Fresh Ideas - Fresh confusion

Παρουσιάστε στο φόρουμ το Portfolio σας, ή ζητήστε την άποψη / κριτική για μια εργασία σας.

Fresh Ideas - Fresh confusion

Δημοσίευσηαπό Michelle » 30.06.08, 8:46 pm

Ίσως κάποιοι από εσάς θυμούνται το θέμα που είχα ανοίξει πέρσι ζητώντας γνώμες για το λογότυπο της Fresh Ideas. Τελικά για λόγους που δεν έχει νόημα να αναλύσω, το όλο θέμα αναβλήθηκε αρκετά και είχα σχεδόν ξεχάσει το εν λόγω μέχρι πρόσφατα που κλήθηκα ξανά να καταλήξω σε κάποιο λογότυπο και συνέχισα από εκεί που το είχα αφήσει.

Μέσα στο χρόνο που πέρασε κατέληξα ότι όντως το λογότυπο στο οποίο είχαμε καταλήξει μέχρι τότε με τον πελάτη ήταν:
1. Πολύ στατικό
2. Πολύ κλισέ
οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω και τελείως διαφορετικές προσεγγίσεις. Οι οποίες τελικά άρεσαν περισσότερο και στον πελάτη και σε μένα, αλλά κανείς από τους δύο δεν μπορεί να καταλήξει σε κάτι. Προσωπικά δεν μου αρέσει αρκετά καμία, έχω στίψει το κεφάλι μου και έχω καταλήξει σε αδιέξοδο. Νιώθω ότι έχω ξεμείνει από ιδέες, πόσο μάλλον φρέσκιες :(

Ελπίζω να βγει κάτι χρήσιμο από αυτό το θέμα και να μην καταλήξει γήπεδο τσακωμών μεταξύ μελών με εμένα και τα άλλα μέλη παρατηρητές, όπως το άλλο :P (αυτός είναι και ο λόγος που ανοίγω νέο θέμα)

Θυμίζω ότι το αντικείμενο της εταιρείας είναι η ανάπτυξη ιστοσελίδων και η εμπορική τους εκμετάλλευση.

Παραθέτω όλες τις προτάσεις, μαζί με κάποια σχόλια μου για τα θετικά και τα αρνητικά τους:

1. Οι παλιές προτάσεις (2007)
Εικόνα
(σχόλια παραπάνω)

2. Η δεύτερη πρόταση
Εικόνα
Concept: Τα τετραγωνάκια συμβολίζουν pixels και ο χρωματισμός τους δημιουργεί τα αρχικά της εταιρείας
Pros: Αρκετά σοβαρό, δίνει περισσότερο κύρος, έχει μια σύνδεση με το αντικείμενο της εταιρείας. Αρέσει πολύ στον πελάτη (μέχρι να δει την πέμπτη είχε φάει τρελό σκάλωμα με δαύτη).
Cons: Δεν φαίνεται καλά σε μικρό μέγεθος, φαίνεται πολύ κοινότυπο, δεν μένει στη μνήμη, δεν υπάρχει πουθενά συμβολισμός ούτε για το fresh, ούτε για το ideas.

3. Η τρίτη πρόταση
Εικόνα
Concept: Ένας εγκέφαλος από 010010101 (τα οποία γράφουν fresh ideas σε binary)
Pros: Πιο πρωτότυπο από τα προηγούμενα, συνδέεται με το αντικείμενο της εταιρείας, δεν χάνει ιδιαίτερα το χαρακτήρα του σε μονοχρωμία
Cons: Για να φανούν τα 01001010 χρειάζεται να είναι σε ιδιαίτερα μεγάλο μέγεθος (αν και σε print φαίνονται καλύτερα), το μυαλό είναι λίγο spooky (έτσι το χαρακτήρισε ο πελάτης!), το όλο concept του binary για τεχνολογικές εταιρείες έχει γίνει σούπα, δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για έξυπνη εταιρική ταυτότητα.

4. Η τέταρτη πρόταση
Εικόνα
Concept: Το όνομα της εταιρείας σε διάφορες μορφές που παραπέμπουν σε html/xml
Pros: Το πιο άμεσα συνδεδεμένο από όλα με το αντικείμενο της εταιρείας, μονόχρωμο
Cons: Φαίνεται σαν να είναι εταιρεία web design ή development, είναι πάρα πολύ κοινότυπο και φτωχό, δεν υπάρχει πουθενά συμβολισμός ούτε για το fresh, ούτε για το ideas.

5. Η πέμπτη πρόταση (και επικρατέστερη μέχρι στιγμής)
Εικόνα
Concept: Γλόμποι (=ιδέες) σχηματίζουν ένα λουλούδι (=fresh). Πρόσφατα παρατήρησα και ένα λογοπαίγνιο: Το λουλούδι αν διαβαστεί ως C, τότε the logo reads "see fresh ideas" που αν και unintentional, μάλλον μου αρέσει.
Pros: Φαίνεται καλά ακόμα και σε μικρό μέγεθος, είναι πιο πρωτότυπο από τα άλλα, υπάρχει χώρος για το "ΕΠΕ", προσφέρει αρκετές δυνατότητες για καλή εταιρική ταυτότητα
Cons: Δεν έχει καμία σύνδεση με το αντικείμενο της εταιρείας, έχει γλόμπους που είναι πολυφορεμένοι, το σήμα είναι δυσανάλογα μεγάλο σε σχέση με την τυπογραφία, απαιτεί τετραχρωμία (ή τουλάχιστον 3 pantone) για να τυπωθεί σωστά (αν και ακόμα και σε μονοχρωμία είναι αναγνωρίσιμο), φαίνεται λιγότερο σοβαρό από τα άλλα.

Αυτάαα... Σχεδίασα και κάποιες ακόμα προτάσεις, αλλά δεν τις θεωρώ candidates (ούτε καν στον πελάτη δεν τις έχω δείξει).
Σημειώστε ότι τα παραπάνω είναι πολύ προσχέδια, ειδικά τα πρώτα 4.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια (ευγενική πάντα) βοήθεια. :)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό LNinio » 30.06.08, 10:13 pm

Η 5η πρόταση μου άρεσε.
Δεν με ενόχλησε το δυσανάλογο του σχεδίου με την τυπογραφία. Είναι φρέσκο και οι γλόμποι συνδυάζονται άψογα με το "ideas".
All in all... μου αρέσει αρκετά.
Όμορφη προσπάθεια :wink:
Άβαταρ μέλους
LNinio
Old Member

Δημοσίευσηαπό chicken teriyaki » 01.07.08, 9:54 am

το 5ο ειναι φανταστικο :)
εκτος απο αυτο, πολυ καλες προτασεις ειναι και τα 1, 3

(ο γλομπος στο 5ο λογοτυπο ταιριαζει γαντι, αλλα για το 1 ας πουμε θα μπορουσες αντι για γλομπο να χρησιμοποιησεις εναν ηλεκτρονικο λαμπτηρα εξοικονομησης ενεργειας. επισης, εκτος απο τα φρουτα και τα λαχανικα, το φρεσκο μπορουν να το συμβολισουν π.χ. το ψαρι, ο αερας, τα ιχνη κ.α.)
Άβαταρ μέλους
chicken teriyaki
Member

Δημοσίευσηαπό citylop » 01.07.08, 10:48 am

Πολύ καλή δουλειά, εγώ για τη δική μου επιχείρηση θα επέλεγα την νούμερο 3 πρόταση. Πιο συνηθισμένη αλλά πολύ δημιουργική και ανθεκτική στο χρόνο!!

όντως οι πρώτες δείχνουν κάπως τώρα, και νομίζω οτι είσαι πολύ πιο κοντά στο στόχο σου.

Ελπίζω να βοήθησα.
~~Μην πεις κάτι, για να πεις κάτι~~
Άβαταρ μέλους
citylop
Junior Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 01.07.08, 1:16 pm

καλησπερα michelle

απο τις προτασεις που βλεπω ειναι σαν να "ξεκολλησε" το μυαλο σου :lol:
μπραβο!
ωραιες προσεγγυσεις!!!

μερικες φορες, το να αφηνουμε μια δουλεια στην ακρη για λιγο καιρο, και να "μηδενισουμε" τη σκεψη μας εχει το καλυτερο αποτελεσμα!

εγω ειμαι υπερ της 3ης προτασης!!!

οπως και να εχει ειναι ομορφη δουλεια
congrats :wink:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Enzo » 01.07.08, 3:00 pm

Eγώ πάντως νομίζω οτι είσαι σε καλό δρόμο, σχεδόν δίπλα...
Θα ανακάτευα την 4 και 5, δηλαδή λίγο html/xml και λίγο γλόμπος σε pixel art μορφή ίσως... και ανάλογη τυπογραφία.
Η 3 μου αρέσει, αλλά περισσότερο σαν εικονογράφηση και λιγότερο σαν logo...

Καλή συνέχεια.
Εικόνα

Art is not a reflection of reality, it’s the reality of that reflection
Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 01.07.08, 3:58 pm

Enzo έγραψε:Eγώ πάντως νομίζω οτι είσαι σε καλό δρόμο, σχεδόν δίπλα...
Θα ανακάτευα την 4 και 5, δηλαδή λίγο html/xml και λίγο γλόμπος σε pixel art μορφή ίσως... και ανάλογη τυπογραφία.
Η 3 μου αρέσει, αλλά περισσότερο σαν εικονογράφηση και λιγότερο σαν logo...

Καλή συνέχεια.

Έχεις απόλυτο δίκιο για την 3η, και ο πελάτης πάνω κάτω αυτό μου είπε (εκτός από το ότι είναι spooky :P)

Αυτό με την pixel art το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν θεωρείς ότι βγαίνει πιο "σκληρό" το λογότυπο έτσι;

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τα σχόλια, αν και θα προτιμούσα και κάποιες προτάσεις προς βελτίωση :)

chicken teriyaki δεν είχα σκεφτεί ποτέ να συμβολίσω το φρέσκο με ψάρι, αέρα ή ίχνη... Αν και δεν νομίζω να κολλάει στην εν λόγω περίπτωση (ή δεν μπορώ να σκεφτώ εγώ κάποιο τρόπο), είναι ενδιαφέρουσα σκέψη γενικώς...
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Enzo » 01.07.08, 5:07 pm

Michelle έγραψε:
Αυτό με την pixel art το είχα σκεφτεί και εγώ, αλλά δεν θεωρείς ότι βγαίνει πιο "σκληρό" το λογότυπο έτσι;

Λογικά ναι... αλλά νομίζω οτι μπορείς να το βοηθήσεις αν σου κάνει η αίσθηση...
λίγο η τυπογραφία, λίγο να κάνεις πιο round κάποιες γωνίες...

...όπως εδώ:
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 01.07.08, 5:24 pm

Σαν logo μου κάθεται καλά η 5.
Η 3 είναι ωραία αλλά εντελώς δυσδιάκριτη.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 01.07.08, 5:39 pm

Enzo έγραψε:
Michelle έγραψε:

Λογικά ναι... αλλά νομίζω οτι μπορείς να το βοηθήσεις αν σου κάνει η αίσθηση...
λίγο η τυπογραφία, λίγο να κάνεις πιο round κάποιες γωνίες...

...όπως εδώ:
Εικόνα

Πάλι μου φαίνεται πολύ "σκληρό" το feeling που θα βγάζει, έτσι όπως το φαντάζομαι :(
Γενικά, αν και καταλαβαίνω ότι ταιριάζει πολύ με την ιδιότητα της εταιρείας, προσωπικά δεν μου πολυαρέσουν τα pixel art λογότυπα, οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να αποδώσω κάτι καλό.. :oops:

Ευχαριστώ πολύ για το feedback πάντως!! :oops:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 02.07.08, 8:56 pm

Μια ακόμα ιδέα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΕΙΡΗ:

Εικόνα

Θεωρείτε ότι έχει νόημα να τη δουλέψω, ή μπαα;
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό Enzo » 02.07.08, 9:10 pm

Michelle έγραψε:

Νομίζω οτι αρχίζει και πάει σε τελείως άλλο είδος επιχείρησης...
Αναριχόμενο είναι;

:P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 02.07.08, 9:12 pm

Enzo έγραψε:
Michelle έγραψε:

Νομίζω οτι αρχίζει και πάει σε τελείως άλλο είδος επιχείρησης...
Αναριχόμενο είναι;

:P

LOL!
Δίκιο έχεις...

Ουφ, έχω αρχίσει και απελπίζομαι...
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 08.07.08, 3:10 pm

Michelle,

Προσωπικά η 3η σου πρόταση πιστεύω πως πλησιάζει καλύτερα το σκεπτικό που θες να παρουσιάσεις.

Απλά θα σου πω κάτι τώρα που θα σε πειράξει. Το όνομα είναι κατοχυρωμένο καί στην Ελλάδα καί στο εξωτερικό. Είμαι σε θέση να το γνωρίζω αυτό μιάς καί το γραφείο το οποίο το είχε προτείνει - σχεδιάσει για τον Έλληνα πελάτη ήταν συνεργάτες μου παλιότερα.

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον πελάτη σου σχετικά για να μην βρεθείτε πρό εκπλήξεων.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 08.07.08, 3:12 pm

PETER PAN έγραψε:Michelle,

Προσωπικά η 3η σου πρόταση πιστεύω πως πλησιάζει καλύτερα το σκεπτικό που θες να παρουσιάσεις.

Απλά θα σου πω κάτι τώρα που θα σε πειράξει. Το όνομα είναι κατοχυρωμένο καί στην Ελλάδα καί στο εξωτερικό. Είμαι σε θέση να το γνωρίζω αυτό μιάς καί το γραφείο το οποίο το είχε προτείνει - σχεδιάσει για τον Έλληνα πελάτη ήταν συνεργάτες μου παλιότερα.

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις τον πελάτη σου σχετικά για να μην βρεθείτε πρό εκπλήξεων.

Είσαι σίγουρος; Ο πελάτης μου είπε ότι το έχει ψάξει και ότι δεν είναι καταχωρημένο (και μάλιστα είχα εκπλαγεί πώς γίνεται)!!! :shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 08.07.08, 3:28 pm

Σύμφωνα με τις ακόλουθες φόρμες:

Αναζήτηση Κοινοτικών Σημάτων

Αναζήτηση Ελληνικών Σημάτων

προκύπτει πως μια κατοχύρωση σε κοινοτικό επίπεδο έληξε το 2007, ενώ δεν υπάρχει ελληνική κατοχύρωση του Fresh Ideas σε καμμία κλάση...
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό adworks » 08.07.08, 3:34 pm

Michelle γεια!
Για μένα η 3 πρόταση είναι καλή αν δουλευτεί. Θα μπορούσες για να μην ειναι spooky ( που δεν το πιστευω), να βάλεις μία σιλουέτα πρσώπου σε προφίλ, μέσα τον εγκέφαλο, και να προσαρμόσεις το fresh ideas, κάπου κάτω στο λαιμό. Αν θές να πάς προς λάμπα μεριά, τότε γιατί δεν δοκιμάζεις μία μονοκονδυλιά στύλ picasso? :)
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 08.07.08, 3:47 pm

adworks έγραψε:Michelle γεια!
Για μένα η 3 πρόταση είναι καλή αν δουλευτεί. Θα μπορούσες για να μην ειναι spooky ( που δεν το πιστευω), να βάλεις μία σιλουέτα πρσώπου σε προφίλ, μέσα τον εγκέφαλο, και να προσαρμόσεις το fresh ideas, κάπου κάτω στο λαιμό. Αν θές να πάς προς λάμπα μεριά, τότε γιατί δεν δοκιμάζεις μία μονοκονδυλιά στύλ picasso? :)

Το πρόβλημα με τον εγκέφαλο δεν είναι μόνο το "spookyness" του, αυτό άποψη του πελάτη είναι. Είναι και το πρόβλημα εφαρμογών: Για να φανεί ότι αποτελείται από binary, πρέπει να είναι σε αρκετά μεγάλο μέγεθος, στην οθόνη τουλάχιστον, κάτι που αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα για την εταιρεία :(
Αν το βάλω μέσα σε κεφάλι, το πρόβλημα θα γίνει χειρότερο...
Όσο για τη λάμπα με μονοκοντυλιά, το έχω δει αρκετές φορές :/
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό PETER PAN » 08.07.08, 4:31 pm

Είσαι σίγουρος; Ο πελάτης μου είπε ότι το έχει ψάξει και ότι δεν είναι καταχωρημένο (και μάλιστα είχα εκπλαγεί πώς γίνεται)!!! :shock: :shock: :shock:[/quote]

Michelle,

Ναί, απ' ότι έχω τσεκάρει και γω στο παρελθόν, ήταν κατοχηρώμενο στο εξωτερικο, τουλάχιστον από την πρόχειρη έρευνα μου. Τώρα όσο αφορά την Ελληνική κατοχύρωση, ο Νotis που το τσέκαρε δεν είδε κάτι. Βέβαια μπορεί να ισχύουν 2 περιπτώσεις ή να είναι με την Ελληνική επωνυμία κατοχυρωμένο καί όταν χρειάζεται να χρησιμοποιεί την Αγγλική, ή να ισχύει κάτι ανάλογο με την περίπτωση της εταιρείας του εξωτερικού.

Πάντως καλό θα ήταν να μην το ρισκάρεις. Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις που έχει γίνει χρήση του ονόματος-κατοχύρωση από 2 διαφορετικά πρόσωπα, ύστερα προκύπτουν διάφορα προβλήματα τα οποια σε μερικές περιπτώσεις αν όχι σε όλες επηρεάζουν καί τον δημιουργο.

Ελπίζω να μην σε ανχωσα, αλλά καμιά φορά δουλεύεις κάτι καί τελικά σε κάποιο στάδιο ανακαλύπτεις πως έχει ήδη γίνει και κατοχυρωθει.
PETER PAN
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 08.07.08, 4:37 pm

Μήπως θυμάσαι τι είδους εταιρεία ήταν;
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IΙI.V Κριτική, Feedback & Portfolio

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων