μου φάνηκε άξιο απάντησης σε τέτοιο επίπεδο.. Μην το παίρνεις προσωπικά. Αν δεν μου καιγόταν καρφί δεν θα σου απαντούσα.

οσο για τα αγγλικα του site μου που καθησες με τοση αφοσιωση και εκανες κριτικη

Καμία αφοσίωση βρε συ Μαριλένα.. 2 λεπτά post ήταν... :roll:

αν εμπαινε κανεις στο site της ελληνοαμερικανικης ενωσης θα μπορουσε αν εβλεπε συντακτικα λαθη να εκανε αμεσως κακη κριτικη απο την στιγμη που μπαινει σε ενα online portfolio ενος σχεδιαστη και κανεις κριτικη οχι για την δουλεια του αλλα για τα αγγλικα του ναι το βρισκω αρκετα αφυσικο και το εισπρατω σαν κακια!

Μάλλον δεν διάβασες καλά το post μου όμως. Σκοπός του ήταν και έλεγα οτι βρίσκω τη γνώση ξένων γλωσσών ως εφόδιο μέγιστης σημασίας, στον επαγγελματικό χώρο που έχουμε επιλέξει.

μηπως ανεφερα πουθενα οτι ειναι καλοπροαιρετοι συναδελφοι μου ειναι απο εδω απο το φορουμ;
αν ναι τοτε πολυ ευχαριστως και πολυ σωστα να βγεις να μου κανεις παρατηρηση...

Δεν σου έκανα παρατήρηση. Δεν είμαι ενάντιά σου. Δεν σου έγραψα για να το πάρεις προσωπικά. Θεωρώ οτι το site σου είναι μακρυά από αξιοπρεπές σε θέμα γλώσσας, και αν θέλεις να το διορθώσεις έχεις ήδη κάπου από όπου μπορείς να ξεκινήσεις. Please κοίταξε και το δικό μου και βρες μου ότι θέλεις, θα χαρώ να το βελτιώσω!

Δεν είμαι εδώ για να μαλώσω, απλά αν βρίσκουμε κάποιο λάθος σκοπός είναι να το επισημάνουμε..

Ήμαρτον!

p.s. Δεν διαγράφω κανέναν, το ξέρεις καλά αυτό. Ας χαλαρώσουμε λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό maril1 » 10.06.08, 1:35 pm

Το site μου ειναι παραπανω απο αξιοπρεπες απο την στιγμη που
δεν εχει βρωμολοχια,και γενικα δεν προσβαλει κανενα το οτι ειναι ασυντακτο και εχει απαραδεκτα αγγλικα(που παρεπιπτωντος το κειμενο δεν το εγραψα εγω,αλλα και εγω να το εγραφα δεν θα ηταν καλυτερο..)πιστευω πως δεν ειναι αυτος ο σκοπος αυτου του site και επιμενω ενας καλλιτεχνης - σχεδιαστης μιλαει με τις εικονες του και δεν παιζει ρολο αν δεν μιλαει και καθολου και αν δεν ξερει να γραψει!!!νομιζω οτι ειμαστε σχεδιαστες οπτικης επικοινωνιας και οχι καθηγητες αγγλικης φιλολογιας..
Επισης το να θεωρω και νατο αναφερω οτι οποιος και να το εγραψε το ειπε με κακια(απο την στιγμη που δεν ε απωθει οντως κανενα πελατη και παιζει το ite μου σε πολλα ξενογλωσσα site) ειναι δικαιωμα μου να το πιστευω και να το σχολιαζω απο την στιγμη που δεν αναφερω οτι ειναι αυτο το ατομο στο φορουμ και δεν ανεφερα και ονομα.

τωρα για τον ρατσισμο που ανεφερα αν οντως ηθελες να βοηθησεις θα μου εστελνες ενα mail η ενα pm να πεις μαριλενα θελεις να σε βοηθησω;
αλλα επειδη βγηκα να ποσταρω αμεσως να βγεις να κανεις κριτικη φραση-φραση σε οτι γραφω στο site μου.

ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τοση κακια!!!!!

και ξερω πως μπορεις να με διαγραψεις,ξερω πως σε αλλα φορουμ γινεται αυτο εχω ρωτησει..
Δεν υπαρχει λογος να ειμαι σε ενα φορουμ γραμμενη που στο καθε τι που γραφω να δεχομαι επιθεση,προσβολες,απο την Διαχειριστικη Ομαδα.
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.06.08, 1:54 pm

maril1 έγραψε:πιστευω πως δεν ειναι αυτος ο σκοπος αυτου του site και επιμενω ενας καλλιτεχνης - σχεδιαστης μιλαει με τις εικονες του και δεν παιζει ρολο αν δεν μιλαει και καθολου και αν δεν ξερει να γραψει!!

Ε εφόσον επιμένεις, ok... Ουδέν σχόλιον, ενήλικες είμεθα όλοι, μπορεί ο καθένας να υποβάλει γνώση.

Πάμε μπροστά.

:roll:

p.s. Θα μπου επιτρέψεις να μην προσφέρω βοήθεια μέσω pm και email, ήδη κάθε μου βοήθεια έπεσε στο κενό...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό maril1 » 10.06.08, 2:00 pm

Δεν αισθανηθηκα ολο αυτο τον καιρο οτι βοηθηθηκα απο το Vcdc αν βοηθηθηκα απο καποιον αυτος ηταν ο Θεμης.

προσπαθησα καποτε να βοηθησω αλλα και παλι κατηγορηθηκα
οτι το μονο που κανω ειναι να βαζω ταμπελες στην υπογραφη μου!

Καλη συνεχεια!
maril1
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Nio » 10.06.08, 4:14 pm

Ευχαριστώ πολύ maril1 και Penlix για τις συμβουλές σας...

Θα ήθελα να αφήσουμε το υπόλοιπο post εδώ, για χάρη μου, δεν το διάβασα... Δεν υπάρχει και λόγος...

Αυτό που είδα και που δυστυχώς παίζει στο forum είναι ότι δεν...

οκ πιο απλά έχω τσακωθεί αμέτρητες φορές στα προσωπικά μου επειδή συζήταγα με μυνήματα συμαντικά θέματα

1. Δεν έβλεπα το ύφος που υπήρχε
2. Δεν άκουγα τον τόνο της φωνής
3. Δεν ήξερα σε τι διάθεση βρίσκεται ο απέναντι μου

Με τα παραπάνω γίνονται τρελές παρεξηγήσεις γι' αυτό παρακαλώ ας το αφήσουμε εδώ...

Σας ευχαριστώ
ΚΑΪΖΕΝ

Άβαταρ μέλους
Nio
Junior Member

Δημοσίευσηαπό lara » 10.06.08, 4:16 pm

ΤΕΣΠΑ μην σας ζαλίζω, πέρα από ταινίες χωρίς υπότιτλους και άλλα τέτοια μέτρα μπόρεσε κανείς να διαβάσει μόνος και να περάσει Proficiency;;; ή με καμιά άλλη μέθοδο;;;

Αυτό βοηθάει πάρα πολύ, καθώς και οι στίχοι από τραγούδια, τα εύκολα βιβλία και τα περιοδικά. Εγώ θα σου πρότεινα ταινίες με υπότιτλους, αλλά ν' ακούς και να κοιτάς τη μετάφραση μόνο όταν δεν καταλαβαίνεις.

Αλλά αν θες να δώσεις για proficiency το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αν δεν προλαβαίνεις να πας φροντηστήριο, είναι να πάρεις από ένα βιβλιοπωλείο ή να δανειστείς από φίλους τα βιβλία που κάνουν στα φροντιστήρια για το proficiency και να τα μελετήσεις, για να εξοικειωθείς και με τις ασκήσεις.

Όσο για σένα Μαριλενάκι, όλοι σε συμπαθούμε, χαλάρωσε που λέει κ ο Πεν
και κοίταξε λιγάκι να δεις , εφόσον πιστεύεις ότι τα έργα σου μιλάνε από μόνα τους, μη γράφεις τίποτε, αν όμως θες να γράψεις κάτι, γράψε το σωστά διότι αλλιώς επιδεικνύεις προχειρότητα. Εκτός αν αυτό θέλεις να επιδείξεις *(είναι στο concept σου) :)
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 10.06.08, 4:44 pm

Penlix έγραψε:

Μάλλον δεν διάβασες καλά το post μου όμως. Σκοπός του ήταν και έλεγα οτι βρίσκω τη γνώση ξένων γλωσσών ως εφόδιο μέγιστης σημασίας, στον επαγγελματικό χώρο που έχουμε επιλέξει.

Please κοίταξε και το δικό μου και βρες μου ότι θέλεις, θα χαρώ να το βελτιώσω!

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες
:D

Εγώ νομίζω οτι διάβασα πολύ καλά το ποστ σου Penlix 8)

Aν ο σκοπός σου ήταν να αναφέρεις πως η γνώση της αγγλικής γλώσσας ειναι μεγιστης σημασίας και φυσικά ειναι εφόδιο ζωής όχι μονο στον επαγγελματικό τομέα αλλα και σε άλλους, τότε το παράδειγμα που μας ανέφερες copiaροντας επ'ακριβώς σημεία απο το biography της Maril1, ήταν ατυχές.

Ατυχές γιατι υπάρχουν πάρα πολλά πορτφόλια στο τεράστιο κόσμο του ιντερνετ απο όλες τις χώρες του κόσμου, που οι δημιουργοί τους έχουν κάποια συντακτικά λαθοι και όμως...Οι δημιουργοί μπορεί να ειναι ιάπωνες, ισπανοί κλπ...χωρίς αυτο να σημαίνει οτι δεν ειναι καλοί στη δουλειά τους, η οτι λογώ μιας κακής μετάφρασης δεν θα μπαίνει κανεις να βλέπει δουλειά τους. Δεν κατηγορώ κανέναν για αυτό το θέμα. Ο καθένας κάνει αυτο που μπορεί...Δεν έχω το δικάιωμα να κρίνω.

Ειναι εύκολο να κρίνεις και να το δείχνεις μεγαλώνοντας το. Που στη πραγματικότητα it's not a big deal :D
So what? Η Maril1 θα το διορθώσει. Εγώ προσωπικά όταν επισκέφτηκα το site της, δεν έμεινα στα αγγλικά της προς θεού, αλλα στις δουλειές της.

Επομένως Penlix με όλο το σεβασμό καλό θα ήταν να ανοίξεις ενα νέο τοπικ με τίτλο: Ελάτε να δείξουμε online portfolios με "κακα" αγγλικά και να τα κρίνουμε. Να αντιγραφουμε προτάσεις απο το about me, info κλπ.....να τα ποστάρουμε στο topic, αναφέροντας ειδού το πορτφόλιο του τάδε....Και ποιος ο λόγος να το κανεις αυτό?
"Μα φυσικά γιατι θέλουμε να βοηθήσουμε" Εγώ, εσύ να βοηθήσουμε τους δημιουργους να πάνε μπροστά!

Με αυτόν τον τρόπο όμως δε δείχνουμε οτι τα αγγλικά ειναι ενα απαραίτητο μεσο επικοινωνίας, αλλα προσωποποιούμε η ονοματίζουμε τον κάθε δημιουργό λέγοντας σε όλο το κόσμο: Κοίτα αυτός δεν γνωρίζει "καλα" αγγλικά.

Ετσι καταναλώνεται άδικος χρόνος. Ακόμη η φράση που είπες:

Please κοίταξε και το δικό μου και βρες μου ότι θέλεις, θα χαρώ να το βελτιώσω!

Δεν δείχνει συνεργασία και βοήθεια μεταξύ συναδελφων. Αλλά μια ανταγωνιστικότητα χωρίς λόγο. Αυτο καταλαβαίνει κάποιος οταν διαβάζει τα λεγομενα αυτα.

Καλη συνέχεια

φιλικά

Χ. :D
Learn 2 live & live 2 learn. Learn 2 listen & listen 2 learn. Live 2 love & love 2 live. We live 2 die & we die living. Life is what u make of it.
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.06.08, 5:02 pm

SecretVibe έγραψε:Με αυτόν τον τρόπο όμως δε δείχνουμε οτι τα αγγλικά ειναι ενα απαραίτητο μεσο επικοινωνίας, αλλα προσωποποιούμε η ονοματίζουμε τον κάθε δημιουργό λέγοντας σε όλο το κόσμο: Κοίτα αυτός δεν γνωρίζει "καλα" αγγλικά.

Ετσι καταναλώνεται άδικος χρόνος.

Συγγνώμη, δεν με έχεις καταλάβει καθόλου. Αντίθετα, αυτό που προτείνεις παραπάνω, για εμένα είναι χάιδεμα αυτιών. Με όλη τη σημασία και την ουσία του..

Δεν δείχνει συνεργασία και βοήθεια μεταξύ συναδελφων. Αλλά μια ανταγωνιστικότητα χωρίς λόγο. Αυτο καταλαβαίνει κάποιος οταν διαβάζει τα λεγομενα αυτα.

Καμία περίπτωση ανταγωνισμού. Απλά αλληλεγγύης. Με τη Μαριλένα συγκεκριμένα είμαστε σε τελείως αντίθετες πλευρές, είναι γραφίστρια-εικονογράφος, ενώ εγώ δουλεύω αποκλειστικά για το Internet. Ασκόπως αναφέρεις λοιπόν περι ανταγωνισμού αγαπητέ/αγαπητή...

Αντίθετα όμως, αντί να συμβουλέψεις και τη συγκεκριμένη κοπέλα να βελτιώσει το όποιο έργο της, την χτυπάς φιλικά στην πλάτη και δεν σε απασχολεί καν το όποιο λάθος έχουμε αναγνωρίσει εδώ... Αν αυτό είναι λοιπόν συνεργασία και βοήθεια, τότε άδικα συζητάμε, να το βράσω και το forum και τα περιοδικά και όλα...

...Και τα νέα logo της ΕΡΤ είναι super... :roll:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Enzo » 10.06.08, 5:20 pm

Kαθόλου ατυχές δεν ήταν.
Πρώτον η Maril σχολίασε καυστικά το ότι κάποιοι "καλοπροαίρετοι"
συνάδελφοι σχολίασαν τα αγγλικά.
Δευτερον, ο penlix, και διακριτικός και to the point ήταν στο ποστ,
δεν πρόσβαλε κανέναν. Είπε οτι δεν δείχνει ωραίο. Και έτσι ακριβώς είναι.
Και κατά την γνώμη μου η Mαριλένα θα έπρεπε να είχε φροντίσει να τα διορθώσει
απο την πρώτη φορά που της έκαναν παρατήρηση.
Άλλο να κάνουμε ένα συντακτικό ή ορθογραφικό λάθος όταν π.χ ποστάρουμε
σε ένα forum και άλλο το προσωπικό - επαγγελματικό μας site να έχει τέτοια λάθη.
Τι δείχνει αυτό στον πελάτη ή υποψήφιο εργοδότη;
Προχειρότητα, μη σοβαρότητα;
Δεν γίνεται να έχουμε αντίκειμενο μας, την εικόνα και η δική μας
η εικόνα να μην είναι η πρέπουσα.
Τα χάδια στα αυτιά δεν βελτίωσαν ποτέ κανέναν.
Ούτε οι μελό συμπεριφορές.
Εικόνα

Art is not a reflection of reality, it’s the reality of that reflection
Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.06.08, 5:22 pm

Kαθόλου ατυχές δεν ήταν.
Πρώτον η Maril σχολίασε καυστικά το ότι κάποιοι "καλοπροαίρετοι"
συνάδελφοι σχολίασαν τα αγγλικά.
Δευτερον, ο penlix, και διακριτικός και to the point ήταν στο ποστ,
δεν πρόσβαλε κανέναν. Είπε οτι δεν δείχνει ωραίο. Και έτσι ακριβώς είναι.
Και κατά την γνώμη μου η Mαριλένα θα έπρεπε να είχε φροντίσει να τα διορθώσει
απο την πρώτη φορά που της έκαναν παρατήρηση.
Άλλο να κάνουμε ένα συντακτικό ή ορθογραφικό λάθος όταν π.χ ποστάρουμε
σε ένα forum και άλλο το προσωπικό - επαγγελματικό μας site να έχει τέτοια λάθη.
Τι δείχνει αυτό στον πελάτη ή υποψήφιο εργοδότη;
Προχειρότητα, μη σοβαρότητα;
Δεν γίνεται να έχουμε αντίκειμενο μας, την εικόνα και η δική μας
η εικόνα να μην είναι η πρέπουσα.
Τα χάδια στα αυτιά δεν βελτίωσαν ποτέ κανέναν.
Ούτε οι μελό συμπεριφορές.

+1
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 10.06.08, 5:47 pm

+2, δεν καταλαβαίνω γιατί τα άκουσε ο penlix για τις -χρήσιμες- παρατηρήσεις που έκανε. Αν δεν δεχόμαστε κριτική για κάτι τόσο αντικειμενικά λάθος όσο ένα ορθογραφικό τότε τι θα κάνουμε σε άλλα πολυπλοκότερα θέματα όπου η έξωθεν γνώμη είναι καθοριστική για την αυτοβελτίωσή μας?

Να προσθέσω κάτι που εγώ προσωπικά βρήκα ανεκτίμητο σαν βοήθεια μιας και έκανα πάρα πολλά ορθογραφικά (και μάλιστα περισσότερα στα ελληνικά παρά στα αγγλικά), το add-on λεξικό/ορθογράφο για firefox.

Πέραν του ότι σου διορθώνει τα λάθη σε βοηθάει με το να στα επισημαίνει να μην τα επαναλάβεις στο μέλλον.

Συμφωνώ απόλυτα με όσα προ ειπώθηκαν περί εξάσκησης στην αγγλική γλώσσα μέσω της χρήσης. Οι ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους θα βοηθήσουν πολύ όπως και η ανάγνωση βιβλίων, περιοδικών και ιστοσελίδων στα αγγλικά.

Απλώς φρόντισε όσο το δυνατόν όλα αυτά να έχουν καλό γλωσσικό επίπεδο ώστε να προσφέρουν βοήθεια επί της ουσίας. Συνήθως αυτό πάει μαζί με την αξία του περιεχομένου, οπότε μόνο κερδισμένος θα βγεις.

Πχ δεν νομίζω να βοηθηθεί κανενός το επίπεδο στα αγγλικά διαβάζοντας το -αγγλικό!- MAX Power σε αντίθεση με την εξαιρετική (και από γλωσσικής πλευράς) αγγλική έκδοση του CAR.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 10.06.08, 5:55 pm

Αγαπητέ Nio καμιά μέθοδο εκμάθησης ξένων γλωσσών με cdακια σε ενδιαφέρει? Νομίζω ότι κυκλοφορούν στο εμπόριο...

Όσο για τους άλλους....μια κινέζικη παροιμία λέει ... " μη δίνεις συμβουλή αν δεν στην ζητήσουν!"

Προσωπικά το βρίσκω τελείως αγενές να διορθώνει κανείς τα λάθη του άλλου δημόσια... ειδικά αν δεν ζητηθεί βοήθεια...

Από την άλλη όμως θεωρώ ότι οποιοδήποτε κείμενο είναι για δημόσια χρήση πρέπει και συντακτικά και ορθογραφικά να είναι σωστό. Και επειδή κανείς δεν είναι τέλειος... καλό είναι να το δίνουμε σε ειδικούς να το τεστάρουν πριν το χρησιμοποιήσουμε...
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων