προγραμμα Διαχειρησης Πελατων κ Εσοδων εξοδων

Do you think different ?

προγραμμα Διαχειρησης Πελατων κ Εσοδων εξοδων

Δημοσίευσηαπό alexandra » 30.06.08, 11:56 am

Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους,

εχω την εξης ερωτηση:
θελω να κανω εγκασταση στο macακι μου ενα προγραμμα διεχειρησης πελατολογιου αλλα και να μπορω να κραταω τα βιβλια εσοδων εξοδων!

εχω βρει μια δωρεαν εφαρμογη την ΔΙΑΣ μονο που δεν ειναι για mac :(

γνωριζεται κατι αντιστοιχο?

ευχαριστω προκαταβολικα!

alexandra
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 17.07.08, 1:53 pm

μαλλον δυσκολα σας εβαλα :D :D

το filemaker ειναι ενα προγραμμα διαχειρησης πελατων?
εσεις με ποιο προγραμμα οργανωνεται την επιχειρηση σας?

ή εστω αν το κανετε με ενα απλο προγραμμα οπως το excell... ποιες ειναι οι παραμετρους που πρεπει να λαβει κανεις υποψην?

φχαριστω :wink:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό adworks » 17.07.08, 2:18 pm

Παράμετροι στο excell
Oνομα: -ονομασια πελάτη-
Ημερομηνια
Αιτία: -περιγραφή παραγγελίας ή πληρωμής-
Περιγραφή στοιχείου: πίστωση, εξώφληση, ή πληρωμή
Πίστωση: το ποσό της πιθανής πίστωσης
Κατάθεση: ποσό κατάθεσης στην τράπεζα
Ανάληψη: ποσό ανάληψης στην τράπεζα
Είσπραξη: το ποσό που εισέπραξα
Πληρωμή: το ποσό που πλήρωσα
Υπόλοιπο λογ. Τραπέζης
Ταμείο: ποσα εχω στο ταμείο εκτός τραπέζης
Υπόλοιπο: Γενικό ποσο
Φ.Π.Α.: Το φ.π.α. που πρέπει να καταθέσω απ ολα αυτα

Αλλο αρχείο για παραγγελία

Ονομα πελάτη
Ονομα προμηθευτή
Είδος παραγγελίας
Αγορά
Μεταπώληση
Υπόλοιπα πελάτη

Ελπίζω να σε βοήθησα, γιατι με βοηθησες κι εσυ ( τωρα την ψαχνω με το ΔΙΑΣ) :wink:
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 17.07.08, 2:25 pm

καλησπερα adworks και σε ευχαριστω για την απαντηση σου

εχω κανει ηδη κατι παρομοιο στο excell αλλα δεν παυει να ειναι excell με περιορισμενες δυνατοτητες :roll:
ειχα στο μυαλο μου, κατι σαν καρτελες με τα στοιχεια του καθε πελατη, να το αντιστοιχω με τις δουλειες που του εχω κανει, ημερομηνιες, αμοιβη, εξοδα τριτων κλπ
ζηταω πολλα ε?

διαβασα καποια πραγματα για το filemaker αλλα δεν καταλαβα και πολλα για να πω την αληθεια... αξιζει να το αγορασει καποιος?

:wink: good luck με το Διας :wink:

*σιχτιρ γιατι παρατησα την βιομηχανικη πληροφορικη?... θα μαθαινα να φτιαχνω κανενα προγραμματακι

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό adworks » 17.07.08, 2:42 pm

alexandra έγραψε:
*σιχτιρ γιατι παρατησα την βιομηχανικη πληροφορικη?... θα μαθαινα να φτιαχνω κανενα προγραμματακι

Αγγάρεψε κανέναν παλιο συμφοιτητή σου :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Βάλια » 17.07.08, 3:08 pm

Αυτό που δουλεύουμε εδώ στην εταιρία και είναι erp αλλά πάναπλο, να φανταστείτε το έμαθα και εγώ, λέγεται X-line και είναι της Altec.
Βέβαια έχει διαχείριση αποθήκης που δεν νομίζω να χρειάζεσαι αλλά είναι πολύ βολικό γιατί κρατάς καρτέλες προμηθευτών και πελατών, έξοδα-έσοδα και ό,τι χρειάζεται μία επιχείρηση για να δουλέψει.Δεν ξέρω βέβαια το κόστος αλλά ίσως και να χρειάζεσαι κάτι πολύ πιο απλό που όμως να πατάει εκεί πάνω.
"I am war, I am pain/I am all you've ever slain/I am tears in your eyes/I am grief, I am lies
I am the cosmic storms/I am the tiny worms/I am fear in the night/I am bringer of the light"
Άβαταρ μέλους
Βάλια
Junior Member

Δημοσίευσηαπό dps12 » 18.07.08, 9:20 am

Καλημέρα Άλεξ

Για να κάνεις σωστά την δουλειά που θες καταρχήν πετάς το mac και μετά αγοράζεις ένα pc :P

Επί της ουσίας

Για καρτέλες πελατών το excel δεν είναι κακό. Αν βάλεις τις σκέψεις σου σε μία σειρά και κατασταλάξεις στο τι θέλεις να γίνεται, είναι αρκετά εύκολο να το φτιάξεις (αφού το είχα κάνει εγώ είμαι σίγουρος ότι μπορείς και εσύ). Το μόνο που χρειάζεσαι είναι αρκετές ώρες ελεύθερες και καθαρή σκέψη, κάποιο Σ/Κ είναι η καταλληλότερη στιγμή. Δεν αναφέρομαι στη διαδικασία εσόδων/εξόδων, αυτό πρέπει να ανατεθεί σε λογιστή για να μη σου φέρνουμε τσιγάρα στη φυλακή

Όμως :

Έχεις σκεφτεί αν πραγματικά σε βοηθάει κάτι τέτοιο? Το έκανα όταν ξεκίνησα το γραφείο. Όσο πέρναγε ο καιρός χρειαζόμουνα περισσότερο χρόνο για την σωστή ενημέρωση των καρτελών καθώς επίσης και συνεχείς προσθήκες ή βελτιώσεις στο αρχείο αλλά το σημαντικότερο, διαπίστωσα ότι πάντα ήταν ελλιπείς.

Δηλαδή, ένας πελάτης δεν έχει μόνο οικονομικές συναλλαγές μαζί σου, έχει ένα βουνό χαρτούρα και πρόχειρες σημειώσεις σε χαρτάκια διαφόρων μεγεθών έχει εκτυπώσεις έχει αναθέσεις έχει cd δικά του και οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Αρα λοιπόν επιβάλλεται να υπάρχουν και φυσικοί φάκελοι (π.χ. BOX) με το υλικό του καθένα.

Άσε που συνήθως όταν χρειαστείς κάτι για έναν παλαιό πελάτη το πιθανότερο είναι να υπάρχει μέσα στο BOX και όχι στην καρτέλα του. Αφού λοιπόν όλα αυτά ήδη υπάρχουν σε φυσική μορφή σε τι εξυπηρετεί η επιλεκτική μηχανογράφησή τους?

Αυτά σκέφτηκα και αποφάσισα να διαγράψω το αρχείο και να «συντηρώ» επιμελώς τα διάφορα BOX.

Σκέψου το.

:D
dps12
Old Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 18.07.08, 10:35 am

Kαταχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

δεν εχεις αδικο στον τροπο που σκεφτεσαι dps (εκτος απο αυτο με την αλλαγη απο mac σε pc :P)...

απλα βλεπω οτι θα ηθελα ενα τροπο οργανωσης του γραφειου.
απο το πια δουλεια πρεπει να γινει ποτε, τι εχω κανει για αυτον τον πελατη και τι θελει για το προσεχες μελλον, τι εχω πληρωθει απο αυτον, ποιο ειναι το υπολοιπο, τι εχω ξοδεψει εγω για τριτους κλπ

εχω ενα excellακι αλλα κοντευει να φτασει το οριζοντιο scroll μεχρι την Δράμα :lol: ειπα μπας και μπορει να συμμαζευτει λιγακια αυτο. Το εσοδα/εξοδα τα κραταει μηχανογραφημενα η λογιστρια μας αλλα τα κραταω και εγω ;) σε ενα δικο μου αρχειο ωστε να ξερω ανα πασα στιγμη τα εξοδα μου ανα μηνα αλλα και τα στοιχεια των πελατων μου.

αυτα!
φανταζομαι οτι στην πορεια θα δω τι επιπλεον μου χρειαζεται και κατα ποσο ειναι χρηστικο ενα συστημα μηχανογραφησης!

οτι νεοτερο εχετε με χαρα θα το ακουσω

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό adworks » 18.07.08, 10:42 am

Αλεξ:
Αυτό που σου πρότεινα το ξεχωριστό αρχείο εσόδων-εξόδων πάει ανα μήνα σε ξεχωριστή καρτέλα

Αυτό που σου πρότεινε ο dps 12 το κάνω ανα δουλεια με
κωδικό
είδος δουλειάς
ονομασία πελάτη
ημερομηνία παραλαβής,
κολλημένα με ένα αυτοκολλητάκι έξω απο κάθε φάκελο, και ταξινομημένα με βάση το κωδικό τους

και έτσι στο αρχείο κίνησης πελατών είναι όλοι οι κωδικοί που έχω δουλέψει με τους πελάτες και οι πληρωμές τους απ αυτούς. Δέν έχω μπερδευτεί προς το παρόν, αλλα δαπανώ τόσο χρόνο όσο θα δαπανώ φαντάζομαι και στο Διας
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 18.07.08, 11:15 am

αν έχεις leopard δες το bento από τo filemaker

τώρα αν έχεις tiger ή αν έχεις leopard μπορείς να δεις και τις λύσεις του studioboss ή του studiometry.

Παίζουν κι άλλες, κάπου τις έχω μαζεμένες αλλά δεν μπορώ να τις βρω, ρε γαμώτο, γιατί το έψαχνα κι εγώ να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά δεν έχω καταλήξει κάπου.

ελπίζω να βοήθησα.
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 18.07.08, 11:21 am

τις βρήκα χε,χε

λοιπόν μερικές ακόμα:

billings
iratchet
onthejob
timenet
you

μπορείς να τις ψάξεις από macupdate και να τις δεις σε trial, αν τα καταφέρεις και καταλήξεις κάπου, δώσε και σε μας καμιά πληροφορία. :P
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 18.07.08, 11:56 am

Αλεξάνδρα! Πριν 3 χρόνια που αγοράσαμε στο γραφείο ένα powermac G5, είχε μαζί δώρο 2 προγράμματα, ελληνικά, προφανώς δημιουργίες της Rainbow. Το ένα λεγόταν διαχείριση πελατών, το άλλο εργασίες. Πιθανών να κάνουν αυτό που θες, δεν ξέρω, ούτε τα εγκαταστήσαμε ποτέ! Το θέμα είναι πως απ' ότι είδα στο site της Rainbow, δεν τα δίνουν πλέον ούτε με το MacPro, ούτε σαν ανεξάρτητες εφαρμογές. Ίσως αν τους πάρεις ένα τηλέφωνο να έχουν κάποια λύση! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό MikeL » 19.07.08, 12:18 pm

Καλησπέρα alexandra
ένα απλό και αρκετά καλό και εύκολο πρόγραμμα διαχείρησης εργασιών που δουλέυω είναι το
TaskTime4 για Mac.
Κοίταξε το

http://www.ttpsoftware.com/
http://dreamzine.deviantart.com
http://dreamziner.blogspot.com
I wanna be invisible
I wanna touch the sky
Like a butterfly....
Άβαταρ μέλους
MikeL
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 21.07.08, 12:22 pm

σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας :)

θα κατεβασω και θα δοκιμασω οσα μου ειπατε για να μπορεσω να καταληξω στη ιδανικη λυση!!! :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό openway » 04.11.08, 2:24 pm

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και τα open source ERP & CRM : Compiere, Adempiere, Openbravo (με το δεύτερο και τρίτο να είναι κλώνοι / αντίγραφα του πρώτου) που θεωρητικά δουλεύουν σε mac. Γράφω θεωρητικά γιατί δεν έχουμε καμία εμπειρία εγκατάστασης τους σε mac (δουλεύουν πάνω σε java). Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο www.openway.gr
openway
Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 04.11.08, 4:31 pm

τελικά τι έγινε, κατέληξες κάπου ή ακόμα το ψάχνεις όπως εγώ. :roll:
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 04.11.08, 4:34 pm

Τελικα δημιουργησα οτι αρχειο ηθελα στο Excel,
οχι οτι με καλυπτει πληρως αλλα τουλαχιστον το γνωριζω τοσο οσο χρειαζομαι :)

Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Re: προγραμμα Διαχειρησης Πελατων κ Εσοδων εξοδων

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 26.01.11, 8:02 pm

Καλησπέρα σας,
το ποστ μου έχει να κάνει με πρόγραμμα διαχείρισης πελατών. Ψάχνοντας βρήκα κάποιες λύσεις σε open source, το sugarcrm και το vtiger. Έχει δουλέψει κάποιος σε αυτά? Ψάχνομαι να δημιουργήσω μόνος μου ένα crm να μην αγοράσω έτοιμο λογισμικό γιατί θέλω να το διαμορφώνω σύμφωνα με τις ανάγκες μου. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως επειδή δεν έχω γνώσεις κώδικα, υπάρχει πιθανότητα να τα καταφέρω με αυτά? Σε κάποια φόρουμ που κοίταξα, μάλλον το sugarcrm είναι πιο βατό για άσχετους με κώδικα γιατί έχει έτοιμα templates. Nα το παλέψω ή να τα παρατήσω? Σκεφτόμουν και την περίπτωση του Filemaker.
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό GEORDED » 26.01.11, 8:08 pm

GEORDED έγραψε:Καλησπέρα σας,
το ποστ μου έχει να κάνει με πρόγραμμα διαχείρισης πελατών. Ψάχνοντας βρήκα κάποιες λύσεις σε open source, το sugarcrm και το vtiger. Έχει δουλέψει κάποιος σε αυτά? Ψάχνομαι να δημιουργήσω μόνος μου ένα crm να μην αγοράσω έτοιμο λογισμικό γιατί θέλω να το διαμορφώνω σύμφωνα με τις ανάγκες μου. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως επειδή δεν έχω γνώσεις κώδικα, υπάρχει πιθανότητα να τα καταφέρω με αυτά? Σε κάποια φόρουμ που κοίταξα, μάλλον το sugarcrm είναι πιο βατό για άσχετους με κώδικα γιατί έχει έτοιμα templates. Nα το παλέψω ή να τα παρατήσω? Σκεφτόμουν και την περίπτωση του Filemaker.

Σημ. Στην περίπτωση που δεν είναι σωστή η θεματική ενότητα, παρακαλώ τον admin να μεταφέρει τη συζήτηση.

Ευχαριστώ
GEORDED
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 02.06.11, 7:46 pm

Αλεξάνδρα τελικά ακόμα με το excell είσαι?
Δοκίμασε το http://demo.mymanagement.gr και αν σου κάνει, για τους συνadmins ισχύει δωρεάν εγκατάσταση :P

user: demo
password: demo

Οι υπόλοιποι το έχουν δωρεάν μόνο συνοδευόμενο με πακέτο φιλοξενίας του site τους :wink:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Επιστροφή στο VIII.IV Apple Mac Mania !

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων