Progetto grafico

Εκπαίδευση στην Οπτική Επικοινωνία. Νέα, βοηθήματα, ανακοινώσεις, βιβλία & περιοδικά.

Progetto grafico

Δημοσίευσηαπό tsevis » 02.12.05, 4:23 pm

http://www.aiap.it/progettografico.php

To progetto grafico είναι το περιοδικό της AIAP (Associazione italiana progettazione per la comunicazione visiva), της Ένωσης των επαγγελματιών της οπτικής επικοινωνίας στην Ιταλία.
Πρόκειται για ένα περιοδικό εμβάθυνσης στα προβλήματα του γραφικού σχεδιασμού και της επικοινωνίας που καταπιάνεται με δύσκολα θέματα.
Ταυτόχρονα το pg είναι περιοδικό με άρθρα αναφοράς που δεν ζουν για την επικαιρότητα αλλά για τη βιβλιοθήκη μας. Αποτελεί πηγή γνώσης για τους εκπαιδευτικούς του design όσο και για τους μελετητές της τέχνης και του σύγχρονου πολιτισμού.
Το περιοδικό είναι οργανωμένο σε 4 ενότητες:
giallo, cyan, magenta, nero ή στα ελληνικά κίτρινο, κυανό, ματζέντα και μαύρο.
Το περιοδικό βρίσκεται στο τεύχος 6 και κανείς μπορεί να το παραγγείλει ή να δει τα περιεχόμενα των τευχών που έχουν κυκλοφορήσει από το site της AIAP. To τελευταίο είναι ταυτόχρονα και ένα γενικότερα ενδιαφέρον portal για την οπτική επικοινωνία.

Καλή ανάγνωση

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

νον παρλάρε Ιταλιάνο...

Δημοσίευσηαπό dimitriadis » 03.12.05, 12:39 am

μια λεπτομέρια...
είναι στα Ιταλικά!:twisted:

και το babelfish τα παίζει!
Inside A Box - Personal Blog
http://insideabox.gr/
Malt Company - Designer's other pleasure
http://maltcompany.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
dimitriadis
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 03.12.05, 1:00 am

Scusa Dimitris!
Αξίζει πάντα να κάνεις βόλτα στο site μιας και έχει πολύ υλικό και ενδιαφέροντα link.
Όσο για το Babelfish, ξέχνα το. Ξεκίνα ταχύρυθμα! :lol:

Χ.

* αποφασίζει να ζητήσει επιχορήγηση από την Ιταλική πρεσβεία για το vcdc
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό xgoth » 20.03.06, 9:24 am

καλημέρα

σχετικά με το PG έστειλα mail στην ΑΙΑΡ και μου απάντησαν ότι γίνεται να στείλουν τεύχη και στο εξωτερικό. Σ' αυτό βοήθησε ότι σπούδασα στην Ιταλία και δεν είχα πρόβλημα επικονωνίας. Δεν ξέρω αν απαντήσουν στα αγγλικά, γιατί οι Ιταλοί δεν μιλάνε και πολύ...
Anyway υπάρχει μια πρόσθετη επιβάρυνση 15€ για τα ταχυδρομικά, απλά θέλουν να γίνει η κατάθεση του ποσού σε συγκεκριμένη ιταλική τράπεζα. Αυτό μου μένει να ξεκαθαρίσω και θα το λάβω το περιοδικό. :D :D :D

thanx tsevis
Kiss away the pain and leave me lonely
I'll never know if love's a lie, ooh
Being crazy in paradise is easy
Do you see the prisoners in my eyes?
Άβαταρ μέλους
xgoth
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 20.03.06, 9:57 am

xgoth έγραψε:καλημέρα
thanx tsevis

Prego, φίλε.

Αλήθεια, πού ήσουν;

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό xgoth » 20.03.06, 1:44 pm

Λοιπόν.....
Σπούδασα στη Φλωρεντία στη Σχολή Καλών Τεχνών από το 1994-1997 στο Instituto delle Arti Applicate (facolta' delle belle Arti). Ήθελα να συνεχίσω στο Μιλάνο στη Scuola Politecnica di Design αλλά το κόστος ήταν τεράστιο τόσο σαν δίδακτρα, όσο σαν κόστος ζωής. (αν θυμάμαι περίπου θα στοίχιζε 300.000 δρχ το μήνα). Έτσι γύρισα Ελλάδα και στη θεσσαλονίκη για 2 χρόνια σε ιδιωτική και μετά ...δουλειά, αφού επέστρεψα στον τόπο που ζω και εργάζομαι από το 1999 έως σήμερα.
Πάντως στη Φλωρεντία δεν είχαμε σχέση με υπολογιστές (ελάχιστα πράγματα), διότι όλα γινόταν με το χέρι, πολύ ελεύθερο σχέδιο, καθώς και πολύ θεωρία (ιστορία τέχνης, χρωματολογία, οπτική αντίληψη, ψυχολογία χρώματος κλπ.).
Η σχολή λειτουργούσε σαν προπαρασκευαστικό τμήμα αν ήθελες να συνεχίσεις σε άλλες αντίστοιχες πολυτεχνικές σχολές (πχ Μιλάνο & Πάντοβα), δηλαδή δεν ήταν αυτόνομη σχολή γραφιστικής στην οποία έπαιρνες πτυχίο.
Τότε απ' όσο θυμάμαι τα νούμερα εισακτέων στη σχολή του Μιλάνου, ήταν κλειστά, τόσο για Ιταλούς, όσο και για ξένους και οι εξετάσεις εισαγωγής ήταν πολύ δύσκολες, διότι ξένοι και Ιταλοί συναγωνίζονταν επί ίσοις όροις.
Δεν ήταν τελικά αυτό που ήθελα να κάνω σαν ολοκληρωμένες σπουδές, αλλά τουλάχιστον η θεωρητική και ακαδημαϊκή μόρφωση που πήρα στη Φλωρεντία δεν συγκρίνεται με καμιά σχολή στην Ελλάδα.
Αυτή ήταν η ιστορία των σπουδών μου. Λίγο περιπέτεια αλλά άξιζε τον κόπο.
Τhanx Tsevis για το ενδιαφέρον.
A! και μια δική μου ερώτηση: εσύ που σπούδασες στην Ιταλία;
Άβαταρ μέλους
xgoth
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 20.03.06, 2:48 pm

xgoth έγραψε:Τhanx Tsevis για το ενδιαφέρον.
A! και μια δική μου ερώτηση: εσύ που σπούδασες στην Ιταλία;

Σπούδασες στην δεύτερη πιο αγαπημένη μου μεγάλη πόλη στην Ιταλία. Καλές τέχνες στη Φλωρεντία; Wow! Στην καρδιά της αναγέννησης. Η πόλη από μόνη της είναι μια σχολή. Περνάω κάθε καλοκαίρι μου στην Τοσκάνη και η Φλωρεντία είναι βέβαια η σχεδόν καθημερινή βραδυνή μας έξοδος.

Εγώ σπούδασα στη Scuola Politecnica di Design. Έκανα το corso di Visual Design και το αντίστοιχο Μaster επίσης. Είχα την τύχη να έχω δασκάλους τους ιδρυτές της. Είχαμε μια προσήλωση στη Gestalt και σε μια επιχτημονική θεώρηση του design που δεν είχε να κάνει με παροδικές μόδες. Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό. Εννοείται βέβαια πως πούλησα ό,τι είχα και δεν είχα και χρεώθηκα για να τα καταφέρω. Η σχολή κόστιζε εκείνη την εποχή (1990-1992) περίπου 2.000.000 Δρχ. για δίδακτρα. Και ναι, η ζωή στο Μιλάνο ήταν θεωρητικά πολύ ακριβή, κυρίως ως προς τα ενοίκια, που ήταν ακόμη τότε στην Ελλάδα πολύ πιο φτηνά.

Η Ιταλία είναι για μένα ένας πολύ καλύτερος προορισμός για καλλιτεχνικές σπουδές από πολλές άλλες χώρες. Και αυτό διότι έχει μια συνολική αισθητική και έχει τις βάσεις της Αναγέννησης και ακόμη και τις αρχαιοελληνικές και ρωμαϊκές. Οι δάσκαλοί μας έλεγαν συχνά "αυτά θα μας τα πει ο Έλληνας" θεωρώντας πως ήξερα αρχές και γεωμετρίες σχεδιασμού που εδώ δε διδάσκονται ή απλά πασαλίβονται. Πού να 'ξεραν...;

Όπως καταλαβαίνεις από τα λόγια μου, νοσταλγώ καθημερινά τη ζωή στη Β.Ιταλία. Είναι ένα μέρος τόσο κοντά στην Ελλάδα. Για μένα είναι η Ελλάδα όπως θα την ήθελα . Είναι δηλαδή το ίδιο ανοικτοί και πρόσχαροι άνθρωποι, μόνο που ταυτόχρονα είναι λίγο πιο οργανωμένοι. Και αυτό το λίγο κάνει τεράστια διαφορά. Ευτυχώς η χώρα είναι δίπλα και έτσι εφόσον δεν έμεινα εκεί (κακώς φυσικά) μπορώ να περνάω τουλάχιστον τις διακοπές μου όπως επίσης και να διατηρώ τις επαφές με τους φίλους μου.

Αν λάβεις το Progetto Grafico, ενημέρωσέ μας για την ποιότητά του. Την ΑΙΑP δεν την ήξερα. Παρακολουθούσα όμως τότε τις εκδηλώσεις δύο οργανισμών που είχαν πολύ καλό επίπεδο. Ο ένας ήταν το Art Directrors Club Milano και ο άλλος το Centro di Studi Grafici. Το δεύτερο θα ενθουσίαζε ανθρώπους όπως ο Themistoklis ή ο Κassavetis, μιας και είχαν σειρές σεμιναρίων και διαλλέξεων για θέματα τεχνικά και καλλιτεχνικά (σε πλήρη αρμονία). Το ΑDC, πρόεδρος του οποίου τότε ήταν ο Daniele Baroni (μπορεί να βρει κανείς κείμενα και πληροφορίες για αυτόν οnline), είχε μια πιο επαγγελματική βάση. Οι εκδηλώσεις τους είχαν και έναν ιστορικό χαρακτήρα. Είχα την τύχη να είμαι συμμαθητής και φίλος με την κόρη του Baroni, τη Sara, που δεν ξέρω αν εξελίχτηκε όπως φαινόταν.

Ουφ!... Νοσταλγία και πάλι... :cry: :cry: :cry:
Eπιστρέφω στη δουλειά μου.

Χ.

* βάζει "nella mia citta', Mango"...
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 20.03.06, 6:42 pm

:cry:
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό xgoth » 21.03.06, 8:46 am

H αλήθεια πως ξυπνήσαν πολύ όμορφες μνήμες από το παρελθόν. Από τότε που τελείωσα τις σπουδές δεν μπόρεσα να γυρίσω στη Φλωρεντία ούτε για βόλτα δυστυχώς :( :( :( κάποια στιγμή όμως θα γίνει το έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου.
Σχετικά με το PG όταν το λάβω θα σε ενημερώσω σίγουρα, απλά πρέπει να συνεννοηθώ πως πρέπει να γίνει η κατάθεση του ποσού.
Θέλω να σε ευχαρστήσω Tsevis για όλα όσα καταθέτεις μέσα σ' αυτό το forum. Πραγματικά θησαυροί!!
Άβαταρ μέλους
xgoth
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 21.03.06, 10:39 am

Buongiorno amico!

Σε ευχαριστώ θερμά για τα καλά σου λόγια.

Mερικές από τις φωτογραφίες μου από την Φλωρεντία και την Τοσκάνη, έτσι για να ξυπνήσω τις αναμνήσεις σου:

http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=view&id=299879
http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=view&id=180313
http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=view&id=300219

Υπόσχομαι να δημοσιεύσω και άλλες σύντομα.

Kαλή συνέχεια.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό xgoth » 21.03.06, 10:55 am

τώρα μου έκανες μεγάλη ζημιά :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

καταπληκτικές λήψεις από το piazzale Michelangelo.

allora ci sentiamo alla prosima!!!!
ti ringrazio
Άβαταρ μέλους
xgoth
Member

Δημοσίευσηαπό xgoth » 12.04.06, 8:35 am

καλημέρα sig. Tsevis

μόλις χθες έλαβα 3 τεύχη του PG και όπως καταλαβαίνεις ο ενθουσιασμός ξεχειλίζει. Καταρχήν έχω να πω ότι οι άνθρωποι στην ΑΙΑΡ είναι καταπλητικοί. Και αυτό γιατί: καταρχήν ήταν πολύ εξυπηρετικοί για όποιες πληροφορίες ή διευκρινίσεις ζήτησα, επίσης στείλαν τα περιοδικά μέσα σε 3 μέρες!!!
Κάτι τετοια βλέπω και λέω σε τι ωραία χώρα ζούμε...
Τώρα όσον αφορά το PG δεν μπόρεσα να δω πολλά πράγματα, απλά ξεφύλλισα (λόγω έλλειψης χρόνου) τα τρία τεύχη που μου στείλαν, τα οποία αποτελούνται από 200 σελίδες. Η θεματολογία είναι ποικίλη, αφορά το design σε όλες τις πλευρές του, υπάρχούν θέματα τυπογραφίας, συνεντεύξεις γνωστών designers στην Ιταλία κλπ κλπ. Το μόνο που διάβασα ήταν παρουσίαση του έργου του Henry Tomazevsky.
Βλέποντας όλα αυτά μου ήρθε μια σκέψη στο μυαλό: γιατί δε γίνεται κάτι αντίστοιχο από την ΕΓΕ; θα ήταν αρκετά ενδιαφέρον να υπήρχε μια περιοδική έκδοση (το PG βγαίνει 3 φορές το χρόνο) που να αναδεικνύει το ελληνικό design;
Πάντως θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί χωρίς τη βοήθειά σου δε θα υπήρχε περίπτωση να βρω το PG. Συνέχισε την άριστη δουλειά που κάνεις πάντως.
Άβαταρ μέλους
xgoth
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 12.04.06, 10:25 am

Buongiorno!

Σε πρώτη ευκαιρία θα τα παραγγείλω κι εγώ τότε.
Grazie delle tue parole gentili.

Χ.
We'll always be together
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Επιστροφή στο IΙI.IV Εκπαίδευση, Βιβλία, Περιοδικά & Άρθρα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων