ΑΓΟΡΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ | deviantart

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

ΑΓΟΡΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ | deviantart

Δημοσίευσηαπό ma_nia » 16.06.08, 2:52 pm

Γειά σας!!!Βρήκα ένα site με εντυπωσιακό φωτογραφικό υλικό.
(www.deviantart.com). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν απο αυτό το
site μπορώ να αγοράσω κάποια φωτογραφία που μου αρέσει ή τις στέλνουν μόνο εκτυπωμένες? Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Thanks!!!
ma_nia
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 17.06.08, 10:56 am

Καλησπερα ma_nia

το DA (deviantart) δεν ειναι ακριβως site με φωτογραφικο υλικο...
ειναι ενα ζωντανο και μεγαλο online portfolio. Αυτο σημαινει οτι το καθε μελος του μπορει και ανεβαζει υλικο - δουλειες ειτε ειναι φωτογραφια, ειτε εικονογραφηση, ειτε λογοτυπο, layout κλπ

Για να παρεις καποιο υλικο απο εκει (περα απο αυτα που δινει το καθε μελος δωρεαν και το αναφερει κιολας), πρεπει να παρεις την αδεια του δημιουργου.
Υπαρχουν και μελη που πουλανε τις φωτογραφιες τους. Για να αγορασεις θα πρεπει να τους στειλεις ενα προσωπικο μηνημα (note) και να τους πεις πια φωτογραφια θελεις, για ποια χρηση και να σου δωσουν καποιο λογαριασμο για καταθεση των χρηματων.

Φυσικα μην ξεχασεις να ζητησεις και ενα pdf ή κατι σχετικο που να σου λεει και γραπτως οτι σου παραχωρει τη φωτογραφια και το δικαιωμα χρησης αυτης, για να εισαι καλυμενη!

good luck
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dimitrela » 01.07.08, 5:19 pm

Συμφωνω με την alexandra γιατι ειμαι μελος στο deviantart κ ξερω πανω κατω:D Θα ηθελα να σε πληροφορησω ομως οτι πρωτα πρεπει να γινεις ΜΕΛΟΣ κ υστερα να στειλεις note σ'εκεινον που εχει την φωτογραφια ή οτιδηποτε αλλο που να σε ενδιαφερει.Αυτα!:D
melenya.deviantart.com
dimitrela
Member

Δημοσίευσηαπό ma_nia » 03.07.08, 2:08 pm

dimitrela έγραψε:Συμφωνω με την alexandra γιατι ειμαι μελος στο deviantart κ ξερω πανω κατω:D Θα ηθελα να σε πληροφορησω ομως οτι πρωτα πρεπει να γινεις ΜΕΛΟΣ κ υστερα να στειλεις note σ'εκεινον που εχει την φωτογραφια ή οτιδηποτε αλλο που να σε ενδιαφερει.Αυτα!:D

Σας ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις!!!
ma_nia
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 17.08.08, 7:50 pm

alexandra έγραψε:
Φυσικα μην ξεχασεις να ζητησεις και ενα pdf ή κατι σχετικο που να σου λεει και γραπτως οτι σου παραχωρει τη φωτογραφια και το δικαιωμα χρησης αυτης, για να εισαι καλυμενη!

αρκεί αυτό για να σε καλύψει νομικά; δηλαδή έστω stock photo A, τα βρίσκω με τον φωτογράφο, στέλνω ένα ποσό σε έναν λογαριασμό μου στέλνει ένα ψηφιακό κείμενο ότι μου παραχώρησε την τάδε φωτογραφία έναντι ενός ποσού, αλλά μετά για κάποιον λόγο λέει ότι του την "έκλεψα" και ότι θα κινηθεί νομικά εναντίον μου, πως βγαίνω από την δύσκολη θέση; Η απόδειξη κατάθεσης του ποσού και το κείμενο με καλύπτει;
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων